Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βάλε την εφαρμογή sysapppusher που έχει αναφερθεί ξανά και κάνε από εκεί όλες τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών της Νοκια

 

κάποιες βασικές συγκεκριμένες ρυθμίσεις που μπορεί κάποιος να κάνει μέσω της procam είναι να πειράξει το iso, για ημέρα το καρφώνεις στο 100, για βραδυνές φωτό όσο μεγαλύτερο το iso τόσο πιο φωτεινή θα είναι η φωτό αλλά θέλει σταθερότατο χέρι ή καλύτερα κάπου να ακουμπάει γιατί με τέτοιες τιμές iso θα βγει σίγουρα κουνημένη.

Πάντα ρυθμίζεις τον φωτισμό ανάλογα το περιβάλλον, πχ συννεφιά, λαμπτηρες φθορισμου κτλ

απο εκεί και πέρα μπορείς να παίξεις με την ταχύτητα κλειστρου για γρήγορες εικονες κτλ.

 

Σ ευχαριστώ..Όντως πολύ καλή! Μόλις την έψαξα, μετά άρχισε να μου τα βγάζει από μόνο του τα update. Μήπως υπάρχει και κάποια εφαρμογή που να δείχνει όλες όσες έχεις εγκατεστημένες, ώστε να τις τσεκάρεις manual;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο τη στιγμη που το τηλ. *πρεπει* να σου εξασφαλιζει σημα (σε οτιδηποτε μπαντα ειναι αυτο), οταν ειναι σε μια γραμμη και η μια βλεπει οτι θα γινει...καμμια, το γυριζει στο πιο κατω. Αν το κλειδωνε μονιμα καπου, ειτε θα ειχες ειτε καθολου.

 

Εγω παντως στο 820 μου ειμαι απο το πρωι σταθερα με μονο μια μπαρα 4G. Στο συγκεκριμενο σημειο σε 3G οι μπαρες ειναι φουλ με ενδειξη H.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Δεν φέυγει. Όταν ξεπερνάς κάποιο αριθμό εφαρμογών εμφανίζεται για ευκολότερη αναζήτηση.

 

μήπως γνωρίζουμε για τι αριθμό μιλάμε? πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε αν το 920 εχει εφαρμογη να αλλαζει αυτοματα τις φωτογραφιες της locksreen απο ενα φακελο? Δε βρηκα κατι.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απ' την περίπτωση για τις ρυθμίσεις.

Εγώ γενικά προσπαθώ να έχω όσο χαμηλότερο iso για "αθόρυβες" φωτό...

Αν πχ γίνεται κατέβασε ένα στοπ το iso, στην αμέσως χαμηλότερη τιμή (400?), και ένα στοπ την ταχύτητα κλείστρου, στην επόμενη χαμηλότερη τιμή. Βέβαια υπάρχει μεγάλη περίπτωση να βγει κουνημένη κλπ... Πειραματίσου μέχρι να καταλάβεις πως λειτουργούν όλα...

 

Οταν χρησιμοποιω αυτες τις τιμες προσπαθω να μην κουνιεται καθολου το κινητο (οσο μπορω) και δεν εχουν θορυβο αλλα αν ζουμαρεις λιγο εκει φενεται...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα μικρο προβλημα, αγορασα εχθες το lumia 920 μου ηρθε και η amber 3047 κτλ. οταν μπαινω ομως στο οθονη και πατημα για να ρυθμισω το Glance settings, δεν εχω το μενου που θα επρεπε, κανω και δεξια προς τα αριστερα την οθονη με το δαχτθ\υλο αφαντο το μενου που θα επρεπε να εμφανιζεται , ξερετε τι γινεται ? εκανα και επαναφορα τιποτα .ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα μικρο προβλημα, αγορασα εχθες το lumia 920 μου ηρθε και η amber 3047 κτλ. οταν μπαινω ομως στο οθονη και πατημα για να ρυθμισω το Glance settings, δεν εχω το μενου που θα επρεπε, κανω και δεξια προς τα αριστερα την οθονη με το δαχτθ\υλο αφαντο το μενου που θα επρεπε να εμφανιζεται , ξερετε τι γινεται ? εκανα και επαναφορα τιποτα .ευχαριστω πολυ.

 

Θα πας στο οθόνη + πατημα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο οθόνη + πατημα.

 

Εκει ειναι αλλα τιποτα. Ενημέρωση των ρύθμισεων οχι των εφαρμογών πως γίνεται; Μόνο με το sysapp pusher?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω από χθες πρόβλημα με το skype. Ενώ το έχω ανοιχτό στο παρασκήνιο, όταν είμαι έξω απ την εφαρμογή δεν χτυπάει πλέον η κλήση. Μόνο αν μπω μέσα στην εφαρμογή βλέπω ότι είχα χαμένη κλήση. Η μόνο αν την έχω ανοιχτή την εφαρμογή και με πάρουν χτυπάει. Δεν γίνεται όμως να είσαι πάντα μες την εφαρογή. Το ίδιο και με τα μηνύματα. Καμία ειδοποίηση πάρα μόνο αν μπω πάλι στην εφαρμογή.

Το ίδιο γίνεται και το viber. Ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες λειτουργούσαν μια χαρά.

Και το Facebook ενώ το είχα επίσης ενεργό στο παρασκήνιο, μου έχει κλήσει και δεν ενεργοποιείται στο παρασκήνιο με τίποτα!!!

καλά εννοείται πως δεν μου έρχεται και καμία ειδοποίηση!

Εχει κανείς άλλος θέμα με αυτές τις εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα βεβαιωσου πως οι συγκεκριμενες εφαρμογες που θες ειναι ορισμενες να τρεχουν στο παρασκηνιο ...

 

.... ρυθμισεις>εφαρμογες>εφαρμογες στο παρασκηνιο

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα βεβαιωσου πως οι συγκεκριμενες εφαρμογες που θες ειναι ορισμενες να τρεχουν στο παρασκηνιο ...

 

.... ρυθμισεις>εφαρμογες>εφαρμογες στο παρασκηνιο

 

Το viber δεν ενεργοποιείται στο παρασήνιο με τίποτα! Το facebook ενώ ήταν ενεργό στο παρασκήνιο, απενεργοποιήθηκε μόνο του και δεν ξαναορίζεται με τίποτα επίσης! Το skype μια απ τα ίδια!

Και δεν έχω στο παρασκήνιο να τρέχουν πολλές εφαρμογές να πω ότι φταίει αυτό. Μόνο το whatsapp και το accuweather.

Τις εκανα απεγκατάσταση, τις ξανακατέβασα και τα ίδια. :mad:

Δεν ξέρω τι κάνουν πια με αυτό το λειτουργικό και τις εφαρμογές τους!πραγματικά...!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα μικρο προβλημα, αγορασα εχθες το lumia 920 μου ηρθε και η amber 3047 κτλ. οταν μπαινω ομως στο οθονη και πατημα για να ρυθμισω το Glance settings, δεν εχω το μενου που θα επρεπε, κανω και δεξια προς τα αριστερα την οθονη με το δαχτθ\υλο αφαντο το μενου που θα επρεπε να εμφανιζεται , ξερετε τι γινεται ? εκανα και επαναφορα τιποτα .ευχαριστω πολυ.

 

Με το που ενημερωθεί η εφαρμογή "οθόνη + πάτημα" θα σου εμφανιστεί. Υπάρχει μια εφαρμογή που σε ενημερώνει για το τι ενημερώσεις υπάρχουν για όλες τις εφαρμογές συστήματος της νοκια, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. έχει αναφερθεί στις προηγούμενες 4-5 σελίδες.

 

Ρε παιδιά έχω από χθες πρόβλημα με το skype. Ενώ το έχω ανοιχτό στο παρασκήνιο, όταν είμαι έξω απ την εφαρμογή δεν χτυπάει πλέον η κλήση. Μόνο αν μπω μέσα στην εφαρμογή βλέπω ότι είχα χαμένη κλήση. Η μόνο αν την έχω ανοιχτή την εφαρμογή και με πάρουν χτυπάει. Δεν γίνεται όμως να είσαι πάντα μες την εφαρογή. Το ίδιο και με τα μηνύματα. Καμία ειδοποίηση πάρα μόνο αν μπω πάλι στην εφαρμογή.

Το ίδιο γίνεται και το viber. Ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες λειτουργούσαν μια χαρά.

Και το Facebook ενώ το είχα επίσης ενεργό στο παρασκήνιο, μου έχει κλήσει και δεν ενεργοποιείται στο παρασκήνιο με τίποτα!!!

καλά εννοείται πως δεν μου έρχεται και καμία ειδοποίηση!

Εχει κανείς άλλος θέμα με αυτές τις εφαρμογές?

 

Για έναν περίεργο λόγο, με το που πήρα την αναβάθμιση, στο skype για μια μέρα είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. την επόμενη έφτιαξε από μόνο του.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα μου ή συμβαίνει το απαράδεκτο ότι δεν μπορούμε να δουμε κάπως την διαρκεια των κλήσεων μας?
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την ώρα που μιλάς τότε το βλέπεις κανονικά. Το σύνολο όμως δεν μπορείς.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

για βοηθήστε με παίδες:

Νυχτερινή φώτο με σκηνικό: λουλούδι, αυτοκινήτο, σπίτι.

Νυχτερινή φώτο με σκηνικό: άνθρωπος, βάρκα, "φωτισμένη" θάλασσα.

 

>>>Με την pro camera, η φώτο επικεντρώνεται στο λουλούδι ή τον άνθρωπο (τα δείχνει πεντακάθαρα) αλλά το υπόλοιπο σκηνικό είτε αχνοφαίνεται ή απλά δε φαίνεται.

 

>>>Με την παλιά κάμερα (με νυχτερινή λήψη ή νυχτερινό πορτραίτο αναλόγως) πολύ πιο ωραία γενική φώτο με όλο το σκηνικό να φαίνεται.

 

Τι αλλαγές πρέπει να κάνω για να μπορώ να πάρω όλο το σκηνικό με την pro camera όταν αυτό το χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος σε αυτα νομιζω πρεπει να πειραξεις την εστιαση χειροκινητα. Εγω την πειραζω και φαινεται ολο το σκηνικο
Link to comment
Share on other sites

Άμα μου πεις σε τι ρυθμίσεις τράβηξες την φωτο στο Pro Cam μπορεί να σε βοηθήσω.

Δοκίμασε να χαμηλώσεις την ταχύτητα κλείστρου και ανέβασε το iso...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα μου ή συμβαίνει το απαράδεκτο ότι δεν μπορούμε να δουμε κάπως την διαρκεια των κλήσεων μας?

 

Αν εννοείς την ώρα που μιλάς τότε το βλέπεις κανονικά. Το σύνολο όμως δεν μπορείς.....

 

To περιεργο ειναι οτι η Νοκια εχει την εφαρμογη σε WP 7.x εδω και πολυ καιρο και δεν υπαρχει για 8αρια

Link to comment
Share on other sites

μα τι λαθος κανω και βγαινουν χαλια;

 

μαλλον εχεις πειραξει το manual focus. βαλτα ολα στο auto και ξανατραβατα να δουμε αν αλλαζει κατι

Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 περιπτωσεις δειχνει σαν να κανει focus προς τη δεξια πλευρα των φωτογραφιων
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν εξηγείται τέτοια διαφορά. Η εστιακή απόσταση των αντικειμένων είναι κοντά και θα πρεπε να είναι εστιασμένα...

Δεν την έχεις επεξεργαστεί ε?

Κάνε ένα ρεσετ την κάμερα μήπως έφαγε κάποιο κόλλημα.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

μα τι λαθος κανω και βγαινουν χαλια;

 

Αν μπορεις δωσε μας τις ακριβεις ρυθμισεις που ειχες στις φωτογραφιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με το κινητό, όταν μπαίνω σε μερικές σελίδες που έχουν βίντεο (π.χ. Τρομακτικό) μου λέει ότι δεν μπορεί να το ανοίξει τα βίντεο επειδή δεν είναι διαθέσιμο το html5, επακριβώς μου λέει:

Για την αναπαραγωγή του βίντεο απαιτείται το Adobe Flash Player ή πρόγραμμα περιήγησης με υποστήριξη HTML5.

Αποκτήστε το πιο πρόσφατο Flash Player.

Μάθετε περισσότερα σχετικά με την αναβάθμιση σε πρόγραμμα περιήγησης HTML5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλο μήνα!

 

Θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε μετα την αναβάθμιση στην amber. Το τηλέφωνο λειτουργούσε

άψογα για 2 μέρες, την επόμενη όμως και ενώ τελείωνε η μπαταρία είχε κολλήσει και στην slide screen παρουσίαζε

μαύρο φόντο (είχα δικό μου background και το άλλαξε) και έγραφε (εαν θυμάμαι καλά) "please try again in 30 minutes".

Δέν μπορούσα να προσπεράσω την (μαύρου φόντου) slide screen, ούτε με soft reset. Το αφήνω για λιγό στην άκρη και όταν

το ξανα άνοιξα ο χρόνος είχε μειωθεί,.. "please try again in 27 minutes", ήταν ένα είδος αντίστροφης μέτρησης.

 

- Έκανα αρκετά shut down, τίποτα.

- 'Εκανα 2-3 soft reset, τίποτα.

- 'Εβγαλα και έβαλα ξανά την sim, τίποτα.

- Μπορούσα να δεχτώ και να απαντήσω σε κλήσεις, αλλά δε μπορούσα να καλέσω εφόσον δεν είχα πρόσβαση στο αριθμητικό πληκτρολόγιο.

- Δοκίμασα και να το φορτίσω μήπως και ξεκολλήσει, τίποτα.

- Τελικά αφού παρήλθε ο χρόνος ήταν πάλι λειτουργικό!

 

Δεν ξέρω τι φταίει,.. Τώρα όλα καλά, απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπερία μου.

 

Φιλικά, Δημήτρης

Edited by liapman
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...