Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι ασήμαντη λεπτομέρια..

920.1 δηλώνει ότι είναι ευρωπαϊκό.

Στην Αμερική πχ. παίζει να ναι 920.0

Προφανώς το γράφει για να δείξει ότι δεν είναι κανένα AT&T κλπ.

 

Προς αποφυγή μπερδέματος, για κλήσεις όσα G και να χεις το ίδιο είναι, απλά το 2G είναι σίγουρο ότι έχει καλύτερη κάλυψη.

Απλά είναι αργό το ίντερνετ! (Προφανώς για κάποιον που χρησιμοποιεί μόνο wi-fi δεν έχει τέτοιο θέμα)

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

και εγώ απο birdphone το αγόρασα. Το κουτί ήταν τυλιγμένο με ζελατίνα και είχε ταινία ασφαλείας. Το τηλέφωνο είχε και αυτό ζελατίνα καθώς και όλα τα παρελκόμενα. Δεν παίζει ρόλο από πού θα το αγοράσεις. Όλα το ίδιο είναι.
Link to comment
Share on other sites

και εγώ απο birdphone το αγόρασα. Το κουτί ήταν τυλιγμένο με ζελατίνα και είχε ταινία ασφαλείας. Το τηλέφωνο είχε και αυτό ζελατίνα καθώς και όλα τα παρελκόμενα. Δεν παίζει ρόλο από πού θα το αγοράσεις. Όλα το ίδιο είναι.

 

νομιζω τελικα παιζει ρολο απο που θα το αγορασεις. αν θυμαμαι καλα, εμενα απο eshop αυτο με ελαττωματικο φωτισμο πληκτρων που εστειλα πισω για αντικατασταση, δεν ειχε ταινια ασφαλειας στο κουτι. παρα μονο ναυλον συσκευασια/κλεισιμο γυρω γυρω το κουτι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα απο eshop δεν ειχε ταινια ασφαλειας. Μονο ζελατινες.

 

 

Εχω ενα προβλημα βρε παιδια με λανθασμενη ενδειξη υπολειπομενης μπαταριας . Μου δειχνει για παραδειγμα 44% και το κανω επανεκινηση και παει στο 31%. Δειχνει αλλη φορα 80% το κανω επανεκινηση και παει στο 69% . Το εχετε παρατηρησει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από mmplanet. Είχε ταινία ασφαλείας και ήταν όπως το περίμενα. Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, δεν έχει κιτρινίλες, δεν ζεσταίνεται (χλιαρό όταν το χρησιμοποιώ πολύ). Το χρησιμοποιώ με 2g και wifi μιας και έχω καρτοκινητό. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την αγορά μου.

Όσον αφορά τη μπαταρία, με βάση το πρόγραμμα Battery που εγκατέστησα από την αρχή, κρατάει 2,5 μέρες (κάνω σχετικά ελαφριά χρήση, εκτός των πρώτων ημερών φυσικά). 2 φορές έχει κλείσει μέχρι τώρα στις 2 εβδομάδες που το έχω (επίτηδες για να αδειάσω τελείως τη μπαταρία για τις πρώτες φορτίσεις). Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα στην ένδειξη της μπαταρίας, χρήση, δίκτυο, σήμα, εφαρμογές στο παρασκήνιο, πόσο καλά έγιναν οι πρώτοι κύκλοι φορτίσματος - ξεφορτίσματος (αμφιλεγόμενο, όμως εγώ το πιστεύω πολύ), ακόμα και που το χρησιμοποιείς (κάτω από ήλιο ή σε σκιερό μέρος). Με βάση τα παραπάνω και όσον αφορά το πρόβλημά σου morfeas-dsl-, μήπως να δοκίμαζες επανεκκίνηση αφού έχεις κλείσει wifi, τοποθεσία, σύνδεση δεδομένων και συνδεδεμένος σε 2g για να δούμε τη διαφορά? Έχω το δικό μου να φορτίζει αυτή τη στιγμή γι'αυτό δεν γράφω πόσο πέφτει. Μόλις τελειώσει θα κάνω επανεκκίνηση και θα γράψω.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τοσο προβλημα με τη διαρκεια του (οσο το νεξους μου κραταει. δηλαδη 2 φορες φορτιση καθε ημερα) οσο με το ποσοστο που δειχνει επι της εκατο. Δηλαδη μου λεει πως ειμαι στο 70% και αμα κανω επανεκινηση παει για παραδειγμα στο 60% . Σημαντικη αποκλιση παντα οχι μονο 1-2%
Link to comment
Share on other sites

νομιζω τελικα παιζει ρολο απο που θα το αγορασεις. αν θυμαμαι καλα, εμενα απο eshop αυτο με ελαττωματικο φωτισμο πληκτρων που εστειλα πισω για αντικατασταση, δεν ειχε ταινια ασφαλειας στο κουτι. παρα μονο ναυλον συσκευασια/κλεισιμο γυρω γυρω το κουτι.

 

Αυτό προσπαθώ να σου πω.... ότι και εμένα που είχε και ταινία ασφαλείας δεν το εμπόδισε να είναι ελλατωματικό... 3 κινητά απ το ίδιο κατάστημα... οχι 1, όχι 2, αλλά 3 920!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να σου πω.... ότι και εμένα που είχε και ταινία ασφαλείας δεν το εμπόδισε να είναι ελλατωματικό... 3 κινητά απ το ίδιο κατάστημα... οχι 1, όχι 2, αλλά 3 920!!!

 

μάλιστα... που να τα ξεραμε ολα αυτα οταν το παραγγελναμε...

αν παω και ζητησω επιστροφη χρηματων οτανμου φερουνε πισω το "αντικατεστημενο" 920, λετε να το δεχτουν ή αποκλειεται ?

 

θα τους κανω παραθεση στο παρόν forum , τι να κανω δε ξερω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα... που να τα ξεραμε ολα αυτα οταν το παραγγελναμε...

αν παω και ζητησω επιστροφη χρηματων οτανμου φερουνε πισω το "αντικατεστημενο" 920, λετε να το δεχτουν ή αποκλειεται ?

 

θα τους κανω παραθεση στο παρόν forum , τι να κανω δε ξερω.

 

μόλις παραλάβεις το νέο-αντικατάσταση, άνοιξε το μήπως είσαι τυχερός και είναι μια χαρά η συσκευή. Αν πάλι βρεις ξανά ελλάτωμα τότε ζήτα τα χρήματα σου πίσω. Μολις παραλάβεις την αντικατάσταση, έχεις άλλες 7 μέρες DOA. Απ την μέρα της αντικατάστασης. Αρα άνοιξε το, μήπως σταθείς τυχερός εσύ.

 

Εγώ πλέον ή θα ζητήσω χρήματα πίσω, ή θα πάω σε άλλο κινητό-λειτουργικό. Γιατί και σε άλλες συζητήσεις που έχω μπει δεν έχω διαβάσει τόσα παράπονα για ελλατωματικές συσκευές όσο στο Θέμα του 920. Μπορεί να μη φταίει η Nokia αλλά κάποιος κ**οπρομηθευτής που δίνει στα καταστήματα εδώ!

Edited by km12th
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με αφορμή αυτό που λέει ο Μορφέας για την μπαταρία, θα ήθελα να αναφέρω κατι άλλο που κάνει σε μένα...ουσιαστικά η ένδειξή της μπαταρίας - από το πρόγραμμα battery - παραμένει σταθερή κατά τη χρήση του τηλεφώνου και στο κλείδωμα-ξεκλείδωμα. Εκτός και αν έχω ανοικτό το WiFi... τότε η ένδειξή της δείχνει να πέφτει κανονικά!!! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό??? Edited by ubisap
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τοσο προβλημα με τη διαρκεια του (οσο το νεξους μου κραταει. δηλαδη 2 φορες φορτιση καθε ημερα) οσο με το ποσοστο που δειχνει επι της εκατο. Δηλαδη μου λεει πως ειμαι στο 70% και αμα κανω επανεκινηση παει για παραδειγμα στο 60% . Σημαντικη αποκλιση παντα οχι μονο 1-2%

 

Καλησπέρα, περίπου αυτό με την μπαταρία που λέει ο Μορφέας το κάνει και σε μένα...(ουσιαστικά η ένδειξή της παραμένει σταθερή κατά τη χρήση και στο κλείδωμα-ξεκλείδωμα). Εκτός και αν έχω ανοικτό το WiFi... τότε δείχνει η ένδειξή της να πέφτει κανονικά!!!

 

Παιδιά την ένδειξη από που τη βλέπετε; Ελπίζω από το Ρυθμίσεις->Οικονομία μπαταρίας!

Η μόνη εφαρμογή που δείχνει την μπαταρία με απόλυτη ακρίβεια (αν και δε την έχω γι αυτό το λόγο) έιναι το quick settings. Οι άλλες για να σαι σίγουρος θέλουν άνοιγμα..

Να τονίσω ότι μια επανεκίνηση στο κινητό ξοδεύει μπαταρία, όταν κλείνει (δε ξερω για ποιο λόγο) και μόλις ανοίγει λόγω αναζήτησης σήματος, φορτώματος κλπ..Άρα ένα 7-8% μου φαίνεται φυσιολογικό.

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισατε αρκετοι προβλημα με το birdphone?Ρωταω γιατι σκεφτομαι απο εκει να το παρω διοτι εχω ηδη αγορασει και πιο παλια απο αυτο το καταστημα και ολα μου βγηκαν κομπλε τα κινητα
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα οσο περιεργο και αν ακουγεται όταν κάνω επανεκίνηση με μπαταρία κάτω τους 30% τότε όταν το ξανανοίγω μου βγάζει πάνω από 60%.

Και μερικές φορές όταν είμαι μέσα σε εφαρμογή και φορτώνει κάτι στο πρόγραμμα και πατήσω το κουμπί των windows δεν παιρνει με το πρώτο πάτημα την εντολή και θέλει να το ξαναπατήσω.

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι μια επανεκίνηση στο κινητό ξοδεύει μπαταρία, όταν κλείνει (δε ξερω για ποιο λόγο) και μόλις ανοίγει λόγω αναζήτησης σήματος, φορτώματος κλπ..Άρα ένα 7-8% μου φαίνεται φυσιολογικό.

 

Νομιζω οτι ειναι πολυ το 7-8%. Εχω παρατηρησει το πολυ 2% να καταναλωνει σε αυτη την περιπτωση, τουλαχιστον στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισατε αρκετοι προβλημα με το birdphone?Ρωταω γιατι σκεφτομαι απο εκει να το παρω διοτι εχω ηδη αγορασει και πιο παλια απο αυτο το καταστημα και ολα μου βγηκαν κομπλε τα κινητα

 

Φίλε μου και εγώ στο παρελθόν το εμπιστεύτικα και έμεινα ικανοποιημένος, αλλά το ότι 3 συσκευές του ίδιου μοντέλου μέσα σε ένα μήνα περίπου, 2 δικές μου και 1 φίλου είχαν ελλατώματα τα οποία αναγνώρισε αμέσως η Nokia, εμένα τουλάχιστο θα με κάνουν να μην ξαναεμπιστευτώ αυτό το κατάστημα. Ελπίζω να μην έχουν μπει στη λογική της αισχροκέρδειας και αυτοί επειδή τους ανέβασε ο κόσμος και έγιναν γνωστοί, τι να πω.

Για την επόμενη αγορά και αφού μου επιστρέψουν τα χρήματα θα εμπιστευτώ ή ένα πιο μικρό κατάστημα με καλά σχόλια ή ένα άλλο ακόμη πιο αξιόπιστο (αλλά λίγο πιο ακριβό και όχι skroutzομάγαζο) που έγραψε ένας φίλος πιο πάνω.

 

Δηλαδή στο τέλος θα πίνω και καφέ με τον υπάλληλο της γενικής ταχυδρομικής...

Edited by km12th
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι πολυ το 7-8%. Εχω παρατηρησει το πολυ 2% να καταναλωνει σε αυτη την περιπτωση, τουλαχιστον στο δικο μου.

 

Σε μένα έχει τύχει να πέσει από 3% έως και 7%..Γι αυτό λέω 7-8% το πολύ ότι άντε τρώγεται. Αλλά για παραπάνω είναι τραγικό αν και λογικά αν κάνεις 3 reset δεν θα "φάει" την ίδια μπαταρία. Δηλ. τη μια θα πέσει 7% την άλλη 3%, την άλλη 4%.. Αν είναι 10% που λένε τα παιδιά τότε με 10reset θα πρέπει να σβήσει!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ στο παρελθόν το εμπιστεύτικα και έμεινα ικανοποιημένος, αλλά το ότι 3 συσκευές του ίδιου μοντέλου μέσα σε ένα μήνα περίπου, 2 δικές μου και 1 φίλου είχαν ελλατώματα τα οποία αναγνώρισε αμέσως η Nokia, εμένα τουλάχιστο θα με κάνουν να μην ξαναεμπιστευτώ αυτό το κατάστημα. Ελπίζω να μην έχουν μπει στη λογική της αισχροκέρδειας και αυτοί επειδή τους ανέβασε ο κόσμος και έγιναν γνωστοί, τι να πω.

Για την επόμενη αγορά και αφού μου επιστρέψουν τα χρήματα θα εμπιστευτώ ή ένα πιο μικρό κατάστημα με καλά σχόλια ή ένα άλλο ακόμη πιο αξιόπιστο (αλλά λίγο πιο ακριβό και όχι skroutzομάγαζο) που έγραψε ένας φίλος πιο πάνω.

 

Δηλαδή στο τέλος θα πίνω και καφέ με τον υπάλληλο της γενικής ταχυδρομικής...

 

χαχαχα,οκ ναι εχεις δικιο!Αυτα τα μαγαζια,δεν γνωριζω γιαυτο ρωταω,υπαρχει περιπτωση να φερνουν διαφορετικες παρτιδες κιν.?Εννοω πχ την μια φορα να ειναι απο ελβετια,μετα απο κροατια,αγγλια κ.τ.λ?η φερνουν συνεχεια απο την ιδια χωρα?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έχει τύχει να πέσει από 3% έως και 7%..Γι αυτό λέω 7-8% το πολύ ότι άντε τρώγεται. Αλλά για παραπάνω είναι τραγικό αν και λογικά αν κάνεις 3 reset δεν θα "φάει" την ίδια μπαταρία. Δηλ. τη μια θα πέσει 7% την άλλη 3%, την άλλη 4%.. Αν είναι 10% που λένε τα παιδιά τότε με 10reset θα πρέπει να σβήσει!

 

7-8 δεν παίζει. Δηλαδή αν επανεκκινήσω τη συσκευή 14 φόρες θα σβήσει από μπαταρία!!!!!!!!!!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με επανεκινηση χανει 11% κατα μεσο ορο. Αν ομως κανω και αλλες μετα δεν χανει τοσο. Απο οτι διαβαζω το θεμα το εχει το προγραμμα της νοκια οπου σου λεει εσφαλμενα οτι πχ εχεις 50% και οταν κανεις επανεκινηση χανει 1-2% + οτι σου δειχνει ποσο ειχες κανονικα. Αρα αν πχ δειχνει οτι εχει 9% παραπανω απο την πραγματικοτητα + 2 % χασιμο λογω επανεκινησης , ετοιμο το 11%....
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,οκ ναι εχεις δικιο!Αυτα τα μαγαζια,δεν γνωριζω γιαυτο ρωταω,υπαρχει περιπτωση να φερνουν διαφορετικες παρτιδες κιν.?Εννοω πχ την μια φορα να ειναι απο ελβετια,μετα απο κροατια,αγγλια κ.τ.λ?η φερνουν συνεχεια απο την ιδια χωρα?

 

Από όπου να ναι τα φέρνουν κάθε φορά.Ασε που νομίζω ότι αυτοί τα παίρνουν από στανταρ προμηθευτή.Αυτός προφανώς τα μαζεύει από διάφορες χώρες. Εμένα το ένα ήταν κόκκινο Τσέχικο, το δεύτερο λευκό Σουηδικό και του φίλου λευκό Ελβετικό.... πιστεύω όπως έχει ειπωθεί και άλλες φορές ότι κάτι παίζει και σίγουρα κυκλοφορούν και ελλατωματικά μοντέλα. Και πολύ πιθανό να το γνωρίζουν τα καταστήματα αυτά και απ αυτά να βγάζουν και τα λεφτά των "προσφορών" στα υπόλοιπα!

Τώρα λίγο η τύχη στο αν θα πετύχεις σε ελλατωματικό, λίγο το ότι κάποιος μπορεί και να μη το καταλάβει-προσέξει...

 

Μου θυμίζει όλο αυτό ότι ακριβώς γίνεται και στα ρούχα-υποδήματα. Πας αγοράζεις ένα Nike παράδειγμα 100 και το ίδιο με ένα μικρό ελλάτωμα στο δίνουν 60. ΜΕ την διαφορά ότι εκεί στο λένε απ την αρχή!!!

Σίγουρα δεν είναι όλα τα καταστήματα ίδια και σίγουρα ρίχνουν το κόστος και από άλλους παράγοντες (αλλά όχι μόνο από εκεί)!!!

Edited by km12th
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την δικιά μου εμπειρία με το 925 που πήρα χθες.

 

Το δικό μου το πήρα απο Kaizer Shop. Την επομένη της παραγγελίας το είχα στα χέρια μου, Ιταλικό, σφραγισμένο κουτί με αυτοκόλλητο ΝΟΚΙΑ και όλα τέλεια. Υπερευχαρηστημένος απ' το κατάστημα...

Για όσους ενδιαφέρονται.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κανένας αν η κοινή χρήση ίντερνετ δεν του λειτουργεί. Προσωπικά σε μένα βγαζει το μηνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμη. Έχω κάνει soft reset, επανεκκινήσεις χαμός αλλα τίποτα, αρνειται!

Ενώ στην αρχη που το πήρα δούλεψε μετά, προ κ μετά αναβάθμισης δε λειτουργεί!

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

7-8 δεν παίζει. Δηλαδή αν επανεκκινήσω τη συσκευή 14 φόρες θα σβήσει από μπαταρία!!!!!!!!!!!!

 

Είπα 7-8% το πολύ. Και αν κάνεις πχ 3 reset δεν θα "φάει" την ίδια μπαταρία. Στην πρώτη τρώει πολύ γιατί ίσως ισχύει αυτό που ανέφερε ένας φίλος πριν, στις επόμενες πολύ λίγο..Και το βρίσκω λογικό να ισχύει το θεματάκι αυτό γιατί εμένα για να πέσει απ το 100% στο 99% αργεί πάρα πολύ και οταν φθάσει 4% σβήνει. Ποτέ δεν πάει στο 1%. Άρα πάντα δείχνει 3% παραπάνω (το δικό μου τουλάχιστον..). Οπότε 2-3% που χάνει στο reset + 3% από λάθος = 6%. Οκ, το 10% φαίνεται πολύ αλλά ίσως να έχει μεγαλύτερο λάθος..

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Είπα 7-8% το πολύ. Και αν κάνεις πχ 3 reset δεν θα "φάει" την ίδια μπαταρία. Στην πρώτη τρώει πολύ γιατί ίσως ισχύει αυτό που ανέφερε ένας φίλος πριν, στις επόμενες πολύ λίγο..Και το βρίσκω λογικό να ισχύει το θεματάκι αυτό γιατί εμένα για να πέσει απ το 100% στο 99% αργεί πάρα πολύ και οταν φθάσει 4% σβήνει. Ποτέ δεν πάει στο 1%. Άρα πάντα δείχνει 3% παραπάνω (το δικό μου τουλάχιστον..). Οπότε 2-3% που χάνει στο reset + 3% από λάθος = 6%. Οκ, το 10% φαίνεται πολύ αλλά ίσως να έχει μεγαλύτερο λάθος..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

στο 4% κλείνει όπως κλείνει και στο λαπτοπ για να κλείσει ομαλά και να κλείσει κανονικά τις εφαρμογές κλπ κλπ

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...