Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ειμαι κατοχος ενος πανεμορφου μαυρου 920 εδω και 4 μερες.... τη συσκευη τη λατρεψα σε ολα της απο το πρωτο λεπτο....

 

1) Στς αποριες μου : το 3g δε μπορω να το ενεργοποιησω,δλδ παταω ενεργοποιηση αλλα δεν τραβαω mb..δε ξερω γιατι,μηπως θελει καμια χειροκινητη ρυθμιση?

 

2) Επισης στη μπαταρια,χωρις wifi και μονο με λιγο βιντεο,φωτος,μνματα,κλησεις(δλδ μετα τ φορτιση μου δινει 13 ωρες ) μου τελειωνει σε λιγοτερο απο μια μερα και εχω το αγνχος εκανα τα παρακατω: off nfc,ρυθμισα να μην τρεχουν παρασκηνιο εφαρμογες οπως nokia maps,drive,battery widget,wether,εορτες, εβαλα αυτοματο φωτισμο . Αυτα, δεν το βαζω στην εξοικονομηση ενεργειας...τι αλλο να κανω? Απο live titles επαφες,χβοχ,weather,φωτογραφιες,battery,

 

3) Επισης,ενα bluetooth που εχω δεν το βρισκει,ενω αλλα τα βρισκει..συγκεκριμενα εχω αυτο http://www.mrhandsfree.com/en/shop/1202-headsets/product/1899-blue-luxe

 

4) Τελος,αυτα τα fb, οποτε θελουν στελνουν notifications οποτε θελουν δε στελνουν....χαχαχα οταν τα κανω unistall-install μια χαρα ειναι..

 

Γενικα ειμαι Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ :happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

4 μέρες είναι μικρό διάστημα για να κρίνεις την μπαταρία

 

Θα βελτιωθεί αρκετά όσο αυξάνει ο αριθμός φορτισεων

Link to comment
Share on other sites

Στη παρουσίαση και μάλιστα έκανε και βουτιές στο μικρό ενυδρείο που ήταν μπροστά στο public :)

Αυτά είναι ομορφιές Alex και όχι τα lumia xaxaxa :)

 

Γ.......!!!!! :lol: Τώρα που αναφέρθηκε η διάρκεια της μπαταρίας, πόσο σας δείχνει στο Estimated Battery Life, μετά από περίπου 2 μήνες; Και πόσο αντέχει μέχρι το 10% με: μόνιμη σύνδεση σε wifi ή 3g, μόνιμη σύνδεση σε facebook, skype, έλεγχο mails κάθε μισή ώρα χειροκίνητα και τέλος browsing περίπου 1 με 1,5 ώρα; Παιχνίδια δε με απασχολούν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γ.......!!!!! :lol: Τώρα που αναφέρθηκε η διάρκεια της μπαταρίας, πόσο σας δείχνει στο Estimated Battery Life, μετά από περίπου 2 μήνες; Και πόσο αντέχει μέχρι το 10% με: μόνιμη σύνδεση σε wifi ή 3g, μόνιμη σύνδεση σε facebook, skype, έλεγχο mails κάθε μισή ώρα χειροκίνητα και τέλος browsing περίπου 1 με 1,5 ώρα; Παιχνίδια δε με απασχολούν.

 

Μια μερα θα στην βγαλει ανετα με τη χρηση που κανεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

2μερο οχι εννοειται,ουτε καν 1.5 ημερα.

Δηλαδη καθε βραδυ πριν πεσεις για υπνο το φορτιζεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για ολη την διαρκεια της επομενης ημερας.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

4 μέρες είναι μικρό διάστημα για να κρίνεις την μπαταρία

 

Θα βελτιωθεί αρκετά όσο αυξάνει ο αριθμός φορτισεων

 

 

το ειχε ηδη γνωστος περιπου 1 μηνα απο αγγλια και τωρα το πηρα εγω...δεν ξεκιναω τωρα τις φορτισεις.... περισσοτερο παντως καιγομαι για το 3g αυτη τη στιγμη και το bluetooth που δε το βρισκει.

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα θα στην βγαλει ανετα με τη χρηση που κανεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

2μερο οχι εννοειται,ουτε καν 1.5 ημερα.

Δηλαδη καθε βραδυ πριν πεσεις για υπνο το φορτιζεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για ολη την διαρκεια της επομενης ημερας.

 

Το αφήνω όλο το βραδυ στη βαση και φορτίζει μέχρι το πρωί. Μήπως κάνει "μικροφορτισεις" και καταπονείται η μπαταρία? Το φωτάκι της βάσης (ασύρματη φόρτιση) νομίζω πως είναι μόνιμα αναμένο.....

Υ.Γ. Καλώς ήρθες Manchester....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνω όλο το βραδυ στη βαση και φορτίζει μέχρι το πρωί. Μήπως κάνει "μικροφορτισεις" και καταπονείται η μπαταρία?

 

Αυτές οι μικροφορτίσεις είναι που κάνουν καλό στην μπαταρία.

 

Επειδή το έψαξα το θέμα, τα κινητά (με li-ion) δεν κάνει να το φορτίζεις το βράδυ (να μένει στην πρίζα φορτισμένο, δλδ). Επίσης, καλό είναι να το φορτίζεις γύρω στο 10%, πριν να αδειάσει εντελώς, γιατί τότε είναι που η μπαταρία ζορίζεται και καταπονείται - και λογικό είναι. Μια φορά τον μήνα είναι χρήσιμο να την αδειάζεις εντελώς για να κάνεις τη φόρτιση.

 

Γενικά, οι μικροφορτίσεις είναι καλές γιατί δεν καταπονούν την μπαταρία. Αν το αφήσεις στην πρίζα για 1 ώρα και φορτίσει 50% δεν πιάνεται για ένας κύκλος φόρτισης, καθώς η μπαταρία θυμάται και πιάνει ως κύκλο κάθε 100%.

 

Αυτά τα διάβασα σε αρκετά εμπεριστατωμένα site, π.χ εδώ.

Link to comment
Share on other sites

η γενικη γραμμη για τις σύγχρονες μπαταριες λιθιου ειναι : πολλες & συχνες μικρο-φορτίσεις.

 

η μπαταρια καταπονειται λιγοτερο οταν φορτισεις απο πχ 50% σε 80% απο το να την αφησεις μεχρι 20-30%.

 

γενικα μην τις αφηνετε να φτασουν τοσο χαμηλα (10-20%)

χαλαρα, οποτε εισαστε σπιτι, για μια ωριτσα φορτισμα και χαρειτε τη ΚΙΝΗΤΑΡΑ ΣΑΣ(ΜΑΣ)

Link to comment
Share on other sites

Για σας σκέφτομαι να πάρω μια βάση ασύρματης φόρτισης από τις 3 τις nokia πια μου προτείνεται έχουν διαφορες μεταξύ τους?

Πιο πολύ κλείνω σε αυτήν με το μαξιλαράκι την πάνινη που βγαίνει και σε χρώματα μου αρέσει πολύ η κόκκινη και κάτι ακόμα αν στο 920 έχω θήκη σιλικόνης φορτίζει η πρέπει να την βγάζω?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα θα στην βγαλει ανετα με τη χρηση που κανεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

2μερο οχι εννοειται,ουτε καν 1.5 ημερα.

Δηλαδη καθε βραδυ πριν πεσεις για υπνο το φορτιζεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για ολη την διαρκεια της επομενης ημερας.

 

Αυτά είναι καλά νέα! :) Είδα και τις τιμές στο skroutz και μπορώ να πω ότι με τρώει το χέρι μου... Είναι και Nokia... Είναι και WP.. :O Αλλά όλοι έχουν μόνο το μαύρο.. Κανείς το γκρίζο.. :/

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι καλά νέα! :) Είδα και τις τιμές στο skroutz και μπορώ να πω ότι με τρώει το χέρι μου... Είναι και Nokia... Είναι και WP.. :O Αλλά όλοι έχουν μόνο το μαύρο.. Κανείς το γκρίζο.. :/

 

Φίλε, το γκρίζο το έχω εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το γκρίζο το έχω εγώ ;)

 

Μετά από απαίτηση του λαού, πρέπει να μας ανεβάσεις μερικές hd φωτογραφίες από το κινητό για να δούμε πως είναι σαν χρώμα :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από απαίτηση του λαού, πρέπει να μας ανεβάσεις μερικές hd φωτογραφίες από το κινητό για να δούμε πως είναι σαν χρώμα :D

 

Δεν μπορώ να βγάλω, δυστυχώς. Αλλά είναι ακριβώς όπως φαίνεται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το γκρίζο το έχω εγώ ;)

 

Ώστε εσύ πήρες το τελευταίο γκρίζο!! :P Νομίζω αυτό που γράφει ο nikosnt74 εκφράζει όλο το thread του 920! :D

 

Edit: Πωωω..... Τι απίστευτο χρώμα.. :O

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ώστε εσύ πήρες το τελευταίο γκρίζο!! :P Νομίζω αυτό που γράφει ο nikosnt74 εκφράζει όλο το thread του 920! :D

 

Edit: Πωωω..... Τι απίστευτο χρώμα.. :O

 

Τελευταίο πού; :p Υπάρχει ακόμα στο ebay, και αλλού λογικά.

 

Μου αρέσει γιατί είναι και διακριτικό και διαφορετικό ταυτόχρονα. Πηγαίνει με όλα τα χρώματα κι έχει υπέροχη υφή :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο πού; :p Υπάρχει ακόμα στο ebay, και αλλού λογικά.

 

Μου αρέσει γιατί είναι και διακριτικό και διαφορετικό ταυτόχρονα. Πηγαίνει με όλα τα χρώματα κι έχει υπέροχη υφή :rolleyes:

 

Α, για skroutz έλεγα εγώ. :) Κι αφού είχα κάνει τη διάφορα με το N8, από το κλασσικό μαύρο, σκεφτόμουν για το γκρίζο. Και εννοείται ματ!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για σας σκέφτομαι να πάρω μια βάση ασύρματης φόρτισης από τις 3 τις nokia πια μου προτείνεται έχουν διαφορες μεταξύ τους?

Πιο πολύ κλείνω σε αυτήν με το μαξιλαράκι την πάνινη που βγαίνει και σε χρώματα μου αρέσει πολύ η κόκκινη και κάτι ακόμα αν στο 920 έχω θήκη σιλικόνης φορτίζει η πρέπει να την βγάζω?

 

Το έχω ξαναπεί και είναι προσωπική άποψη. Έχω την όρθια και βολεύει πολυ γιατι καθώς ειμαι ξαπλωμένος μπορώ να βλεπω την οθόνη χωρίς να χρειάζεται να σηκωθώ. Επίσης, το κινητό κινδυνεύει λιγότερο να γλιστρήσει και να πέσει...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σας σκέφτομαι να πάρω μια βάση ασύρματης φόρτισης από τις 3 τις nokia πια μου προτείνεται έχουν διαφορες μεταξύ τους?

Πιο πολύ κλείνω σε αυτήν με το μαξιλαράκι την πάνινη που βγαίνει και σε χρώματα μου αρέσει πολύ η κόκκινη και κάτι ακόμα αν στο 920 έχω θήκη σιλικόνης φορτίζει η πρέπει να την βγάζω?

 

Εμένα, πάντως, η κόκκινη fatboy που πήρα, χάλασε μετά από 2 φορτίσεις και τώρα οδεύει προς Expansys για αλλαγή/πίστωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί και είναι προσωπική άποψη. Έχω την όρθια και βολεύει πολυ γιατι καθώς ειμαι ξαπλωμένος μπορώ να βλεπω την οθόνη χωρίς να χρειάζεται να σηκωθώ. Επίσης, το κινητό κινδυνεύει λιγότερο να γλιστρήσει και να πέσει...

 

Ο λόγος που είχα απόρριψη την όρθια ήταν επειδή δεν θα στέκεται όρθια καλά και θα υπάρχει κίνδυνος να πέσει από την βάση που θα την έχω πάνω στο γραφείο μου άρα στέκεται σταθερά εε?και ο χρόνος φόρτισης είναι ο ίδιος με το καλώδιο η φορτίζει πιο αργά??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που είχα απόρριψη την όρθια ήταν επειδή δεν θα στέκεται όρθια καλά και θα υπάρχει κίνδυνος να πέσει από την βάση που θα την έχω πάνω στο γραφείο μου άρα στέκεται σταθερά εε?και ο χρόνος φόρτισης είναι ο ίδιος με το καλώδιο η φορτίζει πιο αργά??

 

Μια χαρά σταθερότατη είναι. Τόσο καιρό που την χρησιμοποιώ, ποτέ δεν κινδύνεψε να πέσει.

Οι χρόνοι φόρτισης είναι ίδιοι νομίζω, αν και χρησιμοποιώ φόρτιση με καλώδιο σπανίως.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ άρα θα πάρω την όρθια μάλλον αυτή την βδομάδα αλλιώς την άλλη μέχρι να συγκεντρώσω τα χρήματα.Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να βάλω αυτό το ρολοι??

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2012/10/live-tiles-580x342.jpg

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από βίντεο τι κάνετε; Πώς τα βλέπετε; Κανένα προγραμματάκι για μετατροπή που μετατρέπει σε υποστηριζόμενο τύπο;

 

Επίσης, για μπαταρία τι εφαρμογή χρησιμοποιείτε;

Edited by sbergman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακούω που και που κάτι προβλήματα για το κινητό, όπως αυτά που αναφέρθηκαν για το bluetooth κλπ και πραγματικά δεν μπορώ να πιστεψω ότι μπορεί να συμβαίνουν. Μετά από τόσα φράγκα να έχεις τέτοια απλά προβληματάκια τα οποία όμως ταλαιπωρούν,ξενερώνουν και κοστίζουν..

Η τιμή του έχει αρχίσει να πέφτει αρκετά και πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό γενικά..Απλά λίγο κάτι τέτοια, λίγο το "δέσιμο" που του χουν κάνει τα windows, με βάζουν σε σκέψεις..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακούω που και που κάτι προβλήματα για το κινητό, όπως αυτά που αναφέρθηκαν για το bluetooth κλπ και πραγματικά δεν μπορώ να πιστεψω ότι μπορεί να συμβαίνουν. Μετά από τόσα φράγκα να έχεις τέτοια απλά προβληματάκια τα οποία όμως ταλαιπωρούν,ξενερώνουν και κοστίζουν..

Η τιμή του έχει αρχίσει να πέφτει αρκετά και πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό γενικά..Απλά λίγο κάτι τέτοια, λίγο το "δέσιμο" που του χουν κάνει τα windows, με βάζουν σε σκέψεις..

 

Αν ψήνεσαι να το αγοράσεις μην το σκέφτεσαι καθόλου το έχω αγοράσει από nokia care λευκό ελληνικό και δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε από θέμα συσκευής και ούτε από λειτουργικό όλα δουλεύουν ρολοι φτου φτου μην το ματιάξω. Μπορεί κάποιες συσκευές αρχικές να είχαν κάποια προβληματάκια αλλα όταν ήρθε ελλάδα ήταν πιο καινούρια παρτίδα και εγώ έτσι ήμουν επιφυλακτικός στην αρχή αλλα μετά από ψάξιμο το αγόρασα και είμαι ευχαριστημένος

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακούω που και που κάτι προβλήματα για το κινητό, όπως αυτά που αναφέρθηκαν για το bluetooth κλπ και πραγματικά δεν μπορώ να πιστεψω ότι μπορεί να συμβαίνουν. Μετά από τόσα φράγκα να έχεις τέτοια απλά προβληματάκια τα οποία όμως ταλαιπωρούν,ξενερώνουν και κοστίζουν..

Η τιμή του έχει αρχίσει να πέφτει αρκετά και πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό γενικά..Απλά λίγο κάτι τέτοια, λίγο το "δέσιμο" που του χουν κάνει τα windows, με βάζουν σε σκέψεις..

 

Για αλλες συσκευές δεν έχεις ακούσει προβλήματα (μικρότερα ή μεγαλύτερα)?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...