Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την πηρα απο χθες στο 920 και για καποιο λογο θελει φορτιση καθε 6 ωρες....ξερουμε τι παιζει;

 

Περιμενε 2-3 ημερες διοτι 6 ωρες δεν δικαιολογειται με τιποτα.

Αν και θα προτεινα ενα hard reset αν συνεχισει τα ιδια.

Εγω ειδα βελτιωση με το update,πριν ηταν μαυρα χαλια και επειδη δεν ηθελα να περιμενω την περασα εγω με φλασαρισμα απο τελη Δεκεμβριου και ετσι βρηκα την υγεια μου και ηρεμησα.:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά από multitasking πως πάει?

αν δεν κάνω λάθος στα 7.5 κρατούσε τις τελευταίες 4 εφαρμογές ανοικτές

ισχύει το ίδιο ακόμη?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από multitasking πως πάει?

αν δεν κάνω λάθος στα 7.5 κρατούσε τις τελευταίες 4 εφαρμογές ανοικτές

ισχύει το ίδιο ακόμη?

 

Μπορεις να διαχειριστεις εως 8 εφαρμογες ταυτοχρονα.Αν δεν εχεις κλεισει καποια εφαρμογη απλα η πιο παλια που εχεις ανοιχτη χανεται ,κλεινει εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να διαχειριστεις εως 8 εφαρμογες ταυτοχρονα.Αν δεν εχεις κλεισει καποια εφαρμογη απλα η πιο παλια που εχεις ανοιχτη χανεται ,κλεινει εντελως.

 

όταν ανοίξεις δηλαδή ξανά την 9η, χάνονται τελείως τα δεδομένα η ξαναφορτώνει? πχ browser

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

όταν ανοίξεις δηλαδή ξανά την 9η, χάνονται τελείως τα δεδομένα η ξαναφορτώνει? πχ browser

 

Σε 3-4 παραθυρα στον IE που εχω χρησιμοπιησει οχι δεν μου χανει τα δεδομενα και ουτε ξαναφορτωνει τις σελιδες.

Γενικα πανω απο 4-5 εφαρμογες δεν εχω τυχει ταυτοχρονα παρα σπανια,εχω συνηθισει απο android να τις σκοτωνω οτι δεν το χρησιμοποιω συνεχεια και δεν αφηνω τιποτα στο προσκηνιο παρα μονο ειδοποιησεις οπως ειναι λογικο.

Θα ηθελα ο Music player να ειναι μερος του λειτουργικου οπως σε android και να τρεχει παντα,αλλα στα windows δεν ειναι ετσι με τον Nokia Music.

Ειναι το περισσοτερο που με ενοχλει στα WP.

Το ιδιο θεμα ειχα και στο N9 με τον Music player.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το κοροιδευα και το επαθα!!!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry:

 

με το που κανω κληση , η οθονη μαυριζει..ασχετα με το ποσο φως εχει το περιβαλλον...πρεπει να εχει προβλημα ο αισθητηρας φωτος που βρισκεται δεξια απο την μπροστινη καμερα...

το καθαρισα αλλα και παλι τα ιδια....μου εσπασε τα νευρα σημερα.....

 

αυριο παω στο Nokia Care της Πατρας να βρω ακρη....750 ευρω κινητο , ΔΕ δικαιουται να κανει τετοια πραγματα μεσα σε 2 μηνες...

ποσο να τσακωθω για αντικατασταση;;;

και για ποια αντικατασταση μιλαμε οταν δεν εχει ερθει ακομα στην Ελλαδα;;;

 

ειναι αγορασμενο απο το clove.co.uk....

 

 

 

ειναι γνωστο θεμα και στο forum της Nokia....

 

http://discussions.nokia.com/t5/Hardware-Codes-and-Operator/Lumia-920-screen-goes-blank-when-making-a-phone-call/td-p/1660434

 

 

 

 

Στο forum του wpcentral αναφέρουν πολλοί χρήστες ένα πρόβλημα με τον αισθητήρα δίπλα στην μπροστινή κάμερα...οτι κατα καιρούς κολλάει κατα τη διάρκεια της κλήσης και σβήνει με αποτέλεσμα να μη μπορείς να τερματησεις την κλήση..

 

http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-920/207712-my-920-screen-goes-black-during-calls.html

 

Εχει συμβεί κατι αντίστοιχο σ´εσας;;α

Edited by Chameleon

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλα ξανακλεινει...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Απο service , πως πάμε;;;

Η alpha copy έχει κλείσει ή δεν καλύπτει πια...σωστά;;

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Απο service , πως πάμε;;;

Η alpha copy έχει κλείσει ή δεν καλύπτει πια...σωστά;;

 

Το πας κανονικα σε Nokia Care και το βλεπουν.

Αν και εγω δεν εχω παρατηρησει αναλογο θεμα,βεβαια η αληθεια ειναι οτι παντα χρησιμοποιω bt και απο εκει απαντω και κλεινω τις κλησεις(εχω και αναγνωριση κλησεων)

Αυτο που κανω αν εχω το κινητο κοντα μου η'στο χερι ειναι να σβηνω την οθονη του κινητου οταν μιλαω,διοτι δεν εχει νοημα να ειναι ανοιχτη η οθονη.

Απο τοτε που το αγορασε εχεις κανει κανα εστω soft reset?

Δηλαδη πατα volume down+power button και περιμενε να κανει επανεκκινηση.

Δεν θα χασεις εφαρμογες/δεδομενα παρα ισως να ξαναρυθμισεις την ωρα και ημερομηνια τουλαχιστον εγω που το εχω κανει παλιοτερα.

Οπως λεει το παιδι πανω βγαλε και ξαναβαλε τη sim.

Tωρα στο κανει η' στο εκανε και πιο παλια?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

απο προχτες μου το κανει...

εχτες το βραδυ καθαρισα καλα την οθονη και σημερα φαινεται , προς το παρον , να ειναι ΟΚ...

αλλα και προχτες το ιδιο εγινε...καθαριζα και μετα απο 2-3 ωρες παλι τα ιδια...

εκανα ενα soft reset , εβγαλα και τη sim και περιμενω αποτελεσματα...

αν δεν..θα δοκιμασω hard reset , θα περιμενω και την portico και αν δεν διορθωθει , παω σε Nokia care.

Παντως απ'οτι διαβασα στο wpcentral , στο εξωτερικο τους αλλαζουν τη συσκευη....!!!!(δεν υπαρχει λυση δηλαδη)...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

απο προχτες μου το κανει...

εχτες το βραδυ καθαρισα καλα την οθονη και σημερα φαινεται , προς το παρον , να ειναι ΟΚ...

αλλα και προχτες το ιδιο εγινε...καθαριζα και μετα απο 2-3 ωρες παλι τα ιδια...

εκανα ενα soft reset , εβγαλα και τη sim και περιμενω αποτελεσματα...

αν δεν..θα δοκιμασω hard reset , θα περιμενω και την portico και αν δεν διορθωθει , παω σε Nokia care.

Παντως απ'οτι διαβασα στο wpcentral , στο εξωτερικο τους αλλαζουν τη συσκευη....!!!!(δεν υπαρχει λυση δηλαδη)...

 

Δηλαδη το θεμα ειναι στο sensor μπροστα στη συσκευη απο οτι καταλαβα

Ενδιαμεσα κανε ενα hard reset αν δεν δεις αποτελεσματα με το soft και μετα πηγαινε το σε Nokia Care και κανε μια νηξη μηπως φταιει το λογισμικο μπας και σου περασουν αυτοι το update και στρωσει και μην χρειαστει να παει εξωτερικο και σχετικα χρονοβορες διαδικασιες εφοσον λυθει με το update.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα , αυτο συμβαινει...

 

 

δοκιμασα διαφορα που βρηκα στο νετ..τιποτα...μονο hard reset μου μενει...(και update σε portico)

 

χανω τα παντα αν το κανω;;;

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα , αυτο συμβαινει...

 

 

δοκιμασα διαφορα που βρηκα στο νετ..τιποτα...μονο hard reset μου μενει...(και update σε portico)

 

χανω τα παντα αν το κανω;;;

 

Ναι δυστυχως τα χανεις ολα.

Βλεποντας το video εγω δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα.

Το προβλημα μου ηταν η αυτονομια της συσκευης στην αρχη που διορθωθηκε σημαντικα με το update.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δε ua κανω τιποτα τελικα....ουτε hard reset....

ας βγαλουν ακρη αυτοι...δε θα φαω το Σαββατοκυριακο μου...ας κοψουν το λαιμο τους..σε αλλες χωρες τους αλλαξαν τη συσκευη....

βρηκα ενα παλιο qtek 8310 με επισης windows mobile μεσα...θα βαλω την καρτα εκει και ας το φτιαξει η ΝΟΚΙΑ.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το Δευτερα αλλα ριξε κανα 2-3 τηλεφωνο σε 2-3 Nokia Care,τωρα δεν ξερω βεβαια στη Πατρα ποσα εχει.

Ισως τωρα που θα αρχισει να κυκλοφορει το 920 και Ελλαδα να μην σου παρει πολλες εβδομαδες μεχρι να βρεθει λυση.

Ριξε και λιγο κραξιμο αν δεις τιποτα ''μικρη'' προθυμια εκ μερους τους.

Ανεφερε επισης οτι εξωτερικο σε αναλογα περιστατικα τους εκαναν αντικατασταση.

Τα ιδια ειχα περσι και μαλιστα με 2 κινητα htc και sony και στο sony περιμενα 2 μηνες για αντικατασταση οθονης και ξερω απο πρωτο χερι τη σημαινει service.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ενα ΝΟΚΙΑ care εχει ολο κι ολο η Πατρα

πηγα σημερα και μου ειπαν να περασω απο Δευτερα που θα ειναι εκει ο τεχνικος τους....

Κραξιμο θα ριξω αν δε μου βρουν λυση μεσα σε μια εβδομαδα...

απλα δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται η ΝΟΚΙΑ στην Ελλαδα απο πλευρας service κτλ κτλ....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα , αυτο συμβαινει...

 

 

δοκιμασα διαφορα που βρηκα στο νετ..τιποτα...μονο hard reset μου μενει...(και update σε portico)

 

χανω τα παντα αν το κανω;;;

 

Επειδή μ'ενδιαφέρει το κινητό και κάθησα διάβασα κάποια πράγματα γι'αυτό το θέμα βρήκα τα παρακάτω:

Φταίει ο proximity sensor που βρίσκεται πάνω από το γράμμα Ν στο πάνω μέρος της οθόνης. Το πρόβλημα με το σένσορα είναι είτε ότι υπάρχει πάνω του σκόνη οπότε πρέπει να τη φυσήξεις με κάποιο τρόπο (πχ πιστολάκι) είτε έχει συγχρονιστεί λάθος οπότε πρέπει να κάνεις rebooting σε σκοτεινό δωμάτιο για να διαβάσει ο σένσορας το σκοτεινό περιβάλλον (ή το αντίθετο δηλαδή σε φωτεινό χώρο - αυτό δεν το κατάλαβα καλά). Αν δε λυθεί έτσι το πρόβλημα τότε μία προσωρινή λύση είναι κατά τη διάρκεια του μαυρίσματος να πιέζεις τον σένσορα με το δάχτυλο ώστε να διαβάσει αλλαγή κατάστασης στην οθόνη και να επαναφέρει την εικόνα.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος που απ'ότι λέει η νόκια εμφανίστηκε σε μία παρτίδα κινητών που βγήκε στην αρχή για πώληση. Κανονικά πρέπει να στο αλλάξουν, τουλάχιστον έτσι κάνουν έξω. Αν σου πούνε να το αφήσεις για να το διορθώσουν καλύτερα να τους πιέσεις να το αλλάξουν γιατί μετά από μερικούς μήνες ενδέχεται να επανέλθει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, είναι πραγματικά κριμα, ένα τόσο πολλά υποσχομενο τηλέφωνο, με τα θέματα μπαταριας/καμερας /hardware να απωθει τελικά τον κόσμο απο να το αγοράσει.

 

Εγώ Οταν πηρα το note, τον 11/2011, δεν υπήρχε Άνθρωπος στο thread που γραφαμε, που να μην το υμνουσε (δικαιως)

 

Δυστυχώς εδω, ή οι early adopters την <<πατησανε>> ή η Nokia θα φάει άλλο ενα εξάμηνο για να το συμμαζεψει ή θα το απαξιωσει παρουσιάζοντας το νεο lumia με την 41 mp κάμερα στην Βαρκελώνη ....

 

Και με τον τρελο ανταγωνισμό που έρχεται.....αλιμονο....

 

Εγώ το περιμένω πως και πως, απο τότε που παρουσιάστηκε (love at first sight) , αλλά τα δεδομένα, οπως μας τα γράφετε εδώ, κάνουν τον έρωτα να περνάει κρίση....:(

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν ασχολούμαι είναι οτι προφανώς πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος μιας συγκεκριμένης παρτίδας....

Δεν έχω καμία υποχρέωση να παλεύω με πιστολακια και φυσητηρες για να διορθωσω ένα δικό τους λάθος...

Δευτέρα πάω Νοκια και ζητάω αντικατάσταση,όπως κάνουν σε κάθε προηγμένη χώρα του εξωτερικού.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Και καλα θα κανεις. Μη βάζεις καθόλου χέρι στη συσκευη σου;)

Κατα τα αλλα, φίλε νίκο, δεν έχουν όλοι αυτα τα προβλήματα κι αν διαβάσεις σχόλια, σχεδόν όλα λύθηκαν με το τελευταίο update...;) Το πρόβλημα του φίλου δεν το έχω ξανακούσει. Η συσκευη είναι πραγματικά σούπερ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το 920 κανει ζουμ την ωρα που τραβαει βιντεο? γιατι το 610 με την 7.8 δεν κανει ακομα. α και κατι αλλο το bluetooth ειναι ξεκλειδωτο?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το 920 κανει ζουμ την ωρα που τραβαει βιντεο? γιατι το 610 με την 7.8 δεν κανει ακομα. α και κατι αλλο το bluetooth ειναι ξεκλειδωτο?

 

Δεν έχει, τουλάχιστον προς το παρών και με την μαμίσια εφαρμογή, ζουμ κατά την διάρκεια εγγραφής βίντεο. Μπορείς να κάνεις ζουμ πριν ξεκινήσεις την εγγραφή.

Το bluetooth είναι κανονικά ξεκλείδωτο.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

1+ ώρα μουσικής με ενσύρματα ακουστικά (ένταση στο 26) και η μπαταρία δεν έπεσε ΚΑΘΟΛΟΥ. Ούτε 1%!!!! Μετά έμεινα απο ανάσες και σταμάτησα το τρέξιμο.......:)

 

Πάντως, είναι πραγματικά κριμα, ένα τόσο πολλά υποσχομενο τηλέφωνο, με τα θέματα μπαταριας/καμερας /hardware να απωθει τελικά τον κόσμο απο να το αγοράσει.

 

Η μπαταρία με σκληρή χρήση μου βγαζει ακριβως 1 μέρα. Όχι κάτι τρελο αλλα νομίζω πως δεν είναι και χάλια. Αλλωστε το δικο μου ζητούμενο αυτο είναι. Να μου βγαλει την μέρα αφου ούτως ή άλλως θα το φορτισω το βραδυ. Είτε έχει 30% είτε έχει 5%.

Η κάμερα βγαζει πολύ καλές φωτογραφίες ακόμη και την ημέρα. Κάποιες στιγμές όμως τα "χαλάει" χωριςνα ξέρω το γιατί (ρυθμίσεις παντα στο αυτόματο). Όμως και τα δυο αυτά θέματα λύνονται με το update που θα έχουμε λείαν συντόμως (κάποιοι το πήραν κιόλας). Αρα πρόβλημα ουδέν......

Στο θέμα hardware εγώ δεν ακουσα κάτι. Πρώτη φορά διαβασα για πρόβλημα απο τον φίλο παραπάνω. Πιστεύω πως κακως περνάει κρίση ο έρωτάς σου. Δώσ του μια ευκαιρία. Θα "επανορθώσει".......

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...