Jump to content

Samsung: The day after


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εντάξει σε μερικά ίσως έχει δίκιο αλλά το πρόβλημα για την apple είναι οτι οι άλλοι εξελίσονται πολύ γρήγορα, αδυνατεί να τους προλάβει και ο μόνος τρόπος είναι αυτός....

Υ.Γ. έπρεπε να φτάσει στο iphone 4 για να καταλάβει οτι πρέπει να βάλει και καμμιά κάμερα της προκοπής ...που να προλάβει ύστερα την τεχνολογία...

 

Τα iPhone ακόμα και με κάμερα των 3mp έβγαζαν καλύτερες φωτογραφίες απο τα πρώτα android αλλα και τα WM που είχαν 5.

Δεν πάσχει εκει η apple. Ούτε καν σε ταχύτητα παρόλο που χρησιμοποιει επεξεργαστες υποχρονισμενους. Το i4s ήταν ελάχιστα πιο αργο απο το Sii και ταχύτερο στο browsing τουλάχιστον πριν το ics.

To προβλημα της apple είναι ότι αγνοεί παντελώς τις επιθυμίες του κοινού και βαδίζει με γνώμονα αποκλειστικά το κερδος.

Μέχρι την έλευση του iPhone 4, κάθε φορα που ήταν να κυκλοφορήσει νεο iPhone, όλα τα apple forums, έκαναν μια λίστα με το τι θα ήθελαν οι περισσότεροι χρήστες να ενσωματωθεί στο iOS αλλα και στην νέα συσκευη. Δεν ζητούσαν παράλογα πράγματα.

Όλα ήταν σημαντικά και αναγκαία.

Φυσικα η apple εκανε πάντα αυτο που είχε στο μυαλό της και μετα την κυκλοφορία, οι fans έβγαιναν και υπερασπίζονταν τις επιλογές της apple, εναντίον όσων οι ίδιοι είχαν ζητήσει λίγο καιρο πριν.:D

Κάτι ανάλογο έγινε με το iPhone 4s ως προς την ram και το μέγεθος οθόνης. Μόλις ανακοινώθηκε το πήραν πίσω και πασχίζαν να μας πείσουν πως δεν χρειάζεται περισσότερη ram και η οθόνη εχει το ιδανικό μέγεθος.

Τι άλλαξε λοιπόν τώρα και χαίρονται με τον διπλασιασμό της και την οθόνη των 4" ? ενω πριν λίγους μήνες τα θεωρούσαν περιττά.;)

 

Εμένα αυτα μ έκανα να αφήσω την apple συν την εμμονή σε κάποια θέματα που κάνουν την καθημερινότητα μας πολυ πιο εύκολη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα iPhone ακόμα και με κάμερα των 3mp έβγαζαν καλύτερες φωτογραφίες απο τα πρώτα android αλλα και τα WM που είχαν 5.

Δεν πάσχει εκει η apple. Ούτε καν σε ταχύτητα παρόλο που χρησιμοποιει επεξεργαστες υποχρονισμενους. Το i4s ήταν ελάχιστα πιο αργο απο το Sii και ταχύτερο στο browsing τουλάχιστον πριν το ics.

To προβλημα της apple είναι ότι αγνοεί παντελώς τις επιθυμίες του κοινού και βαδίζει με γνώμονα αποκλειστικά το κερδος.

Μέχρι την έλευση του iPhone 4, κάθε φορα που ήταν να κυκλοφορήσει νεο iPhone, όλα τα apple forums, έκαναν μια λίστα με το τι θα ήθελαν οι περισσότεροι χρήστες να ενσωματωθεί στο iOS αλλα και στην νέα συσκευη. Δεν ζητούσαν παράλογα πράγματα.

Όλα ήταν σημαντικά και αναγκαία.

Φυσικα η apple εκανε πάντα αυτο που είχε στο μυαλό της και μετα την κυκλοφορία, οι fans έβγαιναν και υπερασπίζονταν τις επιλογές της apple, εναντίον όσων οι ίδιοι είχαν ζητήσει λίγο καιρο πριν.:D

Κάτι ανάλογο έγινε με το iPhone 4s ως προς την ram και το μέγεθος οθόνης. Μόλις ανακοινώθηκε το πήραν πίσω και πασχίζαν να μας πείσουν πως δεν χρειάζεται περισσότερη ram και η οθόνη εχει το ιδανικό μέγεθος.

Τι άλλαξε λοιπόν τώρα και χαίρονται με τον διπλασιασμό της και την οθόνη των 4" ? ενω πριν λίγους μήνες τα θεωρούσαν περιττά.;)

 

Εμένα αυτα μ έκανα να αφήσω την apple συν την εμμονή σε κάποια θέματα που κάνουν την καθημερινότητα μας πολυ πιο εύκολη.

 

Σε ολες τις επιλογες κατι κερδιζεις κ κατι χανεις, δεν υπαρχει τελεια συσκευη. Ο καθενας κανει τις σταθμισεις του και επιλεγει.

Ετσι δεν ειναι Κωστα? καποτε ειχες προτιμησει το i4 απο το s1, αλλα μετα προτιμησες το s2 απο το i4.

Ξαφνικα σου αρεσαν οι μεγαλες οθονες?

Οχι. ειναι θεμα γενικοτερων σταθμισεων που οδηγουν σε μια επιλογη.

Ετσι λοιπον, καποιος μπορει να διαλεξει το i4s οχι συγκεκριμενα γιατι του αρεσει η μικρη του οθονη, αλλα γιατι του αρεσει το μικρο μεγεθος της συσκευης και το προτιμα απο το μεγεθος του s3. Αλλος μπορει να κανει αλλες σταθμισεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω τι παίζει με αντιγραφές κλπ, αλλά είναι τουλάχιστον γελοίο να κάνεις μήνυση και να κυνηγάς τον στρατηγικό σου συνεργάτη που σε προμηθεύει με επεξεργαστές και σημαντικά εξαρτήματα των συσκευών σου. Μ' αυτά τα μυαλά η Apple θα συνεχίσει να είναι πίσω από τη Samsung αιωνίως.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις επιλογες κατι κερδιζεις κ κατι χανεις, δεν υπαρχει τελεια συσκευη. Ο καθενας κανει τις σταθμισεις του και επιλεγει.

Ετσι δεν ειναι Κωστα? καποτε ειχες προτιμησει το i4 απο το s1, αλλα μετα προτιμησες το s2 απο το i4.

Ξαφνικα σου αρεσαν οι μεγαλες οθονες?

Οχι. ειναι θεμα γενικοτερων σταθμισεων που οδηγουν σε μια επιλογη.

Ετσι λοιπον, καποιος μπορει να διαλεξει το i4s οχι συγκεκριμενα γιατι του αρεσει η μικρη του οθονη, αλλα γιατι του αρεσει το μικρο μεγεθος της συσκευης και το προτιμα απο το μεγεθος του s3. Αλλος μπορει να κανει αλλες σταθμισεις.

Το 2010 θέλησα να δοκιμάσω τα android και πήρα το Galaxy S. Δεν με κάλυψε όμως λόγο των γνωστών lag και δεν είχα την διάθεση να περιμένω ποτε θα βγάλουν firmware. Τότε οι οθόνες δεν είχαν διάφορα μιας ιντσας που έχουν σήμερα.

 

Αν θυμάσαι το i4 εκτός απο εντυπωσιακή κατασκευή για την εποχη του, είχε φλας, επεξεργαστή καλύτερο και ram ίδια.

Επίσης αν θυμάσαι (τότε ήταν που σε εψηνα να αφήσεις το Motorola και να πάρεις iPhone:)), το iOS 4.0 έφερε τις σημαντικότερες προσθήκες σε βασικές ελλείψεις δίνοντας μας παράλληλα την ελπίδα ότι θα ακολουθήσουν κι άλλες πράγμα που ποτε δεν έγινε πέρα απο την android notification bar.

 

Οσο είχα το i4 είχα γράψει πολλές φορες ότι αν το επόμενο iPhone δεν εχει μεγαλύτερη οθόνη και ram πάνω απο 512 MB δεν θα το αγοράσω. Και αυτο έκανα.

Δεν το πήρα και μετα να βγαίνω να λέω ότι μου αρκεί η 3.5" άρα και τα 512mb.

 

Όπως και τώρα αν έβγαζε μια συσκευη 4.3" έστω με τροποποιημένο τον επεξεργαστή του new iPad και μερικές παραχωρήσεις όπως ένα widget toggles στην notification bar, καποια ζωντανα εικονιδια εφαρμογων με πληροφοριες, συν μερικες ακόμα αναγκαίες λειτουργίες, δεν θα είχα προβλημα να το αγοράσω. Θα συμβιβαζομουν με κάποια πράγματα δευτερευουσης σημασιας όπως έκανα όλα τα χρόνια που είχα τα 3g, 3GS, i4, ipad1 και ipad2.

 

Συνεπώς δεν βγήκα ποτε να υπερασπιστώ ελλείψεις που επιθυμούσα και δεν ήλθαν. Έφυγα και προτίμησα κάτι που ήταν πιο κοντά σ αυτα που θέλω.

 

Παρόλο που όλες μου οι συσκευές ήταν apple, δεν είδα ποτε υπεροπτικά το θέμα έναντι των άλλων. Απλα τονιζα την υπεροχή σε πολλα πράγματα τις εποχές που όντως ήταν εμφανές. Δηλαδη μέχρι τα τέλη του 2010.

Όταν βγήκε το Sii η επιμονή αρκετών σοβαρών συμφορουμιτων, μ έκαναν να το δοκιμάσω. Είχα παράλληλα το i4 και το Sii απο τις 25 Σεπτέμβρη μέχρι τα Χριστούγεννα που το έδωσα αφου πείστηκα πλέον ότι κάνω καλύτερα την δουλεια μου με το galaxy.

Ούτε κολοτουμπες ούτε τίποτα. Δοκιμαζεις δυο συσκευές και κρατάς αυτη που σε πείθει στην πράξη και όχι με την φήμη της.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, ευχαριστω για το πολιτισμοενο σου ποστ και χαιρομαι να σου απαντησω :)

Η σαμσουγκ εχει κλεψει πολλα (και αυτο ειναι κατι που φαινεται), τοσο εγω, οσο και ο χρηστης kalua, εχουμε ανεβασει κατα καιρους πολλες φωτογραφιες με τους ιδιους φορτιστες, τις ιδιες συσκευασιες κλπ κλπ κλπ. Αυτα ειναι προφανη, δικαστικη αποφαση δεν χρειαζεται, παρολα αυτα, η απλ εχει κινηθει νομικα και σε καποιες περιπτωσει δικαιωθηκε.

Απο την αλλη, λεμε οτι η απλ αντεγραψε και αυτη. Μαλιστα. Εαν εχει αντιγραψει τη google, γιατι η google δεν κινηθηκε νομικα κατα της απλ? απο συμπονια? η samsung που κατι πηγε να κανει, απετυχε. Ο δικαστικος αγωνας με τη μοτορολα ειναι σε εξελιξη και μεχρι τωρα γερνει υπερ της απλ.

Και μη μου πειτε οτι οι αλλοι δεν ασχολουνται με πατεντες και δικαστηρια. Μιλαμε για μεγαλες εταιριες που δεν αφηνουν ουτε τριχα να πεσει. Κατοχυρωνουν και διεκδικουν ολα τα δικαιωματα τους.

 

Θελω να πω δηλαδη οτι απο τα μεχρι σημερα δεδομενα, αυτο που προκυπτει ειναι, οτι ο αντιγραφεας ειναι η σαμσουγκ. Μονο η σαμσουγκ. Η απλ δεν εχει καμια καταδικη, αντιθετα εχει αρκετες αθωωσεις μεχρι τωρα.

 

Λοιπον, ειναι κατα τη γνωμη μου ισοπεδωτικο να λεμε οτι ΟΛΟΙ αντιγραφουν και ΟΛΟΙ κλεβουν. Ειναι σαν να θελουμε να διαμοιρασουμε την ευθυνη και να "ελαφρυνουμε" καπως ετσι τη θεση της σαμσουγκ. Γιατι εκει οδηγει αυτο.

Οταν θα τη φαει και η απλ, τοτε ναι, θα βγω και θα πω και η απλ αντιγραφει.

 

Δεν θεωρω κανενα συστημα δικαιοσυνης αδιαβλητο ή τοοοοσο αμεροληπτο, ειναι ομως ενα μετρο αναφορας και οτι και να λεμε εμεις, σιγουρα να δικαστηριο που δικασε και ειχε μπροστα του ενα τονο σελιδες, κατι περισσοτερο θα ξερει απο τομ καθενα εδω μεσα, που μπορει ακομα να πηγαινει σχολειο, ή να μην ξερει ουτε μια αιτηση να συμπληρωσει.

 

Αλλα ρε Βασιλη, το χειροτερα απο ολα ειναι που αν βγεις και πεις μια αποψη πχ σαν τη δικη μου , ολοι νομιζουν οτι εισαι οπαδος της απλ.

Μα, δεν εχει να κανει με απλ και σαμουγκ. Εχει να κανει με απλη λογικη (οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον). Ακομα και αν η κοντρα ηταν μεταξυ ZTE και Alcatel τα ιδια τα ελεγα. Δεν μπορει να βγαινει αποφαση κατα της σαμσουγκ, να αθωωνεται η απλ και η απαντηση να ειναι " μα ολοι αντιγραφουν" Ειναι μη σντικειμενικο αυτο.

 

Ελπιζω να σε καλυψα, καπως.:)

Αν και με μια μικρή καθυστέρηση, να'μαι κι εγώ!

Όπως είχα πει κι εγώ στο post μου, συμφωνώ ότι η samsung πήρε (ή αντέγραψε αν προτιμάς) στοιχεία από το iphone. Κάποια φανονται (εικονίδια, φορτιστές, συσκευασίες) και κάποια φαντάζομαι όχι και τόσο πολύ. Τώρα βέβαια από αυτό μέχρι το να θεωρούμε πχ ότι το ορθογώνιο σχήμα με στογγυλεμένες γωνίες μπορεί να κατοχυρωθεί, υπάρχει μια απόσταση, αλλά ναι, συμφωνώ ότι η samsung "έκλεψε" και το βλέπω κι εγώ με τα δικά μου μάτια, ανεξαρτήτως του τι λένε οι κατά τόπους δικαστές. Κάποιοι ωστόσο δε συμφωνούν και τόσο πάντως με τους Καλιφορνέζους συναδέλφους τους και δικαιώνουν/κατηγορούν και τις δυο εταιρίες εξίσου!

 

Ωστόσο, για το ότι και η Apple αντέγραψε κάποια πράγματα που είχε γράψει κι ο φίλος στην παράθεση που είχα κάνει στο προηγούμενο post μου (και αυτή ήταν και η αφορμή για συμμετέχω στη συζήτηση), έχω ακριβώς την ίδια άποψη. Είναι κάτι δηλαδή που βλέπω επίσης με τα δικά μου μάτια ας πούμε ότι το notification center πήρε κάποια στοιχεία από το android (ή το webos ή απ'όπου ξεκίνησε) όπως επίσης και το Do Not Disturb & Call Message το οποίο το είχα ήδη σε android (όχι με app ή custom rom) και δεν ξέρω αν υπήρχε και αλλού. Η ένστασή μου δηλαδή ως προς αυτά που λές είναι αυτό ακριβώς. Ό,τι δηλαδή παρόλο που δεν υπάρχει κάποια καταδίκη της apple γι'αυτό, το ότι τα αντέγραψε φαίνεται. Το android είναι open source και δεν ξέρω κατά πόσο έχει το δικαίωμα η google να κινηθεί νομικά όταν δίνει τον κώδικα έτσι. Πάντως για μένα είναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός ότι το notification center ας πούμε το "εμπνεύστηκαν" απ'το android! Όσο για τις διαμάχες με τη motorola, δε θα'λεγα ότι κερδίζει η apple, αλλά απλά ότι δεν κερδίζει η moto!

 

Τώρα για τα οπαδικά κλπ, αυτά λεγόταν και θα λέγονται πάντα. Μου φαίνεται αστείο πάντως το ότι κάποιοι χαρακτηρίζουν τον άλλoν fanboy με τέτοιο μένος, λες και είναι η υπέρτατη βρισιά :p Ο καθένας έχει τη γνώμη του για το κατά πόσο είναι καλή ή τον βολεύει η εκάστοτε εταιρία και σίγουρα δε θα την αλλάξει βλέποντας τέτοιου είδους σχόλια...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν και με μια μικρή καθυστέρηση, να'μαι κι εγώ!

Όπως είχα πει κι εγώ στο post μου, συμφωνώ ότι η samsung πήρε (ή αντέγραψε αν προτιμάς) στοιχεία από το iphone. Κάποια φανονται (εικονίδια, φορτιστές, συσκευασίες) και κάποια φαντάζομαι όχι και τόσο πολύ. Τώρα βέβαια από αυτό μέχρι το να θεωρούμε πχ ότι το ορθογώνιο σχήμα με στογγυλεμένες γωνίες μπορεί να κατοχυρωθεί, υπάρχει μια απόσταση, αλλά ναι, συμφωνώ ότι η samsung "έκλεψε" και το βλέπω κι εγώ με τα δικά μου μάτια, ανεξαρτήτως του τι λένε οι κατά τόπους δικαστές. Κάποιοι ωστόσο δε συμφωνούν και τόσο πάντως με τους Καλιφορνέζους συναδέλφους τους και δικαιώνουν/κατηγορούν και τις δυο εταιρίες εξίσου!

 

Ωστόσο, για το ότι και η Apple αντέγραψε κάποια πράγματα που είχε γράψει κι ο φίλος στην παράθεση που είχα κάνει στο προηγούμενο post μου (και αυτή ήταν και η αφορμή για συμμετέχω στη συζήτηση), έχω ακριβώς την ίδια άποψη. Είναι κάτι δηλαδή που βλέπω επίσης με τα δικά μου μάτια ας πούμε ότι το notification center πήρε κάποια στοιχεία από το android (ή το webos ή απ'όπου ξεκίνησε) όπως επίσης και το Do Not Disturb & Call Message το οποίο το είχα ήδη σε android (όχι με app ή custom rom) και δεν ξέρω αν υπήρχε και αλλού. Η ένστασή μου δηλαδή ως προς αυτά που λές είναι αυτό ακριβώς. Ό,τι δηλαδή παρόλο που δεν υπάρχει κάποια καταδίκη της apple γι'αυτό, το ότι τα αντέγραψε φαίνεται. Το android είναι open source και δεν ξέρω κατά πόσο έχει το δικαίωμα η google να κινηθεί νομικά όταν δίνει τον κώδικα έτσι. Πάντως για μένα είναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός ότι το notification center ας πούμε το "εμπνεύστηκαν" απ'το android! Όσο για τις διαμάχες με τη motorola, δε θα'λεγα ότι κερδίζει η apple, αλλά απλά ότι δεν κερδίζει η moto!

 

Τώρα για τα οπαδικά κλπ, αυτά λεγόταν και θα λέγονται πάντα. Μου φαίνεται αστείο πάντως το ότι κάποιοι χαρακτηρίζουν τον άλλoν fanboy με τέτοιο μένος, λες και είναι η υπέρτατη βρισιά :p Ο καθένας έχει τη γνώμη του για το κατά πόσο είναι καλή ή τον βολεύει η εκάστοτε εταιρία και σίγουρα δε θα την αλλάξει βλέποντας τέτοιου είδους σχόλια...

Καταρχην σημερα ηταν μια ωραια μερα.

Υπο την εννοια οτι κανεις δεν με εβρισε:p:p

 

Λοιπον, πανω σε αυτα που λες, φυσικα θα συμφωνησω οτι και η απλ εχει δανειστει διαφορα στοιχεια, με πιο εμφανες σιγουρα το notification bar. Εχει ειπωθει παρα πολλες φορες οτι παρθενογεννεση δεν υπαρχει. Και συμφωνω. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι γραφουμε τις νομικα κατοχυρωμενες πατεντες στα παλια μας παπουτσια.

Η διαφορα αναμεσα σε αυτο που κανει η σαμσουγκ και αυτο που κανει η απλ, ειναι οτι η μεν σαμσουγκ παραβιαζει πατεντες που εχουν κατοχυρωθει, ενω αντιθετα η απλ οχι. Αν το notification bar ηταν κατοχυρωμενη πατεντα του android , σιγουρα κατι θα ειχε ακουστει και θα το ξεραμε. (ή και μπορει να ειναι και η απλ να εχει πληρωσει για τη χρηση του),

Για να συνοψισω , το να δανειζεσαι ενα στοιχειο, ή να πληρωνεις για να χρησιμοποιησεις μια κατοχυρωμενη πατεντα, ειναι θεμιτο και λογικο. Το να καταπατας ομως μια πατεντα και να τη χρησιμοποιεις σε βαρος του εφευρετη της, αυτο ειναι παρανομο και αθεμητο. Η απλ κανει το πρωτο, η σαμσουγκ το δευτερο. Δεν τα λεω σωστα? αν πραγματικα υπαρχουν στοιχεια που να δειχνουν οτι η απλ κανει και αυτη το δευτερο, δεν εχω κανενα προβλημα και καμια αντιρρηση να την κραξω.

Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι εδω μεσα (δικαιολογημενα ισως) ειναι οτι η θεση μου δεν καθοριζεται απο το αν μου αρεσει η απλ ή η σαμσουγκ. Η γνωμη μου ειναι γενικοτερη και βασιζεται στις παραπανω αντικειμενικες σταθερες που σου εξεθεσα. Καταλαβαινεις τωρα, αυτα για πολλους ειναι.....επιστημη.

 

Οσο για το "ηλιθιο συστημα πατεντων της Αμερικης". , Βασιλη, θα σου πω οτι δεν ειμαι σε θεση να το συζητησω, γιατι απλα δεν το γνωριζω. Ντρεπομαι που το λεω, αφου προφανως, 1329 μελη του φορουμ μας που το αναφερουν καθημερινα, προφανως το εχουν μελετησει σε βαθος:p

Λοιπον, δεν το ξερω και δεν μπορω να το κρινω. Ομως, (και αυτο το ξερω πολυ καλα) ενα μεγαλο προβλημα της κοινωνιας μας ειναι οτι σαν Ελληνες θεωρουμε οτι πρεπει να εφαρμοζουμε μονο το νομο που θεωρουμε σωστο και δικαιο κατα τη γνωμη μας (για να μην πω μονο το νομο που μας συμφερει). Εχουμε δηλαδη επιλεκτικη νομιμοφροσυνη. Τι θελω να πω? Οτι, ακομα και αν το συστημα πατεντων της Αμερικης ειναι ηλιθιο, θα πρεπει, οσοι θελουν να δραστηριοποιουνται στην Αμερικανικη αγορα, να το τηρουν και να το σεβονται. Ετσι δεν ειναι?

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα αναμεσα σε αυτο που κανει η σαμσουγκ και αυτο που κανει η απλ, ειναι οτι η μεν σαμσουγκ παραβιαζει πατεντες που εχουν κατοχυρωθει, ενω αντιθετα η απλ οχι. Αν το notification bar ηταν κατοχυρωμενη πατεντα του android , σιγουρα κατι θα ειχε ακουστει και θα το ξεραμε. (ή και μπορει να ειναι και η απλ να εχει πληρωσει για τη χρηση του),

Για να συνοψισω , το να δανειζεσαι ενα στοιχειο, ή να πληρωνεις για να χρησιμοποιησεις μια κατοχυρωμενη πατεντα, ειναι θεμιτο και λογικο. Το να καταπατας ομως μια πατεντα και να τη χρησιμοποιεις σε βαρος του εφευρετη της, αυτο ειναι παρανομο και αθεμητο. Η απλ κανει το πρωτο, η σαμσουγκ το δευτερο. Δεν τα λεω σωστα? αν πραγματικα υπαρχουν στοιχεια που να δειχνουν οτι η απλ κανει και αυτη το δευτερο, δεν εχω κανενα προβλημα και καμια αντιρρηση να την κραξω.

[...]

Οσο για το "ηλιθιο συστημα πατεντων της Αμερικης". , Βασιλη, θα σου πω οτι δεν ειμαι σε θεση να το συζητησω, γιατι απλα δεν το γνωριζω. Ντρεπομαι που το λεω, αφου προφανως, 1329 μελη του φορουμ μας που το αναφερουν καθημερινα, προφανως το εχουν μελετησει σε βαθος:p

Λοιπον, δεν το ξερω και δεν μπορω να το κρινω. Ομως, (και αυτο το ξερω πολυ καλα) ενα μεγαλο προβλημα της κοινωνιας μας ειναι οτι σαν Ελληνες θεωρουμε οτι πρεπει να εφαρμοζουμε μονο το νομο που θεωρουμε σωστο και δικαιο κατα τη γνωμη μας (για να μην πω μονο το νομο που μας συμφερει). Εχουμε δηλαδη επιλεκτικη νομιμοφροσυνη. Τι θελω να πω? Οτι, ακομα και αν το συστημα πατεντων της Αμερικης ειναι ηλιθιο, θα πρεπει, οσοι θελουν να δραστηριοποιουνται στην Αμερικανικη αγορα, να το τηρουν και να το σεβονται. Ετσι δεν ειναι?

 

Εάν θυμάσαι και η Apple αναγνώρισε πρόσφατα ότι δεν έχει πληρώσει Motorola και Samsung όσα τους οφείλει για πατέντες, γιατί δεν τα βρίσκουν στην τιμή. Χρησιμοποίησε πατέντες, δεν πλήρωσε. Πόσο πιο απλό είναι? Επειδή είπε ότι κάποια στιγμή θα πληρώσει?

 

Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω, θεωρείς βλάκες αυτούς που δεν κατοχύρωσαν τη notification bar και μάγκες αυτούς που (δικαίως ή αδίκως) κατοχύρωσαν το tap to zoom?

 

Για το σύστημα πατεντών της Αμερικής, μπορούν να γραφτούν τόμοι.

Μόλις σταματήσω να κάνω γυμναστική στη γάτα μου με λέιζερ πόιντερ (http://www.google.com/patents?vid=5443036) θα στείλω ένα μήνυμα στον εαυτό μου με χρονομηχανή για να αγοράσω μετοχές της Apple στο παρελθόν (http://www.google.com/patents?vid=6025810)

 

Πέρα από την πλάκα, οποιοσδήποτε θέλει να έχει τεκμηριωμένη γνώμη για το Samsung vs Apple, οφείλει να διαβάσει λίγα πράγματα για τον πυρήνα του προβλήματος που είναι τελικά το σύστημα πατεντών των Ηνωμένων Πολιτειών. Διαφορετικά είμαστε σε άλλη συζήτηση. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν ισχυρίστηκε ότι η Samsung δεν δανείστηκε πράγματα από την Apple, και μάλιστα πράγματα που είναι πατεντατισμένα στις ΗΠΑ.

Πολλοί λογικοί άνθρωποι όμως -και αρκετοί εδώ μέσα- αναρωτιούνται γιατί υπάρχουν οι συγκεκριμένες πατέντες και έχουν κάνει μάλιστα και τον κόπο να ενημερωθούν σφαιρικά για το θέμα πριν αρχίσουν να υποστηρίζουν την όποια γνώμη τους.

 

Αν προσπεράσεις τις φωνασκίες των android fanboys και φανατικών Samsungόφιλων, σε όλα τα θέματα εδώ μέσα έχουν γραφτεί σοβαρά επιχειρήματα για την ισχύ των πατεντών και τις αδυναμίες του συστήματος στην Αμερική. Όλα, έαν δεν απατώμαι, τα έχεις αφήσει αναπάντητα (και αδιάβαστα?).

 

Τις γενικεύσεις για το τι κάνουμε σαν Έλληνες το λαμβάνω σαν παραδρομή, ας μην μπούμε σε άλλα χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θυμάσαι και η Apple αναγνώρισε πρόσφατα ότι δεν έχει πληρώσει Motorola και Samsung όσα τους οφείλει για πατέντες, γιατί δεν τα βρίσκουν στην τιμή. Χρησιμοποίησε πατέντες, δεν πλήρωσε. Πόσο πιο απλό είναι? Επειδή είπε ότι κάποια στιγμή θα πληρώσει?

Οχι, φιλε μου, δεν θυμαμαι. Δεν θα δωσω και διαγωνισμα για τα κινητα,εχω αλλες σημαντικοτερες ασχολιες. Αυτο που σιγουρα θυμαμαι ειναι οτι η απλ δεν εχει φαει προστιμο για τετοιο λογο.

 

Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω, θεωρείς βλάκες αυτούς που δεν κατοχύρωσαν τη notification bar και μάγκες αυτούς που (δικαίως ή αδίκως) κατοχύρωσαν το tap to zoom?

τους θεωρω ερασιτεχνες. Και αυτο ειναι κατι γενικα που χαρακτηριζει το android, απο το απειρο λαγκ πολλων συσκευων (σε σημειο να αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να κυκλοφορει αυτο το πραγμα στην αγορα - εχεις δει την onboard εφαρμογη της μοτορολα για προβολη φωτογραφιων?? ) μεχρι αρκετες εφαρμογες στο μαρκετ (οχι βεβαια ολες, αρκετες ομως) , τη συμπεριφορα των κατασκευαστων στις αναβαθμισεις... Γενικα υπαρχει ενα κλιμα αθωωτητας και ερασιτεχνισμου στο android. Αυτο εχω αποκομισει παρακολουθωντας το απο την 2.1 μεχρι και την 4.1 και αγοραζοντας αρκετες συσκευες και ακριβες και πιο φτηνες.

Για το σύστημα πατεντών της Αμερικής, μπορούν να γραφτούν τόμοι.

Μόλις σταματήσω να κάνω γυμναστική στη γάτα μου με λέιζερ πόιντερ (http://www.google.com/patents?vid=5443036) θα στείλω ένα μήνυμα στον εαυτό μου με χρονομηχανή για να αγοράσω μετοχές της Apple στο παρελθόν (http://www.google.com/patents?vid=6025810)

Γιατο συστημα πατεντων, ημουν ειλικρινης και ειπα οτι δεν ξερω - δεν σχολιαζω. Τι παραπανω να κανω?

 

Πολλοί λογικοί άνθρωποι όμως -και αρκετοί εδώ μέσα- αναρωτιούνται γιατί υπάρχουν οι συγκεκριμένες πατέντες και έχουν κάνει μάλιστα και τον κόπο να ενημερωθούν σφαιρικά για το θέμα πριν αρχίσουν να υποστηρίζουν την όποια γνώμη τους.
κοιτα, απλα τη γνωμη μου λεω. Δεν ηξερα οτι πρεπει να παρω πτυχιο πριν εκφραστω. Πες και εσυ τη δικη σου, με περισσοτερα επιχειρηματα που εμενα που δεν ξερω.

 

Αν προσπεράσεις τις φωνασκίες των android fanboys και φανατικών Samsungόφιλων, σε όλα τα θέματα εδώ μέσα έχουν γραφτεί σοβαρά επιχειρήματα για την ισχύ των πατεντών και τις αδυναμίες του συστήματος στην Αμερική. Όλα, έαν δεν απατώμαι, τα έχεις αφήσει αναπάντητα (και αδιάβαστα?).

 

Τις γενικεύσεις για το τι κάνουμε σαν Έλληνες το λαμβάνω σαν παραδρομή, ας μην μπούμε σε άλλα χωράφια.

Οποιες και αν ειναι οι τυχον αδυναμιες, αυτο ειναι θεμα μιας γενικης και αφηρημενης θεωρητικης συζητησης. Στην προκειμενη περιπτωση μιλουμε για ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα, που αφορα παραβατικη συμπεριφορα της σαμσουγκ και την επιβολη προστιμου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σημερα ηταν μια ωραια μερα.

Υπο την εννοια οτι κανεις δεν με εβρισε:p:p

 

Λοιπον, πανω σε αυτα που λες, φυσικα θα συμφωνησω οτι και η απλ εχει δανειστει διαφορα στοιχεια, με πιο εμφανες σιγουρα το notification bar. Εχει ειπωθει παρα πολλες φορες οτι παρθενογεννεση δεν υπαρχει. Και συμφωνω. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι γραφουμε τις νομικα κατοχυρωμενες πατεντες στα παλια μας παπουτσια.

Η διαφορα αναμεσα σε αυτο που κανει η σαμσουγκ και αυτο που κανει η απλ, ειναι οτι η μεν σαμσουγκ παραβιαζει πατεντες που εχουν κατοχυρωθει, ενω αντιθετα η απλ οχι. Αν το notification bar ηταν κατοχυρωμενη πατεντα του android , σιγουρα κατι θα ειχε ακουστει και θα το ξεραμε. (ή και μπορει να ειναι και η απλ να εχει πληρωσει για τη χρηση του),

Για να συνοψισω , το να δανειζεσαι ενα στοιχειο, ή να πληρωνεις για να χρησιμοποιησεις μια κατοχυρωμενη πατεντα, ειναι θεμιτο και λογικο. Το να καταπατας ομως μια πατεντα και να τη χρησιμοποιεις σε βαρος του εφευρετη της, αυτο ειναι παρανομο και αθεμητο. Η απλ κανει το πρωτο, η σαμσουγκ το δευτερο. Δεν τα λεω σωστα? αν πραγματικα υπαρχουν στοιχεια που να δειχνουν οτι η απλ κανει και αυτη το δευτερο, δεν εχω κανενα προβλημα και καμια αντιρρηση να την κραξω.

Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι εδω μεσα (δικαιολογημενα ισως) ειναι οτι η θεση μου δεν καθοριζεται απο το αν μου αρεσει η απλ ή η σαμσουγκ. Η γνωμη μου ειναι γενικοτερη και βασιζεται στις παραπανω αντικειμενικες σταθερες που σου εξεθεσα. Καταλαβαινεις τωρα, αυτα για πολλους ειναι.....επιστημη.

 

Οσο για το "ηλιθιο συστημα πατεντων της Αμερικης". , Βασιλη, θα σου πω οτι δεν ειμαι σε θεση να το συζητησω, γιατι απλα δεν το γνωριζω. Ντρεπομαι που το λεω, αφου προφανως, 1329 μελη του φορουμ μας που το αναφερουν καθημερινα, προφανως το εχουν μελετησει σε βαθος:p

Λοιπον, δεν το ξερω και δεν μπορω να το κρινω. Ομως, (και αυτο το ξερω πολυ καλα) ενα μεγαλο προβλημα της κοινωνιας μας ειναι οτι σαν Ελληνες θεωρουμε οτι πρεπει να εφαρμοζουμε μονο το νομο που θεωρουμε σωστο και δικαιο κατα τη γνωμη μας (για να μην πω μονο το νομο που μας συμφερει). Εχουμε δηλαδη επιλεκτικη νομιμοφροσυνη. Τι θελω να πω? Οτι, ακομα και αν το συστημα πατεντων της Αμερικης ειναι ηλιθιο, θα πρεπει, οσοι θελουν να δραστηριοποιουνται στην Αμερικανικη αγορα, να το τηρουν και να το σεβονται. Ετσι δεν ειναι?

Αρχίζω λίγο από το τέλος και απλά αναφέρω πως εγώ δεν κατνόμασα ηλίθιο το σύστημα πατεντών, άσχετα αν μου αρέσει ή όχι. Είχα ξεκαθαρίσει απ'την αρχή ότι δεν έχω καμία σχέση με νομικά κλπ κι ότι δε γνωρίζω, αλλά κρίνουμε όλοι με βάση αυτά που βλέπουμε ;) Σχετικά τώρα με τους Έλληνες και την εφαρμογή των νόμων, άστο καλύτερα. Εϊναι αφενός μεγάλη κουβέντα κι αφετέρου τα αποτελέσματα είναι φανερά στην καθημερινότητά μας...

 

Αυτό που σου έγραψα για τη notification bar ή οποιαδήποτε άλλα μου τη σπάει το ίδιο όσο οι αντιγραφές της samsung. Και τα 2 είναι κλεψιά και βγάζει μάτι. Προφανώς και νομικά δε στέκει κάτι τέτοιο μιας και όπως είπες δεν υπάρχει κάποια σχετική πατέντα (από όποιον το πρωτοέφτιαξε τέλος πάντων), αλλά δεν παύει να μου κάθεται άσχημα, όταν μάλιστα πολλές πατέντες της apple κατοχυρώνουν παρόμοια πράγματα (πχ slide to unlock). Η google φέρθηκε αφελώς νομίζω και φαίνεται πως δεν υπολόγιζε εξαρχής την εκμετάλλευση των πατεντών από την apple με τέτοιους σκοπούς και δεν ασχολήθηκε τόσο με το "άθλημα". Ισχύει κι αυτό που λες παρακάτω σχετικά με μια προχειρότητα που διέπει το android... Απορώ πάντως με την "αφέλεια" της google όταν υπάρχουν και ολόκληρες εταιρίες (patent trolls) που δραστηριοποιούνται στο χώρο για το κυνήγι του κέρδους... Όπως και να'χει πάντως, όλα αυτά που αναφέρεις και που συζητάμε έχουν να κάνουν με αυτό που ακοούγεται συνέχεια κι απ'τα εγχώρια ΜΜΕ. Δηλαδή ότι το νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό. Ηθικά (και είναι προφανές) η apple έκλεψε επίσης. Νομικά, σαφώς και είναι καθαρή (τουλάχιστον για το παράδειγμα της notification bar). Και για να κλείσω επιτέλους, ας τα βρουν μεταξύ τους στην τελική. Εγώ θέλω καλύτερο κινητό :p

 

τους θεωρω ερασιτεχνες. Και αυτο ειναι κατι γενικα που χαρακτηριζει το android, απο το απειρο λαγκ πολλων συσκευων (σε σημειο να αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να κυκλοφορει αυτο το πραγμα στην αγορα - εχεις δει την onboard εφαρμογη της μοτορολα για προβολη φωτογραφιων?? ) μεχρι αρκετες εφαρμογες στο μαρκετ (οχι βεβαια ολες, αρκετες ομως) , τη συμπεριφορα των κατασκευαστων στις αναβαθμισεις... Γενικα υπαρχει ενα κλιμα αθωωτητας και ερασιτεχνισμου στο android. Αυτο εχω αποκομισει παρακολουθωντας το απο την 2.1 μεχρι και την 4.1 και αγοραζοντας αρκετες συσκευες και ακριβες και πιο φτηνες.

Σε αυτό συμφωνώ 1000%! Ώρες ώρες το android αποπνέει μια αίσθηση πιο πρόχειρης δουλειάς αν και πλέον αυτό έχει βελτιωθεί αρκετά (πχ θεωρούσα αδιανόητη τη χρήση διαφορετικού interface σε κάθε "μαμά" εφαρμογή κάτι που ευτυχώς διορθώθηκε με την ics). Aυτό με τις πατέντες όμως που κάνει η apple -το να κατοχυρώνει δηλαδή το καθετί και να διεκδικεί μετά τα νόμιμα δικαιώματά της- νομίζω πως πλέον θα το ακολουθήσουν όλοι, μιας και βλέπουν πλέον ξεκάθαρα ότιαφενός αποφέρει χρήματα κι αφετέρου η apple δεν αστειεύεται σε περιπτώσεις που απειλείται, οπότε θα προσπαθήσουν φαντάζομαι να της φερθούν με τον ίδιο τρόπο.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...