Jump to content

Samsung: The day after


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H υπόθεση δεν αφορά μόνο iphone. Και έχεις ipad.

Ωραια, εχω. Και εχω και σαμσουγκ (galaxy nexus).

 

Οι θεσεις μου ειναι αυτες που ειναι, ανεξαρτητς με το τι εχω. Μου αρεσει να δοκιμαζω, εχω αλλαξει αρκετες συσκευες android (milestone, razr, nexus, galaxy tab) , symbian, wp, wm ποο παλια κλπ. και αιφον.

 

Δεν εχω κανενα κολλημα με καμια εταιρια. Λεω καθε φορα αυτο που βλεπω και επιλεγω αυτο που μου αρεσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Apple

 

1. Notifications bar (in iOS 5) ---> Android since v1.0

2. Updates in the background ---> Αλήθεια;

3. In Mail search etc etc ---> Τo GMail τα έχει απο την αρχή

4. PC Free Sync ---> To Αndroid συγχρόνιζε ετσι 3 χρόνια πριν

5. iMessage ---> Google Talk; Πόσα χρόνια πριν; Και η Google δεν είπε σε κανέναν να μην στέλνει sms...

6. Safari improvements ---> H Αpple χρειάστηκε 5 εκδόσεις λειτουργικού για να βάλει tabs στον browser. No comments.

7. Do Not Disturb & Call-Message ---> Αν θυμάμαι καλά το να απορρίπτεις κλήση με τέτοιο τρόπο ήταν πρώτα στο WebOS.

8. Safari Tab Sync ---> Chrome στο Android και Desktop sessions to mobile BAM... iOS 6 Safari με την ίδια λειτουργία...

9. Turn-by-Turn Navigation ---> iOS 6

 

Αν αύριο βγεί μια δικαστική απόφαση που θα καταδικάζει την άπλ να πληρώσει αποζημίωση στην Χ εταιρία επειδή την αντέγραψε, τότε θα λέω τα ίδια που λέω και σήμερα, από την αντίθετη όμως πλευρά. Μέχρι τώρα, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ή κάνω λάθος??

 

Γιάννη τόσον καιρό διαβάζω διάφορα εδώ μέσα σχετικά με αυτό το patent war και συνειδητά απέχω από την κουβέντα μιας και δε θεωρώ ότι οι διαμάχες μεταξύ μας βγάζουν κάπου. Ωστόσο το συγκεκριμένο θα το σχολιάσω...

Δεν έχω Samsung συσκευή (έχω android όμως) αλλά παρόλα αυτά ούτε ισοπεδωτικός θέλω να είμαι και στην τελική με νοιάζει να έχω αυτό που με εξυπηρετεί και δε με ενδιαφέρει η μάρκα. Και προφανώς δε με νοιάζει αν αυτοί θα φαγωθούν μεταξύ τους, αρκεί να μη βγω χαμένος εγώ (κι εσύ και γενικότερα ο κάθε καταναλωτής). Σε αντίθεση μ'εσένα, δε θεωρώ ότι το δικαστικό σύστημα της Αμερικής είναι τόσο αδιάβλητο όσο ισχυρίζεσαι, αλλά προφανώς και λόγω επαγγέλματος μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω. Αυτό όμως που δε μου αρέσει, είναι ότι αφενός λες ότι η αντιγραφή της samsung είναι ολοφάνερη και δε χρειάζεσαι κάποια δικαστική απόφαση γιατί το βλέπεις με τα μάτια σου, ενώ αντίθετα για να δεις ότι η apple έχει "δανειστεί" στοιχεία από άλλα λειτουργικά (android, webos) χρειάζεσαι δικαστική απόφαση. Συμφωνώ ότι υπάρχουν διάφορα "κλεμμένα" στοιχεία από μεριάς Samsung αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι και η apple κάνει τα ίδια ;-)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τόσον καιρό διαβάζω διάφορα εδώ μέσα σχετικά με αυτό το patent war και συνειδητά απέχω από την κουβέντα μιας και δε θεωρώ ότι οι διαμάχες μεταξύ μας βγάζουν κάπου. Ωστόσο το συγκεκριμένο θα το σχολιάσω...

Δεν έχω Samsung συσκευή (έχω android όμως) αλλά παρόλα αυτά ούτε ισοπεδωτικός θέλω να είμαι και στην τελική με νοιάζει να έχω αυτό που με εξυπηρετεί και δε με ενδιαφέρει η μάρκα. Και προφανώς δε με νοιάζει αν αυτοί θα φαγωθούν μεταξύ τους, αρκεί να μη βγω χαμένος εγώ (κι εσύ και γενικότερα ο κάθε καταναλωτής). Σε αντίθεση μ'εσένα, δε θεωρώ ότι το δικαστικό σύστημα της Αμερικής είναι τόσο αδιάβλητο όσο ισχυρίζεσαι, αλλά προφανώς και λόγω επαγγέλματος μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω. Αυτό όμως που δε μου αρέσει, είναι ότι αφενός λες ότι η αντιγραφή της samsung είναι ολοφάνερη και δε χρειάζεσαι κάποια δικαστική απόφαση γιατί το βλέπεις με τα μάτια σου, ενώ αντίθετα για να δεις ότι η apple έχει "δανειστεί" στοιχεία από άλλα λειτουργικά (android, webos) χρειάζεσαι δικαστική απόφαση. Συμφωνώ ότι υπάρχουν διάφορα "κλεμμένα" στοιχεία από μεριάς Samsung αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι και η apple κάνει τα ίδια ;-)

Η απάντηση βρίσκεται στο thread για το Event της apple όπου κάνει κρά το αν όντως είναι apple fan boy ή όχι -ασχετα με το τι ισχυρίζεται ή όχι εδώ πέρα με τη κλασσική ατάκα "δεν έχω iphone".

 

Όχι ότι στη τελική ειναι κακό να ειναι κάποιος iphone / android ή samsung ή whatevah fanboy, αλλά ρε παιδί μου οχι να πεφτει τέτοιο δούλεμα...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

OMG Again !!! Jesus!!!

 

Γιατί ασχολείστε ρε γμτ τόσο παθιασμένα καμιά άλλη δουλειά δεν έχετε να κάνετε πάρα να μαλώνετε σε ξένο στάβλο

Που να πάτε μαζί για καφέ θα χρειαστούμε μια διμοιρία ΜΑΤ για να σας χωρίσει :lol:

 

 

 

Υ.Γ. Έχω γεμίσει apple θέματα στην Παρακολούθηση :lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

OMG Again !!! Jesus!!!

 

Γιατί ασχολείστε ρε γμτ τόσο παθιασμένα καμιά άλλη δουλειά δεν έχετε να κάνετε πάρα να μαλώνετε σε ξένο στάβλο

Που να πάτε μαζί για καφέ θα χρειαστούμε μια διμοιρία ΜΑΤ για να σας χωρίσει :lol:

 

 

 

Υ.Γ. Έχω γεμίσει apple θέματα στην Παρακολούθηση :lol:

 

Aν πάνε για καφέ θα μιλήσουν 3 λεπτά για τηλέφωνα και μετά θα το ρίξουν στις μπύρες και στις γυναίκες. Ο νεοέλληνας είναι κλασσικός καυγατζής και επαναστάτης του internet.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπήρχαν τέτοιες διαμάχες αν υπήρχε αλληλοσεβασμος στις προτιμήσεις των άλλων και όχι ειρωνία και περιφρόνηση.

Για μένα η σωστη θέση όλων μας είναι να τα χωνουμε στις εταιρείες μπας και πιεστούν λίγο και δώσουν αυτα που πρέπει για το δικο μας συμφέρον. Εγω τουλάχιστον πάντα αυτο έκανα και συνεχίζω να το κάνω.

Πληρώνω και θέλω το καλύτερο για μένα. Είναι μέγα λάθος να ταυτιζομαστε και να τις ακολουθούμε σε ότι αποφασίζουν.

Είναι αποδεδειγμένο: αν σε θεωρούν δεδομένο, παύουν να σε υπολογίζουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τόσον καιρό διαβάζω διάφορα εδώ μέσα σχετικά με αυτό το patent war και συνειδητά απέχω από την κουβέντα μιας και δε θεωρώ ότι οι διαμάχες μεταξύ μας βγάζουν κάπου. Ωστόσο το συγκεκριμένο θα το σχολιάσω...

Δεν έχω Samsung συσκευή (έχω android όμως) αλλά παρόλα αυτά ούτε ισοπεδωτικός θέλω να είμαι και στην τελική με νοιάζει να έχω αυτό που με εξυπηρετεί και δε με ενδιαφέρει η μάρκα. Και προφανώς δε με νοιάζει αν αυτοί θα φαγωθούν μεταξύ τους, αρκεί να μη βγω χαμένος εγώ (κι εσύ και γενικότερα ο κάθε καταναλωτής). Σε αντίθεση μ'εσένα, δε θεωρώ ότι το δικαστικό σύστημα της Αμερικής είναι τόσο αδιάβλητο όσο ισχυρίζεσαι, αλλά προφανώς και λόγω επαγγέλματος μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω. Αυτό όμως που δε μου αρέσει, είναι ότι αφενός λες ότι η αντιγραφή της samsung είναι ολοφάνερη και δε χρειάζεσαι κάποια δικαστική απόφαση γιατί το βλέπεις με τα μάτια σου, ενώ αντίθετα για να δεις ότι η apple έχει "δανειστεί" στοιχεία από άλλα λειτουργικά (android, webos) χρειάζεσαι δικαστική απόφαση. Συμφωνώ ότι υπάρχουν διάφορα "κλεμμένα" στοιχεία από μεριάς Samsung αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι και η apple κάνει τα ίδια ;-)

Βασιλη, ευχαριστω για το πολιτισμοενο σου ποστ και χαιρομαι να σου απαντησω :)

Η σαμσουγκ εχει κλεψει πολλα (και αυτο ειναι κατι που φαινεται), τοσο εγω, οσο και ο χρηστης kalua, εχουμε ανεβασει κατα καιρους πολλες φωτογραφιες με τους ιδιους φορτιστες, τις ιδιες συσκευασιες κλπ κλπ κλπ. Αυτα ειναι προφανη, δικαστικη αποφαση δεν χρειαζεται, παρολα αυτα, η απλ εχει κινηθει νομικα και σε καποιες περιπτωσει δικαιωθηκε.

Απο την αλλη, λεμε οτι η απλ αντεγραψε και αυτη. Μαλιστα. Εαν εχει αντιγραψει τη google, γιατι η google δεν κινηθηκε νομικα κατα της απλ? απο συμπονια? η samsung που κατι πηγε να κανει, απετυχε. Ο δικαστικος αγωνας με τη μοτορολα ειναι σε εξελιξη και μεχρι τωρα γερνει υπερ της απλ.

Και μη μου πειτε οτι οι αλλοι δεν ασχολουνται με πατεντες και δικαστηρια. Μιλαμε για μεγαλες εταιριες που δεν αφηνουν ουτε τριχα να πεσει. Κατοχυρωνουν και διεκδικουν ολα τα δικαιωματα τους.

 

Θελω να πω δηλαδη οτι απο τα μεχρι σημερα δεδομενα, αυτο που προκυπτει ειναι, οτι ο αντιγραφεας ειναι η σαμσουγκ. Μονο η σαμσουγκ. Η απλ δεν εχει καμια καταδικη, αντιθετα εχει αρκετες αθωωσεις μεχρι τωρα.

 

Λοιπον, ειναι κατα τη γνωμη μου ισοπεδωτικο να λεμε οτι ΟΛΟΙ αντιγραφουν και ΟΛΟΙ κλεβουν. Ειναι σαν να θελουμε να διαμοιρασουμε την ευθυνη και να "ελαφρυνουμε" καπως ετσι τη θεση της σαμσουγκ. Γιατι εκει οδηγει αυτο.

Οταν θα τη φαει και η απλ, τοτε ναι, θα βγω και θα πω και η απλ αντιγραφει.

 

Δεν θεωρω κανενα συστημα δικαιοσυνης αδιαβλητο ή τοοοοσο αμεροληπτο, ειναι ομως ενα μετρο αναφορας και οτι και να λεμε εμεις, σιγουρα να δικαστηριο που δικασε και ειχε μπροστα του ενα τονο σελιδες, κατι περισσοτερο θα ξερει απο τομ καθενα εδω μεσα, που μπορει ακομα να πηγαινει σχολειο, ή να μην ξερει ουτε μια αιτηση να συμπληρωσει.

 

Αλλα ρε Βασιλη, το χειροτερα απο ολα ειναι που αν βγεις και πεις μια αποψη πχ σαν τη δικη μου , ολοι νομιζουν οτι εισαι οπαδος της απλ.

Μα, δεν εχει να κανει με απλ και σαμουγκ. Εχει να κανει με απλη λογικη (οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον). Ακομα και αν η κοντρα ηταν μεταξυ ZTE και Alcatel τα ιδια τα ελεγα. Δεν μπορει να βγαινει αποφαση κατα της σαμσουγκ, να αθωωνεται η απλ και η απαντηση να ειναι " μα ολοι αντιγραφουν" Ειναι μη σντικειμενικο αυτο.

 

Ελπιζω να σε καλυψα, καπως.:)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν με κάλυψες φίλε Γιάννη...και σε ξαναρωτάω.. γιατί τόσο μένος για την samsung? είχες διαφυγόντα κέρδη λόγω της υποτιθέμενης αντιγραφής του galaxy s με το iphone? έχεις μετοχές και φοβάσαι τις απώλειες? είσαι ταγμένος και δεν κοιτάς πέρα από το δάχτυλό σου?

που ακριβώς ζημιώθηκες εσύ?

τώρα να βγάλει η apple ολόιδιο κινητό με το galaxy 2 που έχω χ#στ@καααααα! αν είναι καλύτερο το αγοράζω

καταναλωτης ειμαι και κοιτάω την τσέπη μου, θέλω το καλύτερο και αδιαφορώ για το ποιος θα μου το προσφέρει, αρκεί να μου το προσφέρει και όχι να μου το δίνει στάλα στάλα

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λετε όλα αυτά και ξεχνάτε ότι μιλάμε για βιομηχανίες.

Η βιομηχανική κατασκοπία υπήρχε και θα υπάρχει και είναι μέσα στο παιχνίδι.

Αλλα όταν μου βάζεις μπαρα ειδοποιήσεων που κατεβαίνει με σούρσιμο προς τα κάτω,και κανεις ταυτόχρονα μήνυση για αντιγραφή,είσαι τραγέλαφος.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν με κάλυψες φίλε Γιάννη...και σε ξαναρωτάω.. γιατί τόσο μένος για την samsung? είχες διαφυγόντα κέρδη λόγω της υποτιθέμενης αντιγραφής του galaxy s με το iphone? έχεις μετοχές και φοβάσαι τις απώλειες? είσαι ταγμένος και δεν κοιτάς πέρα από το δάχτυλό σου?

που ακριβώς ζημιώθηκες εσύ?

τώρα να βγάλει η apple ολόιδιο κινητό με το galaxy 2 που έχω χ#στ@καααααα! αν είναι καλύτερο το αγοράζω

καταναλωτης ειμαι και κοιτάω την τσέπη μου, θέλω το καλύτερο και αδιαφορώ για το ποιος θα μου το προσφέρει, αρκεί να μου το προσφέρει και όχι να μου το δίνει στάλα στάλα

 

Αν ηταν πιο χαλαρα τα πραγματα Αργυρη και απο την αλλη πλευρα, πιστευω θα ημουν και εγω πιο μετριοπαθης. Δεν υπαρχει μενος και ζητω συγγνωμη αν εχω παραφερθει. Την αποψη μας λεμε και εχουμε καθε δικαιωμα.

Παντως, δεν ειμαι απλ φαν, αγοραζω τα παντα και κυριως android.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

σ΄αυτό έχεις δίκιο, υπάρχουν αρκετοί εριστικοί τύποι που δεν δέχονται την όποια επιλογή κάνει ο καθένας και αντιδρούν ανάλογα.

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη, την άποψη μας λέμε και πρέπει να την σέβονται όλοι

Link to comment
Share on other sites

σ΄αυτό έχεις δίκιο, υπάρχουν αρκετοί εριστικοί τύποι που δεν δέχονται την όποια επιλογή κάνει ο καθένας και αντιδρούν ανάλογα.

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη, την άποψη μας λέμε και πρέπει να την σέβονται όλοι

 

Την αποψη μας παει καλα, αλλα θα εχεις δει οτι οι χαρσκτηρισμοι πανε κ ερχονται.

Αυτι ειναι φασιστικο φιλε μου, αλλα κανεις δεν θα μου κλεισει το στομα με ενα ταμπελακι.

 

να ναι καλα το κουμπακι της αναφορας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρη εισαγωγή:Eγώ είμαι Android fan και επειδή μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα απο Samsung, ισως ναμαι και samsung fan.

ΔΕν έχω iphone γιατι για διάφορους λόγους από την αρχή δεν μου άρεσε. Θες τα πολλά κλειδώματα, θές ότι έγινε μόδα να το έχουν όλοι και όλες όταν βγήκε και δεν γούσταρα,θές γιατί δεν έστελνε αρχικά ούτε mms που έστελνε ακόμα και η παντόφλα που είχα, τέσπα δεν το πήρα τελικά ποτέ.Λογικά θα ξαναγοράσω Samsung ή ίσως κανα HTC. Iphone σιγουρα οχι. Μαρέσουν τα πιο free λειτουργικά και όχι νάχω περιορισμούς απο το usb cable μέχρι τις βιντεοκλήσεις, το μπλε δόντι κτλ.

Απο κει και πέρα αναγνωρίζω στην Apple ότι φτιάχνει πιο ποιοτικές συσκευές και πως άλλαξε την τάση στα κινητά με το Iphone.

Επίσης αναγνωρίζω ότι η samsung σίγουρα αντέγραψε. Θέλετε 10 %, θέλετε 20%, θέλετε 90. ΔΕν ξέρω πόσο ακριβώς αλλά αντέγραψε.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι μας νοιάζει. Και εγώ στη δουλειά μου αν δω πως ο ανταγωνιστής μου έχει καλύτερο marketing π.χ., θα δω ποιο είναι το κόλπο του. Οταν παίζαμε μικρά gameboy και ο άλλος μας κέρδιζε δεν παλεύαμε να μάθουμε το κόλπο για να κερδίσουμε και εμείς??Αν κάποιος έριχνε εύκολα γκόμενες δε έλεγες πως το κάνει να το κάνω και εγώ?

Με όλα αυτά λέω, πως ΟΠΟΙΑ εταιρεία και αν αντιγράφει κάτι, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο.

Ας βρουν το δίκιο τους λοιπόν στα δικαστήρια ανα το κόσμο. Η Apple απλώς χάνει το δίκιο της με την υπερβολή της. Δηλαδή δεν μπορεί να ζητάει αποζημίωση π.χ. αν οι γωνίες των κινητών μοιάζουν. Δηλαδή πρέπει κατά τη γνώμη μου να μείνει σε συγκεκριμένα και σοβαρά πράγματα. Εχθρούς αποκτά επειδή το παρακάνει. Οχι επειδή έχει άδικο σε όλα.

Αυτά νομίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρη εισαγωγή:Eγώ είμαι Android fan και επειδή μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα απο Samsung, ισως ναμαι και samsung fan.

ΔΕν έχω iphone γιατι για διάφορους λόγους από την αρχή δεν μου άρεσε. Θες τα πολλά κλειδώματα, θές ότι έγινε μόδα να το έχουν όλοι και όλες όταν βγήκε και δεν γούσταρα,θές γιατί δεν έστελνε αρχικά ούτε mms που έστελνε ακόμα και η παντόφλα που είχα, τέσπα δεν το πήρα τελικά ποτέ.Λογικά θα ξαναγοράσω Samsung ή ίσως κανα HTC. Iphone σιγουρα οχι. Μαρέσουν τα πιο free λειτουργικά και όχι νάχω περιορισμούς απο το usb cable μέχρι τις βιντεοκλήσεις, το μπλε δόντι κτλ.

Απο κει και πέρα αναγνωρίζω στην Apple ότι φτιάχνει πιο ποιοτικές συσκευές και πως άλλαξε την τάση στα κινητά με το Iphone.

Επίσης αναγνωρίζω ότι η samsung σίγουρα αντέγραψε. Θέλετε 10 %, θέλετε 20%, θέλετε 90. ΔΕν ξέρω πόσο ακριβώς αλλά αντέγραψε.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι μας νοιάζει. Και εγώ στη δουλειά μου αν δω πως ο ανταγωνιστής μου έχει καλύτερο marketing π.χ., θα δω ποιο είναι το κόλπο του. Οταν παίζαμε μικρά gameboy και ο άλλος μας κέρδιζε δεν παλεύαμε να μάθουμε το κόλπο για να κερδίσουμε και εμείς??Αν κάποιος έριχνε εύκολα γκόμενες δε έλεγες πως το κάνει να το κάνω και εγώ?

Με όλα αυτά λέω, πως ΟΠΟΙΑ εταιρεία και αν αντιγράφει κάτι, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο.

Ας βρουν το δίκιο τους λοιπόν στα δικαστήρια ανα το κόσμο. Η Apple απλώς χάνει το δίκιο της με την υπερβολή της. Δηλαδή δεν μπορεί να ζητάει αποζημίωση π.χ. αν οι γωνίες των κινητών μοιάζουν. Δηλαδή πρέπει κατά τη γνώμη μου να μείνει σε συγκεκριμένα και σοβαρά πράγματα. Εχθρούς αποκτά επειδή το παρακάνει. Οχι επειδή έχει άδικο σε όλα.

Αυτά νομίζω εγώ.

Μια χαρα τα λες :)

Για ενα μεγαλο διαστημα κι εγω δεν αγοραζα idevices για τους λογους που λες. Σημερα ειναι μεσα στις επιλογες μου.

Δεν λεω οτι μας νιαζει το θεμα των πατεντων. Αλλα στις ειδησεις που ειναι για τις πατεντες, τι να σχολιασεις? για τη σεληνη?

Οποιον δεν τον ενδιαφερει, λογικα δεν σχολιαζει αυτες τις ειδησεις. Εγω αρχισα να σχολιαζω περισσοτερο για να περασει η ωρα, οχι οτι με νιαζει ιδιαιτερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαινε η motorola και διεκδικούσε της νόμιμες πατέντες που κατέχει δεν θα έπρεπε να υπάρχει καμία αλλη εταιρία κινητών στον κόσμο.

Αυτό φυσικά ειναι παράλογο οσο παράλογες ειναι και οι απαιτήσεις της apple. Την εχει δει η apple αλλα microsoft και windows 95 ,και καλα θα υπάρχει μονοπώλιο και δεν θα υπάρχουν κινητα εκτος απο apple ?? Nα κανεις μυνήσεις γιατί μοιάζουν ,να κανει μυνήσεις για το εναν και για τον αλλο λόγο αλλα μονο σε αυτον που φοβάσαι ειναι το λιγότερο αστείο.

Το μόνο που καταφέρνει με αυτά η apple ειναι να ανεβάζει τους haters σε μεγαλυτερο βαθμό γιατι αντι να βλέπουν της καινοτομίες της βλέπουν της μυνήσεις της.

Το παραδέχομαι οτι έφερε της μεγάλες εξελίξεις η apple στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας αλλα οταν βλέπει τους αλλους να πηγαίνουν ακομα πιο μπροστά , τρελαίνεται ???? Κομπλεξισμός ως εκει που δεν πέρνει στην apple.

 

 

ΥΣ. Δεν ειμαι ουτε fan ουτε hater της apple αλλα και της sasmung. Eιμαι αυτός που θά πάρει οτι ειναι καλύτερο για ΕΜΕΝΑ οτι μάρκα κινητού και να ειναι.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και η μοτορολα μια χαρα διεκδικει τις πατεντες της και ολοι της τα ακουμπανε για να τις χρησιμοποιουν. Φιλανθρωπικο ιδρυμα ειναι η μοτορολα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι και η μοτορολα μια χαρα διεκδικει τις πατεντες της και ολοι της τα ακουμπανε για να τις χρησιμοποιουν. Φιλανθρωπικο ιδρυμα ειναι η μοτορολα?

 

Ακουμπάει κατι σε κανέναν η apple ?? Πληρώνει κατοχυρωμένες πατέντες αλλων ??

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Ακουμπάει κατι σε κανέναν η apple ?? Πληρώνει κατοχυρωμένες πατέντες αλλων ??

 

Οχι, ετσι θα την αφηναν, λυτη και να τους κλεβει.

Συγκεκριμενα δεν ξερω να σου πω παντως. Αν ξερει κανεις αλλος

...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Siii όπως θα έχετε διαβάσει πολλοι στα διάφορα τεχνολογικά sites, κατάφερε το δίμηνο που κυκλοφορεί στην Αμερική να υποσκελισει το iPhone 4s σε πωλήσεις σε όλους τους παρόχους πλην της A&AT και μιας ακόμα που δεν πουλά iPhone.

Παρόλο που το i4s οδεύει προς αντικατάσταση απο το νεο iPhone δεν παύει να είναι σημαντική επιτυχία της Samsung.

Μιλάμε για πωλήσεις σε καταστήματα παροχων όπου δεν πωλούνται σκετες συσκευές. Κάποιος που λήγει το συμβόλαιο του το διάστημα αυτο και πρέπει να κάνει αλλαγή, επιλέγει μεταξυ των συσκευών που υπάρχουν την δεδομένη στιγμη. Εκτός αυτών είναι και τα νέα συμβόλαια. .

 

Στην Ευρώπη αν δεν κάνω λάθος το Sii ήταν όλη την χρονιά πρώτο και ακολούθησε αμέσως το Siii. Τουλάχιστον στην Αγγλία εμφανίστηκαν στα μέσα αυτα τα στοιχεία.

Το σημαντικότερο αυτης της είδησης είναι ότι η Samsung κατάφερε να κάνει το κοινο να ξεπεράσει τους οποιους δισταγμούς.

 

Το ζητούμενο είναι τι θα γίνει τώρα μετα τις δικαστικές αποφάσεις αλλα και το πως θα διαχειριστεί η ίδια η Samsung την επιτυχία της. Αν λειτουργήσει αλαζονικά σύντομα θα αλλάξουν τα πράγματα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Aν πάνε για καφέ θα μιλήσουν 3 λεπτά για τηλέφωνα και μετά θα το ρίξουν στις μπύρες και στις γυναίκες. Ο νεοέλληνας είναι κλασσικός καυγατζής και επαναστάτης του internet.

 

Τα κοντά σορτσάκια και τα 12ποντα υπερέχουν (ευτυχώς) των λειτουργικών και των πατέντων φίλε μου :P

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Ακουμπάει κατι σε κανέναν η apple ?? Πληρώνει κατοχυρωμένες πατέντες αλλων ??

 

http://www.guardian.co.uk/technology/2011/jun/14/apple-nokia-patent-case

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτη είναι η σωστη τακτικη. Πληρώνεις ένα λογικό πόσο και είσαι νόμιμος. Όχι όμως 30$ που ζήτησε η apple απο την Samsung για πατεντες πολυ λιγότερο σημαντικές απ αυτές της ΝΟΚΙΑ.

Η apple πληρώνει στην ΝΟΚΙΑ απο το 2010 αν δεν κάνω λάθος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτη είναι η σωστη τακτικη. Πληρώνεις ένα λογικό πόσο και είσαι νόμιμος. Όχι όμως 30$ που ζήτησε η apple απο την Samsung για πατεντες πολυ λιγότερο σημαντικές απ αυτές της ΝΟΚΙΑ.

Η apple πληρώνει στην ΝΟΚΙΑ απο το 2010 αν δεν κάνω λάθος.

 

Μα και η samsung δεν πληρώνει ??? Απλα τα δινει με αναδρομικά http://www.dailymail.co.uk/news/article-2193352/Samsung-V-Apple-Samsung-ordered-pay-1BILLION-jury-says-STOLE-patented-designs.html :lol:

 

edit: Σου λεει γιατι να δινω τα λεφτα λιγα λιγα ?? Παρτα ολα μια και εξω και ξοφλήσαμε (φαλιρήσαμε)

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

εντάξει σε μερικά ίσως έχει δίκιο αλλά το πρόβλημα για την apple είναι οτι οι άλλοι εξελίσονται πολύ γρήγορα, αδυνατεί να τους προλάβει και ο μόνος τρόπος είναι αυτός....

Υ.Γ. έπρεπε να φτάσει στο iphone 4 για να καταλάβει οτι πρέπει να βάλει και καμμιά κάμερα της προκοπής ...που να προλάβει ύστερα την τεχνολογία...

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Μα και η samsung δεν πληρώνει ??? Απλα τα δινει με αναδρομικά http://www.dailymail.co.uk/news/article-2193352/Samsung-V-Apple-Samsung-ordered-pay-1BILLION-jury-says-STOLE-patented-designs.html :lol:

 

edit: Σου λεει γιατι να δινω τα λεφτα λιγα λιγα ?? Παρτα ολα μια και εξω και ξοφλήσαμε (φαλιρήσαμε)

 

To προστιμο ηταν τεραστιο για την samsung. Στην αμερικανικη αγορα ειχε 7 δις εσοδα την τελευταια διετια, εσοδα οχι κερδη, οποτε ενα δις προστιμο για πατεντες που αφορουν μονο την συγκεκριμενη αγορα ειναι καταστροφικο ποσο.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...