Jump to content

Η άποψη σας: Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;


DJDB
 Κοινοποίηση

Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;  

343 members have voted

  1. 1. Laptop ή υβριδικό tablet/laptop;

    • Laptop
      108
    • Υβριδικό tablet/laptop
      211
    • Κανένα από τα δύο
      24


Recommended Posts

Προσοχή με τα ultrabooks να προσέχετε τι δίσκο έχουν και τι ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής. Δεν είναι όλα ρόδινα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το desctop δεν το αλλάζει με τίποτα ούτε ο επαγγελματίας (που έχει το laptop για παρουσιάσεις κτλ εκτός σπιτιού) ούτε ο (επαγγελματίας) gamer.

 

Από εκεί και πέρα, κάνα tabletάκι να κάνουμε πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

2 σε 1 νοικοκυρεμενα. Αν συνοδευεται και απο full hd οθονη με τουλαχιστον 2GB ram μιλαμε για το απολυτο!

 

Οσο για gaming μη ξεχνατε οτι μιλαμε για portable συσκευη....

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν επιλέγω laptop, μέχρι να "συνηθίσω" τη νέα τεχνολογία... δεν είμαι αντίθετος, αλλά ακόμα θεωρώ πως δεν είμαι έτοιμος για κάτι τέτοιο! Για την ώρα θέλω "αφή" μόνο στο κινητό μου...
Link to comment
Share on other sites

πολύ εύκολα το πετάτε όλοι το υβριδικό ρε παιδιά... και δεν έχουμε δει καν τα 8άρια ακόμα.

 

Εκτός αν έχετε στο μυαλό σας οτι ένα android tablet με αποσπόμενο πληκτρολόγιο (ή αντίστοιχα ενα ipad) μπορούν να κάνουν τη δουλειά των windows/osx

Απο ότι φαίνεται μόνο τα υβριδικά με 8άρια θα μπορούν, αλλά θα δείξει τι επιδόσεις θα παίζουν.

 

Και όπως πηγαίνει η αγορά.. σοφή η apple με την ενοποίηση του ios σε κινητο και tablet, αλλά μήπως ακόμα σοφότερη η microsoft με την ενοποίηση tablet/laptop/desktop?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κατι φορητο που μπορει να αντικαταστησει το laptop αυτη τη στιγμη. εγω προσωπικα εχω και desktop και laptop και business laptop για τη δουλεια και tablet. οταν καθομαι σπιτι εχω ανοιχτο το desktop και μπορει να παιξω και κανενα παιχνιδι επειδη ειναι φορτωμενο γενικα με διαφορα..επισης με βολευει η μεγαλη οθονη..για τη δουλεια μου εχω ενα business laptop με πολυ δυνατα χαρακτηριστικα σε επιπεδο ram, cpu και μπαταριας...(μεγαλη ιστορια η μπαταρια σε τετοιες καταστασεις)...το laptop που εχω που ειναι ενα με αρκετα καλα χαρακτηριστικα απλα εχει 13.3 ιντσες οθονη..για να ειναι πραγματικα φορητο...το οποιο θα το παρω αν παω στο εξωχικο μου για μερες και θελω να παιξω κανενα starcraft :P η να χρησιμοποιησω ενα compiler για κατι που χρειαστει να γραψω κτλ...

το ταμπλετ το παιρνω συνηθως στο σαλονι, στο κρεβατι αλλα κυριως στην τουαλετα :P γενικα το χρησιμοποιο πολυ για να χαζευω απλα στο ιντερνετ ι να παιξω κανενα γρηγορο παιχνιδι κτλ..θεωρω οτι καμμια συσκευη δε μπορει να αντικαταστησει με καποια αλλη...το καθενα ειναι πιο καλο απο ενα αλλο αναλογα με τη χρηση...

το μονο tablet που θα μπορουσε να αντικαταστησει ενα laptop κατα τη γνωμη μου και το λεω αυτο επειδη το εχω δει, ειναι το hp slate, το οποιο το εχω πιασει στα χερια μου και το εχω δουλεψει με windows 7(αν θυμαμαι καλα..ισως ηταν και vista? παει καιρος..) το οποιο φυσικα παρεχει usb ports, full windows functionality..απλα ηθελε πληκτρολογιο για να σαι πιο ανετος οταν γραφεις..αλλα και παλι τα windows 7 δεν ειναι optimized για touch capabilities..οποτε και η εμπειρια για μενα που εχω χοντρα δαχτυλα δεν ειναι και η πιο ομορφη σε μια τοσο μικρη οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τα tablets πλασαριστηκαν ως post pc, κατι αναμεσα σε smartphone και pc , οπως ειχαν παρουσιαστει πριν 5 χρονια τα netbooks. Δυστυχως ομως, λογω του σνταγωνισμου, τα νετμπουκς εκφυλιστικαν, προσπαθησαν δηλαδη, να γινουν μικρα λαπτοπς. Ανεπυτυχως.

Το ιδιο προβλεπω να γινει και με τα ταμπλετς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

laptop up to 15 ιντσες, πλεον εχει μειωθει αισθητα το βαρος και ογκος χωρις να θυσιαζονται δυνατοτητες κ επιδοσεις.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τα tablets πλασαριστηκαν ως post pc, κατι αναμεσα σε smartphone και pc , οπως ειχαν παρουσιαστει πριν 5 χρονια τα netbooks. Δυστυχως ομως, λογω του σνταγωνισμου, τα νετμπουκς εκφυλιστικαν, προσπαθησαν δηλαδη, να γινουν μικρα λαπτοπς. Ανεπυτυχως.

Το ιδιο προβλεπω να γινει και με τα ταμπλετς.

 

Το iPad και τα Android Tablets είναι μεγάλα smartphones, οι τεμπλέρες με WindowsRT είναι κάτι ανάμεσα σε smartphones και PC και οι ταμπλέτες με Windows8 είναι PC.

Το ότι τα netbooks απέτυχαν οφείλεται και στο γεγονός ότι έως τώρα τα Windows ήταν ένα λειτουργικό φτιαγμένο για μεγάλες οθόνες. Εγώ όσες φορές είχα πιάσει netbook στα χέρια μου, είχα τυφλωθεί για 3 μέρες.

Οι ταμπλέτες δε νομίζω ότι θα αποτύχουν, πολύ απλά διότι αυτά είναι τα laptop του κοντινού μέλλοντος. Σκέψου, τι διαφορά έχει ένα υβριδικό από ένα laptop; Η μία είναι το diskdrive και η άλλη ο σκληρός δίσκος. Ήδη το πρώτο έχει αρχίσει να γίνεται μουσιακό έκθεμα, ενώ και οι SSD σκληροί δίσκοι σε κάποια φάση θα γίνουν πολύ πιο προσιτοί. Πέρα από αυτά τα δύο, οι διαφορές των δύο συσκευών είναι μηδαμινές.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τα tablets πλασαριστηκαν ως post pc, κατι αναμεσα σε smartphone και pc , οπως ειχαν παρουσιαστει πριν 5 χρονια τα netbooks. Δυστυχως ομως, λογω του σνταγωνισμου, τα νετμπουκς εκφυλιστικαν, προσπαθησαν δηλαδη, να γινουν μικρα λαπτοπς. Ανεπυτυχως.

Το ιδιο προβλεπω να γινει και με τα ταμπλετς.

 

Ναι αλλα οι εποχες δεν ειναι ιδιες οπως ηταν πριν 5 χρονια.

Πλεον ο κοσμος εχει συνηθισει να εργαζεται/διασκεδαζει/παιζει με οθονες αφης του εχουν γινει πλεον κτημα του.

Ειναι πλεον ενα με την καθημερινοτητα του στο σπιτι,στη δουλεια,στο δρομο,στις διακοπες.

Επιπλεον η συγκριση με netbook ειναι ατυχη διοτι δεν εχουν τις δυνατοτητες που εχουν τα σημερινα tablet pc που στην ουσια αν το δεις και πρακτικα ειναι υβριδικα laptop/ultrabook με οθονη αφης

Κατ εμε θα λειτουργουν συμπληρωματικα τα tablet pc δηλαδη δυνατοτητες pc συν φορητοτητα που σημερα ειδικοτερα ειναι κυριαρχος παραγοντας.

Παντως η αποψη που εκφραζεις ειναι ακριβως copy-paste απο τις δηλωσεις των στελεχων της Apple για αποτυχια του συγκεκριμενου εγχειρηματος με τα tablet pc.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα? Υπάρχει κάποιο tablet που φοράει i7 έχει 8GBram ddr3 ισάξιες κάρτες γραφικών με ένα καλό λάπτοπ και σκληρό δίσκο στα επίπεδα που μπορεί να φτάσει ένα λάπτοπ ενώ τρέχει ότι πρόγραμμα ή παιχνίδι θες? Ευχάριστα στη χρήση τα ταμπλετάκια αλλά για την ώρα δεν μπορούν να συγκριθούν απλά. Και όταν ΘΑ μπορούν τότε θα έχει νόημα να θιχτεί το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα? Υπάρχει κάποιο tablet που φοράει i7 έχει 8GBram ddr3 ισάξιες κάρτες γραφικών με ένα καλό λάπτοπ και σκληρό δίσκο στα επίπεδα που μπορεί να φτάσει ένα λάπτοπ ενώ τρέχει ότι πρόγραμμα ή παιχνίδι θες? Ευχάριστα στη χρήση τα ταμπλετάκια αλλά για την ώρα δεν μπορούν να συγκριθούν απλά. Και όταν ΘΑ μπορούν τότε θα έχει νόημα να θιχτεί το θέμα.

 

Εχουν ανακοινωθει και μοντελα με i7/8gb ram/128-256gb SSD.

Στο μονο που θα υστερουν ειναι στα παιχνιδια.

 

Off-topc: ειδα σημερα αυτο και επαθα πλακα

Το θελω εδω και τωρα.

Δειτε το video και τις φωτο

http://www.theverge.com/2012/8/31/3282360/samsung-wqhd-2560-1440-dual-display-laptop-prototypes

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Desktop και ξερό ψωμί. Από εκεί και πέρα, ένα δυνατό netbook (Ε-450, 4GB RAM, SSD, οθόνη 11.6"-12.5") μου είναι αρκετό για έξω από το σπίτι. Και κάποια στιγμή ένα ultrabook όταν φτηνύνουν σοβαρά. Όλα τα άλλα είναι χρήσιμα κατά περίπτωση, αλλά συνολικά χάνουν πολύ. Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα κανένα απο τα δυο τα δυο γιατι πολύ απλά θέλω την κάθε συσκευή για την κατάλληλη δουλειά.

 

Εχω ενα πολύ ισχυρό desktop PC, το οποίο το χρησιμοποιώ για τις δουλειές μου και για gaming. Προς το παρόν οσο καλά και αν είναι τα tablet και τα laptop δεν μπορώ να χαρώ το επερχόμενο Total War: Rome II σε laptop/tablet.

 

Εχω ενα ισχυρό smartphone, που δεν σκαλώνει πουθενά και αργότερα μάλλον θα κοιτάξω για κάποια ταμπλέτα, καθαρά για λόγους φορητότητας (internet αραχτός, pdf κτλ).

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Laptop λιγο πολυ ολοι εχουμε δοκιμασε.. Τωρα για υβριδικο δεν ξερω αλλα μου φαινεται πολυ καλο σαν ιδεα,σιγουρα θα δοκιμασω καποια προταση με τη 1η ευκαιρεια.. Για καποιες ομαδες χρηστων οστοσο (πχ τους hardcore gamers) το desktop αποτελει μονοδρομο
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πως η nvidia ανακοίνωσε οτι θα φέρει την unreal engine 3 στα windows RT.. Καλοβλέπω κάποιο windows RT αν όντως επαληθευτούν οι φήμες που θέλουν τις τιμές τους να κρατιούνται χαμηλά για να χτυπήσουν τα nexus7 και kindle fire...

αν και το gaming σε οθόνη αφής δεν είναι και ότι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει διαθέσιμο Desktop στο σπίτι, τότε το ιδανικό είναι ένα ultrabook.

Αλλιώς ένα laptop.

 

 

Τέλος.- :p

Link to comment
Share on other sites

Laptop ... Πολύ μεγαλύτερη επεξεργαστική δύναμη ...

Τα tabletάκια είναι για κανα Office και λίγο internet ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για τους επαγγελματίες είναι μονόδρομος το laptop.

Για τον καναπέ όμως θέλω tablet.

Έκαστο στο είδος του.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι τα windows 8 θα ειναι δυσχρηστα με το κλασικο ποντικι, χωρις οθονη αφης. Προς τα εκει κινουμαστε για να μας τα παρουν παλι:(

 

Μην το λες αυτο ... θα εχει τη χρήση του με ενα η το άλλο τρόπο εξάλλου πος θα παίζεις τα action games :lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν μιλάμε για συσκευές με mobile λειτουργικο που λίγο πολυ όλοι γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να έχουμε άποψη.

Δεν είναι μόνο το λειτουργικο. Θα πρέπει να δούμε πόσο πρακτικος είναι χειρισμός των επιμέρους εφαρμογών με αφή.

Προσωπικά έχοντας δουλέψει tablet απο την μέρα που κυκλοφόρησαν, δεν έχω πεισθεί ακόμα για την ταυτόχρονη χρήση μηχανικού πληκτρολογιου με οθόνη αφής.

Θεωρω οτιδήποτε μεγαλύτερο απο ένα iPad χάνει τα πλεονεκτήματα φορητοτητας.

Δηλαδη τι διάφορα θα εχει ένα υβριδικό των 1100gr απο ένα ελαφρύ λάπτοπ των 1500?

Πάλι θα πρέπει να κουβαλάς στην τσαντα και την βάση οπότε το βάρος θα φθάνει όσο ενός κανονικού λάπτοπ.

Συνεπώς πρέπει να δούμε σε λειτουργία γιατι τις ίδιες αρνητικές απόψεις είχαμε όταν ανακοινώθηκε το iPad, αλλα στην πράξη αποδείχθηκε πολυ πρακτικό.

Βεβαίως αν όλα λειτουργούν τέλεια με την αφή, ο χειρισμός γίνεται πολυ ταχύτερος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για τους επαγγελματίες είναι μονόδρομος το laptop.

Για τον καναπέ όμως θέλω tablet.

Έκαστο στο είδος του.:)

 

Κάπως έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...