Jump to content

Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε Θανο μια χαρα μου φαινεται η ταχυτητα της ταμπλετας, δεν περιμενω να τρεξει νερακι εφαρμογες τρισδιατατων εφαρμογων και βαρια παιχνιδια -εξαλλου εις γνωση αυτου εκανα την αγορα- και στο λεω εχοντας στη δουλεια τετραπυρηνο με 16γιγα μνημη και ssd δισκο.

τωρα για τις note εφαρμογες που λες δεν μπορω μα εκφερω αποψη γιατι μια φορα τις ανοιξα και δεν ξαναααχοληθηκα.

αυτο το ρημαδοπληκτρολογιο θα το φερουν ποτε? μου αρεσει που κανουν προσφορες σε προιοντα που δεν εχουν.

 

Επειδη ρωτησα στα public χθες, με ενημερωσαν οτι θα παραλαβουν μετα τις 20/12 και αγγλικο, οχι ελληνικο (μικρο το κακο) και θα μπορουν να το στελνουν ειτε για παραλαβη απο το καταστημα, ειτε δωρεαν στο χωρο του πελατη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 320
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαγγέλη ευχαριστούμε για την πληροφορία γιατί και εγώ το περιμένω πως και πως. Επίσης εγώ σήμερα απόλαυσα την αυτονομία του. Συνεχώς ανοιχτό για πάνω από 4 ώρες και όταν τελείωσα με την δουλειά ήταν ακόμα στο 53%! Αν γίνει τώρα κάτι και με τα freezes που με αναγκάζουν να κάνω hard reset θα είμαστε μια χαρά. Αρκετοί χρήστες έχουν αναφέρει ότι με reset των windows και στήσιμο από την αρχή λύνεται το θέμα αλλά ακόμα δεν έχω βρει την όρεξη να το στήσω από την αρχή. Επίσης χάρηκα πολύ που η Samsung έβγαλε και dock γραφείου (http://www.amazon.com/gp/product/B009TOXVD6/) που ήταν το μόνο που ζήλευα στο αντίστοιχο tablet της Lenovo. Και σαν τιμή φαίνεται λογικό αλλά θα μας βγάλει μάλλον και εδώ την πίστη με την διαθεσιμότητα...
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

τωρα για τις note εφαρμογες που λες δεν μπορω μα εκφερω αποψη γιατι μια φορα τις ανοιξα και δεν ξαναααχοληθηκα.

αυτο το ρημαδοπληκτρολογιο θα το φερουν ποτε? μου αρεσει που κανουν προσφορες σε προιοντα που δεν εχουν.

Αυτά φίλε Αργύρη φτάνουν τελευταία στην Ελλάδα και όταν φτάνουν διαφημίζονται τόσο πολύ χωρίς καν να υπάρχουν σε ποσότητες που να καλύπτουν έστω την πρώτη ζήτηση! Με απογοητεύουν αυτά... :sick:

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα σε άλλη χώρα, να τάζουν εξοπλισμό και μετά να λένε "στα χρωστάω"!!! :hypno:

:offtopic: Τώρα και κάτι off topic (sorry)..........."""Δεν έχουν φέρει ακόμα το nexus 10 giati tha χτυπήσει to ipad retina κατάμουτρα"""

Εδώ θάβουν ολόκληρα προϊόντα ρε παιδιά σε μια υποκατηγορία θα κωλώσουν (sorry για τι γλώσσα κιόλας)!!! :protest:

Με κάθε εκτίμηση στα "μέσα" που έχει μέσα στη ελληνική αγορά η apple... και λίγο χιούμορ έτσι για το καλό χαχαχ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά φίλε Αργύρη φτάνουν τελευταία στην Ελλάδα και όταν φτάνουν διαφημίζονται τόσο πολύ χωρίς καν να υπάρχουν σε ποσότητες που να καλύπτουν έστω την πρώτη ζήτηση! Με απογοητεύουν αυτά... :sick:

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα σε άλλη χώρα, να τάζουν εξοπλισμό και μετά να λένε "στα χρωστάω"!!! :hypno:

:offtopic: Τώρα και κάτι off topic (sorry)..........."""Δεν έχουν φέρει ακόμα το nexus 10 giati tha χτυπήσει to ipad retina κατάμουτρα"""

Εδώ θάβουν ολόκληρα προϊόντα ρε παιδιά σε μια υποκατηγορία θα κωλώσουν (sorry για τι γλώσσα κιόλας)!!! :protest:

Με κάθε εκτίμηση στα "μέσα" που έχει μέσα στη ελληνική αγορά η apple... και λίγο χιούμορ έτσι για το καλό χαχαχ :lol:

 

Πραγματι, αν και απο οτι φαινεται τελικα η καθυστερηση οφειλεται στο οτι ενω αρχικα υπολογιζαν να διαθεσουν ελληνικο keyboard (τυπωμενους ελληνικους χαρακτηρες) εγκατελειψαν αυτη τη σκεψη (ισως λογω της περιορισμενης εμπορευσιμοτητας αυτων των προϊοντων) και θα δωσουν το τυπικο qwerty.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε ήδη δει, αλλά ορίστε το πρώτο ελληνικό review στη συσκευή!

 

Samsung Ativ SmartPC Hands on review

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από χθες το δούλεψα όπως σκόπευα, δηλαδή στο γραφείο με εξωτερική οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι με usb hub και πάνω συνδεδεμένα ethernet (μέσω usb adaptor) και εξωτερικός σκληρός. Τα προγράμματα που τρέχω στο γραφείο είναι Office, Skype, Chrome. Εντόπισα για πρώτη φορά κάποιο lag όταν άνοιγα μεγάλα φύλλα excel και είχα και 4-5 παράθυρα στον chrome. Σήμερα ξήλωσα όλα τα άχρηστα προγράμματα της Samsung (support center, start menu, κτλ) και νομίζω τα πάει καλύτερα. Μόλις βρω ευκαιρία και κουράγιο θα το στήσω από την αρχή με καθαρά windows και χωρίς καθόλου σαβούρα μήπως και επιλυθούν και τα περιοδικά freezes. Πάντως παρότι θα γούσταρα την δύναμη ενός i3/i5, το γεγονός ότι αφήνω τον φορτιστή στο γραφείο και ξέρω ότι θα έχω μπαταρία μέχρι το άλλο πρωί (με λογική αλλά άνετη χρήση), με κάνει να νοιώθω ακόμα καλά με την επιλογή μου.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

οταν λες φιλε μου πληκτρολογιο εννοεις μηπως το δικο του που σου χρωστουσαν :) ή εβαλες δικο σου usb? ρωταω μπας και ηρθαν τα ρημαδια.

καθαρη εγκατασταση εννοεις με dvd με windows 8?

η επαναφορα που εχει καπου στις ρυθμισεις σε επαναφερει οπως ακριβως το πηρες? γιατι ετσι μαλλον δεν κανουμε τιποτα με τα freeze.

κολληματα προς το παρον εχω μονο στον chrome.

οσον αφορα για τους ivy του χρονου που θα βγουν νεα, καλυτερα και φθηνοτερα μοντελα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αργύρη,

 

Πήρα ένα ασύρματο της MS που έτσι και αλλιώς θα έπαιρνα. Για αυτό που μας χρωστάνε ακόμα τίποτα.... ελπίζω για τις 20/12 βάση του τι ανέφερε ο Βαγγέλης παραπάνω. Επίσης από ότι διάβασα σε ξένα forums όταν κάνεις επαναφορά (δεν χρειάζεται dvd, αν δεν το έσβησες, έχει recovery partition) εγκαθιστά μόνο τα windows χωρίς τα προγράμματα της Samsung. Σκοπεύω μετά να εγκαταστήσω μόνο το SW Update για να κατεβάσω drivers και κάποιες εφαρμογές που χρειάζομαι (S-Pen) και να το δω έτσι. Αν με το recovery δεν το επαναφέρει σε "αγνά" windows, τότε θα κάνω εγκατάσταση από usb stick. Τέλος σίγουρα θα έχουμε πολύ δυνατές προτάσεις προς το καλοκαίρι αλλά δεν μπορούσα να περιμένω ως τότε!

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως τα ειπα και αλλη φορα,καλυτερα να κανετε καθαρη εγκατασταση απο usb τα windows να φυγει ολη η σαβουρα-και εγω αυτο κανω παντα οταν αγοραζα λαπτοπ-και tablet pc αργοτερα.

Ετσι τα windows παντα τρεχουν πιο ομαλα και σταθερα.

Οσον αφορα το chrome εγω τον χρησιμοποιω μονο σε μη αγγλικα site και μονο για μεταφραση και οχι σαν βασικο browser,λογω κολληματων,παγωματα και σχετικα τερτιπια.

Προτιμω ειτε το firefox,ειτε IE10 που δεν εχω το παραμικρο θεμα με windows 8.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

alex δυστυχως εχω συνηθισει σε chrome στην δουλεια απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκε και μου ειναι δυσκολο να τον αποχωριστω, δεν εχω κανενα προβλημα στο desktop, στην ταμπλετα ομως ξεσκιζεται στα κολληματα.

τελος παντων, θα δοκιμασω firefox για να δω αν φταιει ο ιδιος ο chrome.

για καθαρη εγκατασταση που λες πρεπει να αγορασουμε δυστυχως και τα windows 8, αλλα αυτη τη στιγμη αδυνατω να δωσω χρημα και γι αυτο, αγόρασα περσι το πασχα τα 7,κριμα να τα αφησω τοσο συντομα. Πάντως με την αγορά ταμπλετας που εχει τα οχταρια εγκατεστημενα, δεν εχεις αυτοματως και την αδεια τους ωστε να κανεις καθαρη εγκατασταση σε περιπτωση προβληματος?

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη εννοείται ότι έχεις αγορασμένη άδεια! Δεν χρειάζεται να αγοράσεις εκ νέου. Και σχετικά με τον chrome, ούτε εγώ μπορώ να τον αφήσω γιατί με βολεύει το πως συνεργάζεται με το Note II (bookmarks, ανοιχτές σελίδες, συγχρονισμός passwords, κτλ).
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

alex δυστυχως εχω συνηθισει σε chrome στην δουλεια απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκε και μου ειναι δυσκολο να τον αποχωριστω, δεν εχω κανενα προβλημα στο desktop, στην ταμπλετα ομως ξεσκιζεται στα κολληματα.

τελος παντων, θα δοκιμασω firefox για να δω αν φταιει ο ιδιος ο chrome.

για καθαρη εγκατασταση που λες πρεπει να αγορασουμε δυστυχως και τα windows 8, αλλα αυτη τη στιγμη αδυνατω να δωσω χρημα και γι αυτο, αγόρασα περσι το πασχα τα 7,κριμα να τα αφησω τοσο συντομα. Πάντως με την αγορά ταμπλετας που εχει τα οχταρια εγκατεστημενα, δεν εχεις αυτοματως και την αδεια τους ωστε να κανεις καθαρη εγκατασταση σε περιπτωση προβληματος?

 

Συνηθως σε ολα τα OEM προιοντα με Windows εχουν παντα κολλημενα αυτοκολητο γνησιοτητας με το σειριακο αριθμο και σε λαπτοπ και ντεσκτοπ.

Δεν εχετε στα tablet απο κατω με τα διαφορα logo που ειναι κολλημενα πανω του?

Αλλιως με το διαμερισμα του δισκου που χρησιμοποιειτε ως επαναφορα-ανακτηση.

Αλλα καπου ειχα δει προγραμμα που το εκτελεις και σου βρησκει το serial number στο pc.

Kανε αναζητηση στο νετ λογικα θα βρεις η' εκτος αν επικοινωνησεις με Samsung.

Εγω παντως στο desktop/laptop μου με το chrome μου κανει θεματα οπως ειπα,για αυτο και σπανια το χρησιμοποιω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα που είναι δωρεάν, ασφαλές και σου βρίσκει και τον σειριακό των windows ειναι το belarc advisor.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

thanks παίδες, τώρα μου ήρθε φλασιά ότι έχω αγοράσει και τα windows 8 με την αγορά ταμπλέτας, αλλά δεν νομίζω να έχει αυτοκόλλητο κάπου, θα δοκιμάσω το πρόγραμμα που αναφέρει ο Γιάννης και το Σκ προχωράω σε καθαρή εγκατάσταση.

Πάντως εγώ που χρησιμοποιώ πιο βαριά προγράμματα στην δουλειά από εσένα Γιάννη , Photshop, corel ο Ατομ δεν μπορεί να πιάσει ούτε στο ελάχιστο τις δυνατότητες πχ του τετραπύρηνου που έχω στο desktop αλλά για επεξεργασία αρχείων που έχω ήδη και για πιο χαλαρές δουλείες, σε συνδυασμό με το ψυχαγωγικό του τομέα μια χαρά είναι, γνώριζα πάντως τι αγόραζα με την ταμπλέτα.

άντε και του χρόνου με ένα ivy στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ παιδιά. Να δούμε πότε θα δώσουν και το keyboard. Προσωπικά σκέφτομαι να το χρησιμοποιώ σαν το μοναδικό μηχάνημα εκτός της δουλειάς μου...

Για να δούμε αν θα τα καταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο φίλε Βαγγέλη, μια χαρά θα το ευχαριστηθείς, γρήγορο για τα δεδομένα του και smooth μέχρι αηδίας. Εγώ πάντως το λάπτοπ του σπιτιού το χω και αράζει 2 βδομάδες τώρα.

Το μόνο προβλήμα που αντιμετωπίζω ως τώρα είναι που στο desktop περιβάλλον δεν ανοίγει αυτόματα το πληκτρολόγιο στους browser και είναι σπαστικό, κανένα πρόβλημα στο metrο.

Παρατήρησα ότι όταν κάνω προεπιλεγμένο τον chrome, σε όποιο περιβάλλον και αν τον ανοίξεις σε πάει κατευθείαν σε metro (και δουλεύει και το πληκτρολόγιο αυτόματα), δεν ισχύει το ίδιο για explorer και mozilla που χρησιμοποίησα ως προεπιλεγμένους

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο φίλε Βαγγέλη, μια χαρά θα το ευχαριστηθείς, γρήγορο για τα δεδομένα του και smooth μέχρι αηδίας. Εγώ πάντως το λάπτοπ του σπιτιού το χω και αράζει 2 βδομάδες τώρα.

Το μόνο προβλήμα που αντιμετωπίζω ως τώρα είναι που στο desktop περιβάλλον δεν ανοίγει αυτόματα το πληκτρολόγιο στους browser και είναι σπαστικό, κανένα πρόβλημα στο metrο.

Παρατήρησα ότι όταν κάνω προεπιλεγμένο τον chrome, σε όποιο περιβάλλον και αν τον ανοίξεις σε πάει κατευθείαν σε metro (και δουλεύει και το πληκτρολόγιο αυτόματα), δεν ισχύει το ίδιο για explorer και mozilla που χρησιμοποίησα ως προεπιλεγμένους

 

Σε ευχαριστώ φίλε Αργύρη. Ήθελα full hd οθόνη αλλά τότε θα πήγαινα σε core i5 και αστείες αυτονομιες, οπότε επέλεξα ένα μηχάνημα που έχει καλή αυτονομία και μπορεί αξιοπρεπώς να κάνει πολλές δουλειές. Επίσης ο wacom digitizer ήταν ένα από τα μεγαλύτερα δέλεαρ για να το πάρω...

Παιδια μια ερωτηση. Δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω Software update.λαμβανω μηνυμα σφαλματος. Καποιος που αντιμετωπισε κατι παρομοιο;

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βαγγέλη τι το ψάχνεις δηλαδή καντου ένα φορματ και εγκατέστησε απο την αρχη τα windows η καλύτερη λύση πάντα όταν παίρνεις καινούργιο Windows προϊόν.

Εγώ πάντως βράχος θα περιμένω το Book.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βαγγέλη τι το ψάχνεις δηλαδή καντου ένα φορματ και εγκατέστησε απο την αρχη τα windows η καλύτερη λύση πάντα όταν παίρνεις καινούργιο Windows προϊόν.

Εγώ πάντως βράχος θα περιμένω το Book.

 

Ευχαριστω Αλεξ. Καλα θα κανεις να περιμενεις. Προσωπικα σκεφτηκα πολυ την υποθεση αυτονομια και αποφασισα με αυτο το σκεπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Με γεία Βαγγέλη, καλορίζικο! Σήμερα σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο την Samsung να ρωτήσω για το πληκτρολόγιο και για δεύτερο φορτιστή που χρειάζομαι. Δεν τρέφω βέβαια πολλές ελπίδες να ξέρουν τα τσακάλια, αλλά αν μάθω τίποτα θα ποστάρω εδώ. Όσο για το software update Βαγγέλη και σε εμένα κάνει διάφορα κουλά, είναι πολύ πρακτικό αλλά ορισμένες φορές κολάει, άλλες σου εμφανίζει ξανά updates που έχεις κάνει, κτλ.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Με γεία Βαγγέλη, καλορίζικο! Σήμερα σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο την Samsung να ρωτήσω για το πληκτρολόγιο και για δεύτερο φορτιστή που χρειάζομαι. Δεν τρέφω βέβαια πολλές ελπίδες να ξέρουν τα τσακάλια, αλλά αν μάθω τίποτα θα ποστάρω εδώ. Όσο για το software update Βαγγέλη και σε εμένα κάνει διάφορα κουλά, είναι πολύ πρακτικό αλλά ορισμένες φορές κολάει, άλλες σου εμφανίζει ξανά updates που έχεις κάνει, κτλ.

 

Σε ευχαριστω πολυ! Η αυτονομια του μηχανηματος αυτου ειναι παροιμιωδης. Τολμω να πω πως ειναι επιπεδου ipad!!

Κατα τα αλλα ακομα το σεταρω.

Για τα πληκτρολογια απο οτι μαθαινω θα αργησουν λιγο ακομα. Δυστυχως παμε για Γεναρη...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Η αυτονομια του μηχανηματος αυτου ειναι παροιμιωδης. Τολμω να πω πως ειναι επιπεδου ipad!!

Κατα τα αλλα ακομα το σεταρω.

Για τα πληκτρολογια απο οτι μαθαινω θα αργησουν λιγο ακομα. Δυστυχως παμε για Γεναρη...

 

Τα ειχα πει απο την αρχη Βαγγελη οτι ο συνδυασμος του νεου διπυρινου Atom με τα πιο ελαφρυα windows ever θα ειναι πολυ καλος για την αυτονομια των συγκεκριμενων tablet με παρομοια χαρακτηριστικα.

Ενα 8ωρο το εχεις ανετα και λιγο παραπανω αναλογα τη χρηση που κανεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα πει απο την αρχη Βαγγελη οτι ο συνδυασμος του νεου διπυρινου Atom με τα πιο ελαφρυα windows ever θα ειναι πολυ καλος για την αυτονομια των συγκεκριμενων tablet με παρομοια χαρακτηριστικα.

Ενα 8ωρο το εχεις ανετα και λιγο παραπανω αναλογα τη χρηση που κανεις.

 

Το είχα... Καημό να αποκτήσω ένα μηχάνημα Windows με σοβαρή αυτονομία και το Samsung το πετύχαινει. Οι αναβαθμίσεις έγιναν και πλέον το μόνο για το οποίο θα είμαστε σε αναμονή είναι το keyboard...

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα παιδια. Πολυ καλες εντυπωσεις και μετα απο μερικες ημερες χρησης. Εξαιρετικη αυτονομια, δυσκολευεται με βαρια προγραμματα, αλλα το form factor του ειναι ιδανικο.

Το μονο μειον του μετα απο τις αναβαθμισεις ειναι οτι μετα απο ωρες σε hibernate mode θελει soft reset για να επανελθει. Εχει ακομα bugακια δηλαδη.

Δοκιμασα και το πανεμορφο και ποιοτικοτατο Acer aspire s7. Εξαιρετικη οθονη, τρομερο μηχανημα,αλλα... 2,5 ωρες αυτονομια. Ετσι δεν πας πουθενα. Για αυτο καταληγω οτι οι clovertrail ειναι το sweet spot για full windows 8 και σοβαρη αυτονομια ...

ΥΓ περιττο να αναφερω οτι ios, android tablets εχουν τελειωσει για μενα. Ολα μου φαινονται απλα παιχνιδια πλεον.

Android μονο στο κινητο πλεον...

ΥΓ 2 Ο Wacom digitizer μαζι με εφαρμογες τυπου OneNote (την εκδοση του office 2013, οχι τη metro ui υλοποιηση που λαγκαρει και δεν εχει πολλες λειτουργιες) δινει τεραστια προστιθεμενη αξια στο μηχανημα. Μπορειτε να κατεβασετε απο ms full trial για 60 ημερες...

Χρησιμοποιω την αυθεντικη γραφιδα της Samsung (που πωλειται standalone) και το productivity απογειωνεται...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ περιττο να αναφερω οτι για μενα ios, android tablets εχουν τελειωσει για μενα. Ολα μου φαινονται απλα παιχνιδια πλεον.

Android μονο στο κινητο πλεον...

 

Φιλε Βαγγελη τα ειπες ολα μεσα σε μια προταση, συμφωνω 100%

Οποιος δεν εχει ασχοληθει με ταμπλετακια windows 8 καλυτερα να μην εκφερει αποψη, γιατι βλεπω πολλους που τα θαβουν και τα χουν τελειωμενα πριν ακομα μπουν στην αγορα μαζικα.

Και για μενα πλεον ο ορος ταμπλετα- οταν φυσικα θες να ασχοληθεις κ πιο σοβαρα- ειναι συνδεδεμενος με windows.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...