Jump to content

Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα καλα δηλαδη με τη θυρα usb αφου παιζει και τα 2.5 ρια χωρις προβλημα.

Καποια στιγμη εφοσον εχετε εγκαταστησει το Office πειτε εντυπωσεις πως ανταποκρινεται η γραφιδα σε επιπεδο ευαισθησιας-ακριβειας και πως σας φαινεται γενικα ο χειρισμος σε αρχεια Word-Exclel.

Οριστε και ενα πρωτο αναλυτικο review

http://www.engadget.com/2012/12/05/samsung-ativ-smart-pc-att-review/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 320
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα καλα δηλαδη με τη θυρα usb αφου παιζει και τα 2.5 ρια χωρις προβλημα.

Καποια στιγμη εφοσον εχετε εγκαταστησει το Office πειτε εντυπωσεις πως ανταποκρινεται η γραφιδα σε επιπεδο ευαισθησιας-ακριβειας και πως σας φαινεται γενικα ο χειρισμος σε αρχεια Word-Exclel.

Οριστε και ενα πρωτο αναλυτικο review

http://www.engadget.com/2012/12/05/samsung-ativ-smart-pc-att-review/

 

Καλημέρα και από εμένα. Λοιπόν επειδή εγκατέστησα το Office 2013, και μετά από λίγη χρήση θα ήθελα να παρατηρήσω ότι μπορείς να δουλευτεί και με το δάχτυλο επειδή το έχουν σχεδιάσει έτσι η Microsoft αλλά και με γραφίδα η οποία αποκτά ιδιαίτερη χρησιμότητα όταν πρέπει να επιλέξεις μικρά σημεία του μενού ή λέξεις/κελιά κτλ. Η ευαισθησία με το δάχτυλο θα έλεγα ότι είναι κοντά στο 60-70% και με την γραφίδα στο 80-90%. Η αλήθεια όμως είναι ότι σε tablet mode το Office κουράζει όπως και να το δουλέψεις. Πιο πολύ είναι για να απαντήσεις σε ένα επείγον email, να διαβάσεις κανένα email/word/excel/powerpoint παρά για να είσαι πραγματικά παραγωγικός. Εκεί πραγματικά περιμένω να κάνει την διαφορά το keyboard dock. Σχετικά με το review του Engadget συμφωνώ στα μισά περίπου. Όντως έχει ακόμα προβλήματα software αλλά νομίζω είναι πολύ αυστηροί σε κάποια άλλα θέματα.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Αρα η γραφιδα σε σχεση με το office οχι για full εργασια αλλα περισσοτερα για light χρηση και σιγουρα προτιμοτερο η χρηση πληκτρολογιου.

Περα απο το S-Note, με την γραφιδα αλλου εχει καποια χρηση πχ στην επιφανεια εργασιας,στον browser σε κανα media player η δεν ανταπακρινεται και ειναι δυσχρηστο?

Δοκιμασε καποια στιγμη να τρεξεις καμια 1080p ματροσκα να δεις πως τρεχει και αφησε και 3-4 εφαρμογες ανοιχτες πχ σελιδες ιντερνετ.

Τωρα οσον αφορα το review απο το engadget ειναι λιγακι αυστηρο διοτι προφανος η AT&T τους ειχε προμηθευσει κομματι χωρις τα διαφορα καλουδια της Samsung στο tablet και με καποια ας τα πω προωρα drivers που στη πορεια θα βελτιωθουν σιγουρα.

Στην ουσια ενα γυμνο tablet χωρις καν το πληκτρολογιο για πιο σφαιρικη κριτικη.

Διοτι και τα αλλα τα tablet απο Asus-HP-Acer εχουν και αυτα τα θετικα και αρνητικα τους και δεν ειναι ολα ροδινα απλα επιλεγεις και σταθμιζεις αν σε καλυπτει σε κατι καλυτερα σε σχεση με αυτα που προσφερει ο ανταγωνισμος.

Γενικα η προταση της Samsung ειναι αρκετα ισορροπημενη και εχουν δωσει σημασια στην πρακτικοτητα-χρηστικοτητα(full usb θυρα-γραφιδα με την υποδοχη στο tablet-3G εκδοση-τα ηχεια μπροστα)χωρις να λειπουν και τα μειων σχετικα με τη ποιοτητα των υλικων κυριως.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα η γραφιδα σε σχεση με το office οχι για full εργασια αλλα περισσοτερα για light χρηση και σιγουρα προτιμοτερο η χρηση πληκτρολογιου.

Περα απο το S-Note, με την γραφιδα αλλου εχει καποια χρηση πχ στην επιφανεια εργασιας,στον browser σε κανα media player η δεν ανταπακρινεται και ειναι δυσχρηστο?

Δοκιμασε καποια στιγμη να τρεξεις καμια 1080p ματροσκα να δεις πως τρεχει και αφησε και 3-4 εφαρμογες ανοιχτες πχ σελιδες ιντερνετ.

Τωρα οσον αφορα το review απο το engadget ειναι λιγακι αυστηρο διοτι προφανος η AT&T τους ειχε προμηθευσει κομματι χωρις τα διαφορα καλουδια της Samsung στο tablet και με καποια ας τα πω προωρα drivers που στη πορεια θα βελτιωθουν σιγουρα.

Στην ουσια ενα γυμνο tablet χωρις καν το πληκτρολογιο για πιο σφαιρικη κριτικη.

Διοτι και τα αλλα τα tablet απο Asus-HP-Acer εχουν και αυτα τα θετικα και αρνητικα τους και δεν ειναι ολα ροδινα απλα επιλεγεις και σταθμιζεις αν σε καλυπτει σε κατι καλυτερα σε σχεση με αυτα που προσφερει ο ανταγωνισμος.

Γενικα η προταση της Samsung ειναι αρκετα ισορροπημενη και εχουν δωσει σημασια στην πρακτικοτητα-χρηστικοτητα(full usb θυρα-γραφιδα με την υποδοχη στο tablet-3G εκδοση-τα ηχεια μπροστα)χωρις να λειπουν και τα μειων σχετικα με τη ποιοτητα των υλικων κυριως.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Alex αναφορικά με την κριτική του Engadget. Εγώ το πήρα γιατί κατά 90% με ενδιαφέρει η γραφίδα ώστε να κρατάω σημειώσεις ακριβείας (αναφέρομαι στο πως το έκανα πριν με capacitive stylus στο iPad) στην δουλειά μου και σε meetings που μου χρειάζεται και γιατί έχει μεγάλη αυτονομία. Περιμένω πως και πως το keyboard dock για να το δουλέψω και σαν πλήρες laptop και να εκφέρω άποψη όπως και έχω σκυλιάσει να βρω έναν micro HDMI to HDMI adapter για να το συνδέσω στην εξωτερική οθόνη (δυστυχώς μόνο με VGA input) του γραφείου και να το τεστάρω πλήρως στην καθημερινότητα μου. Επίσης η γραφίδα χρησιμοποιείτε κανονικά σε κάθε μενού, είτε desktop, είτε metro και ανταποκρίνεται πλήρως.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα και πολλά από τα σχόλια που γράψατε πιο πάνω αλλά εμένα το συγκεκριμένο tablet δεν μου γέμισε το μάτι και ιδικά στα λεφτά που φαντάζομαι ότι θα μας το πλασάρουν στα ελληνικά καταστήματα! άμα ήθελα win8 tab θα έπαιρνα της μαμάς εταιρία που ξέρει και τι ελατοματα μπορεί να βγάλει αυτό το λογισμικό. Και όλα αυτά το promo για καινούργιο cpu και ram.... να τα πουν αλλού γιατί άμα αρχίσει και laggari τότε δεν θα το σώσει τίποτα! Και το πιο γελοίο είναι ότι ο μόνος λόγος να το επιλέξει κάποιος είναι ότι έχει τις εφαρμογές του note 10. 1'' πρόχειροενσωματομένα. Αν και δεν εμπιστεύομαι τις ώρες λειτουργίας φυσικά. Περιμένω αντί ρήσεις μήπως και το δω με άλλο μάτι. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα και πολλά από τα σχόλια που γράψατε πιο πάνω αλλά εμένα το συγκεκριμένο tablet δεν μου γέμισε το μάτι και ιδικά στα λεφτά που φαντάζομαι ότι θα μας το πλασάρουν στα ελληνικά καταστήματα! άμα ήθελα win8 tab θα έπαιρνα της μαμάς εταιρία που ξέρει και τι ελατοματα μπορεί να βγάλει αυτό το λογισμικό. Και όλα αυτά το promo για καινούργιο cpu και ram.... να τα πουν αλλού γιατί άμα αρχίσει και laggari τότε δεν θα το σώσει τίποτα! Και το πιο γελοίο είναι ότι ο μόνος λόγος να το επιλέξει κάποιος είναι ότι έχει τις εφαρμογές του note 10. 1'' πρόχειροενσωματομένα. Αν και δεν εμπιστεύομαι τις ώρες λειτουργίας φυσικά. Περιμένω αντί ρήσεις μήπως και το δω με άλλο μάτι. Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

Υποθέτω ότι μάλλον δεν παίρνει κανένας μας ποσοστά για να καίγεται αν θα το δεις με άλλο μάτι ή όχι. Κάνουμε μια κουβέντα σχετικά με τις ανάγκες μας και κατά πόσο θα τις καλύπτει το συγκεκριμμένο προϊόν. Κάποιοι που το έχουμε ήδη δίνουμε απαντήσεις σε ερωτήσεις παιδιών για συγκεκριμμένα πράγματα που τους απασχολούν. Και εμένα δεν μου περισσέυουν

τα λεφτά αλλά θεώρησα ότι τώρα που το χρειαζόμουν (γιατί σε έξι μήνες θα έχουν βγει πολυυυύ καλύτερα), αυτά τα χαρακτηριστικά με κάλυπταν. Αν όμως δεν μας πεις τις ανάγκες σου και που ανησυχείς ότι δεν θα σε καλύπτει, δεν θα μπορέσουμε ούτε να επιβεβαιώσουμε τις υποψίες σου, ούτε να τις διαλύσουμε. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι το tablet της Microsoft θα έχει άλλη μεταχείριση στις αναβαθμίσεις, δεν μιλάμε για Android phone που αν δεν επιλέξεις Google περιμένεις με τους μήνες την αναβάθμιση. Επίσης όσο γελοία και αν σου φαίνονται εσένα, εγώ κάποια από τα add on προγράμματα που δίνει η Samsung με βόλεψαν και τα χρειαζόμουν, αν έπαιρνα Surface θα έπρεπε να τα πληρώσω ή να ψάξω να τα βρω. Σχετικά με το lag και εμένα με ανησυχεί αν και ακόμα δεν το έχω δει. Αν το δω θα πρέπει να αποφασίσω τι μετράει πιο πολύ για εμένα, να περιμένω λιγότερο να ολοκληρώσει κάποιες εργασίες ή να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από αυτονομία. Γενικά θεωρώ ότι όλα δεν μπορεί κανείς δυστυχώς να τα έχει....

 

Φιλικά πάντα

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πολυ καλο το ταμπλετ, επαιξα μαζι του χθες, αλλα εχω μια μεγαλη αντιρρηση.

Δε με καλυπτει αυτη η οθονη, τη θεωρω "πισω" τεχνολογικα.

Δεν ξερω, μετα τις εξαιρετικες (εικαστικα) οθονες των ipad 3, nexus 10 (τωρα) δε μπορω να κανω το πισωγυρισμα.

Full hd λοιπον για μενα...

Κατα τα αλλα, πολυ καλη υλοποιηση και θεωρω πως το transformer style ειναι το μοναδικο form factor που αξιζει τον κοπο απο ολα οσα παρουσιαστηκαν τον τελευταιο καιρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη full hd μόνο σε ivy bridge, αλλιώς η επόμενη γενια Atom από το φθινοπωρο και έπειτα του χρόνου θα υποστηρίζει και πάνω απο full hd.

Τώρα όσον αφορά το παιδί πιο πάνω καλό είναι πρώτα να δει τι αναγκες θέλει να καλύψει να σταθμισει αρνητικά/Θετικά από κάθε πρόταση να δει χαρακτηριστικά/εξοπλισμό σε κάθε ένα tablet και το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να δοκιμάσει σε κάνα κατάστημα live προτού βγάλει βιαστικά συμπεράσματα.

Να ξέρει βέβαια ότι και τα tablet των 1500 ευρώ δεν είναι τέλεια έχουν και αυτά τα κουσούρια τους.

Γνώμη μου ότι η συγκεκριμένη σειρά με τα Atom tablet pc είναι μια ισορροπημένη πρόταση από άποψη αυτονομίας/φορητότητα/εξοπλισμού.

Και βέβαια ένα από τα Θετικά των Windows είναι ότι θα την έχεις την υποστήριξη για μια 5ετια τουλάχιστον, δεν είναι Google που θα σου πει μετά ένα χρόνο "τραβα πάρε καινούργιο"για να έχεις υποστήριξη.

Και κακά τα ψέμματα τα Windows είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό από οποιαδήποτε android έκδοση, ακόμα και μελλοντικα μετά κάνα 6μηνο που βγει καινούργια έκδοση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ταμπλετάκι για τις δικές μου ανάγκες είναι άριστο, πολύ καλή αυτονομία, έχω τρέξει κανονικά σχεδιαστικές εφαρμογές (core, photoshopo, illustrator) χωρίς κανένα πρόβλημα, για τις βαριές ανάγκες της δουλειάς υπάρχει φυσικά το desktop τούμπανο, μη τα ισοπεδώνουμε όλα αλλά για να εργαστείς σε λογικό βαθμό στην ταμπλέτα σου λύνει τα χέρια με την φορητότητα και την αυτονομία του. Το πενάκι είναι άλλη φάση και έχει αρκετά καλή συμπεριφορά σε εφαρμογές, αλλιώς συνδέεις και ένα usb ποντίκι και είσαι αρχηγός.

Η Usb θύρα έχει δεχτεί τα πάντα, από στικάκια, εξωτερικούς δίσκους, πληκτρολόγιο, ποντίκι και σήμερα περιμένω και έναν αντάπτορα USB FAST ETHERNET για να το συνδέσω σε ενσύρματο δίκτυο.

Δεν έχω παρατηρήσει κάπου να λαγκάρει ακόμα και στο λίγο που έχω δουλέψει κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα (είπαμε με μέτρο οι βαριές εφαρμογές) αλλά ξέρω ότι αν το φορτώσω εφαρμογές κολλήμάτα θα έχει, λογικό με τον επεξεργαστη atom. Όποιος θέλει δύναμη πάει σε ivy.

Γενικά συνδυάζει μετρο εφαρμογές και desktop περιβάλλον αρμονικά και σου δίνει την αίσθηση ότι δεν θα το βαρεθείς πότε, άλλωστε πως να γίνει αυτό όταν έχεις την επιλογή των full windows στην ταμπλέτα σου.

Το asus Transformes το είχα 1 χρόνο και το είχα βαρεθεί από τον πρώτο μήνα, έχω και κινητό με android οπότε όλη μέρα ασχολιόμουν με το κινητό και δεν μου έκανε αίσθηση για ενασχόληση με ταμπλέτα με το ίδιο λειτουργικό.

Αν ξέρεις τις πραγματικές σου ανάγκες και όχι αυτές που σου προστάζει το marketing και η αγορά είναι μια τίμια πρόταση αν και τσιμπημένα για αρχή. Αλλά είπαμε full windows με ότι συνεπάγεται αυτό. Το μετρό θα αύξησει τις εφαρμογές του σιγά σιγά και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι, όποιος δεν αντέχει να βλέπει κάτω απο 100.000 εφαρμογές στο store του ε ας πάει σε άλλο λειτουργικό.

 

Και φυσικά ο μόνος λόγος για να το επιλέξεις δεν είναι επειδή έχει τις εφαρμογές του note 10. 1'' πρόχειροενσωματομένα, έχεις τις περισσότερες εφαρμογές του desktop σε μια ταμπλετίτσα

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπες. Επίσης ήδη κατάφερα να το συνδέσω με ethernet με έναν adaptor της Apple που είχα (αφού μου έβγαλε την πίστη με τους drivers και με την νέα ασφάλεια που έχει στα windows 8 στο UEFI για τους unsigned drivers) και δουλεύει κανονικότατα και το ethernet. Αναμένω εναγωνίως το πληκτρολόγιο για να το αξιοποιήσω στο 100%! Τέλος Βαγγέλη δεν θα σου πω χαζά, η οθόνη του Sony Duo 11 που είναι Full HD είναι όντως μαγεία, αλλά εκεί μιλάμε για i3 και για μηχάνημα των €1300 και προσωπικά δεν είδα σε κάποιο σημείο του metro στο ATIV πιξέλιασμα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την οθόνη του ATIV και ίσως είναι δική μου ιδιαιτερότητα αλλά δεν σκόπευα να δω 1080p ταινία στο ATIV εξαρχής.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπες. Επίσης ήδη κατάφερα να το συνδέσω με ethernet με έναν adaptor της Apple που είχα (αφού μου έβγαλε την πίστη με τους drivers και με την νέα ασφάλεια που έχει στα windows 8 στο UEFI για τους unsigned drivers) και δουλεύει κανονικότατα και το ethernet. Αναμένω εναγωνίως το πληκτρολόγιο για να το αξιοποιήσω στο 100%! Τέλος Βαγγέλη δεν θα σου πω χαζά, η οθόνη του Sony Duo 11 που είναι Full HD είναι όντως μαγεία, αλλά εκεί μιλάμε για i3 και για μηχάνημα των €1300 και προσωπικά δεν είδα σε κάποιο σημείο του metro στο ATIV πιξέλιασμα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την οθόνη του ATIV και ίσως είναι δική μου ιδιαιτερότητα αλλά δεν σκόπευα να δω 1080p ταινία στο ATIV εξαρχής.

 

ομοίως στην αναμονή για το πληκτρολόγιο κ εγώ για πλήρη αξιοποίηση. Σήμερα παρέλαβα τον αντάπτορα, το σύνδεσα σε κανονικο pc και δούλεψε κανονικα σε windows 7, απόγευμα θα δοκιμάσω στο τάμπλετ και αν δω κανένα πρόβλημα με τα 8αρια θα σε ενοχλήσω λίγο:) για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ομοίως στην αναμονή για το πληκτρολόγιο κ εγώ για πλήρη αξιοποίηση. Σήμερα παρέλαβα τον αντάπτορα, το σύνδεσα σε κανονικο pc και δούλεψε κανονικα σε windows 7, απόγευμα θα δοκιμάσω στο τάμπλετ και αν δω κανένα πρόβλημα με τα 8αρια θα σε ενοχλήσω λίγο:) για βοήθεια.

 

Ότι θέλεις Αργύρη γιατί με παίδεψε στην αρχή μέχρι να καταλάβω τι έπρεπε να κάνω στο BIOS. Ισχύς εν τη ενώσει...!

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

τελικα συνδεσα τον παρακατω ανταπτορα

http://global.level1.com/el/Wired/USB-0501/p-1057.htm

τον ειδε κατευθειαν και τωρα εχω και ενσυρματη συνδεση στο δικτυο μου:)

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπες. Επίσης ήδη κατάφερα να το συνδέσω με ethernet με έναν adaptor της Apple που είχα (αφού μου έβγαλε την πίστη με τους drivers και με την νέα ασφάλεια που έχει στα windows 8 στο UEFI για τους unsigned drivers) και δουλεύει κανονικότατα και το ethernet. Αναμένω εναγωνίως το πληκτρολόγιο για να το αξιοποιήσω στο 100%! Τέλος Βαγγέλη δεν θα σου πω χαζά, η οθόνη του Sony Duo 11 που είναι Full HD είναι όντως μαγεία, αλλά εκεί μιλάμε για i3 και για μηχάνημα των €1300 και προσωπικά δεν είδα σε κάποιο σημείο του metro στο ATIV πιξέλιασμα. Δεν έχω κανένα παράπονο από την οθόνη του ATIV και ίσως είναι δική μου ιδιαιτερότητα αλλά δεν σκόπευα να δω 1080p ταινία στο ATIV εξαρχής.

 

Δε διαφωνω επι της ουσιας σε οσα λες, αλλα απο την αλλη με μια υλοποιηση τυπου Sony Duo 11 (οχι με αυτο το form factor ομως) μπορεις να πουλησεις το desktop/laptop σου και να βασιστεις για ολα σε αυτο (και αυτο ειναι το πιο δυνατο σημειο μιας τετοιας συσκευης).

Το μεγαλο μειον εκει ειναι οι ανεμιστηρες και η μειωμενη αυτονομια...

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω επι της ουσιας σε οσα λες, αλλα απο την αλλη με μια υλοποιηση τυπου Sony Duo 11 (οχι με αυτο το form factor ομως) μπορεις να πουλησεις το desktop/laptop σου και να βασιστεις για ολα σε αυτο (και αυτο ειναι το πιο δυνατο σημειο μιας τετοιας συσκευης).

Το μεγαλο μειον εκει ειναι οι ανεμιστηρες και η μειωμενη αυτονομια...

 

αν δουλεύεις κ επαγγελματικά δεν μπορεις να στηρίζεσαι μόνο σε όποια υλοποίηση στυλ λάπτοπ, όλα καλά και ωραία αυτά αλλά μιλάμε για άλλα μεγέθη τιμών και υλοποιήσεων.

Μια τέτοια συσκευη των 1300 και βάλε δεν θα την προτιμούσα για ψυχαγωγία και δουλειά, μπορεις να κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα χρήματα και καλύτερα μηχανήματα.

Στις 3 μέρες που το έχω μπορώ να πω ότι τα αξίζει τα λεφτά του αν και λίγο ακριβά. Έψαχνα σήμερα πως θα δω ταινία και θα ενσωματώσω υπότιτλους, αντί να κάτσω να ψάχνω στο store για προγράμματα (μπορει και τα ενσωματωμένα στα windows να κάνουν δουλειά-δεν το έψαξα) κατέβασα vlc και kmp player και έκανα δουλειά μου.

Το αναφέρω σαν ένα παράδειγμα για τις έξτρα δυνατότητες με την αγορά μιας ταμπλέτας full win8

Link to comment
Share on other sites

αν δουλεύεις κ επαγγελματικά δεν μπορεις να στηρίζεσαι μόνο σε όποια υλοποίηση στυλ λάπτοπ, όλα καλά και ωραία αυτά αλλά μιλάμε για άλλα μεγέθη τιμών και υλοποιήσεων.

Μια τέτοια συσκευη των 1300 και βάλε δεν θα την προτιμούσα για ψυχαγωγία και δουλειά, μπορεις να κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα χρήματα και καλύτερα μηχανήματα.

Στις 3 μέρες που το έχω μπορώ να πω ότι τα αξίζει τα λεφτά του αν και λίγο ακριβά. Έψαχνα σήμερα πως θα δω ταινία και θα ενσωματώσω υπότιτλους, αντί να κάτσω να ψάχνω στο store για προγράμματα (μπορει και τα ενσωματωμένα στα windows να κάνουν δουλειά-δεν το έψαξα) κατέβασα vlc και kmp player και έκανα δουλειά μου.

Το αναφέρω σαν ένα παράδειγμα για τις έξτρα δυνατότητες με την αγορά μιας ταμπλέτας full win8

 

Εννοειται πως τα full windows ειναι δελεαστικοτατα, δεν ειπα το αντιθετο.

Αυτο που ειπα ειναι οτι με 1000-1300 ευρω μπορεις να εχεις μια δυνατη convergence device και με την πωληση του laptop/desktop που εχεις να συμπληρωσεις να παρεις ενα "all around" μηχανημα.

π.χ. εγω που χρησιμοποιω στο σπιτι ενα asus zenbook (13.3) ultrabook, κανω χρηση και "βαριων" εφαρμογων, περα απο τα κλασικα.

Με την πωληση του στα 600 ευρω περιπου, προσθετω αλλα 700 και παιρνω μια "συσκευη για ολα".

Tablet (κρεβατι - καναπε), σταθερο (κουμπωνεις με HDMI σε εξωτερικη οθονη - πληκτρολογιο), φορητο (για μια δουλεια εκτος σπιτιου).

Οπως ειπα βεβαια και το ativ ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να υπενθυμισουμε οτι οπως με ολα τα pc με windows θα πρεπει να εκτελουμε κανονικα και τακτικα οποιαδηποτε ενημερωσεις σχετικα με το λειτουργικο συν τα updates στις εφαρμογες σε metro περιβαλλον και βεβαια απαραιτητο ειναι και μια σουιτα antivirus για να μην εχουμε δυσαρεστα αποτελεσματα.

Εγω βεβαια το πρωτο πραγμα που θα κανω οταν παρω tablet φορματ το δισκο να βγαλω τη ''σαβουρα''που εχουν βαλει οι κατασκευαστες και να βαλω την pro εκδοση των 8ριων(εχω μια αδεια χρησης των 7 που δεν την εχω ενεργοποιησει και μπορω να κανω την αναβαθμιση με 15 ευρω)

 

Παντως για να πω τη γνωμη μου ενα ivy bridge tablet μπορει να υποκαταστησει ενα λαπτοπ/desktop αλλα σαν χρηση καθαρα ως tablet θα ειναι δυσχρηστο λογω βαρους κυριως στα 850-900 γρμ,για αυτο ειναι χρησιμο και ενα tablet Atom στις 10 η'11 ιντσες για πιο light χρηση και ως ταμπλετα κυριως περα απο αλλη παραγωγικη χρηση που ειναι ικανο να πραγματοποιει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να υπενθυμισουμε οτι οπως με ολα τα pc με windows θα πρεπει να εκτελουμε κανονικα και τακτικα οποιαδηποτε ενημερωσεις σχετικα με το λειτουργικο συν τα updates στις εφαρμογες σε metro περιβαλλον και βεβαια απαραιτητο ειναι και μια σουιτα antivirus για να μην εχουμε δυσαρεστα αποτελεσματα.

Εγω βεβαια το πρωτο πραγμα που θα κανω οταν παρω tablet φορματ το δισκο να βγαλω τη ''σαβουρα''που εχουν βαλει οι κατασκευαστες και να βαλω την pro εκδοση των 8ριων(εχω μια αδεια χρησης των 7 που δεν την εχω ενεργοποιησει και μπορω να κανω την αναβαθμιση με 15 ευρω)

 

Παντως για να πω τη γνωμη μου ενα ivy bridge tablet μπορει να υποκαταστησει ενα λαπτοπ/desktop αλλα σαν χρηση καθαρα ως tablet θα ειναι δυσχρηστο λογω βαρους κυριως στα 850-900 γρμ,για αυτο ειναι χρησιμο και ενα tablet Atom στις 10 η'11 ιντσες για πιο light χρηση και ως ταμπλετα κυριως περα απο αλλη παραγωγικη χρηση που ειναι ικανο να πραγματοποιει.

 

Εμ αυτο θελουμε να αποφυγουμε Αλεξ, τα πολλα διαφορετικα μηχανακια.

Γιατι αν ειναι ετσι, καθομαι και με το Ν10 μου για ελαφρα χρηση, που θα ειναι τελικα πιο βολικο απο οποιοδηποτε win8 rt μηχανημα...

On topic τωρα, σας ειδοποιησαν να παραλαβετε τα πληκτρολογια?

Γιατι καθυστερουν τοσο εφοσον οι ιδιοι διαφημισαν την προσφορα για το δωρεαν keyboard?

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτο θελουμε να αποφυγουμε Αλεξ, τα πολλα διαφορετικα μηχανακια.

Γιατι αν ειναι ετσι, καθομαι και με το Ν10 μου για ελαφρα χρηση, που θα ειναι τελικα πιο βολικο απο οποιοδηποτε win8 rt μηχανημα...

On topic τωρα, σας ειδοποιησαν να παραλαβετε τα πληκτρολογια?

Γιατι καθυστερουν τοσο εφοσον οι ιδιοι διαφημισαν την προσφορα για το δωρεαν keyboard?

 

Θα τα παραλαβουν τις επομενες ημερες τα πληκτρολογια,αφου δεν τα εχει αμεσα διαθεσιμα η Samsung.

Βαγγελη καλος η' κακος ακομα ακομα και στο ταβλετ των 1500 ευρω οπως το Book θα κανεις καποιον ειδος συμβιβασμο δεν υπαρχει η τελεια υλοποιηση ακομα.

Το ξερω πολυ καλα οτι μια λυση all in one θα ηταν η καλυτερη και προτιμοτερη αλλα οι τωρινες προτασεις 100% δεν μπορουν να παιξουν και το ρολο του tablet και του pc.

Τα RT ειναι αλλο φρουτο.

Ισως του χρονου τετοια εποχη με τους νεους Atom και τους Haswell αυτο αποκτησει καλυτερο νοημα.

Εγω οπως ειπα μεχρι τα Χριστουγεννα θα τιμησω ενα tablet pc.

Αυτα για να μην βγαινουμε off-topic

 

Edit:Και εδω ενα πρωτο unboxing+review του συγκεκριμενου tablet απο Samsung

Ειναι χωρισμενο σε 5 μερη

 

Και εδω Samsung ATIV Smart PC - S Pen & S Note αναλυτικη ματια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως ενεργοποιειται το πληκτρολογιο αυτοματα οταν ειναι να γραψεις σε browser σε desktop περιβαλλον εκτος απο το να πατας το αντιστοιχο εικονιδιο στην γραμμη εργασιων?? οπως γινεται στο metrο δηλαδη που εμφανιζεται αυτοματα με το που πατας π.χ στο google.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως ενεργοποιειται το πληκτρολογιο αυτοματα οταν ειναι να γραψεις σε browser σε desktop περιβαλλον εκτος απο το να πατας το αντιστοιχο εικονιδιο στην γραμμη εργασιων?? οπως γινεται στο metrο δηλαδη που εμφανιζεται αυτοματα με το που πατας π.χ στο google.

 

Για δες εδω μηπως σε βοηθησει

http://www.computerperformance.co.uk/win8/windows8-keyboard-virtual.htm

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/touch-mouse-search-help#touch-mouse-search-help=windows-8&v3h=winvistatab1

http://www.pcadvisor.co.uk/features/windows/3360300/new-features-in-windows-8-virtual-keyboard/

Βεβαια διαβασα και εδω και αναφερουν το ιδιο προβλημα και αν καταλαβα μαλλον ειναι θεμα των windows

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/W8ITProPreRel/thread/7efd6931-1bf5-4943-9ee2-96ee80bf892f/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι παιδιά σορρυ που έγραψα ποστ και μετά εξαφανίστηκα αλλά το είχα γράψει από το κινητό και μετά όταν μπήκα από το λαπτοπ δεν το βρήκα. Τώρα στο θέμα μας, θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που το απέκτησαν ήδη και περιμένουν κιόλας το πληκτρολόγιο: αφού έχει atom επεξεργαστή και με το πληκτρολόγιο φτάνει στο μέγεθος ενός ''ακριβού netbook'' τότε γιατί να το προτιμήσω; Για τα win8; Για τον καινούργιας γενιάς επεξεργαστή; (μην αναφέρετε την οθόνη αφής δεν με απασχολεί στη συγκεκριμένη ερώτηση απλά θέλω μια απάντηση για τα πλεονέκτημα του από ανθρώπους που τα έχουν δουλέψει! ) Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων... και θέλω να επισημάνω*ότι τα λέτε ωραία και αμερόληπτα και δίνω μεγάλη βάση στα λεγόμενα και στις απόψεις που εκ φέρετε! :)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι παιδιά σορρυ που έγραψα ποστ και μετά εξαφανίστηκα αλλά το είχα γράψει από το κινητό και μετά όταν μπήκα από το λαπτοπ δεν το βρήκα. Τώρα στο θέμα μας, θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που το απέκτησαν ήδη και περιμένουν κιόλας το πληκτρολόγιο: αφού έχει atom επεξεργαστή και με το πληκτρολόγιο φτάνει στο μέγεθος ενός ''ακριβού netbook'' τότε γιατί να το προτιμήσω; Για τα win8; Για τον καινούργιας γενιάς επεξεργαστή; (μην αναφέρετε την οθόνη αφής δεν με απασχολεί στη συγκεκριμένη ερώτηση απλά θέλω μια απάντηση για τα πλεονέκτημα του από ανθρώπους που τα έχουν δουλέψει! ) Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων... και θέλω να επισημάνω*ότι τα λέτε ωραία και αμερόληπτα και δίνω μεγάλη βάση στα λεγόμενα και στις απόψεις που εκ φέρετε! :)

 

αφού δεν σ' ενδιαφέρει η οθόνη αφής δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς αυτή την κατηγορία.

Τα tablet pc προσφέρουν φορητότητα, οθόνη αφής, αυτονομία (προς το παρόν αυτά με τους atom), τη δυνατότητα να μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν tablet για χαλάρωμα στον καναπέ, κρεβάτι κτλ (δεν νομίζω να βολεύεσαι με Netbook σ΄αυτές τις περιπτώσεις) και ως κανονικό pc έχοντας τις εφαρμογές σου χ86 και σε desktop περιβάλλον. Έχω τρέξει κανονικά εφαρμογές της δουλειάς μου και με διευκολύνει και σε αυτό τον τομέα.

Γενικά είναι μια ισορροπημένη πρόταση ψυχαγωγίας και υποστήριξης desktop περιβάλλον. Το μετρό διευκολύνει σ' αυτή την κατάσταση που εμένα προσωπικά μου αρέσει άσχετα αν δεν υπάρχουν ακόμα πολλές καλές εφαρμογές, αλλά είπαμε, υποστήριξη x86.

 

Αλλά στο ξαναλέω, αν δεν σ' ενδιαφέρει η οθόνη αφής..:)δεν ξέρω αν τα λέω ωραία και αμερόληπτα αλλά οι ανάγκες μου την δεδομένη χρονική στιγμή ήταν για tablet pc win8 και όχι για tablet android που είχα και το είχα σκυλοβαρεθεί μιας και ήταν μια μεγέθυνση του galaxy 2 που κατέχω, ούτε για ipad μιας και η πληθώρα εφαρμογών του με άφηνε αδιάφορο, συν τα κλειδώματα

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Αλλά στο ξαναλέω, αν δεν σ' ενδιαφέρει η οθόνη αφής..:)δεν ξέρω αν τα λέω ωραία και αμερόληπτα αλλά οι ανάγκες μου την δεδομένη χρονική στιγμή ήταν για tablet pc win8 και όχι για tablet android που είχα και το είχα σκυλοβαρεθεί μιας και ήταν μια μεγέθυνση του galaxy 2 που κατέχω, ούτε για ipad μιας και η πληθώρα εφαρμογών του με άφηνε αδιάφορο, συν τα κλειδώματα

Εννοούσα πως δεν χρειάζεται να μου βάλεις μέσα στα υπέρ την οθόνη αφής μιας και είναι δεδομένη και δεν την αμφισβητώ(σε σύγκριση με τα netbook που τα συχαίνομαι κιόλας χαχαχχα).

Τώρα για να γίνω πιο συγκεκριμένως θέλω να πω πως απλά δεν με έπεισε η ταχύτητα της συσκευής ιδικά στις λειτουργίες "note", μου φάνηκαν πρόχειροβαλμένες!

Εσένα Αργύρη πως σου φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

φιλε Θανο μια χαρα μου φαινεται η ταχυτητα της ταμπλετας, δεν περιμενω να τρεξει νερακι εφαρμογες τρισδιατατων εφαρμογων και βαρια παιχνιδια -εξαλλου εις γνωση αυτου εκανα την αγορα- και στο λεω εχοντας στη δουλεια τετραπυρηνο με 16γιγα μνημη και ssd δισκο.

τωρα για τις note εφαρμογες που λες δεν μπορω μα εκφερω αποψη γιατι μια φορα τις ανοιξα και δεν ξαναααχοληθηκα.

αυτο το ρημαδοπληκτρολογιο θα το φερουν ποτε? μου αρεσει που κανουν προσφορες σε προιοντα που δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung ATIV Smart PC Windows 8 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...