Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο bootloader ειναι ξεκλειδωτος αλλα το κινητο δεν ειναι rooted..

 

Κατέβασε και φλάσαρε με το flashtool αυτό το αρχείο.

Μετά με το SEUS όπως σε είπα γυρνάς σε μαμά ρομ.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέβασε και φλάσαρε με το flashtool αυτό το αρχείο.

Μετά με το SEUS όπως σε είπα γυρνάς σε μαμά ρομ.

 

και ας εχω ξεκλειδοτω τον bootloader?

ειχα κατεβασει το seus αλλα δεν ειχα βρει το μοντελο μου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κλειδώνει τον bootloader ώστε το SEUS και το pc companion να αναγνωρίζουν το κινητό σου.

Με ξεκλείδωτο bootloader κανένα από τα δύο προγράμματα δεν πρόκειτε να σου αναγνωρίσει το τηλέφωνο κι ας είναι

συνδεμένο στο pc.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κλειδώνει τον bootloader ώστε το SEUS και το pc companion να αναγνωρίζουν το κινητό σου.

Με ξεκλείδωτο bootloader κανένα από τα δύο προγράμματα δεν πρόκειτε να σου αναγνωρίσει το τηλέφωνο κι ας είναι

συνδεμένο στο pc.

 

και πως θα ξανα flasharo το κινητο μου μπορεις να μου τα πεις ενα ενα τα βηματα ξανα

γιατι ειμαι αρχαριος σ αυτα τα θεματα.. και τo τροποιημενο λογισμικο φιλος μ το εκανε

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω στα γρήγορα.

Πρώτα πρώτα υποθέτω ότι έχεις εγκατεστημένους τους Google USB Drivers. Αν όχι ρίξε μια ματιά εδώ.

Έπειτα σιγουρέψου ότι η επιλογή Εντοπισμός Σφαλμάτων USB στο τηλέφωνό σου είναι ενεργοποιημένη. Θα τη βρεις στις ρυθμίσεις επιλογες για προγραμματιστές.

Μετά στις ρυθμίσεις ασφάλεια ενεργοποίησε τις άγνωστες πηγές.

Αφού εγκαταστήσεις το flashtool αποσυμπιέζεις το αρχείο που σου είπα να κατεβάσεις και το βάζεις μέσα στο φάκελο flashtool/firmwares.(Σβήνεις ότι άλλο υπάρχει εκεί και αφήνεις μόνο το αρχείο αυτό).

Συνδέεις το τηλ. στον υπολογιστή.

Ανοίγεις το flashtool με δεξί κλικ και run as administrator.

Πατάς το εικονίδιο με τον κεραυνό επάνω αριστερά νομίζω λεγεται flash.

Επιλέγεις flashmode και συνέχεια.

Ακολουθείς τις οδηγίες και μόλις τελειώσει είσαι οκ.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω στα γρήγορα.

Πρώτα πρώτα υποθέτω ότι έχεις εγκατεστημένους τους Google USB Drivers. Αν όχι ρίξε μια ματιά εδώ.

Έπειτα σιγουρέψου ότι η επιλογή Εντοπισμός Σφαλμάτων USB στο τηλέφωνό σου είναι ενεργοποιημένη. Θα τη βρεις στις ρυθμίσεις επιλογες για προγραμματιστές.

Μετά στις ρυθμίσεις ασφάλεια ενεργοποίησε τις άγνωστες πηγές.

Αφού εγκαταστήσεις το flashtool αποσυμπιέζεις το αρχείο που σου είπα να κατεβάσεις και το βάζεις μέσα στο φάκελο flashtool/firmwares.(Σβήνεις ότι άλλο υπάρχει εκεί και αφήνεις μόνο το αρχείο αυτό).

Συνδέεις το τηλ. στον υπολογιστή.

Ανοίγεις το flashtool με δεξί κλικ και run as administrator.

Πατάς το εικονίδιο με τον κεραυνό επάνω αριστερά νομίζω λεγεται flash.

Επιλέγεις flashmode και συνέχεια.

Ακολουθείς τις οδηγίες και μόλις τελειώσει είσαι οκ.

 

εγινε φιλαρακο σε ευχαριστω δεν νομιζω να παθω και καμια ζημια

να μην ανοιγη μετα :P

Link to comment
Share on other sites

εγινε φιλαρακο σε ευχαριστω δεν νομιζω να παθω και καμια ζημια

να μην ανοιγη μετα :P

 

Aν ακολουθήσεις τις οδηγίες δε θα έχεις θέματα!

 

:D :D

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Aν ακολουθήσεις τις οδηγίες δε θα έχεις θέματα!

 

:D :D

 

οκ μια διευκρινιση το κινητο οταν το συνδεσω με τον υπολογιστη θα το κλεισω και οταν το συνδεσω το τηλ με τον υπολογιστη

θα πατησω το volume up? καλα τα λεω ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ανοιχτό σύνδεσε το και μόλις πατήσεις να φλασάρει θα σε πει το flashtool πότε να το κάνεις αυτό.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ανοιχτό σύνδεσε το και μόλις πατήσεις να φλασάρει θα σε πει το flashtool πότε να το κάνεις αυτό.

 

σχετικα με τους οδηγους θα πρεπει να κατεβασω και την java?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τους οδηγους θα πρεπει να κατεβασω και την java?

 

Ποιους οδηγούς;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ποιους οδηγούς;

 

οταν παω να κατεβασω τους οδηγους google usb drivers οταν παταω

install δεν προχωραει με βγαζει στην oracle να κατεβασω την java

Link to comment
Share on other sites

Για την αφαίρεση του digiter θα χρειαστείς ένα πιστόλι θερμού αέρα για να το ξεκολήσεις.

Καλό θα είναι να έχεις κι ένα θερμόμετρο υπερύθρων ώστε να προσέχεις τη θερμοκρασία για να μη καεί η οθόνη.

Από εκεί και πέρα για να ξεκολήσει από την οθόνη το digiter μπορείς αφού το ζεστάνεις με ένα λεπίδι να κάνεις το

διαχωρισμό.

 

1. Δηλαδη, να μην παει η θερμοκρασια πανω απο ποσο?

2. Οθονη (LCD) και digitizer βγαινουν μαζι απο το μπροστινο πλαισιο?

3. Θα πρεπει να ξανακολλησω (και με τι) το digitizer στο LCD?

 

Το πρωτο http://rounded.com/sony-xperia-j-st26i-display-digitizer-touchpanel-12h03a-black.html ειναι το digitizer = τζαμακι.

Το δευτερο http://rounded.com/sony-xperia-j-st26i-display-full-module-digitizer-assembly-black-spare-part-a6124202b.html ειναι ολο το μπροστα μερος (η φατσα) , digitizer μαζι με οθονη, μαζι με το καπακι.

Το τριτο http://rounded.com/sony-xperia-j-st26i-display-lcd-lcd-screen-black-spare-part-displ.html ειναι μονο η οθονη.

Πως ειναι δυνατον το τριτο που ειναι μονο το lcd να ειναι ακριβοτερο απο το δευτερο που ειναι display full module and digitizer?

Καποιο λαθος θα υπαρχει.

 

Για να καταλαβω, αυτος τωρα με αυτη τη διαδικασια, δεν αλλαζει τηλεφωνο ουσιαστικα? Αλλο ΙΜΕΙ κλπ?

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδη, να μην παει η θερμοκρασια πανω απο ποσο?

2. Οθονη (LCD) και digitizer βγαινουν μαζι απο το μπροστινο πλαισιο?

3. Θα πρεπει να ξανακολλησω (και με τι) το digitizer στο LCD?

 

 

Πως ειναι δυνατον το τριτο που ειναι μονο το lcd να ειναι ακριβοτερο απο το δευτερο που ειναι display full module and digitizer?

Καποιο λαθος θα υπαρχει.

 

 

Για να καταλαβω, αυτος τωρα με αυτη τη διαδικασια, δεν αλλαζει τηλεφωνο ουσιαστικα? Αλλο ΙΜΕΙ κλπ?

 

Στο Samsung Galaxy S3 για παράδειγμα η κατάλληλη θερμοκρασία ειναι 70-80 βαθμούς. Παραπάνω καίγεται η οθόνη.

Καλό θα είναι να βρεις ένα service manual για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Τώρα για το κόλλημα του καινούριου digiter εγώ χρησιμοποιώ ταινία διπλής όψεως που έχω πάρει από εδώ

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Στο Samsung Galaxy S3 για παράδειγμα η κατάλληλη θερμοκρασία ειναι 70-80 βαθμούς. Παραπάνω καίγεται η οθόνη.

Καλό θα είναι να βρεις ένα service manual για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Τώρα για το κόλλημα του καινούριου digiter εγώ χρησιμοποιώ ταινία διπλής όψεως που έχω πάρει από εδώ

 

Βρηκα service manual αλλα για καποιο λογο δεν μπαινουν στη διαδικασια αλλαγης του digitizer. Θεωρουν (η τουλαχιστον προσπαθουν να δωσουν την εντυπωση) οτι το front panel / lcd / digitizer το αλλαζεις ολοκληρο.

 

70- 80 βαθμοι?! Πολλοι δεν ειναι? Δεν θα μπορω καν να το πιασω!

 

Σ' ευχαριστω για το λινκ της ταινιας.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα service manual αλλα για καποιο λογο δεν μπαινουν στη διαδικασια αλλαγης του digitizer. Θεωρουν (η τουλαχιστον προσπαθουν να δωσουν την εντυπωση) οτι το front panel / lcd / digitizer το αλλαζεις ολοκληρο.

 

70- 80 βαθμοι?! Πολλοι δεν ειναι? Δεν θα μπορω καν να το πιασω!

 

Σ' ευχαριστω για το λινκ της ταινιας.

 

Όχι δεν είναι πολλοί, είναι όσο χρειάζεται!!! :D

Μάλλον αυτό θέλουν να περάσουν μια και για το S3 που ανέφερα επίσημα η Samsung δεν το αλλάζει μόνο το τζάμι

αλλά ολόκληρη την οθόνη. Είναι πιο εύκολη η διαδικασία και με λιγότερο ρίσκο να κάνεις καποια ζημια στο τηλέφωνο.

Μπορείς να δοκιμάσεις να το ζεστάνεις γύρω στους 60 βαθμούς πρώτα και αν δεις ότι δε γινεται δουλειά πάνε στους 80.

Εγώ αυτό θα έκανα στην περίπτωση σου. Πάντα όμως υπάρχει το ρίσκο να κάνεις μια ζημια στην οθόνη.

Υπάρχει και πιο λεπτή ταινία 1mm που μπορείς να βρεις με μια αναζήτηση στο Link πο υ σου έδωσα.

Ανάλογα τι ταιριάζει στο κάθε τηλέφωνο.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι πολλοί, είναι όσο χρειάζεται!!! :D

Μάλλον αυτό θέλουν να περάσουν μια και για το S3 που ανέφερα επίσημα η Samsung δεν το αλλάζει μόνο το τζάμι

αλλά ολόκληρη την οθόνη. Είναι πιο εύκολη η διαδικασία και με λιγότερο ρίσκο να κάνεις καποια ζημια στο τηλέφωνο.

Μπορείς να δοκιμάσεις να το ζεστάνεις γύρω στους 60 βαθμούς πρώτα και αν δεις ότι δε γινεται δουλειά πάνε στους 80.

Εγώ αυτό θα έκανα στην περίπτωση σου. Πάντα όμως υπάρχει το ρίσκο να κάνεις μια ζημια στην οθόνη.

Υπάρχει και πιο λεπτή ταινία 1mm που μπορείς να βρεις με μια αναζήτηση στο Link πο υ σου έδωσα.

Ανάλογα τι ταιριάζει στο κάθε τηλέφωνο.

 

Ok. Σ' ευχαριστω.

Παραθετω εδω διαδικασια για οσους χρειαστει.

http://www.formymobile.co.uk/xperiajdisassembly.php#.UubZg9L8Jlp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας. εχω ενα Sony Xperia J του ανεψιου μου, ο οποιος το κλειδωσε με το μοτιβο οθονης και πλεον δεν ανοιγει με τιποτα. Αφου ξεχασε το κωδικο. Πως μπορω να το ανοιξω να το ξαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Αν γνωριζει κανεις ας μου πει γιατι ειμαι ασχετος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. εχω ενα Sony Xperia J του ανεψιου μου, ο οποιος το κλειδωσε με το μοτιβο οθονης και πλεον δεν ανοιγει με τιποτα. Αφου ξεχασε το κωδικο. Πως μπορω να το ανοιξω να το ξαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Αν γνωριζει κανεις ας μου πει γιατι ειμαι ασχετος.

κατεβασε αυτο στο pc σου http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ θα χασει οτι εχει αποθηκευσει στο τηλεφωνο

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε αυτο στο pc σου http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ θα χασει οτι εχει αποθηκευσει στο τηλεφωνο

 

Καλο αυτο αλλα δεν επρεπε να το λενε οτι θα χασεις τα παντα (και τις εφαρμογες?) σ' αυτη τη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο αλλα δεν επρεπε να το λενε οτι θα χασεις τα παντα (και τις εφαρμογες?) σ' αυτη τη σελιδα?

 

Ο ίδιος έγραψες

.... Πως μπορω να το ανοιξω να το ξαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις.....

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά όταν επιλέξεις να κάνεις επαναφορά με το πρόγραμμα της Sony σε ενημερώνει οτι θα χάσεις τα πάντα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος έγραψες

 

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά όταν επιλέξεις να κάνεις επαναφορά με το πρόγραμμα της Sony σε ενημερώνει οτι θα χάσεις τα πάντα :)

 

Χάνεις οτιδήποτε είναι στη μνήμη του κινητού. Η κάρτα sd δεν επηρεάζεται.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...