Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξέρω.. Αλλά δυστυχώς το service της Σονυ είναι από τα χειρότερα. Πρέπει να πιέσεις πολύ για να κάνουν σοβαρή δουλειά. Συνήθως το παίρνουν, το φλασάρουν και στο επιστρέφουν πίσω. Γιαυτό αν μιλήσεις με το σερβις πες τους ότι την έχεις κάνει τη διαδικασία!

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω φίλε μου. Πάρε τηλέφωνο Δευτέρα πρωί πρωί στο κατάστημα και πες τους ότι δικαιούσαι DOA οπότε και αντικατάσταση συσκευής. Όλα καλά θα πάνε.;)

 

όταν λες DOA? τι σημαίνει? :Ρ θα τους εξηγήσω πώς με σέρβις και φλασάρισμα δεν γίνεται τίποτα , θα προσπαθήσω τουλάχιστον μπας και το καταλάβουν..

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dead On Arival. Που σημαινει οτι η συσκευη σου ηρθε προβληματικη και το καταστημα ειναι ανγκασμενο να σου το αντικαταστησει μεχρι να περασουν αυτες οι (συνηθως) 7 μερες.

Αποσο ξερω ολα τα μαγαζια παρεχουν αυτην την υπηρεσια. Ας μας πει και καποιος αλλος αν εχει προσωπικη πειρα. Πιστευω τα πραγματα θα ηταν πολυ ευκολα αν πηγαινες στο καταστημα, βλεπανε με τα ματια τους το προβλημα θα στο κανανε αντικατασταση χωρις πολλα πολλα..

Απο ποιο μαγαζι το πηρες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Dead On Arival. Που σημαινει οτι η συσκευη σου ηρθε προβληματικη και το καταστημα ειναι ανγκασμενο να σου το αντικαταστησει μεχρι να περασουν αυτες οι (συνηθως) 7 μερες.

Αποσο ξερω ολα τα μαγαζια παρεχουν αυτην την υπηρεσια. Ας μας πει και καποιος αλλος αν εχει προσωπικη πειρα. Πιστευω τα πραγματα θα ηταν πολυ ευκολα αν πηγαινες στο καταστημα, βλεπανε με τα ματια τους το προβλημα θα στο κανανε αντικατασταση χωρις πολλα πολλα..

Απο ποιο μαγαζι το πηρες;

 

το πήρα από το mobilehellas.com . μας χωρίζουν 250 χιλ λίγο δύσκολο να πάω στο κατάστημα :P

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό το κατάστημα, πώς συμπεριφέρεται σε αυτά τα θέματα;

 

 

edit: Λέτε να κάνω ροοτ και να δοκιμάσω μια custom Rom από Xda μήπως δουλέψει και γλιτώσω την ταλαιπωρία?

Edited by eu8umhc
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει παραπονα για αυτους να σου πω την αληθεια..

 

Οταν ειχα προβλημα παλιοτερα με μια συσκευη, ετσι το αντιμετωπισα. Με custom. Απλα σκεψου και το μετα. Πχ αν το πουλησεις καπου πως θα το πουλησεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει παραπονα για αυτους να σου πω την αληθεια..

 

Οταν ειχα προβλημα παλιοτερα με μια συσκευη, ετσι το αντιμετωπισα. Με custom. Απλα σκεψου και το μετα. Πχ αν το πουλησεις καπου πως θα το πουλησεις;

 

όντως είναι θέμα! πάντως έβαλα το παλιο firmware το russian version και τώρα το έκανα update με SEUS , ξανακατέβασε από την αρχή το λογισμικό και τώρα δουλεύει καλά προς το παρών! Μακάρι!

 

 

edit: έκανε reboot οπότε άκυρω!

Edited by eu8umhc
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παιζει hardware... Βγαλε και τη σιμ και την καρτα μνημης μπας και αν και δεν νομιζω..

Περιμενε μια μερα και τηλεφωνακι στο καταστημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παιζει hardware... Βγαλε και τη σιμ και την καρτα μνημης μπας και αν και δεν νομιζω..

Περιμενε μια μερα και τηλεφωνακι στο καταστημα.

 

και εγώ αυτό πιστεύω! έβγαλα την SD και τίποτα.! Ελπίζω να βγάλω άκρη με το κατάστημα τόσα χρήματα έδωσα και θα μείνω χωρίς κινητό; :X

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κάρτα sim και δες αν συνεχίζει να το κάνει.

 

Αν έρθεις σε επαφή με το κατάστημα που το αγόρασες μην τους πεις για flashtool κλπ, να τους πεις ότι το έκανε από την αρχή και αφού έκανες το update με το επίσημο "εργαλείο" της Sony.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κάρτα sim και δες αν συνεχίζει να το κάνει.

 

Αν έρθεις σε επαφή με το κατάστημα που το αγόρασες μην τους πεις για flashtool κλπ, να τους πεις ότι το έκανε από την αρχή και αφού έκανες το update με το επίσημο "εργαλείο" της Sony.

 

ναι εννοείται. τώρα που την έβγαλα θα το κοιτάξω.. προς το παρών το πακετάρω :(

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

λόγω δουλειάς χρειάζεται να σκανάρω πολλές φορές έγγραφα εκτός γραφείου (που έχω scanner). είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές που αν βγάλεις φωτογραφία το έγγραφο μπορείς να τις μετατρέψεις σε pdf. κατέβασα το camscanner,αλλά τα αποτελέσματα ήταν πραγματικά απογοητευτικά. ξέρετε κανένα καλό;;;

 

σαν ευκρινεια ειναι οκ σε xperia t αλλα δεν θα το χρησιμοποιουσα για επαγγελματικη χρηση...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

αγορασα προσφατα το xperia SP και εχω ενα προβληματακι με το πλαγιο πληκτρο της καμερας.

λογικα θα επρεπε πατωντας το μεχρι την μεση να εστιαζει και πατωντας το ολοκληρο να βγαζει την φωτογραφια , αν δεν κανω λαθος.

το προβλημα ομως ειναι οτι τις περισσοτερες φορες που το δοκιμαζω (σχεδον παντα , αλλα οχι παντα ) δεν βγαζει φωτογραφιες με το πλαινο πληκτρο. υπαρχει περιπτωση να κανω κατι λαθος ή εχει προβλημα η συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

αγορασα προσφατα το xperia SP και εχω ενα προβληματακι με το πλαγιο πληκτρο της καμερας.

λογικα θα επρεπε πατωντας το μεχρι την μεση να εστιαζει και πατωντας το ολοκληρο να βγαζει την φωτογραφια , αν δεν κανω λαθος.

το προβλημα ομως ειναι οτι τις περισσοτερες φορες που το δοκιμαζω (σχεδον παντα , αλλα οχι παντα ) δεν βγαζει φωτογραφιες με το πλαινο πληκτρο. υπαρχει περιπτωση να κανω κατι λαθος ή εχει προβλημα η συσκευη?

 

Στείλτο στο σέρβις.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω αγχωθεί με το θέμα του κινητού. αν μου πουν για service και όχι για αντικατάσταση να το δεχθώ απο τη στιγμή που δεν έχει πρόβλημα software? Μήπως πρέπει να τους επισημάνω πώς έχω μείνει αυτή τη στιγμή χωρίς συσκευή;

 

Edit: το κινητό το είχα κλειστό από χθες το βράδυ, το άνοιξα τώρα και εδώ και μισή ώρα δουλεύει κανονικά (χωρίς SIM). να το δοκιμάσω και αύριο μήπως δεν το κάνει? Έχω μπερδευτεί αρκετά

Edited by eu8umhc
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

αγορασα προσφατα το xperia SP και εχω ενα προβληματακι με το πλαγιο πληκτρο της καμερας.

λογικα θα επρεπε πατωντας το μεχρι την μεση να εστιαζει και πατωντας το ολοκληρο να βγαζει την φωτογραφια , αν δεν κανω λαθος.

το προβλημα ομως ειναι οτι τις περισσοτερες φορες που το δοκιμαζω (σχεδον παντα , αλλα οχι παντα ) δεν βγαζει φωτογραφιες με το πλαινο πληκτρο. υπαρχει περιπτωση να κανω κατι λαθος ή εχει προβλημα η συσκευη?

Αν και δεν εχω το sp , ψαξε στις ρυθμισεις της καμερας ισως να εχει επιλογη για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση του πλαινου πληκτρου.

Επιδιορθωση λογισμικου δοκιμασες?

παιδιά έχω αγχωθεί με το θέμα του κινητού. αν μου πουν για service και όχι για αντικατάσταση να το δεχθώ απο τη στιγμή που δεν έχει πρόβλημα software? Μήπως πρέπει να τους επισημάνω πώς έχω μείνει αυτή τη στιγμή χωρίς συσκευή;

Ποσες μερες το εχεις και ποσες μερες γραφει η αποδειξη σου για doa ? Αν εισαι σε doa να απαιτησεις αντικατασταση

Αν εχεις περασει το doa, να τους πεις οτι δεν εχεις αλλο τηλεφωνο και οτι το χρειαζεσαι για την δουλεια σου

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω το sp , ψαξε στις ρυθμισεις της καμερας ισως να εχει επιλογη για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση του πλαινου πληκτρου.

Επιδιορθωση λογισμικου δοκιμασες?

 

Ποσες μερες το εχεις και ποσες μερες γραφει η αποδειξη σου για doa ? Αν εισαι σε doa να απαιτησεις αντικατασταση

Αν εχεις περασει το doa, να τους πεις οτι δεν εχεις αλλο τηλεφωνο και οτι το χρειαζεσαι για την δουλεια σου

 

 

Τι το έχω, την παρασκευή το πήρα! και έκανε αυτά τα κολλήματα. Έκανα πρώτη φόρτιση δούλεψε για λίγο καλά και μετά τα ίδια. σήμερα το είχα κλειστό για 24 ώρες περίπου και τώρα που το άνοιξα δουλεύει κανονικά. τι να κάνω να το δοκιμάσω λίγο μήπως σταμάτησε ή να το στείλω πίσω αύριο αφού επικοινωνίσω μαζί τους;

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Τι το έχω, την παρασκευή το πήρα! και έκανε αυτά τα κολλήματα. Έκανα πρώτη φόρτιση δούλεψε για λίγο καλά και μετά τα ίδια. σήμερα το είχα κλειστό για 24 ώρες περίπου και τώρα που το άνοιξα δουλεύει κανονικά. τι να κάνω να το δοκιμάσω λίγο μήπως σταμάτησε ή να το στείλω πίσω αύριο αφού επικοινωνίσω μαζί τους;

ποσες μερες γραφει η αποδειξη σου για doa ?

 

Απο εδω το πηρες ? http://www.mobilehellas.com/oroi-kai-propotheseis.html κατω κατω γραφει Τα προϊόντα και οι υπηρεσίες για τα οποία πωλούνται από την εταιρεία μας και αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα από τις μητρικές εταιρείες τους, για την εγγύηση τους και επισκευή ή αντικατάσταση τους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υπεύθυνες βάση νόμου, είναι οι ίδιες οι κατασκευάστριες και όχι οι μεταπωλητές

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες γραφει η αποδειξη σου για doa ?

 

Απο εδω το πηρες ? http://www.mobilehellas.com/oroi-kai-propotheseis.html κατω κατω γραφει Τα προϊόντα και οι υπηρεσίες για τα οποία πωλούνται από την εταιρεία μας και αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα από τις μητρικές εταιρείες τους, για την εγγύηση τους και επισκευή ή αντικατάσταση τους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υπεύθυνες βάση νόμου, είναι οι ίδιες οι κατασκευάστριες και όχι οι μεταπωλητές

 

Nαι από αυτό το μαγαζί.. που το γράφει αυτό; δεν ξέρω :X . προς το παρών δουλεύει κανονικά..

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευθύμη, ζόρισε το λίγο να δεις πως θα τα πάει. Αν τελικά χωρίς σιμ δεν έχει πρόβλημα και με σιμ έχει, τότε δοκίμασε και με άλλη σιμ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευθύμη, ζόρισε το λίγο να δεις πως θα τα πάει. Αν τελικά χωρίς σιμ δεν έχει πρόβλημα και με σιμ έχει, τότε δοκίμασε και με άλλη σιμ

 

Τώρα αυτό κάνω. στέλνω μηνύματα Facebook , παίζω με την κάμερα , μόνο που δεν έχω συνδεθει στο play store . να συνδεθώ και να περάσω εφαρμογές μήπως ζοριστεί λίγο;

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό κάνω. στέλνω μηνύματα Facebook , παίζω με την κάμερα , μόνο που δεν έχω συνδεθει στο play store . να συνδεθώ και να περάσω εφαρμογές μήπως ζοριστεί λίγο;

 

Nαι πέτα του μέσα καμιά βαριά εφαρμογή μόνο και μόνο για να δεις πως συμπεριφέρεται. Viber, Facebook, FB Messenger, Instagram είναι τέτοιες εφαρμογές. Κατέβασε και κάνα παιχνιδάκι για δοκιμή. Και αν τα αποτελέσματα είναι κομπλέ, βάλε την sim. Ε αν αρχίσει τα ίδια τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nαι πέτα του μέσα καμιά βαριά εφαρμογή μόνο και μόνο για να δεις πως συμπεριφέρεται. Viber, Facebook, FB Messenger, Instagram είναι τέτοιες εφαρμογές. Κατέβασε και κάνα παιχνιδάκι για δοκιμή. Και αν τα αποτελέσματα είναι κομπλέ, βάλε την sim. Ε αν αρχίσει τα ίδια τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Τώρα κάνω update τις εφαρμογές και κατεβάζω instagram. Αν βάλω την sim και κάνει τα ίδια τι μπορώ να κάνω μετά;

 

edit: το κινητό δουλεύει μια χαρά.! ανέβασα και φώτο στο ινσταγκραμ , γενικά εδώ και 2 ώρες το έχω λιώσει! τώρα βάζω την sim να δούμε!

 

edit no2: έβαλα τη sim και δουλεύει μια χαρά προς το παρών!

 

Edit no3 : Καλημέρα σε όλους. Χθες δεν παρουσίασε τίποτα. το έβαλα να φορτίσει κλειστό και σήμερα που το άνοιξα μου το έκανε μια φορά. Σήμερα λέω να περάσω μια custom rom μπας και δεν το κάνει μην μπλέξω με service και ιστορίες..

Edited by eu8umhc
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή εβδομάδα και καλό μήνα να έχουμε!!!

Ελπθζω σύντομα να φοράμε την 4.3 jb...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. Πήγα Την παρασκευη στον γερμανό γιατί είχα την παλια μου κάρτα, κομμένη για να μπαίνει στο κινητό, τους ζήτησα καινούργια και μου είπε για να χωράει και αυτήν θα στην κόψω! Εγώ του μιλούσα για micro sim κι αυτός μου έδωσε καινούργια κάρτα αλλά από τις παλιές τις μεγάλες την οποία και έκοψε.. Ήταν άσχετος μάλλον;; Έλεος
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. Πήγα Την παρασκευη στον γερμανό γιατί είχα την παλια μου κάρτα, κομμένη για να μπαίνει στο κινητό, τους ζήτησα καινούργια και μου είπε για να χωράει και αυτήν θα στην κόψω! Εγώ του μιλούσα για micro sim κι αυτός μου έδωσε καινούργια κάρτα αλλά από τις παλιές τις μεγάλες την οποία και έκοψε.. Ήταν άσχετος μάλλον;; Έλεος

Έπεσες στην περίπτωση, επειδή μάλλον δεν είχε mSIM και ήθελε να διώξει τις κανονικές το έκανε αυτό. Όπως και να 'χει αν δεν έχει πρόβλημα μικρό το κακό αλλά μεγάλη η βλακεία...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα αλλά ήθελα να την αλλάξω προκαταβολικά για να μην υπάρξει στο μέλλον ξέρω γω τίποτα περίεργο.. Μάλλον έπεσα στην περίπτωση όπως λες
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...