Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία ερώτηση στους γνώστες περί root (κυρίως ρωτάω εσένα SubWrc :P ), μόλις γίνει η απλή μέθοδος για root με το towelroot, μετά εγκαθιστούμε μέσω playstore κάποια εφαρμογή SuperUser (SuperSU) και είμαστε οκ?

Και κάτι ακόμα, δουλεύει το offline charging μετά την εγκατάσταση των recoveries?

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μία ερώτηση στους γνώστες περί root (κυρίως ρωτάω εσένα SubWrc :P ), μόλις γίνει η απλή μέθοδος για root με το towelroot, μετά εγκαθιστούμε μέσω playstore κάποια εφαρμογή SuperUser (SuperSU) και είμαστε οκ?

Και κάτι ακόμα, δουλεύει το offline charging μετά την εγκατάσταση των recoveries?

 

Στο Playstore είναι διαθέσιμη η έκδοση 1.94 του SuperSU αλλά νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι χρειάζεται η 1.99r4 που είναι διαθέσιμη σε flashable zip (υπάρχει όμως και σε διάφορα sites σε apk αλλά δε τα εμπιστεύομαι). Δε ξέρω δοκίμασε το να μας πεις.

Το offline charging ναι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Playstore είναι διαθέσιμη η έκδοση 1.94 του SuperSU αλλά νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι χρειάζεται η 1.99r4 που είναι διαθέσιμη σε flashable zip (υπάρχει όμως και σε διάφορα sites σε apk αλλά δε τα εμπιστεύομαι). Δε ξέρω δοκίμασε το να μας πεις.

Το offline charging ναι δουλεύει.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Βρήκα το original thread του developer του SuperSU στους xda, όπου εκεί υπάρχει link για το κατέβασμα της τελευταίας έκδοσης.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να να κατεβασετε το su zip και να το κανετε install αλλιως το binary δεν αναβαθμιζεται αμα κατεβασετε το supersu απο το play store. Το δοκιμασα πολλες φορες και αφου το εκανα ολα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Φορτισε κανείς το κινητό ανοιχτό να δει αν ζεστάνετε κατά τη διάρκεια της φόρτισης ?

 

Το 90% των χρηστών φορτίζει το smatphone ανοιχτό και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Μπορεί να έτυχε και να υπερθερμάνθηκε το δικό σου, κάποιο πρόβλημα στο software. Αν στο κάνει συνέχεια, κάνε επιδιόρθωση λογισμικού με SUS.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Posted on June 17, 2014 by Brett Gunther

 

Sony has been giving away some hints about Xperia owners can expect when KitKat 4.4.3 heads their way and 4.4.2 for the Xperia X, SP, T, TX and V. It has been suggested that features will be along the lines of those of the Xperia Sirius and the Z1 and features could also include two brand new user interfaces, along with camera modes and battery managers.

 

The interface for the Sony Sirius did get leaked and with it came a simple homescreen along with the Xperia one. In the leak you could see changes to the icons along with the addition of new status bar icons and battery icon.

 

With the release of Jelly Bean 4.3 Sony offered Smart Social apps along with new camera modes and user interface. The Sony Xperia Z1, Ultra X and other devices in the Z series may have features that are exclusive from Sirius. These may include Timeshift video and Background Defocus.

 

The Smart app was updated with a new look and it features a Close All button. This is a part of the Recent Apps and comes with Smart Backlight. This is somewhat similar to what owners of the Samsung handsets have with Smart Stay. The KitKat 4.4.3 update comes with support for call handling, double tap to wake and white balance.

 

The Xperia Sirius has some sound options that are new and this includes audio accessory support along with high resolution audio USB. It is to get S Force audio and Clear Audio along with xLoud engine.

 

It offers owners customisation choices when it comes to notification along with status bar. This includes My Xperia themes. Right now those with Jelly Bean 4.3 cannot apply a lot of customisation with My Xperia Themes.

 

Along with this KitKat has brought with it stamina mode, better power management, low battery, location based Wi-Fi and it allows the background data to be queued so as to save on the battery.

 

The Sony Xperia Z will get updated first to KitKat, followed by the Xperia SP, T, TX and V, which could have to wait for some time for Android 4.4.3.

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

+1000 και από εμένα!Και στην συνέχεια εγκατάσταση του apk για την τελευταία έκδοση του SU και μετά άνοιγμα της εφαρμογής

και απλά αναβάθμιση των binaries.Kαι όλα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.. Αφού κατάφερα και rootαρα το κινητό) θεϊκό το towelroot και πέρασα το su v 1. 99 προσπάθησα να μεταφέρω κάποια App στην sd... Πέρα του ότι δεν μου δίνει καθόλου την επιλογή για την μεταφορά... Με app του τύπου app2sd μου βγάζει μνμ ότι κάποιες συσκευές δεν το υποστηρίζουν... Συμβαίνει κάτι τέτοιο ή κάνω κάτι στραβά? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα μεταφέρω?
skorpio
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά έχω περάσει και γω την 205 και έκανα ροοτ μέσω twoelroot και το κινητό επιτέλους δουλεύει σωστά. ποιες εφαρμογές μου προτείνετε να σβήσω και ποιες χρειάζονται άμεσα;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τοπικοί μας πάροχοι είναι απαράδεκτοι... Ακόμη ούτε VF ούτε Cosmote έχουν βγάλει την .205... Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να πειράξω τη συσκευή λόγω εταιρικών ρυθμίσεων...

 

Έχει κανείς ιδέα αν και πότε σκοπεύει η Cosmote να κάνει release, μπας και ξεκολλήσει η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τοπικοί μας πάροχοι είναι απαράδεκτοι... Ακόμη ούτε VF ούτε Cosmote έχουν βγάλει την .205... Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να πειράξω τη συσκευή λόγω εταιρικών ρυθμίσεων...

 

Έχει κανείς ιδέα αν και πότε σκοπεύει η Cosmote να κάνει release, μπας και ξεκολλήσει η συσκευή;

 

και γω cosmote ειχα και σπασαν τα νευρα μου αλλα με τον οδηγο παραπανω του damin26 σωθηκα και απο την cosmote και απεκτησα την 205 και ειμαι λες και πηρα αλλο τηλεφωνο πεταει και μαλιστα εδω και μια βδομαδα που το εκανα με ολα ανοιχτα δεν υπαρχει ουτε ενα μικρο κολλημα ενω πριν εσερνε λες και ειχα τηλεφωνο των 50 ευρο........καντο αδερφε ειναι πολυ ευκολο και αν κανεις ενα back με το pc companion μολις κανεις restore ερχονται ολα στην θεση τους..... αυτος ο οδηγος ειναι αναλυτικοτατος και ευκολος http://techglen.com/2013/09/30/how-to-use-flashtool-for-sony-xperia-devices/

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.. Αφού κατάφερα και rootαρα το κινητό) θεϊκό το towelroot και πέρασα το su v 1. 99 προσπάθησα να μεταφέρω κάποια App στην sd... Πέρα του ότι δεν μου δίνει καθόλου την επιλογή για την μεταφορά... Με app του τύπου app2sd μου βγάζει μνμ ότι κάποιες συσκευές δεν το υποστηρίζουν... Συμβαίνει κάτι τέτοιο ή κάνω κάτι στραβά? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τα μεταφέρω?

 

Θα χρειαστεί να κάνεις 2 partitions στην SD (οδηγός) και καθώς το native app2sd δεν δουλεύει θα χρειαστεί να κάνεις Link για τα apps που θα μεταφερθούν στο δεύτερο partition της SD χρησιμοποιώντας το Link2SD.

Link to comment
Share on other sites

και γω cosmote ειχα και σπασαν τα νευρα μου αλλα με τον οδηγο παραπανω του damin26 σωθηκα και απο την cosmote και απεκτησα την 205 και ειμαι λες και πηρα αλλο τηλεφωνο πεταει και μαλιστα εδω και μια βδομαδα που το εκανα με ολα ανοιχτα δεν υπαρχει ουτε ενα μικρο κολλημα ενω πριν εσερνε λες και ειχα τηλεφωνο των 50 ευρο........καντο αδερφε ειναι πολυ ευκολο και αν κανεις ενα back με το pc companion μολις κανεις restore ερχονται ολα στην θεση τους..... αυτος ο οδηγος ειναι αναλυτικοτατος και ευκολος http://techglen.com/2013/09/30/how-to-use-flashtool-for-sony-xperia-devices/

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω, καθώς είμαι αρκετά έμπειρος με custom Android, αλλά το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι εταιρικό με ειδικά software περασμένα, και μας απαγορεύουν να επέμβουμε, πλην των επίσημων αναβαθμίσεων από τον πάροχο... :-(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με την τελευταία αναβάθμιση (.205) είστε ικανοποιημένοι όλοι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω προσπαθησα να κατεβασω το twoelroot αλλα το antivirus το βγαζει υποπτο και το διαγραφει. μηπως δεν ειναι τοσο αθωο και ειναι σαν τα kingo και vroot?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω προσπαθησα να κατεβασω το twoelroot αλλα το antivirus το βγαζει υποπτο και το διαγραφει. μηπως δεν ειναι τοσο αθωο και ειναι σαν τα kingo και vroot?

 

Όσα προγράμματα έχω τρέξει για root πάντα μου έβγαζε ειδοποίηση το antivirus.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα μου ήρθε ενημέρωση κι εμένα για την 205..σκεφτόμουν να την περάσω με companion αυτή τη φορά κι όχι με SUS.. Με τι την περάσατε εσείς;
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα μου ήρθε ενημέρωση κι εμένα για την 205..σκεφτόμουν να την περάσω με companion αυτή τη φορά κι όχι με SUS.. Με τι την περάσατε εσείς;

 

Απ' όπου κι αν την βάλεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Και τα δύο προγράμματα νομίζω ότι εφόσων υπάρχει διαθέσιμη νέα αναβάθμιση, εγκαθιστούν τη νέα rom από πάνω διατηρώντας αρχεία και ρυθμίσεις. Αν θες clean install θα πρέπει να κάνεις και μια επιδιόρθωση λογισμικού τηλεφώνου μετά την αναβάθμιση. Είτε μπορείς βέβαια να κάνεις κατευθείαν clean install εγκαθιστώντας τη rom από ftf αρχείο μέσω flashtool. Αν ψάξεις στα προηγούμενα post έχω ανεβάσει link. :)

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Επιδιόρθωση να κάνω μέσω SUS ; Την πέρασα μέσω sus πριν λίγο και μου την βγάζει στο κινητό, ότι έχω δηλαδή μια ενημέρωση λογισμικού.. Πήγα πάτησα πάνω και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να την κάνει εγκατάσταση.. Αφού όμως είναι ήδη εγκατεστημενη.. Μου βγάζει και ένα κόκκινο θαυμαστικό που δεν φεύγει..

 

 

 

Edit: τελικά όλα καλά, το κατάφερα.. Ευχαριστώ!

Edited by kyle4
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση το κινητό είναι του αδερφού μου παιδεύτηκα εχτές ώρες του έκανα unlock bootloader του πέρασα cwm και root μέχρι εδώ όλα καλά προσπαθώντας να περάσω custom rom και δοκίμασα πολλές έκανα κανονικά ολα τα wipe δεν μου αναγνωρίζει καθόλου την sim δουλεύει κανονικά άλλα χωρίς δίκτυο όταν με το flashtool επαναφέρω την μαμά όλα καλά ξέρει κάνεις γιατί μου έχουν σπάσει τα νευρά
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα μου ήρθε ενημέρωση κι εμένα για την 205..σκεφτόμουν να την περάσω με companion αυτή τη φορά κι όχι με SUS.. Με τι την περάσατε εσείς;

 

Σε ποιον πάροχο είσαι; Γιατί περιμένω την Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...