Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα την γνωμη μου αυτο εδω ειναι απο τα καλυτερα Custom ROMs για το κινητο ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2478019 )

 

Καλημέρα...είναι η καλύτερη....

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι ελληνικό το κινητό σου;; Εμένα δεν μου έχει έρθει η 205 είμαι στην 199...

 

ηρθε γιατι είχα φλασάρει νωρίτερα με sony flash tool την 199 την ιταλική.

 

Μετά μπήκα στο sony bridge( για mac) και έκανα repair στην νέα έκδοση που μου πέταξε για να κάνει καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η custom ROM επιδέχεται updates ή την εγκαθιστάς και μένεις με αυτή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, ανέβασα εδώ μία ελληνική pre-rooted 12.1.A.1.201 που έκανα με αυτόν τον οδηγό.

Περιλαμβάνει και το be2_album για το Bravia Engine fix.

Χρειάζεται rootαρισμένο κινητό με ClockWorkMod περασμένο.

 

Για root --> Οδηγίες.

 

Για CWM --> Οδηγίες.

 

Για να περαστεί:

================

1. Boot σε CWM.

2. Clear dalvik cache and wipe cache. (Optional: wipe data)

3. Flash the zip you just made.

4. Flash SuperSU 1.93.

5. Power off.

6. Flash .201 kernel using flashtool.

 

(Για τους αρχάριους οι παραπάνω αντίστοιχες διαδικασίες παρουσιάζονται πιο αναλυτικά εδώ για άλλη όμως rom)

 

 

Mετά από την παραπάνω διαδικασία που ακολούθησα το κινητό έχει μεταμορφωθεί!

Η κατανάλωση της μπαταρίας έχει επανέλθει πλήρως καθώς με την ΟΤΑ τελευταία αναβάθμιση που είχα κάνει

η μπαταρία έπεφτε πιο γρήγορα και από στροφόμετρο!!

Βέβαια σημαντικό ρόλο πρέπει να παίζει και το ροοτάρισμα καθώς το freeze πολλών εφαρμογών και διεργασιών

έχει σαν αποτέλεσμα αρκετή ελεύθερη μνήμη και μειωμένη κατανάλωση μπαταρίας!

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια πάνω από όλα που έκανες να παρουσιάσεις την παραπάνω λύση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια, στο SP σταματησε να δεχεται πατημα το επανω μερος της οθονης, περιπου ενα εκατοστο, εχει συμβει σε αλλον εδω μεσα; δεν του εχω κανει αναβαθμιση ακομα στην 4.3, και απ'οτι ειδα λιγο που εψαξα δεν τους διορθωθηκε με αναβαθμιση. το παω σερβις; το επισκευαζουν; σου δινουν αλλο; τι; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η custom ROM επιδέχεται updates ή την εγκαθιστάς και μένεις με αυτή;

 

 

Νομίζω παίρνει τα Updates που δίνει η Sony , για παράδειγμα την προηγουμένη εβδομάδα είχα δει 266 και τώρα λέει 201

Link to comment
Share on other sites

ηρθε γιατι είχα φλασάρει νωρίτερα με sony flash tool την 199 την ιταλική.

 

Μετά μπήκα στο sony bridge( για mac) και έκανα repair στην νέα έκδοση που μου πέταξε για να κάνει καθαρή εγκατάσταση.

 

α, ok ευχαριστώ. ξέρει κανείς πότε θα έρθει και επίσημα από Ελλάδα μεριά;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, ανέβασα εδώ μία ελληνική pre-rooted 12.1.A.1.201 που έκανα με αυτόν τον οδηγό.

Περιλαμβάνει και το be2_album για το Bravia Engine fix.

Χρειάζεται rootαρισμένο κινητό με ClockWorkMod περασμένο.

 

Για root --> Οδηγίες.

 

Για CWM --> Οδηγίες.

 

Για να περαστεί:

================

1. Boot σε CWM.

2. Clear dalvik cache and wipe cache. (Optional: wipe data)

3. Flash the zip you just made.

4. Flash SuperSU 1.93.

5. Power off.

6. Flash .201 kernel using flashtool.

 

(Για τους αρχάριους οι παραπάνω αντίστοιχες διαδικασίες παρουσιάζονται πιο αναλυτικά εδώ για άλλη όμως rom)

 

Χαιρετώ την κοινότητα του myphone.gr (το πρώτο μου μήνυμα)

 

καταρχήν δηλώνω αρχάριος στο android με το Xperia SP να αποτελεί το πρώτο μου smartphone. :O

Επειδή ψάχνοντας στο διαδίκτυο μαθαίνει κανείς πολλά αλλά και εύκολα μπερδεύεται αν είναι στραβάδι σαν του λόγου μου.... θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας, καθότι έχοντας περασμένη την official .266 χωρίς root, θέλω να ρουτάρω το SP με το τελευταίο firmware (12.1.A.1.201) χωρίς να χάσω την εγγύηση ξεκλειδώνοντας τον bootloader. Αν δεν κάνω λάθος, rooting με κλειδωμένο bootloader -κι επομένως με stock rom- μπορεί να γίνει με τον τρόπο που περιγράφει ο SubWrc και μάλιστα με την ελληνική .201 pre-rooted. Τέλεια!! :up:

 

Μερικές ερωτήσεις τώρα:

 

1. Εφόσον πρέπει να περάσω από 4.3 σε 4.1.2 λειτουργικό, αυτό μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε stock ROM ακόμη και ξένη; Αν ΝΑΙ, έχω βρει μια γερμανική: C5303_12.0.A.1.257_Generic GER.ftf (730 MB) Unbranded. Γνωρίζει κανείς κάποια αξιόπιστη και να μου δώσει το link;

 

2. Μετά την εγκατάστασή της με το Flashtool, θα εξακολουθούν να υπάρχουν στο κινητό μου τα DRM keys και το TA-partition, ώστε μετά το rooting να μπορέσω να τα κάνω backup με το Backup TA v9.10; Επίσης, υπάρχει δυνατότητα να τα πάρω από τώρα σε backup με το Flashtool; (ενν. χωρίς root)

 

3. Τέλος, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω extract το firmware που φοράει τώρα το κινητό; (ενν. πάλι χωρίς root )

 

:thanks:

Sony Xperia™ SP

OS: JB 4.3

FW: 12.1.A.1.201

ROM: eXistenZ Ultra 3.3.0 | ROOT | LB

ANTUTU BENCH: 24382 :respect:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα του myphone.gr (το πρώτο μου μήνυμα)

 

καταρχήν δηλώνω αρχάριος στο android με το Xperia SP να αποτελεί το πρώτο μου smartphone. :O

Επειδή ψάχνοντας στο διαδίκτυο μαθαίνει κανείς πολλά αλλά και εύκολα μπερδεύεται αν είναι στραβάδι σαν του λόγου μου.... θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας, καθότι έχοντας περασμένη την official .266 χωρίς root, θέλω να ρουτάρω το SP με το τελευταίο firmware (12.1.A.1.201) χωρίς να χάσω την εγγύηση ξεκλειδώνοντας τον bootloader. Αν δεν κάνω λάθος, rooting με κλειδωμένο bootloader -κι επομένως με stock rom- μπορεί να γίνει με τον τρόπο που περιγράφει ο SubWrc και μάλιστα με την ελληνική .201 pre-rooted. Τέλεια!! :up:

 

Μερικές ερωτήσεις τώρα:

 

1. Εφόσον πρέπει να περάσω από 4.3 σε 4.1.2 λειτουργικό, αυτό μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε stock ROM ακόμη και ξένη; Αν ΝΑΙ, έχω βρει μια γερμανική: C5303_12.0.A.1.257_Generic GER.ftf (730 MB) Unbranded. Γνωρίζει κανείς κάποια αξιόπιστη και να μου δώσει το link;

 

2. Μετά την εγκατάστασή της με το Flashtool, θα εξακολουθούν να υπάρχουν στο κινητό μου τα DRM keys και το TA-partition, ώστε μετά το rooting να μπορέσω να τα κάνω backup με το Backup TA v9.10; Επίσης, υπάρχει δυνατότητα να τα πάρω από τώρα σε backup με το Flashtool; (ενν. χωρίς root)

 

3. Τέλος, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω extract το firmware που φοράει τώρα το κινητό; (ενν. πάλι χωρίς root )

 

:thanks:

 

1. Ναι. 12.0.A.1.257 for C5303 without branding (CE1 version κι εδώ ακόμα περισσότερα.

2. Ναι. Χωρίς root δε ξέρω κάποιον τρόπο.

3. Δες το part c εδώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.σκεφτομαι να το παρω αλλα δισταζω λογω σχετικα υψηλου σαρ.η καμερα βελτιωθηκε μετα την 4.3?κολλαει καθολου?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

γενικά το chrome στις τελευταίες εκδόσεις είναι ψιλοχάλια..... :/

 

Τελικά το κάνει και με το Google now και το Google search. Δεν ξέρω τι έπαθαν όλες οι εφαρμογές της Google που αναβαθμιστηκαν ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παραγγειλω το oppo 5 τωρα που επεσε η τιμη του.(299 απο 399 ευρω).ξερει κανεις αν θα παρει kitkat? Edited by zxr
Τροποποιήθηκε γιατί περιείχε αγγελία.
panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου αυτο εδω ειναι απο τα καλυτερα Custom ROMs για το κινητο ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2478019 )

 

Καλημέρα...με την συγκεκριμένη rom...

Εγώ είμαι ικανοποιημενος στο φουλ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Μια άσχετη ερώτηση έχει ραδιόφωνο αυτή η ROM?

 

Ναι κανονικοτατα και παιζει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα να βαλω το seus να κανω καθαρη εγκατασταση και δεν εχει το χπερια τ τι γινετε τωρα?

 

Προφανώς έχεις Windows 8.. Αν εψαχνες λίγο το forum θα έβρισκες απάντηση.. Πρέπει να τρέξεις την εφαρμογή με πιο παλιά έκδοση των Windows..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις Windows 8.. Αν εψαχνες λίγο το forum θα έβρισκες απάντηση.. Πρέπει να τρέξεις την εφαρμογή με πιο παλιά έκδοση των Windows..

 

ενταξει δεν παει και το μυαλο σου αν δεν το ξερεις..

Υπαρχει λυση αλλα δεν την θυμαμαι. εγω εβαλα τα 7αρια να πω την αληθεια, βαρεθηκα να παιδευομαι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις Windows 8.. Αν εψαχνες λίγο το forum θα έβρισκες απάντηση.. Πρέπει να τρέξεις την εφαρμογή με πιο παλιά έκδοση των Windows..

 

 

προφανως και εχω 8 και δουλευε κανονικα γτ ειχα ψαξει το φορουμ και το εκανα εγτατασταση με συμβατοτητα για win 7 αλλα μαλλον στο update κατι αλλαξε με αποτελεσμα να κανω απεγκατασταση κ εγκτασταση ξανα ...... ευχαριστω για τη "βοηθεια"...... αν και δε χρειαστηκε τελικα..... και για να ξερεισ δουλευει κ με καινουργια εκδοση win ;)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει και σε εσάς να σας έρθει μήνυμα αλλά να μην κάνει ήχο αλλά ούτε να ανάψει το led ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Το τελευταίο διάστημα και ειδικά μετά την αναβάθμιση σε 4.3 παρατηρώ ότι η μπαταρία μου τρέχει προς τα κάτω πιο γρήγορα κι από F1... Σε ώρα λειτουργίας με δεδομένα φτάνει το 87% περίπου από πλήρη φόρτιση.. Καμία ιδέα?
skorpio
Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν παει και το μυαλο σου αν δεν το ξερεις..

Υπαρχει λυση αλλα δεν την θυμαμαι. εγω εβαλα τα 7αρια να πω την αληθεια, βαρεθηκα να παιδευομαι.

 

 

προφανως και εχω 8 και δουλευε κανονικα γτ ειχα ψαξει το φορουμ και το εκανα εγτατασταση με συμβατοτητα για win 7 αλλα μαλλον στο update κατι αλλαξε με αποτελεσμα να κανω απεγκατασταση κ εγκτασταση ξανα ...... ευχαριστω για τη "βοηθεια"...... αν και δε χρειαστηκε τελικα..... και για να ξερεισ δουλευει κ με καινουργια εκδοση win ;)

 

Δεν χρειάζεται ούτε καν απεγκατασταση ούτε κάποια τρομερή ενέργεια ώστε να "κουράζει" τόσο πολύ.. Αν θυμάμαι καλά απλά δεξί κλικ στην εφαρμογή, "αντιμετώπιση προβλημάτων συμβατότητας" και ακολουθώντας τα βήματα το φτιάχνεις σε ένα λεπτακι... Τώρα αν διορθώθηκε και τρέχει κανονικά στα καινούρια win και εμφανίζει και το t δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε καν απεγκατασταση ούτε κάποια τρομερή ενέργεια ώστε να "κουράζει" τόσο πολύ.. Αν θυμάμαι καλά απλά δεξί κλικ στην εφαρμογή, "αντιμετώπιση προβλημάτων συμβατότητας" και ακολουθώντας τα βήματα το φτιάχνεις σε ένα λεπτακι... Τώρα αν διορθώθηκε και τρέχει κανονικά στα καινούρια win και εμφανίζει και το t δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

εμενα δεν μου επαιζε σωστα το flashtool και δεν επαιξε σωστα με οποιο ειδος εγκαταστασης και να εκανα!! Δεν ειναι οτι τα πεταξα απλα γιατι δεν ηξερα να κανω τη σωστη διαδικασια.

Επισης τα 8αρια ειχαν και αλλες ασυμβατοτητες με παλια προγραμματα, οποτε απλα βαρεθηκα να ψαχνω λυσεις, ισως τα βαλω σε καποιο μελλοντικο pc αλλα γνωμη μου ειναι οτι οταν κατι λειτουργει σωστα δεν το αλλαζεις. και τα 7αρια λειτουργουν αψογα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Το τελευταίο διάστημα και ειδικά μετά την αναβάθμιση σε 4.3 παρατηρώ ότι η μπαταρία μου τρέχει προς τα κάτω πιο γρήγορα κι από F1... Σε ώρα λειτουργίας με δεδομένα φτάνει το 87% περίπου από πλήρη φόρτιση.. Καμία ιδέα?

 

Ναι ειχα το ιδιο προβλημα , δοκιαμσε να κλεσεις το κινητο για κανα 2-3 ωρες , ξανα ανοιξετο φορτισετο σε λειτουργια πτησης και δες ( εκανα αυτο και τωρα ειμαι στα 56% δευτερη μερα , ενω πριν μου τελειωνε η μπαταρια μεσα σε 12 ωρες )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...