Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχω unbranded Ελληνικό κινητό και έκανα την αναβάθμιση, όλα τέλεια! Το τηλέφωνο τρέχει πάρα πολύ καλά, πιο smooth και από την 4.1 . Αυτή η αναβάθμιση είναι MUST για οποιονδήποτε έχει το Xperia SP.

 

Έφτιαξα και ένα αρχείο ftf (generic GR είναι με customization number 1272-4887). Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να με ειδοποιήσει να του στείλω το αρχείο torrent ώστε να το κατεβάσει!

(δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται εδώ να ποστάρουμε αρχεία torrent γι' αυτό όποιος θέλει ας μου το ζητήσει με pm) :)

 

Σε αυτό το λινκ παραθέτω το torrent για να κατεβάσετε το ftf αρχείο της Ελληνικής Generic ROM, όσοι το θέλουν ας το κατεβάσουν! Και συνεχίστε το seed όσοι μπορείτε! ;)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=50273913&postcount=3006

 

Αν και δεν έχω το κινητό την κατεβάζω για να βοηθήσω με το seedαρισμα

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την αναβαθμιση της 4.3 που εκανα και ξερουταριστικε, λογικα τωρα ειμαι εντος εγγυησης, σωστα??

 

Επισης το λεντ της μπαρας επιτελους δειχνει τις αναπαντητες με την σταμινα ενεργοποιημενη. Η λειτουργεια χαμηλης μπαταριας την κανενε να δουλευει στο 20% της μπαταριας απο το 30% που ηταν πριν. Παντως δεν το μετανιωσα που εκανα την αναβαθμιση...

Edited by rouleman
Link to comment
Share on other sites

Την λειτουργία της χαμηλής μπαταρίας μπορείς να την ρυθμίσεις και εσύ σε ότι ποσοστό θέλεις

Εγώ πχ την έχω στο 5%

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν κινητό branded της Cosmote (αγορασμένο από Cosmote, Γερμανός, ΟΤΕ) θα κάνετε λίγο υπομονή αλλιώς κατεβάστε την έκδοση Generic Greece σε FTF που δίνει ο Damin26 για να την εγκαταστήσετε από το Flash Tool.

Οι χρήστες της Vodafone την έχουν λάβει πάντως... Η Cosmote όπως πάντα κλώθει... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Την λειτουργία της χαμηλής μπαταρίας μπορείς να την ρυθμίσεις και εσύ σε ότι ποσοστό θέλεις

Εγώ πχ την έχω στο 5%

 

Σωστος!!! δεν το ειχα δει, και πριν ειχε αυτη την επιλογη??

 

Ακομα ενα που βρηκα ειναι οτι πριν στην εισερχομενη κληση η μπαρα με το λεντ αναβοσβηνε αναλογα την φωνη του καλουντος σαν εφε, τωρα ειναι συνεχεια αναμενη, εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω καποια ρυθμιση στα εφε...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την, απλά για σιγουριά κάνε την από το Sony Update Service, όχι το PC Companion. Όταν κάνει το μη destructive update το PC Companion, μερικές φορές συμπεριφέρεται λίγο παράξενα το κινητό λόγω της μετατροπής/μεταφοράς των ρυθμίσεων.

 

Υπαρχει καποιο λινκ για το Sony update service ??

Και πως βαζουμδ τη 4.3 υπαρχει καποιος οδηγος για εμας που δε ξερουμε κ πολλα;;

Link to comment
Share on other sites

Sony Update Service

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περνάω ξανά την 4.3 με Sony Update Service και βλέπουμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε κανέναν OTA;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να κοιτάξει κάποιος ένα πρόβλημα που έχω; Όταν κλείσω το κινητό και το βάλω να φορτίσει ανοίγει και μου δείχνει την μπαταρία να φορτίζει με το που σβήσει η οθόνη και πατήσω να δω εάν φόρτισε δεν ξαναεμφανίζετε η μπαταρία απλά ανοίγει η οθόνη και είναι όλη μαύρη. Μπορεί να το κοιτάξει και κάποιος άλλος; μήπως το επαναγκαταστήσω για 3η φορά; Την διαδικασία την έκανα με SUS.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω λάβει κάτι... και απ' ότι φαίνεται τελικά δε θα λάβω και σύντομα...

 

EDIT: εδώ λένε ότι έχει ξεκινήσει το rollout στη Vodafone στην Ευρώπη...

 

http://www.xperiablog.net/2014/02/13/only-xperia-t-android-4-3-update-currently-live-sonys-social-camera-included/

 

EDIT2: στο xda κυκλοφορούν κάποια ftf. Δουλεύουν σε όλους μας αυτά; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει

 

EDIT3: απ' ότι κατάλαβα, πρέπει να έχεις customization number ίδιο με τον carrier που έβγαλε το update για να δουλέψει, οπότε αναμένουμε ακόμα...

Edited by thanasis00
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγος για το flashtool τι παταω κτλ; Μηπως εχει κανεις το generic europe η κατι τετοιο για να μην περασω την αυσταλιανη εκδοση;

Η διαδικασία είναι αυτή με τη διαφορά ότι χρησιμοποιείς το ftf που θες.

Φίλε moderator καλησπέρα.είμαι καινούριος κ άσχετος γενικά.θέλω μια βοήθεια για το office suite 7 pro το οποίο κατέβασα κ ανοίγει αρχεία doc ή per σε μπερδεμένα ελληνικά.δηλαδή ολόκληρα γραπτά με μπουρδουκλομενα τα γράμματα σε Κάθε λέξη.το ίδιο κάνει κ στη δημιουργία κειμένου.ξέρουμε τι φταίει?στο xperia j το προηγούμενο κινητό δεν είχα πρόβλημα.με το SP χάλασε η δουλειά.ευχαριστώ κ σορυ για το άκυρο του θέματος

Σίγουρα κάτι με την κωδικοποίηση παίζει και κατά 99% είναι από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Δυστυχώς δεν την έχω για να σε βοηθήσω περισσότερο.

Δοκίμασε να σώσεις ένα αρχείο .doc σε UTF-8 για να δεις αν στο διαβάζει. Για να σώσεις ένα doc σε UTF-8 δες εδώ

Δε ξέρω γιατί αλλά το κινητό έγινε πιο αργό από ποτέ με την 4.3

Χρησιμοποιεί 519 Μb RAM και έχει ελεύθερα μόνο 321 με αποτέλεσμα να κολλάει.

Στο κινητό έχει γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν έχει καμιά κατεβασμένη εφαρμογή πάνω

του παρά μόνο αυτές που είχε περασμένες από τη μάνα του.

Είναι λογικό να κολλάει τόσο άσχημα;

Όχι. Κάτι πήγε στραβά. Κατεβάζεις το SEUS, επιδιόρθωση και πάλι από την αρχή.

καλησπέρα , για να περάσω ένα ftf αρχείο θέλει root το κινητό ; εάν το περάσω θα χάσω την εγγύηση; θέλει και Unlocked Bootloader ;

Όχι.

Όχι.

Όχι

Με την αναβαθμιση της 4.3 που εκανα και ξερουταριστικε, λογικα τωρα ειμαι εντος εγγυησης, σωστα??

Επισης το λεντ της μπαρας επιτελους δειχνει τις αναπαντητες με την σταμινα ενεργοποιημενη. Η λειτουργεια χαμηλης μπαταριας την κανενε να δουλευει στο 20% της μπαταριας απο το 30% που ηταν πριν. Παντως δεν το μετανιωσα που εκανα την αναβαθμιση...

Ναι. Αλλάζει αυτό όπως σου λεει και ο φίλος πιο κάτω. Και στην προηγούμενη έκδοση άλλαζε.

Πώς να περάσω ξανά την 4.3 με το SUS?

Πρέπει να γίνει clean install κι αν ναι με ποιο τρόπο;

Θα επιλέξεις επιδιόρθωση.

εγω που το συνδεω με το pc companion γιατι δεν μου δινει ακομα την αναβαθμιση?

Θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή μέχρι να έρθει η σειρά σου. Δεν παίρνουν όλοι μαζικά την αναβάθμιση αλλά κατά κύματα.

Υπαρχει καποιο λινκ για το Sony update service ??

Και πως βαζουμδ τη 4.3 υπαρχει καποιος οδηγος για εμας που δε ξερουμε κ πολλα;;

SEUS. Δεν χρειάζεσαι οδηγό. Εγκατάσταση το SEUS και μέτα κάνε ότι σου λεει στην οθόνη αφού το εκκινήσεις.

Ήρθε σε κανέναν OTA;;

Μπααααα... Ας παίξουμε με το καλωδιάκι σε πρώτη φάση και πάλι καλά να λέμε!

Παιδιά μπορεί να κοιτάξει κάποιος ένα πρόβλημα που έχω; Όταν κλείσω το κινητό και το βάλω να φορτίσει ανοίγει και μου δείχνει την μπαταρία να φορτίζει με το που σβήσει η οθόνη και πατήσω να δω εάν φόρτισε δεν ξαναεμφανίζετε η μπαταρία απλά ανοίγει η οθόνη και είναι όλη μαύρη. Μπορεί να το κοιτάξει και κάποιος άλλος; μήπως το επαναγκαταστήσω για 3η φορά; Την διαδικασία την έκανα με SUS.

Το SP δυστυχώς δεν φορτίζει κλειστό. Αν το κλείσεις και το βάλεις για φόρτιση θα ανοίξει μόνο του. Μήπως αυτό σου συμβαίνει;

 

Υ.Γ.: Το seeding του φίλου damin26 υποστηρίζεται από την ταπεινή γραμμή μου των 94,6Mbps Download και των 94,7Mbps Upload. ;)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

"Το SP δυστυχώς δεν φορτίζει κλειστό. Αν το κλείσεις και το βάλεις για φόρτιση θα ανοίξει μόνο του. Μήπως αυτό σου συμβαίνει;"

 

Απλώς λέω ότι άμα το κλείσω και το βάλω στην πρίζα ανοίγει και εμφανίζεται το εικονίδιο της μπαταρίας και έπειτα από λίγο η οθόνη σβήνει το λαμπάκι κάτω είναι ανοιχτό. Όταν πατήσω την οθόνη να ξανανοίξει βλέπω μια μαύρη οθόνη.

 

Επίσης όσον αφορά την Ram έχω ελεύθερη μόνο 205mb και έχω κάνει 2 φορές install άπο SUS. Μήπως σε κάθε συσκευή διαφέρει; Η κάτι και τις 2 φορές δεν έγινε σωστά;

Edited by badiroula
Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση για την ελευθερη RAM ειναι παρα πολυ σχετική καθως εξαρταται από τον αριθμο και το ειδος των εγκαταστημενων εφαρμογων του καθενος στο κινητο του. Επίσης, παιζει ρολο το προσθετο user interface της καθε εταιρειας, η εκδοση του λειτουργικου καθως από την Gingerbread εως τις Jelly bean εχουν αλλαξει πολλά στο ποσό που δεσμευει από το αρχικο 1 GB. Εκει βεβαια ειναι που ελπίζουμε στην αναβαθμιση σε 4.4 για την οποια η φιλοσοφια ειναι οτι με τις βελτιωσεις που ενσωματωνει θα αφηνει αρκετο ελευθερο χωρο για smooth λειτουργια ακομα και σε κινητα με 512 ΜΒ μνημης, αρα θα υπερεπαρκει για το SP με το 1GB

Οπότε δε νομιζω οτι εχεις ιδιαιτερο λογο να ανησυχεις από το νουμερο και μονο αν δεν εχεις lags, redraws κλπ που ειναι χαρακτηριστικα συμπτωματα ανεπαρκους RAM την δεδομενη στιγμη (συνηθως <100ΜΒ ελευθερα)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Κάτι πήγε στραβά. Κατεβάζεις το SEUS, επιδιόρθωση και πάλι από την αρχή.

 

To έκανα και με το SUS και πάλι 321 mb ram μου δείχνει ελεύθερα.

Η διαδικασία έγινε σωστά όπως πρέπει .

Κολλάει το κινητό και αργεί να ανοίξει τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές.

Δεν έχω βάλει καμία extra εφαρμογή & έκανα clean install με SUS.

Που ακριβώς είναι η επιδιόρθωση;

Δε βρίσκω κάτι τέτοιο.

Πόση ελεύθερη RAM έχετε οι υπόλοιποι που αναβαθμίσατε σε 4.3 ?

Edited by Local876
Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση για την ελευθερη RAM ειναι παρα πολυ σχετική καθως εξαρταται από τον αριθμο και το ειδος των εγκαταστημενων εφαρμογων του καθενος στο κινητο του. Επίσης, παιζει ρολο το προσθετο user interface της καθε εταιρειας, η εκδοση του λειτουργικου καθως από την Gingerbread εως τις Jelly bean εχουν αλλαξει πολλά στο ποσό που δεσμευει από το αρχικο 1 GB. Εκει βεβαια ειναι που ελπίζουμε στην αναβαθμιση σε 4.4 για την οποια η φιλοσοφια ειναι οτι με τις βελτιωσεις που ενσωματωνει θα αφηνει αρκετο ελευθερο χωρο για smooth λειτουργια ακομα και σε κινητα με 512 ΜΒ μνημης, αρα θα υπερεπαρκει για το SP με το 1GB

Οπότε δε νομιζω οτι εχεις ιδιαιτερο λογο να ανησυχεις από το νουμερο και μονο αν δεν εχεις lags, redraws κλπ που ειναι χαρακτηριστικα συμπτωματα ανεπαρκους RAM την δεδομενη στιγμη (συνηθως <100ΜΒ ελευθερα)

 

Το κινητό είναι πολύ πιο αργό απο την προηγούμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τόπος απο την sony να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση;

 

Local876 μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που αναφέρω πιο πάνω για την φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τόπος απο την sony να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση;

 

Local876 μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που αναφέρω πιο πάνω για την φόρτιση;

 

Και σε μένα μια από τα ίδια.Μαύρη οθόνη.

Δε μου δείχνει το εικονίδιο της φόρτισης.

Τί έγινε; Κάναμε την αναβάθμιση για καλό τάχα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ πιο αργό απο την προηγούμενη έκδοση.

 

Συμφωνώ μαζί σου badiroula.Πάρα πολύ αργό έγινε πλέον.

 

Αν, λεω ΑΝ ειναι ετσι οπως τα λετε, γιατι υπαρχουν στις πισω σελιδες αναφορες οτι ολα ειναι πολυ smooth και γρηγορα, τοτε δικαιωνει την επιλογη μου να το περιμενω μεχρι να οριστικοποιηθει η αναβαθμιση σε 4.4 που οπως ειπαμε πιθανα να ειναι η πλεον καταλληλη για κινητα με 1GB RAM...Αν και με 205 ΜΒ ελευθερα που αναφερετε δεν καταλαβαινω τι σημαινει "ειναι πολυ αργο"...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν, λεω ΑΝ ειναι ετσι οπως τα λετε, γιατι υπαρχουν στις πισω σελιδες αναφορες οτι ολα ειναι πολυ smooth και γρηγορα, τοτε δικαιωνει την επιλογη μου να το περιμενω μεχρι να οριστικοποιηθει η αναβαθμιση σε 4.4 που οπως ειπαμε πιθανα να ειναι η πλεον καταλληλη για κινητα με 1GB RAM...Αν και με 205 ΜΒ ελευθερα που αναφερετε δεν καταλαβαινω τι σημαινει "ειναι πολυ αργο"...

 

Φίλε δε κάνω πλάκα.Με την προηγούμενη

έκδοση που είχα το κινητό πετούσε.

Πλέον πάω να ανοίξω μια εφαρμογή και αργεί να την ανοίξει.

Αν υπάρχει γυρισμός θα το γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση αν φυσικά είναι εφικτό αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...