Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε καθημερινη βαση internet faceboook apo wi-fi κυριως, κλησεις φυσιολογικα. αρκετο ραδιοφωνο, σπανια κανα παιχνιδι gps viber.

η φωτεινοτητα στο 1/4 περιπου και το 3g κλειστο. το ανοιγω μονο οταν θελω να μπω απο τα δεδομενα μου εκτος σπιτιου. εκτος σπιτιου στο αυτοματο την φωτεινοτητα.

σε παραλια σε συνθηκες εντονου ηλιου δηλαδη, μπορει να την καταπιει στο 8ωρο. χθες με gps αρκετο και παραλια ( φωτεινοτητα ψηλα στα 3/4) μου εφαγε 30% ολη μερα. σε καθημερινη βαση παντως χωρις παραλιες και τα σχετικα 2μιση με 3μιση μερες μου αντεχει.

 

γενικα οσο περισσοτερο εχεις ανοιχτη την οθονη για οποιοδηποτε λογο τοσο πιο γρηγορα τελειωνει.

 

με τη χρηση που κανεις, και κυριως με τη φωτεινοτητα που εχεις λογικο ειναι..

εγω το εχω παρει αποφαση οτι θα το φορτιζω καθε βραδυ, ειναι διπλα απο το κρεβατι ο φορτιστης και ξερω οτι με τη χρηση που κανω θα κλεισω τη μερα απο 60% εως 20% αν λιωσω whatsapp και viber (εχω αδερφη στα ΗΑΕ που μονο το whatsapp λειτουργει, και μιλαμε συνεχεια απο εκει, στελνω φωτο κτλ, και κοπελα μακρυα, που λιωνουμε το viber..). και φωτεινοτητα στη μεση ναμαι σχετικα ανετος με ο,τι ηλιο και να βρω και χωρις να λιωνω τη μπαταρια..θεωρω οτι πρεπει να το απολαμβανουμε το κινητο και λιγο.. αμα εχεις τερμα κατω φωτεινοτητα, ειδικα καλοκαιρι που η μερα διαρκει τοσο πολυ, δεν λεει..

Επισης 3G μονιμα ανοιχτο, αλλιως δεν εχει νοημα ναχεις εφαρμογες επικοινωνιας..

Γιαυτο ας χαλαρωσει ο φιλος icy και ας το χρησιμοποιησει αυτος μια εβδομαδα να δει ποσο θα του αντεξει..χωρις να σκεφτεται ποσο επεσε, τι κανει κτλ! ας κανει απλα ο,τι του χρειαζεται

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εξαιτίας της θερμοκρασίας αυξάνει η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας και δείχνει μικρότερη τάση. Οπότε το ποσοστό φόρτισης (που υπολογίζεται απο την τάση στα άκρα της μπαταρίας), φαίνεται μικρότερο. Όταν βγει από το φορτιστή και πέσει η θερμοκρασία τότε φαίνεται το κανονικό ποσοστό φόρτισης. Βέβαια αυτό αφορά μικρότερες μεταβολές από το 95-96% στο 100% και όχι από το 63% στο 100%

 

Η εσωτερική αντίσταση των μπαταριών μειώνεται με την αύξηση της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα θα το χρησιμοποιω εγω το Τ ως το εταιρικο μου. Αρα θα λαμβανει mail ολη μερα θα κανω τηλεφωνα κτλ. Παντα με ανοιχτα gps/3g κτλ... Θα ενημερωσω αναλογως...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

To μαυρο της οθονης ειναι τοσο κακο και ανυπαρκτο οπως φαινεται και λεγεται ή εχει αλλη αισθηση απο κοντα ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα τέτοιες λεπτομέρειες φίλε μου. Ήμουν περαστικός μιας και πήγα να πάρω ένα βίβλιο στο κατάστημα που το είδα οπότε η ενασχόλησή μου με το κινητό ήταν φευγαλέα. :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To μαυρο της οθονης ειναι τοσο κακο και ανυπαρκτο οπως φαινεται και λεγεται ή εχει αλλη αισθηση απο κοντα ;

 

Πιο μαύρο.γκρι έβλεπα εγώ:p

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω την σονυ και τις επιλογες οθονων της, το Ρ ειχε εξαιρετικη οθονη με φοβερες γωνιες, ολα τα αλλα ειναι για τα μπαζα κυριολεκτικα, καλη ευκρινεια αλλα γωνιες θεασης αστα να πανε...
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

κανένας που αγόρασε τελευταία το κινητό αυτό και έχει πρόβλημα με το wi-fi υπάρχει ?
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα θα το χρησιμοποιω εγω το Τ ως το εταιρικο μου. Αρα θα λαμβανει mail ολη μερα θα κανω τηλεφωνα κτλ. Παντα με ανοιχτα gps/3g κτλ... Θα ενημερωσω αναλογως...

 

το πηρα σημερα ειναι φοβερο... :lol:

 

ποση ωρα η πρωτη φορτηση??? :O

Link to comment
Share on other sites

το πηρα σημερα ειναι φοβερο... :lol:

 

ποση ωρα η πρωτη φορτηση??? :O

 

γενικα χρησιμοποιησε το μεχρι να αδειασει η μπαταρια και βαλτο ολο το βραδυ, κανα 8ωρο..μετα κανονικα, στις 2-3 ωρες ειναι οκ.

εγω προσπαθω να κανω πληρεις κυκλους αλλα οι λιθιου δεν εχουν προβλημα, ομως οκ, δεν βλαπτει να την φορτιζεις οταν αδειαζει..(εννοω να μην εισαι συνεχεια βαλε-βγαλε το ρευμα)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θα αναβαθμιστεί.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως εγκριθηκε νεο λογισμικο για το SP (12.0.A.2.220)! Δεν γνωριζω ομως αν ειναι android 4.2 ή μια αναβαθμιση που θα επιδιορθωνει bugs!! Edited by MichaelDim96
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε:

 

Χτες το φορτισα 100% και εκανα το εξης τεστ. Να δω ποση ωρα θα αντεξει με συνεχεια ανοιχτη οθονη...

 

Αυτα που δοκιμασα ηταν: 1 ωρα και κατι youtube videos.

Μετα περασαμε σε 2 ωρες 720p ταινια απο δικτυο...

Με αυτα η μπαταρια ειχε παει περιπου 65% αν θυμαμαι καλα.

Μετα για τελος διαλεξα τον εξης συνδιασμο:

GPS στο μπαλκονι ολη την ωρα ανοιχτο (sygic) και να κανει stream mp3 στον ενισχυτη μεσω wifi.

 

Τα αποτελεσματα ηταν να φτασει το κινητο 1% με:

7 ωρες λειτουργεια απο το 100% και απο τις 7 ωρες οι 5 και 10 λεπτα ηταν με ανοιχτη οθονη (την τελευταια ωρα και κατι ειχα το sygic background και εκανα stream με κλειστη οθονη).

 

Πως τα βλεπετε τα αποτελεσματα?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε:

 

Χτες το φορτισα 100% και εκανα το εξης τεστ. Να δω ποση ωρα θα αντεξει με συνεχεια ανοιχτη οθονη...

 

Αυτα που δοκιμασα ηταν: 1 ωρα και κατι youtube videos.

Μετα περασαμε σε 2 ωρες 720p ταινια απο δικτυο...

Με αυτα η μπαταρια ειχε παει περιπου 65% αν θυμαμαι καλα.

Μετα για τελος διαλεξα τον εξης συνδιασμο:

GPS στο μπαλκονι ολη την ωρα ανοιχτο (sygic) και να κανει stream mp3 στον ενισχυτη μεσω wifi.

 

Τα αποτελεσματα ηταν να φτασει το κινητο 1% με:

7 ωρες λειτουργεια απο το 100% και απο τις 7 ωρες οι 5 και 10 λεπτα ηταν με ανοιχτη οθονη (την τελευταια ωρα και κατι ειχα το sygic background και εκανα stream με κλειστη οθονη).

 

Πως τα βλεπετε τα αποτελεσματα?

 

Φιλαρακι, στο ξαναλεω, αυτα που κανεις δεν μας λενε κατι, γιατι απλα δεν καθομαστε να μετραμε ποσες ωρες μενει ανοιχτη η οθονη κτλ..πως να στο πω, εγω πχ δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πολλα ή λιγα.

θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλα, αν σκεφτεις οτι εγω εχω καταφερει να την αδειασω σε 4-5 ωρες με λιωσιμο viber-whatsapp και fb.

αλλα το καλυτερο ειναι να το χρησιμοποιησεις εσυ, εστω μια μερα, αν οχι μια ολοκληρη εβδομαδα, να δεις με τη χρηση που κανεις στην καθημερινοτητα σου και ειναι πιο βαρια απο τη γυναικα σου, αν περναει τη μερα. αν περναει ανετα τη μερα τοτε θεωρω πως ειναι οκ (πχ να κλεισεις τη μερα με 40% )

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει και αυτο... Σημερα ας πουμε που μολις γυρισα απο δουλεια εχω (απο 100% σημερα το πρωι στις 8) 59%. Βεβαια σημερα δεν εκανα πολλα τηλεφωνα. Αντε να μιλησα μιση ωρα. Αλλα επαιξα αρκετα σε site browsing και αποστολες/ληψεις emails. Απο την αλλη με το s4 αυτες τις 2 μερες με λιγοτερη χρηση μεν αλλα εκανα τηλεφωνα (σε 2 μερες οχι σε 1) 1μιση ωρα και εχω 52%! LOL

 

Νικο αν μπορεις κανε μου μια χαρη οποτε μπορεσεις... Δοκιμασε να βαλεις airplane mode και ανοιξε μονο το wifi και κανε surf πχ forum myphone για 10 λεπτα να δεις πανω κατω ποσο θα σου καταναλωσει... Ευχαριστω

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει και αυτο... Σημερα ας πουμε που μολις γυρισα απο δουλεια εχω (απο 100% σημερα το πρωι στις 8) 59%. Βεβαια σημερα δεν εκανα πολλα τηλεφωνα. Αντε να μιλησα μιση ωρα. Αλλα επαιξα αρκετα σε site browsing και αποστολες/ληψεις emails. Απο την αλλη με το s4 αυτες τις 2 μερες με λιγοτερη χρηση μεν αλλα εκανα τηλεφωνα (σε 2 μερες οχι σε 1) 1μιση ωρα και εχω 52%! LOL

 

Νικο αν μπορεις κανε μου μια χαρη οποτε μπορεσεις... Δοκιμασε να βαλεις airplane mode και ανοιξε μονο το wifi και κανε surf πχ forum myphone για 10 λεπτα να δεις πανω κατω ποσο θα σου καταναλωσει... Ευχαριστω

 

ok.. θα το κανω και θα σου πω, αλλα με βαση οσα εχεις πει, νομιζω οτι ειναι μια χαρα το τηλεφωνο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες έριξα τη φωτεινότητα ένα κλικ κάτω από τη μέση και στο αυτόματο, και έχω δει τεράστια διαφορά! Το κινητό είναι εκτός φορτιστή 18.5 ώρες, έχω γύρω στη μία ώρα ίντερνετ, περίπου 20 λεπτά παιχνίδια, μισή ώρα μουσική μέσω bluetooth και περίπου 10 λεπτά κλήσεις, και η μπαταρία είναι στο 69%! Τελικά η οθόνη επιδρά πολύ στην απόδοση της μπαταρίας!

Υπό κανονικές συνθήκες (φωτεινότητα 2-3 θέσεις πιο πάνω από τη μέση) η μπαταρία θα ήταν ήδη κάτω από 40%!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες έριξα τη φωτεινότητα ένα κλικ κάτω από τη μέση και στο αυτόματο, και έχω δει τεράστια διαφορά! Το κινητό είναι εκτός φορτιστή 18.5 ώρες, έχω γύρω στη μία ώρα ίντερνετ, περίπου 20 λεπτά παιχνίδια, μισή ώρα μουσική μέσω bluetooth και περίπου 10 λεπτά κλήσεις, και η μπαταρία είναι στο 69%! Τελικά η οθόνη επιδρά πολύ στην απόδοση της μπαταρίας!

Υπό κανονικές συνθήκες (φωτεινότητα 2-3 θέσεις πιο πάνω από τη μέση) η μπαταρία θα ήταν ήδη κάτω από 40%!

 

ακριβως οπως τα λεει ο φιλος ειναι. η οθονη παιζει τον βασικοτερο ρολο στην μπαταρια. οσο περισσοτερς ωρες ειναι ανοιχτη και οσο πιο ψηλα η φωτεινοτητα, τοσο πιο γρηγορα τελειωνει η μπαταρια. με φωτεινοτητα λιγο πιο κατω απο την μεση φαινεται μια χαρα η οθονη, εκτος απο καταστασεις εντονης ηλιοφανειας οποτε βαζεις στο αυτοματο την φωτεινοτητα και παλι βλεπεις μια χαρα. ( εκει βεβαια την ψιλοκαταπινει τη μπαταρια αλλα οκ ποση ωραια στην τελικη θα ασχολεισαι με το κινητο σου στον ηλιο? αντε στην παραλια πες αλλα και εκει εχει πιο ενδιαφεροντα θεαματα..!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Μετα απο 2 μερες συμβιωσης με το κινητο της γυναικας βρηκα τι ειναι το προβλημα. Απλα δειχνει αλλα αντι αλλων η μπαταρια... Σημερα γυρισα απο τη δουλεια και ειχα 62 περιπου. Επαιξα λιγο ακομα και την πηγα 58 καπου. Για καποιο λογο εκλεισα το κινητο για να παρει μια ρυθμιση που του εκανα και 20 δευτερολεπτα μετα που ξαναανοιξε η μπαταρια ηταν στο 74!!!Μετα απο πολλες ρυθμισεις εφτασε 72. Το 72 μετα απο τοσα πραγματα που εκανα σημερα ειναι ΥΠΕΡικανοποιητικο. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι δειχνει οτι θελει η μπαταρια... Και χτες που το εβαλα airplane mode στο cinema για 2 ωρες οταν το επανεφερα μετα την ταινια ειχε 10-12 % παραπανω μπαταρια απο οταν μπηκα στην αιθουσα!!!! Καλα λεω εγω οτι παει να με τρελανει αυτο...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Μετα απο 2 μερες συμβιωσης με το κινητο της γυναικας βρηκα τι ειναι το προβλημα. Απλα δειχνει αλλα αντι αλλων η μπαταρια... Σημερα γυρισα απο τη δουλεια και ειχα 62 περιπου. Επαιξα λιγο ακομα και την πηγα 58 καπου. Για καποιο λογο εκλεισα το κινητο για να παρει μια ρυθμιση που του εκανα και 20 δευτερολεπτα μετα που ξαναανοιξε η μπαταρια ηταν στο 74!!!Μετα απο πολλες ρυθμισεις εφτασε 72. Το 72 μετα απο τοσα πραγματα που εκανα σημερα ειναι ΥΠΕΡικανοποιητικο. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι δειχνει οτι θελει η μπαταρια... Και χτες που το εβαλα airplane mode στο cinema για 2 ωρες οταν το επανεφερα μετα την ταινια ειχε 10-12 % παραπανω μπαταρια απο οταν μπηκα στην αιθουσα!!!! Καλα λεω εγω οτι παει να με τρελανει αυτο...

 

εχεις δικιο οτι αυτο ειναι λιγο τρελλο, αλλα μου το εχει κανει και εμενα..πχ το εχω λιωσει λιγο και εχει πεσει απο το 80% στο 60% και μετα το αφηνω σε απολυτη ηρεμια, και οταν το ανοιγω πολλα λεπτα αργοτερα, δειχνει πχ 65% ή 68%, αλλα το δικαιολογω γιατι προφανως το 60% ναναι λογω καποιοων θερμοκρασιων που ανεβαζει κτλ, τα οποια επηρεαζουν τον τροπο υπολογισμου, και καθως το αφηνεις και ηρεμει απολυτα, παιρνει νεα δεδομενα και βλεπει μεγαλυτερο ποσοστο..

κατι τετοιο, αν το εξηγησουμε μπακαλικα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο οτι αυτο ειναι λιγο τρελλο, αλλα μου το εχει κανει και εμενα..πχ το εχω λιωσει λιγο και εχει πεσει απο το 80% στο 60% και μετα το αφηνω σε απολυτη ηρεμια, και οταν το ανοιγω πολλα λεπτα αργοτερα, δειχνει πχ 65% ή 68%, αλλα το δικαιολογω γιατι προφανως το 60% ναναι λογω καποιοων θερμοκρασιων που ανεβαζει κτλ, τα οποια επηρεαζουν τον τροπο υπολογισμου, και καθως το αφηνεις και ηρεμει απολυτα, παιρνει νεα δεδομενα και βλεπει μεγαλυτερο ποσοστο..

κατι τετοιο, αν το εξηγησουμε μπακαλικα..

 

Επισης χτες που το αφησα στο 60-62 αν δεν κανω λαθος, το εβαλα airplane mode.Δεν υποτιθεται οτι εκει δεν τρωει μπαταρια? Σημερα το πρωι το βρηκα με 53. Το μονο καλο ειναι οτι αφου βγαζει 2 μερες απο οτι φαινεται το κινητο με τη δικη μου χρηση μαλλον δεν εχει θεμα η μπαταρια. Απλα σιγουρα ειναι γυναικειου φυλου η μπαταρια του... Αλλαζει γνωμες οποτε θελει...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Επισης χτες που το αφησα στο 60-62 αν δεν κανω λαθος, το εβαλα airplane mode.Δεν υποτιθεται οτι εκει δεν τρωει μπαταρια? Σημερα το πρωι το βρηκα με 53. Το μονο καλο ειναι οτι αφου βγαζει 2 μερες απο οτι φαινεται το κινητο με τη δικη μου χρηση μαλλον δεν εχει θεμα η μπαταρια. Απλα σιγουρα ειναι γυναικειου φυλου η μπαταρια του... Αλλαζει γνωμες οποτε θελει...

 

για δοκιμασε να κανεις μια βαθμονομηση στην μπαταρια για να ειναι αξιοποιστα αυτα που σου δειχνει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...