Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιο πανω εχει ενα λινκ που δεχνει οτι εχει βγει και για Γαλλία.

 

Για το θεμα του gps που το εψαξα λιγο και ατο xda υπαρχουν πολλες αναφορες οτι δεν βρισκει δορυφορους. Πρεπει να εγινε κατι απο αλλαγες rom και να μην ειναι πια λυση να ξαναπερασουμε την stock rom...δηλαδη εχει γινει μονιμη ζημια και οτι θελει service...αν ισχυει κατι τέτοιο, προβλεπεται ταλαιπωρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιο πανω εχει ενα λινκ που δεχνει οτι εχει βγει και για Γαλλία.

 

Για το θεμα του gps που το εψαξα λιγο και ατο xda υπαρχουν πολλες αναφορες οτι δεν βρισκει δορυφορους. Πρεπει να εγινε κατι απο αλλαγες rom και να μην ειναι πια λυση να ξαναπερασουμε την stock rom...δηλαδη εχει γινει μονιμη ζημια και οτι θελει service...αν ισχυει κατι τέτοιο, προβλεπεται ταλαιπωρια

 

Επανέρχομαι σ αυτό το πρόβλημα γιατι το αντιμετωπισα κι εγω. Πράγματι μετα τη savvyrom v5.2 οποια ρομ κι αν φλασαρα το gps δεν δουλεψε. Γύρισα σε stock με τον παραπανω οδηγό κι επισης δε δουλεψε το gps. Αυτό που έκανα ηταν να πάρω το gps.conf απο τη savvyrom και αφου ρουταρα το stock πλεον κινητο μου, μετονόμασα το gps.conf της stock ρομ σε καποιο αλλο ονομα και αποθήκευσα το gps.conf απο τη savvyrom στο /system/etc/ της στοκ ρομ στο κινητο μου, ορισα τα permissions σωστα και εκανα επανεκκινηση... ως δια μαγείας απο κει κι επειτα το gps δουλεύει αψογα!!!!

 

αν συγκρίνουμε τα δυο αρχεία εχουν καποιες διαφορες... δεν ξερω βεβαια τι σημαινουν αυτες οι διαφορες αφου δεν εχω τις απαραιτητες γνώσεις αλλα κατι απο αυτα κανει τη διαφορα.

 

Αυτο ειναι το προβλημα που ειχα εγω με το gps, δεν ξερω αν βοηθαει παντως μετα απο αυτο ολα καλα με το gps και τωρα με κιτκατ. μετα τη savvyrom ειχα βαλει στοκ 4.1.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα πρεπει:

1.να εγκαταστησω τη savyrom

2.να σωσω το αρχειο που λες στον υπολογιστη

3.να περασω την κιτ κατ

4.να ξαναπερασω το αρχειο στη νεα ρομ

 

Τι permissions εδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα πρεπει:

1.να εγκαταστησω τη savyrom

2.να σωσω το αρχειο που λες στον υπολογιστη

3.να περασω την κιτ κατ

4.να ξαναπερασω το αρχειο στη νεα ρομ

 

Τι permissions εδωσες;

 

Οχι, αυτο που λέω ειναι οτι ειχα προβλημα με το gps μετα τη savvyrom. Οταν γύρισα σε στοκ δεν ειχα gps. Εβαλα cm και παλι δεν ειχα gps. Ειναι ενα προβλημα που ειχε αναφερθει και στο xda αλλα και στο myphone. Στη συνεχεια αρχισα να κανω διαφορες δοκιμες με διαφορες ρομ και σε καμια ρομ δεν ειχα gps εκτος απο τη savvyrom. μετα εκανα αυτο που λεω παραπανω. Εβαλα στοκ jellybean, τοτε δεν ειχε βγει ακομα η kitkat, πηρα το gps.conf απο τη savvy και αντικατεστησα το gps.conf της στοκ ρομ. Αν δεν εχεις περασει απο savvy rom μπορει να μην αντιμετωπιζεις το ιδιο προβλημα. ή μπορει και καποια αλλη custom rom να δημιουργησε κατι αντιστοιχο. δεν χανεις κατι να δοκιμασεις αν εισαι ρουτ.

 

Σημειωση: Οταν μετα απο καιρο εβαλα την κιτκατ δουλεψε κανονικα το gps χωρις να χρειαστει να κανω κατι. (ολα τα παραπανω εγιναν σε jellybean)

Edited by yiannisoooo
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ελληνικο E975 χωρις να εχω κανει root κτλ...οπως ηταν κατα την αγορα...

Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να περασω την 4.4.2?

Χρειαζεται οπωσδηποτε pc ή μπορει να γινει over the air?

 

Ευχαριστω!

 

ΥΓ εντελως απειρος με android..:(

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα που έχω Ολλανδικό δεν έχει έρθει το update σε KitKat και το έχω ψάξει και μέσω WiFi και μέσω υπολογιστή. Ελπίζω όταν θα μου εμφανιστεί να μην έχω τα προβλήματα που έχουν αναφέρει κάποια παιδιά στο forum.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ελληνικο E975 χωρις να εχω κανει root κτλ...οπως ηταν κατα την αγορα...

Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να περασω την 4.4.2?

Χρειαζεται οπωσδηποτε pc ή μπορει να γινει over the air?

 

Ευχαριστω!

 

ΥΓ εντελως απειρος με android..:(

 

Απλά κάνεις έναν έλεγχο για ενημέρωση λογισμικού και αν έχεις αναβάθμιση που λογικά θα έχεις κάνεις ένα back up αν θες μέσω του προγράμματος του κινητού και ένα PC και οπωσδήποτε πριν την αναβάθμιση μία επαναφορά εργοστασιακων για να μη πω και μια μετά.

Αυτά εν ολίγοις.....

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα που έχω Ολλανδικό δεν έχει έρθει το update σε KitKat και το έχω ψάξει και μέσω WiFi και μέσω υπολογιστή. Ελπίζω όταν θα μου εμφανιστεί να μην έχω τα προβλήματα που έχουν αναφέρει κάποια παιδιά στο forum.

 

Και εγώ περιμένω ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Framaroot και freegee για 4.1

Towelroot και freegee για 4.4

 

Υγ. Δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader ακόμα στην 4.4 οπότε δεν ξέρω αν θα δουλέψει κανονικά το freegee σε αυτή.

Just saying

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά

 

Επειδή έχει 2, την stock based λες προφανώς,ε; Αύριο λογικά θα ανεβάσει την νέα έκδοση που λύνει σχεδόν όλα τα bugs. Μόλις γυρίσω Αθήνα θα την περάσω αμέσως :)

 

Πολύ καλό και το port της L

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

To freegee δουλεύει κανονικά με την στοκ 4.4.2. Τεσταρισμένο με CWM revovery, gg omg.

Έχει να προτείνει κανείς καμιά σοβαρή ρομ; Πέρα απο στοκ κιτ κατ, κατι σε πειραγμένο να δούμε καμιαν λευκή μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Stock based η ARTMOD, αν θες τα καλούδια

Από αύριο, λογικά, η νέα έκδοση της stock based MIUI που διαβάζω καλά σχόλια και τώρα θα λύσει ότι bugs έχει

Ωραίο port της L με πολύ λίγα θεματάκια

Και σταθερή αξία η cm

 

:)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μενα, καινουριος στον χωρο θα ηθελα μια απαντηση για οποιον ξερει!

ειδα στο e-germanoς το οπτιμους G στα 199Ε,

α)ισχυει όντως?

β)αξιζει τα λεφτα του σε αυτην τη τιμη?

γ)σε σχεση με το huiwei aspent p6 ποιο ειναι καλητερο Ή αν μπορειται να μου προτεινεται καποια αλλη επιλογη σε αυτα τα λεφτα 200Ε ταβανι!

και δ) εχει καποιο σοβαρο προβλημα h/w ή s/w που πρεπει να γνωριζω απο πριν?(το οπτιμους G εννοω!

ευχαριστω πολύ!

αν ειμαιεκτος θεματος ζητω συγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, αξίζει αν ισχύει και σίγουρα καλύτερο του P6 :) κανένα πρόβλημα απολύτως

 

Νίκο είμαι στο εξοχικό χωρίς υπολογιστή και ίντερνετ, με 60mb μόλις... Και θέλω να δοκιμάσω οπωσδήποτε την MIUI... Και γκρινιάζεις για την ώρα... :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μενα, καινουριος στον χωρο θα ηθελα μια απαντηση για οποιον ξερει!

ειδα στο e-germanoς το οπτιμους G στα 199Ε,

α)ισχυει όντως?

β)αξιζει τα λεφτα του σε αυτην τη τιμη?

γ)σε σχεση με το huiwei aspent p6 ποιο ειναι καλητερο Ή αν μπορειται να μου προτεινεται καποια αλλη επιλογη σε αυτα τα λεφτα 200Ε ταβανι!

και δ) εχει καποιο σοβαρο προβλημα h/w ή s/w που πρεπει να γνωριζω απο πριν?(το οπτιμους G εννοω!

ευχαριστω πολύ!

αν ειμαιεκτος θεματος ζητω συγνωμη!

 

Σε αυτα τα χρηματα απλα... δεν βρισκεις καλυτερο και μαλιστα ελληνικης αντιπροσωπειας. Εκει που υστερει το optimus G ειναι καπως στην καμερα του, η ποιοτητα του δεν ειναι με τιποτα για 13Mp και η απουσια της sd card ( αν εισαι απο αυτους που την θελουν οπως εγω) αλλα σε ολα τα υπολοιπα για εμενα ειναι το ιδανικο κινητο. Καλο μεγεθος χωρις να ειναι παντοφλα, πολυ καλη οθονη με την ιδανικοτερη αναλυση (παραπανω θα ηταν αχρηστη), 2GB ram, 4πυρηνο snapdragon κλπ.

 

Το μονο που θα με προβληματιζε στην παραπανω αγορα θα ηταν η μπαταρια του λογω του οτι θα βρισκεται για μεγαλο χρονικο διαστημα σε αδρανεια σε καποια αποθηκη. Οχι οτι θα ειναι αχρηστη αλλα πιθανον να μην αποδωσει οσο μιας καινουριας παραγωγης. Προσωπικα σε αυτα τα χρηματα θα το τολμουσα.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ runner.μαλλον θα τολμησω.μπαταρια δεν αλλαζει?ποσο να κανει καινουρια?

το θεμα που με απασχολει ειναι ο germanos.

πηγα το σαββατο για να παρω το huewei P6 και μου ειπε οτι δεν υπαρχει πουθενα ενω στο site το πλασσαρουν,

φοβαμαι οτι κατι τετοιο θα μου πουν και για το OG

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εμφανίστηκε η έκδοση 4.4 στο κινητό μου (Ολλανδικό) και είναι η έκδοση V20Α-JUN-20-2014 529.42MB. Είναι τόσο μικρό το αρχείο; Είναι η τελευταία έκδοση ή θα εμφανιστεί και η V20b ώστε να περιμένω; Τέλος όταν την περάσω κάνω hard reset από το μενού του 4.4 ή από συνδυασμό πλήκτρων; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!μολις παρηγγειλα!αντε να δουμε!παντως η τιμη μου φαινεται χώμα

 

Το παραγγειλα κι εγω απο τον ε-Γερμανο προ 1 εβδομαδος και δυστυχως μου ειπαν την παρασκευη πως δεν υπαρχει σε στοκ καθολου πια...:(

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχει βγει και η 20c, να την βράσω :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα πρεπει:

1.να εγκαταστησω τη savyrom

2.να σωσω το αρχειο που λες στον υπολογιστη

3.να περασω την κιτ κατ

4.να ξαναπερασω το αρχειο στη νεα ρομ

 

Τι permissions εδωσες;

 

Nope, θα κατεβασεις savvyrom και θ ανοιξεις το .rar αρχειο. Σε καποιον φακελο θα βρισκεται το gps.conf το οποιο και θα το περασεις σε οποιο φακελο θες στο κινητο. Μετα μεσω πχ root explorer θα βρεις το gps.conf που εχει το κινητο και θα το μετονομασεις σε gps.conf.bak. Μετα παιρνεις το gps.conf της savvyrom και το βαζεις στον ιδιο φακελο με το .bak. Και ο θεος βοηθος γιατι εχω το ιδιο προβλημα αλλα δε το χω δοκιμασει ακομα και ειναι η τελευταια μου ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...