Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάνεις convert το f180k σε Ε975 χωρίς root με απλό φλασάρισμα της euro open είναι πιθανόν να έχεις προβλήματα με το σήμα. Θέλει root->cwm για πάρεις backup από το modem και στη συνέχεια root->cwm για να φλασάρεις το backup. H διαδικασία είναι η εξής http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=45376821

Για να γίνω πιο κατανοητός είναι σαν να κάνουμε Update ένα iphone και να κρατάμε την παλιά baseband.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω δύο θεματάκια με το κινητό και θα'θελα τη βοήθειά σας ...

 

1) Νομίζω πως η αυτόματη φωτεινότητα δε λειτουργεί .. Μέσα στο σπίτι, επειδή έχω έντονο φωτισμό, το κινητό το έχω 0% και ενεργοποιημένη την αυτόματη λειτουργία .. Όταν βγω, όμως, έξω αυτό συνεχίζει να'ναι σκοτεινό χωρίς να μεταβάλλεται .. Αν αυξήσω ελάχιστα τη φωτεινότητα, πχ 20%, τότε παρατηρώ πως η οθόνη "τρεμοπαίζει" αυξάνοντας τη φωτεινότητα, αλλά αυτό είναι στιγμιαίο, σε κλάσματα δευτερολέπτου έχει εξαφανιστεί .. Επίσης, δυο τρεις φορές σήμερα έτυχε να αυξηθεί πολύ και σε 2'' να ξαναπέσει στο φυσιολογικό.

Δηλαδή, το είχα στο 20% στην τσέπη, το έβγαλα έξω να κάνω ένα τηλεφώνημα, η οθόνη άναψε σα να το έβαλα στο 60-70% και αστραπιαία επέστρεψε στο κανονικό .. Μετά από λίγο, πήγα να κάνω άλλο ένα τηλεφώνημα, η οθόνη ήταν πάλι σκοτεινή (το είχα γυρίσει στο 0 γιατί μόλις είχα βγει από εσωτερικό χώρο) και μόλις έβαλα το χέρι μου από το πάνω μέρος της συσκευής, άναψε πολύ και αμέσως έπεσε ..

 

Είναι σωστό αυτό ;; :worry:

 

Πλάκα πλάκα τώρα που το δοκίμασα και σε μένα δεν προσαρμόζει την φωτεινότητα στο αυτόματο

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο θεματάκια με το κινητό και θα'θελα τη βοήθειά σας ...

 

1) Νομίζω πως η αυτόματη φωτεινότητα δε λειτουργεί .. Μέσα στο σπίτι, επειδή έχω έντονο φωτισμό, το κινητό το έχω 0% και ενεργοποιημένη την αυτόματη λειτουργία .. Όταν βγω, όμως, έξω αυτό συνεχίζει να'ναι σκοτεινό χωρίς να μεταβάλλεται .. Αν αυξήσω ελάχιστα τη φωτεινότητα, πχ 20%, τότε παρατηρώ πως η οθόνη "τρεμοπαίζει" αυξάνοντας τη φωτεινότητα, αλλά αυτό είναι στιγμιαίο, σε κλάσματα δευτερολέπτου έχει εξαφανιστεί .. Επίσης, δυο τρεις φορές σήμερα έτυχε να αυξηθεί πολύ και σε 2'' να ξαναπέσει στο φυσιολογικό.

Δηλαδή, το είχα στο 20% στην τσέπη, το έβγαλα έξω να κάνω ένα τηλεφώνημα, η οθόνη άναψε σα να το έβαλα στο 60-70% και αστραπιαία επέστρεψε στο κανονικό .. Μετά από λίγο, πήγα να κάνω άλλο ένα τηλεφώνημα, η οθόνη ήταν πάλι σκοτεινή (το είχα γυρίσει στο 0 γιατί μόλις είχα βγει από εσωτερικό χώρο) και μόλις έβαλα το χέρι μου από το πάνω μέρος της συσκευής, άναψε πολύ και αμέσως έπεσε ..

 

Είναι σωστό αυτό ;; :worry:

 

Μα αμα εχεις πολυ φωτισμο θελει να εχεις ψηλα την φωτεινοτητα για να βλεπεις.

Τελος παντων, εγω αυτο που εχω καταλαβει με την φωτεινοτητα ειναι οτι εσυ απλα ρυθμιζεις το ανωτατο οριο και το κινητο παιζει απο εκει και κατω αυτοματα (οταν εχεις επιλεξει αυτοματο).

Σπανιως το εχω στο αυτοματο , συνηθως γυρω στο 50%-60% και το βραδυ σπιτι στο 0%.

 

 

 

2) Δε μπορώ να εγκαταστήσω τους "οδηγούς" του κινητού .. Το συνδέω με usb, επιλέγω να εγκαταστήσει το πρόγραμμα της LG, αλλά δεν κάνει τίποτα .. "Κατέβασα" τους "οδηγούς" και από την ιστοσελίδα της εταιρείας, αλλά σε όλα εκτός από ένα μου εμφάνισε "αποτυχία" και το μόνο που μου εγκατέστησε ήταν ένα "οδηγός" που μου έδωσε τη δυνατότητα πλέον να βλέπω την εσωτερική μνήμη του κινητού ..

 

Καμμιά ιδέα;

Δομιμασες να βαλεις το Lg PC Suite απο το site της LG;

Οταν το συνδεεις στο pc ποια επιλογη εχεις, MTP, PTP, LG Software;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ

UBUNTU TOUCH 14.04

 

Πηγαίνετε εδώ: http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-touch/daily-preinstalled/current/

 

Και κατεβάστε τα:


  1. trusty-preinstalled-touch-armel+mako.zip
  2. trusty-preinstalled-touch-armhf.zip

 

Ανοίξτε με ένα zip manager το trusty-preinstalled-touch-armel+mako.zip και αποσυμπιέστε το αρχείο META-INF/com/google/android/updater-script

Κάντε το edit και αλάξτε τη πρώτη γραμμή σε:

assert(getprop("ro.product.device") == "e975" || getprop("ro.build.product") == "e975");

 

Ξαναβάλτε πίσω το αρχείο updater-script στη θέση του στό zip.

 

Βάλτε τα αρχεία στη κάρτα του κινητού και μπείτε στο custom recovery.

Κάντε ένα full backup.

Κάντε Erase data/cache και μετά flash το trusty-preinstalled-touch-armel+mako.zip και μετά flash το trusty-preinstalled-touch-armhf.zip και τέλος reboot.

 

Πλέον το κινητό μπουτάρει σε ubuntu.

 

Σε εμένα δεν λειτουργούσε το δίκτυο (ακόμα και κάρτα χωρίς sim pin) και δεν άνοιγε το πληκτρολόγιο για να γράψω το password στο wifi.

Αλλά για να περιηγηθείτε στα menu και να δείτε το περιβάλλον εργασίας είναι μια χαρά. Δεν είναι λειτουργική Rom, απλά για να πάρετε μια ιδέα από ubuntu touch.

 

Για να επιστρέψετε στο android, μπαίνετε σε recovery και κάνετε restore.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ από merimobiles το πήρα και θέλω να το γυρίσω σε E 975 τα πραγματα δεν είναι απλά τα πραγματα από ότι διαβάζω. Αν το έχει καταφέρει κανείς να μας πει αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησε. Πάντως όποιος το δοκιμάσει, πριν από όλα ΝΑ ΚΑΝΕΙ BACKUP ΤΟ EFS ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥ διότι από ότι διάβασα, διαγράφεται το ΙΜΕΙ και πρέπει να το επαναφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

iluv ακουστικά με optimus G συμβατότητα έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Γνωστός μου που τα είχε σε άλλο Android κινητό, δεν του δούλευαν τα πλήκτρα αύξησης και μείωσης του ήχου. Κατά τα άλλα δούλευαν κανονικά. Ψάχνω κι εγώ για ακουστικά που να έχουν πλήρη συμβατότητα.

Link to comment
Share on other sites

εχετε ακουσει αν το κινητο θα παρει την 4.4 κιτ κατ εκδοση;

 

Δεν εχει ανακοινωσει τιποτα η LG αλλα για να το κραταει με την 4.1.2 και να μην του εχει περασει την 4.2 ή να μην εχει βγαλει καμια ανακοινωση για την 4.3 που εχει βγει τοσους μηνες, θελω να ελπιζω οτι θα κανει την εκπληξη να του περασει κατευθειαν την 4.4. Βεβαια LG ειναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ανακοινωσει τιποτα η LG αλλα για να το κραταει με την 4.1.2 και να μην του εχει περασει την 4.2 ή να μην εχει βγαλει καμια ανακοινωση για την 4.3 που εχει βγει τοσους μηνες, θελω να ελπιζω οτι θα κανει την εκπληξη να του περασει κατευθειαν την 4.4. Βεβαια LG ειναι αυτή.

Το πιθανοτερο ειναι να μην παρουμε τιποτα, οποτε οτι και να μας δωσουν σαν δωρο θα μας φανει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους είχα πάρει ένα καλώδιο otg για το galazy s2 και δούλεψε Απροβλημάτιστα! (http://www.ebay.com/itm/New-2m-MHL-Micro-USB-To-HDMI-HDTV-Adapter-Cable-For-Samsung-Galaxy-S2-HTC-EVO-3D-/190741620841?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item2c69162869)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους είχα πάρει ένα καλώδιο otg για το galazy s2 και δούλεψε Απροβλημάτιστα! (http://www.ebay.com/itm/New-2m-MHL-Micro-USB-To-HDMI-HDTV-Adapter-Cable-For-Samsung-Galaxy-S2-HTC-EVO-3D-/190741620841?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item2c69162869)

 

!!!!!!!

Αφου δεν υποστηριζει otg το κινητο μας.....

Πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια.

Ο σκληρος που συνεδεσες τι format ειχε?

Και τα εδειξε ολα τα περιεχομενα του?

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

εχετε ακουσει αν το κινητο θα παρει την 4.4 κιτ κατ εκδοση;

 

ΌΧΙ.-

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2514250

Ξεκλείδωμα και περνάς άλλη ROM.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους είχα πάρει ένα καλώδιο otg για το galazy s2 και δούλεψε Απροβλημάτιστα! (http://www.ebay.com/itm/New-2m-MHL-Micro-USB-To-HDMI-HDTV-Adapter-Cable-For-Samsung-Galaxy-S2-HTC-EVO-3D-/190741620841?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item2c69162869)

 

Αυτο δεν είναι καλώδιο OTG αλλα MHL. :rolleyes:

 

MHL, ναι υποστηρίζει.

 

!!!!!!!

Αφου δεν υποστηριζει otg το κινητο μας.....

Πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια.

Ο σκληρος που συνεδεσες τι format ειχε?

Και τα εδειξε ολα τα περιεχομενα του?

 

Καποια στιγμή γράφηκε οτι ενας, ειδε δίσκο ή στικ (δεν ειμαι σίγουρος) αλλά με εξωτερική τροφοδοσία (ειδικό καλώδιο που επιτρέπει να συνδεθεί εξωτερικό τροφοδοτικό). Οπότε φαίνεται ότι το θέμα είναι hardware. Δεν δίνει δηλαδή ρευμα το OG στην USB ωστε να τροφοδοτιθει το στικ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!

Αφου δεν υποστηριζει otg το κινητο μας.....

Πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια.

Ο σκληρος που συνεδεσες τι format ειχε?

Και τα εδειξε ολα τα περιεχομενα του?

 

λάθος δικό μου με συγχωρείτε.. το καλώδιο είναι για προβολή του κινητού στην τηλεόραση..

Link to comment
Share on other sites

λάθος δικό μου με συγχωρείτε.. το καλώδιο είναι για προβολή του κινητού στην τηλεόραση..

 

Ειπα και γω...δεν τρεχει κατι φιλε.

Παντως αυτο που λεει ο fanatikos τοχα διαβασει και γω (για σκληρο με εξωτερικη παροχη ρευματος)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Μα αμα εχεις πολυ φωτισμο θελει να εχεις ψηλα την φωτεινοτητα για να βλεπεις.

Τελος παντων, εγω αυτο που εχω καταλαβει με την φωτεινοτητα ειναι οτι εσυ απλα ρυθμιζεις το ανωτατο οριο και το κινητο παιζει απο εκει και κατω αυτοματα (οταν εχεις επιλεξει αυτοματο).

Σπανιως το εχω στο αυτοματο , συνηθως γυρω στο 50%-60% και το βραδυ σπιτι στο 0%.

 

το αντιθετο μηπως? γιατι στο 0%+Αυτοματο, σε φως την ανεβαζει ;) η ισως ειναι μια "βαση", στο περιπου δηλαδη....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις γρήγορες ερωτήσεις αν είναι να κάνω την συσκευή DOA καθώς είναι καινούρια. Παρακαλώ απαντήστε αν έχετε τα παρακάτω θέματα με τις συσκευές σας.

 

1) Μου έχει χάσει το σήμα ξαφνικά (δείχνει X στις μπάρες του δικτύου) χωρίς λόγο. - το έχει κάνει πολύ λίγες φορές βέβαια, νομίζω είχα ανοιχτά και τα δεδομένα- (η κάρτα SIM είναι ολοκαίνουρια την άλλαξα εσκεμμένα γιαυτόν τον λογο αλλά το ξαναέκανε). Το σήμα επανέρχεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

 

2) Δεν εμφανίζει 3G+ δίκτυο --> (Η+) μόνο (H)

 

3) Τα δεδομένα απενεργοποιούνται όταν με καλεί κάποιος (σε συσκευή Samsung S4 ΔΕΝ απενεργοποιούνται)

Link to comment
Share on other sites

Τρεις γρήγορες ερωτήσεις αν είναι να κάνω την συσκευή DOA καθώς είναι καινούρια. Παρακαλώ απαντήστε αν έχετε τα παρακάτω θέματα με τις συσκευές σας.

 

1) Μου έχει χάσει το σήμα ξαφνικά (δείχνει X στις μπάρες του δικτύου) χωρίς λόγο. - το έχει κάνει πολύ λίγες φορές βέβαια, νομίζω είχα ανοιχτά και τα δεδομένα- (η κάρτα SIM είναι ολοκαίνουρια την άλλαξα εσκεμμένα γιαυτόν τον λογο αλλά το ξαναέκανε). Το σήμα επανέρχεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

 

2) Δεν εμφανίζει 3G+ δίκτυο --> (Η+) μόνο (H)

 

3) Τα δεδομένα απενεργοποιούνται όταν με καλεί κάποιος (σε συσκευή Samsung S4 ΔΕΝ απενεργοποιούνται)

 

1) Μπορεί να είναι πρόβλημα της κάρτας SIM ή να μην έχεις καλό σήμα στην περιοχή σου ..

 

2) Δεν πρόκειται να εμφανίσει ποτέ 3G+, μόνο H ή H+ ...

 

3) Σε όλες τις συσκευές (εκτός κι αν υπάρξει κάποιο "κόλλημα", μου έχει τύχει) απενεργοποιούνται τα δεδομένα κατά τη πραγματοποίηση κλήσεων όπως και κατά τη λήψη/αποστολή μηνυμάτων μόνο που εκεί όλα γίνονται σε κλάσματα δευτερολέπτου και δεν το καταλαβαίνεις ..

Link to comment
Share on other sites

Τρεις γρήγορες ερωτήσεις αν είναι να κάνω την συσκευή DOA καθώς είναι καινούρια. Παρακαλώ απαντήστε αν έχετε τα παρακάτω θέματα με τις συσκευές σας.

 

1) Μου έχει χάσει το σήμα ξαφνικά (δείχνει X στις μπάρες του δικτύου) χωρίς λόγο. - το έχει κάνει πολύ λίγες φορές βέβαια, νομίζω είχα ανοιχτά και τα δεδομένα- (η κάρτα SIM είναι ολοκαίνουρια την άλλαξα εσκεμμένα γιαυτόν τον λογο αλλά το ξαναέκανε). Το σήμα επανέρχεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

 

2) Δεν εμφανίζει 3G+ δίκτυο --> (Η+) μόνο (H)

 

3) Τα δεδομένα απενεργοποιούνται όταν με καλεί κάποιος (σε συσκευή Samsung S4 ΔΕΝ απενεργοποιούνται)

 

Ειδικα το πρώτο δεν είναι καλό σημάδι. Τα data και η ταχύτητά είναι κατι ευμεταβλητο.

 

Εγω θα ελεγα να το δώσεις doa. Δεν υπάρχει λόγος να το ριψοκινδυνέψεις.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το πρώτο δεν είναι καλό σημάδι. Τα data και η ταχύτητά είναι κατι ευμεταβλητο.

 

Εγω θα ελεγα να το δώσεις doa. Δεν υπάρχει λόγος να το ριψοκινδυνέψεις.

 

Εμενα μου δειχνει Χ μονο οταν αλλαζω χειροκίνητα το δικτυο απο 2g σε 3g και αντίστροφα. Μιλαω για περιοχή που εχω σημα. Γενικα το κινητο το παιζω manual στο δικτυο γιατι δεν επιλέγει το καλυτερο στο αυτοματο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ.-

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2514250

Ξεκλείδωμα και περνάς άλλη ROM.

 

Ειναι δυνατον ναυαρχιδα και να την αφηνεις με την 4.1; Τραγικη η LG στο θεμα των αναβαθμισεων που δεν λεει να βαλει μυαλο και μετα θα απορουν αν δεν παιρνουν τις συσκευες της. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου δειχνει Χ μονο οταν αλλαζω χειροκίνητα το δικτυο απο 2g σε 3g και αντίστροφα. Μιλαω για περιοχή που εχω σημα. Γενικα το κινητο το παιζω manual στο δικτυο γιατι δεν επιλέγει το καλυτερο στο αυτοματο.

 

 

 

Ναι, δεν έχεις άδικο. Για να γυρίσει απο 3g σε 2g πρέπει να ψωφίσει τελείως το πρώτο. Βασικά προσπαθεί να σε κρατήσει παση θυσία στo 3g, που σημαίνει οτι μπορεί να έχεις και θεματακια σε περιοχές με κακό σημα.

 

Ειναι δυνατον ναυαρχιδα και να την αφηνεις με την 4.1; Τραγικη η LG στο θεμα των αναβαθμισεων που δεν λεει να βαλει μυαλο και μετα θα απορουν αν δεν παιρνουν τις συσκευες της. :rolleyes:

 

Ηταν ναυαρχίδα! Δεν ειναι πλέον.

Βασικά το λαθος της ηταν οτι άργησε πάρα πολύ να το φέρει Ευρώπη το κινητό. Όταν είχε πρωτοβγει ήταν σε αλλη κλάση. Έπαιζε μονο του σε δικη του κατηγορία.

Οπως και να 'χει, ακόμη αποτελεί εξαιρετική αγορά και άριστη επιλογή για όλους που δεν εχουν το φετίχ της αναβάθμισης. Η rom του ειναι εξαιρετική. Για ρώτα με και μενα με το s4 να σου πω! Μιλάμε για την επιτομή του lag!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον ναυαρχιδα και να την αφηνεις με την 4.1; Τραγικη η LG στο θεμα των αναβαθμισεων που δεν λεει να βαλει μυαλο και μετα θα απορουν αν δεν παιρνουν τις συσκευες της. :rolleyes:

 

Το email της LG αναφέρει ότι το κινητό μας δε θα πάρει την KitKat, την 4.3 όμως ;; :confused:

 

Πάντως, αν είναι να πάρουμε αναβάθμιση και να έχουμε εμπειρία S3/S4, ευχαριστώ δεν θα πάρω ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...