Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω δύο θεματάκια με το κινητό και θα'θελα τη βοήθειά σας ...

 

1) Νομίζω πως η αυτόματη φωτεινότητα δε λειτουργεί .. Μέσα στο σπίτι, επειδή έχω έντονο φωτισμό, το κινητό το έχω 0% και ενεργοποιημένη την αυτόματη λειτουργία .. Όταν βγω, όμως, έξω αυτό συνεχίζει να'ναι σκοτεινό χωρίς να μεταβάλλεται .. Αν αυξήσω ελάχιστα τη φωτεινότητα, πχ 20%, τότε παρατηρώ πως η οθόνη "τρεμοπαίζει" αυξάνοντας τη φωτεινότητα, αλλά αυτό είναι στιγμιαίο, σε κλάσματα δευτερολέπτου έχει εξαφανιστεί .. Επίσης, δυο τρεις φορές σήμερα έτυχε να αυξηθεί πολύ και σε 2'' να ξαναπέσει στο φυσιολογικό.

Δηλαδή, το είχα στο 20% στην τσέπη, το έβγαλα έξω να κάνω ένα τηλεφώνημα, η οθόνη άναψε σα να το έβαλα στο 60-70% και αστραπιαία επέστρεψε στο κανονικό .. Μετά από λίγο, πήγα να κάνω άλλο ένα τηλεφώνημα, η οθόνη ήταν πάλι σκοτεινή (το είχα γυρίσει στο 0 γιατί μόλις είχα βγει από εσωτερικό χώρο) και μόλις έβαλα το χέρι μου από το πάνω μέρος της συσκευής, άναψε πολύ και αμέσως έπεσε ..

 

Είναι σωστό αυτό ;; :worry

 

Καμμιά ιδέα;

 

Άν και καθυστερημένα , θα σου πω το εξής: το ποσοστό που βάζεις όταν έχεις τικάρει και την αυτόματη φωτεινότητα είναι το ανώτερο που θα μπορέσει να πάει. Άρα βάζοντας του εσύ 0% , το ανώτερο που θα πάει είναι 0 φωτεινότητα. Άν του έβαζες π.χ. 50% θα έπαιζε απο εκεί και κάτω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

giannis12a δεν ισχυει, στο 0% το εχω συνηθως αλλα κατω απο φως ανεβαινει! ειναι "η βαση", εκει περιπου που θα προσπαθει να ειναι, η λιγο πιο κατω, αρκει να βλεπεις

Eχει παραγγειλει κανενας, ακουστικα για τη συσκευη, να μου προτεινει καποιο μοντελο?? Τα στοκ ακουστικα ειναι απαραδεκτα , συμφωνα με τα αυτια ολων... :cry: :p

 

fixed :p:lol::lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Άν και καθυστερημένα , θα σου πω το εξής: το ποσοστό που βάζεις όταν έχεις τικάρει και την αυτόματη φωτεινότητα είναι το ανώτερο που θα μπορέσει να πάει. Άρα βάζοντας του εσύ 0% , το ανώτερο που θα πάει είναι 0 φωτεινότητα. Άν του έβαζες π.χ. 50% θα έπαιζε απο εκεί και κάτω.

 

Το αντίθετο συμβαίνει :) 100%

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο συμβαίνει :) 100%

 

ουτε αυτο :p δεν ειναι το κατωτατο οριο, αν δεις καμια φορα σκοτεινιαζει μολις μπει αυτοματο, και ανεβαινει οταν βγει! απλα ειναι το "περιπου" ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης ορίστε τα αποτελέσματα της μπαταρίας

 

[ATTACH]37473[/ATTACH]

 

Η οθόνη έμεινε 3 ώρες ανοιχτή με σκληρή χρήση. Κλήσεις κοντά στη μιαμιση ώρα συνολικά και αρκετούτσικα μηνύματα. Wifi και 2G πάντα ενεργοποιημένα!!! Για κανένα δεκάλεπτο ενεργοποίησα και το 3G για browsing. Eco mode μονίμως κλειστό αν και διαβάζω ο,τι προσθέτει μερικές ωρίτσες στο uptime...!!! Και μένει και ένα 10% για λίγες ώρες ακόμα.

 

Full stock. Ούτε καν rooted.

 

Πως τα βλέπετε; Αυτό που με προβληματίζει είναι ο,τι πολλές φορές το ποσοστό της μπαταρίας ανεβαίνει 1% στα καλά καθούμενα. Όχι ο,τι έχω πρόβλημα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε η αυτόματη φωτεινότητα, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ρυθμίζεις στη μπάρα πόσο φωτεινή θες να είναι η συσκευή και τικάροντας την αυτόματη φωτεινότητα, σε οποιεσδήποτε συνθήκες προσαρμόζεται σε αυτήν την φωτεινότητα. Βέβαια αυτό είναι mod της LG. Στην pacman rom που έχω τώρα, η φωτεινότητα λειτουργεί όπως σε όλες τις Nexus συσκευές που έχω.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1% μονο? εμενα εχει ανεβει απο 76 σε 81% και μαλιστα οχι ραγδαια, σιγα σιγα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους το πηρε και εγω, τοσους μηνες το ειχα στο ματι. Ενταξει το κινητο και η 4.1.2 που φοραει ειναι απλα επληκτικα και εχουνε περασει σχεδον ολα απο τα χερια μου. Ελπιζω να μην το θαψουνε εντελως στην LG, μια 4.3 την αξιζει χαλαρα.

 

Μια ερωτησουλα, υπαρχει εφαρμογη qslide φακος (flashlight?)

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

android είναι έτσι?

η κάμερά του? πείτε εντυπώσεις?

και συγκριτικά, σαν τηλέφωνο, και σαν κάμερα, με τo lg l9 II?

Edited by antreaslam
Link to comment
Share on other sites

2 εβδομαδων εμενα.. φορτιζω καθε μερα καθως φτανω κοντα στο 10-20% το βραδυ..

βασικα 3G για ιντερνετ παντα σβηστο εκτος αν χρειαστει να μπω ιντερνετ οταν ειμαι εξω, wifi παντα ανοιχτο και συνδεμενο οταν ειμαι δουλεια & σπιτι..

 

αυτο που εκανε χτες βραδυ δεν μου αρεσε, καθως το εκανε συχνα σε καποια φαση τρελας το S2 που ειχα πριν..:

ειχα μπαταρια 12% και κανοντας επανεκινηση πηγε στο 4%....!

ειναι λογικο για καινουργιο τηλεφωνο;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

1% μονο? εμενα εχει ανεβει απο 76 σε 81% και μαλιστα οχι ραγδαια, σιγα σιγα :p

 

Α να μην ανησυχώ δηλαδή :lol::lol::lol::lol:

 

Όταν καμιά φορά κλείνω κάποια εφαρμογή, στην επιστροφή στη home screen βλέπω redraw. Το κάνει και σε σας?

 

Κι εμένα σπάνια όμως

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε η αυτόματη φωτεινότητα, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ρυθμίζεις στη μπάρα πόσο φωτεινή θες να είναι η συσκευή και τικάροντας την αυτόματη φωτεινότητα, σε οποιεσδήποτε συνθήκες προσαρμόζεται σε αυτήν την φωτεινότητα. Βέβαια αυτό είναι mod της LG. Στην pacman rom που έχω τώρα, η φωτεινότητα λειτουργεί όπως σε όλες τις Nexus συσκευές που έχω.

 

Ορίζεις ποσοστό κατώτατης φωτεινότητας και ανάλογα με τις συνθήκες, αν πχ είσαι στον ήλιο την ανεβάζει αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις ποσοστό κατώτατης φωτεινότητας και ανάλογα με τις συνθήκες, αν πχ είσαι στον ήλιο την ανεβάζει αυτόματα

Δεν ξέρω αν αυτό που ορίζεις είναι το κατώτερο όριο φωτεινότητας γιατί όσο φωτεινό είναι μετακινώντας τη μπάρα, το ίδιο φωτεινό μου φαίνεται σε διάφορες συνθήκες φωτεινότητας έχοντάς το στην αυτόματη επιλογή. Βέβαια αυτά όταν ήμουν stock. Τώρα με custom rom δεν παίζει ρόλο που είναι η μπάρα αν έχεις τικαρισμένη την αυτόματη φωτεινότητα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα το Handcent SMS.. τελικα δεν θα το χρησιμοποιησω, καθως ο λογος που το ειχα στο παλιο μου τηλεφωνο το S2 ειναι οτι με τη χρηση του Swype πληκτρολογιου, το stock SMS app εστελνε μονο μικρους χαρακτηρες και ειχα θεμα (ή μικρο μηνυμα 70 χαρακτ. η σε μεγαλο πηγαινε κατεστραμενοι καποιοι χαρακτηρες), οποτε χρησιμοποιουσα το Handcent για να κανει αυτοματη κεφαλαιοποιηση χαρακτηρων πριν στειλει το μηνυμα..

Στο G ομως δεν ξερω πως τα καταφερνει το stock SMS app και στελνει μικρους χαρακτηρες και μεγαλο μηνυμα!

Οποτε δεν μου χρειαζεται το Handcent ..

 

ΑΛΛΑ.. απο τη στιγμη που εγκατεστησα το Handcent, το stock SMS app δεν μου δινει καθολου ειδοποιηση για τα μηνυματα ενω σε αυτο εχω ενεργες ειδοποιησεις και απο την αλλη τις εχω απενεργοποιησει στο Handcent...! Περιεργο δεν ειναι;

Ξερει κανεις τι να κανω;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις ποσοστό κατώτατης φωτεινότητας και ανάλογα με τις συνθήκες, αν πχ είσαι στον ήλιο την ανεβάζει αυτόματα

 

το ποσοστο φωτεινοτητας στο αυτοματο δεν ειναι ουτε το κατωτερο οριο ουτε το ανωτερο...ειναι σαν ενας μεσος ορος...εγω το εχω στο 50% αυτοματο και σε σκοτεινο χωρο μπορει να λειτουργησει σαν 20% π.χ και κατω απο τον ηλιο σαν 100%.... υπαρχει ενα θεματακι παντως με την ρυθμιση στο αυτοματο και ειναι οτι οταν δεις καποιο βιντεο μετα κολλαει η φωτεινοτητα σε υψηλα επιπεδα και ας ειναι πισσα σκοταδι...

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

Α να μην ανησυχώ δηλαδή :lol::lol::lol::lol:

Κι εμένα σπάνια όμως

αντι να χαιρεσαι που φορτιζει κιολασ :lol: :p

 

εμενα καμια φορα ξαναφορτωνει το μενου, αλλα μαλλον φταιει καποια εφαρμογη και το κλεινει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έστρωσε ξανα η μπαταρία. Έκανα ένα wipe τα battery stats, άδειασμα, γέμισμα και αυτό ήταν!

Θα μιλήσω με το service να ακυρώσω την παραλαβή :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το BetterBattaryStats και βλέπω ότι το κινητό δεν μπαίνει σε deep sleep, από τις 9 ώρες τις 8.55 είναι στα 384. Είναι φυσιολογικό?

 

Οχι δεν ειναι , καποια εφαρμογη σου κανει τη*ζημια

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πήρα πρόσφατα το Optimus G και εχει 4.1.2 E97510H.....δεν μπορώ όμως με τίποτα να το κάνω root, ούτε με modchopper ούτε με framaroot! Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πήρα πρόσφατα το Optimus G και εχει 4.1.2 E97510H.....δεν μπορώ όμως με τίποτα να το κάνω root, ούτε με modchopper ούτε με framaroot! Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

Εγώ πάντως έκανα πρώτα όλες τις αναβαθμίσεις που είχε και μετά το έκανα root.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ποιος συμφορουμιτης ειχε παραγγειλει αυτο το screen protector? http://www.ebay.com/itm/161014591101?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Αν μπορει να μου πει το κοστος των μεταφορικων.

 

Συγνώμη που τώρα απαντώ, αλλα τώρα το είδα. Έχω αγοράσει αυτήν ακριβώς, αλλα και σε μάτ υφή.

Την διάφανη την προτείνω πάντως, καλής ποιότητας και την έβαλα εύκολα. Τώρα για κόστος μεταφορικών, όταν το είχα πάρει εγω έστελνε και Ελλάδα αλλα και Τσεχία, που βρίσκομαι. Πάντα, βέβαια, μπορείς και να του στείλεις μήνυμα να τον ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πήρα πρόσφατα το Optimus G και εχει 4.1.2 E97510H.....δεν μπορώ όμως με τίποτα να το κάνω root, ούτε με modchopper ούτε με framaroot! Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

 

με Gandalf η Aragon? μονο ο Gandalf δουλευει ;) Και install Superuser ? με framaroot :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...