Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10% με 2 ώρες οθόνη :p Η χρήση ήταν κάνα μήνυμα Και λίγο viber κυρίως... Μάλιστα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις τελευταίες μέρες το κινητό έχει αρχίσει τα τρελά του και όποια βοήθεια σας ευπρόσδεκτη.

1) Ειδοποιήσεις γιοκ! Μια στο τόσο κι αν απ'όλα τα προγράμματα (φβ, viber, whatsapp κλπ) εκτός των παιχνιδιών! Τρελαίνομαι να ξέρω ότι το real racing έχει κάποιο νέο αυτοκίνητο παρά να βλέπω τα μηνύματα μου. :p

2) Υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ τρίτων προγραμμάτων αναπαραγωγής. Όταν αναπαράγω μουσική με κάποιο άλλο πρόγραμμα πέραν του μαμίσιου και βάλω να παίξει μια ταινία με κάποιο άλλο, η μουσική δεν σταματάει! Στα stock όλα κομπλέ.

3) Και το καλύτερο για το τέλος. Σε άκυρες στιγμές μου πετάγεται στην οθόνη μου ο video player της συσκευής δείχνοντας μου ένα άκυρο βίντεο. Αυτό μου το έκανε λίγο μετά που το πήρα και σήμερα μου το χει κάνει 3 φορές έως τώρα. Την τελευταία φορά το τράβηξα σε screenshot και εμφανίστηκε από το πουθενά απλά μιλώντας στο τηλέφωνο και ανοίγοντας την οθόνη για να τσεκάρω για μηνύματα. Δείτε εδώ: http://postimg.org/image/s6wz33sk1/

Edited by Johnboy
Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να παίζει με την Cosmote. Είχα το κινητό με stock & CM 10.2 στη Vodafone και όλα καλά, πριν μια βδομάδα μεταφέρθηκα Cosmote, το κινητό φορούσε CM 11 και όλα δούλευαν ρολόι. Για άλλους λόγους γύρισα στη stock και τώρα τα push notifications αργούν πάρα πολυ.

Το ίδιο πρόβλημα με τα push & την Cosmote είχε κι ένας φίλος με Ν4 ( και άλλα κινητά), μέχρι να πάει στην 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να παίζει με την Cosmote. Είχα το κινητό με stock & CM 10.2 στη Vodafone και όλα καλά, πριν μια βδομάδα μεταφέρθηκα Cosmote, το κινητό φορούσε CM 11 και όλα δούλευαν ρολόι. Για άλλους λόγους γύρισα στη stock και τώρα τα push notifications αργούν πάρα πολυ.

Το ίδιο πρόβλημα με τα push & την Cosmote είχε κι ένας φίλος με Ν4 ( και άλλα κινητά), μέχρι να πάει στην 4.4.2

 

Όντως κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει γιατί σε άκυρες στιγμές έχοντας ακόμα και 4g και οι άλλοι full σήμα ακούγεται ένα μπιπ και πέφτει η γραμμή. Τώρα έχω βάλει μία της wind και μέχρι στιγμής το φβ λειτουργεί κανονικά, για τα άλλα δεν ξέρω. Ευχαριστώ πολύ :)

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα το οποιο μαλλον οφειλεται στην μπαταρια (ή στο φορτιστη)

 

το βαζω να φορτισει και μπορει σε 2 ωρες να μην ανεβει ουτε 1% η μπαταρια ενω δειχνει οτι φορτιζει κανονικα..

 

επισης φορτιζει πολυ πιο αργα απ οτι φορτιζε.. σε 6 ωρες το βραδυ δεν εχει ολκληρωσει πληρη φορτιση (!!!)

 

σε πρωτη φαση θα δοκιμασω με αλλο φορτιστη απο καποια αλλη συσκευη με micro usb για να αποκλεισω ή οχι το ενδεχομενο να φταιει ο φορτιστης..

 

παντως με βλεπω να μην το γλυτωνω το service.. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Το κανει και σε μενα..απο τον φορτιστη ειναι..και το φορτιζω με του gpad που κανει και λιγοτερη ωρα.Δεν ασχοληθηκα καν με service

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Τυπικο προβλημα του φορτιστη ειναι , εχει αναφερθει απο τα παιδια ξανα! Δοκιμασε με καποιον αλλον φορτιστη για να βεβαιωθεις, και αν ειναι λογικα πρεπει να σου στειλουν καινουριο (δε ξερω αν γινεται, τα παιδια στο thread ξερουν καλυτερα σιγουρα :) )
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ασχολειται με undervolt για να κανει σωστη δουλεια πρεπει πρωτα να τσεκαρει το PVS που εχει η συσκευη του.

Το PVS δειχνει το ποσο ενεργοβορο επεξεργαστη εχουμε και αρα δεν ειναι ιδιo σε ολα τα κινητα.

O s4pro ο επεξεργαστης μας δηλαδη εχει PVS απο 0-4 το οποιο σημαινει οτι το 0 δειχνει τον πιο ενεργοβορο ενω το 4 τον λιγοτερο ενεργοβορο.

Η χαζομαρα ειναι οτι ολα τα κινητα (αρα και το optimus g) βγαινουν απο το εργοστασιο με τον ιδιο κερνελ και αρα με τα ιδια ρευματα.

Αυτο ομως δεν συμφερει οσους εχουν ψηλο PVS (3,4) αφου ο επεξεργαστης τους μπορει να δουλεψει και με λιγοτερο ρευμα.

Για να βρουμε το PVS μας πρεπει να ειμαστε κατ'αρχας root.

Στη συνεχεια κατεβαζουμε τον terminal emulator απο το playstore και γραφουμε τα εξης

su παταμε enter και στην απο κατω σειρα γραφουμε

dmesg | grep PVS

Αν το εχουμε σωστα θα μας εμφανισει το πολυποθητο νουμερο

Ο δικος μου ειναι 3 και αρα σηκωνει αρκετο undervolt

Αν δεν καταλαβατε κατι δειτε και την παρακατω φωτογραφια

Edited by sounik

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντί για φόρτιση δοκιμάστε άλλο καλώδιο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία,

μία περίεργη ερώτηση: έχετε μήπως δει ποτέ ανταλλακτικό πίσω καπάκι χωρίς γυαλί? Έχω ραγισμένο το πίσω γυαλί και σκέφτομαι να παραγγείλω στο ebay ένα από τα καπάκια που έχουν προταθεί παλιότερα εδώ, αλλά αναρωτιόμουν μήπως υπήρχε κάτι άλλο (λιγότερο ευαίσθητο), π.χ. όλο πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντί για φόρτιση δοκιμάστε άλλο καλώδιο

 

 

 

 

 

 

 

Τυπικο προβλημα του φορτιστη ειναι , εχει αναφερθει απο τα παιδια ξανα! Δοκιμασε με καποιον αλλον φορτιστη για να βεβαιωθεις, και αν ειναι λογικα πρεπει να σου στειλουν καινουριο (δε ξερω αν γινεται, τα παιδια στο thread ξερουν καλυτερα σιγουρα :) )

 

 

 

 

 

 

 

Το κανει και σε μενα..απο τον φορτιστη ειναι..και το φορτιζω με του gpad που κανει και λιγοτερη ωρα.Δεν ασχοληθηκα καν με service

 

 

 

 

 

 

 

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα το οποιο μαλλον οφειλεται στην μπαταρια (ή στο φορτιστη)

 

το βαζω να φορτισει και μπορει σε 2 ωρες να μην ανεβει ουτε 1% η μπαταρια ενω δειχνει οτι φορτιζει κανονικα..

 

επισης φορτιζει πολυ πιο αργα απ οτι φορτιζε.. σε 6 ωρες το βραδυ δεν εχει ολκληρωσει πληρη φορτιση (!!!)

 

σε πρωτη φαση θα δοκιμασω με αλλο φορτιστη απο καποια αλλη συσκευη με micro usb για να αποκλεισω ή οχι το ενδεχομενο να φταιει ο φορτιστης..

 

παντως με βλεπω να μην το γλυτωνω το service.. :thumbdown:

 

Το καλώδιο usb είναι για τα μπάζα. Ο φορτιστής δεν έχει κανένα θέμα.

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο το καλώδιο του g pad, αλλά οποιοδήποτε usb της πλάκας είναι καλύτερο από αυτό που έρχεται μαζί με το κινητό.

 

Καλημέρα παιδία,

μία περίεργη ερώτηση: έχετε μήπως δει ποτέ ανταλλακτικό πίσω καπάκι χωρίς γυαλί? Έχω ραγισμένο το πίσω γυαλί και σκέφτομαι να παραγγείλω στο ebay ένα από τα καπάκια που έχουν προταθεί παλιότερα εδώ, αλλά αναρωτιόμουν μήπως υπήρχε κάτι άλλο (λιγότερο ευαίσθητο), π.χ. όλο πλαστικό.

 

Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.

Αν βρεις κάποιον πωλητή βέβαια ενημέρωσε μας. Άνετα του κάνω μήνυση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να βαλεις πλαστικουρα στην κινηταρα και να χαλασεις ολη την ομορφια του.Απλα θα εισαι πιο προσεκτικος.

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό από πίσω; :o Μη κανείς κάνα τέτοιο έγκλημα φίλε (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) !!! Απλά εάν το αλλάξεις βάλε μια θήκη ή πρόσεχέ το περισσότερο!

Φίλε Νίκο, αυτό με το terminal και το pvs ισχύει μόνο για αλλαγμένους kernel? Γιατί εμένα μου βγάζει κάτι σε "broken pipe"..

Link to comment
Share on other sites

Το 3 είναι bug του chrome η του tapatalk. Μου έτυχε μια φορά με ενα από τα δυο αλλά πριν μήνες αλλά δεν μπόρεσα να το αναπαράγω.

 

Ούτε εγώ μπορώ να το αναπαράγω ακόμα κι αν πατήσω την εφαρμογή του video από το qside, η οποία με πάει στο τελευταίο βίντεο που τράβηξα (γιατί αναπαράγω με bs ή vlc) ενώ το συγκεκριμένο bug διαλέγει ένα τυχαίο βίντεο και αναπαράγει μόνο αυτό (το βίντεο της εικόνας ήταν από τις αρχές Απρίλη).

Ευτυχώς με απενεργοποίηση του chrome όλα καλά.

 

Δύο φρέσκιες ερωτήσεις: 1) Υπάρχει καμιά καλή θήκη και όμορφη από το εσωτερικό αυστηρά ?? και 2) Είδα ότι στα windows phone (lumia 1020) στο stock πληκτρολόγιο υπάρχουν δύο ειδών smileys, τα κλασικά και αυτά που έχουν εφαρμογές όπως το whats app. Αυτά μπορούμε να τα βάλουμε κι εμείς? Ούτε στο stock , ούτε στο swiftkey μου εμφανίζεται κάτι τέτοιο.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tommy κατα 99,9% ισχυει και για τον μαμα κερνελ αφου το εχω τσεκαρει και στο gpad που το εχω μονο ρουτ.Ξαναπροσπαθησε!

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά μη βαράτε... Αν είναι να μου κάνετε μήνυση, γυαλί και πάλι γυαλί.

Το πρόσεχα σαν τα μάτια μου - απλά έσκασε μία μέρα το πίσω γυαλί χωρίς προφανή λόγο (απότομη αλλαγή θερμοκρασίας?? - δεν ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά μη βαράτε... Αν είναι να μου κάνετε μήνυση, γυαλί και πάλι γυαλί.

Το πρόσεχα σαν τα μάτια μου - απλά έσκασε μία μέρα το πίσω γυαλί χωρίς προφανή λόγο (απότομη αλλαγή θερμοκρασίας?? - δεν ξέρω).

 

Υπαρχει καποιο μικρο θεματακι με το πισω γυαλι στα καναδεζικα E973 αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε root permissions και θέλετε να δείτε πόσο "καλή" είναι η CPU στο OG σας ακολουθείστε τα παρακάτω:

 

1) Restart τη συσκευή

2) Ανοίγετε terminal όσο πιο γρήγορα μπορείτε μετά το boot

3) Πληκτρολογείτε su

4) Πληκτρολογείτε dmesg | grep PVS

5) Δείτε το νούμερο του PVS (1 = slow, 2= nominal, 3= fast, 4= faster)

 

Όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός τόσο περισσότερο μπορείτε να κάνετε undervolt την CPU.

 

Πρέπει να είμαι από τους λίγους που είναι 1 = slow. :(:(

 

Περισσότερα εδώ

 

TIP: Αυτό ενδεχομένως μπορείτε να το τσεκάρετε σε οποιαδήποτε συσκευή έχει Qualcomm επεξεργαστή

Edited by krnl
Link to comment
Share on other sites

και γω 1 ειμαι (αν και μου το εβγαλε εντελως διαφορετικα απο τα Screenshots)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα, όλοι από την προσφορά της Vodafone το έχετε πάρει?

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ με την θέαση του αποτελέσματος. :lol::lol:

 

Από Voda εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...