Jump to content

Ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ vs ΠΛηροφορικής και Τηλεπικοινωνιών


antonis_wrx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (11 Ιούλ. 2004 , 17:47)

 

επαρχία περνάς μεν καλύτερα αλλά είναι πολλά τα λεφτά...

 

 

Ελάχιστη η διαφορά, πίστεψέ με.

Η ζωή στην Αθήνα είναι πανάκριβη κι ας μην πληρώνεις έξτρα ενοίκιο.

 

 

 

Sofia μήπως σε ξέρω και εγώ; Δεύτερο έτος είσαι;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι ρε δεν τη ξέρεις, πρώτο ετος είναι! :D

 

Αχα! Απο unwired εε;; Ντροπή σου μονο 5 posts! Α, με γεια το sharp! Καλοφωτογράφητο!

 

Εγω ελπίζω σε κατι καλο στη C, θα δείξει. Μακαρι μακαρι..

 

ΥΓ. Ενα forum μενει ακομα που μπαίνω και δεν σε ’χω πετύχει, κανονισε! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sofia (11 Ιούλ. 2004 , 21:10)

 

sykofanties filtate synadelfe papajohn!parakolou8w to site apo tin epoxi unwired,min koitas pou den postarw syxna...aman pia na se petyxainw synexws mprosta mou!!!!oso gia ti c,xmmm dy-sko-la!!!paei gia septembri,mipws kai parw kanenan aksioprepi ba8mo,mias kai me endiaferei to ma8ima...!

 

 

Μαιστρός Power:) Βρείτε παλιότερα θέματα που είχε βάλει σε μας (τα μοναδικά που κυκλοφορούν - τα είχε αρπάξει μια και είχε βγει τρέχοντας από το αμφιθέατρο), για την ακρίβεια εδώ . Συνήθως ψιλοπαρόμοια πέφτουνε. Μαίστρος είναι αυτός. Μη φοβάστε τίποτα....Διαβάστε διαφορές Pascal - C. Είχα γράψει 8 (πριν 2 χρόνια, βέβαια)...

 

Good luck

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sofia (11 Ιούλ. 2004 , 18:09)

 

as pw ki egw ti gnwmi mou ws ilektrologos tou EMP. :alien: pragmatika h sxolh den einai rodinh opws tin perimena...gurw mou oi mh-gnwstes mou lene "ma kala,griniazeis enw kaneis ayto pou 8es:spoudazeis pliroforiki"!!!ma oxi,spoudazw (gia tin ora) ma8imatika :blink: kai fysiki :wacko: !egw toulaxiston ais8anomai akoma oti briskomai se lykiaki fasi kai pairnw Geniki paideia,gia na kanw telika "argotera" (pote?) ayto pou mou aresei!ws tote...analysi,fysiki kai agios o 8eos!!!kai tin ennoia pc den tin exoume akousei akoma!!

Όντως, αυτό στο μετσόβειο είναι πολύ σπαστικό!

Link to comment
Share on other sites

pragmati eimai 1o etos (oxi gia polu,e?)!!!

papajohn,giati kale me dineis etsi!ase me na dimiourgw ki egw ena mysthrio gyrw apo to onoma mou i gynaika!! :cool:

oso gia to an 8a se ksanapetyxw papajohn,twra pou to les to exw dei kai kapou allou to onomataki sou,min koitas pou de milaw.gia na se boi8isw:i******a! :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να αρπάξει κάποιος τα θέματα και να φύγει τρέχοντας για να κυκλοφορήσουν; 4 άτομα να συνεννοηθείται να θυμάται από ένα θέμα ο καθένας και voila έχετε τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Ιούλ. 2004 , 03:08)

 

Γιατί πρέπει να αρπάξει κάποιος τα θέματα και να φύγει τρέχοντας για να κυκλοφορήσουν; 4 άτομα να συνεννοηθείται να θυμάται από ένα θέμα ο καθένας και voila έχετε τα θέματα.

 

 

 

Δεν ξέρεις τι εστί Στάθης Ζ*χος...Πραγματικά ένας από τους ψυχοπαθείς του ΕΜΠ....Με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Βάζει κάθε φορά 10 σελίδες θέματα, τα ίδια, και που φυσικά δεν λύνονται...με αποτέλεσμα τα μαθήματά του να τα χρωστάνε 1.000.000 άτομα...Οι ΗΜΜΥ και ΕΜΦΕ (οι 2 πιο άτυχες σχολές που έχουμε τη δυστυχία να τον ανεχόμαστε) καταφεύγουμε σε κόλπα σαν αυτό που σου προανέφερα ΜΠΑΣ και βγάλουμε έξω τα θέματα. Δίνω σήμερα στις 6 το απόγευμα "Εισαγωγή στην Επιστήμη των υπολογιστών". Θα σου πω παράδειγμα θέματος...:

 

Δίνει μέσα στο βιβλίο(που φυσικά δεν διαβάζεται) μια τεράστια ανίσωση (τρενο-ανίσωση) της μορφής:

 

O(n)<O(logn)<O(log(sqrt(n)))<O(n^n)<O(n!)<O(2^n)........

 

Και τι βάζει θέμα; Ναι...καλά μαντέψατε...."Να ταξινομηθούν τα παρακάτω" και δίνει καμιά 10ριά Ο...πρέπει να θυμάσαι απέξω την τρένο-ανίσωση...Που για να τη θυμηθείς όλη ακριβώς έτσι απέξω, πρέπει να είσαι τουλάχιστον ο John Nash!!!!!!!!!!!!!!! Και αυτό είναι ΕΝΑ από τα θέματά του!

 

@Σοφία: Την έννοια pc (να σας πουν πως δουλεύουν τα Windows, να σας πιάσουν κουτί να το ανοίξετε, να δείτε τι έχει μέσα, να σας εξηγήσουν πως λειτουργούν τα πάντα κλπ, ξέχασέ το:) Ούτε σε n έτη δεν θα το κάνεις αυτό! Επίσης, κάτι είπες για πληροφορική...Οι ΗΜΜΥ δεν είναι πληροφορική! Μην κάνετε αυτό το (λογικό) σφάλμα! Μπορείς να ασχοληθείς με πληροφορική, αλλά με την έννοια που το φαντάζεσαι στο λύκειο ("Θα ασχολούμαι όλη μέρα με pc, τα εργαστήρια θα είναι όλα προγραμματιστικά, καθόλου μαθηματικά, φυσικές κλπ), καμία σχέση:) Έχω αναλύσει σε προηγούμενη σελίδα νομίζω! :);)

 

Όσο για ότι tips θέλετε, αρκεί να ρωτήσετε :o Είμαι όλη μέρα μέσα στα εργαστήρια και...ακούω και ξέρω διάφορα:) Μπορείτε να με βρείτε και κατά τη διάρκεια της χρονιάς (προς το παρόν είμαι σπίτι και διαβάζω Ζάχο!!!)

 

Υ.Γ: βάζω κατά καιρούς διάφορα στη σελίδα μου...! ;) Καλή συνέχεια στην εξεταστική σας

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την lewton

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (11 Ιούλ. 2004 , 17:47)

 

επαρχία περνάς μεν καλύτερα αλλά είναι πολλά τα λεφτά...

 

 

Ελάχιστη η διαφορά, πίστεψέ με.

Η ζωή στην Αθήνα είναι πανάκριβη κι ας μην πληρώνεις έξτρα ενοίκιο.

 

 

 

Sofia μήπως σε ξέρω και εγώ; Δεύτερο έτος είσαι;

 

Όντως.Είχα έρθει το Πάσχα από Κρήτη και έμεινα στην μάνα μου.Ε βασικα δεν της ζήτησα μια δραχμή(και καλά μου δίνει ο πατέρας μου) και ξόδεψα σε 2 εβδομάδες ότι ξοδεύω σε 1 μήνα Ηράκλειο.πχ τα νετκαφέ είναι πολύ ακριβότερα Αθήνα.Μια χαρά είμαι Ηράκλειο.

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

τόσοι πολλοί είμαστε πιά ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ από εδώ? να οργανώνομε meetings από Οκτώβρη-Νοέμβρη (ή όποτε αρχίσουμε τέλος πάντων) :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (12 Ιούλ. 2004 , 13:51)

 

@Σοφία: Την έννοια pc (να σας πουν πως δουλεύουν τα Windows, να σας πιάσουν κουτί να το ανοίξετε, να δείτε τι έχει μέσα, να σας εξηγήσουν πως λειτουργούν τα πάντα κλπ, ξέχασέ το:) Ούτε σε n έτη δεν θα το κάνεις αυτό! Επίσης, κάτι είπες για πληροφορική...Οι ΗΜΜΥ δεν είναι πληροφορική! Μην κάνετε αυτό το (λογικό) σφάλμα! Μπορείς να ασχοληθείς με πληροφορική, αλλά με την έννοια που το φαντάζεσαι στο λύκειο ("Θα ασχολούμαι όλη μέρα με pc, τα εργαστήρια θα είναι όλα προγραμματιστικά, καθόλου μαθηματικά, φυσικές κλπ), καμία σχέση:) Έχω αναλύσει σε προηγούμενη σελίδα νομίζω! :);)

 

agapite ieremia,ayto akribws i8ela na pw ki egw!oti o kosmos 8ewrei edfalmena ti sxoli,sxoli pliroforikis!enw mono ayto den einai!

Link to comment
Share on other sites

γιατί υπάρχουν σχολές πληροφορικής χωρίς καθόλου μαθηματικά/φυσική?
Link to comment
Share on other sites

egw exw akousei apo ka8igiti oti sto ekswteriko oi sxoles computer and electronic engineering den kanoun ma8imatika,kai aytos einai kai o logos pou kata ton idio panta ka8igiti emeis yperexoume kai mas dexontai eykola sta metaptyxiaka...kata poso isxyei ayto den kserw!paidia den milame omws apla gia ma8imatika kai fysiki...milame gia TA ma8imatika kai TH fysiki!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (12 Ιούλ. 2004 , 13:51)

 

Δεν ξέρεις τι εστί Στάθης Ζ*χος...

 

Δίνει μέσα στο βιβλίο(που φυσικά δεν διαβάζεται) μια τεράστια ανίσωση (τρενο-ανίσωση) της μορφής:

 

O(n)<O(logn)<O(log(sqrt(n)))<O(n^n)<O(n!)<O(2^n)........

 

Και τι βάζει θέμα; Ναι...καλά μαντέψατε...."Να ταξινομηθούν τα παρακάτω" και δίνει καμιά 10ριά Ο...πρέπει να θυμάσαι απέξω την τρένο-ανίσωση...Που για να τη θυμηθείς όλη ακριβώς έτσι απέξω, πρέπει να είσαι τουλάχιστον ο John Nash!!!!!!!!!!!!!!! Και αυτό είναι ΕΝΑ από τα θέματά του!

 

Α, για τέτοιας δυσκολίας θέματα μιλάμε... :happy:

Ποιος είναι ο John Nash;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον...

 

Ο John Nash είναι ένας μαθηματικός με προσφορά στη θεωρία παιγνίων. Για περισσότερες πληροφορίες .... δες το A Beautiful Mind!

 

Τώρα όσο για τα μαθηματικά και τη φυσική. Φυσική έχουμε αρκετα περισσότερη απο τις αλλες σχολές πληροφορικής. Μαθηματικα είναι πάνω κατω τα ίδια. Τωρα για το αν είναι απαραίτητα, είναι ίσως αυτό που θα μας ξεχωρίζει στο μελλον απο τους "αλλους". Πχ έχω ενα φυλλο σε ΙΕΚ που κανει Java, pascal, C, C++ και και και. Θα γίνει web designer... Δεν νομίζω να θελουμε να βγουμε και μεις ...web designers! :) Τεσπα, και μενα μου τη δίνουν τα αναρίθμητα μαθηματικα που κανουμε. Το ξερα οτι θα νει πολλά, αλλα μονο όταν μπήκα συνειδητοποιήσα πως όλη η σχολή στην ουσια είναι μαθηματικα.

 

 

Τωρα για το τι λέι ο Κοκκινος για το "ανυπερβλητο κυρος του ΕΜΠ στο εξωτερικο που οφείλεται στα μαθηματικα" αφηστε τον να λέει. Ουτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος ψωνισμένος θα ναι στη σχολή μας! :) Αλλωστε σε όλες τις σχολές τα ίδια λένε!

 

Α, και για το Ζαχο, εγω που Pascal έγραψα 10 χωρις προηγούμενες προγραμματιστικές γνώσεις και απο θετικη θεωρούμαι θεός;; :cool: I don't think so. Δεν ξέρω για την "Εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών" αλλα ο προγραμματισμός να στρώσεις κ*** θέλει να κάνεις ασκήσεις...

 

Σοφια...... :cry: Big Bro is watching you!:wacko: :cry: Αν είναι ποτέ δυνατόν!!! Δεν θα θελα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να σουν κοπέλα μου, ούτε στο internet δεν θα μπορούσα να μπω χωρίς να με παρακολουθείς!!!! Aπα πα πα! :D

 

Καλη επιτυχια αυριο, και αν δε σε δώ να σου πω πως βγήκε Φυσική και Κυκλώματα! (Φραγκος Βενιέρης και Τσιπολίτης!)

Link to comment
Share on other sites

@ipparxos: Δεν ήταν δύσκολο. Απλά ΗΛΙΘΙΟ και βλαμμένο θέμα που δεν γράφεται. ο John Nash ήταν μαθηματικός σχιζοφρενής :p

 

@papajohn: Συγχαρητήρια για το 10ρι της pascal :p Πρέπει να είσαι από τους πραγματικά λίγους. Όσο για τους ψωνισμένους που προανέφερες, έχουν ένα δίκαιο. Κάνουμε ανώτατα μαθηματικά (εγώ ΚΑΙ Φυσική, οι ΗΜΜΥ όχι τόση πολύ) που στο εξωτερικό ούτε την ονειρεύονται. Αμερική, 3ο έτος κάνουν ότι κάναμε εμείς γ λυκείου (έχω μιλήσει με φιλαράκι φοιτητή). Τέσπα, το ψώνισμα δεν είναι καλό πράγμα.

 

@papajohn: Και ακόμα δεν έχεις δει τίποτα :) Είπες μια σωστή κουβέντα: και την είχε πει και ένας 5οετής δικός σας: "Όλα τα μαθήματα ανάγονται σε μαθηματικά και φυσική"...αυτό είναι κάτι που πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα....εγώ συμβιβάστηκα πάντως....έτσι δεν έπαθα σοκ όταν είδα ΤΙ πραγματικά είναι το "Μικροκύματα Ι" που είχα σε αυτό το εξάμηνο :p Ούτε τα ΣΑΕ του προηγούμενου :p

 

@sofia: Μα καλά, σε όλα θα συμφωνούμε εμείς; Btw πιθανόν να σε έχω γνωρίσει, μια και έχω μια πρωτοετή φίλη, που μου είχε γνωρίσει κάποιες φίλες της:)

 

1 μάθημα ακόμα...ΑΝΤΕΕΕΕΕΕΕ :wacko:

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (12 Ιούλ. 2004 , 23:55)

 

Ρε παιδιά τον Ζάχο τον ξέρω γιατί ερχόταν στο σχολείο μου και έκανε έξτρα μαθήματα Η/Υ, προγραμματισμού σε όσους τους ενδιέφερε το θέμα και σε γενικές γραμμές καλός ανθρωπος φαίνεται... Μια μέρα μας είπε και ένα παλουκάκι θέμα που σας έβαλε και για να πω την αληθεια μου άρεσε γιατί το θέμα ήθελε να σου κόβει από μαθηματικά και δεν ήταν τοσο πολύ θέμα προγραμματισμού... Πάντως ότι βάζει παλούκια θέματα το παραδέχτηκε και το χαιρόταν κι όλας...

 

 

O Ζάχος ξέρεις τι ακριβώς έχει σπουδάσει; Ε.Μ.Φ.Ε στην Ζυρίχη...γιαυτό μας έχει αλλάξει τα ούμπαλα με τα μαθηματικά του. Τα μαθήματά του είναι κατά 99,99% μαθηματικό-γενή και μαθηματικό-στραφή.

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

re sy papajohn ti ftaiw egw pou opou paw se blepw mprosta mou???mou fainetai pws ta stekia twn ilektrologwn einai telika sygekrimena!ante,na eyxesai na min ta apokalypsw se kamia endiaferomeni,giati tote kounia pou se kounage...!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αλλαγή τοπικ χρειάζεται μου φαίνεται.Ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ vs. Καθηγητές ΕΜΠ.Και να φανταστείτε ότι έτσι ακριβώς είναι όλες οι σχολές στην Ελλάδα(ΑΕΙ και ΤΕΙ).Όλοι οι καθηγητές προσπαθούν να κρατήσουν το κύρος της εκάστοτε σχολής κρατώντας χρόνια τους μαθητές στην πρόλη.λολ. :)

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Διόρθωση...σχολή εννοούσα.Καταραμένο Τ9.... :(

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Φίλοι ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ που είστε στο 1ο και στο 2ο έτος μπορείτε να έχετε τη γνώμη σας για αυτή τη σχολή, αλλά αφήστε πρώτα να την τελειώσετε και μετά ίσως σκέφτεστε διαφορετικά.

 

Σε αυτή τη σχολή δεν έρχεται κανείς για να γίνει προγραμματιστής, γιατί πολύ απλά υπάρχουν ένα κάρο σχολές πληροφορικής γι' αυτή τη δουλειά.

 

Όντως έχει στα πρώτα 2,5 χρόνια αρκετά μαθηματικά και φυσικές κτλ. αλλά κάποια στιγμή θα εκτιμήσετε την αξία τους.

 

Επιπλέον, ΕΜΠ σημαίνει μηχανικός και μηχανικός σημαίνει ο τύπος που του δίνουν ένα πρόβλημα και μετά κάθεται και το λύνει.

 

Σε σπάνιες περιπτώσεις θα ψάξει να βρει μόνος του ένα πρόβλημα για να έχει κάτι να λύνει.

 

Υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις μέσα στους ηλεκτρολόγους ΕΜΠ και μπορεί κανείς να βγει από ΔΕΗτζής μέχρι κεραιάς, από σοφτγουεράς μέχρι να ασχολείται με οικονομικά.

 

ΥΓ1. Η Pascal του 1ου εξαμήνου είναι ένα μάθημα αστείο σε σχέση με άλλα που θα ακολουθήσουν.

 

ΥΓ2. Δεν υπάρχει καλές σχολές, υπάρχουν καλοί φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

edosa ti bdomada pou perase mixanografiko

k dilwsa hlektrologon mixanikon sto politexnio tis

patras , afou akousa poli kala logia kai gia tin sxoli

alla k gia tin patra .

epeidi paratirisa oti poli spoudazete patra kai akomi pio

poli einai hlektrologoi , eite EMP eite sti patra .

opote tha ithela kapies genikoteres simboules

gia emas oso gia tin sxoli , oso k gia tin patra:p

meet u there :cool:

moria:18.500

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...