Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ λέω για layout χωρίς datadata, όπως στο nexus s που νομίζω ότι έχει το system στη γρήγορη και ολόκληρο το data στην "αργή". Ο τρόπος που λες νομίζω ότι χρησιμοποιεί τον παλιό kernel τής τελευταίας nightly με το παλιό layout που έτσι κι αλλιώς για μας που έχουμε τη "γρήγορη αργή" είναι άχρηστο το datadata. Αν τα έχω καταλάβει σωστά please confirm.. :)

 

Οχι αυτός ο τύπος που ανέφερα φτιάχνει τη ρομ χωρίς datadata.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To 80% αυτή έχει φίλε. Μην σκας όμως. Αφού την έχει και ο pawitp υπάρχει ελπίδα :)

 

Καλα δε κλαιω κιολας...:p Μια χαρα παει και ετσι

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο Pawitp λέει ότι αν ευδοκιμήσουν οι δοκιμές και τελικά χρησιμοποιηθεί η sdcard, θα πρόκειται για option και δεν θα είναι το default στήσιμο του κινητού. Το default partitioning θα παραμείνει ως έχει.

 

Ε θα το κάνουμε το πειραματάκι μας. Σιγά μην το αφήσουμε να περάσει έτσι...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την αργή έχω.

Πάντως αν είναι να πάει στην sdcard, τότε μετά χαράς αγοράζω μια μικρή (1-2GB) sd class 10 για να είναι καλύτερη η εμπειρία :D

Ούτως ή άλλως, τώρα δεν έχω καν βάλει!

 

Edit: Μετά από ένα μικρό ψάξιμο, αν ισχύσει το νέο layout με την sd card, έχω φύγει για μια 8άρα, είδα ότι φθήνυναν :p

Edited by happydonnut
Link to comment
Share on other sites

Ποιά gapps περνάς; πρεπει να βάλεις τα της jb. όχι gb, όχι ics

edit: gapps-jb-xxxxxxxx-signed.zip (όπως το λέει και στο αρχικό ποστ)

 

 

Οκ.Αν βλέπεις το δέντρο χάνεις το δάσος. Αυτή την χαζομάρα έκανα. Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους παιδια :)

Πριν λιγες μερες περασα και γω την CM10 και συγκεκριμενα την 9/9.Ακολουθησα ολα τα βηματα κανονικα και το κινητο δουλεβε καλα.

Χθες ειπα να δοκιμασω το semaphore kernel και απο τοτε σταματησε τo youtube να αναπαραγει τα βιντεο.

Επισης τα βιντεο που εχω αποθηκευμενα στην καρτα μνημης ουτε αυτα τα παιζει.

Ξαναπερασα απο την αρχη (πολλες φορες) την CM10 και αμεσως μετα το semaphore kernel αλλα παλι τα ιδια.

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο το προβλημα?

Να σημειωσω οτι δοκιμασα τις εκδοσεις 2.0.6 και 2.0.6s και η εγκατασταση εγινε απο CWM.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον Semaphore. Όλα λειτουργούν κανονικά.

Δοκίμασε να κάνεις μόνο ένα wipe cache/dalvik cache.

Αν δεν στρώσει βάλε την CM10 χωρίς Semaphore για να δούμε αν θα λυθεί το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους παιδια :)

Πριν λιγες μερες περασα και γω την CM10 και συγκεκριμενα την 9/9.Ακολουθησα ολα τα βηματα κανονικα και το κινητο δουλεβε καλα.

Χθες ειπα να δοκιμασω το semaphore kernel και απο τοτε σταματησε τo youtube να αναπαραγει τα βιντεο.

Επισης τα βιντεο που εχω αποθηκευμενα στην καρτα μνημης ουτε αυτα τα παιζει.

Ξαναπερασα απο την αρχη (πολλες φορες) την CM10 και αμεσως μετα το semaphore kernel αλλα παλι τα ιδια.

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο το προβλημα?

Να σημειωσω οτι δοκιμασα τις εκδοσεις 2.0.6 και 2.0.6s και η εγκατασταση εγινε απο CWM.

 

η 2.0.6s δεν είναι για CM. Διέγραψε και τα δύο αρχεία και ξανακατέβασε το σωστό και ξαναδοκίμασε. μάλλον ταχεις μπερδέψει για να μην δουλεύει η αναπαραγωγη βιντεο

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

η 2.0.6s δεν είναι για CM. Διέγραψε και τα δύο αρχεία και ξανακατέβασε το σωστό και ξαναδοκίμασε. μάλλον ταχεις μπερδέψει για να μην δουλεύει η αναπαραγωγη βιντεο

 

Αφου τα εχω μπερδεψει πες μου τουλαχιστον ποια εκδοση χρειαζομαι για να μην ξανακανω λαθος :)

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Η 2.0.6 είναι για την CM10. Όποια έκδοση βλέπεις με s είναι για άλλες ROMs που δεν βασίζονται στην CM10. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η 2.0.6 είναι για την CM10. Όποια έκδοση βλέπεις με s είναι για άλλες ROMs που δεν βασίζονται στην CM10.

 

εγω την s εκδοση εχω βαλει παντως...αλλα μαζι με το patch και δουλευει μια χαρα

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγω την s εκδοση εχω βαλει παντως...αλλα μαζι με το patch και δουλευει μια χαρα

 

Και σε εμένα δουλεύει μια χαρά με το patch.

Edited by spookgf
Link to comment
Share on other sites

Έβαζα αυτήν την έκδοση με το patch στην CM9 αλλά δεν μου έπαιζε συγκεκριμένα βίντεο οπότε έβαλα την κανονική έκδοση και όλα έπαιζαν κανονικά.

Στην CM10 έβαλα από την αρχή την κανονική έκδοση για να μην έχω το ίδιο πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες δεν μπορω να συνδεσω την συσκευη μου ουτε σε download mode αλλα και οταν ειναι ανοικτο για να μεταφερω αρχεια,ενω πριν γινονταν ολα κανονικα.Δεν ειχα πειραξει καθολου τους drivers στο pc,παρ'ολα αυτα εσβησα το Kies και το ξαναπερασα σε 3 pc και δοκιμασα 4 διαφορετικα καλωδια.Μεχρι στιγμης δεν καταφερα τιποτα.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η συσκευη?

Edited by vaggos_vankel
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους παιδια :)

Πριν λιγες μερες περασα και γω την CM10 και συγκεκριμενα την 9/9.Ακολουθησα ολα τα βηματα κανονικα και το κινητο δουλεβε καλα.

Χθες ειπα να δοκιμασω το semaphore kernel και απο τοτε σταματησε τo youtube να αναπαραγει τα βιντεο.

Επισης τα βιντεο που εχω αποθηκευμενα στην καρτα μνημης ουτε αυτα τα παιζει.

Ξαναπερασα απο την αρχη (πολλες φορες) την CM10 και αμεσως μετα το semaphore kernel αλλα παλι τα ιδια.

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο το προβλημα?

Να σημειωσω οτι δοκιμασα τις εκδοσεις 2.0.6 και 2.0.6s και η εγκατασταση εγινε απο CWM.

 

 

 

η ληψη βιντεο σου δουλευει?

ειχα και εγω πριν λιγες μερες τα ιδια προβληματα

ζητησα και εγω απο εδω βοηθεια....αλλα...

τελικα εβαλα την 13/9 και semaphore 2.0.6s και ολα λυθηκαν....

αν θες κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω ευχαριστηση μου.....

Link to comment
Share on other sites

η ληψη βιντεο σου δουλευει?

ειχα και εγω πριν λιγες μερες τα ιδια προβληματα

ζητησα και εγω απο εδω βοηθεια....αλλα...

τελικα εβαλα την 13/9 και semaphore 2.0.6s και ολα λυθηκαν....

αν θες κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω ευχαριστηση μου.....

 

Κανονικά η έκδοση "s" δεν είναι για την CM10. εκτός αν έχεις περάσει και το κατάλληλο patch. κάτι δεν έχει κάνει καλά ο φίλος και δεν του παίζουν.μια επανάληψη στο πέρασμα της ρομ ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση απο 23/8 σε 13/9 και έχει μείνει αρκετή ώρα στο εφέ του bootloader..είναι η πρώτη μου αναβάθμιση στην cm10 και μου κάνει εντύπωση γιατί στην cm9 δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα

 

Συγνώμη να διορθώσω το μύνημα μου,σε 16/9

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να διορθώσω το μύνημα μου,σε 16/9

 

Θα πρέπει να ξαναδιορθώσεις γιατί η 16/9 δεν είναι cm10 αλλά cm9. Προσπάθησες να πας απο cm10 σε CM9 (φαντάζομαι χωρίς full wipe)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν πως την έπαθα έτσι..

 

Το χειρότερο είναι πως δεν έκανα nandroid backup...υπάρχει περίπτωση να περάσω το .zip της rom από CWM Recovery?Προκειμένο να γλυτώσω το στήσιμο απο την αρχή;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι πως δεν έκανα nandroid backup...υπάρχει περίπτωση να περάσω το .zip της rom από CWM Recovery?Προκειμένο να γλυτώσω το στήσιμο απο την αρχή;

 

Εδώ που έφτασε το πράγμα δεν χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις.

Προσπάθησε να αποφεύγεις τα πολλαπλά μηνύματα χρησιμοποιώντας το κουμπί "τροποποίηση" του φόρουμ.

 

Ενημερωτικά ένα απο τα τρια build bots της Cyanogenmod team έχει χαλάσει με αποτέλεσμα πολλές bulds να αποτυγχάνουν, ο pawitp είπε ότι αν είμαστε τυχεροί μπορεί σε λίγες ώρες να έχει βγει η νέα build. Ο λόγος που υπάρχει σχετική ανυπομονησία για την δημιουργία της είναι ότι περιλαμβάνει μια αλλαγή που ενδεχομένως να "ξαλαφρώσει" λίγο την cpu και το κινητό να κουράζεται (και κατ΄επέκταση να "μπουκώνει") πιο δύσκολα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

αν κατεβάσω και περάσω την Nightly 17/9 κλασσικά με Install zip από CWM από πάνω από αυτή που φοράω τώρα 1/9 θα σβηστούν όλα και πρέπει να το στήσω από την αρχή το κινητό ή θα γίνει σαν αναβάθμιση και δεν πειραχτεί τίποτα ?

ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα ή τα Updates παίζουν σωστά πάνω από προηγούμενες εκδόσεις ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Χτες πήρα την απόφαση κ εγώ να παω σε JB.Ακολούθησα λοιπόν τον πάααρα πολυ καλό κ απλό οδηγό που έχετε μοιραστεί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341329 και έβαλα semaphore 2.5.0 και αυτή cm-10-20120914-NIGHTLY-galaxysmtd .Όλα μία χαρά και τρέχει αλφάδι. Στο σημείο που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι ότι θέλω να κάνω repartition την sd κάρτα μου και δεν έβρισκα πως. Στο recovery δεν είχε τέτοια επιλογή:(

Αυτό προέκυψε ως εξής:Ενώ όταν συνέδεα τον γαλαξία στο pc εμφανιζόταν η sd, στο κινητό δεν μπορούσα να την δω. Έτσι δοκίμασα repartition και αφού δεν βρήκα στο κινητό την επιλογή, το έκανα μέσω του προγράμματος mini tools partition wizard application των windows σε ext4. Τώρα ούτε το κινητό την βρίσκει ούτε το pc (λογικό; αφού είναι σε ext4). Θα με διευκολύνατε πολύ αν μου προτείνατε κάποιο walkthrough.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

I push my fingers into my eyes....
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τσάμπα μπήκες στην διαδικασία για να κάνεις re-partition την κάρτα σου. Αν κοίταζες μέσα στον φάκελο emmc θα έβρισκες το περιεχόμενο της.

Δοκίμασε να κάνεις format στην κάρτα σου στον υπολογιστή σε Fat32 και δες αν θα σου την διαβάσει το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας περασα πριν 2 μερες την cm10 ολα καλα χθες μονο αρχισε καμια δυο φορες να ανοιγει ηκαμερα και το google χωρις να το πειραξω, αλλα τωρα δεν δουλευει και το ηχειο ειναι απο την cm10 το προβλημα, η εκαψε το ηχειο.Χθες που δοκιμασα ενα τραγουδι για να δω αμα παιζει ειχα μια κληση οταν το σηκωσα ακουγα και αυτον που με καλεσε αλλα και το τραγουδι απο το ακουστικο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...