Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται στην παρέα κ ξεκινώ:

Το αγόρασα πριν 1 μήνα κ δεν έχω πρόβλημα κανένα.

Ημερομηνία κατασκευής: 4/8/2014

Ερώτηση: Στέλνω μνμ στα ελληνικά κ μένουν "κολλημένα" τα

κεφαλαία. Το αντίστοιχο κουμπί με το βέλος των κεφαλαίων

δεν εναλάσσει στα μικρά. Ξέρει κάποιος τι γίνεται;

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ] Συχνές ερωτήσεις / FAQ για το Galaxy S III,το θεμα με το πληκτρολογιο ειναι πονεμενη ιστορια,λογω περιορισμου στους 160 χαρακτηρες...κλπ...κλπ.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται στην παρέα κ ξεκινώ:

Το αγόρασα πριν 1 μήνα κ δεν έχω πρόβλημα κανένα.

Ημερομηνία κατασκευής: 4/8/2014

Ερώτηση: Στέλνω μνμ στα ελληνικά κ μένουν "κολλημένα" τα

κεφαλαία. Το αντίστοιχο κουμπί με το βέλος των κεφαλαίων

δεν εναλάσσει στα μικρά. Ξέρει κάποιος τι γίνεται;

Ευχαριστώ.:)

Πας μηνύματά --->ρυθμίσεις (πατώντας το αριστερό touch της συσκευής) και επιλέγεις στην εισαγωγή λειτουργίας αυτόματο

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά,

δεν είναι ακριβώς παράπονο αλλά προς τα εκεί πάει η ιστορία. Προς το παρόν είναι απορία και θα ήθελα γνώμες/εμπειρίες συμφορουμιτών:

 

Κάτοχος S3 από Ιούλιο 2012 (αρα έληξε η εγγύηση πριν λίγους μήνες). Δεν έχω κάνει root κλπ και έπαιρνα όλες τις αναβαθμίσεις που μου έστελναν. Το τηλέφωνο γινόταν όλο και πιο βαρύ και αργοκίνητο. Πριν ένα μήνα αποφάσισα να βγάλω το power saving mode (που ως τότε είχα πάντα στο ΟΝ) ώστε να δουλεύει φουλ ο επεξεργαστής και να πάρω πίσο λίγη από τη χαμένη ταχύτητα.

Ξεκαθαρίζω ότι το κινητό από όταν το πήρα το ξεζούμιζα χρησιμοποιώντας το για ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Από ενεργοβόρα παιχνίδια τύπου clash of clans ως εφαρμογές για καταγραφή οικονομικών κλπ Είχα πολλά data που έκανα περιοδικά backup χειροκίνητα. Είχα και εφεδρική μπαταρία για να το έχω ανοιχτό διαθέσιμο 24/7!

 

Το περασμένο Σάββατο έβαλα να γίνουν μερικά updates εφαρμογών από το PLAY και ενώ η μπαταρία έδειχνε περίπου 10%. Λίγη ώρα μετά βρήκα το κινητό κλειστό (δεν το παρακολουθούσα στο update) και όταν το άνοιξα είδα να προσπαθεί να συνεχίσει τα update αλλά και να βγάζει το μήνυμα "android.process.acore has stopped unexpectedly". Το τηλέφωνο πρακτικά αχρηστεύτηκε αφού λειτουργούσε αλλά ήταν αδύνατο να κάνεις κάτι χωρίς να σου σπάσουν τα νεύρα. Όποιος το έπαθε ξέρει...

Αφού το έψαξα η πιθανότερη λύση φάνηκε να είναι διαγραφή δεδομένων contact list. Την έκανα χωρίς να δω να λύνεται το θέμα παρά τα restart και το άφησα για τη νύχτα. Κυριακή πρωί το μήνυμα είχε σταματήσει και φαινομενικά το τηλέφωνο δούλευε....

Δευτέρα πρωί το βρήκα με το samsung logo που εμφανίζει κατά το restart. Κολλημένο εκεί με την οθόνη αναμμένη χωρίς να κάνει restart. Έβγαλα\έβαλα μπαταρία και προσπάθησα να το ξανανοίξω. Η οθόνη έγινε όπως ήταν η τηλεόραση στην αναλογική εποχή όταν δεν είχες συντονίσει κάποιο κανάλι. Εδώ στη φωτογραφία που έχει ανεβάσει κάποιος στο xda βλέπετε ότι βλέπω...

 

Από αυτήν την κατάσταση βγαίνει μόνο βγάζοντας τη μπαταρία. Προσπάθησα να μπω σε mode recovery αλλά και πάλι η οθόνη βγαίνει έτσι. Μπαίνω όμως κανονικά σε download mode και η οθόνη είναι κανονική! Crystal clear!

 

Έτσι επιχείρησα να περάσω μέσω odin μια στοκ που έλεγξα με κάθε λεπτομέρεια ότι είναι για τη δική μου συσκευή. Τζίφος με μήνυμα για πρόβλημα στο partition. Πήγα στο επόμενο στάδιο ψάχνοντας για αρχείο pit για το δικό μου (I9300 16GB) και ξαναπροσπάθησα αλλά πήρα κάτι σαν total write failure. Δοκίμασα και άλλες usb και άλλο odin αλλά και πάλι τίποτα.

 

Ετσι αποφάσισα να το πάω στο service. Φοβούμενος τα μαιμού ανταλλακτικά πήγα σε επίσημο samsung. Εκεί αφού το κοίταξαν μου είπαν ότι θέλει αλλαγή οθόνης 140 ευρώ. Με την τιμή καινούργιου να είναι γύρω στα 200 δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώσω τέτοια επισκευή. Είναι όμως πραγματικά η οθόνη το πρόβλημα; Όπου βρήκα ανάλογη περίπτωση στο internet μιλάνε για emmc. Είναι το ίδιο; Στο service δεν είπα τίποτα για download mode όπου η οθόνη δείχνει να δουλεύει τζιτζι και απλά το πήρα πίσω χωρίς να δεχτώ αντικατάσταση οθόνης.

Και τι κάνω τώρα; To πάω σε άλλον για δεύτερη γνώμη; Σε επίσημο πάλι ή σε άλλο; Το παρατάω τελείως και πάω για άλλο κινητό;Πολλά τα λεφτά...

 

Any thoughts?

KCB
Link to comment
Share on other sites

Και οθόνη να αλλάξεις δε νομίζω να δουλέψει αν έχει χαλάσει η emmc.Οπότε μάλλον πας για άλλο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και οθόνη να αλλάξεις δε νομίζω να δουλέψει αν έχει χαλάσει η emmc.Οπότε μάλλον πας για άλλο.

 

Μα αν το service μου λέει ότι πρέπει να αλλάξει οθόνη δεν πρέπει να μου δώσει πίσω κινητό που δουλεύει; Ξέχασα να ρωτήσω και αν δίνουν μετά εγγύηση από εκεί και πέρα!

 

πηγαινε και σε αλλο σερβις,παρε και αλλη γνωμη πρωτα.

 

Σίγουρα θα το κάνω, φοβάμαι όμως ότι θα είναι ίδια απάντηση και τότε θα πρέπει να αποφασίσω αν το κάνω ή κλαίω τη συσκευή και πάω γι'άλλη. 140 η οθόνη αλλά αν το δεις αλλιώς είναι το μικρότερο ποσό που μπορείς να ξοδέψεις για να έχεις πάλι μια λειτουργική συσκευή (δεδομένου ότι γίνεται καλή δουλειά ...)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν υπάρχει και καμιά άλλη ιδέα εδώ είμαστε :)

KCB
Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρήματα για συσκευή 2 ετών, που είναι χωρίς εγγύηση, δεν ξέρω αν αξίζει. Αν δεν βγάλεις άκρη με φθηνότερη επισκευή (σαφώς κάτω από τα 100 Ευρώ) θα σου πρότεινα να πας αλλού, σε νεα συσκευή.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μα αν το service μου λέει ότι πρέπει να αλλάξει οθόνη δεν πρέπει να μου δώσει πίσω κινητό που δουλεύει; Ξέχασα να ρωτήσω και αν δίνουν μετά εγγύηση από εκεί και πέρα!

 

 

 

Σίγουρα θα το κάνω, φοβάμαι όμως ότι θα είναι ίδια απάντηση και τότε θα πρέπει να αποφασίσω αν το κάνω ή κλαίω τη συσκευή και πάω γι'άλλη. 140 η οθόνη αλλά αν το δεις αλλιώς είναι το μικρότερο ποσό που μπορείς να ξοδέψεις για να έχεις πάλι μια λειτουργική συσκευή (δεδομένου ότι γίνεται καλή δουλειά ...)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν υπάρχει και καμιά άλλη ιδέα εδώ είμαστε :)

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι όντως το emmc σου.. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση μια αντικατάσταση οθόνης να σου διορθώσει το πρόβλημα. Στα καλά service πάντως έχουν συσκευές που τεστάρουν οθόνες (screen testers) και μπορείς να πας και να σου ελεγξουν την οθόνη για να σου λυθεί η απορία τουλάχιστον.. Όσο για το emmc θεωρητικα μπορεί να αλλάξει και μόνο του αλλά είναι λεπτοδουλειά και ζητάνε αρκετά χρήματα για την αλλαγή..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσα για τη δεύτερη γνώμη και αναμένονται νεότερα. Η πρώτη εκτίμηση και αυτού του τεχνικού ήταν ότι πρόκειται για βλάβη οθόνης αλλά φυσικά θα ακολουθήσει κανονικός έλεγχος.
KCB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους και συγγνώμη προκαταβολικά αν αυτό που θα αναφέρω έχει ερωτηθεί ξανά.

 

Εδώ και 10 περίπου μέρες, και με το κινητό να είναι (ή δείχνει να είναι) φορτισμένο, ενώ χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή ξαφνικά η οθόνη αρχίζει να τρεμοπαίζει, χάνεται το σήμα και το κινητό κολλάει.

Βγάζω μπαταρία (η μόνη λύση), ξαναβάζω, ανοίγω και κολλάει στην οθόνη με το samsung.

Ξαναβγάζω μπαταρία, βάζω, συνδέω φορτιστή και ανοίγει κανονικά με την μπαταρία να είναι στο επίπεδο πριν κολλήσει.

Έχω ήδη προσπαθήσει battery calibration και factory reset.

 

Υπάρχει καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει;

Ευχαριστώ!

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

χωριςνα ειμαι ειδικος θα ελεγα οτι ειναι καθαρα προβλημα μπαταριας,αν εισαι ρουτ κανε καλιμπραρισμα μπαταριας με εφαρμογη απο το πλαυστορ,αν δεν κανει τιποτα τοτε αλλαγη (μαλλον) μπαταριας.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω παραγγείλει ήδη μπαταρία και την περιμένω, αλλά έλεγα αν υπάρχει και καμιά άλλη ιδέα.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

σε δυο φιλους μου μαυρισε η οθονη ενω η συσκευη δοθλεωει κανονικα, αναβει το λεντ κ τα φωτακια κατω χαμηλα. ξερει κανεις τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ξερω αν προηγηθηκε πεσιμο της συσκευης που θα μπορουσε να ειναι ενας λογος,αλλα ας πανε σε ενα σερβις για ελενχο οθονης.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

σε δυο φιλους μου μαυρισε η οθονη ενω η συσκευη δοθλεωει κανονικα, αναβει το λεντ κ τα φωτακια κατω χαμηλα. ξερει κανεις τι παιζει?

 

το πως δεν μας λές.

Στα καλά καθούμενα;μετά απο πτώση;πως;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

..."ας πανε σε ενα σερβις για ελενχο οθονης." μονο γραψε μας για ενημερωση τι ειπαν στο σερβις.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή οθόνης 170 ευρώ είπε σε μένα το σέρβις... :cry:

Και για την ιστορία μια και το είχα περιγράψει εδώ πριν καιρό, δεν ήταν ούτε οθόνη το πρόβλημα και το κινητό είναι νεκρό.

Ας μην αρχίσω για τους τεχνικούς και του επίσημου και των άλλων επαγγελματιών "επισκευαστών" :mad:

KCB
Link to comment
Share on other sites

εδω ομως οπως γραφει τα υπολοιπα μερη δειχνουν να λειτουργει το τηλ.επισης οθονη επισημη βρισκεις στα 120 ευρω πλεον(εξισου ακριβα ομως).
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σας .

το προβλημα εντοπιζεται στην συσκευη μου αφου δεν αναγνωριζει το δικτυο της cosmote μετα την τελευταια αναβαθμιση που του εκανα.

εχει κανεις παρομοιο προβλημα? υπαρχει λυση?

με τεχνικο της samsung που μιλησα μου ειπε πως δεν υπαρχει τροπος για επιστροφη του τηλεφωνου στο προηγουμενο (παλιο) λογισμικο .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας .

το προβλημα εντοπιζεται στην συσκευη μου αφου δεν αναγνωριζει το δικτυο της cosmote μετα την τελευταια αναβαθμιση που του εκανα.

εχει κανεις παρομοιο προβλημα? υπαρχει λυση?

με τεχνικο της samsung που μιλησα μου ειπε πως δεν υπαρχει τροπος για επιστροφη του τηλεφωνου στο προηγουμενο (παλιο) λογισμικο .

επισημη αναβαθμηση εννοεις? απο 4.1.2 σε 4.3? ριξε μια ματια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584 ισως αν κανεις αυτα που γραφει ο οδηγος να γυρισεις στην προηγουμενη εκδοση που ειχες,μαλλον το προβλημα σου δειχνει λαθος στον φακελο efs.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δυστυχώς ότι και να δοκίμασα για επαναφορα λογισμικου android , δεν είχε κανένα αποτέλεσμα , γιατί πολύ απλά δεν δέχεται το κινητό να εγκαταστήσει καμια παλαιότερη έκδροση. το πρόβλημα μου λοιπόν σε σχέση με το οτι το νέο λογισμικό που το έκανα σαν τελευταία μου λύση εκ νέου εγκατάσαση, ακόμα και μέσο odin3 , συνεχίζει να μην δέχεται και να μην αναγνωρίζει το δίκτυο της κινητής μου τηλεφωνίας cosmote. φυσικά δοκίμασα και άλλη micro card sim και ούτε αυτήν αναγνωρίζει. το αποτέλεσμα είναι να παραμένω χωρίς κινητό που όπως είχα προαναφέρει είναι το samsung s3. :( έχει κανείς να μου προτείνει κάτι άλλο να κάνω ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...