Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...

Προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση στο τάμπλετ μέσω odin αλλά μετά το φλασάρισμα το τάμπλετ είναι νεκρό...!!!!:cry::cry:

Στο Odin δεν έγραψε λάθος...Τίποτα δεν λειτουργεί...ούτε η φόρτιση.

Έχω το N8000 και προσπάθησα να βάλω την κυπριακή 4.4.2 ρόμ.

Καμιά βοήθεια......??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε download mode μπαίνει ή έχει μπρικαρει τελείως?

Ποιά rom έβαλες?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε download mode μπαίνει ή έχει μπρικαρει τελείως?

Ποιά rom έβαλες?

 

Όχι δεν μπαίνει..έχει σβήσει και δεν ανάβει με τίποτα.

Ρομ έβαλα αυτή : N8000XXUDNH2_N8000VFGDNH2_N8000BUDNG1_HOME.tar.md5

Την κατέβασα από sammobile. Είναι η official Της Κύπρου.... Υπάρχει επιστροφή βρε παιδιά ή να ξεκινήσω να το κλαίω???

Link to comment
Share on other sites

Απο εγγύηση πως πας;

Αν πιανουν λιγο τα χερια σου, δομιμασε ν' ανοίξεις το πισω καπακι, ξεκινώντας απο το ασημι καπακι της καμερας στο επανω μερος. Αποσυνδεσε τυν μπαταρια για 5-10 λεπτά και επανασυνδεσε.

Δοκιμασε κατ' ευθειαν να το βαλεις σε download. Αν παλι ειναι νεκρο .... αντιπροσωπία!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 4.4.2 (την Γερμανική έκδοση από sammobile) μέσω Odin. έχω όμως πρόβλημα με το 3G.

έχω βάλει κάρτα Vodafone και δίνω το PIN, βγάζει Welcome to Vodafone αλλά δεν έχω data connection.

 

Είδα τα APN Settings τα οποία μου φαίνονται σωστά (ίδια με τα αντίστοιχα στο κινητό μου)

 

μήπως χρειάζεται κάτι άλλο για το Note?

 

Βεβαιώσου ότι στο apn έχεις internet (όχι internet.vodafone.gr).

Note 10+ 12/256, iPhone 12 Pro Max 512
Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις την ρομ που θελεις απο το samfirmware και το περνας με odin.

Απλό!

 

Οδηγιες για το odin θα βρεις σχεδον παντου στο myphone. Ενα απλο search αρκει.

Κατ'αρχάς antoni18s πού βρήκες 4.2.2 για το Νοτε 10.1? Επίσημη δεν εχω δει πάντως στο sammobile (αλλά και custom στο ΧDA δεν έχει). Mήπως ήθελες να γράψεις 4.4.2?

@fanatikos: Όσο αφορά την απάντηση σου στο ποστ του antoni18s

Δεν είναι τόσο απλό φίλε Fanatikos να επιλέξει απλά μια ρομ και να την φλασάρει με οντιν. Αν κάνει downgrade απο 4.2.2 (ή 4.4.2) σε 4.1.2 μπορεί να οδηγήσει σε νέκρωση της συσκευής (brick/τούβλο) γιατί έχει αναβαθμιστεί και το μόντεμ. Οπότε downgrade δεν θα το συνιστούσα αλλά μπορεί να αναβαθμίσει άνετα στην τελευταία επίσημη 4.4.2 αν έχει βγει για το μοντέλο του (δεν έχει βγει ως τώρα για το GT N8000, έχει βγει για το 4G Ν8020 της cosmote και για το wi-fi only μοντελο Ν8010) ή να βάλει μια custom rom≥υπάρχουσας ρομ oπου εκεί δεν χρειάζεται να περιμένει, υπάρχουν αρκετές ρομ να καλύψουν τα γούστα και τις ανάγκες του.

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μπρικαρισμα απο αλλαγη μοντεμ? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο! Μπρικαρισμα απο downgrade μοντεμ? Γιατι το modem δεν συμπεριλαμβάνεται στην ρομ?

Λογω καινούργιου boot loader (που δεν συμπεριλαμβάνεται ουτως ή αλλως στην ρομ) ναι το εχω ακουσει (και το εχω δει) αλλα μπρικαρισμα λογω μοντεμ ..... ειλικρινά..... πρώτη φορα ακούω.

Εδω βρε παιδια, βαζουμε διαφορα μόντεμ και τα δοκιμαζουμε τι λενε ή για να αντιμετωπίσουμε δυσλειτουργίες και εδω λετε οτι μπρικαρει?

 

PS: Εχω κάνει κάμποσα downgrade / upgrade στο ταμπλετακι μου (απο jb < > ics) πριν το αφησω στην ησυχία του, χωρις ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να αντιμετωπίσω πρόβλημα. Πολύ περισσοτερο δε με μπρικαρισμα!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε σε κινητό γνωστού τι να σου πω. Μπορεί να ισχύει κάτι άλλο στα ταμπλετ αφού ισχυριζεσαι ότι δεν είχες θέμα.

 

24/10: Ρώτησα ένα φίλο που ασχολείται με επισκευες ταμπλετ, παίζει ανάλογα με το Fw του μοντεμ το baseband αν θυμαμαι καλά.

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι για το N8000 και το 8010 προβλέπεται και η L έκδοση αλλά ρε παιδιά πότε θα πάρουμε την επίσημη 4.4 ??? Έχουμε μείνει ακόμα στην 4.1.2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι για το N8000 και το 8010 προβλέπεται και η L έκδοση αλλά ρε παιδιά πότε θα πάρουμε την επίσημη 4.4 ??? Έχουμε μείνει ακόμα στην 4.1.2

 

Lollipop? Χλωμό το κόβω. (μακάρι να διαψευσθώ)

Δεν λες καλά που δώσανε με τα χίλια ζόρια και παράπονα την 4.4.2 και αυτή κουτσουρεμένη (π.χ δεν έχει τα s-note αpps του 2014 μοντέλου). Για να έμεινες στην 4.1.2 μάλλον έχεις το Ν8000. Δεν ξέρω γιατί κόλλησαν σ' αυτό το μοντέλο και δεν την δώσανε ακόμη.

Πού το διάβασες;

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει λύσει κανείς το πρόβλημα με την κάρτα SD που μετά την αναβάθμιση σε Kit Kat δεν μπορεί καμία εφαρμογή τρίτων να γράψει;

Δηλαδή αν πάω να πάρω αρχεία από την εσωτερική μνήμη με τον ES File Explorer ή με οποιονδήποτε άλλο file explorer εκτός του Stock file explorer και πας να τα γράψεις στην εξωτερική κάρτα δεν σ' αφήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω τη νέα εφαρμογή MS Office, not compatible λέει. Αμάν αυτή η 4.1.2.

 

Update: μάλλον η εφαρμογή φταίει.

Edited by VagST
Link to comment
Share on other sites

Άρα. .. μπλε... μένουμε με τον stock file explorer. Και το επόμενο tablet ή κινητό θα είναι Windows phone... Αυτό θέλουν
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω για το ταμπλετ μετά από αναβάθμιση του YouTube πατάω πάνω στην οθόνη Ενώ παίζει το βίντεο σε ολόκληρη οθόνη δεν βγάζει τη μπάρα να προχωράς το βίντεο μπροστά και το σηματάκι της παύσης
Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω για το ταμπλετ μετά από αναβάθμιση του YouTube πατάω πάνω στην οθόνη Ενώ παίζει το βίντεο σε ολόκληρη οθόνη δεν βγάζει τη μπάρα να προχωράς το βίντεο μπροστά και το σηματάκι της παύσης

 

Δοκίμασε να πας στις Ρυθμίσεις και στην Διαχείριση εφαρμογών να βρεις το youtube και να κάνεις διαγραφή δεδομένων και προσωρινής μνήμης (cache)..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε αλλάξει καθόλου την μπαταρία του τάμπλετ ? Έχετε να προτείνετε καμιά αξιόπιστη που να έχετε αγοράσει ? Έχω δει ένα βιντεάκι που την αλλάζει ένας τύπος δεν μου φάνηκε δύσκολη διαδικασία. Δυστυχώς και μου βγάζει το πολυ 3,5 ώρες οθόνη απο εκει που έβγαζε 10 ώρες και το χειρότερο αργεί απελπιστικά να φορτίσει ή δεν φορτίζει καθόλου ορισμένες φορές ακόμα και αν έχουν περάσει 24 ώρες. Θα μου πείτε μπορεί να φταίει ο φορτιστής...οκ ναι μπορεί αλλά έχει πέσει και η απόδοση της μπαταρίας σε πολυ ασχημα επίπεδα. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε αλλάξει καθόλου την μπαταρία του τάμπλετ ? Έχετε να προτείνετε καμιά αξιόπιστη που να έχετε αγοράσει ? Έχω δει ένα βιντεάκι που την αλλάζει ένας τύπος δεν μου φάνηκε δύσκολη διαδικασία. Δυστυχώς και μου βγάζει το πολυ 3,5 ώρες οθόνη απο εκει που έβγαζε 10 ώρες και το χειρότερο αργεί απελπιστικά να φορτίσει ή δεν φορτίζει καθόλου ορισμένες φορές ακόμα και αν έχουν περάσει 24 ώρες. Θα μου πείτε μπορεί να φταίει ο φορτιστής...οκ ναι μπορεί αλλά έχει πέσει και η απόδοση της μπαταρίας σε πολυ ασχημα επίπεδα. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !!!!

 

Πες μου σε παρακαλώ ποια rom έχεις;

Link to comment
Share on other sites

stock είμαι σε όλα φίλε έχω την 4.1.2 στο μοντέλο Ν8000.

 

Έχεις θέμα αυτό είναι αλήθεια... αν και μετά την 4.0.4 η Samsung το κατέστρεψε το tablet από θέμα αυτονομίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις, σ' αυτό που λες!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις, σ' αυτό που λες!

 

Πάμε όλοι να κάνουμε downgrade? χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...