Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο 1ο σου post πάντως δεν είδα κάτι τέτοιο. Το έθεσες defacto ότι η έλλειψη 3G είναι μειονέκτημα:

Καλημέρα . Τώρα που ήπια τον καφέ μου ας παίξουμε λίγο με τις λέξεις και τις έννοιες .

 

Fact : Τούτο το forum είναι το επίσημο γιά το Samsung Galaxy Note 10.1 N8000 (επικεφαλίδα και πρώτη σελίδα)

Fact : Οταν λέμε ότι κάτι μειονεκτεί , ας πούμε το περί ου ο λόγος Ν8010 , δεν μπορεί να μειονεκτεί από μόνο του . Χωρίς να χρειάζεται να αναφερθεί ,

γίνεται αυτόματα σύγκριση με κάτι άλλο αντίστοιχο , και στη συγκεκριμένη περίπτωση το Ν8000 που επίσημα , υποτίθεται , σχολιάζουμε σε αυτό το forum.

 

Στη περίπτωσή μας , μιλάμε γιά δύο συγκεκριμένα γκατζετάκια , του ίδιου κατασκευαστή που είναι πανοποιότυπα με μιά μόνη διαφορά ότι το ένα έχει 3g

και το άλλο όχι . Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το Ν8000 πλεονεκτεί έναντι του Ν8010 αλλά η ουσία θα ήταν η ίδια .

Το πόσο μετράει ο καθένας την αναγκαιότητα του 3g είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο από μόνο του . Αλλωστε δεν είναι απαραίτητο το 3g αν κάποιος θέλει

να χρησιμοποιήσει το tablet γιά τηλεχειριστήριο στην τηλεόρασή του .

Στην τελική το Ν8000 δεν είναι καλύτερο από το Ν8010 , απλά το δεύτερο μειονεκτεί έναντι του πρώτου λόγω αυτού του παραπάνω που γιά marketing

επέλεξε να προσθέσει ο κατασκευαστής τους .

 

Μπορεί και να είμαι λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει τουλάχιστον 2 ώρες που προσπαθώ να δώ τους υπολοιπους φακέλους του μαιλ μου μέσα απο την ενσωματωμένη εφαρμογη για email. Π.χ. τους sent, trash, draft κλπ. Ε, με τιποτε...

Το κουφό είναι ότι όταν πατήσω πάνω δεξιά στις επιλογές την δημιουργία φακέλου μου βγάζει ως επιλογή για το που θέλω να δημιουργηθεί ο νέος φάκελος όλους τους φακέλους που ήδη υπαρχουν. Αλλα μέχρι εκεί. Δημιουργείται ο νέος φάκελος... και μετά χάνεται στα αδυτα του NOTE και δεν μπορώ να τον βρω με τίποτε... :mad:

 

Επανερχομαι για να ενημερώσω: Έκανα διαγραφη όλους τους λογαριασμούς μου, ρεσετ της εφαρμογής και διαγραφή όλης της cache και ρισταρτ το ταμπλετ. Όταν τα ξαναπέρασα, αναγνώρισε όλους τους φακέλους κανονικά...

 

Καλημέρα . Τώρα που ήπια τον καφέ μου ας παίξουμε λίγο με τις λέξεις και τις έννοιες .

 

Fact : Τούτο το forum είναι το επίσημο γιά το Samsung Galaxy Note 10.1 N8000 (επικεφαλίδα και πρώτη σελίδα)

Fact : Οταν λέμε ότι κάτι μειονεκτεί , ας πούμε το περί ου ο λόγος Ν8010 , δεν μπορεί να μειονεκτεί από μόνο του . Χωρίς να χρειάζεται να αναφερθεί ,

γίνεται αυτόματα σύγκριση με κάτι άλλο αντίστοιχο , και στη συγκεκριμένη περίπτωση το Ν8000 που επίσημα , υποτίθεται , σχολιάζουμε σε αυτό το forum.

 

Στη περίπτωσή μας , μιλάμε γιά δύο συγκεκριμένα γκατζετάκια , του ίδιου κατασκευαστή που είναι πανοποιότυπα με μιά μόνη διαφορά ότι το ένα έχει 3g

και το άλλο όχι . Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το Ν8000 πλεονεκτεί έναντι του Ν8010 αλλά η ουσία θα ήταν η ίδια .

Το πόσο μετράει ο καθένας την αναγκαιότητα του 3g είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο από μόνο του . Αλλωστε δεν είναι απαραίτητο το 3g αν κάποιος θέλει

να χρησιμοποιήσει το tablet γιά τηλεχειριστήριο στην τηλεόρασή του .

Στην τελική το Ν8000 δεν είναι καλύτερο από το Ν8010 , απλά το δεύτερο μειονεκτεί έναντι του πρώτου λόγω αυτού του παραπάνω που γιά marketing

επέλεξε να προσθέσει ο κατασκευαστής τους .

 

Μπορεί και να είμαι λάθος

 

Για αυτόν που το χρειάζεται, η έλλειψη 3G είναι μειονέκτημα γιατί προσθέτει πολυπλοκότητα. Για αυτόν που ΔΕΝ το χρειάζεται η ύπαρξη 3G είναι μειονέκτημα, γιατί προσθέτει κόστος... My 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους σας

Έχω μια απορία...

Ή οθόνη στο 10.1 είναι γυάλινη η πλαστική. ?

Δε μπορώ να διακρίνω

Ευχαριστώ,!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι κράμα γυαλιού-πλαστικού. Σπάει πάντως...

 

Όλες σπάνε και όχι δεν είναι σκέτο πλαστικό!

Link to comment
Share on other sites

και όχι δεν είναι σκέτο πλαστικό!

 

Nαι, αυτό είπα και εγώ. Είπα είναι κράμα πλαστικού και γυαλιού...

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν τρόπο έχετε βρει καλύτερο γιά αποκατάσταση κάποιου αρχείου που διαγράψατε κατά λάθος από το Ν8000 .

For non-rooted tablet pls

 

 

Επί τη ευκαιρία . Εχει δουλέψει κάποιος το Quick Command . Ενώ μπορείς να δημιουργήσεις commands και να τις φυλάξεις , από την

κύρια σελίδα σέρνοντας κατακόρυφα το s-pen δεν ανοίγει η επιλογή να τις γράψεις . Κανείς ?

 

Ακυρο . Το βρήκα . Πρέπει να πατάς το κουμπί συγχρόνως ένώ σέρνεις το s-pen .

Η πρώτη ερώτηση ισχύει

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

:whistle: υπάρχει κάποιος που έχει rootαρει το εργαλείο;; και αν ναι με ποιον τρόπο;; και αν μπορεί ας αναφέρει τα + και τα - σε σχέση με το (απλό) :whistle:
Link to comment
Share on other sites

:whistle: υπάρχει κάποιος που έχει rootαρει το εργαλείο;; και αν ναι με ποιον τρόπο;; και αν μπορεί ας αναφέρει τα + και τα - σε σχέση με το (απλό) :whistle:

 

Απαντήσεις στην ερώτησή σου στη σελίδα 57 , σ' αυτό το forum .

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-accessories/Samsung-BT-Keyboard-for-GalaxyNote-Tab-BKB-10USWEGSTD.htm

 

Κατα την προσωπική μου άποψη μην πειραματιστείς. Μόνο το original της Samsung (bluetooth) που έχει ΟΛΑ τα shortcuts και δεν χρειάζεται ποντίκι για να μεταβείς από την μια οθόνη στην άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και εκεί προσανατολιζόμουν αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Ελληνικά γράφεις απροβλημάτιστα;
Link to comment
Share on other sites

. Ελληνικά γράφεις απροβλημάτιστα;

 

Κανονικότατα. Έχει το κουμπί Lang και εναλλάσεις μεταξύ Αγγλικών και Ελληινικών...

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-accessories/Samsung-BT-Keyboard-for-GalaxyNote-Tab-BKB-10USWEGSTD.htm

 

Κατα την προσωπική μου άποψη μην πειραματιστείς. Μόνο το original της Samsung (bluetooth) που έχει ΟΛΑ τα shortcuts και δεν χρειάζεται ποντίκι για να μεταβείς από την μια οθόνη στην άλλη...

+1000.ειναι οτι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

+1000.ειναι οτι καλυτερο...

 

Υπάρχει πιθανότητα να το βρούμε κάπου αλλού φτηνότερο και να ήμαστε όσο το δυνατόν πιο εξασφαλισμένοι για την αυθεντικότητα;

Έψαξα να το βρω στην Ελλάδα και στο amazon αλλά τζίφος!!! :cry: :p

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για το keybord το έχω άθικτο στο κουτί του καθώς χρησιμοποήθηκε μόνο 2 φορές και μετά έδωσα το Note. Περισσότερα με pm...
Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις στην ερώτησή σου στη σελίδα 57 , σ' αυτό το forum .

 

Σου είναι εύκολο να γράψεις τον αριθμό του σχολίου γιατί απο το tapatalk είναι διαφορετική η αρίθμηση των σελιδών;

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να γράψεις τον αριθμό του σχολίου γιατί απο το tapatalk είναι διαφορετική η αρίθμηση των σελιδών;

 

Είναι το μήνυμα 842 !!!

Link to comment
Share on other sites

To 4g (LTE) μοντέλο (GALAXY Note 10.1 LTE GT-N8020) δεν έχει δικό του thread ή υπάρχει και δεν το βλέπω;

 

'Επεσε στα χέρια μου εχθές ένα περιοδικό του Γερμανού με αυτή την προσφορά αλλά στο site δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα δώρα που δίνει μαζί. Καταλαβαίνω ότι δίνει μαζί ένα πληκτρολόγιο Bluetooth αλλά ποιο, και τι είναι το usb;

 

Ξέρει κανείς για να αποφύγω να πάω σε Γερμανό και να το παραγγείλω online;

Link to comment
Share on other sites

Το USB είναι adaptorάκι για να μπορείς να συνδέεις εξωτερικές συσκευές (flashάκια, keyboard, mouse) στο tablet.

 

Η προσφορά που είναι δεν καταλαβαίνω σε αυτή την τιμή....

Link to comment
Share on other sites

To 4g (LTE) μοντέλο (GALAXY Note 10.1 LTE GT-N8020) δεν έχει δικό του thread ή υπάρχει και δεν το βλέπω;

 

'Επεσε στα χέρια μου εχθές ένα περιοδικό του Γερμανού με αυτή την προσφορά αλλά στο site δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα δώρα που δίνει μαζί. Καταλαβαίνω ότι δίνει μαζί ένα πληκτρολόγιο Bluetooth αλλά ποιο, και τι είναι το usb;

 

Ξέρει κανείς για να αποφύγω να πάω σε Γερμανό και να το παραγγείλω online;

 

Γιατί να υπάρχει διαφορετικό thread , αφού είναι το ίδιο με το Ν8000/N8010 με μόνο extra το 4g.

Μου αρέσει το TAB.SAM.GAL.NOTE 10.1 4G+USB AD.+BT KBD . Abbreviations σε όλο τους το μεγαλείο .:lol::lol::lol:

Στο προκείμενο . Περί ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ :X

Το USB AD , κοινώς ο αντάπτορας ( http://www.mobilefun.co.uk/samsung-galaxy-tab-usb-cable-p25796.htm) γιατί παρουσιάζεται σαν extra και βάζει το + αφού

περιλαμβάνεται έτσι κι' αλλοιώς στη συσκευασία .

Να πληρώσεις 700 ευρώ γιά το 4g . Αν είναι δυνατόν .Τι χρησιμότητα μπορεί να έχει ? Στο κέντρο της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης !!!!

Μα το κέντρο της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης είναι γεμάτο από Wi-Fi και Hotspots ή μήπως άλλαξε κάτι και δεν το αντιλήφτηκα επειδή

δεν με ενδιαφέρει . Εκτός των κέντρων φυσικά είναι άχρηστο .

Δίνεις λοιπόν 455 ευρώ γιά το Ν8000 με 3g , που περιλαμβάνει το USB AD :!: , δίνεις άλλα 60 αν θέλεις γιά το αυθεντικό πληκτρολόγιο

και είσαι νοικοκύρης . Κέρδος 190 ευρώ , κι' άσε το Γερμανό να ψάχνει γιά Γερμανούς .

 

Προσωπική άποψη βέβαια ............

Link to comment
Share on other sites

geobas συμφωνώ πλήρως με την ανάλυσή σου αλλά έχω την εντύπωση ότι το usb adapter δεν είναι το καλώδιο που περιλαμβάνεται στην συσκευασία αλλά το USB OTG adapter που περιγράφω πιο πάνω...
Link to comment
Share on other sites

To 4g (LTE) μοντέλο (GALAXY Note 10.1 LTE GT-N8020) δεν έχει δικό του thread ή υπάρχει και δεν το βλέπω;

 

'Επεσε στα χέρια μου εχθές ένα περιοδικό του Γερμανού με αυτή την προσφορά αλλά στο site δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα δώρα που δίνει μαζί. Καταλαβαίνω ότι δίνει μαζί ένα πληκτρολόγιο Bluetooth αλλά ποιο, και τι είναι το usb;

 

Ξέρει κανείς για να αποφύγω να πάω σε Γερμανό και να το παραγγείλω online;

 

Φίλε μου μην κοιτάς καθόλου τις τιμές που έχει ο Γερμανός!!! Είναι οι πιο ακριβές σε όλη την Ελλάδα και οι πρόσφορες με τα πολλά εξτρά μέσα στις συσκευασίες είναι άπλα ένα set από όλα τα παρεμφερή που μπορεις να προμηθευτείς για το εκάστοτε προϊόν απλά σε μια γενική τιμή που και πάλι έχει το "καπέλο" της!!!

 

Με λίγα λόγια το κάνουν για να δεις πολλά μαζί και να μην σου κακοφανεί η τιμή που ειναι υπέρ φουσκωμένη!!! Σαν το κρατικό μας έλλειμμα ένα πράγμα!!

 

:offtopic: Μεταξύ μας όμως έχω παρατηρήσει ότι πιάνει αυτό το κόλπο και πολύ "εξαπατώνται", αν και ο καθένας κρίνει με την τσέπη του και αποφασίζει, δεν θέλω να ειναι κατηγορηματικός!!! :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...