Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα θελω να εκφρασω τον πονο μου.... Μου χαλασε το sim card reader δηλαδη τα δοντακια που μπαινει η σιμ επειδη προσπαθησα να βαλω μια microsim με ανταπτορα και αυτη εφυγε απο τη θεση της και το ταρβηξα και εγινε χαμος. Εν τελει το ανοιξα το note μετα φοβου θεου και διαπιστωσα πως ειναι ενα ανεξαρτητο κομματι το οποιο μπορει να αντικατασταθει ο κωδικος του ειναι GH59-11990A. Και ρωτω μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να το βρω αμεσα διαθεσιμο πριν ξεκινησω τα τηλεφωνα αυριο στη samsung.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα θελω να εκφρασω τον πονο μου.... Μου χαλασε το sim card reader δηλαδη τα δοντακια που μπαινει η σιμ επειδη προσπαθησα να βαλω μια microsim με ανταπτορα και αυτη εφυγε απο τη θεση της και το ταρβηξα και εγινε χαμος. Εν τελει το ανοιξα το note μετα φοβου θεου και διαπιστωσα πως ειναι ενα ανεξαρτητο κομματι το οποιο μπορει να αντικατασταθει ο κωδικος του ειναι GH59-11990A. Και ρωτω μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να το βρω αμεσα διαθεσιμο πριν ξεκινησω τα τηλεφωνα αυριο στη samsung.

Τις micro sim όταν βάζουμε ανταπτορα καλό είναι να κολλάμε ένα κομμάτι σελοτειπ από την εξω μεριά για να μην φεύγει.

 

Τώρα στην Samsung μην τους πάρεις και τους πεις κωδικούς και; ι ιστορίες γιατί θα τη ψιλιαστουν και θα χάσεις την εγγύηση. Ψάξε στο ebay άμα βρεις κάτι και θα ψάξω να βρω ένα site ελληνικό που πουλάει ανταλλακτικά και θα στο στείλω σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να εκφρασω τον πονο μου.... Μου χαλασε το sim card reader δηλαδη τα δοντακια που μπαινει η σιμ επειδη προσπαθησα να βαλω μια microsim με ανταπτορα και αυτη εφυγε απο τη θεση της και το ταρβηξα και εγινε χαμος. Εν τελει το ανοιξα το note μετα φοβου θεου και διαπιστωσα πως ειναι ενα ανεξαρτητο κομματι το οποιο μπορει να αντικατασταθει ο κωδικος του ειναι GH59-11990A. Και ρωτω μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να το βρω αμεσα διαθεσιμο πριν ξεκινησω τα τηλεφωνα αυριο στη samsung.

 

 

μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα έβγαλε αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Sparepart-Samsung-SIM-Socket-GH59-11990A/dp/B009LEX3TG

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Διαβάζω σε ξένα forum να γίνεται αναφορά σε ένα βίντεο "ελικόπτερο" που υποτίθεται έχει από τη μαμά το Ν8000 .

Οντως υπάρχει ? και που είναι ?

 

Ας υποθέσουμε μιά μέρα τσεκάρουμε με το Kies και μας βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμη η Jelly Bean . Λέμε ..........

Aν κάποιος θέλει να κάνει αναβάθμιση , ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει . Απλά πατάς ΟΚ και τελείωσες

'η χρειάζεται κάποια περίπλοκη διαδικασία . Αναβαθμίζοντας τι θα αλλάξει στα εγκατεστημένα .

Αν γιά κάποιο λόγο δεν μου αρέσει μπορώ εύκολα να επιστρέψω στη ICS ?

 

Υποθέσεις βέβαια γιατί απ' ότι φαίνεται θα πάει σαν το SII που είχαν υποσχεθεί ότι θα είχαμε την JB μέχρι τα Χριστούγεννα .

Η αναβάθμιση γίνεται πολύ απλά κάνοντας αποδεκτή την ενημέρωση όταν θα γίνει διαθέσιμη. Μπορείς να επιστρέψεις σε ics μιας και υπάρχει η σχετική rom να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις. Jelly bean θα πάρει σίγουρα, έχουν ήδη αρχίσει να γίνονται διαθέσιμα κάποια στιγμή leaked builds.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε ξένα forum να γίνεται αναφορά σε ένα βίντεο "ελικόπτερο" που υποτίθεται έχει από τη μαμά το Ν8000 .

Οντως υπάρχει ? και που είναι ?

 

Υπάρχει ένα βιντεάκι simulation με ένα ελικόπτερο το οποίο μοντάρεται απο το μηδέν από τις βίδες του, και μετά κάνει κάτι πτήσεις. Το είδα μια φορά και το έσβησα. Αν θυμάμαι, ήταν στο gallery στα βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Μιά και δεν έχουμε τίποτε ιδιαίτερο να πούμε , να λανσάρω κι' εγώ αυτά που βρήκα και πήρα .

 

Το πρώτο είναι αυθεντικό της Samsung γιά χρήση στο σπίτι από E-Click 68 ευρώ την περασμένη εβδομάδα . Σήμερα το δίνουν 59

Το δεύτερο της Case Logic είναι Folio γιά μεταφορά με σκληρά τοιχώματα και ανοίγοντάς το μπορεί το tablet να σταθεί με ανάλογη

κλίση γιά εργασία . Ευρώπουλα 39.99 από το Media Markt . Τα άλλα μπιχλιμπίδια αντάπτορες κλπ από DealExtreme .

Δεν ξερω εαν το εχετε καταλάβει αλλα εχουν κανει ενα τραγικο λαθος στην "αυθεντικη' θηκη" , οταν το βαζεις σε ορθια θέση αυτό κάθεται ανάποδα και το χέρι σου οταν γραφεις ειναι ακριβώς πανω απο τον αισθητηρα φωτεινοτητας κατα συνεπεια ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ :lol::lol::lol:

Ειχα τρελαθει μεχρι να καταλαβω τι συμβαίνει.

 

Εγω πήρα σχεδον την ιδια απο ebay 10€ περιπου.

http://www.ebay.com/itm/Hard-Leather-Folding-Stand-Case-Cover-for-Samsung-Galaxy-Tab-2-10-1-P5110-P5113-/330807785664?pt=US_Tablet_eReader_Cases_Covers_Keyboard_Folios&hash=item4d05ae38c0

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν το εχετε καταλάβει αλλα εχουν κανει ενα τραγικο λαθος στην "αυθεντικη' θηκη" , οταν το βαζεις σε ορθια θέση αυτό κάθεται ανάποδα και το χέρι σου οταν γραφεις ειναι ακριβώς πανω απο τον αισθητηρα φωτεινοτητας κατα συνεπεια ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ :lol::lol::lol:

Ειχα τρελαθει μεχρι να καταλαβω τι συμβαίνει.

 

Εγω πήρα σχεδον την ιδια απο ebay 10€ περιπου.

http://www.ebay.com/itm/Hard-Leather-Folding-Stand-Case-Cover-for-Samsung-Galaxy-Tab-2-10-1-P5110-P5113-/330807785664?pt=US_Tablet_eReader_Cases_Covers_Keyboard_Folios&hash=item4d05ae38c0

 

Το τραγικό λάθος πιθανόν να είναι ότι το κουμπώνεις ανάποδα , το πάνω κάτω , όπως βλέπεις στα

συνημμένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικό λάθος πιθανόν να είναι ότι το κουμπώνεις ανάποδα , το πάνω κάτω , όπως βλέπεις στα

συνημμένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

Φαντάζεσαι;;;; :lol: Οχι , δεν κουμπώνει ανάποδα, υπάρχουν οι αντιστοιχες σχισμες ,φορτιστης ,υπερυθρες κτλ.

 

Αλλα έχεις δίκιο δεν μπαινει σε αυτην αναποδα. Προσοχή στις απομιμησεις λοιπον :-))))

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

Αλλα έχεις δίκιο δεν μπαινει σε αυτην αναποδα. Προσοχή στις απομιμησεις λοιπον

 

'Οντως . Προσοχή στις απομιμήσεις . Στο eBay η αυθεντική τιμολογείται σε PS 31.99 έναντι των 10 ευρώ της "σχεδόν ίδιας"

Κανόνας . Παίρνεις ότι πληρώνεις .

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=samsung+genuine+case+for+galaxy+note+n8000&_sacat=0&_odkw=samsung+case+for+galaxy+note+n8000&_osacat=0&_from=R40

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όποιον ενδιαφέρεται να επιβεβαιώσω ότι το Allshare cast λειτουργεί απροβλημάτιστα τόσο στο Note 2 όσο και στο 10.1 μου. Να σημειώσω ότι και τα δύο φορούν μαμά rom γιατί σε κάποιους που έχουν φλασαρει άλλες ή είναι root κτλ παρουσιάζονται προβλήματα σύνδεσης. Τέλος να προσθέσω ότι δείχνει κανονικά και τους υπότιτλους.
Link to comment
Share on other sites

Προβληματικό Skype . Μου έχει σπάσει τα νεύρα . Μιά μπαίνει μιά δεν μπαίνει , άλλες φορές μου ζητάει password και

δεν το αναγνωρίζει . Αν έχει κάποιος φίλος κάποιο απροβλημάτιστο στο Ν8000 ας μου κάνει τη χάρη να το επισυνάψει

γιατί θα φύγω γιά τις γιορτές και μου είναι απαραίτητο .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προβληματικό Skype . Μου έχει σπάσει τα νεύρα . Μιά μπαίνει μιά δεν μπαίνει , άλλες φορές μου ζητάει password και

δεν το αναγνωρίζει . Αν έχει κάποιος φίλος κάποιο απροβλημάτιστο στο Ν8000 ας μου κάνει τη χάρη να το επισυνάψει

γιατί θα φύγω γιά τις γιορτές και μου είναι απαραίτητο .

Ευχαριστώ

Εμένα ανοίγει ακαριαία με αποθηκευμένο κωδικό. Δεν ξέρω ρώταστις εεφαρμογές μήπως κάποιοςεείχε παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα στον πειρασμό το έκανα δώρο στον εαυτό μου για Χριστούγεννα, εάν και βλέπω ότι δεν ξεκολλάει και η κοπέλα μου. Μια ερώτηση; Όταν κλείνω την οθόνη το wifi παραμένει ενεργό; Καλό θα ήταν να κλείνει πιστεύω μετά από κάποια λεπτά. Υπάρχει κάποια τέτοια ρύθμιση; ή κάνει κάτι σχετικό από εργοστασιακές ρυθμίσεις για να σώζει μπαταρία;
http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα στον πειρασμό το έκανα δώρο στον εαυτό μου για Χριστούγεννα, εάν και βλέπω ότι δεν ξεκολλάει και η κοπέλα μου. Μια ερώτηση; Όταν κλείνω την οθόνη το wifi παραμένει ενεργό; Καλό θα ήταν να κλείνει πιστεύω μετά από κάποια λεπτά. Υπάρχει κάποια τέτοια ρύθμιση; ή κάνει κάτι σχετικό από εργοστασιακές ρυθμίσεις για να σώζει μπαταρία;

Το wifi δεν κλείνειαάμα κλείσεις την συσκευή γιαυτό σου έρχονται και ειδοποιήσεις από email Facebook κτλ.

 

Αφού είναι εύκολο να κλείσεις το wifi στη μπάρα είναι δεν είναι όπως στο ios (κακία :-P)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα η ιδια θηκη καθεται οπως του φιλου geobas... Αρα παίζει "μαϊμουδία" ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Το wifi δεν κλείνειαάμα κλείσεις την συσκευή γιαυτό σου έρχονται και ειδοποιήσεις από email Facebook κτλ.

 

Αφού είναι εύκολο να κλείσεις το wifi στη μπάρα είναι δεν είναι όπως στο ios (κακία :-P)

 

Τελικά γίνεται από προχωρημένες ρυθμίσεις ασυρμάτου. Κλείνει το ασύρματο μετά από κάποια λεπτά αδράνειας προεπιλογή ήταν να μένει ενεργό πάντα.

http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα το UPDATE σε4.1.1 (jelly Bean).Οι διαφορές αρκετές, καταρχήν έγινε πιο γρήγορο και ομαλό στην εναλλαγή των οθονών του,το (internet) έγινε πιο γρήγορο στο σκρολάρισμα και διορθώθηκε και το προβληματάκι που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ,(μετά το Dolphin ο ποιο αγαπημένος μου), η ρυθμίσεις της συσκευής έγιναν αναλυτικότερες, ο τροπος που δημιουργούμε φάκελο με 2 ή περισσότερες εφαρμογές εγινε ομορφότερος, αυξήθηκαν σε 14 οι εφαρμογές που εκτελούνται παράλληλα σε παράθυρα, το νέο προγραμματάκι ( s Voice )που το ρωτάς διάφορα και απαντάει π.χ τι ώρα είναι ή τί καιρό έχει ή του λες να κάνει κάτι π.χ να παίξει κάποιο τραγούδι από τη συλλογή σου ή να ψάξει για κατι στο ίντερνετ, είναι απίθανο!!! Γενικότερα σαν λουκ έγινε ομορφότερο, γυαλιστερό και με πιο μεγάλη λεπτομέρεια - έτσι μου φαίνεται - σε οτι εμφανίζεται στην οθόνη του. Λόγω μικρής παραμονής σε ICS στο Note 10.1, περίπου 4 ημέρες, πιθανότατα να μην εντόπισα και άλλες πολλές μικροδιαφορές.Πιστέψτε με, δε θα 'θελα να επιστρέψω στο ICS για κανένα λόγο αν και ήμουν επιφυλακτικός στην αρχη με την Jelly Beans. Αυτά απο 'μένα και εύχομαι σε όσους δε πήραν ακόμη την αναβάθμιση να την πάρουν γρήγορα. Καλές Γιορτές σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνεται από προχωρημένες ρυθμίσεις ασυρμάτου. Κλείνει το ασύρματο μετά από κάποια λεπτά αδράνειας προεπιλογή ήταν να μένει ενεργό πάντα.

 

Ακριβός έτσι. Στο δε 4.1.1 έχει και επιλογή για το ποιες ώρες θα έχεις ενεργοποιημένο το Wi-Fi (από- εώς).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα το UPDATE σε4.1.1 (jelly Bean).Οι διαφορές αρκετές, καταρχήν έγινε πιο γρήγορο και ομαλό στην εναλλαγή των οθονών του,το (internet) έγινε πιο γρήγορο στο σκρολάρισμα και διορθώθηκε και το προβληματάκι που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ,(μετά το Dolphin ο ποιο αγαπημένος μου), η ρυθμίσεις της συσκευής έγιναν αναλυτικότερες, ο τροπος που δημιουργούμε φάκελο με 2 ή περισσότερες εφαρμογές εγινε ομορφότερος, αυξήθηκαν σε 14 οι εφαρμογές που εκτελούνται παράλληλα σε παράθυρα, το νέο προγραμματάκι ( s Voice )που το ρωτάς διάφορα και απαντάει π.χ τι ώρα είναι ή τί καιρό έχει ή του λες να κάνει κάτι π.χ να παίξει κάποιο τραγούδι από τη συλλογή σου ή να ψάξει για κατι στο ίντερνετ, είναι απίθανο!!! Γενικότερα σαν λουκ έγινε ομορφότερο, γυαλιστερό και με πιο μεγάλη λεπτομέρεια - έτσι μου φαίνεται - σε οτι εμφανίζεται στην οθόνη του. Λόγω μικρής παραμονής σε ICS στο Note 10.1, περίπου 4 ημέρες, πιθανότατα να μην εντόπισα και άλλες πολλές μικροδιαφορές.Πιστέψτε με, δε θα 'θελα να επιστρέψω στο ICS για κανένα λόγο αν και ήμουν επιφυλακτικός στην αρχη με την Jelly Beans. Αυτά απο 'μένα και εύχομαι σε όσους δε πήραν ακόμη την αναβάθμιση να την πάρουν γρήγορα. Καλές Γιορτές σε όλους.

 

Γερμανικό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καθώτι το Note(tablet) μου υποστηρίζει μόνο wifi,πήρα ένα otg σε usb και σκέφτομαι να πάρω την φοιτητική προσφορά της vodafone για τα 4gb με δωρεάν το φλασάκι.Ρώτησα στη vodafone και μου είπαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα και θα "τρέχει" στο note,κοινώς ότι το φλασάκι έχει drivers για android.Επειδή δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο στέκουν τα λεγόμενα ενός πωλητή,παίζει να έχεις κανείς καμία γνώση γύρω από το θέμα? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καθώτι το Note(tablet) μου υποστηρίζει μόνο wifi,πήρα ένα otg σε usb και σκέφτομαι να πάρω την φοιτητική προσφορά της vodafone για τα 4gb με δωρεάν το φλασάκι.Ρώτησα στη vodafone και μου είπαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα και θα "τρέχει" στο note,κοινώς ότι το φλασάκι έχει drivers για android.Επειδή δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο στέκουν τα λεγόμενα ενός πωλητή,παίζει να έχεις κανείς καμία γνώση γύρω από το θέμα? Ευχαριστώ!

 

 

χλωμό σε κόβω το έιχα ψάξει π[ιο παλιά και θέλει ολοκληρη πατέντα για να κανείς usb stick να δουλέψει και μονό συγκεκριμένα μοντέλα

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

χλωμό σε κόβω το έιχα ψάξει π[ιο παλιά και θέλει ολοκληρη πατέντα για να κανείς usb stick να δουλέψει και μονό συγκεκριμένα μοντέλα

 

Μπορείς να πας με το tablet σου και να το δοκιμάσεις. Τώρα για OTG πχ η κινεζια της Forthnet πχ το κάνει. Εναλλακτικά παίρνεις αντί για use stick κάτι παρόμοιο που λειτουργεί αυτόνομα σαν hotspot ή αλλάζεις το προγράμματα στο κινητό σου για περισσότερα Mb και κάνεις tethering.

Link to comment
Share on other sites

Καθώτι το Note(tablet) μου υποστηρίζει μόνο wifi,πήρα ένα otg σε usb και σκέφτομαι να πάρω την φοιτητική προσφορά της vodafone για τα 4gb με δωρεάν το φλασάκι.Ρώτησα στη vodafone και μου είπαν ότι δεν θα έχει πρόβλημα και θα "τρέχει" στο note,κοινώς ότι το φλασάκι έχει drivers για android.Επειδή δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο στέκουν τα λεγόμενα ενός πωλητή,παίζει να έχεις κανείς καμία γνώση γύρω από το θέμα? Ευχαριστώ!

 

Εκείνο που χρειάζεσαι είναι ένα MiFi .

http://www.mifi.gr/

 

Αλλά δεν χάνεις και τίποτε να πας με το tablet στη Vodaphone όπως είπε κι' ο φίλος gpgalanis αφού είναι βέβαιοι γιατί

μάλλον θα σου δώσουν το MiFi τους .

Εναλλακτικά ένα otg 5 in one card reader μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά (φαντάζομαι) χωρίς καλώδια και φόρτιση κάθε τόσο .

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αφου βαρεθηκα να περιμενω την Samsung να μας δωσει την JB ακολουθησα τον παρακατω συνδεσμο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2048213 και πλεον τρεχω κανονικα JB χωρις να αλλαξει το official status της συσκευης.

 

Απλα να πω πως το μονο που κανετε ειναι να φλασαρετε την επισημη γερμανικη ICS μεσω Odin και στη συνεχεια να αλλαξετε το CSC σε γερμανικο και η αναβαθμιση θα σας ερθει ΟΤΑ. Προσοχη ο οδηγος ειναι για το 8010 δηλαδη το WiFi μονο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...