Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλοι μου καλησπερα,καλημερα :).Εχοντας το κινητο 3 μερες στα χερια μου και εχοντας δει αρκετα,πιστευω οτι ειναι ενα κινητο που κανει τα παντα γρηγορα και αξιοπιστα.Η ποιοτητα κατασκευης η οθονη του και το υλικο του για τα λεφτα του απλα δεν υπαρχει.Το συνιστω σε ολους.Το μονο που μπορω να του βρω σαν ψευγαδι ειναι η καμερα αλλα οχι στο βιντεο στις photo.Ενω στην οθονη φαινονται πεντακαθαρες οταν τις τραβηξεις θολονουν....Να υπενθυμισω οτι περασα το καινουργιο update την πρωτη μερα που το πηρα προχθες,οποτε δεν ξερω ποσο χειροτερα μπορει να εβγαζε (γιατι καποιοι λενε οτι μετα το update διορθωθηκε).Επισης σε μερη με χαμηλο φωτισμο πρεπει να τραβηξεις 10 φωτο για να σου βγαλει μια σταθερη... μπορει να μου δωσει καποιος καποια συμβουλη προς το καλυτερο αν υπαρχει;
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω.ειμαι ομως λιγο περίεργος και θα ήθελα τα φώτα σας.

Η οθόνη του ειναι καλη?ευκρηνης?ζωντανα χρώματα?πολυ pixeliasma?κανει τίποτα κιτρινιλες?

Επισης ειναι καλη στο touch?

Πιο χρώμα ειναι πιο ωραίο?αν εχει δει κάποιος και τα 2,γενικά θέλω να ειναι ποιοτικό σαν κατασκευή.

Ηχείο καλο?

Κατι άλλο που θα με προβληματίσει?

Οταν στέλνω μηνύματα εχει να επιλέξω απο ποια sim θα στείλω?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα φευγαλέα που το είδα στο public δεν με ενθουσιασε...ηταν διπλα σε καποιο htc με 5mp και η διαφορά ήταν αισθητή.

Επίσης η οθόνη του μια ψιλοαπογοήτευση.

Κρίμα γιατί ήμουν ψημένος να το χτυπήσω

 

ξεχασα να αναφέρω οτι είχε Ελληνικό μενου out of the box

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα φευγαλέα που το είδα στο public δεν με ενθουσιασε...ηταν διπλα σε καποιο htc με 5mp και η διαφορά ήταν αισθητή.

Επίσης η οθόνη του μια ψιλοαπογοήτευση.

Κρίμα γιατί ήμουν ψημένος να το χτυπήσω

 

Για οσους ενδιαφερονται να αγορασουν το κινητο και εχουν αποριες οπως για την οθονη για τα ηχεια για την κατασκευη,το καλυτερο ειναι να το δουν απο κοντα διοτι οπως πχ ο φιλος kingvazelos πηγε το ειδε και δεν του αρεσε η οθονη εγω που το εχω στα χερια μου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Ειναι αλλες οι αναγκες και οι απαιτησεις απο ανθρωπο σε ανθρωπο οποτε καποιος μπορει να επηρεαστει αρνητικα η και θετικα χωρις λογο..Παντως για εναν μεσο χρηστη που θελει τα αυτονοητα απο ενα smartphone οπως πχ browsing youtube photos videos κτλ και σωστη συμπεριφορα χωρις επανεκινησεις κτλ το τηλεφωνο για την τιμη των 200 βαζει γυαλια σε τηλεφωνα εως και 300 ευρω τολμω να πω. Υ.Γ: Το μονο ψευγαδι αν μπορεις να το πεις ειναι με την καμερα οπως εχω γραψει ποιο πανω.Ενω η καμερα απο την οθονη ειναι crystal clear(πχ τα βιντεο ειναι τελεια και βραδυ σε clubbaki που τραβηξα και ημερα φοβερα real 720p) οταν τραβηξεις υπαρχει περιπτωση να στην κανει λιγο θολη και οχι παντα,δηλαδη με λιγα λογια δεν εχει καθολου ανοχη στο κουνημα του χεριου κατα την photo.Αυτο για μενα ειναι θεμα software του προγραμματος της cameras,το ψαχνω οταν θα εχω καποια λυση θα το αναφερω..

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται να αγορασουν το κινητο και εχουν αποριες οπως για την οθονη για τα ηχεια για την κατασκευη,το καλυτερο ειναι να το δουν απο κοντα διοτι οπως πχ ο φιλος kingvazelos πηγε το ειδε και δεν του αρεσε η οθονη εγω που το εχω στα χερια μου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Ειναι αλλες οι αναγκες και οι απαιτησεις απο ανθρωπο σε ανθρωπο οποτε καποιος μπορει να επηρεαστει αρνητικα η και θετικα χωρις λογο..Παντως για εναν μεσο χρηστη που θελει τα αυτονοητα απο ενα smartphone οπως πχ browsing youtube photos videos κτλ και σωστη συμπεριφορα χωρις επανεκινησεις κτλ το τηλεφωνο για την τιμη των 200 βαζει γυαλια σε τηλεφωνα εως και 300 ευρω τολμω να πω. Υ.Γ: Το μονο ψευγαδι αν μπορεις να το πεις ειναι με την καμερα οπως εχω γραψει ποιο πανω.Ενω η καμερα απο την οθονη ειναι crystal clear(πχ τα βιντεο ειναι τελεια και βραδυ σε clubbaki που τραβηξα και ημερα φοβερα real 720p) οταν τραβηξεις υπαρχει περιπτωση να στην κανει λιγο θολη και οχι παντα,δηλαδη με λιγα λογια δεν εχει καθολου ανοχη στο κουνημα του χεριου κατα την photo.Αυτο για μενα ειναι θεμα software του προγραμματος της cameras,το ψαχνω οταν θα εχω καποια λυση θα το αναφερω..

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου, εμενα για παραδειγμα κ το mini xperia 10 που εχω κανι την δουλια αλλα η καμερα με ενδιαφερι αρκετα εως πολυ θα ελεγα, αλλα το μινι δεν εχει καλι καμερα 5mp... ειχα ενα 12 mp σατιο(σονι ερικσον)(simbian) κ ημουν πολυ καλα αλλα χαλασε.... προσπαθω να δω τι γινετε με την καμερα στο 977d, ασε που κ η διαστασεις στα κινιτα ξεφυγαν, το συγκεκριμενο ειναι στα ορια μου νομιζω:) 2 sim κ android με στεναχωρη ληγω η καμερα(αρκετα δηλ:))...

Edited by asd123
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας χαιρετω

Επειδη το φορουμ με βοηθησε αφανταστα στο να διαλεξω κινητο διαβαζοντας αμετρητες σελιδες αποφασισα να πω και εγω την αποψη μου σχετικα με το 997D μηπως βοηθησω και εγω καποιους με την σειρα μου

τα δυο τηλεφωνα που με ενδιεφεραν ηταν το GALAXY S DOUOS vs ALCATEL 997D (ειχα το HTC HD2 μονταρισμενο σε android)

To εργαλειο πεταει δεν κολαει η οθονη ειναι value for money,η καμερα ειναι αρκετα καλη και το μονο της θεμα οπωσ σε ολεσ τισ ψηφιακες μηχανες ειναι η νυχτερινη ληψη θελει χερι αλφαδι που λενε και το βιντεο με εξεπληξε ευχαριστα.

Γενικα για τα λεφτα του η αξια του ειναι μεγαλυτερη .

Αν και ειχα ενδοιασμους στο ονομα της alcatel δεν περιμενα τετοια ποιοτητα κατασκευης

Ελπιζω να μην σας κουρασα

Φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας χαιρετω

Επειδη το φορουμ με βοηθησε αφανταστα στο να διαλεξω κινητο διαβαζοντας αμετρητες σελιδες αποφασισα να πω και εγω την αποψη μου σχετικα με το 997D μηπως βοηθησω και εγω καποιους με την σειρα μου

τα δυο τηλεφωνα που με ενδιεφεραν ηταν το GALAXY S DOUOS vs ALCATEL 997D (ειχα το HTC HD2 μονταρισμενο σε android)

To εργαλειο πεταει δεν κολαει η οθονη ειναι value for money,η καμερα ειναι αρκετα καλη και το μονο της θεμα οπωσ σε ολεσ τισ ψηφιακες μηχανες ειναι η νυχτερινη ληψη θελει χερι αλφαδι που λενε και το βιντεο με εξεπληξε ευχαριστα.

Γενικα για τα λεφτα του η αξια του ειναι μεγαλυτερη .

Αν και ειχα ενδοιασμους στο ονομα της alcatel δεν περιμενα τετοια ποιοτητα κατασκευης

Ελπιζω να μην σας κουρασα

Φιλικα Κωστας

 

Μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι το προβλημα (αν μπορεις να το πεις) με τις θολωμενες photo σε περιπτωση χαμηλου φωτισμου λυνετε σε μεγαλο βαθμο αντικαθιστοντας την εφαρμογη του κινητου για φωτογραφιες με το Procapture( μου το συστησε ο φιλος eimai_kala) και στα options επιλεγεις την επιλογη reduced noise για βραδυ.Αυτο τι κανει; τραβαει ταυτοχρονα 2 φωτογραφιες μαζι τις επεξεργαζεται ετσι ωστε να μειωνει τον θορυβο και τις ατελειες κατα μεγαλο βαθμο.δοκιμασε το και ολοι οσοι εχουν προβλημα γενικοτερα.Στα βιντεο δεν παιζετε ακομα και το βραδυ σε club θεριζει.Εχω πλεον καμια εβδομαδα με το κινητο και ευχαριστω τον θεο που κατεληξα στο 997 και γλυτωσα και χρημα αλλα κερδισα και σε ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τι γνώμη αυτών που γνωρίζουν (σίγουρα περισσότερα από μένα) σχετικά με το εάν είναι καλύτερο να αγοράσεις συσκευή όχι με ελληνικό μενού (π.χ. αγγλικό). Δεν έχω θέμα με τα αγγλικά, κ μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση με αυτά που διαβάζω, πως με αυτό τον τρόπο η συσκευή θα έχει καλύτερη υποστήριξη στο λογισμικό της από ότι εάν έχει ελληνικό μενού. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τι γνώμη αυτών που γνωρίζουν (σίγουρα περισσότερα από μένα) σχετικά με το εάν είναι καλύτερο να αγοράσεις συσκευή όχι με ελληνικό μενού (π.χ. αγγλικό). Δεν έχω θέμα με τα αγγλικά, κ μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση με αυτά που διαβάζω, πως με αυτό τον τρόπο η συσκευή θα έχει καλύτερη υποστήριξη στο λογισμικό της από ότι εάν έχει ελληνικό μενού. ευχαριστώ

 

Για σας πεδες μια ακομα ερωτηση σχετικα με την καμερα, την εφαρμογη αυτη την αλαζεις μονο τα βραδια η το εχεις παντα ετσι, κ βγαζεις πρωι-βραδυ σαν να το ρυθμιζει αυτοματα... sory αν σας κουραζω ρε παιδια με την καμερα:D κ ευχαριστω :bow: .......... Tony75s χωρις την συσκευη να κραταω στα χερια μου μπορω να σ απαντισω σχεδον με βεβεοτητα, επιδει παρακλουτηω το συγκεκριμενω τηλ 977d, δεν εχει κανενα απολητος προβλημα απλα θα χριαστουν κατι ρυθμισουλες για sms οπος να γραφης 160 χαρακτηρες κ αυτο ειναι ολλο.... αν διαβασεις τα μην θα σ απαντηθουν αρκετες ερωτησεις.....

Edited by asd123
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φαίνεται να κάνει δουλειά η επιλογή reduced noise.Αλλά εμένα το Procapture μου βγάζει το μέγιστο 3.2mpxl ανάλυση.Δεν ξέρω,ίσως χρειάζεται να αγοράσουμε τη full εκδόση για πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων της κάμερας..
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φαίνεται να κάνει δουλειά η επιλογή reduced noise.Αλλά εμένα το Procapture μου βγάζει το μέγιστο 3.2mpxl ανάλυση.Δεν ξέρω,ίσως χρειάζεται να αγοράσουμε τη full εκδόση για πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων της κάμερας..

Χα πλακα εχει το xperia mini 10 που εχω, το εχω εδω πεταμενο κ δεν ξερω γιατι δονιζει, μιλουσα κ οτα το εκλεισα δεν εχει σταματηση να δονιζει.... ξερω ξερξω πεταμα..... :lol: δεν ειμαι τρελος απλα απο νεβρα γελαω:lol: την τεχνολογια μου μεσα:lol::lol: η οθονη ειναι μαυρη κ δεν κανη τιποτα αλλο..... ουτε μπαταρια βγενει να την εβγαζα...:shoot::hunter:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φαίνεται να κάνει δουλειά η επιλογή reduced noise.Αλλά εμένα το Procapture μου βγάζει το μέγιστο 3.2mpxl ανάλυση.Δεν ξέρω,ίσως χρειάζεται να αγοράσουμε τη full εκδόση για πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων της κάμερας..

 

Ναι φιλε μου χρειαζετε την πληρη εκδοση.Εκει στα δινει και τα 8mp.Το reduced noise σιγουρα κανει δουλεια γιατι το τεσταρα παρα πολλες φορες με θετικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τι γνώμη αυτών που γνωρίζουν (σίγουρα περισσότερα από μένα) σχετικά με το εάν είναι καλύτερο να αγοράσεις συσκευή όχι με ελληνικό μενού (π.χ. αγγλικό). Δεν έχω θέμα με τα αγγλικά, κ μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση με αυτά που διαβάζω, πως με αυτό τον τρόπο η συσκευή θα έχει καλύτερη υποστήριξη στο λογισμικό της από ότι εάν έχει ελληνικό μενού. ευχαριστώ

Η συσκευη στα ελληνικα πιθανοτατα να παρει πιο αργα τις αναβαθμισεις αποτι πχ τα γερμανικα αλκατελ που κυκλοφορουν στην αγορα. Απο κει κ περα η συσκευη θα ειναι ιδια ειτε ελληνικα εχει μεσα ειτε οχι. Καμια διαφορα στις δυνατοτητες τους. Επομενως αν δεν εχεις θεμα με τα αγγλικα απ'οσο λες θα ηταν μαλλον καλυτερο κ για την τσεπη σου το αλκατελ με τα αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου χρειαζετε την πληρη εκδοση.Εκει στα δινει και τα 8mp.Το reduced noise σιγουρα κανει δουλεια γιατι το τεσταρα παρα πολλες φορες με θετικα αποτελεσματα.

 

Eίναι δοκιμασμένο αυτό με τη πλήρη έκδοση;Γιατί σκέφτομαι να την αγοράσω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το εχω κιεγω το κινητάκι γεμάνικη έκδοση όλα σούπερ. Το μονο "θέματάκι" είναί οτι ζεσταίνεται λίγο πίσω όταν τρέχει το Chrome κυρίως. Υπάρχει κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το εχω κιεγω το κινητάκι γεμάνικη έκδοση όλα σούπερ. Το μονο "θέματάκι" είναί οτι ζεσταίνεται λίγο πίσω όταν τρέχει το Chrome κυρίως. Υπάρχει κάποια λύση?

 

Νομιζω φιλε μου οτι αυτο δεν ειναι καποιο προβλημα .Μαλλον λογω τις συνεχεις χρησης ,δοκιμασε να παιξεις ενα παιχνιδακι να το ελενξεις .

Απο καναδυο φιλους που το εχω δοκιμασει το ιδιο κανει

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου οτι αυτο δεν ειναι καποιο προβλημα .Μαλλον λογω τις συνεχεις χρησης ,δοκιμασε να παιξεις ενα παιχνιδακι να το ελενξεις .

Απο καναδυο φιλους που το εχω δοκιμασει το ιδιο κανει

 

Εγω το εχω λιωσει και το χερι μου ζεσταινετε το κινητο οχι :lol:.Δεν γνωριζω κατι περι αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα απο τον kots.... στα 249 σε λευκο θα το εχω την Πεμπτη,

δε το εχω δει απο κοντα, δε το εχει κανεις στη πολη μου παρολα τα πολλα γνωστα καταστηματα.

Ειναι το πρωτο μου smartphone (επρεπε να ακολουθησω τη τεχνολογια καποτε:p....)και η πρωτη φορα που δινω τοσα λεφτα για κινητο...η αλλη μου επιλογη ηταν το Lg optimous L7 και προτιμησα το Alcatel φανηκε να υπερτερει σε πολλα...

Ενταξει...εχω τρομαξει με οσα εχω διαβασει...και διαβασα οοολες τις σελιδες οι οποιες μου φανηκαν κινεζικα ολα αυτα που λετε...ειμαι τελειως ασχετη...

τελικα δεν εχω καταλαβα τα συμπερασματα αυτου του κινητου...οπως και σε ποια γλωσσα επιτελους θα το εχω..στο κωτσ...δεν ηξεραν τιποτα...

 

ουτε για avatar δεν υπηρχε το κινητο να το επιλεξω....χαχαχα

πανικος!!!!:worry:

Edited by taneuramou_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τελικά από ότι διαπίστωσα η μνήμη Ram είναι 512 και όχι 1GB.

 

http://www.alcatelonetouch.com/gr/products/smartphones/one_touch_997.html#.UUyACxd7JGM

 

Κρίμα γιατί το παρήγγειλα κι εγώ σήμερα αλλά μάλλον θα το ακυρώσω. :(

BlackAngel The Nightmare
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τελικά από ότι διαπίστωσα η μνήμη Ram είναι 512 και όχι 1GB.

 

http://www.alcatelonetouch.com/gr/products/smartphones/one_touch_997.html#.UUyACxd7JGM

 

Κρίμα γιατί το παρήγγειλα κι εγώ σήμερα αλλά μάλλον θα το ακυρώσω. :(

 

Ειναι τυπογραφικο λαθος φιλε μου της Alcatel.1gb ραμ εχει το κινητο γιατι το εχω.Αν το ακυρωνεις για αυτο ειναι κριμα.

 

 

 

δες και το review.
Link to comment
Share on other sites

πως δηλαδη το διαπιστωσες οτι εχει 512 μνημη αφου παντου σε καθε μαγαζι που το πουλαει στα χακτηριστικα του γραφει οτι ειναι 1 γιγα??

απο τη σελ της alcatel μονο?

εκει εχει και αλλα λαθη των χαρακτηριστικων του εκτος της μνημης

Edited by taneuramou_
Link to comment
Share on other sites

Manifesto μην ακυρωσεις την παραγγελια!!η μνημη ram ειναι 1gb ασε το site να λεει!!!ειναι ενα ακομα λαθος.και σε αυτα τα λεφτα και ισως μεχρι τα 300 δεν εχει αντιπαλο!!!
Link to comment
Share on other sites

πως δηλαδη το διαπιστωσες οτι εχει 512 μνημη αφου παντου σε καθε μαγαζι που το πουλαει στα χακτηριστικα του γραφει οτι ειναι 1 γιγα??

απο τη σελ της alcatel μονο?

εκει εχει και αλλα λαθη των χαρακτηριστικων του εκτος της μνημης

1 γιγα εχει μην ψαρωνεις:lol:.. ψαγμενω ειναι το τηλ.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...