Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

PLEASE HELP ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

 

Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο forum πρότη φορά γράφω και θα ήθελα μια βοήθεια για το κινητο μου το vodafone smart ii to οποίο ειναι root.

Θελω να κάνω backup όλης της rom΄.

Δοκίμασα το ROM MANAGER αλλά μου βγάζει οτι πρέπει να έχω Clockworkmode το οποίο δεν υποστιρίζεται ακόμα από ότι κατάλαβα.

Έχω κάνει εγκατάσταση το titanum backup αλλά δεν βρήκα επιλογή που να κάνει όλη την rom μαζι με τα προγραμμάτα και τα αρχεία τους αντιγραφή.

Θα ήθελα την βοήθεια σε αυτό αν γίνετε με έναν απλό αναλυτικό οδηγό.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ george_f1.

 

Εσύ φένεσαι να είσαι γνώστης σε αυτό το θέμα επιδή έγραψες πρίν λιγο φαντάζομαι ότι θα μου απαντήσεις γρήγορα γιατι περιμένω κάποιος να με βοηθήσει εδώ και 2 μέρες και

δεν βλέπω ανταπόκριση.

Σε παρακαλώ αν μπορεις βοήθησε με.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ george_f1.

 

Εσύ φένεσαι να είσαι γνώστης σε αυτό το θέμα επιδή έγραψες πρίν λιγο φαντάζομαι ότι θα μου απαντήσεις γρήγορα γιατι περιμένω κάποιος να με βοηθήσει εδώ και 2 μέρες και

δεν βλέπω ανταπόκριση.

Σε παρακαλώ αν μπορεις βοήθησε με.

 

Ευχαριστώ.

 

για tell me your problem

 

το κινητο σου λεει μηπως Current Recovery:ClockworkMod 5.x.x.x αν ναι, τοτε πανε εκει που λεει backup Current ROM λιγο ποιο κατο και θα δεις ενα μήνυματακι new backup name

2013-03-29-22.14.09 .. τοτε πατας το οκ και ολα περνουν τον δρομο τους

 

someone from xda saied that will try to unlock bootloader

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39711322&posted=1#post39711322

 

the problem its not bootloader my friend..

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ που ανταποκρίθικες τόσο γρήγορα.

 

Φίλε μου ανοίγω το ROM MANAGER και πάω στο BACKUP CURRENT ROM:

Μετά μου βγάζει flash ClockworkMod με επιλογές INSTALL και Ακυρο.

Πατάω το Install και μου λέει 3 επιλογες )install or Update from Recovery (Clockworkmode recovery) και Recovery already installed (Clockworkmode recovery)

(Team win Recovery Project (TWRP).

Πατάω την 1 επιλογή και μου λέει DEVICE NOT LISTED ABOVE.

ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

 

ΤΟ POP UP BLOCKER ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΜΗΝΗΜΑ ΣΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙς ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΤΟ.

ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΝΕΓΟΠΟΙΗΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΝΑΔΙΟΜΕΝΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΟΛΚΑΡΕ.

ΠΙΣΤΕΒΟ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΙΛΕΙΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ.

 

για tell me your problem

 

το κινητο σου λεει μηπως Current Recovery:ClockworkMod 5.x.x.x αν ναι, τοτε πανε εκει που λεει backup Current ROM λιγο ποιο κατο και θα δεις ενα μήνυματακι new backup name

2013-03-29-22.14.09 .. τοτε πατας το οκ και ολα περνουν τον δρομο τους

ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ ERRIK ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ROOT

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377&page=81

 

ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΑΝ ΕΧΩ CLOCKWORKMODE;

 

Είσε ακόμα online;

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

@ptex72 μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα. Επίσης απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Όσον αφορά τα προσωπικά μηνύματα, ακόμα και αν τα μπλοκάρει ο browser μπορείς να πας My Forum -> Προσωπικά Μηνύματα (στο δεξί μέρος της σελίδας) και να τα βρεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα μεγάλα γράμματα μου ήταν αγνωστο αυτό.

 

Αυτό με την πολλαπλή παράθεση το βρήκα είναι το κουμπή + βρήκα και την τροποποίηση.

Συγνώμη αλλά όπως βλέπεις τώρα μαθαίνω πως λειτουργεί το forum.

Εστειλα PM.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

για tell me your problem

 

το κινητο σου λεει μηπως Current Recovery:ClockworkMod 5.x.x.x αν ναι, τοτε πανε εκει που λεει backup Current ROM λιγο ποιο κατο και θα δεις ενα μήνυματακι new backup name

2013-03-29-22.14.09 .. τοτε πατας το οκ και ολα περνουν τον δρομο τους

 

 

 

the problem its not bootloader my friend..

 

he told that he can solve the problem cuz he that the right stuff to do

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μετα απο τοσο καιρο και βλεπω το ποστ αδειαζει εφυγα κ εγω :lol: και ολα εγιναν ριμαδιο :p

-----Προς θεου δεν θελω να θηξω κανεναν σας----

τελικα δεν υπαρχει τιποτε γιαυτο το κινητο απο τι εχω ψαξει.παρα μονο εδω (http://www.htcmania.com/forumdisplay.php?f=951) και αυτα λιγο πολυ τα ιδια

ειναι .ο nokisas ειναι εδω τουλαχιστον?

τελος να ειστε ολοι καλα !!!περασα να πω ενα γεια!!!:rolleyes: ;)

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καποιος μπορει να μου δωσει το ota update 5 θα ειμουν ευγνομων

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καποιος μπορει να μου δωσει το ota update 5 θα ειμουν ευγνομων

 

απο τοτε που περασαμε την ρωσικη ρεκοβερι κανεις δεν μπορει xD

Edited by george_f1
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

παιδια καταφερα να βρω ενα ρομ που ειναι βασισμενο σε gingerbread αλλα το design του και ολα τα αλλα ειναι jelly bean https://mega.co.nz/#!fItSESwD!OwPezkrliqi8e74o5FXfJn-W8IY4e8Tqybxikt91wYY μπορειτε να το κανετε εγκατασταση μεσω Romeo Script ή με το aio auto installer του Roeddie

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Πριν από μερικές ημέρες προσπάθησα να περάσω το update 5 . Το κινητό το έχω root , χωρίς να έχω σβήσει όμως από μέσα τίποτε , απλώς έχω μετακινήσει εφαρμογές στην sd .

Κατέβασε λοιπόν κανονικά το update , και ξεκίνησε να το κάνει εγκατάσταση . Με το που έκανε restart το κινητό , έμεινε κολλημένο σε μια οθόνη με το ρομποτακι και κάποιο κίτρινο θαυμαστικό ( αν θυμάμαι καλά ) . Αφού το άφησα εκεί κανένα τέταρτο , κατέληξα τελικά ότι μάλλον είχε κολλήσει , και με το power έκλεισα το κινητό και το ξανάνοιξα .

Τι ώρα που άνοιγε έβγαλε ένα μήνυμα ότι απέτυχε να κάνει την αναβάθμιση ( δεν θυμάμε ακριβώς τι άλλο έγραφε ) , και συνέχισε να μπουτάρει κανονικά μέχρι που άνοιξε . Όλα ήταν κανονικά στο τηλέφωνο , σαν να μην έγινε ή να χάλασε κάτι . Όταν όμως δοκιμάζω να ξανακάνω scan για να βρεί updates , δεν μου δείχνει τίποτε .

 

Ξέρει κανένας σε πιο φάκελο έχει σώσει το update όταν το κατέβαζε ; Μήπως σβύνοντάς το , το ξανακατεβάσει πάλι ; Ή μήπως λόγο του root , δεν πρόκειται να περαστεί πάλι ; Και στην τελική , περιέχει κάτι σημαντικό το update ;;; :)

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Πριν από μερικές ημέρες προσπάθησα να περάσω το update 5 . Το κινητό το έχω root , χωρίς να έχω σβήσει όμως από μέσα τίποτε , απλώς έχω μετακινήσει εφαρμογές στην sd .

Κατέβασε λοιπόν κανονικά το update , και ξεκίνησε να το κάνει εγκατάσταση . Με το που έκανε restart το κινητό , έμεινε κολλημένο σε μια οθόνη με το ρομποτακι και κάποιο κίτρινο θαυμαστικό ( αν θυμάμαι καλά ) . Αφού το άφησα εκεί κανένα τέταρτο , κατέληξα τελικά ότι μάλλον είχε κολλήσει , και με το power έκλεισα το κινητό και το ξανάνοιξα .

Τι ώρα που άνοιγε έβγαλε ένα μήνυμα ότι απέτυχε να κάνει την αναβάθμιση ( δεν θυμάμε ακριβώς τι άλλο έγραφε ) , και συνέχισε να μπουτάρει κανονικά μέχρι που άνοιξε . Όλα ήταν κανονικά στο τηλέφωνο , σαν να μην έγινε ή να χάλασε κάτι . Όταν όμως δοκιμάζω να ξανακάνω scan για να βρεί updates , δεν μου δείχνει τίποτε .

 

Ξέρει κανένας σε πιο φάκελο έχει σώσει το update όταν το κατέβαζε ; Μήπως σβύνοντάς το , το ξανακατεβάσει πάλι ; Ή μήπως λόγο του root , δεν πρόκειται να περαστεί πάλι ; Και στην τελική , περιέχει κάτι σημαντικό το update ;;; :)

 

Φιλικά Λευτέρης

 

το update 5 το έχω σώσει εγώ.. βεβαία δεν κατάφερα να το περάσω..

Link to comment
Share on other sites

το update για να γινει πρεπει να κανεις unroot μετα update και μετα root,ετσι εκανα γιατι στην αρχη δεν εκανε αναβαθμιση κατεβαζε το update και μετα το reboot απετυχε η αναβαθμιση.οποτε unroot μετα update και μετα ξανα root.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορει να μου πεί κάποιος πως επαναφέρω τη ρομ της Βονταφον; δεν εχω κρατήσει backup....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Πριν από μερικές ημέρες προσπάθησα να περάσω το update 5 . Το κινητό το έχω root , χωρίς να έχω σβήσει όμως από μέσα τίποτε , απλώς έχω μετακινήσει εφαρμογές στην sd .

Κατέβασε λοιπόν κανονικά το update , και ξεκίνησε να το κάνει εγκατάσταση . Με το που έκανε restart το κινητό , έμεινε κολλημένο σε μια οθόνη με το ρομποτακι και κάποιο κίτρινο θαυμαστικό ( αν θυμάμαι καλά ) . Αφού το άφησα εκεί κανένα τέταρτο , κατέληξα τελικά ότι μάλλον είχε κολλήσει , και με το power έκλεισα το κινητό και το ξανάνοιξα .

Τι ώρα που άνοιγε έβγαλε ένα μήνυμα ότι απέτυχε να κάνει την αναβάθμιση ( δεν θυμάμε ακριβώς τι άλλο έγραφε ) , και συνέχισε να μπουτάρει κανονικά μέχρι που άνοιξε . Όλα ήταν κανονικά στο τηλέφωνο , σαν να μην έγινε ή να χάλασε κάτι . Όταν όμως δοκιμάζω να ξανακάνω scan για να βρεί updates , δεν μου δείχνει τίποτε .

 

Ξέρει κανένας σε πιο φάκελο έχει σώσει το update όταν το κατέβαζε ; Μήπως σβύνοντάς το , το ξανακατεβάσει πάλι ; Ή μήπως λόγο του root , δεν πρόκειται να περαστεί πάλι ; Και στην τελική , περιέχει κάτι σημαντικό το update ;;; :)

 

Φιλικά Λευτέρης

 

Φιλε Λευτερη ακριβως το ιδιο θεμα εχω και εγω, χωρις να ειναι root το κινητο. Ειναι εδω και 2 ωρες κολλημενο σε αυτη την οθονη και δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Λευτερη ακριβως το ιδιο θεμα εχω και εγω, χωρις να ειναι root το κινητο. Ειναι εδω και 2 ωρες κολλημενο σε αυτη την οθονη και δεν ξερω τι να κανω...

 

εδω? βγαλε την μπαταρια και ανοιξετο ξανα..

Link to comment
Share on other sites

εδω? βγαλε την μπαταρια και ανοιξετο ξανα..

 

Αυτο εκανα τελικα..το αφησα 4 ωρες, δεν εγινε τιποτα και εβγαλα την μπαταρια. Οταν ανοιξε, ηταν ακριβως οπως και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...