Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα, τι διαφορες εχουν οι 4.1.2 με την 4.2.2 (εκτος απ'το οτι η 4.2.2 ειναι πιο "βαρια");

Ποια απο αυτες τις 2 να προτιμησω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μας έχε παρατήσει η Samsung ellas. Όλο επανεκκίνησης οι browser και καμία καινούργια Rom ενώ αλλού έχουν βγει. Από το servise το πήρα και αμέσως κολλήματα. Τώρα πριν λίγο μου κόλλησε για 5 λεπτά. Αν έχει κάποιος ιδέα τι να κάνω έστω κάποιος να μου πει πως θα βάλω κάποια άλλη Rom αφού η Samsung ellas είναι διακοσμητική και εντελώς άχρηστη.

 

Συγνώμη ξέχασα να πω ότι έχω 4.04 και τα κολλήματα πρέπει να μου τα κάνει γιατί δεν του φτάνει η μνήμη με τις βλακείες που την τρων.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ξέχασα να πω ότι έχω 4.04 και τα κολλήματα πρέπει να μου τα κάνει γιατί δεν του φτάνει η μνήμη με τις βλακείες που την τρων.

 

Κάνε root το ταμπλετακι, βγαλε ολη τη σαβούρα απο μεσα, βαλε το greenify και θα δεις διαφορα, περνα και μια jelly bean rom και θα εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές μου είναι Samsung.Το πήρα πριν κυκλοφορήσει ελλάδα 500€ καί το μετάνιωσα που δεν έφερα ipad windows8 στην ίδια τιμή.Εχω κάνει 3 φορές reboot καί μερικές φορές θέλω να το σπάσω.Τρώει κάτι κολληματα τρομερα με 8gb ελεύθερη μνήμη,καί καθαρή ram πράγμα πολύ παράξενο.Ίσως υπάρχει αστοχία υλικού δε ξέρω τι να πω.Καμία εφαρμογή δεν μεταφέρεται στην. Sd εκτός καί είναι root καί αρχίσεις τις αλχημείες.Το μόνο που με ευχαρίστησε είναι τα βίντεο που παίζει φοβερα.Όλος ο πλανήτης έχει αναβαθμίσει σε 4.2 καί εδώ κοιμάται η εταιρεία.Εδώ γίνεται 4.2 μόνο αν έχεις windows υποχρεωτικά αλλιώς μένουμε με 4.0.3 να σπρώχνουμε το καρρο.Μόνο να τα παίρνει ξέρει η εδώ Samsung.Μικρή αγορά βλέπεις δεν έχει κονομα.Η αυστραλία αναβαθμισε πριν 1.5χρόνο ακόμα καί η κίνα....
Link to comment
Share on other sites

Κάνε root το ταμπλετακι, βγαλε ολη τη σαβούρα απο μεσα, βαλε το greenify και θα δεις διαφορα, περνα και μια jelly bean rom και θα εισαι οκ....

 

Τι πρέπει να βγάλουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να βγάλουμε;;;

 

Αφαίρεσε οποία προεγκατεστημενη εφαρμογή δεν χρησιμοποιείς ή δεν σου είναι απαραίτητη (απαιτείται root για να το κάνεις)!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την cyanogenmod 10.2 (βασίζεται στο android 4.3), εδώ και 2 εβδομάδες, και θα γράψω κάποιες εντυπώσεις.

 

Καταρχήν γιατί πέρασα τη cyanogenmod:

 

1. Είναι βασισμένη σε android 4.3 ενώ είχα 4.1.1 (την αγγλική rom) και η Samsung θα βγάζει update μέχρι 4.2.2 (για την ώρα οι 4.2.2. που κυκλοφόρησαν διάβασα ότι σέρνονται). Δε νιώθω καλά στη σκέψη και μόνο, ότι δε θα έχω τη τελευταία version του Android.

2. Ολη η υφήλιος αναμένει το android 4.4. κιτ κατ, και οι μάγκες του cyanogenmod θα το ετοιμάσουν σίγουρα για τη ταμπλέτα μας, οπότε ήθελα να είμαι έτοιμος να τη φλασάρω μόλις βγει.

3. Με όλη αυτή τη σαβούρα των εφαρμογών της samsung που δε μπορούμε να απεγκαταστήσουμε η ταμπλέτα λάγκαρε λίγο, στο candy crush π.χ.

4. Εδώ στο forum μιλούσαν με πολύ εγκωμιαστικά σχόλια για τη cyanogenmod.

5. Αν κάτι δε πήγαινε καλά, με το odin θα επέστρεφα στην official χωρίς πρόβλημα, οπότε το θέμα με την εγγύηση δε με απασχολεί.

 

Aκολουθώντας τις οδηγίες βήμα βήμα, πέρασα τη rom πανεύκολα, piece of cake.

Τσέκαρα το gps και το wifi ακόμα πιο δυνατά και από πριν

 

1. Δε λαγκάρει καθόλου πια, μια και έχει μόνο τις απολύτως απαραίτητες εφαρμογές, εφαρμογές που εγώ κρίνω ότι πρέπει να έχει εγκατεστημένες και όχι η samsung.

2. Κάποια θεματάκια που είχα με μερικά apks με τις official roms, έχουν λυθεί με τη cyanogenmod. Π.χ στο instagram δε μπορούσα να δω τη δραστηριότητα των following, κολλούσε όλη η εφαρμογή, τώρα όλα μια χαρά.

3. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, μπορείς να προσθέσεις τα functions που θέλεις στο power πλήκτρο, να ορίσεις τα function keys κτλ.

4. Έχει τη δυνατότητα για δύο και παραπάνω χρήστες, όπως γίνεται με το android 4.3. !!! Μπαίνει και η κοπέλα στη ταμπλέτα στο facebook π.χ. χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει password, super χρήσιμο option.

5. Έχει Wireless Update και σχεδόν κάθε μέρα παίρνει update.

 

Οπότε τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!! :D

 

 

επειδή θέλω να την περάσω θέλω να μου πεις λίγο βήμα βήμα πως γίνεται γιατί δεν έβγαλα άκρη.

λέει οτι πρέπει πρωτα να τρέχω ClockworkMod-Recovery τι είναι αυτό; το κάνω εγκατάσταση;

μετα οτι πρέπει να εχω στην εσωτ. μνημη τα GApps και CM10.2 ZIP ώστε να τα κάνω εγκατάσταση απο το tablet αν κατάλαβα καλά.....με odin δε γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την cyanogenmod 10.2 (βασίζεται στο android 4.3), εδώ και 2 εβδομάδες, και θα γράψω κάποιες εντυπώσεις.

 

Καταρχήν γιατί πέρασα τη cyanogenmod:

 

1. Είναι βασισμένη σε android 4.3 ενώ είχα 4.1.1 (την αγγλική rom) και η Samsung θα βγάζει update μέχρι 4.2.2 (για την ώρα οι 4.2.2. που κυκλοφόρησαν διάβασα ότι σέρνονται). Δε νιώθω καλά στη σκέψη και μόνο, ότι δε θα έχω τη τελευταία version του Android.

2. Ολη η υφήλιος αναμένει το android 4.4. κιτ κατ, και οι μάγκες του cyanogenmod θα το ετοιμάσουν σίγουρα για τη ταμπλέτα μας, οπότε ήθελα να είμαι έτοιμος να τη φλασάρω μόλις βγει.

3. Με όλη αυτή τη σαβούρα των εφαρμογών της samsung που δε μπορούμε να απεγκαταστήσουμε η ταμπλέτα λάγκαρε λίγο, στο candy crush π.χ.

4. Εδώ στο forum μιλούσαν με πολύ εγκωμιαστικά σχόλια για τη cyanogenmod.

5. Αν κάτι δε πήγαινε καλά, με το odin θα επέστρεφα στην official χωρίς πρόβλημα, οπότε το θέμα με την εγγύηση δε με απασχολεί.

 

Aκολουθώντας τις οδηγίες βήμα βήμα, πέρασα τη rom πανεύκολα, piece of cake.

Τσέκαρα το gps και το wifi ακόμα πιο δυνατά και από πριν

 

1. Δε λαγκάρει καθόλου πια, μια και έχει μόνο τις απολύτως απαραίτητες εφαρμογές, εφαρμογές που εγώ κρίνω ότι πρέπει να έχει εγκατεστημένες και όχι η samsung.

2. Κάποια θεματάκια που είχα με μερικά apks με τις official roms, έχουν λυθεί με τη cyanogenmod. Π.χ στο instagram δε μπορούσα να δω τη δραστηριότητα των following, κολλούσε όλη η εφαρμογή, τώρα όλα μια χαρά.

3. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, μπορείς να προσθέσεις τα functions που θέλεις στο power πλήκτρο, να ορίσεις τα function keys κτλ.

4. Έχει τη δυνατότητα για δύο και παραπάνω χρήστες, όπως γίνεται με το android 4.3. !!! Μπαίνει και η κοπέλα στη ταμπλέτα στο facebook π.χ. χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει password, super χρήσιμο option.

5. Έχει Wireless Update και σχεδόν κάθε μέρα παίρνει update.

 

Οπότε τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!! :D

 

 

επειδή θέλω να την περάσω θέλω να μου πεις λίγο βήμα βήμα πως γίνεται γιατί δεν έβγαλα άκρη.

λέει οτι πρέπει πρωτα να τρέχω ClockworkMod-Recovery τι είναι αυτό; το κάνω εγκατάσταση;

μετα οτι πρέπει να εχω στην εσωτ. μνημη τα GApps και CM10.2 ZIP ώστε να τα κάνω εγκατάσταση απο το tablet αν κατάλαβα καλά.....με odin δε γίνεται;

οι οδηγίες είναι οι παρακάτω που τις βρήκα στο xda

 

Read the official wiki

- Make sure you're running official ClockworkMod-Recovery

- Copy GApps and CM10.2 ZIPs to your internal SDCard

- Boot into Recovery

- Flash CM10.2 zip from internal SDCard

- Flash GApps zip from internal SDCard

- DO A DATA WIPE / FACTORY RESET

- Reboot

- Don't restore system data using Titanium Backup!

- Restoring Apps + Data might cause problems and is not recommended, avoid it if possible!

 

 

το επάνω μηνυμα ας διαγραφεί, μια φορά πάτησα δημοσίευση....

Edited by johnnyar
Link to comment
Share on other sites

επειδή θέλω να την περάσω θέλω να μου πεις λίγο βήμα βήμα πως γίνεται γιατί δεν έβγαλα άκρη.

λέει οτι πρέπει πρωτα να τρέχω ClockworkMod-Recovery τι είναι αυτό; το κάνω εγκατάσταση;

μετα οτι πρέπει να εχω στην εσωτ. μνημη τα GApps και CM10.2 ZIP ώστε να τα κάνω εγκατάσταση απο το tablet αν κατάλαβα καλά.....με odin δε γίνεται;

οι οδηγίες είναι οι παρακάτω που τις βρήκα στο xda

 

Σωστές οι οδηγίες. Το clockwork recovery το φλασάρεις με odin,

μετά ξεκινάς τη ταμπλέτα με volume up + power στο clockwork recovery mode απ' οπου μπορείς να κάνεις install και αρχεία που δεν είναι της samsung.

Περνάς πρώτα , μέσω του clockwork recovery, (install from sd) τη cyanogenmod για τη ταμπλέτα (για p5110 έβαλα τη 10.2 nightly, δηλαδή android 4.3), μετά install τα gaps (google play κτλ) για το 4.3, μετά ότι άλλο λέει στις οδηγίες wipe data κτλ, είναι πανεύκολο.

και πιο αναλυτικά για clockwork : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1722745

το root ίσως και να μη χρειάζεται, δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απάντηση, θα δοκιμασω το απογευμα να το κάνω, ελληνικά εχει; Edited by johnnyar
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απάντηση, θα δοκιμασω το απογευμα να το κάνω, ελληνικά εχει;

Έχει ελληνικά,

γράψε εντυπώσεις από cyanogenmod !

Link to comment
Share on other sites

απο ClockworkMod ποιά κατεβάζω; την Download Recovery ή Download Touch Recovery; (6.0.2.7)

http://clockworkmod.com/rommanager

Δε ξέρω τη διαφορά, κατέβασα το πρώτο, αν θυμάμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

απο ClockworkMod ποιά κατεβάζω; την Download Recovery ή Download Touch Recovery; (6.0.2.7)

http://clockworkmod.com/rommanager

 

Η πρώτη είναι για χειρισμό με τα φυσικά πλήκτρα του tablet ενώ η δεύτερη για χειρισμό μέσω touch screen

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τωρα πειραματιζομαι να την περασω, αν θελω να ξαναγυρισω στην samsung rom κανω τα κλασικά με odin;

 

 

 

 

 

αν και προσπαθώ να περάσω την ClockworkMod-Recovery και δε μπορώ

Edited by johnnyar
Link to comment
Share on other sites

Εχει το Ρ5100 θύρα υπερύθρων? Αν ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με όλες τις τηλεοράσεις ή μονο με Samsung?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει το Ρ5100 θύρα υπερύθρων? Αν ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με όλες τις τηλεοράσεις ή μονο με Samsung?

Ευχαριστώ.

 

Οχι δεν εχει

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας για να αλλάξω rom από 4.03 σε 4.1.2 ( που από ότι διάβασα είναι ποιο καλή από την 4.2.2). Μπορείτε να μου πείτε ποια από τις UK (http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P5100&pcode=EUR#firmware) πρέπει να κατεβάσω για το P5100; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την cyanogenmod 10.2 (4.3.1) και πραγματικά το tablet πετάει.. δουλεύουν και bluetooth πληκτρολόγιο και USB OTG άψογα...

Δύο ερωτησούλες για όποιον την έχει, μπορούμε να μεταφέρουμε τα πλήκτρα back, home κτλ. κάτω αριστερά αντί για κάτω στο κέντρο που είναι τώρα? Και άν γίνεται να προσθέσουμε button για screenshot όπως στην official?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την cyanogenmod 10.2 (4.3.1) και πραγματικά το tablet πετάει.. δουλεύουν και bluetooth πληκτρολόγιο και USB OTG άψογα...

Δύο ερωτησούλες για όποιον την έχει, μπορούμε να μεταφέρουμε τα πλήκτρα back, home κτλ. κάτω αριστερά αντί για κάτω στο κέντρο που είναι τώρα? Και άν γίνεται να προσθέσουμε button για screenshot όπως στην official?

Ευχαριστώ.

 

Παίζει να γίνεται με το tablet ui που ρώτησα πιο πάνω αν το έχει δοκιμάσει κανείς. Δεν το έχω βάλει κι εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι με κάθε update της rom Θ; πρέπει να φλασάρουμε και νέο tablet ui.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανένας γιατί με ΠΕΤΑΕΙ συνέχεια έξω από τους browzer. Έχω 4.04 διέγραψα και τον flash αλλά τα ίδια. Να το πάω για σέρβις
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανένας γιατί με ΠΕΤΑΕΙ συνέχεια έξω από τους browzer. Έχω 4.04 διέγραψα και τον flash αλλά τα ίδια. Να το πάω για σέρβις

 

Γεμίζει η ram.

Aπλά και λιτά.

.
Link to comment
Share on other sites

Γεμίζει η ram.

Aπλά και λιτά.

 

Αμα αλλάξω rom π.χ. 4.1.2 έστω και ξένη λύνεται κάπως το πρόβλημα? Αν ναι μου λέει κάποιος ποια και από πού. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...