Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Ποια ειναι η διαφορα ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης σε σχεση με την εσωτερικη μνημη μιας συσκευης?

Υπαρχει καποια που να ειναι πολυ κοντα σε αυτη?

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρεπει να γραφτεις μελος στο eshop (δωρεαν ειναι) ωστε να σου ερχεται καθε 15 μερες email με προσφορες για τα μελη.

Φανταζομαι πως αν γραφτεις τωρα θα παρεις τις τρεχουσες προσφορες σε email και κανοντας κλικ στο συνδεσμο μεσα απο το mail που σου εστειλαν θα σου βγαλει την μειωμενη τιμη ομως μου τη βγαζει και εμενα.

Προσπαθησε το και πες τι εγινε.

 

Μετα απο ενα μισαωρο δεν μου εχει ερθει ακομα τιποτα αν και εκανα εγγραφη και στο E-shop Deals.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα ειναι μεχρι τις 21/2/15 οποτε κανε υπομονη μηπως ερθει.

Σου εστειλα και pm

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια ειναι η διαφορα ταχυτητας αναγνωσης και εγγραφης σε σχεση με την εσωτερικη μνημη μιας συσκευης?

Υπαρχει καποια που να ειναι πολυ κοντα σε αυτη?

 

Οσο πιο γρηγορη τοσο πλησιαζει την ταχυτητα της εσωτερικης μνημης.

Η samsung pro η γκρι που εχω εγω εχει ταχυτητα σχεδον ιδια οπως την βλεπω απο την χρηση που της κανω.

Σε ενα ομως κινητο που δεν παιρνεις φωτογραφιες σε ριπες ή ULTRA HD video, τοτε σε καλυπτει απολυτα και η πορτοκαλι samsung για την οποια μιλαμε τωρα, ή ακομα και πιο αργες απο αυτη αρκει να ειναι class 10.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα ειναι μεχρι τις 21/2/15 οποτε κανε υπομονη μηπως ερθει.

Σου εστειλα και pm

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οσο πιο γρηγορη τοσο πλησιαζει την ταχυτητα της εσωτερικης μνημης.

Η samsung pro η γκρι που εχω εγω εχει ταχυτητα σχεδον ιδια οπως την βλεπω απο την χρηση που της κανω.

Σε ενα ομως κινητο που δεν παιρνεις φωτογραφιες σε ριπες ή ULTRA HD video, τοτε σε καλυπτει απολυτα και η πορτοκαλι samsung για την οποια μιλαμε τωρα, ή ακομα και πιο αργες απο αυτη αρκει να ειναι class 10.

 

Μηπως θα μπορουσα να εχω ενα λινκ αυτης της γκρι που λες φιλε μου?Αν ειναι εναντια στους κανονες θα την ηθελα με ενα πμ.

Σ ευχαριστω πολυ!

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσα να εχω ενα λινκ αυτης της γκρι που λες φιλε μου?Αν ειναι εναντια στους κανονες θα την ηθελα με ενα πμ.

Σ ευχαριστω πολυ!

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-sg32d-eu-32gb-sdhc-pro-class-10-p-PER.576927

Αυτη στα 32GB. ψαχνοντας στο ebay δεν την βρηκα πολυ φθηνοτερα

Δες και στο skroutz σε τι τιμη την εχει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-sg32d-eu-32gb-sdhc-pro-class-10-p-PER.576927

Αυτη στα 32GB. ψαχνοντας στο ebay δεν την βρηκα πολυ φθηνοτερα

Δες και στο skroutz σε τι τιμη την εχει.

 

Πάντως και με την evo που έχω εγώ μια χαρά γράφει 4κ στο Ζ3c μου.

Το λέω για να μην γινόμαστε υπερβολικοι..όντως τούμπανο η pro αλλά η evo υπερκαλυπτει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μπορειτε να μου προτεινετε καλη μαρκα για καρτα micro sd? Η Adata στους 11 μηνες τα επαιξε κ τα εχασα ολα! :(
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μπορειτε να μου προτεινετε καλη μαρκα για καρτα micro sd? Η Adata στους 11 μηνες τα επαιξε κ τα εχασα ολα! :(

 

SANDISK

SAMSUNG

LEXAR

Νομίζω πως ειναι απο τις πιο αξιόπιστες. Σε συνδυασμό με συχνο backup και αγορα απο Ελλάδα για εγγύηση, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

στο e-shop στο Crazy Sundays αυτης της εβδομάδας, έχει την Samsung Evo 16GB Class 10 στα 8 ευρω περίπου.

 

Το ξέρω, την είδα, ευχαριστώ .

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

SANDISK

SAMSUNG

LEXAR

Νομίζω πως ειναι απο τις πιο αξιόπιστες. Σε συνδυασμό με συχνο backup και αγορα απο Ελλάδα για εγγύηση, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Ευχαριστω, adata 10 είχα 32 gb. Back up δε κάνω ποτέ κ τη πάτησα. :-\

Link to comment
Share on other sites

Samsung evo ή pro για note 4. 32gb τι τιμες περιπου; καμια καλη προσφορα;

 

νομιζω οτι η evo ειναι υπεραρκετη για 4Κ βιντεο ή για γρηγορες φωτογραφιες, οταν το ειχα ψαξει εγω ειδα οτι οι ταχυτητες write της evo ειναι πολυ πανω απο τις απαιτησεις για 4κ..Οποτε θα σου ελεγα να θυσιασεις ταχυτητα για να παρεις GB πχ, προσωπικα πηγα σε 64αρα evo..αντι για 32 pro καθως η διαφορα στην τιμη ηταν μεγαλη.

27 ευρω η evo 64gb ebay. H 32αρα προ κανει επισης 30 ευρω ebay. Εδω στο σκρουτζ 35-40 (αν εχεις και μεταφορικα)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω οπως ειπα και νωριτερα, εξαρταται απο το τι χρηση κανεις.

Διαβασα ξενα αρθρα και λενε οτι μια class 10 σε καλυπτει μια χαρα για φωτογραφιες. Το προβλημα ειναι κυριως αν βγαζεις φωτογραφιες σε burst mode δηλαδη αυτο που πατας το κουμπι παρατεταμενα και τραβαει καμια 10ρια φωτο, γιατι καθυστερει πολυ να κανει εγγραφη στην καρτα, και ετσι ισως σταματαει να τραβαει αλλες φωτο. Το ιδιο και για μεγαλα βιντεο ultraHD.

Η EVO εχει πολυ καλη ταχυτητα, οπως επισης και η Sandisk http://www.e-shop.gr/sandisk-sdsdquan-032g-g4a-ultra-32gb-micro-sdhc-class-10-adapter-p-PER.661963 που εχει παρομοια ταχυτητα, αλλα και η Lexar http://www.skroutz.gr/s/3280666/Lexar-microSDHC-32GB-300x-USB3-0-Card-Reader.html που εχει παρομοια ταχυτητα και καλη τιμη.

Ομως η ταχυτητα της PRO δεν παιζεται. Αυτη εχω σε 64 Gbyte και ειναι αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω οπως ειπα και νωριτερα, εξαρταται απο το τι χρηση κανεις.

Διαβασα ξενα αρθρα και λενε οτι μια class 10 σε καλυπτει μια χαρα για φωτογραφιες. Το προβλημα ειναι κυριως αν βγαζεις φωτογραφιες σε burst mode δηλαδη αυτο που πατας το κουμπι παρατεταμενα και τραβαει καμια 10ρια φωτο, γιατι καθυστερει πολυ να κανει εγγραφη στην καρτα, και ετσι ισως σταματαει να τραβαει αλλες φωτο. Το ιδιο και για μεγαλα βιντεο ultraHD.

Η EVO εχει πολυ καλη ταχυτητα, οπως επισης και η Sandisk http://www.e-shop.gr/sandisk-sdsdquan-032g-g4a-ultra-32gb-micro-sdhc-class-10-adapter-p-PER.661963 που εχει παρομοια ταχυτητα, αλλα και η Lexar http://www.skroutz.gr/s/3280666/Lexar-microSDHC-32GB-300x-USB3-0-Card-Reader.html που εχει παρομοια ταχυτητα και καλη τιμη.

Ομως η ταχυτητα της PRO δεν παιζεται. Αυτη εχω σε 64 Gbyte και ειναι αψογη.

 

Προσωπικά έχω την 64άρα έκδοση της 32άρας SanDisk που παραθέτεις, και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο απ' τις επιδόσεις της, που σε καθημερινή βάση είναι για τράβηγμα φωτογραφιών σε πλήρη ανάλυση και βίντεο σε 1080p. Περιστασιακά έχω δοκιμάσει και φωτογραφίες σε burst mode, αλλά και βιντεοσκόπηση σε 4K, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, οπότε με καλύπτει πλήρως. Θεωρώ ότι το επόμενο βήμα για μένα είναι η 64άρα EVO της Samsung, καθώς κρίνω ότι η τιμή της Pro είναι ακόμα αρκετά υψηλή, και δε δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή, ακόμα κι αν οι ταχύτητές της είναι θεωρητικά διπλάσιες. Όταν πέσει αρκετά σε τιμή ίσως την τιμήσω.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο crazy sundays ειναι σε προσφορα η samsung evo 32 στα 15.5

 

Την παρήγγειλα σημερα, αντε να δουμε! Πριν χρησιμοποιησουμε την καρτα micro sd πρεπει να της κανουμε πρωτα διαμορφωση? Καπου το εχω διαβασει αλλα εγω δεν εχω κανει σε καμμια!

Link to comment
Share on other sites

Την παρήγγειλα σημερα, αντε να δουμε! Πριν χρησιμοποιησουμε την καρτα micro sd πρεπει να της κανουμε πρωτα διαμορφωση? Καπου το εχω διαβασει αλλα εγω δεν εχω κανει σε καμμια!

 

δε χανεις τιποτα να κανεις μια φορα με το κινητο ή το ταμπλετ να την διαμορφωσει οπως θελει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά. Τις τελευταίες μέρες η κάρτα μνήμης μου (μια Samsung 16άρα class 10) σταμάτησε να αναγνωρίζεται από το neo v μου. Δηλαδή μπαίνοντας στην έκθεση πολλές φορές μου την εμφανίζει κενή. Αν επανεκκινήσω το κινητό, οι φώτο εμφανίζονται πάλι αλλά όχι για πολυ. Επίσης αν βγάλω κάποια καινούρια φώτο, ακόμα και αν δε μου εμφανίζει την έκθεση κενή, αυτή που έβγαλα ακριβώς πριν, δεν εμφανίζεται. Το κινητό τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να τα παίζει. Λέτε να φταίει αυτό ή η κάρτα?
Nokia 5120 - Nokia 6600 - Nokia 6120 - Nokia 5000 - Sony Ericsson Xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά. Τις τελευταίες μέρες η κάρτα μνήμης μου (μια Samsung 16άρα class 10) σταμάτησε να αναγνωρίζεται από το neo v μου. Δηλαδή μπαίνοντας στην έκθεση πολλές φορές μου την εμφανίζει κενή. Αν επανεκκινήσω το κινητό, οι φώτο εμφανίζονται πάλι αλλά όχι για πολυ. Επίσης αν βγάλω κάποια καινούρια φώτο, ακόμα και αν δε μου εμφανίζει την έκθεση κενή, αυτή που έβγαλα ακριβώς πριν, δεν εμφανίζεται. Το κινητό τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να τα παίζει. Λέτε να φταίει αυτό ή η κάρτα?

Ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις στα σίγουρα αυτό το τελευταίο που γράφεις, είναι να δοκιμάσεις μια άλλη κάρτα στο κινητό σου, ή τη συγκεκριμένη κάρτα σε άλλο κινητό. Κατά προτίμηση, αν έχεις τη δυνατότητα, κάνε και τα δύο. Θα φανεί εύκολα τι ακριβώς φταίει. Πάντως προσωπικά θα στοιχημάτιζα σε υπαιτιότητα του κινητού κι όχι της κάρτας. Πιθανώς κάποια εφαρμογή να μπλοκάρει την περίπτωση στην κάρτα. Καλού-κακού τσεκάρισε την και για σφάλματα στον υπολογιστή σου.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά. Τις τελευταίες μέρες η κάρτα μνήμης μου (μια Samsung 16άρα class 10) σταμάτησε να αναγνωρίζεται από το neo v μου. Δηλαδή μπαίνοντας στην έκθεση πολλές φορές μου την εμφανίζει κενή. Αν επανεκκινήσω το κινητό, οι φώτο εμφανίζονται πάλι αλλά όχι για πολυ. Επίσης αν βγάλω κάποια καινούρια φώτο, ακόμα και αν δε μου εμφανίζει την έκθεση κενή, αυτή που έβγαλα ακριβώς πριν, δεν εμφανίζεται. Το κινητό τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να τα παίζει. Λέτε να φταίει αυτό ή η κάρτα?

 

Μπορει να φταιει και το κινητο, εγω θα συνιστουσα ενα φορματ στην καρτα μνημης και ξανα τα αρχεια μεσα, και ταυτοχρονα μια επαναφορα του κινητου, διαγραφη ολων και αν εχεις ορεξη και επανεγκατασταση λογισμικου..Αν τα κανεις ολα αυτα και δεν φτιαξει, τοτε ψαξου και για τα 2..θεωρω οτι ειναι 50-50 εφοσον βλεπεις προβλημα στο κινητο, αλλιως θα σου ελεγα οτι φταιει η sd. Ποιο κινητο ειναι? neo V?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

*OFF Topic*

Sorry που ρωταω εδω, αλλα δε βρισκω το τοπικ του neo v, εχει σβηστει, χαρισαν σε ενα φιλο μου ενα neo v, αλλα εχει λεει πολλα προβληματα, υπαρχει καμια δοκιμασμενη ρομ για αυτο; οποιος εχει τη διαθεση απανταει με pm..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

*OFF Topic*

Sorry που ρωταω εδω, αλλα δε βρισκω το τοπικ του neo v, εχει σβηστει, χαρισαν σε ενα φιλο μου ενα neo v, αλλα εχει λεει πολλα προβληματα, υπαρχει καμια δοκιμασμενη ρομ για αυτο; οποιος εχει τη διαθεση απανταει με pm..

 

γυρνα το σε 2.3 να ησυχασεις..

Εγω ειχα μεινει ευχαριστημενος με την πρωτη ultimate αλλα μετα βαρυναν πολυ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μια κάρτα SD 16 GB για Vodafone Smart 4 Max; αυτή κάνει; http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp16da-eu-evo-16gb-micro-sdhc-class-10-adapter-p-PER.576921

 

σε υπερκαλυπτει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...