Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Αγόρασα πριν 20 μέρες μια kingston micro sd card class 10 για να μεταφέρω αρχεία από τον (γεμάτο) εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του tablet μου (lenovo TB2 - X30L). Παρατήρησα τα εξής:

1) Τα αρχεία video μεταφέρονται αλλά δεν αναπαράγονται (μου βγάζει μνμ αδυναμίας αναπαραγωγής). Δοκίμασα την κάρτα στο android κινητό μου, πάλι τα ίδια (οπότε μάλλον δεν φταίει το tablet). 2) Δεν είχα πρόβλημα με τις φωτογραφίες, αυτές μεταφέρθηκαν κανονικά, απλά παρατήρησα ότι έπιαναν περισσότερο χώρο στο tablet απ' ό,τι στην κάρτα μνήμης (παρά το ότι σαν αριθμός αρχείων ήταν ο ίδιος).

Ποιά η γνώμη σας, ιδιαίτερα για την πρώτη παρατήρηση που αποτελεί και πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μετά από ένα εντατικό τετραήμερο χρήσης η SAMSUNG MB-MC64GA/EU EVO PLUS 64GB στο Huawei Mate 10 lite είναι ταχύτατη σε βίντεο και φωτογραφίες και ο χώρος της παραπάνω από αρκετός!

 

Μετά από 15 μήνες απροβλημάτιστης χρήσης η 64άρα μου είναι πλέον σχεδόν γεμάτη και με την ευκαιρία της αλλαγής τηλεφώνου σε P30 lite λέω να την αντικαταστήσω με την SAMSUNG MB-MC128GA/EU EVO PLUS 128GB MICRO SDXC που σήμερα έχει όσο πήρα τότε την προηγούμενη δηλαδή 22 και κάτι ευρώ :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15 μήνες απροβλημάτιστης χρήσης η 64άρα μου είναι πλέον σχεδόν γεμάτη και με την ευκαιρία της αλλαγής τηλεφώνου σε P30 lite λέω να την αντικαταστήσω με την SAMSUNG MB-MC128GA/EU EVO PLUS 128GB MICRO SDXC που σήμερα έχει όσο πήρα τότε την προηγούμενη δηλαδή 22 και κάτι ευρώ :D

 

παρε 256 να τελειωνεις...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για 4k action camera, ποια micro sd προτείνετε;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν βρήκα νήμα αποκλειστικά για sim... :worry:

Δεν ήξερα που να ψάξω για την ακρίβεια!

Επειδή συνδιάζει και τα δύο το βάζω εδώ:

https://techblog.gr/mobile/super-sim-syndyazei-sim-me-karta-mnimis/

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μια καρτα μνημης 128gb για κινητο. Που θα βρω την πιο φθηνη αλλα οχι τέρμα μουφα;
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα την κάρτα μνήμης*samsung evo plus microsdxc 256gb u3 απο το e-shop.gr

https://www.e-shop.gr/samsung-mb-mc256ga-eu-evo-plus-256gb-micro-sdxc-uhs-i-u3-class-10-adapter-p-PER.577110

 

Η συγκεκριμένη κάρτα μνήμης αναφέρει πως έχει ταχύτητες*read speed 100 mb/s και write speed 90 mb/s.

Το τηλέφωνο που έχω είναι το samsung s20+

Όμως οταν κάνω μεταφορά αρχείων από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου στην κάρτα sd απαιτείται για 1 Gb αρχείου 1 λεπτό.

 

Επίσης με το app A1 sd bench μου βγάζει read 53 και με το sd card test read 56 και write 17

 

Μήπως φταίει η κάρτα δηλαδή δεν είναι γνήσια ή φταίει κάτι άλλο?

Edited by neofitosgr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα παιδες. Ξερει κανεις πως μπορω να μετρησω τις εγγραφες που εχει μια καρτα μνημης και γενικα την κατασταση της? γιατι εχω κανα 2-3 στα 256 και 512 που τις δουλεψα κανα χρονο (μετα καταργηθηκαν απο τα κινητα και τις εβαλα στην ακρη) και θελω να δω πως ειναι. 

 

 

 

 

On 17/1/2021 at 3:42 ΜΜ, neofitosgr said:

καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα την κάρτα μνήμης*samsung evo plus microsdxc 256gb u3 απο το e-shop.gr

https://www.e-shop.gr/samsung-mb-mc256ga-eu-evo-plus-256gb-micro-sdxc-uhs-i-u3-class-10-adapter-p-PER.577110

 

Η συγκεκριμένη κάρτα μνήμης αναφέρει πως έχει ταχύτητες*read speed 100 mb/s και write speed 90 mb/s.

Το τηλέφωνο που έχω είναι το samsung s20+

Όμως οταν κάνω μεταφορά αρχείων από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου στην κάρτα sd απαιτείται για 1 Gb αρχείου 1 λεπτό.

 

Επίσης με το app A1 sd bench μου βγάζει read 53 και με το sd card test read 56 και write 17

 

Μήπως φταίει η κάρτα δηλαδή δεν είναι γνήσια ή φταίει κάτι άλλο?

φιλε μου αυτες ειναι οι ταχυτητες που πιανουν στα κινητα απο οσο ξερω. παλια ηταν ακομα πιο κατω. Μονο αν την βαλεις σε υπολογιστη με κανα καλο ανταπτορα ισως δεις παραπανω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ολες οι μνημες τυπου flash memory, που θα βρουμε π.χ. στα usb stick, ολα τα ειδη memory card, οι εσωτερικες μνημες πχ στα smartphones που τις λενε ROM, οι SSD δισκοι, κτλ, εχουν εσωτερικα στην δικη τους μνημη (eeprom) ενα αρχειο με τις καταγραφες που εχουν γινει στα διαφορα "κελια" της μνημης. Αυτο γινεται για να υπαρχει ομοιομορφη γηρανση του υλικου επανεγγραφης. Δυστυχως εως σημερα δεν εχω βρει τροπο ως καταναλωτης να διαβασω αυτο το αρχειο. Ισως μονο ο κατασκευαστης να μπορει. Ισως ?

Σχετικα με τις ταχυτητες που εχουν οι καρτες μνημες στα table ή smartphones εχουν ενα και μοναδικο εμποδιο. Τον controler της συσκευης. Αυτος ειναι UHS I, δηλαδη max 100MB. Στην πραξη απο μοντελο σε μοντελο εχουμε αλλες μετρησεις. Ριξτε μια ματια στα review του notebookcheck.com. Υπαρχουν μοντελα οπως το Nokia XR20 στα 580€ με μετρηση στα 22ΜΒ. Ουτε εχω βρει smartphone που να ξεπερναει τα 90ΜΒ.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...