Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους !

Οποιος μπορει ας βοηθησει... ! τοποθετω στο τηλ. μια καρτα των 8gb αλλα αναγνωριζει μονο 1.71gb .

Καμια ιδεα...

Ευχαριστω !

Κανε format στην κάρτα μέσα από το κινητό σου.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους !

Οποιος μπορει ας βοηθησει... ! τοποθετω στο τηλ. μια καρτα των 8gb αλλα αναγνωριζει μονο 1.71gb .

Καμια ιδεα...

Ευχαριστω !

Η κάρτα είναι καινούρια ή μεταχείρα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !

Οποιος μπορει ας βοηθησει... ! τοποθετω στο τηλ. μια καρτα των 8gb αλλα αναγνωριζει μονο 1.71gb .

Καμια ιδεα...

Ευχαριστω !

 

Είχα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα και το Format από υπολογιστή την έστρωσε. Ηταν κάρτα που χρησιμοποιούσα σε άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα 16GB που έχει ενσωματωμένα το S2, αλλά επειδή προβλέπω κάποια στιγμή να αρχίσουν να αυξάνονται οι φωτογραφίες/βίντεο, ενώ αν είχα περισσότερο χώρο θα το φόρτωνα παραπάνω με mp3 κλπ, λέω να πάρω καμιά MicroSD, 16 ή 32GB ανάλογα με το value for money.

 

Έχει πάει κανείς πρόσφατα για να προτείνει καμιά; Από τι class και πάνω να δω;

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι αποκλειστικά από ελληνικό κατάστημα. Μην πω πως προτιμώ να πάρω από κανά eBay/Amazon..

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα 16GB που έχει ενσωματωμένα το S2, αλλά επειδή προβλέπω κάποια στιγμή να αρχίσουν να αυξάνονται οι φωτογραφίες/βίντεο, ενώ αν είχα περισσότερο χώρο θα το φόρτωνα παραπάνω με mp3 κλπ, λέω να πάρω καμιά MicroSD, 16 ή 32GB ανάλογα με το value for money.

 

Έχει πάει κανείς πρόσφατα για να προτείνει καμιά; Από τι class και πάνω να δω;

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι αποκλειστικά από ελληνικό κατάστημα. Μην πω πως προτιμώ να πάρω από κανά eBay/Amazon..

Κοίτα προς Amazon, κατά καιρούς βγάζει καλές προσφορές με Transcend ή άλλες γνωστές μάρκες.Class 4 και πάνω είναι οκ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας.

Παρήγγειλα στις 24/5 μια samsung 32GB micro sd με αυτή την περιγραφή.

Την Πέμπτη 5/7 μου έστειλε mail το ebay ότι κάνανε delist το προϊόν για κάποια παραβίαση κανόνων (που δεν διευκρίνιζε).

Τελικά η κάρτα ήρθε κανονικά την Παρασκευή 6/7 και προσπαθώ να διαπιστώσω αν είναι αυθεντική ή όχι.

Κατέβασα το SD Card Tester από το play και μου δίνει writting Speed 10mb/sec και Reading 11mb/sec.

To SD Tools μου δίνει writting speed 10mb/sec και Reading 17mb/sec.

Λέτε να είναι μούφα η κάρτα?

Οι ταχύτητες σας φαίνονται φυσιολογικές για class 10?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας.

Παρήγγειλα στις 24/5 μια samsung 32GB micro sd με αυτή την περιγραφή.

Την Πέμπτη 5/7 μου έστειλε mail το ebay ότι κάνανε delist το προϊόν για κάποια παραβίαση κανόνων (που δεν διευκρίνιζε).

Τελικά η κάρτα ήρθε κανονικά την Παρασκευή 6/7 και προσπαθώ να διαπιστώσω αν είναι αυθεντική ή όχι.

Κατέβασα το SD Card Tester από το play και μου δίνει writting Speed 10mb/sec και Reading 11mb/sec.

To SD Tools μου δίνει writting speed 10mb/sec και Reading 17mb/sec.

Λέτε να είναι μούφα η κάρτα?

Οι ταχύτητες σας φαίνονται φυσιολογικές για class 10?

Έχω δει με Class 4 Writing στο 9 και Reading στο 26, αλλά δεν λένε και τίποτα αυτά τα τεστ.

Αλλάζουν τα νούμερα εύκολα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλημέρα θέλω να πάρω μια κάρτα μνήμης micro sd 32 gb 10 class από το e bae γνωρίζετε κανένα καλό μαγαζί και φθηνό
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

ψαχνω για μια καρτα micro sd για το καινουριο κινητο μου, samsung galaxy ace2.λεω να παρω 16gb. να κοιταξω για class10?και τι μαρκα ειναι καλλυτερα?στο ebay μου βγαζει καποιες σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν αξιζουν.μερικες εχουν ονομασια μαρκας samsung αλλα δεν ξερω αν ειναι οντως...

για δωστε λιγο φως!!

 

 

σημερα κοιταξα λιγο απο σκρουτζ και βρηκα αυτη http://www.skroutz.gr/s/336098/Kingston-MicroSD-16GB-SDC10-16GB.html πως την βλεπετε?αξιζει?

 

επισης ειδα κ αυτην που προτεινε ενα παιδι http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26019&cat=4 γνωμες??

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι class 10 είσαι ΟΚ. Το μέγεθος το καθορίζουν οι ανάγκες σου τις οποίες μόνο εσύ ξέρεις οπότε και κρίνεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

ψαχνω για μια καρτα micro sd για το καινουριο κινητο μου, samsung galaxy ace2.λεω να παρω 16gb. να κοιταξω για class10?και τι μαρκα ειναι καλλυτερα?στο ebay μου βγαζει καποιες σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν αξιζουν.μερικες εχουν ονομασια μαρκας samsung αλλα δεν ξερω αν ειναι οντως...

για δωστε λιγο φως!!

 

 

σημερα κοιταξα λιγο απο σκρουτζ και βρηκα αυτη http://www.skroutz.gr/s/336098/Kingston-MicroSD-16GB-SDC10-16GB.html πως την βλεπετε?αξιζει?

 

επισης ειδα κ αυτην που προτεινε ενα παιδι http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26019&cat=4 γνωμες??

 

Τη Samsung θα επέλεγα εγώ πάντως. Έχω στο δικό μου την αντίστοιχη 32άρα και πάει κοπίδι. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω αγοράσει το samsung galaxy ace 2.Σκέφτομαι να αγοράσω κάρτα μνήμης,αλλά έχω μια ερώτηση.Κάπου είχα διαβάσει ότι για να δουλεύει γρήγορα η κάρτα πρέπει να έχει το ίδιο class με την ισχύουσα μνήμη του κινητού(ή κάτι παρόμοιο).Ισχύει;;;;;Αν ισχύει πως μπορώ να βρω τι class πρέπει να πάρω;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ισχύουσα class του κινητού δεν το κατάλαβα και δεν το έχω ξανά ακούσει. Στις εξωτερικές κάρτες ισχύει ότι όσο πιο μεγάλη class τόσο πιο γρήγορα. Άρα πας για class 10 ή για 6 και πάνω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω καταλήξει να αγοράσω την SanDisk Ultra MicroSDHC Class 10 (8GB) για το Sony Xperia Tipo.

Την έχει κανένας στο κινητό του; Γενικά διαβάζω καλά πράγματα.

Κυρίως με καίει η μεταφορά των δεδομένων μεταξύ pc-phone γιατί θα ανανεώνω συχνά τα περιεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω τα φωτα σας! Πηρα ενα Xperia T, και επειδη με τις καρτες μνημης που εχω κανει επανεκκινησεις (δεν ξερω αν φταινε αυτες αλλα παρολο οτι δοκιμασα 3,ολα οδηγουν σε αυτο το συμπερασμα), θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για μια 16αρα ή 32αρα!η αληθεια ειναι οτι δεν ψηνομαι να τα σκασω για 32αρα,αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα την κρατησω πολυ καιρο, και δεν εχω και αλλη,μεχρι 8αρες ειναι αυτες που εχω. οποτε θα ηθελα 1-2 προτασεις για το καθε μεγεθος,κυριως με γνωμονα την ταχυτητα και την σταθεροτητα-ελειψη ασυμβατοτητας κτλ(αν υπαρχει τετοιο κριτηριο).

Οι καρτες που εχω ειναι transcend, nokia,sony (νομιζω δηλαδη γιατι την ειχε το προηγουμενο Xperia Που ειχα και υποθετω οτι θα ηταν σονυ,δεν την εχω τωρα μαζι μου).

και με τις 3 το κινητο κανει επανεκκινησεις οταν το παταω να κλεισει. αν δοκιμασω χωρις καρτα μνημης κλεινει κανονικα. επισης ειναι το 2ο κινητο καθως το 1ο μου το αντικατεστησαν λογω του οτι θεωρησαμε οτι εφταιγε αυτο για το προβλημα,ομως ο τεχνικος που δοκιμασε μια δικη του καρτα (Δεν μου ειπε μαρκα-βιαζομουν και εγω λογω δουλειας) δεν του το εκανε το προβλημα αυτο, αλλα δεν ειχε πολυ χρονο για πολλες δοκιμες. με τις δικες μου το εκανε. δεν ξερω αν ειναι παλιες (περιπου ενος ετους,το πολυ δυο ειναι οι καρτουλες μου) και γιαυτο δημιουργειται αυτο το προβλημα,αλλα δε θα ηθελα να παρω και μια καινουρια και να κανει ξανα τα ιδια.

δεν μιλαω για μια επανεκκινηση στο μηνα,αλλα για καθε κλεισιμο σχεδον...

Παντως επειδη τα λεω καλα με τα παιδια στη wind που μου το πουλησαν,μου ειπαν οτι σε αλλους πελατες δεν εχει εμφανιστει τετοιο προβλημα,οι οποιοι εβαλαν καρτα μνημης samsung..

 

ειμαι αναμεσα σε αυτες:

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25677&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25938&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32435&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26019&cat=4&sub=194&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα την SanDisk Ultra MicroSDHC Class 10 (8GB) από plaisio έχει και τις αντίστοιχες 16gb και 32gb.

έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και αποτι βλέπω η 16gb είναι πιο φθηνή από την αντίστοιχη class 10 της samsung

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/SanDisk-Ultra-MicroSDHC-Class-10-with-SDadapter-16GB-SDSDQU-016G-U46A-SDSDQ.htm

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα την SanDisk Ultra MicroSDHC Class 10 (8GB) από plaisio έχει και τις αντίστοιχες 16gb και 32gb.

έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και αποτι βλέπω η 16gb είναι πιο φθηνή από την αντίστοιχη class 10 της samsung

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/SanDisk-Ultra-MicroSDHC-Class-10-with-SDadapter-16GB-SDSDQU-016G-U46A-SDSDQ.htm

 

πηρα τη samsung 20 euro. ενταξει δε σωνομαστε για 2 ευρω, απλα ηθελα να παρω μια καλη,που να ξερουμε ολοι οτι ειναι αξιοπιστη, μιας και το κινητο επανεκκινει με sd μεσα και ηθελα να το τεσταρω με μια καινουρια..

οποτε ειπα να δοκιμασω αυτη την μαρκα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

πηρα τη samsung 20 euro. ενταξει δε σωνομαστε για 2 ευρω, απλα ηθελα να παρω μια καλη,που να ξερουμε ολοι οτι ειναι αξιοπιστη, μιας και το κινητο επανεκκινει με sd μεσα και ηθελα να το τεσταρω με μια καινουρια..

οποτε ειπα να δοκιμασω αυτη την μαρκα

 

Τώρα κάνει επανακκινήσεις το κινητό σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χρησιμοποιώ μια κάρτα μνήμης 16GB σε λειτουργικό android και θέλω να βάλω μια των 32. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνω όλα τα περιεχόμενα της κάρτας copy-paste στην καινούργια θα έχω κάποιο πρόβλημα ή πρέπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασία;
patc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Εχω μια καρτα MS ProDuo της SONY σε μια φωτογραφικη μηχανη.Θελω να περασω τις φωτο μου σε ενα καινουριο pc Τoshiba αλλα αν δεν κανω λαθος δεν εχει θυρα υποδοχης για τετοια καρτα.Σωστα η λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Εχω μια καρτα MS ProDuo της SONY σε μια φωτογραφικη μηχανη.Θελω να περασω τις φωτο μου σε ενα καινουριο pc Τoshiba αλλα αν δεν κανω λαθος δεν εχει θυρα υποδοχης για τετοια καρτα.Σωστα η λαθος?

 

Αν είναι laptop μπορεί να έχει. Αν δεν έχει τότε μπορείς να αγοράσεις αναγνώστη καρτων ή να συνδέσης την φωτογραγική σου με καλώδιο στον υπολογιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...