Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις με την 4.2.2. και να το εχει κανει και root το ταμπλετ να μου πει και εμενα πως γινεται? Το εχω δοκιμασει 3 , 4 φορες και ενω μου λεει pass το odin το root δεν ξερω γιατι αλλα για καποιο λογο δεν περναει. Μου βγαζει συνεχεια το σφαλμα που γραφω και στο προηγουμενο post μου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έλα φίλε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Κοίτα, εγώ δεν το έχω rootαρει αλλά αν γράψεις στο google θα σου βγάλει τρόπους http://www.google.com/m?q=root+galaxy+tab+2+7.0+p3110+4.2.2&client=ms-opera-mobile&channel=new Και για δες αντί για το supersu να βάλεις το superuser.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις με την 4.2.2. και να το εχει κανει και root το ταμπλετ να μου πει και εμενα πως γινεται? Το εχω δοκιμασει 3 , 4 φορες και ενω μου λεει pass το odin το root δεν ξερω γιατι αλλα για καποιο λογο δεν περναει. Μου βγαζει συνεχεια το σφαλμα που γραφω και στο προηγουμενο post μου.

 

Έχω 4.2.2 και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το ρουτ

Με το CF-Auto-Root-espressowifi-espressowifixx-gtp3110.tar το κάνω και εγκαθιστά το superSu,(με τον τροπο που και εσύ αναφέρεις), κάνει σωστά update από play store και αν θυμάμαι καλά την τελευταία φορά, κατά το update είχε εντοπίσει Knox μου ζήτησε να προσπαθήσει να το διαγράψει, κάτι τέτοιο ή να το διόρθωση, του έδωσα οκ και μετά από λίγο μου έβγαλε μήνυμα, επιτυχή. Με την ίδια διαδικασία έκανα ρουτ παλιότερα και την 4.1.2. χωρίς να έχω ποτέ κανένα πρόβλημα!!!

Ξαναπέρασε την rom από την αρχή και δοκίμασε πάλι.

Βάλε recovery την Philz Touch 6 ( philz_touch_6.41.6-p3110.tar.md5) από εδώ https://goo.im/devs/philz_touch/CWM_Advanced_Edition/p3110/

και κάνε touch την επιλογή wipe data/factory reset και στην συνέχεια επέλεξε clean to install a new rom.

στην συνέχεια πέρασε την 4.2.2 κάνε επανεκκίνηση και στην συνέχεια σε Download mode κάνε ρουτ, με Odin πάντα,

Με αυτό τον τρόπο το έκανα εγώ, και όλα οκ. Με αυτό τον τρόπο δεν είχα χάσει κανένα αρχείο μου!!!

Καθώς δες πρώτα να φλασάρεις την recovery και μετά root. Βέβαια το root σε επαναφέρει στην αρχική recovery αν έχεις custom, αλλά λίγο το κακό αρκεί να γίνεις root και εάν θέλεις custom recovery την ξαναφλασάρεις.

Εδώ έχει και έναν άλλο τρόπο για ρουτ superuser δες τον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389382

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

^^ Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ολες αυτες τις μερες προσπαθουσα να το κανω root αλλα δεν ξερω γιατι,δεν πετυχαινε. Στην 4.1.2. πετυχε με την πρωτη. Με το που εβαλα την 4.2.2 προσπαθησα να κανω root , την πρωτη φορα πηρασε την supersu εφαρμογη αλλα για καποιο λογο δεν δουλευε και μου εβγαζε το μνμ που εγραψα σε προηγουμενο post.

Δοκιμασα διαφορετικα αρχεια απο διαφορετικες σελιδες στο internet μηπως καποιο δουλεψει,δοκιμασα πολλες και διαφορετικες εκδοσεις του odin μηπως εφταιγε αυτο,μεχρι και τους drivers απεγκατεστησα απο το λαπτοπ και τους ξαναπερασα αλλα δεν γινοταν τιποτα.

Ωσπου βρηκα αυτον εδω τον τροπο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389382 και τελικα το εκανα ετσι. Απλα ετσι πρωτα περασε την custom recovery philz και απο εκει μετα εκανα το root και εγινε μια χαρα. Σορυ για την ζαλουρα παιδες!

 

Τωρα ειμαι στο σταδιο που εχω κατεβασει το titanium backup και επαναφερω τα δεδομενα απο τις εφαρμογες που ειχα κρατησει σε backup. Το χαζο ειναι οτι πρεπει να πηγαινεις και να τις κανεις μια μια τις εφαρμογες restore , δεν βρισκω καποιο τροπο να επιλεξεις ποιες θελεις και να τις κανει ολες restore.

Μετα παω για ξηλωμα της σαβουρας που εχει μεσα το tablet.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι στο σταδιο που εχω κατεβασει το titanium backup και επαναφερω τα δεδομενα απο τις εφαρμογες που ειχα κρατησει σε backup. Το χαζο ειναι οτι πρεπει να πηγαινεις και να τις κανεις μια μια τις εφαρμογες restore , δεν βρισκω καποιο τροπο να επιλεξεις ποιες θελεις και να τις κανει ολες restore.

Μετα παω για ξηλωμα της σαβουρας που εχει μεσα το tablet.

 

Κάνε μία ενημέρωση και σε μας μετά το ξήλωμα, τι αφαιρείς και σαφώς θα γίνεται ελαφρύτερο, χωρίς να επηρεάζει την λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

^^ Πολυ ευχαριστως να ενημερωσω αλλα θα παρει λιγο χρονο γιατι με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω ακολουθω την παρακατω τακτικη που την ειχα προτεινει και σε ενα παιδι που ρωταγε στο νημα του Samsung Galaxy S4 Mini Dual. Δεν ξερω αν ειναι σωστη η οχι ,η αν υπαρχει καλυτερος και πιο γρηγορος τροπος ,αλλα εγω αυτην την διαδικασια ακολουθω.

 

Χωρις να εχω το συγκεκριμενο κινητο , αν και παρακολουθω το θεμα επειδη με ενδιαφερει ως δικαρτο , απλα προβληματιζομαι στο προβλημα με το σημα...

Αν εισαι root παγωμα των εφαρμογων που θελεις με το link2sd (η αλλες παρομοιες) , τις κρατας καμια βδομαδα (η οσο θελεις εσυ) παγωμενες και αν μετα τη βδομαδα δεις οτι δεν προκαλειται καποια δυσλειτουργια στο κινητο, τις ξηλωνεις αφου πρωτα παρεις backup της εφαρμογης καλου κακου. Μεσα στον χρονο που θα τις εχεις παγωμενες και κανοντας την συνηθησμενη σου καθημερινη χρηση με το κινητο σου θα δεις αν σου βγαλει καποιο προβλημα το κινητο , οποτε πας και την ξεπαγωνεις. Αν δεις οτι ολα ειναι κομπλε την ξηλωνεις αφου παρεις backup.

Συμβουλη μου ειναι να παγωνεις δυο εφαρμογες καθε φορα για να μη χασεις την μπαλα. Αν παγωσεις καμια δεκαρια και σου βγαλει καποιο θεμα το κινητο αντε μετα να τις ξεπαγωνεις μια μια και να παραγεις το ιδιο "σεναριο" ωστε να δεις αν εξαλειφτηκε το προβλημα.

Αν δεν εισαι root μονο απενεργοποιηση , οτι ειπε και ο φιλος παραπανω.

Τελος , οτι κανεις το κανεις με δικη ΣΟΥ και μονον ευθυνη. Αυτα τα ολιγα! :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα την έχω δοκιμάσει οποωε και καποιες άλλες cyanogen πχ τρεχουν γρηγορα όμως με όλες υπάρχει πρόβλημα στο τηλεφωνο! μετα απο 2 -3 τηλεφωνα κολαει και θελει αναγκαστικα restart καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την σλιμ τι λεει το ταμπλετ; αξίζει τον κόπο;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την σλιμ και μπορώ να πω ότι το ταμπλετ περνει ανάσα στο θέμα της ταχύτητας και στο θέμα του αποθυκευτικου χώρου έχει πολύ διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Πριν από δυο περιπου χρόνια αγορασα το samsung galaxy tab 3110. Έχει γίνει πλέον πολύ αργό και σκέφτομαι το format. Η διαδικασία θα γίνει μέσω kies. Ρώτησα και έμαθα ότι μπορώ να κάνω backup , αλλά έχω κάποιες απορίες :

 

1) Θα σωθούν μόνο οι εφαρμογές ή και τα δεδομένα; (πχ δεδομένα παιχνιδιών)

2) Τι γίνεται με τις εφαρμογές που έχω αγοράσει; Θα μου ζητήσουν ξανά χρήματα;

3) Το antivirus που εχω και είναι αγορασμένο, θα μου ζητήσει ξανα serial number; Γιατί έχω πετάξει την συσκευασία με τον κωδικό ενεργοποίησης

Edited by Sofos_5
Μορφοποίηση Κειμένου άνευ λόγου.
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Πριν από δυο περιπου χρόνια αγορασα το samsung galaxy tab 3110. Έχει γίνει πλέον πολύ αργό και σκέφτομαι το format. Η διαδικασία θα γίνει μέσω kies. Ρώτησα και έμαθα ότι μπορώ να κάνω backup , αλλά έχω κάποιες απορίες :

 

1) Θα σωθούν μόνο οι εφαρμογές ή και τα δεδομένα; (πχ δεδομένα παιχνιδιών)

2) Τι γίνεται με τις εφαρμογές που έχω αγοράσει; Θα μου ζητήσουν ξανά χρήματα;

3) Το antivirus που εχω και είναι αγορασμένο, θα μου ζητήσει ξανα serial number; Γιατί έχω πετάξει την συσκευασία με τον κωδικό ενεργοποίησης

 

Καλημέρα!

 

1) Θα σου πρότεινα αν δεν έχεις ήδη προχωρήσει σε επαναφορά, να κάνεις backup με το helium backup που το βρίσκεις στο play store, για να κρατήσεις και τα δεδομένα των εφαρμογών. Πάρε και έναν οδηγό να βοηθήσει την κατάσταση.. :D Και όχι, δεν χρειάζεται να είσαι root..

2) Τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει αν και εφόσον βάλεις πάλι το ίδιο gmail που χρησιμοποιείς και τώρα, δεν τις ξαναπληρώνεις.

3) Antivirus δεν χρησιμοποιώ! :ninja:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά εδώ και μια εβδομαδα τρέχω την slim 5.0.1 και μπορω να πω οτι

νοιωθω σαν να έχω άλλο ταμπλέτες.

Πριν είχα την cyanogen 10.2.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την σλιμ και μπορώ να πω ότι το ταμπλετ περνει ανάσα στο θέμα της ταχύτητας και στο θέμα του αποθυκευτικου χώρου έχει πολύ διαφορά.

 

Παιδιά εδώ και μια εβδομαδα τρέχω την slim 5.0.1 και μπορω να πω οτι

νοιωθω σαν να έχω άλλο ταμπλέτες.

Πριν είχα την cyanogen 10.2.

Αν μπορει καποιος ας δωσει καποιες λεπτομερειες σχετικα με αυτην την slim.

Καταρχας μιλατε για την ιδια και οι δυο? Πανω σε ποια εκδοση android βασιζεται? Πως παει απο μνημη ram και με τον εσωτερικο χωρο? Μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα μνημης? Δουλευουν ολα οπως πρεπει στο ταμπλετ?

 

Προς το παρον ειμαι με την αγγλικη 4.2.2 αλλα εχω απογοητευτει αρκετα με το συχνο lag που εχει. Αραια και που ριχνει και κανα κολλημα και θελει restart συν το γεγονος οτι πριν καμια βδομαδα που εβαλα ενα στικακι να δω μια ταινια δεν το αναγνωριζε/διαβαζε/εβλεπε , παρολο που ελεγε πανω στην μπαρα οτι συνδεθηκε εξωτερικη συσκευη πολυμεσων η οπως ακριβως το λεει.

Οποτε κοιταζω για καμια αλλη rom γιατι με αυτην δεν εμεινα ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος ας δωσει καποιες λεπτομερειες σχετικα με αυτην την slim.

Καταρχας μιλατε για την ιδια και οι δυο? Πανω σε ποια εκδοση android βασιζεται? Πως παει απο μνημη ram και με τον εσωτερικο χωρο? Μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην καρτα μνημης? Δουλευουν ολα οπως πρεπει στο ταμπλετ?

 

Προς το παρον ειμαι με την αγγλικη 4.2.2 αλλα εχω απογοητευτει αρκετα με το συχνο lag που εχει. Αραια και που ριχνει και κανα κολλημα και θελει restart συν το γεγονος οτι πριν καμια βδομαδα που εβαλα ενα στικακι να δω μια ταινια δεν το αναγνωριζε/διαβαζε/εβλεπε , παρολο που ελεγε πανω στην μπαρα οτι συνδεθηκε εξωτερικη συσκευη πολυμεσων η οπως ακριβως το λεει.

Οποτε κοιταζω για καμια αλλη rom γιατι με αυτην δεν εμεινα ικανοποιημενος.

-Εγώ μιλάω για την alhpa 0.8 Unofficial βασισμένη στο Lollipop 5.0.1

-Η RAM είναι στα 814mb, όμως έχει καλύτερη διαχείριση.

-Εφαρμογές στην sd δυστυχώς δεν μπορείς να μεταφέρεις, όμως ο χώρος εσωτερικής αποθήκευσης είναι στα 4,5 GB και μετά την εγκατάσταση σου μένουν περίπου 2,5GB για τις εφαρμογές.

-Το μόνο που δεν δουλεύει είναι το gps.

Edited by ksoulis
edit
Link to comment
Share on other sites

-Εγώ μιλάω για την alhpa 0.8 Unofficial βασισμένη στο Lollipop 5.0.1

-Η RAM είναι στα 814mb, όμως έχει καλύτερη διαχείριση.

-Εφαρμογές στην sd δυστυχώς δεν μπορείς να μεταφέρεις, όμως ο χώρος εσωτερικής αποθήκευσης είναι στα 4,5 GB και μετά την εγκατάσταση σου μένουν περίπου 2,5GB για τις εφαρμογές.

-Το μόνο που δεν δουλεύει είναι το gps.

 

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση...

Τον τρόπο καθώς και από που θα κατεβάσουμε την rom κ.λ.π

Διότι έκανα μια προσπάθεια με έναν τρόπο που είδα στο YouTube αλλά δεν μου πέτυχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τη ρομ και τα gapps θα τα βρειτε στο site της slimroms.net

Θα πρεπει να εχετε root τη συσκευη και εγκατεστημενη την τελευταια εκδοση ειτε της cwm recovery ειτε της twrp.

Εγω εκανα καθαρη εγκατασταση αφου εκανα φορματ και το διαμερισμα της data.

Περισσοτερες αποριες θα σας λυθουν και στο αντιστοιχο section των xda-developers.

Δεν ξερω αν επιτρεπετε να ποσταρω λινκς, γι αυτο δεν εβαλα. Αν γινεται πειτε το να σας τα ριξω

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα δίνεις να δούμε τι θα κάνουμε...Τόσα λινκ από xda μπαίνουν εδώ. Μόνο σαιτ παράνομο λογισμικό δεν ανεβάζουμε από όσο ξέρω. Το gps στην έκδοση σου δεν παίζει οπως και η μεταφορά στην sd οπότε αν πω ότι δεν πάω σε αυτή για τους παραπάνω λόγους ποια θα μου προτεινες?
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα δίνεις να δούμε τι θα κάνουμε...Τόσα λινκ από xda μπαίνουν εδώ. Μόνο σαιτ παράνομο λογισμικό δεν ανεβάζουμε από όσο ξέρω. Το gps στην έκδοση σου δεν παίζει οπως και η μεταφορά στην sd οπότε αν πω ότι δεν πάω σε αυτή για τους παραπάνω λόγους ποια θα μου προτεινες?

 

Εδώ θα βρεις τη νέα έκδοση της Ρομ από τον Android-Andy, με λυμένο το πρόβλημα του gps.

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=23203

Εδώ θα βρείς το σχετικό τόπικ

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-2/7-inch-development/rom-slimlp-t2969075

Μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση της Cyanogenmod εγώ είχα την CM10.2 και ήταν πολύ σταθερή και αξιόπιστη.

Ο χώρος για της εφαρμογές είναι 4.5gb και νομίζω ότι είναι υπεραρκετός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα & χρονια πολλα,προχθες αγορασα για την κορουλα μου το Samsung Galaxy Tab2 P3110 μεταχειρισμενο,το προβλημα που αντιμετωπιζω,ειναι οτι με το usb καλωδιο δεν μπορω να συνδεθω με pc(δεν αναγνωριζει την συσκευη),παρα μονο να το φορτισω στην πριζα.Αν μπορουσατε να με βοηθησετε θα ηταν Θειο δωρο,ευχαριστω:O ,το pc φοραει windows vista. Edited by akisaccent
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις τη νέα έκδοση της Ρομ από τον Android-Andy, με λυμένο το πρόβλημα του gps.

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=23203

Εδώ θα βρείς το σχετικό τόπικ

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-2/7-inch-development/rom-slimlp-t2969075

Μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση της Cyanogenmod εγώ είχα την CM10.2 και ήταν πολύ σταθερή και αξιόπιστη.

Ο χώρος για της εφαρμογές είναι 4.5gb και νομίζω ότι είναι υπεραρκετός.

 

Σε ευχαριστώ πολύ,θα αρχίσω το σκάλισμα αμέσως:lol: Να υποθέσω ότι πρέπει να αλλάξω και cwm γιατί φοράει το 6.0 κάτι που είχα με την 4.1.2 ε?

 

 

@akisaccent πες μας πρώτα τι windows έχεις και να βοηθήσουμε ότι μπορούμε

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταιει το καλωδιο.

Πολλα βγηκαν προβληματικα οπως και το δικο μου. Στην αρχη δεν το αναγνωριζε ο υπολογιστης και μετα δεν φορτιζε.

Πηρα καινουριο και λυθηκαν ολα.

 

Gatzos:Ναι πρεπει να κανεις αναβαθμιση το recovery. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά . Έχω το galaxy tab 2 p3110 μου έγινε ενημέρωση στο YouTube και από τότε όταν βλέπω ένα video στο YouTube μου κόβει τους τίτλους από τα προτεινόμενα video στο πλάι. Υπάρχει κάποια λύση;

 

Δοκίμασα και επανεγκατάσταση αλλά δεν άλλαξε κάτι.

παραθέτω και μια φωτογραφία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by veteranos123

Samsung galaxy J5 2016 ->android 6

Samsung galaxy tab 2 7 -> cm 13

Lg nexus 4 -> cm 13

Sony ericsson neo v -> cm 11

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε βρες την εφαρμογή στις ρυθμίσεις και κάνε κατάργηση ενημερώσεων και θα γυρίσει στην παλιότερη που σου δούλευε από ότι κατάλαβα κανονικά
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...