Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα να περασω και απο τον κωτσοβολο να παρω μια ιδεα ποσο το δινει με δοσεις. Οι δοσεις ειναι ατοκες αν ειναι μεχρι 6 αλλα η τιμη του ειναι πολυ υψηλη στα 160 ευρω (μεσω ιντερνετ το βρηκα με 120 ευρω) και ο πωλητης δεν ηξερε καν πως υπαρχει εκδοση με δυο σιμ ασχετως που ειχαν και τις δυο συσκευες στο καταστημα.

Μετα αναρωτιομαστε γιατι οι επιχειρησεις στην ελλαδα πανε κατα διαολου

 

παμε σε αλλο θεμα τωρα αλλα οτι στο Κωτσοβολο ειναι ολοι ασχετοι το εχω διαπιστωσει κι εγω με το να τους λεω αν εχουν dvd dual και να με κοιτανε λες και μιλουσα κινεζικα. τι στο καλο δεν τους κανουν εκπαιδευση και στην τελικη νεα παιδια ειναι δεν κατεχουν το αθλημα? τι να πω η ασχετοσυνη σ ολο της το μεγαλειο....κριμα τι να πω

 

Ειπα να περασω και απο τον κωτσοβολο να παρω μια ιδεα ποσο το δινει με δοσεις. Οι δοσεις ειναι ατοκες αν ειναι μεχρι 6 αλλα η τιμη του ειναι πολυ υψηλη στα 160 ευρω (μεσω ιντερνετ το βρηκα με 120 ευρω) και ο πωλητης δεν ηξερε καν πως υπαρχει εκδοση με δυο σιμ ασχετως που ειχαν και τις δυο συσκευες στο καταστημα.

Μετα αναρωτιομαστε γιατι οι επιχειρησεις στην ελλαδα πανε κατα διαολου

 

μα φιλε μου για να εχει ταχα 6 ατοκες δοσεις τι κανει ? το βαζει 160€ ετσι ωστε να μην χασει να κερδισει κι απο αυτο και εσυ λες....αα ατοκες δοσεις. στην ουσια τις πληρωνεις με τοκο γιατι αυτοι εχουν βαλει τους τοκους μεσα και ανεβαινει η τιμη στα 160....εγω το πηρα απο insomnia 120€μ πολυ καλο 15 μερες πριν το αγορασω ειχε αγοραστει και ηταν αχρησιμοποιητο (ημουνα τυχερη) παντως το συνηστω πολυ

καλο κινητο για 2 sim εν σχεση μ αλλα που ειχα κατα καιρους αχρηστα!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

άσε φίλε μου οι πωλητές δεν ξέρουν τι πουλάνε:D

 

τελικα με της επαφες το βρηκα ειχε απενεργοποιηθεί στης ρύθμισής να βλέπει της επαφές χωρείς εγω να της πειράξω άντε για να δούμε σήμερα παω για να το δούνε που μικροφονηζει

 

βρηκα μια προσωρινη προχειρη λυση για το "μικροφωνισμα" την επιστροφη ηχου, εβαλα την καρτα που χρησιμοποιω περισσοτερο στις κλησεις ( την wind ) απο τη θεση της 1ης sim ,στη 2η .( εκει που ειχα την cosmote). μου καναν κλησεις και μου ειπαν πως δεν εχουν κανενα θεμα , δηλαδη δεν εχει επιστροφη ηχου.. τωρα το μονο που μενει ειναι να δω αν αντιμετωπιζεται το ιδιο θεμα παλι με την τωρινη sim 1 , που λογικα θα υπαρχει.δεν νομιζω να εφταιγε το δυκτιο. :X

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια προσωρινη προχειρη λυση για το "μικροφωνισμα" την επιστροφη ηχου, εβαλα την καρτα που χρησιμοποιω περισσοτερο στις κλησεις ( την wind ) απο τη θεση της 1ης sim ,στη 2η .( εκει που ειχα την cosmote). μου καναν κλησεις και μου ειπαν πως δεν εχουν κανενα θεμα , δηλαδη δεν εχει επιστροφη ηχου.. τωρα το μονο που μενει ειναι να δω αν αντιμετωπιζεται το ιδιο θεμα παλι με την τωρινη sim 1 , που λογικα θα υπαρχει.δεν νομιζω να εφταιγε το δυκτιο. :X

αδερφέ εμενα μου το έκανε και στης δυο και vodafone και cosmote αρα ειναι θεμα συσκευής και το έκανε συνέχεια :!:

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να περασω και απο τον κωτσοβολο να παρω μια ιδεα ποσο το δινει με δοσεις. Οι δοσεις ειναι ατοκες αν ειναι μεχρι 6 αλλα η τιμη του ειναι πολυ υψηλη στα 160 ευρω (μεσω ιντερνετ το βρηκα με 120 ευρω) και ο πωλητης δεν ηξερε καν πως υπαρχει εκδοση με δυο σιμ ασχετως που ειχαν και τις δυο συσκευες στο καταστημα.

Μετα αναρωτιομαστε γιατι οι επιχειρησεις στην ελλαδα πανε κατα διαολου

 

καλα η ασχετιλα παει συννεφο! :p

160€ ουτε να το σκεφτεσαι , ισως να ειναι το ακριβοτερο της αγορας, εγω το πηρα 135€ απο ιντερνετικο μεσω skroutz, ελληνικο και οχι παραεισαγωγης, καινουργιο και με δωρο θηκη σιλικονης ( το παρελαβα απο το καταστημα ) . ;)

επισης το χει ριξει απ οτι ειδα και το πλαισιο στα 139€ αν θες ντε και καλα απο επωνυμο μαγαζι.

 

αδερφέ εμενα μου το έκανε και στης δυο και vodafone και cosmote αρα ειναι θεμα συσκευής και το έκανε συνέχεια :!:

 

:wacko: πφφφ .. καταλαβα. αρα η συσκευη εχει το θεμα αυτο.. οταν σου απαντησουν ενημερωσε με please ή αμα στο φτιαξουν και δεις αποτελεσμα πες μου , μηπως το παω και γω. :blink:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλα η ασχετιλα παει συννεφο! :p

160€ ουτε να το σκεφτεσαι , ισως να ειναι το ακριβοτερο της αγορας, εγω το πηρα 135€ απο ιντερνετικο μεσω skroutz, ελληνικο και οχι παραεισαγωγης, καινουργιο και με δωρο θηκη σιλικονης ( το παρελαβα απο το καταστημα ) . ;)

επισης το χει ριξει απ οτι ειδα και το πλαισιο στα 139€ αν θες ντε και καλα απο επωνυμο μαγαζι.

έτσι......

 

160κάτι (166 νομίζω) είχε πάρει η σύζυγος από τη wind το δικό της,

γιατί την μέρα που αποφάσισε ποιο θα πάρει

από αυτά που της πρότεινα,

εγώ απουσίαζα κι εκείνη

δεν τα πάει καλά με το ιντερνετ...:wacko:

 

μετά από 2 περίπου εβδομάδες πήρα κι εγώ το δικό μου,

με 133κάτι από συνοικιακό / ιντερνετικό μαγαζί μετά από ψάξιμο....:cool:

 

Έ-όχι και 33€ παραπάνω για το όνομα..!?!?!? :X

Edited by originalksd

"Αν τα σφαγεία είχαν τζάμια αντί τοίχους, όλοι θα ήταν φυτοφάγοι." "Γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα."

"Ιf there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went."

Link to comment
Share on other sites

:wacko: πφφφ .. καταλαβα. αρα η συσκευη εχει το θεμα αυτο.. οταν σου απαντησουν ενημερωσε με please ή αμα στο φτιαξουν και δεις αποτελεσμα πες μου , μηπως το παω και γω. :blink:

δεν υπάρχει περίπτωση αδερφε να το παρω αν μου πουν το επισκευάσαμε η καινούριο η τα λεφτά μου πίσω δεν παίρνω τηλ 5 ημερών και να εχει ανοιχτεί ,αλο αν ηταν κανα μήνα και αλλα τη θα πληρώσω τηλ καινούριο επησκευασημο οχι .

και φυσηκα θα σε ενημεροσω αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος tipo dual εδώ και μια βδομάδα και όποτε μιλάω με τα hands-free της συσκευασίας ο συνομιλητής ακούει τη φωνή του.

Δοκίμασα τα εξής δύο:

-Kατά τη διάρκεια της συνομιλίας χαμήλωσα μέχρι τέρμα τον ήχο (από το πλήκτρο δεξιά) και όταν το ξαναδυνάμωσα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.:wacko:

-Δοκίμασα να συνομιλήσω με τα hands-free που είχα απο το παλιό sony ericsson και πάλι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος tipo dual εδώ και μια βδομάδα και όποτε μιλάω με τα hands-free της συσκευασίας ο συνομιλητής ακούει τη φωνή του.

Δοκίμασα τα εξής δύο:

-Kατά τη διάρκεια της συνομιλίας χαμήλωσα μέχρι τέρμα τον ήχο (από το πλήκτρο δεξιά) και όταν το ξαναδυνάμωσα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.:wacko:

-Δοκίμασα να συνομιλήσω με τα hands-free που είχα απο το παλιό sony ericsson και πάλι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

φιλε μου δοκιμάσαμε τα παντα είτε με τα hands free είτε χωρίς αυτα και τι αυτή τι δουλειά κάθε κλήση να χαμηλώνω και να ξανά ανεβάζω την ένταση ? :p

θα δούμε τι θα πούνε. αυτο το εχω ακούσει και απο άλλους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το smart 2 έχει arm v6 επεξεργαστή ενώ το tipo arm v7, αυτό χοντρικά σημαίνει (μαζί με την πιο γρήγορη ics) περίπου 40% καλύτερες επιδόσεις στο tipo.. :)

 

Καλύτερο και με android 4 και όχι 2.3..

 

Το πηρε φιλος το πρωι το tipo (βρηκε και την αναβαθμιση μονο του το κινητο μολις συνδεθηκε στο internet και τωρα εχει την 4.0.4) και το ''τεσταρα'' λιγο σε σχεση με το smart 2 μου για να δω αν οντως ισχυουν τα παραπανω. Το smart 2 μου φαινεται λιγο πιο γρηγορο στις εντολες, στην κινηση χωρις ψιλα κολληματακια που κανει που και που το tipo. Εβαλα και στα 2 το προγραμματακι fmr για να καθαριζει η μνημη τους και αφου τους το ετρεξα μια φορα (και τα 2 μετα ειχαν ελευθερη μνημη γυρω στα 280mb μετα το fmr) πατησα ταυτοχρονα το παιχνιδι cut the rope. Το smart 2 μπηκε 3-4 δευτερολεπτα πιο γρηγορα.

 

Eννοειται το smart 2 μαμα, χωρις root και αλλες rom κλπ..

Δεν ειμαι ανθρωπος που επειδη πχ εχω το smart 2 θελω να φανει καλυτερο απλα για να δω τι παιζει εκανα αυτο το απλο συγκριτικο και γενικα μεχρι ωρας δεν εχω δει κατι στο tipo απο θεμα ταχυτητας κλπ που να υστερει το smart 2, ισα ισα παει πιο καλα.

 

Θα δω όμως και σε κανά ακόμα παιχνίδι μήπως και σε αυτό έτυχε.

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

λυπών πήγα σήμερα το πείρα πίσω το κινητό και μου είπαν οτι είναι οκ δεν τους κάνει κατι , άθλιοι οι τύποι αύριο θα το πάω στην arvato και θα δείξει, πάντως δεν μπορεί να δουλεύει έτσι ένα κινητό και να μου το θυμηθείτε θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα :shoot:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειμαι σε ψάξιμο τηλ. τωρα σκεφτομαι ειτε αυτο ειτε το s6102.

Για το tipo θα ήθελα να μάθω τι αυτονομία έχει η μπαταρία του με ήπια χρήση και απο log πως παει ?

Thank you !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου με πολυ χρηση καθημερινα , εφαρμογες - fb - wifi και γενικα λιωσιμο σε sms κραταει μια μερα ολοκληρη και λιγο παραπανω. χωρις ολα αυτα ενα 2ημερο max πιστευω. ;)
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου με πολυ χρηση καθημερινα , εφαρμογες - fb - wifi και γενικα λιωσιμο σε sms κραταει μια μερα ολοκληρη και λιγο παραπανω. χωρις ολα αυτα ενα 2ημερο max πιστευω. ;)

 

Πιστεύω τοτε οτι δεν μου κάνει.

Δεν θελω να παρω παλι κινητο που καθε μερα η 1μιση να θέλει φόρτισμα.

Θα δω για samsung μερια να δω τι παιζει.

thanks...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τοτε οτι δεν μου κάνει.

Δεν θελω να παρω παλι κινητο που καθε μερα η 1μιση να θέλει φόρτισμα.

Θα δω για samsung μερια να δω τι παιζει.

thanks...

 

τιποτα !

δεν ξερω για πιο samsung λες , αλλα το προηγουμενο μου κιν (samsung galaxy mini s5570) ειχε πολυ χειροτερη μπαταρια.. κααθε μερα ηθελε φορτιση .. βεβαια με πολυ χρηση και εκεινο. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Smartphone και πάνω από μιάμιση μέρα με χρήση δεν πάνε μαζί, δυστυχώς. Όποια εταιρία και αν κοιτάξετε
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τιποτα !

δεν ξερω για πιο samsung λες , αλλα το προηγουμενο μου κιν (samsung galaxy mini s5570) ειχε πολυ χειροτερη μπαταρια.. κααθε μερα ηθελε φορτιση .. βεβαια με πολυ χρηση και εκεινο. :cool:

 

Για το s6102 λέω το οποίο με χρήση στα 2g φτάνει γυρω στις 17.5 ωρες χρονο ομιλίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το s6102 λέω το οποίο με χρήση στα 2g φτάνει γυρω στις 17.5 ωρες χρονο ομιλίας.

Li-Ion 1300 mAh battery το samsung

 

Li-Ion 1500 mAh battery το sony tipo dual :D

άρα μεγαλύτερη μπαταρία

 

samsung http://prntscr.com/qiwyf

 

sony http://prntscr.com/qix1q

το 17.5 ώρες εσυ ρε αδερφέ που το είδες

Link to comment
Share on other sites

Li-Ion 1300 mAh battery το samsung

 

Li-Ion 1500 mAh battery το sony tipo dual :D

άρα μεγαλύτερη μπαταρία

 

samsung http://prntscr.com/qiwyf

 

sony http://prntscr.com/qix1q

το 17.5 ώρες εσυ ρε αδερφέ που το είδες

http://www.samsung.com/gr/support/model/GT-S6102SKAEUR-techspecs

Διάρκεια μπαταρίας σε κατάσταση ομιλίας Έως 1050 λεπτά (2 g), έως 370 λεπτά (3 g)

2g = 1050 = 17.5

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι τελειως εικονικα αυτα με τις ωρες ομιλιας.. δηλαδη δεν παιζουν με τιποτα! οντως το xperia tipo dual νομιζω οτι εχει πολυ καλη μπαταρια, εμενα που μου βγαζει 1,5 μερα με λιωσιμο ειμαι υπερ-ευχαριστημενος, σε αντιθεση με το προηγουμενο samsung που ειχα κανει τον φορτιστη αυτοκολλητο μου οπου και να παω :p
Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι τελειως εικονικα αυτα με τις ωρες ομιλιας.. δηλαδη δεν παιζουν με τιποτα! οντως το xperia tipo dual νομιζω οτι εχει πολυ καλη μπαταρια, εμενα που μου βγαζει 1,5 μερα με λιωσιμο ειμαι υπερ-ευχαριστημενος, σε αντιθεση με το προηγουμενο samsung που ειχα κανει τον φορτιστη αυτοκολλητο μου οπου και να παω :p

 

Τι να πω φιλε μου. Δεν ξερω. Απλα δεν θελω να παρω παλι ενα κινητο που καθε 1 - 2 μερες να εχει ραντεβου με τα 220 volt !!!

Τωρα εχω το e2252 και μπαταρια = 10 μερες με νορμαλ χρηση. με φουλ χρηση = 5 μερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.samsung.com/gr/support/model/GT-S6102SKAEUR-techspecs

Διάρκεια μπαταρίας σε κατάσταση ομιλίας Έως 1050 λεπτά (2 g), έως 370 λεπτά (3 g)

2g = 1050 = 17.5

 

φιλε μου ξανα δες τι μπαταρία εχει το ενα και τι μπαταρία εχει το αλλο (1500 mAh battery sony ) (1300 mAh battery samsung )

άσχετα με το τι λενε η κατασκευαστές το πόσο κρατά

αυτοι δεν ξέρουν τη χρίση κάνεις εσυ, το μονο σίγουρο ειναι τι μπαταρία εχουν και το sony εχει μεγαλύτερη απο το samsung και οπως ειπε ενα παλικάρι ποιο πάνω δύσκολα να βρεις smartphone με μπαταρία να κρατά 2 μέρες και πανω , το δικο μου με 8 ωρες μουσική τηλεφονηματα και σε 3g κρατα 1.5 μερα

αλιος πήγαινε και πάρε αυτο ------ >

 

Τα smartphones εμπλουτίζονται συνεχώς με νέες δυνατότητες, έχουμε 4G, πραγματικά μεγάλες οθόνες και πολυπύρηνους επεξεργαστές και όλα αυτά με ένα πολύ σημαντικό κόστος, την διάρκεια της μπαταρίας!

 

Δύσκολα πλέον σήμερα ένα smartphone μπορεί να βγάλει μία μέρα βαριάς χρήσης. Κάθε βράδυ φορτίζουμε τα έξυπνα τηλέφωνα μας που δεν αποδεικνύονται και τόσο έξυπνα όσο αφορά την κατανάλωση ενέργειας. Το Motorola DROID RAZR MAXX HD και η μπαταρία του χωρητικότητας 3,300 mAh προσφέρουν σεμινάρια στον συγκεκριμένο τομέα.

 

Μετά από διάφορα test που έγιναν από το γνωστό AllThingsD το Motorola DROID RAZR MAXX HD αντέχει μέχρι και 22 ώρες ομιλίας. Τριπλάσιο σχεδόν χρόνο από το iPhone 5 με το οποίο θα μιλήσετε 8 ώρες, αλλά και 5 ώρες περισσότερες από το Galaxy S III που αντέχει 17 ώρες μέχρι να αναζητήσει τον φορτιστή του. Οι παραπάνω χρόνοι αναφέρουν ομιλία και όχι χρήση internet ή παρακολούθηση video.:X

 

το θέμα ειναι οτι το samsung ειναι ποιο αξιόπιστο απο to sony εμένα μου εχει βγάλει θέμα με το που το πείρα δευτέρα λογικά θα εχω απάντηση απο την arvato και θα σας ενημερώσω.αλλα και smartphone και dual αδερφέ οπως ανέφεραν όλοι δύσκολα πανω απο 1,5 μέρες

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ένας φίλος σκέφτεται να πάρει είτε αυτό είτε το Samsung Galaxy S Duos. Στο Samsung οι εφαρμογές ΔΕΝ πάνε στην SD κάρτα. Και ούτε το Apps2SD δουλεύει. Σε αυτό υπάρχει αυτή το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ένας φίλος σκέφτεται να πάρει είτε αυτό είτε το Samsung Galaxy S Duos. Στο Samsung οι εφαρμογές ΔΕΝ πάνε στην SD κάρτα. Και ούτε το Apps2SD δουλεύει. Σε αυτό υπάρχει αυτή το πρόβλημα?

 

Μεταφερονται κανονικα οι εφαρμογες στην καρτα SD με το Xperia tipo dual.. μου φαινεται παραξενο αμα δεν συμβαινει αυτο στο Samsung.. το χει ψαξει καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...