Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.

 

Το έχω στο WCDMA (προτιμώμενο)/GSM αλλά δεν έπιασα ποτέ 3G.

Θα πάω σε κάποιο Γερμανό και θα κάνω μια ερώτηση.

 

Πάντως, σε περίπτωση που βγάλει 3G, εμφανίζει "3G" ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.

 

Το έχω στο WCDMA (προτιμώμενο)/GSM αλλά δεν έπιασα ποτέ 3G.

Θα πάω σε κάποιο Γερμανό και θα κάνω μια ερώτηση.

 

Πάντως, σε περίπτωση που βγάλει 3G, εμφανίζει "3G" ή κάτι άλλο;

 

Σε ποια περιοχη μενεις; Μηπως δεν πιανει 3G στην περιοχη σου;

Εμφανιζει "H" και καμια φορα "3G"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να παίζει τέτοιο θέμα καθώς είμαι μέσα στη Θεσσαλονίκη...

Θα περάσω μια βόλτα από Γερμανό και βλέπουμε.

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω να βαλω ρομ στο tipo μου να ξεφορτωθω τα περιτα που του εβαλαν σονυ και κοσμοτε

τι ρομ να προτιμησω και καποιες οδηγιες ευπροσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
θελω να βαλω ρομ στο tipo μου να ξεφορτωθω τα περιτα που του εβαλαν σονυ και κοσμοτε

τι ρομ να προτιμησω και καποιες οδηγιες ευπροσδεκτες

 

Χθες βράδυ πέρασα την Gimlo 2.1

Θα την βρεις εδώ μαζί με αναλυτικές οδηγίες

 

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη αρκεί να ακολουθήσεις τα βήματα σωστά.

Εμένα περισσότερη ώρα μου έφαγε να ξεκλειδώσω τον bootloader παρά το φλασάρισμα της ίδιας της rom :P

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια μου λες :)

 

Σχετικά με τον bootloader, γίνεται επίσημα από τη Sony:

http://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/unlock-yourboot-loader/

 

Η rom είναι φοβερή, μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα (είναι βασισμένη στην stock) και έχει φοβερές δυνατότητες παραμετροποίησης.

Σου δίνει επιλογές του τι θες να εγκαταστήσεις και τι όχι όπως και πολλές επιλογές για θέματα, launchers κλπ κλπ

 

Σε σχέση με την stock, τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω unlock το unlockbootloader το βαζω σε fastboot mode αλλα μεχρι εκει μετα δεν μου ζηταει driver οπως λεει στις οδηγιες...

καμια ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω unlock το unlockbootloader το βαζω σε fastboot mode αλλα μεχρι εκει μετα δεν μου ζηταει driver οπως λεει στις οδηγιες...

καμια ιδεα;;

 

φυσικά να ξέρεις ότι μπορείς να περάσεις και μια καθαρή rom μέσω flashtool χωρίς να χάσεις την εγγύηση της συσκευής σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξεκλείδωσα τον bootloader ακολουθώντας τις οδηγίες στο site της Sony.

Δεν μπορούσα να μπω σε recovery διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου. Εδώ και καιρό δεν μπορεί να κατεβάσει τις ενημερώσεις από το Google Play Store. Βγάζει το μήνυμα "Σφάλμα Λήψης (Όνομα Εφαρμογής) Υπάρχει επαρκής χώρος στην συσκευή" Έψαξα σε πολλά θέματα αλλά άκρη δεν βρήκα τι μπορώ να κάνω για να το επιδιορθώσω??Η κάρτα μνήμης έχει αρκετό ελεύθερο χώρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Edited by al3xrockmaster
Καλυτερη επεξηγηση μηνυματος
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα σε moto G, εκανα ενα καθάρισμα την προσωρινή μνήμη (μπαινεις στον αποθηκευτικο χωρο και παρατεταμένη πίεση επανω στην προσωρινη μνημη) και έγιναν οι ενημερώσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου. Εδώ και καιρό δεν μπορεί να κατεβάσει τις ενημερώσεις από το Google Play Store. Βγάζει το μήνυμα "Σφάλμα Λήψης (Όνομα Εφαρμογής) Υπάρχει επαρκής χώρος στην συσκευή" Έψαξα σε πολλά θέματα αλλά άκρη δεν βρήκα τι μπορώ να κάνω για να το επιδιορθώσω??Η κάρτα μνήμης έχει αρκετό ελεύθερο χώρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Γεια σου φίλε μου!

 

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι πόσο χώρο έχεις στην κάρτα μνήμης (φαντάζομαι δεν εννοείς κάποια εξωτερική κάρτα) αλλά στον χώρο αποθήκευσης του συστήματος (/data), ο οποίος είναι πολύ μικρός (περίπου 700ΜΒ).

 

Αν όντως έχεις χώρο τότε δοκίμασε να κάνεις έναν καθαρισμό του τηλεφώνου με κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα (προτείνω το SD Maid) κι αν πάλι δεν δουλέψει τότε πήγαινε στη Διαχείριση Εφαρμογών και κατάργησε τις ενημερώσεις του Play Store. Θα ενημερωθεί και πάλι εκ νέου και τότε θα ξαναδοκιμάσεις να κάνεις τις ενημερώσεις των εφαρμογών σου.

 

Αν δεν έχεις αρκετό χώρο, τότε θα πρέπει να μεταφέρεις μερικές εφαρμογές στην Κάρτα SD, είτε από τη Διαχείριση Εφαρμογών είτε με κάποιο πρόγραμμα όπως το AppMgr.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου έδωσε ένας φίλος ένα tipo κολλημένο σε bootloop. Δοκίμασα τα πάντα σύμφωνα με οδηγούς σε xda για xperia και τίποτα δεν έγινε.

 

Συγκεκριμένα:

1) Με PC companion δεν μπόρεσα καν να το συνδέσω να το αναγνωρίσει στην κατάσταση που είναι.

2) Με flashtool συνδέεται σε flashmode, δοκίμασα αρκετά ftf αρχεία αλλά δεν περνάει το kernel.sin(που είναι το βασικό πιστεύω για να ξεκολλήσει). Και άλλα δεν περνάει, γενικά τα μεγάλα. Loader.sin, αυτό για τα partitions κλπ που είναι της τάξης των λίγων KB περνιούνται. Στα μεγάλα αρχεία κολλάει. Συγκεκριμένα έτσι κολλάει:

INFO - Processing kernel

INFO - Checking header

INFO - Flashing data

όπου η μπάρα γεμίζει λίγο, αλλά όχι τελείως.

3) Δοκίμασα με fastboot να ξεκλειδώσω bootloader αλλά στην κατάσταση που είναι το κινητό δεν γίνεται(συνδέεται κανονικά με μπλε led). Στο flashtool κόλλαγε η διαδικασία πάλι και δεν ανταποκρινόταν το πρόγραμμα και έπρεπε να κάνω kill το process στα windows. Ακόμα και με εντολή τύπου fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0x*************** όπου *** ο κωδικός που πήρα από το site της sony δεν γίνεται, κόλλαγε και δεν έκανε τίποτα.

 

Κάτι δεν μου αρέσει, νομίζω τα έχει παίξει η EMMC.

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη μπας και αναστηθεί.

 

Drivers έχω αυτούς που περνάει το flashtool και αναγνωρίζεται η συσκευή μια χαρά και για fastboot αλλά και σε flashmode μπαίνει αφού το loader.sin τουλάχιστον το φλασάρει.

 

Ενημερωτικά δοκίμασα με vol up + power 3 φορές να κάνω hard reset, δεν έκανε τίποτα, επαναλαμβανόταν το bootloop και όσο τα κράταγα ήταν σαν να το ανοίγω ξανά κάθε φορά. Επίσης το άφησα ένα ολόκληρο βράδυ μπας και ξεκολλήσει αλλά τίποτα. Αποτέλεσμα να φάει την μπαταρία στα 2.75V και να πρέπει να κάνω πατέντες με καλώδια(αφού το κινητό δεν την φορτίζει καν τώρα) για να την φτάσω στα 3.8V για να δοκιμάσω πάλι(μην ήθελε και καλά πάνω από 50% μπαταρία για να δουλέψει το flashάρισμα).

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος ένα tipo κολλημένο σε bootloop. Δοκίμασα τα πάντα σύμφωνα με οδηγούς σε xda για xperia και τίποτα δεν έγινε.

 

Συγκεκριμένα:

1) Με PC companion δεν μπόρεσα καν να το συνδέσω να το αναγνωρίσει στην κατάσταση που είναι.

2) Με flashtool συνδέεται σε flashmode, δοκίμασα αρκετά ftf αρχεία αλλά δεν περνάει το kernel.sin(που είναι το βασικό πιστεύω για να ξεκολλήσει). Και άλλα δεν περνάει, γενικά τα μεγάλα. Loader.sin, αυτό για τα partitions κλπ που είναι της τάξης των λίγων KB περνιούνται. Στα μεγάλα αρχεία κολλάει. Συγκεκριμένα έτσι κολλάει:

INFO - Processing kernel

INFO - Checking header

INFO - Flashing data

όπου η μπάρα γεμίζει λίγο, αλλά όχι τελείως.

3) Δοκίμασα με fastboot να ξεκλειδώσω bootloader αλλά στην κατάσταση που είναι το κινητό δεν γίνεται(συνδέεται κανονικά με μπλε led). Στο flashtool κόλλαγε η διαδικασία πάλι και δεν ανταποκρινόταν το πρόγραμμα και έπρεπε να κάνω kill το process στα windows. Ακόμα και με εντολή τύπου fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0x*************** όπου *** ο κωδικός που πήρα από το site της sony δεν γίνεται, κόλλαγε και δεν έκανε τίποτα.

 

Κάτι δεν μου αρέσει, νομίζω τα έχει παίξει η EMMC.

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη μπας και αναστηθεί.

 

Drivers έχω αυτούς που περνάει το flashtool και αναγνωρίζεται η συσκευή μια χαρά και για fastboot αλλά και σε flashmode μπαίνει αφού το loader.sin τουλάχιστον το φλασάρει.

 

Ενημερωτικά δοκίμασα με vol up + power 3 φορές να κάνω hard reset, δεν έκανε τίποτα, επαναλαμβανόταν το bootloop και όσο τα κράταγα ήταν σαν να το ανοίγω ξανά κάθε φορά. Επίσης το άφησα ένα ολόκληρο βράδυ μπας και ξεκολλήσει αλλά τίποτα. Αποτέλεσμα να φάει την μπαταρία στα 2.75V και να πρέπει να κάνω πατέντες με καλώδια(αφού το κινητό δεν την φορτίζει καν τώρα) για να την φτάσω στα 3.8V για να δοκιμάσω πάλι(μην ήθελε και καλά πάνω από 50% μπαταρία για να δουλέψει το flashάρισμα).

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μήπως υπάρχει κανείς που να το έλυσε; γιατί το κινητό είναι φίλου και το χρειάζεται μες στις επόμενες μερες

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι έγινε ρε παιδιά... με το που περάσουν τα δυο χρόνια της εγγύησης τα παίζουν?

και όταν λέω δυο χρόνια εννοώ ακριβώς δυο χρόνια... 27/12/12 με 27/12/14...!?

έχει κολλήσει στο xperia που γυαλίζει και δεν ανοίγει με τίποτα...

κινητά με ημερομηνία λήξης? τι κάνουμε τώρα???

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά... με το που περάσουν τα δυο χρόνια της εγγύησης τα παίζουν?

και όταν λέω δυο χρόνια εννοώ ακριβώς δυο χρόνια... 27/12/12 με 27/12/14...!?

έχει κολλήσει στο xperia που γυαλίζει και δεν ανοίγει με τίποτα...

κινητά με ημερομηνία λήξης? τι κάνουμε τώρα???

Κρατα το power button και το vol up ή down για μερικα δευτερολεπτα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κρατα το power button και το vol up ή down για μερικα δευτερολεπτα..

 

το δοκίμασα... τα κράτησα πατημένα μέχρι που αναβοσβησε το μπλε λαμπάκι και ταυτόχρονα η δόνηση... άλλα τίποτα!

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Λοιπόν, έχω το τηλέφωνο από τον Αύγουστο του ΄13, με πλήρη λειτουργία από αρχές Νοεμβρίου, δηλαδή 14 μήνες φουλ συν 3 μήνες partime χρήση. Εδώ και λίγο καιρό βγάζει προβλήματα:

1. Κυριότερο, τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία, ούτε 20 ώρες, πριν 3-4 μέρες συγκεκριμένα το φόρτισα το βράδυ 100% με αποσύνδεση στις 21:00 το επόμενο πρωί στις 9:00 με ελάχιστη χρήση 37% μπαταρία.

2, Τακτικά μπλοκάρει, ή κολλάει για λίγη ώρα ή ενώ π.χ. είμαι στις επαφές και ψάχνω κάποια κάνει κάτι αναγούλες και επανέρχεται στην αρχική οθόνη.

3, Μου δείχνει μνήμη με λίγο χώρο ενώ δεν έχω πολλά στη μνήμη τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κατεβάσω εφαρμογή ή να ενημερώσω κάποια. Υπάρχει τρόπος ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ διαγραφής εφαρμογών της Google που δεν χρησιμοποιώ ΚΑΘΟΛΟΥ; Για εξοικονόμηση χώρου.

4, Αν τυχόν χαλάσει η συσκευή με τόσα προβλήματα, υπάρχει τρόπος να πάρω τις επαφές τηλεφώνου ή κάποιος τρόπος να της αποθηκεύσωπριν κάπου;

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα... τα κράτησα πατημένα μέχρι που αναβοσβησε το μπλε λαμπάκι και ταυτόχρονα η δόνηση... άλλα τίποτα!

Το pc companion?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

S.O.S Κατά λάθος έχασα τις επαφές μου, λόγω των προβλημάτων που σας ανέφερα χθες για να μην χαλάσει το κινητό και χάσω τις επαφές, τις πέρασε όλες στην κάρτα sim από το τηλέφωνο και έσβησα από το τηλέφωνο για εξοικονόμηση χώρου. Έμειναν καμιά 20αριά στο τηλέφωνο, θέλοντας να τις περάσω στην sim, πάτησα δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας στην sim, αποθήκευσε αυτες και μου διέγραψε όλες τις άλλες, υπάρχει πιθανότητα να βρεθούν κάπου; S.O.S
Link to comment
Share on other sites

S.O.S Κατά λάθος έχασα τις επαφές μου, λόγω των προβλημάτων που σας ανέφερα χθες για να μην χαλάσει το κινητό και χάσω τις επαφές, τις πέρασε όλες στην κάρτα sim από το τηλέφωνο και έσβησα από το τηλέφωνο για εξοικονόμηση χώρου. Έμειναν καμιά 20αριά στο τηλέφωνο, θέλοντας να τις περάσω στην sim, πάτησα δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας στην sim, αποθήκευσε αυτες και μου διέγραψε όλες τις άλλες, υπάρχει πιθανότητα να βρεθούν κάπου; S.O.S

 

οι επαφες αποθυκευουνται και στον λογαριασμο google.δες αν υπαρχουν εκει.προσοχη μην τις διαγραψεις και απο εκει.....δεν κανουμε πια αποθηκευση σε sim ,εχει επιλογη να τις σωσεις σε αρχειακι.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι, μου ζητούσε να κάνει συγχρονισμό κι εγώ δεν ήθελα.

αν δεν εχεις κανει αποθηκευση στο google η σε αρχειο στο κινητο σου πως τοτε περιμενεις να τις επαναφερεις?

Δυστηχως δεν γινεται τιποτα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κι όμως γίνεται. Αν και μου είπαν ότι υπάρχουν εφαρμογές που υπόσχονται ανάκτηση διεγραμμενων επαφών, αλλά δεν το κάνουν, εγώ το επιχείρησα και τα κατάφερα, μου τις επανέφερε όλες και κράησα τις επαφές sim. Α, το πρόγραμμα είναι το: Restore Contacts

Πείτε μου τώρα, υπάρχει τρόπος να τις αποθηκεύσω στην κάρτα μνήμης, ας βρίσκονται.

Edited by papresa
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κι όμως γίνεται. Αν και μου είπαν ότι υπάρχουν εφαρμογές που υπόσχονται ανάκτηση διεγραμμενων επαφών, αλλά δεν το κάνουν, εγώ το επιχείρησα και τα κατάφερα, μου τις επανέφερε όλες και κράησα τις επαφές sim. Α, το πρόγραμμα είναι το: Restore Contacts

Πείτε μου τώρα, υπάρχει τρόπος να τις αποθηκεύσω στην κάρτα μνήμης, ας βρίσκονται.

 

Τυχερος εισαι.Υπαρχει επιλογη μεσα απο την εφαρμογη επαφων που σου δημιουργει ενα αρχειο και το αποθηκευει στο τηλ.Απο εκει την πας οπου θες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σου φίλε μου!

 

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι πόσο χώρο έχεις στην κάρτα μνήμης (φαντάζομαι δεν εννοείς κάποια εξωτερική κάρτα) αλλά στον χώρο αποθήκευσης του συστήματος (/data), ο οποίος είναι πολύ μικρός (περίπου 700ΜΒ).

 

Αν όντως έχεις χώρο τότε δοκίμασε να κάνεις έναν καθαρισμό του τηλεφώνου με κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα (προτείνω το SD Maid) κι αν πάλι δεν δουλέψει τότε πήγαινε στη Διαχείριση Εφαρμογών και κατάργησε τις ενημερώσεις του Play Store. Θα ενημερωθεί και πάλι εκ νέου και τότε θα ξαναδοκιμάσεις να κάνεις τις ενημερώσεις των εφαρμογών σου.

 

Αν δεν έχεις αρκετό χώρο, τότε θα πρέπει να μεταφέρεις μερικές εφαρμογές στην Κάρτα SD, είτε από τη Διαχείριση Εφαρμογών είτε με κάποιο πρόγραμμα όπως το AppMgr.

 

Χωρο αποθηκευτικο εχω παρα πολυ απλα δεν μου κανει τις ενημερωσεις.... Δεν ξερω τι να κανω εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...