Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το σκρολαρισμα ειναι απλα χαλια...εχει δοκιμασει κανει να βαλει μοτιβο(αυτο το σχεδιακι)?δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να ενωσω 3-4 τελειες...το πηρα χθες απο το παμπλικ..γινεται να ζητησω αλλαγη?υπαρχει καποιο προγραμμα που να βελτιωνει το σκρολ?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το σκρολάρισμα κάντε εγκατάσταση το TouchFWTools και τρέξτε το.

Αφήνετε το κινητό σε μια επίπεδη επιφάνεια και πατήστε calibrate.

Θα τελειώσει σε πολύ λίγα δευτερόλεπτα, λογικά θα είναι καλύτερο το σκρολ μετά.

Edited by christos94
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε!!και κατι αλλο..απο που μπορω να μαθω αν τρεχουν καποια προγραμματα??η μπαταρια τελειωνει γρηγορα μεσα σε 1-2 μερες με οχι μεγαλη λειτουργια...οταν παω ρυθμισεις->εφαρμογες μου βγαζει-->>Υπηρεσεις google,office suite,εξοικονομιση ενεργεις,ρυθμισεις και σε αυτα εχει ενα χρονομετρο...πχ στο ενα ειναι στις 5 ωρες στο αλλο στις 30 και οσο παει αυξανεται..τι ειναι αυτα??
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε!!και κατι αλλο..απο που μπορω να μαθω αν τρεχουν καποια προγραμματα??η μπαταρια τελειωνει γρηγορα μεσα σε 1-2 μερες με οχι μεγαλη λειτουργια...οταν παω ρυθμισεις->εφαρμογες μου βγαζει-->>Υπηρεσεις google,office suite,εξοικονομιση ενεργεις,ρυθμισεις και σε αυτα εχει ενα χρονομετρο...πχ στο ενα ειναι στις 5 ωρες στο αλλο στις 30 και οσο παει αυξανεται..τι ειναι αυτα??

 

Οι χρόνοι σου δείχνουν πόσο χρόνο εκτελείται η κάθε εφαρμογή, μερικές ξεκινάνε μόλις ανοίξεις τη συσκευή, άλλες ξεκινάνε όταν τις επιλέξεις, γι'αυτό κι έχουν τέτοιες χρονικές διαφορές.

Για να σταματήσεις μία εφαρμογή, πατάς πάνω της και πατάς το "Διακοπή", ωστόσο αυτό δεν γίνεται σ'όλες τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μερικά που τρέχουν και με κλειδωμένο το κινητό γιατί είναι απαραίτητα.

π.χ. η κεραία του σήματος ώστε να δέχεσαι κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

τωρα σε μενα εχει μονο το secure clock service και το πληκτρολογιο xperia..ειναι καλα?γενικα δεν ειναι καλο να τρεχουν πολλα προγραμματα?γιατι καποια τα πατησε διακοπη..δεν πιστευω να πατησα διακοπη σε κατι χρησιμο?
Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερα τρέχουν τόσο το καλύτερο (σε επιδώσεις και μπαταρία).

Βέβαια παίζουν ρόλο και τα πόσα ΜΒ τρώει η κάθε εφαρμογή στη RAM.

Απ' όσο γνωρίζω, οποιαδήποτε χρήσιμη λειτουργία και να "σκοτώσεις" θα ξεκινήσει ξανά από μόνη της.

 

EDIT: Η καλύτερη εξοικονόμηση στη μπαταρία γίνεται με κλειστά τα wifi, data, συγχρονισμό κλπ όταν δεν τα χρειαζόμαστε και με μειωμένη φωτεινότητα.

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε να σαι καλα!!να σ πω..απτο google market υπαρχει περιπτωση να κατεβασω ιο??γινεται να κατεβασω πρωτα στο pc το προγραμμα και μετα να το περασω στο κινητο? Edited by Geosevilla
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά απίθανο να κολλήσεις κάτι απο το play.

Γίνεται αυτό που λες αλλά θα πρέπει να επιλέξεις τις άγνωστες πηγές από τις Ρυθμίσεις->Επιλογές για προγραμματιστές

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1.οταν παω ρυθμισεις->εφαρμογες καθε φορα βλεπω να τρεχουν και διαφορετικα προγραμματα ενω δεν εκανα καμια ενεργεια.....αυτο τρωει αραγε μπαταρια?γιατι η δικια μου κρατησε μια μερα χωρις μεγαλη χρηση..φταει απο αυτο?

2.ενω εχω μπαταρια 10% παω ρυθμισεις-->μπαταρια και μου λεει οτι απομενει 1ωρα και κατι..γιατι?επισης απο κατω εχει κατι αλλα προγραμματα που τρεχουν..αυτα τι ειναι??ειναι τα προγραμματα που τρωνε την μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

1.οταν παω ρυθμισεις->εφαρμογες καθε φορα βλεπω να τρεχουν και διαφορετικα προγραμματα ενω δεν εκανα καμια ενεργεια.....αυτο τρωει αραγε μπαταρια?γιατι η δικια μου κρατησε μια μερα χωρις μεγαλη χρηση..φταει απο αυτο?

2.ενω εχω μπαταρια 10% παω ρυθμισεις-->μπαταρια και μου λεει οτι απομενει 1ωρα και κατι..γιατι?επισης απο κατω εχει κατι αλλα προγραμματα που τρεχουν..αυτα τι ειναι??ειναι τα προγραμματα που τρωνε την μπαταρια?

 

1. Λογικό είναι αναλόγως τη χρήση να βλέπεις και διαφορετικά προγράμματα. Αν μια μέρα δεν ανοίξεις καθόλου την εφαρμογή της μουσικής, αυτή δεν θα εμφανίζεται, αλλά αν το κάνεις την επομένη, θα εμφανιστεί.

Γενικά, μην περιμένεις μεγάλους χρόνους αναμονής στα smartphone. Ακόμα και με απλή χρήση (σαν "κανονικό" τηλέφωνο), πάνω από 1,5 - 2 μέρες αναμονή δεν θα δεις.

 

2. Είναι λίγο απίθανο να'χεις 10% μπαταρία και από κάτω να σου εμφανίζει 1 ώρα και κάτι διότι εκεί αναγράφεται πόση (ες) ώρα (ες) έχεις το κινητό σε λειτουργία και όχι πόση (ες) ώρα (ες) σου απομένει (ουν).

Επίσης, εκεί εμφανίζονται οι εφαρμογές που έχουν καταναλώσει τα μεγαλύτερα ποσοστά της μπαταρίας (π.χ αν παίζεις συνέχεια ένα παιχνίδι, θα δεις θα εμφανίζεται το όνομά του και δίπλα το ποσοστό μπαταρίας που του αναλογεί ανάλογα με τη χρήση).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!!

1.για την εξοικομομηση της μπαταριας αξιζει ομως να πηγαινω στα προγραμματα και να πατω εκει διακοπη?καθε φορα δηλαδη που θα κανω μια ενεργει πχ σερφαρισμα στο φεις μετα πρεπει να πηγαινω εκει και να παταω διακοπη?

2.εχω sony tipo..την πρωτη φορα επρεπε να το φορτιζα πολλες ωρες?εγω το εβγαλα απο την φορτιση μολις τελειωσε

Link to comment
Share on other sites

1. Αμα θες να κάνεις εξοικονόμηση και να μην τρέχει η εφαρμογή τότε μπορείς να τη κλείνεις αλλά δεν θα δέχεσαι ειδοποιήσεις και μηνύματα αν είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ.

Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο app killer (π.χ. Clean Master). Αλλά είχα διαβάσει κάπου πως δεν κάνει καλό να "σκοτώνουμε" τις εφαρμογές.

 

2. Απ' όσο γνωρίζω δεν παίζει ρόλο πια, εγώ κανονικά τέλειωσα την μπαταρία (εκείνο το 40-50%) όταν το πήρα και το φόρτισα μέχρι να τελειώσει.

Και παράπονο δεν έχω, 2 μέρες σιγουράκι κρατάει :p

Link to comment
Share on other sites

1. Αμα θες να κάνεις εξοικονόμηση και να μην τρέχει η εφαρμογή τότε μπορείς να τη κλείνεις αλλά δεν θα δέχεσαι ειδοποιήσεις και μηνύματα αν είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ.

Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο app killer (π.χ. Clean Master). Αλλά είχα διαβάσει κάπου πως δεν κάνει καλό να "σκοτώνουμε" τις εφαρμογές.

 

2. Απ' όσο γνωρίζω δεν παίζει ρόλο πια, εγώ κανονικά τέλειωσα την μπαταρία (εκείνο το 40-50%) όταν το πήρα και το φόρτισα μέχρι να τελειώσει.

Και παράπονο δεν έχω, 2 μέρες σιγουράκι κρατάει :p

 

Τα task killer προγράμματα δεν κάνουν τίποτα για τον απλό λόγο ότι όταν θέλει μια εφαρμογή να "τρέξει", θα "τρέξει" και θα πρέπει ή να τις σκοτώνεις συνέχεια ή να το ρυθμίζεις να τις σκοτώνει το πρόγραμμα αυτόματα, αλλά σημαντική διαφορά δεν θα δεις. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να σκοτώσει κατά λάθος και κάποια σημαντική εφαρμογή (π.χ μηνύματα) και όταν λάβεις ένα μήνυμα να μην δουλέψει ούτε ο ήχος, ούτε το led.

 

Για τις μπαταρίες, χρησιμοποιούμε το ποσοστό που έχει η συσκευή όταν την αγοράζουμε και πριν φτάσει το 0% το φορτίζουμε πλήρως και μόλις φορτίσει, το αποσυνδέουμε από την πρίζα. Τα περί πολλών ωρών, ότι δεν κάνει να φορτίζουμε μέχρι κάποιο σημείο τη μπαταρία κτλ, ανήκουν στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργίος στο site και δεν ξέρω αν σκοπός ας είναι να λύνετε και προβλήματα χρηστών πάντως εγώ θα ανεβάσω το πρόβλημα που έχω στο κινητό μου.

Έχω ένα sony xperia tipo και στην άκρη μου βγαίνει μια κόκκινη γραμμή που και που.

[ATTACH]35833[/ATTACH]

Τι μπορώ να κάνω ώστε να μην εμφανίζετε;

(Εγώ έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι ιός.)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργίος στο site και δεν ξέρω αν σκοπός ας είναι να λύνετε και προβλήματα χρηστών πάντως εγώ θα ανεβάσω το πρόβλημα που έχω στο κινητό μου.

Έχω ένα sony xperia tipo και στην άκρη μου βγαίνει μια κόκκινη γραμμή που και που.

[ATTACH]35833[/ATTACH]

Τι μπορώ να κάνω ώστε να μην εμφανίζετε;

(Εγώ έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι ιός.)

 

Μήπως έχεις ενεργό το Talk back; Είναι στις ρυθμίσεις συστήματος - προσβασιμοτητα

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ενεργό. Το κακό με αυτή την κόκκινη γραμμή είναι ότι οπότε βγαίνει δημιουργεί και άλλα μικροπροβληματακια για όση ώρα εμφανίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ενεργό. Το κακό με αυτή την κόκκινη γραμμή είναι ότι οπότε βγαίνει δημιουργεί και άλλα μικροπροβληματακια για όση ώρα εμφανίζεται.

 

Μήπως χάλασε η οθόνη και το λέει σιγά-σιγά....;;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν κ υπάρχει σχετικό τοπικ για το κινητό σου,δες αν έχεις πειράξει καμιά ρύθμιση στις επιλογές για προγραμματιστες.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όχι η οθόνη δεν χάλασε. Επίσης στην καρτέλα επιλογές για προγραμματιστές δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο εκτός του "Εντοπισμός σφαλμ. USB", και αφού το ξεκλίκαρα και αυτό δεν υπήρξε βελτίωση. Αν ξέρει κάποιος κανένα τρόπο για να απαλλαγώ από αυτή την κόκκινη γραμμή ας μου τον πει αλλιώς θα ψάξω στο τοπικ του κινητού μου μήπως και βρω κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σου μένει κ δε ξέρω αν φτιάξει η κατάσταση ξαναπέρασε το λογισμικό η με το pc companion ή με το sus με καθαρή εγκατάσταση αλλά θα χάσεις τα πάντα.

Μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή από το store κ στο παρουσίασε αυτό;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το πρόβλημα προήλθε από εφαρμογή που εγκατέστησα (βέβαια δεν εγκαθιστούσα εφαρμογές μόνο από το play store αλλά και από site) αλλά δεν ξέρω ποια είναι.

Όσον αναφορά το να ξαναεγκαταστήσω το λογισμικό δεν νομίζω ότι θα κάνω αφού πρώτον δεν ξέρω πως γίνεται και δεύτερον πιστεύω ότι αν πάω στην καρτέλα "Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά κινητού" και κλικάρω το "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων" θα γίνει η ίδια δουλεία με το να ξαναπεράσω το λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω ενα προβλημα,εχω ενα xperia tipo dual και εχω ξεχασει το μοτιβο προσπαθω να του κανω hard reset αλλα δεν πιανει και δεν ξερω αν το κανω σωστα μετα προσπαθησα απο το pc companion αλλα τιποτα

Μπορει κανεις να δωσει τα φωτα του??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κρατήσεις πατημένα το Power off + Volume Up για λίγη ώρα;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...