Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να μεταφέρετε αρχεία από pc σε κινητό; Το pc companion δεν το βλέπει το κινητό αν και στην αρχή δείχνει να συνδέεται κανονικά

 

κατάφερα να κάνω μέσω pc companion συγχρονισμό επαφών μέσω google αλλά ο file manager δε γίνεται install με τίποτα

 

EDIT***

τελικά το πρόβλημα λύθηκε, για κάποιο λόγο η εφαρμογή hancent sms μπλόκαρε με κάποιο τρόπο την/τις sim και προέκυπτε αυτό το πρόβλημα (το συνειδητοποίησα όταν άρχσα να έχω πρόβλημα και με την αποστολή sms)

όταν βγήκε η εφαρμογή διορθώθηκε το πρόβλημα με τα sms αλλά και με την σύνδεση μέσω pc companion

Edited by RantanplanSony
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να μεταφέρετε αρχεία από pc σε κινητό; Το pc companion δεν το βλέπει το κινητό αν και στην αρχή δείχνει να συνδέεται κανονικά

 

κατάφερα να κάνω μέσω pc companion συγχρονισμό επαφών μέσω google αλλά ο file manager δε γίνεται install με τίποτα

 

EDIT***

τελικά το πρόβλημα λύθηκε, για κάποιο λόγο η εφαρμογή hancent sms μπλόκαρε με κάποιο τρόπο την/τις sim και προέκυπτε αυτό το πρόβλημα (το συνειδητοποίησα όταν άρχσα να έχω πρόβλημα και με την αποστολή sms)

όταν βγήκε η εφαρμογή διορθώθηκε το πρόβλημα με τα sms αλλά και με την σύνδεση μέσω pc companion

 

εγω εχω την εφαρμογη airdroid Και κανω μεταφορα απο κινητο σε υπολογιστη και το αντιθετο. μου εχει λυσει τα χερια παρα πολυ καλο, ουτε bluetooth ουτε τιποτα

οσο για τις επαφες απο την στιγμη που δινεις το εμαιλ σου το gmail στο κινητο σου οταν το στηνεις αμεσως κανεις και τον συγχρονισμο των επαφων και δεν τις χανεις ποτε

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να περάσουμε στη συσκευή GB?
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να περάσουμε στη συσκευή GB?

 

Ευτυχώς όχι... :)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Θα το πάρει μάλλον η μητέρα μου και δυστυχώς τα 800MHz δεν τα εμπιστεύομαι. Εδώ στο Wildfire S αγκομαχούν με Gingerbread.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Θα το πάρει μάλλον η μητέρα μου και δυστυχώς τα 800MHz δεν τα εμπιστεύομαι. Εδώ στο Wildfire S αγκομαχούν με Gingerbread.

 

φιλε μου ειχα το neo V φοβερο κινητο οπως ολοι ξερουμε, πηρα το tipo dual λογω των 2 sim και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη

κι εγω σκεφτηκα τα 800ΜΗΖ εν σχεση με το neo V Που εχει 1 επεξεργαστη και αν δεν ημουνα root να σβισω ολα τα περιτα κολαγε

φοβερα, τωρα και χωρις ροοτ ειμαι μια χαρα δεν κολαει καθολου και κανω τα παντα κι ακομα και στην εφαρμογη του facebook

μπαινω και δεν κολαει ενω με το Neo V την ειχα βγαλει κι εμπαινα απο τον dolfin γιατι κολαγε πολυ.

αυτα απο μενα γι αυτο το κινητο που με κερδισε αμεσως

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειχα το neo V φοβερο κινητο οπως ολοι ξερουμε, πηρα το tipo dual λογω των 2 sim και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη

κι εγω σκεφτηκα τα 800ΜΗΖ εν σχεση με το neo V Που εχει 1 επεξεργαστη και αν δεν ημουνα root να σβισω ολα τα περιτα κολαγε

φοβερα, τωρα και χωρις ροοτ ειμαι μια χαρα δεν κολαει καθολου και κανω τα παντα κι ακομα και στην εφαρμογη του facebook

μπαινω και δεν κολαει ενω με το Neo V την ειχα βγαλει κι εμπαινα απο τον dolfin γιατι κολαγε πολυ.

αυτα απο μενα γι αυτο το κινητο που με κερδισε αμεσως

 

Ακριβώς η ίδια μετάβαση πρόκειται να γίνει... Η μητέρα μου είχε το Neo V, της το έκλεψαν και θα πάρει μάλλον το Tipo.

Η ανησυχία μου έγκειται στο γεγονός ότι ακόμη και το Neo V κόλλαγε, αν και του είχα κάνει OC, μάλλον επειδή η μητέρα μου σπάνια το απενεργοποιούσε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Θα το πάρει μάλλον η μητέρα μου και δυστυχώς τα 800MHz δεν τα εμπιστεύομαι. Εδώ στο Wildfire S αγκομαχούν με Gingerbread.

 

Εγώ το πήρα στην θέση του χ10 μίνι προ, ενώ σαν κύριο έχω το ray. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει, αλλά η συσκευή πετάει, ακόμη και στα 800MHz και χωρίς καθόλου πείραγμα.. Σκέφτομαι να δώσω και το ray και να περιμένω να πέσει το j και να το πάρω, μην κοιτάς απλά τα specs, το software μετράει πολύ περισσότερο και η Sony φαίνεται ότι έκανε πολύ καλή δουλειά..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα στην θέση του χ10 μίνι προ, ενώ σαν κύριο έχω το ray. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει, αλλά η συσκευή πετάει, ακόμη και στα 800MHz και χωρίς καθόλου πείραγμα.. Σκέφτομαι να δώσω και το ray και να περιμένω να πέσει το j και να το πάρω, μην κοιτάς απλά τα specs, το software μετράει πολύ περισσότερο και η Sony φαίνεται ότι έκανε πολύ καλή δουλειά..

 

συμφωνω!!!! πεταει κι ας ειναι 800ΜΗz χωρις πειραγμα καθολου

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σε επιδοσεις ειναι τα ιδια, χειροτερο ή καλυτερο απο το smart ii της vodafone (alcatel)?

 

Καλύτερο και με android 4 και όχι 2.3..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το ics το ειχα δει στο tipo. Απλα ειδα 800 το tipo και 832 το smart ii σε ταχυτητα επεξεργαστη και ετσι ρωτησα. 512 ram εχουν και τα 2.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το ics το ειχα δει στο tipo. Απλα ειδα 800 το tipo και 832 το smart ii σε ταχυτητα επεξεργαστη και ετσι ρωτησα. 512 ram εχουν και τα 2.

 

Ναι αλλά το smart 2 έχει arm v6 επεξεργαστή ενώ το tipo arm v7, αυτό χοντρικά σημαίνει (μαζί με την πιο γρήγορη ics) περίπου 40% καλύτερες επιδόσεις στο tipo.. :)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Α, τοσο πολυ ε? Καταλαβα...

 

Βασικα εχω κανονισει αυριο να παρω απο καποιον το smart ii μιας και δεν μπορω να διαθεσω τωρα για κινητο πανω απο 50-60 ευρω, πληροφοριακα ρωτησα και το παραπανω (πιστευω θα με καλυψει σε αυτα που θελω να κανω το smart ii) και το Tipo το βρισκω 100-110 που θα το θελα σε dual για να μην ειμαι με 2 κινητα. Ισως αργοτερα το τσιμπησω...βλεπουμε.

 

Οι επεξεργαστες των 2 ειναι αυτοι? (και το arm που λες ειναι η τεχνολογια τους? το arm11 που βλεπω οτι εχει το smart ii ειναι το ιδιο με το armv6 που λες??)?

 

Broadcom BCM21552 - Qualcomm MSM7225AA Snapdragon

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Α, τοσο πολυ ε? Καταλαβα...

 

Βασικα εχω κανονισει αυριο να παρω απο καποιον το smart ii μιας και δεν μπορω να διαθεσω τωρα για κινητο πανω απο 50-60 ευρω, πληροφοριακα ρωτησα και το παραπανω (πιστευω θα με καλυψει σε αυτα που θελω να κανω το smart ii) και το Tipo το βρισκω 100-110 που θα το θελα σε dual για να μην ειμαι με 2 κινητα. Ισως αργοτερα το τσιμπησω...βλεπουμε.

 

Οι επεξεργαστες των 2 ειναι αυτοι? (και το arm που λες ειναι η τεχνολογια τους? το arm11 που βλεπω οτι εχει το smart ii ειναι το ιδιο με το armv6 που λες??)?

 

Broadcom BCM21552 - Qualcomm MSM7225AA Snapdragon

 

Ναι αυτοί είναι.. Το arm v* δείχνει την τεχνολογία του επεξεργαστη (βασικά το σετ εντολών), κάτι σαν το x86 στους επεξεργαστές των υπολογιστών. Το arm11 είναι η "οικογένια" του επεξεργαστή, κάτι σαν το pentium, Celeron, i* κτλπ στους υπολογιστές..

Τα ονόματα που παρεθεσες είναι τα ονόματα των ολοκληρωμένων, ανάλογα με την εταιρεία που τα κατασκεύασε..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Παίδες!!

 

Εγώ έχω ένα μήνα το κινητάκι αυτό και μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεώ, με έχει βγάλει αστέρι!! Η αλήθεια είναι ότι όταν είμαι σπίτι έχω πάντα ανοιχτό το wi-fi και γενικότερα καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας του κάνω χρήση...

 

Θεωρείτε ότι είναι λογικό να μου κρατάει η μπαταρία μόνο μία μέρα?? Θα πρέπει να το φορτίζω αρκετες ώρες?? Παίζει ρόλο αυτό?? Τί άλλο να του κάνω για να κρατάει η μπαταρία περισσότερο χρόνο???

 

Όσο για το gps... έχει κάποιος από εσάς χρησιμοποιήσει το MLS Destinator Mobile Phone Edition (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=250000032) για να μου πει αν λειτουργεί κανονικά και χωρίς προβλήματα στο Sony Xperia Tipo Dual???

 

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι μια μερα με συνεχομενα το wifi ανοιχτο. Ριξε την φωτεινοτητα της οθονης για αρχη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που του κάνεις είναι λογικό. Δεν χρειάζεται να το φορτίζεις περισσότερη ώρα από την ώρα που απαιτείται για να φορτίσει πλήρως. Ίσως δεις μια μικρή διαφορά στην επίδοση αν το φορτίζεις κλειστό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Παίδες!!

 

Εγώ έχω ένα μήνα το κινητάκι αυτό και μέχρι στιγμής, δόξα τω Θεώ, με έχει βγάλει αστέρι!! Η αλήθεια είναι ότι όταν είμαι σπίτι έχω πάντα ανοιχτό το wi-fi και γενικότερα καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας του κάνω χρήση...

 

Θεωρείτε ότι είναι λογικό να μου κρατάει η μπαταρία μόνο μία μέρα?? Θα πρέπει να το φορτίζω αρκετες ώρες?? Παίζει ρόλο αυτό?? Τί άλλο να του κάνω για να κρατάει η μπαταρία περισσότερο χρόνο???

 

Όσο για το gps... έχει κάποιος από εσάς χρησιμοποιήσει το MLS Destinator Mobile Phone Edition (http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=250000032) για να μου πει αν λειτουργεί κανονικά και χωρίς προβλήματα στο Sony Xperia Tipo Dual???

 

Ευχαριστώ!! :)

 

υπάρχει έκδοση για android,λογικά θα δουλεύει,αλλά καλό είναι να ρωτήσεις στην mls

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και πάλι !

Το πήρα το κινητό το έχω 3 μέρες και είμαι ευχαριστημένος αλλα έχω πολλά να μάθω ακόμα . Θα ήθελα να ρωτήσω ένα προβληματάκι που αντιμετώπισα , Το κινητό με το που το πήρα εξάντλησα τελείως την μπαταρία του και το έβαλα για 12 ώρες για φόρτισμα όπως μου είπανε στο κατάστημα το έκανα αυτό και με το που περάσανε οι 12 ώρες το περνώ για χρήση αλλα η μπαταρία του κράτησε 1 μέρα και κάτι ώρες ( όχι όμως με τρελή χρήση ! μονο για μηνύματα και για τραγούδια αλλα όχι συνεχεια , ζήτημα το κινητό μετά την φόρτιση να δούλεψε συνεχόμενα 4-5 ώρες ).

Link to comment
Share on other sites

Δώδεκα ώρες είναι υπερβολή. Ωστόσο δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Γύρω στις δυο μέρες είναι η μέση διάρκεια μεταξύ των φορτίσεων σε ένα smartphone.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά και πάλι !

Το πήρα το κινητό το έχω 3 μέρες και είμαι ευχαριστημένος αλλα έχω πολλά να μάθω ακόμα . Θα ήθελα να ρωτήσω ένα προβληματάκι που αντιμετώπισα , Το κινητό με το που το πήρα εξάντλησα τελείως την μπαταρία του και το έβαλα για 12 ώρες για φόρτισμα όπως μου είπανε στο κατάστημα το έκανα αυτό και με το που περάσανε οι 12 ώρες το περνώ για χρήση αλλα η μπαταρία του κράτησε 1 μέρα και κάτι ώρες ( όχι όμως με τρελή χρήση ! μονο για μηνύματα και για τραγούδια αλλα όχι συνεχεια , ζήτημα το κινητό μετά την φόρτιση να δούλεψε συνεχόμενα 4-5 ώρες ).

 

Μην περιμενεις απο την πρωτη φορτιση 100% αποδοση της μπαταριας....καλα σου κρατησε (οπως σου ειπε και o zxr) ....Δες μες στο μενου την "εξοικονομηση ενεργειας" και ρυθμισετην....Θα βοηθησει πολυ.

Εμενα μου κραταγε 2 μερες ανετα η μπαταρια με αρκετη χρηση....(εχει 1500αρα μπαταρια και κραταει....)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κ εγώ,εκ πρώτης όψεως και με βάση το γεγονός ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει πολλές συσκευές,"'έμαθα" σε ένα Racer,αυτό εδώ είναι πολύ καλύτερο,έχει ψαχτεί κάποιος με custom rom,και αν ναι αξίζει τον κόπο;
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...