Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 μερες κινητο(tipo dual) και μου την εκανε... Στην δεξια πλευρα κατω εχουν βγει κατι μαυριλες στην οθονη!!! Θα το παω σημερα στην sony ericsson να δω τι θα γινει.

Οσο για τα υπολοιπα μειονεκτηματα με χαλασε η αποκριση της οθονης, το οτι δεν εχει focus η καμερα, καθως και το γεγονος οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα hands free γιατι ακουω τον εαυτο μου. Πολυ εκνευριστικο το τελευταιο. Κατα τα αλλα με βολευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις πέντε μέρες στην κατοχή σου (λιγότερο από εφτά δηλαδή) μπορείς να απαιτήσεις αντικατάσταση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις πέντε μέρες στην κατοχή σου (λιγότερο από εφτά δηλαδή) μπορείς να απαιτήσεις αντικατάσταση.

7 εργάσιμες ή ημερολογιακές ??? Μπορείς να διευκρινίσεις παρακαλώ ???

Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος αποδοχής συσκευών DOA από την αγορά τους ορίζεται αυστηρά από τους όρους και τις προϋποθέσεις του προμηθευτή. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι είτε το ένα είτε το άλλο από αυτά που αναφέρεις.

Το eshop για παράδειγμα το λεει ξεκάθαρα στη σελίδα του: "Η εγγύηση DOA παρέχεται για έως 7 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος, υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις: ". (http://www.e-shop.gr/support.phtml)

 

Οπότε εσύ έχε υπόψη σου 7 ημερολογιακές για να είσαι προετοιμασμένος για όλα. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις πέντε μέρες στην κατοχή σου (λιγότερο από εφτά δηλαδή) μπορείς να απαιτήσεις αντικατάσταση.

 

Τελικα δεν ειναι 5 μερες καθως το αγορασα 27/10. Το θεμα ειναι οτι το πηγα σημερα στην Sony Ericsson και μ ειπαν οτι αυτο προεκυψε απο υπερβολικη πιεση στην οθονη και δεν θα το περασουν στην εγγυηση. Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι. Το κινητο ειναι λιγων ημερων, το προσεχω και το βαζω μονο στην τσεπη μου. Του απαντησα οτι κατι τετοιο δεν εχει συμβει καθως αν του ειχε ασκηθει τοση πιεση τοτε θα υπηρχε εστω καποιο σημαδι στο γυαλι της οθονη. Πραγματικα η οθονη δεν εχει τπτ. Δηλαδη τι θελουν? Να κυκλοφορουμε μονιμα με το κινητο στο χερι??? Με τα πολλα μ ειπε οτι θα το στειλει Αθηνα αλλα δεν νομιζει οτι θα μ το φτιαξουν. Αν παρω αρνητικη απαντηση θα γινει ΧΑΜΟΣ! Και για να ειμαι ετοιμος γνωριζει κανεις το τηλ???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αν γνωριζει καποιος εχω 2 αποριες για το sony dual tipo.

1.γινεται κληση 3G?και πως γινεται.

2.οταν αλλαζω sim απο την sim1 στην sim2,θελω η μια να εχει διαφορετικη εικονα στην οθονη απο την αλλη να τις ξεχωριζω πιο ευκολα.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

5 μερες κινητο(tipo dual) και μου την εκανε... Στην δεξια πλευρα κατω εχουν βγει κατι μαυριλες στην οθονη!!!

 

Τελικα δεν ειναι 5 μερες καθως το αγορασα 27/10. Το θεμα ειναι οτι το πηγα σημερα στην Sony Ericsson και μ ειπαν οτι αυτο προεκυψε απο υπερβολικη πιεση στην οθονη και δεν θα το περασουν στην εγγυηση. Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι. Το κινητο ειναι λιγων ημερων, το προσεχω και το βαζω μονο στην τσεπη μου. Του απαντησα οτι κατι τετοιο δεν εχει συμβει καθως αν του ειχε ασκηθει τοση πιεση τοτε θα υπηρχε εστω καποιο σημαδι στο γυαλι της οθονη. Πραγματικα η οθονη δεν εχει τπτ. Δηλαδη τι θελουν? Να κυκλοφορουμε μονιμα με το κινητο στο χερι??? Με τα πολλα μ ειπε οτι θα το στειλει Αθηνα αλλα δεν νομιζει οτι θα μ το φτιαξουν. Αν παρω αρνητικη απαντηση θα γινει ΧΑΜΟΣ! Και για να ειμαι ετοιμος γνωριζει κανεις το τηλ???

Μονο μαυριλες σου εβγαλε ή σου εκανε ''νερα'' και μπερδεμενα χρωματα? Στο εκανε παντου μεσα στο μενου-εφαρμογες ή σε καποιες ενεργειες?

Αν χαλασει η οθονη δεν ειναι στανταρ οτι θα δεις σημαδια και στο γυαλι.

Ποιο τηλεφωνο θελεις?

Ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα με το προβλημα σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εδω και καποιες μερες μου παρουσιαζεται καποιο προβλημα το tipo dual μου.Η αποκρηση τις οθονης λυθηκε μετα απο μια αναβαθμηση που εδινε και το Pc companion αλλα και το undate service.Οταν ανοιγω το κινητο ας πουμε μετα απο ολοκληρο βραδυ που ειναι κλειστο ανοιγει κανονικα δειχνει οτι ειναι οκ αλλα δεν μπορει κανεις να με καλεσει.λεει ο συνδρομητης που καλεσατε εχει το τηλεφωνο πηθανον απενεργοποιημενο.σε καποοι φαση χθες μπορουσαν να με καλεσουν μονο στην δευτερη γραμμη.Τωρα ας πουμε δεν δουλευει καμια.Αν καλεσω εγω και με καλεσουν πισω μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα δουλευει μετα απο λιγο ξανα τα ιδια.Αν το κλεισω και το ξανα αναψω επανερχετε αλλα μεχρι νεοτερας ξανα τα ιδια.Ξερει κανεις τι παιζει?Χθες εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και ξανα restore το προγραμμα αλλα τα ιδια και χειροτερα.

 

κανεις κατι να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειναι 5 μερες καθως το αγορασα 27/10. Το θεμα ειναι οτι το πηγα σημερα στην Sony Ericsson και μ ειπαν οτι αυτο προεκυψε απο υπερβολικη πιεση στην οθονη και δεν θα το περασουν στην εγγυηση. Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι. Το κινητο ειναι λιγων ημερων, το προσεχω και το βαζω μονο στην τσεπη μου. Του απαντησα οτι κατι τετοιο δεν εχει συμβει καθως αν του ειχε ασκηθει τοση πιεση τοτε θα υπηρχε εστω καποιο σημαδι στο γυαλι της οθονη. Πραγματικα η οθονη δεν εχει τπτ. Δηλαδη τι θελουν? Να κυκλοφορουμε μονιμα με το κινητο στο χερι??? Με τα πολλα μ ειπε οτι θα το στειλει Αθηνα αλλα δεν νομιζει οτι θα μ το φτιαξουν. Αν παρω αρνητικη απαντηση θα γινει ΧΑΜΟΣ! Και για να ειμαι ετοιμος γνωριζει κανεις το τηλ???

 

Μονο μαυριλες σου εβγαλε ή σου εκανε ''νερα'' και μπερδεμενα χρωματα? Στο εκανε παντου μεσα στο μενου-εφαρμογες ή σε καποιες ενεργειες?

Αν χαλασει η οθονη δεν ειναι στανταρ οτι θα δεις σημαδια και στο γυαλι.

Ποιο τηλεφωνο θελεις?

Ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα με το προβλημα σου.

 

Μου εβγαλε κατι μαυριλες στην κατω δεξια πλευρα της οθονης. Ειναι μονιμες οι μαυριλες. Δεν ειπα οτι εφοσον εχει χαλασει η οθονη θα δω σιγουρα σημαδια στο γυαλι αλλα πως μπορει καποιος να μ πει οτι εγω του ασκησα τετοια μεγαλη δυναμη ειδικα οταν δεν υπαρχει ουτε ενα σημαδι.

Τα νεα ειναι οτι με πηραν τηλ κ μου ειπαν οτι δεν το περνανε στην εγγυηση καθως θεωρουν οτι το προκαλεσα εγω κ μου ζητανε 42 Ε για την επισκευη. Πραγματικα το προσεχα σαν τα ματια μ και αυτο με εξοργιζει περισσοτερο. Ειναι ΑΛΗΤΕΣ, λιγων ημερων κινητο και μ ζητανε λεφτα για να το φτιαξουν. Τους πηρα τηλεφωνο και τους ζητησα το τηλεφωνο του τεχνικου που εβγαλε το πορισμα αλλα δεν μου το εδιναν. Θα τους ξαναπαρω τηλ αυριο, δεν μπορω να το αφησω ετσι.

Edited by herc7387
Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε κατι μαυριλες στην κατω δεξια πλευρα της οθονης. Ειναι μονιμες οι μαυριλες. Δεν ειπα οτι εφοσον εχει χαλασει η οθονη θα δω σιγουρα σημαδια στο γυαλι αλλα πως μπορει καποιος να μ πει οτι εγω του ασκησα τετοια μεγαλη δυναμη ειδικα οταν δεν υπαρχει ουτε ενα σημαδι.

Τα νεα ειναι οτι με πηραν τηλ κ μου ειπαν οτι δεν το περνανε στην εγγυηση καθως θεωρουν οτι το προκαλεσα εγω κ μου ζητανε 42 Ε για την επισκευη. Πραγματικα το προσεχα σαν τα ματια μ και αυτο με εξοργιζει περισσοτερο. Ειναι ΑΛΗΤΕΣ, λιγων ημερων κινητο και μ ζητανε λεφτα για να το φτιαξουν. Τους πηρα τηλεφωνο και τους ζητησα το τηλεφωνο του τεχνικου που εβγαλε το πορισμα αλλα δεν μου το εδιναν. Θα τους ξαναπαρω τηλ αυριο, δεν μπορω να το αφησω ετσι.

 

Η πιεση που λενε ισως να μην ειναι απο δαχτυλο...Απο οτι λες το ειχες στην τσεπη. Στο παντελονι εννοεις??? Μηπως πιεστηκε με το καθισμα???

Απλος αναφερω μια περιπτωση...Εγω προσωπικα το εχω βαλει αρκετες φορες στην κωλοτσεπη και εχω καθισει πανω του και δεν εχει παθει τιποτα...Μια αλλη περιπτωση ειναι να ηταν ελατωματικο απο την αρχη (να ειχε κτυπηθει κατα την συσκευασια του) και να μην το ειχες παρει χαμπαρι και σε καποια αποτομη κινηση σου να επιδεινωθηκε το προβλημμα...

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω δεν θα πετυχεις και πολλα στην Sony οσο και αν φωναξεις...Ισως να πετυχεις κατι αν πιεσεις το καταστημα που το αγορασες...

Παντως η τιμη που σου ζητανε ειναι καλη προς την φθηνη για αλλαγη οθονης...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αν γνωριζει καποιος εχω 2 αποριες για το sony dual tipo.

1.γινεται κληση 3G?και πως γινεται.

2.οταν αλλαζω sim απο την sim1 στην sim2,θελω η μια να εχει διαφορετικη εικονα στην οθονη απο την αλλη να τις ξεχωριζω πιο ευκολα.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εννοείς βίντεο-κλήση μέσω gsm όπως στα παλιά κινητά, όχι δεν γίνεται. Μόνο μέσω skype
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η πιεση που λενε ισως να μην ειναι απο δαχτυλο...Απο οτι λες το ειχες στην τσεπη. Στο παντελονι εννοεις??? Μηπως πιεστηκε με το καθισμα???

Απλος αναφερω μια περιπτωση...Εγω προσωπικα το εχω βαλει αρκετες φορες στην κωλοτσεπη και εχω καθισει πανω του και δεν εχει παθει τιποτα...Μια αλλη περιπτωση ειναι να ηταν ελατωματικο απο την αρχη (να ειχε κτυπηθει κατα την συσκευασια του) και να μην το ειχες παρει χαμπαρι και σε καποια αποτομη κινηση σου να επιδεινωθηκε το προβλημμα...

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω δεν θα πετυχεις και πολλα στην Sony οσο και αν φωναξεις...Ισως να πετυχεις κατι αν πιεσεις το καταστημα που το αγορασες...

Παντως η τιμη που σου ζητανε ειναι καλη προς την φθηνη για αλλαγη οθονης...

 

Δεν ειχα παρατηρησει στην αρχη κατι στην οθονη. Επισης στην κωλοτσεπη δεν το βαζω ποτε. Οταν ειναι στην πλα'ι'νη τσεπη καποια πιεση θα δεχεται αλλα αυτη δεν ειναι μεγαλη ωστε να δικαιολογει τις μαυριλες. Δεν θα τους δωσω ουτε 1 Ευρω παραπανω. Προτιμω να το εχω ετσι παρα να με κοροιδευουν και να τους πληρωνω. Καποια στιγμη ισως βρω στο ebay....

 

Με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτο http://www.omnistore.gr/product_info.php/cPath/81_211_225/products_id/1547.

Γνωριζει κανεις αυτη την εταιρια? Ειναι αξιοπιστη?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα κι απο μενα

σκεφτομαι να το αγορασω κι εγω το tipo με τις 2 καρτες, αλλα θελω καποιος να μου πει αν γινεται root κι αν γινεται τα λινκ για να κατεβαζω κερνελ

 

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Δυο ερωτησεις θελω να κανω.

 

1.Ο φακελος ext sd ειναι η εξωτερικη καρτα μνημης, αυτη που εχω προσθεσει εγω δηλαδη,ετσι δεν ειναι?

Απλα μπερδευομαι λιγακι γι αυτο ρωταω.

 

2.Παρατηρησα πως καπποια βιντεακια που κατεβασα απο το youtube και τα περασα στην συσκευη απο το pc, δεν τα αναπαραγει, προφανως γιατι χρειαζεται να τα convertαρω και να τους αλλαξω μορφη.

Εκτος απο mp4 που θα τα μεγαλωσει πολυ σε mb και θα φανε χωρο, ποια αλλη μορφη ειναι καλη και μπορει να τα αναπαραξει η συσκευη?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Δυο ερωτησεις θελω να κανω.

 

1.Ο φακελος ext sd ειναι η εξωτερικη καρτα μνημης, αυτη που εχω προσθεσει εγω δηλαδη,ετσι δεν ειναι?

Απλα μπερδευομαι λιγακι γι αυτο ρωταω.

 

2.Παρατηρησα πως καπποια βιντεακια που κατεβασα απο το youtube και τα περασα στην συσκευη απο το pc, δεν τα αναπαραγει, προφανως γιατι χρειαζεται να τα convertαρω και να τους αλλαξω μορφη.

Εκτος απο mp4 που θα τα μεγαλωσει πολυ σε mb και θα φανε χωρο, ποια αλλη μορφη ειναι καλη και μπορει να τα αναπαραξει η συσκευη?

 

H 3gp αλλα εγω θα σου ελεγα σε mp4 ειναι καλυτερα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Δυο ερωτησεις θελω να κανω.

 

1.Ο φακελος ext sd ειναι η εξωτερικη καρτα μνημης, αυτη που εχω προσθεσει εγω δηλαδη,ετσι δεν ειναι?

Απλα μπερδευομαι λιγακι γι αυτο ρωταω.

 

2.Παρατηρησα πως καπποια βιντεακια που κατεβασα απο το youtube και τα περασα στην συσκευη απο το pc, δεν τα αναπαραγει, προφανως γιατι χρειαζεται να τα convertαρω και να τους αλλαξω μορφη.

Εκτος απο mp4 που θα τα μεγαλωσει πολυ σε mb και θα φανε χωρο, ποια αλλη μορφη ειναι καλη και μπορει να τα αναπαραξει η συσκευη?

 

Γίνεται ροοτ, κάνε μια αναζήτηση "Xperia tipo root xda" και θα το βρεις...

Για βίντεο καντα mp4 και άλλαξε την ανάλυση σε 320χ480.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ροοτ, κάνε μια αναζήτηση "Xperia tipo root xda" και θα το βρεις...

Για βίντεο καντα mp4 και άλλαξε την ανάλυση σε 320χ480.

 

φιλε μου δεν βρισκω ακρη. μπορεις να μου στειλεις συγκεκριμενο link?

ας το παραλαβω πρωτα να δω τι κερνελ εχει και μετα βλεπουμε

σ αυτο δεν ξερω καν την διαδικασια τι κερνελ να βαλω οπως εκανα με το neo V

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν βρισκω ακρη. μπορεις να μου στειλεις συγκεκριμενο link?

ας το παραλαβω πρωτα να δω τι κερνελ εχει και μετα βλεπουμε

σ αυτο δεν ξερω καν την διαδικασια τι κερνελ να βαλω οπως εκανα με το neo V

 

Εδω το θεμα για το ροοτ (στα αγγλικα): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1888117

 

Προς το παρων η cm10 rom εχει αρκετα προβληματα, οποτε καλυτερα να το αφησεις οπως ειναι για περιπου εναν μηνα ακομη, μεχρι να βελτιωθει η cm 10 και να αξιζει η χρηση custom rom - kernel. Μην βιαζεσαι, η συσκευη ειναι σχετικα νεα και με την stock rom τρεχει αρκετα καλα. :)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εδω το θεμα για το ροοτ (στα αγγλικα): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1888117

 

Προς το παρων η cm10 rom εχει αρκετα προβληματα, οποτε καλυτερα να το αφησεις οπως ειναι για περιπου εναν μηνα ακομη, μεχρι να βελτιωθει η cm 10 και να αξιζει η χρηση custom rom - kernel. Μην βιαζεσαι, η συσκευη ειναι σχετικα νεα και με την stock rom τρεχει αρκετα καλα. :)

 

σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

To κινητό έχει καλή απόδοση στην αναπαραγωγή μουσικής?Τι θα πρέπει να προσέξω σχετικά με τη συσκευή γενικότερα?Έχει η μπαταριά ικανοποιητική διάρκεια με την πιο συντηρητική χρήση(αποστολή μηνυμάτων,τηλεφωνήματα,αναπαραγωγή μουσικής κ.α)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει φοβερη μπαταρια....1500μΑ Οταν φορτιστουν πληρως θα σου βγαλουν 3 μερες ανετα....Με αρκετη χρηση γυρω στις 2 με 2μιση....και με λιωσιμο του κινητου μιαμιση μερα....Το ειχα ενα μηνα και ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την μπαταρια του...Το ανταλλαξα για ενα xperia P και στο θεμα μπαταριας το μετανιωσα !!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτομαι να πάρω το κόκκινο για την γυναικα ενόψει Χριστ/νων καθώς έχει μείνει χωρίς κινητό. Στα 140€ είναι value for money ή να δω κάτι άλλο. Δεν θέλω να πάω πάνω από τα 170-180.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκέφτομαι να πάρω το κόκκινο για την γυναικα ενόψει Χριστ/νων καθώς έχει μείνει χωρίς κινητό. Στα 140€ είναι value for money ή να δω κάτι άλλο. Δεν θέλω να πάω πάνω από τα 170-180.

 

απο χθες το μεσημερι που το εχω στα χερια μου, μπορω να σας πω πως ειμαι απολυτα ικανοποιημενη μ αυτο το κινητακι, υστερει μονο

στα mpx της φωτογραφικης. Η φωτογραφια του δεν λεει, αλλα δεν μ απασχολει και πολυ εχω και το neo V αν θελω να τραβηξω φωτο ή

video. Για κινητο με 2 sim και με android 4 ics δεν το συζητω, ειναι αυτο που ηθελα, και η μπαταρια απο χθες που δεν το αφησα ησυχο καθολου ειναι πολυ καλη

Να της το παρεις...Μπραβο υπαρχουν ακομα αντρες που κανουν δωρα στις γυναικες τους!!!!!???

Δεν εχω βρει ομως ακομα οταν ειναι σε αναμονη και θελω να πατησω στην οθονη να ανοιξει δεν ξερω απο που το κανω και παω επανω στο on/off και το παταω και ανοιγει η οθονη, δεν ειναι οπως το neo V που παταω κατω τα πληκτρα και φωτιζει η οθονη, αυτο ειναι το προβλημα μου οποιος ξερει ας μου πει

ευχαριστω

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...