Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρητικά όσο πιο αργά φορτίζει μια μπαταρία τόσο μικρότερη φθορά έχει.

Αν φορτίσεις το Note II με τον φορτιστή του Galaxy S δεν θα πάθει τίποτα αλλά υπολόγισε κανένα εξάωρο για να φορτίσει.

Αν από την άλλη φορτίσεις το Galaxy S με τον φορτιστή του Note II θα γεμίσει η μπαταρία σε καμιά ώρα αλλά θα την έχεις ζορίσει υπερβολικά και δεν είναι καλό να γίνεται συχνά αυτό.

 

Το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε τον φορτιστή που έχει το κάθε κινητό και να αποφεύγουμε τα πειράματα.:)

 

Δεν ισχύει αυτό για τις μπαταρίες ιόντων λιθίου και γι αυτό μεγάλωσαν και οι φορτιστές :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα δεις ότι υπάρχει αύξηση στην θερμοκρασία της μπαταρίας όταν χρησιμοποιείς μεγαλύτερους φορτιστές από τους προβλεπόμενους και ξέρω πως η θερμοκρασία επιδρά αρνητικά στη ζωή της μπαταρίας.

 

Απλά προσωπικά προτιμώ να μην πειραματίζομαι και πολύ με την μπαταρία.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις ότι υπάρχει αύξηση στην θερμοκρασία της μπαταρίας όταν χρησιμοποιείς μεγαλύτερους φορτιστές από τους προβλεπόμενους και ξέρω πως η θερμοκρασία επιδρά αρνητικά στην ζωή της μπαταρίας.

 

Απλά προσωπικά προτιμώ να μην πειραματίζομαι και πολύ με την μπαταρία.

 

Φυσιολογικότατο είναι αυτό, αλλά η μπαταρία τραβάει όσο αυτή θέλει και έχει ορίσει ως όριο ασφαλείας ο κατασκευαστής της.

Αυτό που δε πρέπει να κάνουμε είναι την ώρα της φόρτισης να στρεσάρουμε τη μπαταρία.Αυτό επιδρά πιο αρνητικά απ' όλα.

Το πιο συνηθισμένο είναι να έχουμε το GPS στο αυτοκίνητο και συγχρόνως στη φόρτιση.

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ταυτόχρονη φόρτιση και χρήση το γνώριζα αλλά είχα την εντύπωση ότι με τον μεγαλύτερο φορτιστή η μπαταρία τραβάει περισσότερο ρεύμα και γεμίζει γρηγορότερα με αποτέλεσμα να φθείρεται. Από την στιγμή που λες ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τον κανονικό φορτιστή για το κινητό μου και όχι μεγαλύτερο!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καλη χρονια με γεια για ολους!

παρατηρω την μπαταρια του κινητου και εχω την εντυπωση πως φευγει γρηγορα.

πχ 2 ωρες απο τον φορτιστη με χρηση μονο για sms η μπαταρια εχει πεσει 10%.

ειναι νορμαλ? γενικα προφανως επειδη η οθονη ειναι πολυ ωρα ανοιχτη αλλα ανα 2-3 sms φευγει και 1% χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ταυτόχρονη φόρτιση και χρήση το γνώριζα αλλά είχα την εντύπωση ότι με τον μεγαλύτερο φορτιστή η μπαταρία τραβάει περισσότερο ρεύμα και γεμίζει γρηγορότερα με αποτέλεσμα να φθείρεται. Από την στιγμή που λες ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τον κανονικό φορτιστή για το κινητό μου και όχι μεγαλύτερο!:)

 

Γενικά ισχύει αυτό, δεν μπορούμε να ζοριζουμε υπερβολικά μια μπαταρία, υπερβολικό ρεύμα (πολλά Α) μπορεί να μικρυνουν την διάρκεια ζωής της. Από την άλλη, το κόστος μιας νέας μπαταρίας είναι πολύ μικρό και η αντικατάστασή της τόσο εύκολη που δεν νομίζω ότι υπαρχει ιδιαίτερο πρόβλημα :)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Είχα ένα παλιό Ε52 με φορτιστή (AC-15E με output 5.0V-800mA) που "έβγαζε" 0,8Α. Του SIII (ETAOU81EBE ΜΕ OUTPUT 5.0V-1A) "βγάζει" 1Α ενώ ένα πιο νέο Ε52 από Γερμανία που πήρα (παραεισαγωγής) (AC-10E ΜΕ OUTPUT 5.0V-1200mA) "βγάζει" 1,2Α και η μπαταρία είναι ίδια με αυτή του παλιότερου (ΝΟΚΙΑ BP-4L). Άρα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα για τα περισσότερα ampere. Μάλλον οι φορτιστές βελτιώνονται!!!!! Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.Χθες παρελαβα μια μπαταρία συμβατή με το S3 απο το eBay στα 3150 mAh.Τη φόρτισα πλήρως και αναμένω να κάνει 3-4 κύκλους αποφόρτισης/φόρτισης για να δώ τι ψάρια πιάνει.Μέχρι στιγμής με περίπου 1 ώρα ομιλία είμαι στις 24 ώρες και απομένει 72%!Δειχνει λοιπόν να λειτουργεί πολυ καλά για πρώτη φόρτιση.

Σε λίγες μέρες λογικά θα ξέρω αν αξίζει τις 9,5£ που κόστισε με τα μεταφορικά...:)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Χθες παρελαβα μια μπαταρία συμβατή με το S3 απο το eBay στα 3150 mAh.Τη φόρτισα πλήρως και αναμένω να κάνει 3-4 κύκλους αποφόρτισης/φόρτισης για να δώ τι ψάρια πιάνει.Μέχρι στιγμής με περίπου 1 ώρα ομιλία είμαι στις 24 ώρες και απομένει 72%!Δειχνει λοιπόν να λειτουργεί πολυ καλά για πρώτη φόρτιση.

Σε λίγες μέρες λογικά θα ξέρω αν αξίζει τις 9,5£ που κόστισε με τα μεταφορικά...:)

Δώσε μας και το link να τη δούμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κράτησε 4 ολόκληρα 24ωρα αναμονής ενω υπολογίζω κάπου στις 3 ώρες κλήσεων ομιλίας και μάλιστα με την πρώτη φόρτιση που της έκανα.Λογικά θα πάρει κι άλλο σε απόδοση μετά απο 1-2 κύκλους φορτο-εκφόρτισης.Ιντερνέτ και άλλα ενεργοβόρα στο off ως επι το πλείστον.Το 3g χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα.Η εργοστασιακή μου κράταγε περίπου στα 3 24ωρα με ανάλογη χρήση.

Δείτε και το screenshot:

http://img197.imageshack.us/img197/3133/screenshot2013011915540.png

 

http://img577.imageshack.us/img577/4411/screenshot2013011916062.png

 

Στο ebay είναι η μοναδική στα 3150 mAH.Κάντε ένα search και θα τη βρείτε εύκολα...

 

Ξέχασα να πω οτι χρησιμοποιώ την Custom Rom 4.1.2 Sotmax V12 με Κernel Yank555 custom,χρονισμένη CPU max στα 1.6 GHz

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και το link να τη δούμε!:)

 

Λοιπον η μπαταρια του φιλου μας του LAGGI ειναι αυτη εδω: http://www.ebay.com/itm/330758439655?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστιμενος με την μπαταρια δεν του κανει νερα (να ζεσταινεται κλπ)

και εχει πολυ καλη αυτονομια..!!! Να σας πω την αληθεια χοντροψηνομαι να την παραγγειλω και εγω για δοκιμη

και οταν βγει με το καλο η original samsung 3000 mah η οποια απο οτι δειχνει ειναι αυτη http://www.androidcentral.com/samsung-extended-battery-galaxy-s3-pre-order-3000mah-40

και τοτε βλεπουμε... Τι λετε αξιζει η να περιμενουμε την μαμα........?????? :) :D :)

 

Τελικα την αγορασα και εγω πριν απο λιγο απτο ebay!!!Οταν την εχω και εγω στα χερια μου θα σας πω εντυπωσεις!!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν αξίζει τον κόπο η καινούρια της Samsung έτσι όπως λειτουργεί ετούτη που πήρα απο το e-bay.Αν η αγορά μου αποδεικνύονταν πατάτα,τότε θα συμφωνούσα.

Θα έλεγα να κρατήσει κανείς τα χρήματά του για το επερχόμενο Galaxy S4...

Πάντως ένα άλλος φίλος μου που έχει S3 αγόρασε τη χρυσή με τα 3250mAH που κυκλοφορεί στο ebay και είναι εξίσου ευχαριστημένος.Υπάρχει και μια μπλέ στα 3450mah αλλά ο τύπος που την πουλάει δεν στέλνει στην Ελλάδα.

 

Τώρα πάντως,την έβαλα στο φορτιστή για φόρτιση μετά απο πλήρη σχεδόν αποφόρτιση όπως είδατε.Σε 4-5 μέρες θα ξέρουμε περισσότερα...;)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ τη φοβάμαι αυτή από το Εbay λόγω Κίνας.Ισως να κάνω και λάθος βέβαια... Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω προπαραγγειλει την original extended απο απο mobilefun λογω φιλοσοφιας δεν θα εβαζα aftermarket μπαταρια
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει κατα 1000mAh περισσοτερη χωρητικοτητα απο την στοκ και εχει το ιδιο μεγεθος;

Μπαινει κανονικα χωρις εξτρα καπακι;

Πως γκινεν ατο;

Ξυσε το αυτοκολλητο να δεις τι γραφει απο κατω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Οι μοναδικές μπαταρίες aftermarket που γνωρίζω και δε γράφουν ότι νά 'ναι, είναι οι MUGEN και οι ANKER.

Κάτι άλλες που γράφουν εξωφρενικά νούμερα, έχουν μετρηθεί και είναι μικρότερης χωρητικότητας ακόμα και από τη μαμά μπαταρία.

Δε θα χρειαζόταν βέβαια μέτρηση, μιας και εξώφθαλμα καταργούν και νόμους της φυσικής με το μέγεθος/χωρητικότητας τους, όπως σωστά παρατήρησε ο panosfx.

Τώρα βέβαια ο καθένας πιστεύει ότι θέλει. :happy:

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει κατα 1000mAh περισσοτερη χωρητικοτητα απο την στοκ και εχει το ιδιο μεγεθος;

Μπαινει κανονικα χωρις εξτρα καπακι;

Πως γκινεν ατο;

Ξυσε το αυτοκολλητο να δεις τι γραφει απο κατω.

Έχει +1000mAh στο ίδιο μέγεθος και από άγνωστη (κινέζικη) μάρκα.....:cry:

 

Δεν σας κάνει λίγο :?: τουλάχιστον περίεργο; Εχει όλες τις ενδείξεις για, αν όχι απάτη, τουλάχιστον παραπλάνηση.

 

Συγνώμη που θα το πώ αλλά δεν έχει ούτε 1 mAh πάνω από την μαμά, και αν έχει θα εξαφανιστεί σε λίγους κύκλους φόρτισης. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά placebo.

Δεν μου επαρκεί το "είδα διαφορά" που ακούω/διαβάζω, για να πεισθώ χρειάζομαι αναλυτικά εργαστηριακά τεστ, από αμερόληπτους κατάλληλα καταρτισμένους και εξοπλισμένους τεχνικούς.

 

Δεν είμαι εναντίων φτηνών μπαταριών, αλλά είναι για χρήση ανάγκης (αν μείνει κανείς από μπαταρία χωρίς φορτιστή κοντά κλπ) παρά για κανονική χρήση. Σε κανονική χρήση οι φτηνές μπαταρίες Λιθίου είναι μέχρι και επικίνδυνες, καθώς μπορεί να φουσκώσουν και να σκάσουν!:!:

 

(παράθεση από τον Πανο γιατί συμφωνώ μαζί του)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της μπαταρίας με βρίσκει σύμφωνο σε οτι αφορά την αξιοπιστία σε no name προϊόντα του διαδικτύου. Εγω πήρα τα ρίσκα μου και αναφερω αυτό που διαπίστωσα με τα screen shots που παραθέτω. Απο εκεί και πέρα οι αγορές προϊόντων γίνονται με την ευθυνη του κάθε αγοραστή. Επίσης η placebo αίσθηση της αύξησης της αυτονομίας δεν μπορεί να αποδωθει ακόμη γιατί είναι νωρίς μιας και η μπαταρία ειναι ακόμη στην αρχική της κατάσταση και θελει κάποιους κύκλους φορτισης εκφόρτισης για να εκτιμηθεί . Πάντως να είστε σίγουροι ότι αν η μπαταρία αποδειχθεί μουφα θα σας το γραψω αμέσως.Απο την άλλη ας μην γενικεύουμε και ας μην βιάζεστε κάποιοι να λέτε χωρίς να έχετε ιδία πείρα απο κάποιο προϊόν.

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε να εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα σε mah οταν εχει το ιδιο μεγεθος;Ειναι πολυ απλο και δεν ειναι θεμα γενικευσης.

Και δευτερον ξυσε το αυτοκολλητο και θα δεις την πραγματικη της χωρητικοτητα.

Οι περισσοτερες κατω απο το αυτοκολλητο το γραφουν.

Λαβρακι θα αποδειχτει αν κραταει το ιδιο με την στοκ.Εκει ναι θα την παραγγειλω κι εγω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια της Samsung με τα 3000mah δεν έχει το ίδιο πάχος;Αν ναι,δεν νομίζω να έχεις την εντύπωση ότι η Samsung ειναι ΚΑΙ κατασκευαστής στοιχείων μπαταρίας...

Οι κατασκευαστές αυτοί έιναι λίγοι παγκοσμίως και προμηθεύουν τους πάντες με τα στοιχεία Li on...μεταξύ αυτών και τη Samsung αλλα και τους κινέζους κατασκευαστές.Οπωσδηποτε μια μπαταρία με τιμή 9 £ με τα μεταφορικά αποτελεί πρόκληση για την αγορά της αλλα και ρίσκο που ο καθένας κρίνει και το αναλαμβάνει κάθε φορά.

Εγώ προσωπικά είπα να ξοδέψω τις 9 λίρες και να το δοκιμάσω...

Αν τελικά έκανα καλά ο χρόνος θα δείξει...

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος μιας και 96 ώρες αναμονή είχα πετύχει μόνο με την ICS και μάλιστα χωρίς να χρησιμοποιώ έτσι τη συσκευή μου (τρεις ώρες ομιλίας τουλάχιστον).Και πάλι ομως τηρώ μια επιφυλακτική στάση και περιμένω να δώ μετα το στρώσιμο πως θα αποδώσει η συγκεκριμένη μπαταρία.Θεωρω τελος ότι οι επιφυλακτικότητα όλων είναι δικαιολογημένη για τέτοιου είδους προϊόντα και καλά κάνετε και επισημαινετε τους κινδύνους απο τέτοιου είδους αγορές...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλα εκανες και την πηρες κι εγω μαζι σου.

Η 3000αρη της Samsung ειναι μεγαλυτερη και θα συνοδευεται απο αλλο καπακι,μεγαλυτερο για να την χωραει.Και φυσιολογικο αφου θα εχει παραπανω χωρητικοτητα απο την κανονικη.

Δεν στα λεω για να στην πω,ουτε οτι πιαστηκες κοροιδο και τετοια.

Στα λεω για να μη νομιζεις οτι οντως ειναι τετοια η χωρητικοτητα της.Στην καλυτερη ειναι οσα mah ειναι κι η στοκ(που αμφιβαλω) και εκανες μια πολυ καλη αγορα!

Αν εσκιζες παντως το αυτοκολλητο θα εβλεπες και την πραγματικη της χωρητικοτητα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αν εσκιζες παντως το αυτοκολλητο θα εβλεπες και την πραγματικη της χωρητικοτητα.

Ακριβώς όπως τα λες.Σκίζει το αυτοκόλλητο και βλέπει την χωρητικότητα.Απλά πράγματα και απορώ πώς δεν το έκανε ακόμα...έτσι από περιέργεια να δει κι αυτός την πραγματική!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες.Σκίζει το αυτοκόλλητο και βλέπει την χωρητικότητα.Απλά πράγματα και απορώ πώς δεν το έκανε ακόμα...έτσι από περιέργεια να δει κι αυτός την πραγματική!

 

Δεν είναι απαραίτητο να το γράφει από κάτω.

Και γιατί να το σκίσει;

Αν αισθάνεται ικανοποιημένος δε θα χαλάσει και τη μόστρα της για να ικανοποιήσει την περιέργεια του :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι κανιβαλος να σκίζω και να χαλαω τη μόστρα απο κάτι που αγόρασα πρόσφατα.Θα προσπαθήσω με προσοχη,αν γίνεται, και θα σας πω...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...