Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. υπαρχει κανενα trick η εφαρμογη για να αυξησουμε τη διαρκεια της μπαταριας χωρις να φλασαρουμε το κινητο?

 

οχι και καλο ειναι να αποφευγεις να κατεβαζεις εφαρμογες που υποσχονται αυξηση της αυτονομιας γιατι συνηθως καταληγεις να καις περισσοτερη μπαταρια!

ορισμενοι απλοι κανονες που ισχυουν για μεγαλυερη αυτονομια σε ολα τα android ειναι:

1)απενεργοποιησε το nfc αν δεν το χρησιμοποιεις

2)κλεισε το gps

3) αν δεν μπαινεις στο ιντερνετ μεσω του κινητου γυρισε το σημα σε 2g και κλεισε τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι και καλο ειναι να αποφευγεις να κατεβαζεις εφαρμογες που υποσχονται αυξηση της αυτονομιας γιατι συνηθως καταληγεις να καις περισσοτερη μπαταρια!

ορισμενοι απλοι κανονες που ισχυουν για μεγαλυερη αυτονομια σε ολα τα android ειναι:

1)απενεργοποιησε το nfc αν δεν το χρησιμοποιεις

2)κλεισε το gps

3) αν δεν μπαινεις στο ιντερνετ μεσω του κινητου γυρισε το σημα σε 2g και κλεισε τα δεδομενα.

 

ευχαριστω. μονο εαν θες πες μου τι ειναι το nfc γιατι παιζει να το εχω ανοιχτο και να τρωει εξτρα μπαταρια...!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. μονο εαν θες πες μου τι ειναι το nfc γιατι παιζει να το εχω ανοιχτο και να τρωει εξτρα μπαταρια...!!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Near_field_communication

Link to comment
Share on other sites

..αν δεν μπαινεις στο ιντερνετ μεσω του κινητου γυρισε το σημα σε 2g και κλεισε τα δεδομενα.
Μπορεί να μου θυμίσει κανείς πως γυρνάμε σε 2G;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου θυμίσει κανείς πως γυρνάμε σε 2G;

 

Ρυθμισεις>Περοσσοτερα δικτυα>Δικτυα κινητης τηλεφωνιας>Λειτουργια δικτυου>Μονο GSM

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους..Εχω ενα θεμα με την μπαταρια και θα προσπαθησω να γινω οσο πιο κατανοητος γινεται.Τον τελευταιο καιρο το κινητο μου αδυνατει να φορτισει η φορτιζει παρα πολυ αργα.Εχω κανει επαναφορα εργασρηριακων ρυθμισεων δεν εχω βαλει καμια εφαρμογη εχω κλειστα internet gps κτλπ αλλα και παλι φορτιζει αργα...επισης οταν το φορτιζω και ανοιγω το internet αρχιζει παλι να πεφτει η μπαταρια ενω ειναι σε φορτιση...ακομα δεν φορτιζει με φορτιστη samsung αλλα χρησιμοποιω ενα καλωδιο usb της nokia με φορτιστη μπριζας..εχω καταβασει διαφορες εφαρμογες για μπαταριες και ολες μου δειχνουν οτι φορτιζει με 3,5 εως 3,7 volt...ενω οταν μπαινω σε εφαρμογες κατεβαινει η φορτιση στα 3,4 ...επισης στα στατιστικα που δειχνει οτι η καταναλωση οθονης φτανει στα 55 με 70% ενω εχω κατεβασει τελειως την φωτεινοτητα.Τα προγραμματα ολα μου δειχνουν οτι η μπαταρια ειναι σε καλη κατασταση...καποιος να βοηθησει; ευχαριατω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους..Εχω ενα θεμα με την μπαταρια και θα προσπαθησω να γινω οσο πιο κατανοητος γινεται.Τον τελευταιο καιρο το κινητο μου αδυνατει να φορτισει η φορτιζει παρα πολυ αργα.Εχω κανει επαναφορα εργασρηριακων ρυθμισεων δεν εχω βαλει καμια εφαρμογη εχω κλειστα internet gps κτλπ αλλα και παλι φορτιζει αργα...επισης οταν το φορτιζω και ανοιγω το internet αρχιζει παλι να πεφτει η μπαταρια ενω ειναι σε φορτιση...ακομα δεν φορτιζει με φορτιστη samsung αλλα χρησιμοποιω ενα καλωδιο usb της nokia με φορτιστη μπριζας..εχω καταβασει διαφορες εφαρμογες για μπαταριες και ολες μου δειχνουν οτι φορτιζει με 3,5 εως 3,7 volt...ενω οταν μπαινω σε εφαρμογες κατεβαινει η φορτιση στα 3,4 ...επισης στα στατιστικα που δειχνει οτι η καταναλωση οθονης φτανει στα 55 με 70% ενω εχω κατεβασει τελειως την φωτεινοτητα.Τα προγραμματα ολα μου δειχνουν οτι η μπαταρια ειναι σε καλη κατασταση...καποιος να βοηθησει; ευχαριατω

 

Δοκιμασες με αλλο φορτιστη απο αλλο κινητο να δεις αν αργει και παλι?Δες να ειναι 1.0 Α ο φορτιστης...

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1Α ειναι...εχω δοκιμασει αλλους 2 φορτιστες αλλα δεν φορτιζει

 

Εγκατέστησε το galaxy charging current από το google play και δες τα αμπέρ που φτάνουν στην μπαταρία οταν το φορτιζεις. Οι τιμές πρέπει να είναι πάνω από 900 mA.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Ναι 1Α ειναι...εχω δοκιμασει αλλους 2 φορτιστες αλλα δεν φορτιζει

 

Xmmm τοτε δεν ξερω τι παιζει...εμενα δεν φορτιζε σωστα,αλλαξα φορτιστη στην εγγυηση και ολα καλα! Αλλα ειχα δοκιμασει απο πριν αν φορτιζει κανονικα με αλλον φορτιστη και φορτιζε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με αλλο φορτιστη απο αλλο κινητο να δεις αν αργει και παλι?Δες να ειναι 1.0 Α ο φορτιστης...

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Άλλαξα φορτιστή και με το πρόγραμμα αυτό μου δείχνει με maximum 100 Now 999, και όταν φορτίζει από Usb με Maximum 100 Now 466. Και όλη την νύκτα που το άφησα δεν ανέβηκε πάνω από 62%. Πιστεύω επηρεάζουν πολύ την φόρτιση και οι υψηλές θερμοκρασίες που έχουμε αυτή την εποχή. Ένας γνωστός μου έβγαζε την μπαταρία και την άφηνε στο ψυγείο κανένα μισάωρο και αυτό έλεγε την αναζωογονεί. Μένει να το δοκιμάσω και θα αναφέρω τα αποτελέσματα. Προσοχή όχι στην κατάψυξη, στην συντήρηση στους 3-4 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια ,την βοηθεια σας σε ενα θεμα που μου παρουσιασε το κινητο.Προχθες μου ηρθε OTA να κανω update το εκανα και απο τοτε εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την μπαταρια μεσα σε 3-4 ωρες απο 100% φτανει 32% που μεχρι προτινος δεν ειχα κανενα προβλημα και παντα με την ιδια χρηση.Πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ;; Οποια βοηθεια δεκτη...
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Άλλαξα φορτιστή και με το πρόγραμμα αυτό μου δείχνει με maximum 100 Now 999, και όταν φορτίζει από Usb με Maximum 100 Now 466. Και όλη την νύκτα που το άφησα δεν ανέβηκε πάνω από 62%. Πιστεύω επηρεάζουν πολύ την φόρτιση και οι υψηλές θερμοκρασίες που έχουμε αυτή την εποχή. Ένας γνωστός μου έβγαζε την μπαταρία και την άφηνε στο ψυγείο κανένα μισάωρο και αυτό έλεγε την αναζωογονεί. Μένει να το δοκιμάσω και θα αναφέρω τα αποτελέσματα. Προσοχή όχι στην κατάψυξη, στην συντήρηση στους 3-4 βαθμούς.

 

Γενικά έχει κάνει τραγική δουλειά με τη φόρτιση.

 

Kαλησπερα παιδια ,την βοηθεια σας σε ενα θεμα που μου παρουσιασε το κινητο.Προχθες μου ηρθε OTA να κανω update το εκανα και απο τοτε εχω πολυ σοβαρο προβλημα με την μπαταρια μεσα σε 3-4 ωρες απο 100% φτανει 32% που μεχρι προτινος δεν ειχα κανενα προβλημα και παντα με την ιδια χρηση.Πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ;; Οποια βοηθεια δεκτη...

 

Είσαι root; Αν ναι, εγκατέστησε το better battery stats και δες ποια εφαρμογή κρατάει ξύπνιο το κινητό.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το battery stats plus και μου εδειξε στα στατιστικα οτι μια εφαρμογη pickup tutorial μου κρατησε 16 ωρες σε χρηση τον επεξεργαστη.οπως δειχνει ειναι εφαρμογη συστηματος αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα.ξερει κανεις πως αλλιως μπορει να λεγεται? Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει κάνει τραγική δουλειά με τη φόρτιση.

 

 

 

Είσαι root; Αν ναι, εγκατέστησε το better battery stats και δες ποια εφαρμογή κρατάει ξύπνιο το κινητό.

 

 

Φιλε μου οχι δεν ειμαι root.Mαλλον θα του τραβηξω μια επαναφορα εργοστασιακων μπας και στρωσει..

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για αυτη την μπαταρια?

http://www.shopandroid.com/seidio-innocell-3500mah-super-extended-life-battery-w-nfc/8A37A12231.htm

 

φαινεται δυνατη!την αγορασες μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοτας κωδικους για την συσκευη επεσε το ματι μου σε εναν κωδικο *#0228# Battery status (ADC, RSSI reading) που μου εβγαζε το battery stats.

[ATTACH]35444[/ATTACH]

 

Στο κατω μερος της οθονης ειχε μια επιλογη και ελεγε Quick start.Το πατησα....Αφου ειχα φορτησει το κινητο μου πληρως το αφησα να δω ποσο θα κρατησει η μπαταρια.

Και ιδου τα αποτελεσματα.

[ATTACH]35445[/ATTACH]

 

Ξερει κανεις τι υποτιθεται κανει το Quick restart?!?!?

Συνηθως η μπαταρια του κινητου μου κρατουσε 3 μερες.Χωρις να κανω χρηση του ιντερνετ,του wifi.Απλα μονο κλησεις....

Το κινητο μου δεν ειναι root ,ουτε τπτ....οπως το αγορασα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοτας κωδικους για την συσκευη επεσε το ματι μου σε εναν κωδικο *#0228# Battery status (ADC, RSSI reading) που μου εβγαζε το battery stats.

[ATTACH]35444[/ATTACH]

 

Στο κατω μερος της οθονης ειχε μια επιλογη και ελεγε Quick start.Το πατησα....Αφου ειχα φορτησει το κινητο μου πληρως το αφησα να δω ποσο θα κρατησει η μπαταρια.

Και ιδου τα αποτελεσματα.

[ATTACH]35445[/ATTACH]

 

Ξερει κανεις τι υποτιθεται κανει το Quick restart?!?!?

Συνηθως η μπαταρια του κινητου μου κρατουσε 3 μερες.Χωρις να κανω χρηση του ιντερνετ,του wifi.Απλα μονο κλησεις....

Το κινητο μου δεν ειναι root ,ουτε τπτ....οπως το αγορασα ειναι...

 

Δε νομιζω πως θα εβλεπες και μεγαλη διαφορα στην μπαταρια σου με την χρηση που του κανεις (ακομα και με αυτη την επιλογη που προσωπικα δεν γνωριζω τι ειναι).

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοτας κωδικους για την συσκευη επεσε το ματι μου σε εναν κωδικο *#0228# Battery status (ADC, RSSI reading) που μου εβγαζε το battery stats.

[ATTACH]35444[/ATTACH]

 

Στο κατω μερος της οθονης ειχε μια επιλογη και ελεγε Quick start.Το πατησα....Αφου ειχα φορτησει το κινητο μου πληρως το αφησα να δω ποσο θα κρατησει η μπαταρια.

Και ιδου τα αποτελεσματα.

[ATTACH]35445[/ATTACH]

 

Ξερει κανεις τι υποτιθεται κανει το Quick restart?!?!?

Συνηθως η μπαταρια του κινητου μου κρατουσε 3 μερες.Χωρις να κανω χρηση του ιντερνετ,του wifi.Απλα μονο κλησεις....

Το κινητο μου δεν ειναι root ,ουτε τπτ....οπως το αγορασα ειναι...

 

Το πάτησα και εγώ το quick start.... κατά την διάρκεια φορτισματος...έσβησε για λίγο η οθόνη και ενώ ήταν στο 14% πήγε κατευθείαν στο 40%....το ξαναπατησα και πήγε στο 51%....το ξαναπατησα και πήγε στο 58% ...... περίεργα πράγματα...

 

Το βγάζω από το φορτιστή, κάνω ένα restart και ξαναπεφτει στο 28%, ξαναπατησα το quick start και πεφτει στο 10% , άλλο ένα πάτημα και 5%.....

 

Οπότε σταμάτησα το παιχνίδι, και το έβαλα για φόρτιση.......

 

Ελπίζω να μην την σακατεψαμε τη μπαταρία...

Edited by greda
Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα στο φόρουμ όλοι λίγο πολύ έχουμε πρόβλημα με την μπαταρία, ειδικά όσοι είναι σε στοκ ρομ... Η απορία που έχω είναι εάν κανείς μπόρεσε να βελτιώσει την αυτονομία της μπαταρίας με εφαρμογές όπως BetterBatteryStats, juice defender κτλ ή δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται και κοροϊδεύουν τον κόσμο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εχω το κινητό ακριβώς 13 μήνες και παρά τις πολύ προσεκτικές φορτίσεις και αποφορτίσεις που της έκανα απο την αρχή πλέον τα σημάδια χρήσης είναι εμφανή. Θα θέλα αν έχει κάποιος την καλοσύνη και μπορεί να μου προτείνει κάποια μπαταρία extended αν είναι δυνατόν Mugen με Nfc και χωρίς να χρειάζεται να "παχύνει" το κινητό! Δηλαδή ψάχνω την μεγαλύτερη σε Mah μπαταρία με nfc και χωρίς να μεγαλώσει το πάχος του κινητού και αν είναι δυνατόν να είναι και Mugen!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :lol: :lol: :lol: :lol:

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινετε?

[ATTACH]35582[/ATTACH]

[ATTACH]35583[/ATTACH]

 

αρκετά καλό , με ποια έκδοση είσαι ; είναι custom ή οχι; φοράς kernel?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...