Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ένα μεγάλο μπράβο στον indie του οποίου τις ρομ γνώρισα από την εποχή του se x1 και ομολογώ ότι είναι εκπληκτικές

 

Διάβασα ότι οι ρομ έχουν ένα modified phone me call recorder. Πως λειτουργεί αυτός ο call recorder, γιατί δεν τον βρίσκω πουθενά?

Ευχαριστώ

Edited by spirosta2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μαγκες καλησπερα τη λεει η νεα ρομ???

πάρα πολύ καλή

Καλησπέρα.

Ένα μεγάλο μπράβο στον indie του οποίου τις ρομ γνώρισα από την εποχή του se x1 και ομολογώ ότι είναι εκπληκτικές

Διάβασα ότι οι ρομ έχουν ένα modified phone me call recorder. Πως λειτουργεί αυτός ο call recorder, γιατί δεν τον βρίσκω πουθενά?

Ευχαριστώ

σε κλήση πατάς το αριστερό , και αποθηκεύονται ...

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

χμμμ κάτι παίζει... έμενα δεν μου εμφανίζει την ''εγγραφή'' αριστερά παρόλο που δοκίμασα και ξαναπέρασα το modded phone. Δοκίμασα και με ωμέγα V33 και με V34
Link to comment
Share on other sites

χμμμ κάτι παίζει... έμενα δεν μου εμφανίζει την ''εγγραφή'' αριστερά παρόλο που δοκίμασα και ξαναπέρασα το modded phone. Δοκίμασα και με ωμέγα V33 και με V34

προ εγκατεστημένο είναι , δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι ,

πέρασε την rom πάλι αν θέλεις την V34

edit

Omega Files Updated to 1.12 with support for v34

(αυτόματο update από την google play store)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Το easy UMS πως ακριβώς το χρησιμοποιώ γιατί μόνο μια φορά κατάφερα να το κάνω να δουλέψει και αυτό κατά λάθος. Θέλω να συνδέω το κινητό με την τηλεόραση. Ανοίγω το easy UND και πατάω τη? Πρώτα πρέπει να το έχω σύνδεσή ή το κάνω χωρίς να το έχω σύνδεσή πχ στην τηλεόραση? Και για την αποσύνδεση κάτι λέει αλλά δεν το καταλαβαίνω με τα φτωχά μου Αγγλικά. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποιος. Αραγε ειναι καλύτερη σε αυτονομία η v34 σε σχεση με την v33.3??? Φυσικά έχει εγκατασταθεί με full wipe και χρησιμοποιώ kernel siyah 1.8+
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλλαγη του στοκ kernel με Siyah η Perseus ειναι μονόδρομος... Κυρίως λόγω "καλύτερων" χρωμάτων,εχει μεγάλη διαφορά από στοκ. Δοκιμάζω εναλλάξ και τους 2 στις νέες έκδοσής τους.Άλλα προς το παρών μάλλον προτιμώ Siyah γιατί έχω καλύτερη αυτονομία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν τα δοκίμασα ,

αν θέλεις , δοκίμασε αυτά , είναι μορφή .apk (δεν τα εγκατέστησα)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1717964

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου, δούλεψαν μια χαρά!

 

Πάντως η αλλαγη του στοκ kernel με Siyah η Perseus ειναι μονόδρομος... Κυρίως λόγω "καλύτερων" χρωμάτων,εχει μεγάλη διαφορά από στοκ. Δοκιμάζω εναλλάξ και τους 2 στις νέες έκδοσής τους.Άλλα προς το παρών μάλλον προτιμώ Siyah γιατί έχω καλύτερη αυτονομία.

 

Έβαλα κι εγώ τον τελευταίο Siyah για να δω πόσο μεγάλη διαφορά έχει στην αυτονομία.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Στην v32 rom, οταν διαλεγα αποστολη μεσω bluetooth, πεταγοταν παραθυρο για να ανοιξω το bluetooth (Οταν το ειχα κλειστο φυσικα), το οποιο ειχε και την επιλογη να το κανω ορατο.

Ηταν πολυ βολικο γιατι δεν χρειαζοταν να παω στις ρυθμισεις να το κανω ορατο.

Στην 33 και τωρα στην 34 δεν μου το εχει ξαναεμφανισει.

Ειναι Bug της rom;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλλαγη του στοκ kernel με Siyah η Perseus ειναι μονόδρομος... Κυρίως λόγω "καλύτερων" χρωμάτων,εχει μεγάλη διαφορά από στοκ. Δοκιμάζω εναλλάξ και τους 2 στις νέες έκδοσής τους.Άλλα προς το παρών μάλλον προτιμώ Siyah γιατί έχω καλύτερη αυτονομία.

 

Από στοκ κατάσταση που ήμουν κάποτε το μόνο που αλλάζω είναι η ρομ, πχ απο 32 σε 33.3 τωρα σε 34 και πάει λέγοντας, ποτέ δεν άλλαξα kerner γιατί θεωρούσα ότι αλλάζει με την ρομ και μπαίνει o kerner που θεωρεί καλύτερη o μάγειρας. Λάθος? http://db.tt/sEEZVUom

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Από στοκ κατάσταση που ήμουν κάποτε το μόνο που αλλάζω είναι η ρομ, πχ απο 32 σε 33.3 τωρα σε 34 και πάει λέγοντας, ποτέ δεν άλλαξα kerner γιατί θεωρούσα ότι αλλάζει με την ρομ και μπαίνει o kerner που θεωρεί καλύτερη o μάγειρας. Λάθος?

και καλά έκανες , ο Stock Kernel , είναι σταθερή αξία , αυτόν χρησιμοποιεί η omega (κι εγώ, σπάνια αλλάζω kernel ), δεν ελέγχει custom Kernels γιατί είναι πολλοί , με διάφορα χαρακτηριστικά , δοκιμάζει και διαλέγει ο χρήστης . Υπάρχουν στην omega files

δοκιμάζω τον Siyah Kernel

για το easy UMS , ρώτησε καλύτερα τον δημιουργό της εφαρμογής

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Από στοκ κατάσταση που ήμουν κάποτε το μόνο που αλλάζω είναι η ρομ, πχ απο 32 σε 33.3 τωρα σε 34 και πάει λέγοντας, ποτέ δεν άλλαξα kerner γιατί θεωρούσα ότι αλλάζει με την ρομ και μπαίνει o kerner που θεωρεί καλύτερη o μάγειρας. Λάθος? http://db.tt/sEEZVUom

 

 

Δεν ειναι ούτε λάθος αλλά ούτε και σωστό.Ολες η ρομ συνηθως χρησιμοποιούν τον εκάστοτε στοκ κερνελ (και σωστά κάνουν).Ελα όμως που ο στοκ κερνελ δείχνει χάλια τα χρώματα...ΠΧ αν ποτέ αλλαξεις και πας σε έναν από τους 2 που είπα παραπάνω.Πριν το κάνεις κανε αυτο.

Κανε μια επανεκ το κινητό σου και παρατήρησε τα χρώματα επάνω κ δεξιά από το ρομποτ,θα δεις οτι δεν έχουν σωστή απεικονιση,κάνει μπαμ.Μετα αλλαξε τον κερνελ και δες το πάλι,η διαφορά ειναι τεράστια.Αυτο και μόνο για έμενα ειναι αρκετό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομιζω οτι επεφτε λιγο πιο γρηγορα. Εβαλα τον siyah v1.8+ αλλα την ετρωγε για πλακα σε κατασταση αναμονης και ετρωγε σκαλωμα για λεπτα. Το εψαξα λιγακι και εβαλα τον YANK555 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1949904 και για την ωρα ειναι σχετικα καλα. Δεν φτανει ομως την αυτονομια της v33.3 με τον siyah v1.8+
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ούτε λάθος αλλά ούτε και σωστό.Ολες η ρομ συνηθως χρησιμοποιούν τον εκάστοτε στοκ κερνελ (και σωστά κάνουν).Ελα όμως που ο στοκ κερνελ δείχνει χάλια τα χρώματα...ΠΧ αν ποτέ αλλαξεις και πας σε έναν από τους 2 που είπα παραπάνω.Πριν το κάνεις κανε αυτο.

Κανε μια επανεκ το κινητό σου και παρατήρησε τα χρώματα επάνω κ δεξιά από το ρομποτ,θα δεις οτι δεν έχουν σωστή απεικονιση,κάνει μπαμ.Μετα αλλαξε τον κερνελ και δες το πάλι,η διαφορά ειναι τεράστια.Αυτο και μόνο για έμενα ειναι αρκετό.

 

Πολυ σωστος! Να συμπληρωσω πως o siyah αλλα κ αλλοι customKernels προσθετουν το Car Mode (προσοχη δεν εννοω το Driving Mode) που απουσιαζει απο το Jellybean στις stock εκδοχες των Kernel. Λειτουργια ακρως απαραιτητη αν εχει καποιος Car Dock με AUX-out (π.χ. ibolt), στο αυτοκινητο του..

Επισης να μην ξεχναμε κ την καλυτερη διαχειρηση-ποιοτητα/ αυξηση εντασης ηχου.

Δεν θα μιλησω για δεκαδες επιλογες σε Governors-I/O tweeks-OC-UV κτλ.. (απλα γιατι ειναι υπερβολη στο SGSIII)

οποτε Custom Kernel με Χιλια!!;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα kernel με αυτονομια θα βρουμε για την v34??? :wacko: Και stock Που εβαλα..... :(

 

Προσωπικα το δουλευω με Siyah σε stock ρυθμισεις στα voltage και με την v34 και ειναι μια χαρα... 1-1,5 μερα βγαζω με normal use.

Δεν εχω drain η κατι τετοιο. Δες λιγο τις εφαρμογες σου μηπως σου κανει καμια νερα.

 

Σιγουρα την καλυτερη μπαταρια την ειχα δει με τη ΟΜΕGΑ ν13.1 εποχη ICS.. Χρηση στα full για τα δικα μου στανταρ (3g+gaming+κλησεις+SMS) και εβγαζα 2 μερες σιγουρα...

Ποιος γυρναει ομως πισω?

(το nandroidbackup το εχω ακομη βεβαια!!)

:devil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το λιώνω, αρκετό ίντερνετ, tapatalk και κανα παιχνιδάκι απλό, + 2 ώρες ομιλία, με βγάζει μια μέρα ακριβώς με στοκ κερνελ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το δουλευω με Siyah σε stock ρυθμισεις στα voltage και με την v34 και ειναι μια χαρα... 1-1,5 μερα βγαζω με normal use.

Δεν εχω drain η κατι τετοιο. Δες λιγο τις εφαρμογες σου μηπως σου κανει καμια νερα.

 

Σιγουρα την καλυτερη μπαταρια την ειχα δει με τη ΟΜΕGΑ ν13.1 εποχη ICS.. Χρηση στα full για τα δικα μου στανταρ (3g+gaming+κλησεις+SMS) και εβγαζα 2 μερες σιγουρα...

Ποιος γυρναει ομως πισω?

(το nandroidbackup το εχω ακομη βεβαια!!)

:devil:

Ειχα την v33.3 με siyah 1.8+ και ηταν σε πολυ καλη και θετικη κατασταση. Αλλαξα και πηγα στην v34 Μονο και μονο γιατι χρειαστηκα ενα capture screen και ετρωγε κολλημα (δεν την αποθηκευαι ποτε). Ε λεω ας αλλαξω και βλεπουμε και απλα διαπιστωνω οτι δεν κραταει το ιδιο με πριν, με ακριβως τις ιδιες εφαρμογες. Αλλα ας παω σε μια 2 φορτισεις με τον νεο siyah 1.8.4+ και βλεπουμε :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πως γυρναμε σε custom rom-firmware απο την Omega αν δεν εχουμε πειραξει kernell?Ευχαριστω

εννοείς από omega "πειραγμένη" να γυρίσεις σε αυθεντική omega ?? φλασάρεις πάλι την omega

edit :

σε 10 ώρες με τον custom kernel που φοράει η rom : είναι στο 70% (φωνητικές κλήσεις 31 λεπτά , οθόνη μια ώρα (tapatalk ) , igo 13 λεπτά , και μερικές επανεκκινήσεις)

το πρωί στης 9 (μία ημέρα δηλαδή ), θα είναι στο 65% αν δεν το πειράξω

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω απο κανονικη Omega να παω σε firmware οπως ηταν απο την μανα του...Χωρις ρουτ,χωρις τπτ...
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε μια stock JB 4.1.2 και έχεις καθαρίσει και από omega και από root.Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να το κάνεις.
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

ok απλα ρωταω την διαδικασια γιατι ειμαι νεοπας σε αυτα...απλα να ξερω πως γινεται αν χρειαστει να το δωσω καποια στιγμη...Μεσω cwm την περναω ή μεσω odin??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...