Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λαθος

δε κανεις format sd με κανενα απο τα 3 wipe

 

Άρα είναι καλύτερα να μπεί στην εσωτερική????για να διαβάζει πιο γρήγορα???

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι καλύτερα να μπεί στην εσωτερική????για να διαβάζει πιο γρήγορα???

μας βλέπουν και νέα μέλη που δεν έχουν μεγάλη σχέση με android κινητά

εγκατάσταση της omega rom :

1.τοποθετούμε την omega στην μνήμη του τηλεφώνου (όπως την κατεβάσαμε ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΖΟΥΜΕ)

2. με ανοιχτό η κλειστό το τηλέφωνο , πατάμε τα τρία κουμπιά για να πάμε σε recovery (μόλις δούμε το λογότυπο της samsung αφήνουμε τα κουμπιά)

3. κάνουμε : αν ήδη έχουμε omega jb:

wipe cache partition και

advanced/ wipe dalvik cache

 

αν δεν έχουμε εγκατεστημένη omega jb (αν είμαστε δηλαδή με official η με άλλη rom):

τα δύο wipe , όπως παραπάνω και

wipe data/factory reset

4. install zip from sd

choose zip from sdcard η from internal sdcard (όπου βάλαμε την omega rom)

βρίσκουμε το αρχείο (omega rom) το επιλέγουμε

install (πατάμε το efs backup) και install (εγκατάσταση) την rom

reboot system

5. επαναφορά τις εφαρμογές μας με το titanium backup

6. όταν εγκαταστήσουμε και τις εφαρμογές μας , πηγαίνουμε σε recovery και κάνουμε

advanced/Fix permissions

 

έκανα custom εγκατάσταση της rom , με όλα τα bloatware

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

μας βλέπουν και νέα μέλη που δεν έχουν μεγάλη σχέση με android κινητά

εγκατάσταση της omega rom :

1.τοποθετούμε την omega στην μνήμη του τηλεφώνου (όπως την κατεβάσαμε ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΖΟΥΜΕ)

2. με ανοιχτό η κλειστό το τηλέφωνο , πατάμε τα τρία κουμπιά για να πάμε σε recovery (μόλις δούμε το λογότυπο της samsung αφήνουμε τα κουμπιά)

3. κάνουμε : αν ήδη έχουμε omega jb:

wipe cache partition και

advanced/ wipe dalvik cache

 

αν δεν έχουμε εγκατεστημένη omega jb (αν είμαστε δηλαδή με official η με άλλη rom):

τα δύο wipe , όπως παραπάνω και

wipe data/factory reset

4. install zip from sd

choose zip from sdcard η from internal sdcard (όπου βάλαμε την omega rom)

βρίσκουμε το αρχείο (omega rom) το επιλέγουμε

install (πατάμε το efs backup) και install (εγκατάσταση) την rom

reboot system

5. επαναφορά τις εφαρμογές μας με το titanium backup

6. όταν εγκαταστήσουμε και τις εφαρμογές μας , πηγαίνουμε σε recovery και κάνουμε

advanced/Fix permissions

 

έκανα custom εγκατάσταση της rom , με όλα τα bloatware

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982

ΠΟλύ λεπτομερές και χρήσιμο

Ευχαριστώ

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ένα θέμα που έχω είναι ότι δεν μου διαβάζει καθόλου τα βίντεο αν αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης...

Ανοίγω την εφαρμογή βίντεο και δεν βλέπει κανένα.Ήταν εγκατεστημένη η εφαρμογή Rescan Media, την έσβησα μήπως και άλλα τίποτα και πάλι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ένα θέμα που έχω είναι ότι δεν μου διαβάζει καθόλου τα βίντεο αν αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης...

Ανοίγω την εφαρμογή βίντεο και δεν βλέπει κανένα.Ήταν εγκατεστημένη η εφαρμογή Rescan Media, την έσβησα μήπως και άλλα τίποτα και πάλι...

 

Βλέπω ότι μάλλον το πρόβλημα είναι γενικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ένα θέμα που έχω είναι ότι δεν μου διαβάζει καθόλου τα βίντεο αν αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης...

Ανοίγω την εφαρμογή βίντεο και δεν βλέπει κανένα.Ήταν εγκατεστημένη η εφαρμογή Rescan Media, την έσβησα μήπως και άλλα τίποτα και πάλι...

Αν εννοείς τα video που κάνουμε με την κάμερα , δεν έχει πρόβλημα

αυτό εννοείς ?

http://www.easybytez.com/m08bdfi887xv

edit

http://www.easybytez.com/tqino5n3evk8

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα video που κάνουμε με την κάμερα , δεν έχει πρόβλημα

αυτό εννοείς ?

http://www.easybytez.com/m08bdfi887xv

edit

http://www.easybytez.com/tqino5n3evk8

 

Τα βίντεο που τραβάμε με την κάμερα εννοώ.Αυτά τα λινκ για ποιο λόγο είναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο που τραβάμε με την κάμερα εννοώ.Αυτά τα λινκ για ποιο λόγο είναι?

το πρώτο είναι με την κάμερα του s3, φαίνεται πίσω στον υπολογιστή και το δικό σου ποστ

video είναι κατέβασέ το

το δεύτερο είναι πάλι video , απάντηση στον @aris1976 από π.μ.

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εχω χασει? τι ενοειτε δεν βλεπει τα βιντεο? εγω γιατι βλεπω τα παντα?? :O

μαλλον καταλαβα τι ενοεις. γιατι δεν χρησιμοποιουσα ποτε την εφαρμογη "αναπαραγωγη βιντεο". τωρα που τσεκαρα, βλεπει κανονονικα τα βιντεο στην καρτα μνημης, απλα παρατηρησα, οτι σε σχεση με τα αλλα, δεν κανει preview. δηλαδη δεν εχει κινηση. μονο στατικη εικονα. δεν ξερω αν ενοεις αυτο.

Edited by stallone
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εχω χασει? τι ενοειτε δεν βλεπει τα βιντεο? εγω γιατι βλεπω τα παντα?? :O

μαλλον καταλαβα τι ενοεις. γιατι δεν χρησιμοποιουσα ποτε την εφαρμογη "αναπαραγωγη βιντεο". τωρα που τσεκαρα, βλεπει κανονονικα τα βιντεο στην καρτα μνημης, απλα παρατηρησα, οτι σε σχεση με τα αλλα, δεν κανει preview. δηλαδη δεν εχει κινηση. μονο στατικη εικονα. δεν ξερω αν ενοεις αυτο.

 

Χα....κατά ένα περίεργο τρόπο τώρα τα βλέπει και απλά δεν κάνει το preview.Πριν δεν τα έβλεπε καν...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εχω χασει? τι ενοειτε δεν βλεπει τα βιντεο? εγω γιατι βλεπω τα παντα?? :O

μαλλον καταλαβα τι ενοεις. γιατι δεν χρησιμοποιουσα ποτε την εφαρμογη "αναπαραγωγη βιντεο". τωρα που τσεκαρα, βλεπει κανονονικα τα βιντεο στην καρτα μνημης, απλα παρατηρησα, οτι σε σχεση με τα αλλα, δεν κανει preview. δηλαδη δεν εχει κινηση. μονο στατικη εικονα. δεν ξερω αν ενοεις αυτο.

 

Αν μπεις και στη "συλλογή" θα δεις ότι ενώ στη αρχή έχει εικονίδια στη συνέχεια και αφού παίξεις κάποιο βίντεο και στη συνέχεια το σταματήσεις θα δεις ότι εμφανίζονται μόνο μαύρα εικονίδια. Δε τα ξανάφορτώνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις και στη "συλλογή" θα δεις ότι ενώ στη αρχή έχει εικονίδια στη συνέχεια και αφού παίξεις κάποιο βίντεο και στη συνέχεια το σταματήσεις θα δεις ότι εμφανίζονται μόνο μαύρα εικονίδια. Δε τα ξανάφορτώνει...

δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα σε μένα , στην συλλογή παίζω ένα video, γυρίζω πίσω και είναι όλα όπως τα άφησα

ένα μικρό video για την συλλογή

http://www.easybytez.com/08be42hcg515

όταν έβαλα την omega είδα ότι όλα λειτουργούν καλά , και μετά έβαλα προγράμματα κ.λ.π. και έτυχε πάλι να δουλεύουν σωστά όλα

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα σε μένα , στην συλλογή παίζω ένα video, γυρίζω πίσω και είναι όλα όπως τα άφησα

ένα μικρό video για την συλλογή

http://www.easybytez.com/08be42hcg515

όταν έβαλα την omega είδα ότι όλα λειτουργούν καλά , και μετά έβαλα προγράμματα κ.λ.π. και έτυχε πάλι να δουλεύουν σωστά όλα

 

Η διάφορα μάλλον είναι στο ότι έχεις λίγα βίντεο και δεν χρειάζεται να κανείς scrolling. Δες πιο πάνω ένα μικρό βίντεο που ανέβασα. Μέχρι δε να καταφέρω να μου διαβάσει τα βίντεο είδα και έπαθα. Μετά όμως είχα το πρόβλημα που φαίνεται στο demo που ανέβασα.

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα μάλλον είναι στο ότι έχεις λίγα βίντεο και δεν χρειάζεται να κανείς scrolling. Δες πιο πάνω ένα μικρό βίντεο που ανέβασα. Μέχρι δε να καταφέρω να μου διαβάσει τα βίντεο είδα και έπαθα. Μετά όμως είχα το πρόβλημα που φαίνεται στο demo που ανέβασα.

σε προηγούμενο ποστ ανέβασα βίντεο κάνοντας και scrolling . (ποστ 1585 το δεύτερο)

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την rom πάνω σ αυτά που αναφέρθηκαν

edit

και το βίντεο που έβαλες (ποστ 1557) , δείχνει νομίζω σωστά με το scrolling , απλά όταν έχεις πάρα πολλά βίντεο και κάνεις scrolling , ;ίσως το "σκέφτεται " λίγο παραπάνω , δεν είναι θέμα της rom αλλά κινητού (mb ram)

edit

αν έχει κάποιος πρόβλημα με statusbar (εξαφανίζονται μετά την επανεκκίνηση)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32321061&postcount=25639

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

σε προηγούμενο ποστ ανέβασα βίντεο κάνοντας και scrolling . (ποστ 1585 το δεύτερο)

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την rom πάνω σ αυτά που αναφέρθηκαν

edit

και το βίντεο που έβαλες (ποστ 1557) , δείχνει νομίζω σωστά με το scrolling , απλά όταν έχεις πάρα πολλά βίντεο και κάνεις scrolling , ;ίσως το "σκέφτεται " λίγο παραπάνω , δεν είναι θέμα της rom αλλά κινητού (mb ram)

edit

αν έχει κάποιος πρόβλημα με statusbar (εξαφανίζονται μετά την επανεκκίνηση)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=32321061&postcount=25639

 

Έχεις σχετικά λίγα βίντεο (21 ενώ εγώ έχω 62), τα οποία είναι κυρίως μικρής διάρκειας και κάνεις το scrolling με πολύ αργό ρυθμό. Έτσι και σε εμένα δεν θα εμφάνιζε πρόβλημα. Ίσως προς το τέλος του βίντεο που το κάνεις λίγο πιο γρήγορα να υπήρχε περίπτωση να εμφανίσει το φαινόμενο της ανανέωσης της μικρογραφίας αλλά μπορεί επειδή είναι λίγα και μικρά τα βίντεο (ίσως κάποια από αυτά να είναι και στην μνήμη του τηλεφώνου) να προλαβαίνει να φορτώσει τις μικρογραφίες και να μην δείχνει κάποιο πρόβλημα. Με την ICS που ξαναπέρασα απο recovery δεν έχει καμία σχέση. Το scrolling όσο γρήγορα και να το κάνεις δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Δες τη διαφορά με την ICS. (μοιάζει να είναι σε fast forward αλλά πίστεψέ με το scrolling είναι ακριβώς όπως φαίνεται και στο κινητό)

http://www8.zippyshare.com/v/4679436/file.html

 

Από τη στιγμή που υπάρχουν παρόμοια θέματα σε κάποιους ίσως να μην είναι θέμα εγκατάστασης και να πρέπει να το δείτε το θέμα με τον Γιάννη. Προσωπικά θα περιμένω πάντως την επόμενη έκδοση γιατί όσες φορές και να έκανα wipes δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρα θέμα της συγκεκριμένες ROM. Ακόμη και με την 23 αυτά τα θέματα ήταν ανύπαρκτα. Δεν έχει σχέση με τη μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Μολις πέρασα την ν.27.1.

Ολα μια χαρα αλλά τώρα που κοιτάω στο ημερολόγιο μου βλέπω οτι δεν συγχρονίζεται με το ημερολογιο του google εγω εχω το SPlanner στο κινητο

Εχει συμβει και σε άλλους αυτό???

Πρίν με την ν.13,1 δεν είχα τετοιο προβλημα

 

EDIT Ολα καλα δεν ξερω πως

Edited by vaterle
Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

παιδεια απο μπαταρια πως παει?εμενα την καταπινει να νεροοο!

είναι πολύ καλή

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4317582#post4317582

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το s3 και σκέφτομαι να βάλω την omega..αν μετά θέλω να γυρίσω στην original rom τι θα πρέπει να κάνω?

 

Επίσης απλά με το odin η συσκευή γίνεται το root?κι αν μετά πάλι θέλω να το κάνω εργοστασιακό πες μου χαλάει κ θέλω ν το γυρίσω εγγύηση τι κάνω?

 

Ευχαριστώ πολυ! :)

 

EDIT: έκανα το cmw recover με το odin και τώρα παίρνω ένα back up πιστεύω πως αρκεί έτσι?

Edited by Venisk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα το s3 και σκέφτομαι να βάλω την omega..αν μετά θέλω να γυρίσω στην original rom τι θα πρέπει να κάνω?

 

Επίσης απλά με το odin η συσκευή γίνεται το root?κι αν μετά πάλι θέλω να το κάνω εργοστασιακό πες μου χαλάει κ θέλω ν το γυρίσω εγγύηση τι κάνω?

 

Ευχαριστώ πολυ! :)

 

EDIT: έκανα το cmw recover με το odin και τώρα παίρνω ένα back up πιστεύω πως αρκεί έτσι?

βάζεις την επίσημη που έχεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Αν θέλουμε να δούμε ποια version έχει το τηλέφωνό μας

*#1234# εκεί που παίρνουμε τηλέφωνο

 

root :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336629

εγγύηση :

για να μηδενίσουμε τον binary (για να μην φαίνεται στο download mode ότι βάλαμε custom rom) στο sgs2 και sgs3 :

εγκατάσταση το

TriangleAway-v1.95.apk

(τρέχουμε την εφαρμογή , κάνει update , πατάμε το

continue / Reset flash counter /....μετά πατάμε το volume up)

edit

αν είσαι root , O.K.

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω, αλλα μετα απο καιρο πλεον με ωμεγα, (τωρα εχω απο οταν βγηκε την 27.1), κατι δεν μου κολαει. ενω στις αρχες ητνα ολα μια χαρα, τωρα τρωει μεγαλα lag σε κατι φασεις, ειδικα μερικες φορες στον καταλογο, ειναι αστα να πανε. εικονιδια εξαφανιζονται απο την επανω μπαρα χωρις λογο, και γενικα το αισθανομαι να ψιλοσερνετε το κινητακι. δεν ξερω τι φταιει. αν ειναι θεμα ρομ, η θεμα εφαρμογων, παντως εγω οφειλω να πω αυτο που βλεπω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω, αλλα μετα απο καιρο πλεον με ωμεγα, (τωρα εχω απο οταν βγηκε την 27.1), κατι δεν μου κολαει. ενω στις αρχες ητνα ολα μια χαρα, τωρα τρωει μεγαλα lag σε κατι φασεις, ειδικα μερικες φορες στον καταλογο, ειναι αστα να πανε. εικονιδια εξαφανιζονται απο την επανω μπαρα χωρις λογο, και γενικα το αισθανομαι να ψιλοσερνετε το κινητακι. δεν ξερω τι φταιει. αν ειναι θεμα ρομ, η θεμα εφαρμογων, παντως εγω οφειλω να πω αυτο που βλεπω.

 

Εγώ από την εμπειρία μου πιστεύω ότι όλες μα όλες η Rom που και που χρειάζονται και κανένα restart...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...