Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν μια εβδομάδα είχα βάλει την 27.2 και τότε είχε γίνει επιτυχες restore στην ics με nadroid.Μπορω λοιπόν,να υποθεσω,ότι βάζοντας την 27.2 θα μπορέσω να γυρίσω στην ics όπως ήμουν πριν βάλω την 29...

Υπάρχει πρόβλημα να κάνω downgrade την Ωμέγα (εννοείται αφού γίνουν τα 3 wipe) ?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν μια εβδομάδα είχα βάλει την 27.2 και τότε είχε γίνει επιτυχες restore στην ics με nadroid.Μπορω λοιπόν,να υποθεσω,ότι βάζοντας την 27.2 θα μπορέσω να γυρίσω στην ics όπως ήμουν πριν βάλω την 29...

Υπάρχει πρόβλημα να κάνω downgrade την Ωμέγα (εννοείται αφού γίνουν τα 3 wipe) ?

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως την 27.2 την εχω στο pc της δουλειάς μου...

Υπάρχει κάποιο λίνκ (τόρεντ) για να την κατεβάσω τώρα?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως την 27.2 την εχω στο pc της δουλειάς μου...

Υπάρχει κάποιο λίνκ (τόρεντ) για να την κατεβάσω τώρα?

 

Τορεντ δεν βρήκα..... αλλα βρήκα αυτο http://depositfiles.com/files/w1v7ygvln

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...

Οι εντυπώσεις απο την 29 προς το παρόν είναι θετικές.Πολυ smooth στη λειτουργία της και γρήγορη.

Mπαταρία πολύ καλή.Φόρτισα πλήρως χθές νύχτα και με 4 ώρες αναμονή βρίσκεται στο 99%.Tα εικονίδια των φωτογραφιών στην έκθεση καθυστερούν όμως κάπως σε σχέση με την stock ICS...

Ο μόνος λόγος που θελω να πάω πίσω στην ICS (στο συγκεκριμένο back up) είναι γιατι ξέχασα να κάνω sms backup πριν την εγκατάσταση της 29 και έχασα κάποιες πληροφορίες που ήθελα να αποθηκεύσω...

 

 

Μια βοήθεια παρακαλώ.Οπως έγραψα παραπάνω προσπάθησα να κάνω nadroid restore στην ics που είχα αμέσως πριν βάλω την 29 και απέτυχα.Αυτό μάλλον έγινε επειδή στο back up της ICS δεν βρέθηκε αρχείο MD5 ουτε cashEXT4...(δεν ξέρω για ποιό λόγο).Μπορώ να βάλω στο φάκελο κάποιο αρχείο MD5 και cashEXT4 απο αμέσως προηγούμενο nadroid back up της ICS και να ξαναπροσπαθήσω?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

4) Theme JKay Deluxe , αν ασχοληθεί ο jkay , θα το έχουμε

στα άλλα απαντήθηκες

 

Ασχολείται, αλλά είναι ακόμα σε έκδοση alpha http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1807819

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείται, αλλά είναι ακόμα σε έκδοση alpha http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1807819

 

:up: Μια χαρά! Θαχω το νου μου λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την v29 σχεδόν 2 μέρες και η μπαταρία εξαντλείται απίστευτα γρήγορα σε σχέση με την 28 .

Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος η μόνο εγώ ? ?

 

Αν υπάρχει κανένα λινκ για v28??

thanks!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ ! ε?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την v29 σχεδόν 2 μέρες και η μπαταρία εξαντλείται απίστευτα γρήγορα σε σχέση με την 28 .

Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος η μόνο εγώ ? ?

 

Αν υπάρχει κανένα λινκ για v28??

thanks!

 

Εγώ και με την ν28 και με την ν29 εχω το ιδιο πρόβλημα.

Πιστεύω πως με ICS ήταν καλύτερα.

Ασε που ότνα κλείνω τις εφαρμογές ο αριθμός που εμφανίζεται είναι περισσοτερες απόσο ήταν σε ICS, ίσως εκεί να οφείλεται η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω την v29 σχεδόν 2 μέρες και η μπαταρία εξαντλείται απίστευτα γρήγορα σε σχέση με την 28 .

Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος η μόνο εγώ ? ?

 

Αν υπάρχει κανένα λινκ για v28??

thanks!

 

Πήγαινε δω http://androidmarketapps.org/2012/10/19/samsung-galaxy-s3-v28-omega-rom-xxdlih-jelly-bean/ κατω -κατω εχει λινκ και για κατέβασμα με torrent

 

 

@ LAGGI Τι έγινε τελικά πέρασες το nadroid backup ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και με την ν28 και με την ν29 εχω το ιδιο πρόβλημα.

Πιστεύω πως με ICS ήταν καλύτερα.

Ασε που ότνα κλείνω τις εφαρμογές ο αριθμός που εμφανίζεται είναι περισσοτερες απόσο ήταν σε ICS, ίσως εκεί να οφείλεται η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας

 

 

Mε 28 κρατούσε μιάμιση δυο μέρες με κανονική χρήση . Τωρα με την 29 το εχω στην ακρη και εχει παει 50% χωρις να το δουλεψω ιδιαίτερα:X

Πήγαινε δω http://androidmarketapps.o...ih-jelly-bean/ κατω -κατω εχει λινκ και για κατέβασμα με torrent

thanks!

Edited by Cloudy
Κάλλιο αργά παρά ποτέ ! ε?
Link to comment
Share on other sites

Mε 28 κρατούσε μιάμιση δυο μέρες με κανονική χρήση . Τωρα με την 29 το εχω στην ακρη και εχει παει 50% χωρις να το δουλεψω ιδιαίτερα

 

Κάτι παίζει δεν φυσιολογικό απο την στιγμή που η χρήση που κάνεις με την v29 είναι η ίδια με την ν28 .

Ψαξτο λιγο δες τι σου τρώει την μπαταριά ( κατέβασε το BetterBatteryStats )

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε δω http://androidmarketapps.org/2012/10/19/samsung-galaxy-s3-v28-omega-rom-xxdlih-jelly-bean/ κατω -κατω εχει λινκ και για κατέβασμα με torrent

 

 

@ LAGGI Τι έγινε τελικά πέρασες το nadroid backup ??

Λοιπόν...

Μόλις πριν λίγο κατάφερα να κάνω restore σε ένα backup (που βρήκα στο laptop μου) της 13 Οκτωβρίου χωρις παρατράγουδα.Τελικά το restore δεν γίνονταν γιατί για κάποιο λόγο (???) είχε εξαφανιστεί το αρχειο MD5 όπως και το cashext4 απο το φάκελο του τελευταίου nadroid back up.

Το τηλέφωνο τελικά επανήλθε στην ICS και λειτουργεί άψογα.

Αν ήθελα να σχολιάσω την Omega,θα έλεγα ότι είναι μια χαρά για καθημερινη χρήση και δεν προβληματίζει.Ασυμβατότητα δεν είδα σε καμμιά απο τις εφαρμογές που είχα περάσει,κατανάλωση επιπλέον δεν διαπιστωσα και αν ήθελα να είμαι ακριβής στις διαπιστώσεις μου,θα έλεγα οτι η εφαρμογή Omega files δυσκολεύεται να λειτουργήσει άψογα (το κουμπί back δεν λειτουργεί πάντα,ενω αν την κλείσεις με το κουμπί back της συσκευής,πρέπει να κάνεις reboot για να λειτουργήσει ξανά).Τέλος,η εφαρμογή "συλλογή" κομπιάζει στο σκρολάρισμα,ανω οι μικρογραφίες εικόνων και βίντεο αργουν αισθητά να φορτώσουν...

Μου άρεσαν τα 15 toggles.

Πληροφοριακά πριν την 29 είχα κάπου 5600 στο quadrant και με την Omega 29 γυρω στα 5250...

Αν θα ξαναβάλω την Omega?

Κατα πάσα πιθανότητα,ναι σε κάποια μεταγενέστερη έκδοση...:)

Πραγματικά,η δουλειά των δημιουργών της είναι πολύ professional και αξίζει τα συγχαρητήριά μας!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καλυτερη αυτονομια με ποια rom εχουμε αραγε???

Παντως οσο για τα benchmarks, επειδη εκανα και εγω καποια πριν και με τα τις omega roms, ενω τωρα το τηλεφωνο λειτουργει πολυ πιο smooth και το νιωθω ελαφρος πιο γρηγορο, στα bench ειχα καλυτερα scores με τις μαμα τις roms (4.0.4 και 4.1.1). Θα παρεμεινω ομως σε omega γιατι τις γουσταρω!!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη, αλλα νομιζω οτι γενικά γινεται της ποπης το καγκελο.!

να αναφερω οτι ειμαι χωρις full wipe απο την 23 ωμεγα και μετα. απο οτι εχουν πει ομως και οι δημιουργοι, δεν χρειαζεται.

λοιπον σε εμενα γινονται διαφορα κουφα αναλογα με τις ρομ. με την 27, ειχα τρομερη μπαταρια. δηλαδη 2 μερες και 5 ωρες, και ειχα ακομα και 20% μπαταρια.! με κανονικη χρηση. με την ιδια χρηση τωρα με την 28, η αποδοση επεσε στο μισο.! τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω. φυσικα να μην αναφερω οτι μου κοβονται οι 9 στις 10 κλησεις.! μου ερχετε να το σπάσω. οσο ευχαριστημενος ημουν πριν κανα μηνα, τοσο μου την εχει δωσει τωρα και με κανει να αναπολω "αλλες" συσκευες. αν θα πω δε και για το lag στις επαφες και στον τερματισμο κλησεων, γ....α τα. μερικες φορες μου θυμιζει το αρχαιο μου windows mobile, htc tytn ii. δεν ξερω τι να πω, αλλα ειμαι απογοητευμενος. δεν ξερω τι φταιει. ισως με ενα full restore full wipe στα παντα, να διορθωθουν ολα. αλλα δεν μπορω με την ιδεα οτι ξαναγυρισα στις ιδιες @@ιες με πριν 4 χρονια με τα windows mobile, να περναω τις ρομ την μια πισω απο την αλλη οπως και τα restore.

ας απαντησει καποιος ρε παιδια να ξερει ομως τι παιζει. :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη, αλλα νομιζω οτι γενικά γινεται της ποπης το καγκελο.!

να αναφερω οτι ειμαι χωρις full wipe απο την 23 ωμεγα και μετα. απο οτι εχουν πει ομως και οι δημιουργοι, δεν χρειαζεται.

λοιπον σε εμενα γινονται διαφορα κουφα αναλογα με τις ρομ. με την 27, ειχα τρομερη μπαταρια. δηλαδη 2 μερες και 5 ωρες, και ειχα ακομα και 20% μπαταρια.! με κανονικη χρηση. με την ιδια χρηση τωρα με την 28, η αποδοση επεσε στο μισο.! τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω. φυσικα να μην αναφερω οτι μου κοβονται οι 9 στις 10 κλησεις.! μου ερχετε να το σπάσω. οσο ευχαριστημενος ημουν πριν κανα μηνα, τοσο μου την εχει δωσει τωρα και με κανει να αναπολω "αλλες" συσκευες. αν θα πω δε και για το lag στις επαφες και στον τερματισμο κλησεων, γ....α τα. μερικες φορες μου θυμιζει το αρχαιο μου windows mobile, htc tytn ii. δεν ξερω τι να πω, αλλα ειμαι απογοητευμενος. δεν ξερω τι φταιει. ισως με ενα full restore full wipe στα παντα, να διορθωθουν ολα. αλλα δεν μπορω με την ιδεα οτι ξαναγυρισα στις ιδιες @@ιες με πριν 4 χρονια με τα windows mobile, να περναω τις ρομ την μια πισω απο την αλλη οπως και τα restore.

ας απαντησει καποιος ρε παιδια να ξερει ομως τι παιζει. :(

 

Εγω πιστευω οτι φταίει που τις περνας χωρίς wipe.. Οπως και να χει αλλαζει firmware, και ειδικά στις καινουριες εκδοσεις που ολο και κατι αλλαζει..

Εγω παντα με full wipe τις περναω ακομα και οταν παω απο 27 στην 27.1..

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη, αλλα νομιζω οτι γενικά γινεται της ποπης το καγκελο.!

να αναφερω οτι ειμαι χωρις full wipe απο την 23 ωμεγα και μετα. απο οτι εχουν πει ομως και οι δημιουργοι, δεν χρειαζεται.

λοιπον σε εμενα γινονται διαφορα κουφα αναλογα με τις ρομ. με την 27, ειχα τρομερη μπαταρια. δηλαδη 2 μερες και 5 ωρες, και ειχα ακομα και 20% μπαταρια.! με κανονικη χρηση. με την ιδια χρηση τωρα με την 28, η αποδοση επεσε στο μισο.! τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω. φυσικα να μην αναφερω οτι μου κοβονται οι 9 στις 10 κλησεις.! μου ερχετε να το σπάσω. οσο ευχαριστημενος ημουν πριν κανα μηνα, τοσο μου την εχει δωσει τωρα και με κανει να αναπολω "αλλες" συσκευες. αν θα πω δε και για το lag στις επαφες και στον τερματισμο κλησεων, γ....α τα. μερικες φορες μου θυμιζει το αρχαιο μου windows mobile, htc tytn ii. δεν ξερω τι να πω, αλλα ειμαι απογοητευμενος. δεν ξερω τι φταιει. ισως με ενα full restore full wipe στα παντα, να διορθωθουν ολα. αλλα δεν μπορω με την ιδεα οτι ξαναγυρισα στις ιδιες @@ιες με πριν 4 χρονια με τα windows mobile, να περναω τις ρομ την μια πισω απο την αλλη οπως και τα restore.

ας απαντησει καποιος ρε παιδια να ξερει ομως τι παιζει. :(

 

Ε αφού το λες και από μόνος σου....κάνε και κανένα wipe να ξεμπλοκάρει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξανατέθηκε το θέμα απόδοσης μπαταρίας με την Omega,εγω που έκανα full wipe,θα πώ οτι η κατανάλωση στη μπαταρία δεν έχει ουσιαστικές διαφοροποιήσεις σε σχέση με τη μαμά ICS κι αυτό γιατι η χρήση της οθόνης ειναι αυτή που την καθορίζει.Σε deep sleep,η κατανάλωση είναι παρεμφερής όπως μπόρεσα να δω χθές απο την χρήση της Omega JB 29.

Η συγκεκριμένη ROM επαναλαμβάνω δείχνει πολύ καλή,ωστόσο χρήστες σαν κι εμένα (low end δηλαδή) πρέπει να περιμένουν λίγο καιρό,πιστευω,για να την τελειοποιήσουν οι δημιουργοί της.Το πρόβλημα για μένα είναι οτι δεν έχω το χρόνο να σετάρω απο την αρχή καθε τρείς και λίγο το τηλέφωνο και αυτό με προβληματίζει με τα συνεχή updates που εμφανίζονται κάθε 5-6 μέρες.

Για κάποιους που το έχουν στο αίμα τους να πειράζουν τη συσκευή τους συνεχώς,η Omega προσφέρεται στο φουλ και έχει κορυφαία υποστήριξη...

Απο την άλλη,κι εγω είμαι stand by για να την ξαναφορέσω,όταν δημιουργηθούν ξανά οι προυποθέσεις που έχω θέσει,με βάση τις ανάγκες μου...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω με το S3, εκείνο το θέμα με το fast dormancy λύθηκε ή ακόμα; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στην Ω ?

 

Επίσης, στο πάνω μέρος της οθόνης του dialer έχουμε τα tabs "Keypad", "Logs", "Favourites" και "Contacts". Υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξουμε τη σειρά των tabs και να μπει πχ το "Contacts" δεύτερο;

 

Και κάτι ακόμα, αν περάσουμε ένα θέμα και θέλουμε να δοκιμάσουμε κάποιο άλλο, πως γίνεται η διαδικασία; Εγκαθιστούμε το 1ο και μετά από πάνω το 2ο ή εγκαθιστούμε το 1ο, μετά ξανά τη ROM και μετά το 2ο ?

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, αν περάσουμε ένα θέμα και θέλουμε να δοκιμάσουμε κάποιο άλλο, πως γίνεται η διαδικασία; Εγκαθιστούμε το 1ο και μετά από πάνω το 2ο ή εγκαθιστούμε το 1ο, μετά ξανά τη ROM και μετά το 2ο ?

 

Εγκαθιστούμε το 1ο, μετά ξανά τη ROM χωρις wipe και μετά το 2ο..

Link to comment
Share on other sites

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Πιστό στις συνεχείς αναβαθμίσεις το Omega team,προχώρησε στην 30...:)

Oμολογώ οτι μπαίνω στον πειρασμό για να τη βάλω παρ'όλο που είπα να το αποφύγω!Επειδή έχω κρατήσει Nadroid back up της 29,μπορώ να περάσω την 29 και αμέσως απο πάνω την 30 χωρίς να χάσω τις ρυθμίσεις μου?Αυτό σημαίνει το no full wipe?

Aπο την άλλη διαβάζω:

Inside Omega v30 Jelly Bean:

....Wipe cache partition automatic before roms installation

Wipe Dalvik Cache automatic during installation

Wipe preload partition automatic before roms installation....,

Αν αυτά γινονται αυτόματα δεν χάνονται οι ρυθμίσεις?

Τι ισχύει τελικά?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πιστό στις συνεχείς αναβαθμίσεις το Omega team,προχώρησε στην 30...:)

Oμολογώ οτι μπαίνω στον πειρασμό για να τη βάλω παρ'όλο που είπα να το αποφύγω!Επειδή έχω κρατήσει Nadroid back up της 29,μπορώ να περάσω την 29 και αμέσως απο πάνω την 30 χωρίς να χάσω τις ρυθμίσεις μου?Αυτό σημαίνει το no full wipe?

Aπο την άλλη διαβάζω:

Inside Omega v30 Jelly Bean:

....Wipe cache partition automatic before roms installation

Wipe Dalvik Cache automatic during installation

Wipe preload partition automatic before roms installation....,

Αν αυτά γινονται αυτόματα δεν χάνονται οι ρυθμίσεις?

Τι ισχύει τελικά?

 

Με wipe cache και Dalvik cache όχι δεν χάνονται οι ρυθμίσεις σου. Μόνο με wipe data factory reset χάνονται. :)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ειμαι με omega 29 χθες που κατηργησα ενα live wallpaper που το ειχα για φοντο εκεινη την ωρα μου εβαλε αυτοματα ενα wallpaper με το ανθρωπακι της omega που υπαρχει αυτο το wallpaper γιατι δεν το βριακω μεσω της συλλογης υπαρχουν και αλλα τετοια wallpapers?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...