Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός απ την επαναφορά εργοστασιακών πριν βάλουμε στο τηλέφωνο κάποιο καινούριο firmware, μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο έτσι ώστε να ναι ακόμα πιο "καθαρή" η εγκατάσταση?

Στο WCM βλέπω "wipe data/factory reset", αυτό λογικά είναι ίδιο με την επαναφορά εργοαστασιακών ή κάνει κάτι περισσότερο?

Επίσης τα "wipe cache partition" και "wipe dalvik cache" βοηθούν σε κάτι παραπάνω?

Ενα wipe data/factory reset ή επαναφορά εργοστασιακών ( το ιδιο ειναι) ...είναι αρκετά .

Αν θέλεις σίγουρα αποτελέσματα κάνεις δυο φορές factory reset ,ενα πριν το πέρασμα της rom και ένα μετά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι είναι το ίδιο.

Κάνοντας και τα 3 έχεις μία πεντακάθαρη εγκατάσταση.

 

Στράτο έτσι για να μαθαίνουμε και κάτι το dalvik cache τι είναι? :p

Και επίσης το reset battery stats πειράζει να το κάνουμε και αυτό πριν περάσουμε firmware?

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Στράτο έτσι για να μαθαίνουμε και κάτι το dalvik cache τι είναι? :p

Και επίσης το reset battery stats πειράζει να το κάνουμε και αυτό πριν περάσουμε firmware?

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά :)

 

Το factory reset αν και δε το είπε, αλλά το υπονοεί ο Μιχάλης, στο S3 σβήνει και τα άλλα 2.

Θα είμαστε off topic αν μιλήσουμε για dalvik :rolleyes:

Δε πειράζει τίποτα.Θα ξαναδημιουργηθεί από την αρχή μετά το reboot.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Χθες πήρα το Galaxy s3 απο το πλαισιο και το έκανα ροοτ με την διαδικασια με το obit

 

Μπορεί κάποιος να μου πεί που βλέπω την έκδοση του λειτουργικου που έχω πάνω ??

 

Ξέρω ότι έχω JB αλλά δεν ξέρω που να δώ τον κωδικο της rom καθώς επίσης και που μπορώ να δω τι modem εχω ...

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Χθες πήρα το Galaxy s3 απο το πλαισιο και το έκανα ροοτ με την διαδικασια με το obit

 

Μπορεί κάποιος να μου πεί που βλέπω την έκδοση του λειτουργικου που έχω πάνω ??

 

Ξέρω ότι έχω JB αλλά δεν ξέρω που να δώ τον κωδικο της rom καθώς επίσης και που μπορώ να δω τι modem εχω ...

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Θα πας settings > about device

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λέει στο about

 

Εκδοση Android

4.1.1

 

Εκδοση Βασικού φάσματος

 

Ι9300BUDLI2

 

Εκδση kernel

 

3.0.31-256827

 

αριθμος κατασκευης

 

JRO03C.i9300XXDLIH

 

τι ειναι τι βρε παιδια???

 

ποια ρομ έχω τώρα δηλαδη ???

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Ωραια λέει στο about

 

Εκδοση Android

4.1.1

 

Εκδοση Βασικού φάσματος

 

Ι9300BUDLI2

 

Εκδση kernel

 

3.0.31-256827

 

αριθμος κατασκευης

 

JRO03C.i9300XXDLIH

 

τι ειναι τι βρε παιδια???

 

ποια ρομ έχω τώρα δηλαδη ???

XXDLIH ROM

BUDLI2 MODEM

Link to comment
Share on other sites

Στρατο (αν μου επιτρέπεις να σου μιλάω μα το ονομά σου )

 

είναι τα τελευταία ??? ή να ψαχτώ λίγο για τα καινουργια ???

 

Για να βάλω την 4.1.2 πρέπει να αλλάξω κάτι στο sales code ??? ή μπορώ να την περάσω μέσω obit ???

 

Απο ότι κατάλαβα δεν έχει βγεί ακόμα για ελλάδα αλλά μπορούμε να την βρούμε απο αλλού ετσι ????

Edited by ODY07
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ψαχτεις για καποια 4.1.2 στο samfirmware.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Στρατο (αν μου επιτρέπεις να σου μιλάω μα το ονομά σου )

 

είναι τα τελευταία ??? ή να ψαχτώ λίγο για τα καινουργια ???

 

Δεν επιτρέπεται. Επιβάλλεται :)

Είναι η τελευταία ρομ που έχει δοθεί επίσημα στη χώρα μας.

Αν θες που δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό και να βάλεις μία πιο καινούργια άλλης χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ

 

Για να βάλεις άλλης χώρας δεν πρέπει να κάνεις τιποτα το ιδιαιτερο ετσι ??? απλά την βρίσκεις και την περνάς ετσι ???

 

Αν βάλω κάποιας άλλης χώρας θα μπορώ να έχω ελληνικα ???

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά. Να είστε όλοι καλά, γέροι και δυνατοί και να σας προσέχετε!

Μία ερώτηση: φοράω την XXDLJ4 (4.1.1). Την (unrooted) συσκευή - πριν έλθει στα χέρια μου- είχε αγοράσει φίλος από το ebw (δεν ξέρω τι "εθνικότητας" είναι). Μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει update για 4.1.2, μήπως πρέπει να... "ανησυχώ";

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά. Να είστε όλοι καλά, γέροι και δυνατοί και να σας προσέχετε!

Μία ερώτηση: φοράω την XXDLJ4 (4.1.1). Την (unrooted) συσκευή - πριν έλθει στα χέρια μου- είχε αγοράσει φίλος από το ebw (δεν ξέρω τι "εθνικότητας" είναι). Μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει update για 4.1.2, μήπως πρέπει να... "ανησυχώ";

 

Χρονια πολλά! Διάβασε το επισημασμένο θέμα των συχνών ερωτήσεων και θα δεις την απάντηση για την εθνικότητα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους με υγειά πάνω από όλα .

 

Κώστα σε αρκετές χώρες δεν εχει δοθεί ακόμα ...υπομονή .

Διάβασε το FAQ το πως θα βρεις για ποια χώρα προορίζεται το τηλέφωνο σου .

 

edit: με πρόλαβε ο Αλεξ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χίλια ευχαριστω για την άμεση απόκριση. Χρόνια σας πολλά!!!!!!!!!!

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλης και Τυχεράκιας συγγνώμη για το offtopic, αλλά δεν υπάρχει αυτό. 365 ημέρες το χρόνο εξυπηρετείτε :p

Στην αλλαγή επάνω θα κάνω κάποια ψευτοερώτηση να δω αν θα μου απαντήσετε :lol:

 

Χρόνια πολλά, να στε καλά παιδιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά. Ερωτησούλα ως προς τον τρόπο (την σειρά) του φλασαρίσματος. Θέλω να πάω σε 4.1.1 stock (cosmote). Στην σειρά έχω μπερδευτεί λίγο. Αν το χω καταλάβει καλά η σειρά είναι η εξής: 1) triangle away (για reset) 2) backup με cwm 3) επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων 4) φλασάρισμα 5) ξανά επαναφορά εργ. ρυθμίσεων.. Κάνω κάπου λάθος? Ή μήπως χρησιμοποιώ και τα wipe data/cashe/κλπ μέσω του cwm?
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά. Ερωτησούλα ως προς τον τρόπο (την σειρά) του φλασαρίσματος. Θέλω να πάω σε 4.1.1 stock (cosmote). Στην σειρά έχω μπερδευτεί λίγο. Αν το χω καταλάβει καλά η σειρά είναι η εξής: 1) triangle away (για reset) 2) backup με cwm 3) επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων 4) φλασάρισμα 5) ξανά επαναφορά εργ. ρυθμίσεων.. Κάνω κάπου λάθος? Ή μήπως χρησιμοποιώ και τα wipe data/cashe/κλπ μέσω του cwm?

 

Το 2 γιατί θα το κάνεις ??

Μηδενίζεις με triangle κάνεις επαναφορά και περνάς την official rom με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το backup σε ποια σειρά μπαίνει? μετά το triangle ή πριν? αυτό με μπερδευει..:blink:
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το Kies μου εβγαλε αυτο:

SEE - Unknown

Ποιο ειναι το δικο μου Επίσημο Firmware?

Αν γράψεις στον dialer *#1234# τι csc σου βγάζει ??

Το backup σε ποια σειρά μπαίνει? μετά το triangle ή πριν? αυτό με μπερδευει..:blink:

Το backup τι το χρειάζεσαι ??Αφού βάζοντας stock rom χάνεται και το cwm recovery .

Τέλος πάντων αν θέλεις να το έχεις κάπου στο pc καν το πριν περάσεις την official ,ειτε πριν το triangle είτε μετά το ίδιο είναι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Αν αποφασίσω όμως να ξανακάνω root δεν θα μπορώ να κάνω restore backup μεσω του cwm?
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Αν αποφασίσω όμως να ξανακάνω root δεν θα μπορώ να κάνω restore backup μεσω του cwm?

 

Το cwm θα χαθεί αφού θα περάσεις επίσημη ρομ.

Γι αυτό σου λέει αν θες να το περάσεις στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Αν αποφασίσω όμως να ξανακάνω root δεν θα μπορώ να κάνω restore backup μεσω του cwm?

 

Αν έχεις αποθηκεύσει το backup στο pc σου και μετά το root το βάλεις στον φάκελο του clockworkmod στην sd λογικά θα μπορείς . .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...