Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες και ευχαριστώ όσους βοηθήσατε. ..

Πέρασα boeffla 6.1 beta 7.

Το μόνο που δεν μου δουλεύει μέχρι στιγμής είναι η απάντηση κλήσης με χειρονομία και όταν πάω να αλλάξω φόντο στη lockscreen αλλάζει στη homescreen... το έχει προσέξει κανείς άλλος? Λύση?

Χρειάζεται να σκαλιξω τπτ στις ρυθμίσεις του κερνελ ώστε το κινητό να βελτιωθεί περαιτέρω?

Και πάλι ευχαριστώ

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους.

Είμαι με Archidroid 1x 1.7.16, Jelly bean 4.3 Boeffla kernel, 226 εφαρμογές χρήστη, greenify, xposed με 8 modules nova launcher, μπαταρία εξεραιτική, καθόλου lags και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει τον κόπο να βάλω την qs KitKat η να κάτσω στα αυγά μου τι παραπάνω θα μου δώσει κάτι έχω διαβάσει για την εξωτερική SD ότι δεν έχει πρόσβαση να γράψει κανείς με το kitkat ισχύει?

Τι με συμβουλεύετε

Ευχάριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Είμαι με Archidroid 1x 1.7.16, Jelly bean 4.3 Boeffla kernel, 226 εφαρμογές χρήστη, greenify, xposed με 8 modules nova launcher, μπαταρία εξεραιτική, καθόλου lags και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει τον κόπο να βάλω την qs KitKat η να κάτσω στα αυγά μου τι παραπάνω θα μου δώσει κάτι έχω διαβάσει για την εξωτερική SD ότι δεν έχει πρόσβαση να γράψει κανείς με το kitkat ισχύει?

Τι με συμβουλεύετε

Ευχάριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα.Εχω δοκιμάσει όλες τις 4.4.4 αν θες να αλλάξεις το look δοκίμασε την .Προσωπικά ξαναγύρισα στην 1.7.18 που κατά την γνώμη μου αγγίζει το τέλειο.Κάτσε εκεί που είσαι Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

η qs βασιζεται στην 4.4.2 (απο νοτε4 καλουδια) και αν εννοεις γραψιμο στη sdκαρτα πχ απο καμερα γραφει κανονικα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εχω δοκιμάσει όλες τις 4.4.4 αν θες να αλλάξεις το look δοκίμασε την .Προσωπικά ξαναγύρισα στην 1.7.18 που κατά την γνώμη μου αγγίζει το τέλειο.Κάτσε εκεί που είσαι

 

Θα σε ακούσω να μην γυρεύω τον μπελά μου.

Είναι απλά τέλεια ούτε lag ουτε κολλήματα τίποτε και από ram με το greenify άψογη.

Εγώ δεν έχω δοκιμάσει πολλές μόνο την neat αλλά αυτή είναι rock stable.

Να ρώτησω και κάτι άλλο κάπου πήρε το μάτι μου να εμφανίζονται στο notification panel τα ενεργά access points γίνεται η κάνω λάθος?

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Με QS-i9300XXUFNI2-KK εχει δοκιμασει κανεις Arter Kernel ; Στο XDA γραφουν καλα λογια αλλα ο arter δεν υποστηριζει την QS , λεει πως ειναι ασυμβατη !
Link to comment
Share on other sites

Με QS-i9300XXUFNI2-KK εχει δοκιμασει κανεις Arter Kernel ; Στο XDA γραφουν καλα λογια αλλα ο arter δεν υποστηριζει την QS , λεει πως ειναι ασυμβατη !

μια και εχω qs ο dev. δειχνει ποιος κερνελ ειναι σωστος και προτεινει agni,boefla,stok.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

μια και εχω qs ο dev. δειχνει ποιος κερνελ ειναι σωστος και προτεινει agni,boefla,stok.

 

ο dev καποι στιγμη προσθεσε και τον arter97-kernel-4.0-beta2 αλλα μετα ο arter του την ειπε και το κατεβασε . Παντος γραφουν τα καλυτερα οσοι τον δοκιμασαν . Απλα σε σχεση με τον boeffla 6 beta 7 θα ηθελα να μαθω πως ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Μια φίλη μου αντιμετωπίζει εδώ και μερικές μέρες το εξής πρόβλημα.

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε ορισμένα wifi.συνδεεταικαι σε δύο δευτερόλεπτα ξεσυνδέεται.

Έκανα έναν έλεγχο την μπαταρία και διαπίστωσα ότι είναι διογκωμένη.της είπα ότι πρέπει να πάρει μια καινούργια γιατί αυτή μπορεί να σκάσει.πήρε όντως μια καινούρια άλλα το πρόβλημα παραμένει.στου σπιτιού της για παράδειγμα Δεν μπορεί να συνδεθεί ενώ συνδεόταν πριν λίγες μέρες.Στο γραφείο μου συνδέεται κανονικά.Σε κάποια free wifi συνδέεται σε άλλα Όχι ενώ εγώ συνδέομαι κανονικά.μήπως φταίει το λογισμικό και πρέπει να περάσουμε καινούριο ή είναι θέμα hardware; σε μια επικοινωνία μέσω chat με τη samsung της είπαν να βάλει το τηλ σε ασφαλή λειτουργία για τρεις μέρες άλλα δεν είναι λειτουργικό γιατί δεν έχει καμία εφαρμογή παρά μόνο τις εργοστασιακές.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του και να λύσουμε το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Μια φίλη μου αντιμετωπίζει εδώ και μερικές μέρες το εξής πρόβλημα.

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε ορισμένα wifi.συνδεεταικαι σε δύο δευτερόλεπτα ξεσυνδέεται.

Έκανα έναν έλεγχο την μπαταρία και διαπίστωσα ότι είναι διογκωμένη.της είπα ότι πρέπει να πάρει μια καινούργια γιατί αυτή μπορεί να σκάσει.πήρε όντως μια καινούρια άλλα το πρόβλημα παραμένει.στου σπιτιού της για παράδειγμα Δεν μπορεί να συνδεθεί ενώ συνδεόταν πριν λίγες μέρες.Στο γραφείο μου συνδέεται κανονικά.Σε κάποια free wifi συνδέεται σε άλλα Όχι ενώ εγώ συνδέομαι κανονικά.μήπως φταίει το λογισμικό και πρέπει να περάσουμε καινούριο ή είναι θέμα hardware; σε μια επικοινωνία μέσω chat με τη samsung της είπαν να βάλει το τηλ σε ασφαλή λειτουργία για τρεις μέρες άλλα δεν είναι λειτουργικό γιατί δεν έχει καμία εφαρμογή παρά μόνο τις εργοστασιακές.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του και να λύσουμε το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ας δοκιμάσει να διαγράψει την αποθηκευμένη σύνδεση του σπιτιού και να ξαναδοκιμάσει να συνδεθεί βάζοντας πάλι το password.

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνω αλλαγή κέρνελ χρειάζεται wipe;

 

Όχι δεν χρειάζεται εκτός και αν στο αναφέρει ο δημιουργός του kernel.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο κόλλημα της μπαταρίας στο 33% με QS-9300 XXUFNI2 και boeffla 6.1 beta 7. Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει από προχτές, μεσολάβησε δηλαδή ένα reboot της συσκευής όταν διέκρινα το κόλλημα (όπου όταν άνοιξε πάλι η συσκευή άρχισε να πέφτει κανονικά το ποσοστό της) και μια πλήρη φόρτιση όταν έφτασε στο σημείο που κρινόταν απαραίτητο. Από χτες το πρωί λοιπόν κατέβαινε απ'το 100% σε φυσιολογικά πλαίσια και σήμερα που έφτασε πάλι στο 33% έχει κολλήσει εκεί πεισματικά..

Βολεύει, δεν λέω, αλλά δεν είναι και κάτι που θα έπρεπε να με αφήνει αδιάφορο. Δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει όλο αυτό, ίσως πρέπει να αλλάξω πάλι τον kernel. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Υπόψιν, για όση ώρα μένει στο 33% (πιστεύω ότι δεν θ'αρχίσει να πέφτει αν δεν κάνω ένα reboot έστω, ίσως απλά κλείσει κάποια στιγμή η συσκευή από άδεια μπαταρία..) δεν υπάρχει ούτε υπερθέρμανση της συσκευής ούτε κάτι άλλο που να μου δείχνει ότι κάτι πάει στραβά.. απλά βλέπω το 33% εκεί πάνω δεξιά και προσπαθώ απεγνωσμένα να το κατεβάσω.. ωπ! Μόλις πήγε στο 32!

Είχα σκοπό να ανεβάσω ένα screenshot με τη μπαταρία κολλημένη εκεί στο 33% τη στιγμή που τελείωνα τη σύνταξη του παρόντος μηνύματος. Έτσι για να δείτε κι εσείς ότι όση ώρα έκανα να γράψω όλο αυτό το κατεβατό το ποσοστό της δεν έπεσε ούτε ελάχιστα.. κι όμως αυτό εντέλει κατέβηκε και χωρίς να προηγηθεί reboot, άντε να δούμε τώρα πόσο θα μείνει στο 32.. βρε τι πάθαμε πάλι νυχτιάτικα.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πρόβλημα συνδεσης σε WiFi το επαθα κ εγώ πρωτη φορά με το s3 μετα απο 2 χρονια που έχω την συσκευή. Δεν είχα ποτε πρόβλημα, οι γύρω μου όλο και κάποιο πρόβλημα θα είχαν.. Μέχρι που σε ενα Thomson αρνήθηκε να συνδεθεί, με ή χωρίς κωδικό. Το εσβησα και το ξανανοιξα και το κινητό και το ρουτερ αλλά τίποτα. Εβγαλα τον κωδικό απο το ρουτερ, παλι τίποτα. Αλλαξαν κερνελ στο κινητό παλι τίποτα. Αλλα κινητά συνδέονται κανονικά, σε όλη τη διαρκεια των δοκιμών...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο κόλλημα της μπαταρίας στο 33% με QS-9300 XXUFNI2 και boeffla 6.1 beta 7. Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει από προχτές, μεσολάβησε δηλαδή ένα reboot της συσκευής όταν διέκρινα το κόλλημα (όπου όταν άνοιξε πάλι η συσκευή άρχισε να πέφτει κανονικά το ποσοστό της) και μια πλήρη φόρτιση όταν έφτασε στο σημείο που κρινόταν απαραίτητο. Από χτες το πρωί λοιπόν κατέβαινε απ'το 100% σε φυσιολογικά πλαίσια και σήμερα που έφτασε πάλι στο 33% έχει κολλήσει εκεί πεισματικά..

Βολεύει, δεν λέω, αλλά δεν είναι και κάτι που θα έπρεπε να με αφήνει αδιάφορο. Δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει όλο αυτό, ίσως πρέπει να αλλάξω πάλι τον kernel. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Υπόψιν, για όση ώρα μένει στο 33% (πιστεύω ότι δεν θ'αρχίσει να πέφτει αν δεν κάνω ένα reboot έστω, ίσως απλά κλείσει κάποια στιγμή η συσκευή από άδεια μπαταρία..) δεν υπάρχει ούτε υπερθέρμανση της συσκευής ούτε κάτι άλλο που να μου δείχνει ότι κάτι πάει στραβά.. απλά βλέπω το 33% εκεί πάνω δεξιά και προσπαθώ απεγνωσμένα να το κατεβάσω.. ωπ! Μόλις πήγε στο 32!

Είχα σκοπό να ανεβάσω ένα screenshot με τη μπαταρία κολλημένη εκεί στο 33% τη στιγμή που τελείωνα τη σύνταξη του παρόντος μηνύματος. Έτσι για να δείτε κι εσείς ότι όση ώρα έκανα να γράψω όλο αυτό το κατεβατό το ποσοστό της δεν έπεσε ούτε ελάχιστα.. κι όμως αυτό εντέλει κατέβηκε και χωρίς να προηγηθεί reboot, άντε να δούμε τώρα πόσο θα μείνει στο 32.. βρε τι πάθαμε πάλι νυχτιάτικα.. :lol:

μηπως ενα καλιμπραρισμα της μπαταριας βοηθουσε,αν και πιστευω με την εμπειρια σου μαλλον εχεις κανει ηδη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

μηπως ενα καλιμπραρισμα της μπαταριας βοηθουσε,αν και πιστευω με την εμπειρια σου μαλλον εχεις κανει ηδη.

Όντως έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι, το πήρα σήμερα απόφαση και γύρισα σε boeffla 6.1 beta 5 που μέχρι να την αλλάξω σε beta 7 δεν είχα παρατηρήσει κάτι παρόμοιο. Αν το ξανακάνει -πράγμα που δεν πιστεύω- θα ενημερώσω πάλι ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω 6.1 beta7 και δεν εχω(ευτηχως) τετοιο προβλημα,μια φορα μονο οταν εκανα την εγκατασταση απο 68% οταν ανοιξε εγραφε 23%,εκανα επαννεκινηση φορτιση μεχρι 100% και μετα καλυμπραρισμα και εδω και ενα μηνα δεν παρουσιασε ανωμαλιες.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το ταξίδι αστραπή 3ημερον στην Ελλάδα, τελικά φλασαρα την αγαπημένη μου ρομ slimrom 4.4.4 την οποία έχω δοκιμάσει στο ταμπλετ του γιου μου και στο δικό μου 1+ με την μόνη διάφορα ότι εδώ στο s3 με ταλεπωρισε το whatsapp με το μικρόφωνο και έτσι αναγκαστικά έβαλα άλλον κερνελ Googy-Max2 Kernel 2.3.2 και έτσι μαζί με μια εφαρμογούλα twek κατάφερα να μειώσω το gain του μικροφώνου. Αυτό που δεν καταφερα λόγο περιορισμενου χρόνου είναι να κάνω να δουλέψει το teamviewer το οποίο μου ειναι και χρήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω 6.1 beta7 και δεν εχω(ευτηχως) τετοιο προβλημα,μια φορα μονο οταν εκανα την εγκατασταση απο 68% οταν ανοιξε εγραφε 23%,εκανα επαννεκινηση φορτιση μεχρι 100% και μετα καλυμπραρισμα και εδω και ενα μηνα δεν παρουσιασε ανωμαλιες.

Λοιπόν τώρα απλώς γράφω για να επιβεβαιώσω ότι με τον boeffla 6.1 beta 5 δεν υπάρχει θέμα κολλήματος της μπαταρίας στο 33% στη συσκευή μου.! Τι στο καλό έφταιξε στην beta 7 δεν μπορώ να καταλάβω, πάντως με την 5άρα όλα δείχνουν να τρέχουν το ίδιο ομαλά και χωρίς κολλήματα στο ποσοστό της μπαταρίας. Μένω έτσι μέχρι την beta 8 και βλέπουμε, ιδιαίτερα ικανοποιημένος βέβαια και με τη rom αλλά και με τον kernel ως έχουν στη συσκευή μου αυτή τη στιγμή.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα απλώς γράφω για να επιβεβαιώσω ότι με τον boeffla 6.1 beta 5 δεν υπάρχει θέμα κολλήματος της μπαταρίας στο 33% στη συσκευή μου.! Τι στο καλό έφταιξε στην beta 7 δεν μπορώ να καταλάβω, πάντως με την 5άρα όλα δείχνουν να τρέχουν το ίδιο ομαλά και χωρίς κολλήματα στο ποσοστό της μπαταρίας. Μένω έτσι μέχρι την beta 8 και βλέπουμε, ιδιαίτερα ικανοποιημένος βέβαια και με τη rom αλλά και με τον kernel ως έχουν στη συσκευή μου αυτή τη στιγμή.. ;)

Θα μεινω μεχρι να βγαλουν καποια ρομ λολιποπ χωρις τις εληψεις που εχουν τωρα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Θα μεινω μεχρι να βγαλουν καποια ρομ λολιποπ χωρις τις εληψεις που εχουν τωρα.

Έχουν φτιαχτεί όλα τα βασικά πλέον.. (και τα δεδομένα που εκρεμούσαν για μεγάλο διάστημα)

Μια αστάθεια σαφώς και την έχουν όλες αλλά απ ότι διαβάζω όλα τα βασικά δουλεύουν και μάλιστα οι roms αυτές είναι εξαιρετικά γρήγορες.. Απλά δεν είναι σταθερές.. Θα σου κάνουν από κανένα κρασαρισμα ή reboot για παράδειγμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά του forum.Είμαι νέο μέλος και πριν λίγες μέρες ρούταρα το κινητό και πέρασα την QS-i9300XXUFNJ1-KK με την έκδοση kernel Boeffla-Kernel-6.1-beta7 και είναι σαν να έχω καινούριο κινητό. Γενικότερα η ραμ έχει ανασάνει αφού πλέον δουλεύει στα 450-550mb με όλες τις εφαρμογές κλειστές ενώ με όλες ανοιχτές φτάνει έως τα 650. Κολλήματα δεν έχω διαπιστώσει ούτε κάποιο θέμα με την κάμερα. Η μπαταρία είναι σε λίγο καλύτερα επίπεδα από ότι ήταν πριν δηλαδή με ανοιχτό ίντερνετ χωρίς να το αφήσω σε ησυχία βγάζει άνετα μία ημέρα και εάν δεν το πολυπειράξω φτάνει άνετα δύο ολόκληρες μέρες. Προς το παρών αυτά έχω διαπιστώσει για οτιδήποτε νεότερο θα επανέλθω με καινούριο μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα

Στο boeffla config έχετε βρει κάποιο προφίλ που να δουλεύει καλά με την qs? Κατέβασα από xda ένα προφίλ κάποιου shakugan και το βλέπω καλό προς το παρόν.

Επίσης τώρα που έχω custom Rom- kernel χρειάζεται να κάνω κάποιο backup?

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα

Στο boeffla config έχετε βρει κάποιο προφίλ που να δουλεύει καλά με την qs? Κατέβασα από xda ένα προφίλ κάποιου shakugan και το βλέπω καλό προς το παρόν.

Επίσης τώρα που έχω custom Rom- kernel χρειάζεται να κάνω κάποιο backup?

 

κανε ενα μπακ απ τωρα που ειναι αρχη πριν πειραξεις τιποτα,και αν χρειαστει η στραβωσει κατι θα εισαι ενταξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά του forum.Είμαι νέο μέλος και πριν λίγες μέρες ρούταρα το κινητό και πέρασα την QS-i9300XXUFNJ1-KK με την έκδοση kernel Boeffla-Kernel-6.1-beta7 και είναι σαν να έχω καινούριο κινητό. Γενικότερα η ραμ έχει ανασάνει αφού πλέον δουλεύει στα 450-550mb με όλες τις εφαρμογές κλειστές ενώ με όλες ανοιχτές φτάνει έως τα 650. Κολλήματα δεν έχω διαπιστώσει ούτε κάποιο θέμα με την κάμερα. Η μπαταρία είναι σε λίγο καλύτερα επίπεδα από ότι ήταν πριν δηλαδή με ανοιχτό ίντερνετ χωρίς να το αφήσω σε ησυχία βγάζει άνετα μία ημέρα και εάν δεν το πολυπειράξω φτάνει άνετα δύο ολόκληρες μέρες. Προς το παρών αυτά έχω διαπιστώσει για οτιδήποτε νεότερο θα επανέλθω με καινούριο μήνυμα.

καλως ηρθες στην παρεα,και για αρχη εκανες καλη επιλογη σε ρομ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...