Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτος ο Kernel : [KERNEL] [AOSP/Samsung/Ports] [Linaro 4.9.2] [26/11/14] ArchiKernel V1.6.2 | BEAST

ταιριαζει με QS-i9300XXUFNI2-KK ROM ;

το εχει δοκιμασει κανεις ;

Η QS-i9300XXUFNJ1-KK σε σχεση με την QS-i9300XXUFNI2-KK εχει διαφορες οσο αφορα την RAM ;

εχω εδω κα μια βδομαδα την QS-i9300XXUFNI2-KK παει καλα εκτος απο καποιες φορες που ανεβαζει RAM και μονο με επανεκκινηση πεφτει !

Edited by dnspider
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτος ο Kernel : [KERNEL] [AOSP/Samsung/Ports] [Linaro 4.9.2] [26/11/14] ArchiKernel V1.6.2 | BEAST

ταιριαζει με QS-i9300XXUFNI2-KK ROM ;

το εχει δοκιμασει κανεις ;

Η QS-i9300XXUFNJ1-KK σε σχεση με την QS-i9300XXUFNI2-KK εχει διαφορες οσο αφορα την RAM ;

εχω εδω κα μια βδομαδα την QS-i9300XXUFNI2-KK παει καλα εκτος απο καποιες φορες που ανεβαζει RAM και μονο με επανεκκινηση πεφτει !

Πρόσεξε αυτός που αναφέρεις είναι για AOSP ROM εσύ χρειάζεσαι τον Samsung κοίτα εδώ πολύ καλός kernel.Χωρίς να έχω δοκιμάσει την XXUFNJ1 δεν έχω ακούσει καί τα καλύτερα οι πιο πολλοί γύρισαν στην XXUFNI2.Να χρησιμοποιείς το Greenify

 

edit:Οπως το αναφέρεις είναι ο τίτλος του thread σωστά

Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι οπως και αρκετες αλλες,αλλα προτεινω να δοκιμασεις την QS-i9300-kk(4.4.2),χωρις περιτες εφαρμογες πολυ καλη διαχειρηση ραμ,με δυνατοτητα να περασεις οτι θεωρεις οτι σου χρειαζεται κατα την εγκατασταση.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχω την QS-i9300XXUFNI2-KK με boeffla 6 beta 7 αλλα καμια φοραα ανεβαζει RAM μενει ψιλα ,και πεφτει μονο με restart ! Αυτο πρεπει να οφειλετε στη QS rom και οχι στον Kernel !εχω δοκιμασει και Agni και Boeffla beta 5και 6 αλλα και εκει τα ιδια . Με την QS-i9300XXUFNJ1-KK δεν εχω δοκιμασει .Γενικα εχω και Greenify και Ram Manager pro και Nova launcher. Αλλα αυτο με την Ram συμβαινει μια στις τοσο και δεν διορθωνετε ουτε με Clean Master παρα μονομε Restart . Εσεις θεωρειτε οτι ειναι τωρα η κορυφαια Rom ; Υπαρχει καποια αλλη προταση εστω και AOSP που να δουλευουν ολα (ραδιο κτλ) ;
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στις παρατηρήσεις σου σχετικά με την ραμ αλλά αυτή την στιγμή δεν νομίζω πως υπάρχει καλύτερη Samsung based Rom 4.4.2
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τον boeffla v6.1 beta 7 στην QS (XXUFNI2 έχω πιο συγκεκριμένα); Είχα περάσει από beta 6 πρώτα αλλά δεν ήταν κι ότι καλύτερο από άποψης διαχείρισης μνήμης, επέστρεψα στην beta 5 κι έμεινα εκεί αρκετές μέρες μιας κι έδειχνε αρκετά καλύτερη έκδοση παντού.. η τελευταία η 7άρα τι λέει για όσους τη δοκιμάσατε;
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τον boeffla v6.1 beta 7 στην QS (XXUFNI2 έχω πιο συγκεκριμένα); Είχα περάσει από beta 6 πρώτα αλλά δεν ήταν κι ότι καλύτερο από άποψης διαχείρισης μνήμης, επέστρεψα στην beta 5 κι έμεινα εκεί αρκετές μέρες μιας κι έδειχνε αρκετά καλύτερη έκδοση παντού.. η τελευταία η 7άρα τι λέει για όσους τη δοκιμάσατε;

εχω την ιδια ρομ (v3.1) με boefla 6.1 beta 7 και δουλευει πολυ ομαλα και νομιζω οτι ανοιγουν οι γνωστες εφαρμογες(τηλ-εκθεση) καπως πιο γρηγορα,χωρις να ξερω αν φταιει για αυτο ο κερνελ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και λίγες μέρες έκανα root το κινητό μου σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει και όλα μια χαρά. Τωρα θέλω να περάσω την QS επειδή ακούω θετικότατα σχόλια αλλα δεν ξέρω πως.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Υπάρχει γενικά ανάλογος οδηγός? Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει έστω με προσωπικό μνμ για να μη γεμίζουμε το θέμα? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πέρασα twrp 2.8.1.0, έκανα backup μέσα από το twrp και τώρα θα περάσω την qs.

Έχω κατεβάσει τις qs-i9300-kk-v3.1(NJ1) και QS-i9300XXUFNJ1-KK. Ποια να βάλω καλύτερα??

Και πώς την περνάω??Βρήκα ένα βίντεο όπου την περνάει σε ένα φάκελο roms στη συσκευή και μετά κάνει wipe και install. Όταν κάνεις wipe δεν διαγράφεται ο φάκελος? Μήπως το φάκελο roms να τον βάλω στην extsdcard???Και πρέπει υποχρεωτικά να το βάλω σε φάκελο με όνομα roms??

Ευχαριστώ...ελπίζω να πάει καλά και να μη σας ζαλίσω..

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πέρασα twrp 2.8.1.0, έκανα backup μέσα από το twrp και τώρα θα περάσω την qs.

Έχω κατεβάσει τις qs-i9300-kk-v3.1(NJ1) και QS-i9300XXUFNJ1-KK. Ποια να βάλω καλύτερα??

Και πώς την περνάω??Βρήκα ένα βίντεο όπου την περνάει σε ένα φάκελο roms στη συσκευή και μετά κάνει wipe και install. Όταν κάνεις wipe δεν διαγράφεται ο φάκελος? Μήπως το φάκελο roms να τον βάλω στην extsdcard???Και πρέπει υποχρεωτικά να το βάλω σε φάκελο με όνομα roms??

Ευχαριστώ...ελπίζω να πάει καλά και να μη σας ζαλίσω..

Το αρχείο της rom θα το βάλεις σε όποιον φάκελο θες εσύ στην εξωτερική σου κάρτα (extcard) διαφορετικά εννοείται ότι θα διαγραφεί με το wipe που θα κάνεις πριν την εγκαταστησεις! ;)

 

Εγώ θα εβαζα την FNJ1 (όχι την 3.1 δηλαδή) από καθαρή προτίμηση σε όσο το δυνατόν πιο καθαρή rom, δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις την ίδια όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και λίγες μέρες έκανα root το κινητό μου σύμφωνα με τον οδηγό που υπάρχει και όλα μια χαρά. Τωρα θέλω να περάσω την QS επειδή ακούω θετικότατα σχόλια αλλα δεν ξέρω πως.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Υπάρχει γενικά ανάλογος οδηγός? Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει έστω με προσωπικό μνμ για να μη γεμίζουμε το θέμα? Ευχαριστώ.

πρωτα θα περασεις τον τελευταιο philz recovery .tar αρχειο και τον περνας με οντιν(γραφει ο μετρητης και χανεις την εγγυηση αν εχεις ακομα).κατεβαζεις την ρομ που θελεις και την περνας στην εξωτερικη καρτα οπως ειναι(συμπιεσμενη).κλεινεις το τηλ. και το ανοιγεις ξανα πατωντας vol.up+power+home ταυτοχρονα,τωρα εισαι σε ρεκοβερυ,επιλεγης wipe data-clean cashe,μετα στο μενου advance clean dalvik.μετα απο αυτα επιλεγεις instal zip/from external sd.επιλεγεις απο το προγραμμα που θα τρεξει τι θες να εγκαταστησεις και το αφηνεις να τρεξει.επιλεγεις επαννεκινηση στο τελος και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.

Πέρασα twrp 2.8.1.0, έκανα backup μέσα από το twrp και τώρα θα περάσω την qs.

Έχω κατεβάσει τις qs-i9300-kk-v3.1(NJ1) και QS-i9300XXUFNJ1-KK. Ποια να βάλω καλύτερα??

Και πώς την περνάω??Βρήκα ένα βίντεο όπου την περνάει σε ένα φάκελο roms στη συσκευή και μετά κάνει wipe και install. Όταν κάνεις wipe δεν διαγράφεται ο φάκελος? Μήπως το φάκελο roms να τον βάλω στην extsdcard???Και πρέπει υποχρεωτικά να το βάλω σε φάκελο με όνομα roms??

Ευχαριστώ...ελπίζω να πάει καλά και να μη σας ζαλίσω..

η v 3.1 εχει ελαχιστη επιβαρυνση σε ραμ (αμελητεα)αλλα πιο λειτουργικη.βασικα ιδια ρομ ειναι αλλα η fnj1 ειναι σχεδον στοκ ρομ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με QS-i9300XXUFNI2-KK και εχω δοκιμασει ολες τις τελευταιες boeffla οπως και agni και ArchiKernel V1.6.3 . Θεωρω οτι ο καλυτερος kernel ειναι ο boeffla 6 beta 7 . Δεν πηγα ακομα σε QS-i9300XXUFNJ1-KK γιατι θελει full wipe και βαριεμαι να ξαναστησω το S3. Εχει διαφορα η Stock

QS-i9300XXUFNJ1-KK με την QS-i9300XXUFNI2-KK ;

Link to comment
Share on other sites

Όντως κι εγώ διακρίνω τρομερή αυτονομία μπαταρίας στην FNI2 με boeffla 6.1 beta 7 αλλά σήμερα βλέπω ένα κουλό και δεν ξέρω πως θα καταλήξει, η μπαταρία έχει κολλήσει στο 33% απ'τις 18:00 το απόγευμα και τώρα που γράφω είναι 23:20. Δεν ασχολήθηκα με τη συσκευή αλλά κι αυτή η στασιμότητα με ανησυχεί η αλήθεια είναι, κάτι μου λέει πως θα κάνει ένα ξαφνικό και θα πέσει αρκετά.. για να δούμε..

 

Εν'τω μεταξύ γράφω το μήνυμα, τραβάω screenshot κι αυτή δεν έπεσε ούτε κατά 1% εδώ και 5 λεπτά με αναμμένη οθόνη, ανησυχητικό..

 

Δείτε και το screenshot αν λέει κάτι, στο καπάκι θα κάνω και μια επανεκκίνηση μπας και αλλάξει καθόλου..

 

 

Edit: μετά το reboot και μόλις μπήκε στο λειτουργικό το ποσοστό έπεσε απ'το 33 στο 32%, μέχρι να γράψω αυτές τις δυο σειρές έγραψε και το 31.

Τι να πω, μακάρι να δουλεύουν όλα σωστά και να είναι τόσο σταθερή η μπαταρία όσο μένει η συσκευή χωρίς χρήση. Μόλις έγραψε και το 30.. :D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε καλη διαχειρηση μπαταριας:rolleyes:

Μωρέ μακάρι να είναι έτσι αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω δει ποτέ και σε καμία android συσκευή, τόσο καιρό χρησιμοποιώ QS και boeffla αλλά αυτό μόνο στην beta 7 το συνάντησα. Τόση διαφορά πια από το update ενός kernel;

Εδώ έχω ανησυχήσει λέμε! :lol:

 

Τώρα που κάνω χρήση της συσκευής άρχισε να πέφτει πάντως, είμαι ήδη στο 27%. Απορώ αν θα άρχιζε αν πέφτει χωρίς να κάνω το reboot, έπαιζα για πάνω από 10 λεπτά με το τηλέφωνο και δεν έπεσε καθόλου!

26 τώρα, αχά.!

Link to comment
Share on other sites

ατομικη μπαταρια εβαλες ; :lol:

Αν δεν τη δω να εκραγεί δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά.. :lol:

 

Για την ιστορία πάντως, τη συσκευή την έχω απ'το Πάσχα του '14 με την εργοστασιακή μπαταρία ακόμα. Απλά για να επισημάνω ότι δεν μιλάμε για μπαταρία που έχει φάει τα ψωμιά της.

Τέλος πάντων, τώρα πέφτει σε φυσιολογικά θα έλεγα επίπεδα, στο μέλλον θα δείξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ με qs v3.1.

Τώρα να βάλω και κερνελ? Θα έχω κάποιο όφελος?

Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να αλλάξω γλώσσα με το space αλλά την ξαναπερασα και απλά δεν έβαλα το λογαριασμό Gmail στην αρχή και δούλεψε κανονικοτατα

Edited by xamilos
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

οταν περασες την ρομ ποιον κερνελ επιλεξες?οι περισσοτεροι βαλαμε boefla.

Δεν πέρασα κερνελ...το στοκ άφησα γι αυτό τώρα ρωτάω ώστε πριν το στήσω τελείως το κινητό να δοκιμάσω

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

κερνελ οταν περνας την ρομ εχει 3 επιλογες στοκ-αγκνι-μποεφλα,με στοκ εχει καποια μπαγκς που θελουν μια διαδικασια με φιξζιπ για να διορθωθουν,ενω με τους αλλους 2 οχι.οπως εγραψα πιο πανω οι περισσοτεροι στο φορουμ εχουν μποεφλα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

κανε απαννεκινηση σε ρεκοβερι και επελεξε τον κερνελ που εχει(μποεφλα) και τιποτα αλλο απο αυτα που ηδη εχεις περασει χωρις wipe,η και με wipe αν εισαι στην αρχη ακομα,δηλαδη δεν περασες εφαρμογες κλπ.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...