Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Titanium backup για όλα. Πάρε και ένα nandroid backup και είσαι κομπλέ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, επειδή έχω ένα πρόβλημα που δεν έχει λυθεί μήνες τώρα (συγκεκριμένα, βγάζω φωτογραφίες κανονικά, που όταν τις μεταφέρω σε υπολογιστή, γίνονται copy με rotate), και μια που έτσι κ αλλιώς, σκεφτομουν ενα hard reset, έχω τις εξής απορίες, και αν θέλει κανείς, βοηθάει:

1) Εχουμε κάποιον απλοικό, απλούστατο, πανευκολο οδηγό για CyanogenMod ? (Αξίζει?)

2) Πρόγραμμα που να κάνει back-up εφαρμογές, επαφές, ΣΜΣ, bookmarks, passwords , wifi passwords, ρυθμίσεις, και αντίστοιχα restore?

3) Εχει τύχει σε κανεναν, με CyanogenMod , να έχει την εφαρμογή Alpha Bank Safe Access? (φοβάμαι μη δε δουλεύει, όπως στο κανονικό Android).

4) Εναλλακτικά, αν αντί για CyanogenMod πάω να περάσω πάλι android, τι πρέπει να κάνω? (οδηγός υπάρχει?)

 

1) το αν αξιζει θα το κρινεις εσυ... εγω προσωπικα δεν επιστρεφω στο touchwiz. αλλοι διαφωνουν..

αν εισαι root τοτε φλασαρεις οπως καθε rom. δηλαδη wipe data / cache / dalvik cache και μετα φλασαρισμα rom και gapps και αν θελεις καποιον kernel.

αν δεν εισαι root και θελεις να πας απευθειας σε cyanogenmod μπορεις να δοκιμασεις το cm installer (δες και εδω)

εγω αυτο εκανα και εγω.

 

2) δοκιμασε αυτη... δουλευει και με και χωρις root (χωρις root απαιτει και pc)

 

3) δεν γνωριζω..

 

4) android ειναι και η cyanogenmod rom... απλα ενα αλλο ui.

αν εννοεις να περασεις παλι την στοκ ρομ (αυτη δηλαδη που ειχες πριν), το κανεις με τον odin..

 

αν θελεις περισσοτερες διευκρινησεις πες μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν αυτή η έκδοση της MIUI είναι διεγνής να την βάλω σε μίς γνωστή μου!? (4.4.25)

http://en.miui.com/getrom-17.html

Την έχει βάλει κάποιος!?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Έχει η γυναίκα μου το s3 και χρησιμοποιεί πολύ μνήμη πάνω από 85%! το έκανα root και έβαλα κάποια προγράμματα μήπως και στρώσει αλλά έπεσε πολύ λίγο στο 75%!!!! τώρα λέω να βάλω κάποια άλλη rom ποιο ελαφριά! έχετε να μου προτείνεται καμία ελαφριά rom αλλά να μην έχει bug?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Έχει η γυναίκα μου το s3 και χρησιμοποιεί πολύ μνήμη πάνω από 85%! το έκανα root και έβαλα κάποια προγράμματα μήπως και στρώσει αλλά έπεσε πολύ λίγο στο 75%!!!! τώρα λέω να βάλω κάποια άλλη rom ποιο ελαφριά! έχετε να μου προτείνεται καμία ελαφριά rom αλλά να μην έχει bug?

ριξε μια ματια στην neatrom εχει 3 επιλογες για extralite,lite,full.για την μνημη οι 4.3 γενικα χρησιμοποιουν αρκετη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Έχει η γυναίκα μου το s3 και χρησιμοποιεί πολύ μνήμη πάνω από 85%! το έκανα root και έβαλα κάποια προγράμματα μήπως και στρώσει αλλά έπεσε πολύ λίγο στο 75%!!!! τώρα λέω να βάλω κάποια άλλη rom ποιο ελαφριά! έχετε να μου προτείνεται καμία ελαφριά rom αλλά να μην έχει bug?

 

Τα ίδια προβλήματα είχε και το SIII φίλου, γι' αυτό και ρώτησα προχθές ποια ρομ να βάλει. Έβαλε την τελευταία stable cyanogenmod του Δεκεμβρίου και το κινητό πετάει. Jelly Bean 4.3.1 έχει.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στην neatrom εχει 3 επιλογες για extralite,lite,full.για την μνημη οι 4.3 γενικα χρησιμοποιουν αρκετη.

 

Τα ίδια προβλήματα είχε και το SIII φίλου, γι' αυτό και ρώτησα προχθές ποια ρομ να βάλει. Έβαλε την τελευταία stable cyanogenmod του Δεκεμβρίου και το κινητό πετάει. Jelly Bean 4.3.1 έχει.

 

δεν θέλω για cm γιατί ειναι ποιο ειδικευόμενη!!! για aosp 4.3 τι άποψη έχετε? ποια με προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω για cm γιατί ειναι ποιο ειδικευόμενη!!! για aosp 4.3 τι άποψη έχετε? ποια με προτείνετε???

η neatrom ειναι stable customrom πολυ κοντα στο tw της σαμσουνγκ

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για την μνήμη που αναφέρεται γενικά μιλώντας εξαρτάται απο το τι εγκατέστησε ο καθένας. Απο εκεί και πέρα εγώ που δοκίμασα την Archidroid (εκπληκτική με το μπλέ θέμα αλλά δεν με βόλεψε) όχι μόνο ήταν γρήγορα αλλά είχα 300+ ΜΒ ελεύθερη μνήμη. Είχε και "περίεργα" ρυθμισμένο των boeffla kernel και κάνει OC στα 1,6GHz.

Την Smart Droid χρησιμοποιώ και βλέπω πάνω απο 200 ΜΒ. Και οι δυο rom που ανέφερα είναι samsung based 4.3

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλήξει σε αυτή τη Ρομ.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-archidroid-v1-7-5-power-hands-t2228171

 

Πολυ γρήγορη , παραμετροποιήσιμη και στα προτυπα της samsung.

 

Μόνο από την εγκατάσταση καταλαβαίνεις τι δουλειά έχει πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον είναι στην 4.4 και του λείπει το multiwindow βγάλανε στο xda εφαρμογή που δουλεύει σχεδόν το ίδιο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=52151614

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μια ερώτηση αλλά μην αρχίσετε να βαράτε, μπορώ να παγωσω εφαρμογές χωρίς ρουτ ; Άκουσα κάτι και θέλω να το επιβεβαιώσω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.γνωρίζετε αν έχει βγει κάποια ρομ με βάση την 4.4.2 του note 2; Samsung based δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μια ερώτηση αλλά μην αρχίσετε να βαράτε, μπορώ να παγωσω εφαρμογές χωρίς ρουτ ; Άκουσα κάτι και θέλω να το επιβεβαιώσω.

 

Στην 4.3 μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το ξερω οτι σιγουρα θα εχουν απαντηθει αυτα που θελω να ρωτησω αλλα θα εκτιμουσα αν μου λεγατε 2 πραγματα.

μαλλον θα ροοταρω το s3 ενους φιλου για να ξεlagarei λιγο αλλα εγω ποτε δεν ειχα samsung οποτε δεν εχω ασχοληθει.

 

ειδα οτι ροοτ γινεται ευκολα αρα οκ.με το knox τι γινεται>υπαρχει τελικα στο σ3 η οχι?(4.3)? και αν ναι,τλεικα μηδενιζει?γτ πολλα διαβασα.

 

και επισης,ποια ρομ συστηνεται για εναν χρηστη που δεν ξερει τιποτα σχετικo με ροοτ,ρομ κτλ (ουτε καν τι ειναι). Omni ?η cyanogenmod?

 

επισης,και λιγο ασχετο,εψαξα αλλα δεν βρηκα θεμα για το s3 mini?δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

κάνε απλά root και βάλε boefla kernel.αν ο φίλος σου δεν έχει ιδέα απο αυτά,καλύτερα μην του βάλεις custom rom.

knox στο απλό s3 δεν υπάρχει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτό το KNOX βρε παιδιά, έχει διαφορά απ'τον γνωστό counter της Samsung αυτό; Το διαβάζω αρκετά τελευταία και δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.. :)
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτό το KNOX βρε παιδιά, έχει διαφορά απ'τον γνωστό counter της Samsung αυτό; Το διαβάζω αρκετά τελευταία και δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.. :)

 

είναι θέματα ασφαλείας στις νέες συσκευές την sammy.δε σε αφήνει να κάνεις ρουτ χωρίς να χάσεις 100%την εγγύηση ή να αλλάξεις ρομ.ότι και να κάνεις φαίνεται.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

είναι θέματα ασφαλείας στις νέες συσκευές την sammy.δε σε αφήνει να κάνεις ρουτ χωρίς να χάσεις 100%την εγγύηση ή να αλλάξεις ρομ.ότι και να κάνεις φαίνεται.

 

Και μάλλον μόλις κατάλαβα τον λόγο που βλέπω τον κόσμο να απομακρύνεται σιγά σιγά από τη Samsung.. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτό το KNOX βρε παιδιά, έχει διαφορά απ'τον γνωστό counter της Samsung αυτό; Το διαβάζω αρκετά τελευταία και δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.. :)

 

δεν ξερω αν ισχυει αλλα διαβασα το εξης (και γενικα αυτο περιπου εχω καταλαβει και εγω)

"Αν κανεις root οντας σε firmware που ειναι μεταγενεστερο του mj1 τοτε το Knox γινεται ox1. Λεγεται πως ειναι eFuse και οχι απλος μετρητης οπως ο κλασικος της Samsung και δεν επανερχεται στο 0x0. "

 

αρα αν ισχυει ειναι ξεχωριστο το Knox απο τον counter με την εννοια οτι εχει πιο μεγαλη προστασια, κατα του μηδενισμου.λεπτομεριες οπως ειπα δεν ξερω,καθως δεν εχω ασχοληθει με samsung.

 

γενικα διαβαζω,οπως λεει και ο Crysostomos οτι το s3 δεν εχει Knox.

counter απλο εχει?

 

κάνε απλά root και βάλε boefla kernel.αν ο φίλος σου δεν έχει ιδέα απο αυτά,καλύτερα μην του βάλεις custom rom.

knox στο απλό s3 δεν υπάρχει.

 

αρα με σκετο τον kernel φτιαχνει η κατασταση?

δεν με αγχωνει η ρομ,(ακομα και ασχετος να ειναι) με αγχωνει οτι με ολες τις μ@λ@κ%^ς της samsung δεν ξερω πως να το γυρισω τελειως στοκ (για την εγγυηση κυριως)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ισχυει αλλα διαβασα το εξης (και γενικα αυτο περιπου εχω καταλαβει και εγω)

"Αν κανεις root οντας σε firmware που ειναι μεταγενεστερο του mj1 τοτε το Knox γινεται ox1. Λεγεται πως ειναι eFuse και οχι απλος μετρητης οπως ο κλασικος της Samsung και δεν επανερχεται στο 0x0. "

 

αρα αν ισχυει ειναι ξεχωριστο το Knox απο τον counter με την εννοια οτι εχει πιο μεγαλη προστασια, κατα του μηδενισμου.λεπτομεριες οπως ειπα δεν ξερω,καθως δεν εχω ασχοληθει με samsung.

 

γενικα διαβαζω,οπως λεει και ο Crysostomos οτι το s3 δεν εχει Knox.

counter απλο εχει?

 

 

 

αρα με σκετο τον kernel φτιαχνει η κατασταση?

δεν με αγχωνει η ρομ,(ακομα και ασχετος να ειναι) με αγχωνει οτι με ολες τις μ@λ@κ%^ς της samsung δεν ξερω πως να το γυρισω τελειως στοκ (για την εγγυηση κυριως)

 

φτιάχνει η κατάσταση ναι.Εγώ που έχω κόλημα με τις custom rom ακόμα στοκ έχω στο S3 μόνο που έχω βάλει τον boefla.

Υπάρχει τρόπος να τα μηδενίσεις όλα και να είσαι στοκ.μπελαλίδικος μεν αλλά κάνει δουλειά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

γενικα διαβαζω,οπως λεει και ο Crysostomos οτι το s3 δεν εχει Knox.

counter απλο εχει?

 

Counter έχει κανονικά και δεν μηδενίζεται κιόλας με το triangle away στην 4.3, απαιτείται φλασάρισμα της 4.1.2 πρώτα για να μπορέσει να μηδενίσει κάποιος τον μετρητή..

Link to comment
Share on other sites

Counter έχει κανονικά και δεν μηδενίζεται κιόλας με το triangle away στην 4.3, απαιτείται φλασάρισμα της 4.1.2 πρώτα για να μπορέσει να μηδενίσει κάποιος τον μετρητή..

 

Στο δικό μου πάντως με 4.3 GNΑ5 μηδένισε.

Edited by Doom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...