Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νικο γνωριζεις καλα οτι την καραμελα <αδυναμο hardware> για επικειμενη αναβαθμιση, η samsung την εχει στην τσεπη και την πιπιλαει χωρις κανενα ενδοιασμο.Ισως το δει παλι σαν ευκαιρια να πουλησει νεο μοντελακι

 

Αυτό είναι αλήθεια αλλά κάνοντας κάτι τέτοιο τόσο σύντομα το μόνο που θα καταφέρει είναι να έχει δυσαρεστημένους πελάτες που πολύ λογικά θα στραφούν αλλού στο μέλλον.

Δε βρίσκω καμιά λογική στο να χρειαστεί 2GB RAM η έκδοση Jelly Bean για να τρέξει αφού δεν πρόκειται και για καμιά φοβερή αναβάθμιση. Επίσης οι βελτιώσεις που έχουν γίνει έχω την εντύπωση ότι στηρίζονται στην CPU και στην GPU οι οποίες θα τρέχουν ταυτόχρονα για να υπάρχει πιο ομαλή κύλιση και απόκριση.

Θα δείξει λοιπόν. Βέβαια για καλό και για κακό θα περιμένω λίγο ακόμα πριν αποφασίσω να το αγοράσω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω Παρη να γινει κατι τετοιο με το s3 για την ωρα τουλαχιστον...δηλαδη θα παραμεινει με την ics..;θα ειναι απο τα απιστευτα να μεινει αναβαθμιστο !!:eek:

Δυο κυριες αναβαθμισεις σιγουρα θα τις παρει, εκει ειναι και το οριο της samsung βεβαια με βαση την προιστορια της βεβαια :rolleyes:

 

 

 

 

 

 

 

Αυτό είναι αλήθεια αλλά κάνοντας κάτι τέτοιο τόσο σύντομα το μόνο που θα καταφέρει είναι να έχει δυσαρεστημένους πελάτες που πολύ λογικά θα στραφούν αλλού στο μέλλον.

Δε βρίσκω καμιά λογική στο να χρειαστεί 2GB RAM η έκδοση Jelly Bean για να τρέξει αφού δεν πρόκειται και για καμιά φοβερή αναβάθμιση. Επίσης οι βελτιώσεις που έχουν γίνει έχω την εντύπωση ότι στηρίζονται στην CPU και στην GPU οι οποίες θα τρέχουν ταυτόχρονα για να υπάρχει πιο ομαλή κύλιση και απόκριση.

Θα δείξει λοιπόν. Βέβαια για καλό και για κακό θα περιμένω λίγο ακόμα πριν αποφασίσω να το αγοράσω!

Κι εγω δεν θελω να πιστεψω κατι τετοιο γιατι θα ειναι μεγα-φαουλ να μην δωσει σε μια συσκευη σαν το s3 εστω μια αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση λειτουργικου, αλλα...σαμυ ειναι αυτη...ειδικα τωρα που εχουν καβαλησει και οσο ναναι ελαφρως το καλαμι..τι να πω, μακαρι να ειναι ολα αυτα μονο εικασιες
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε 802.11n routers το κινητό σας συνδέεται κανονικά; και με τι ταχύτητα; γιατί εμένα είναι κολλημένο στα 54Mbps .ουσιαστικά δεν συνδέεται σε n πρωτόκολλο
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μέρες προσπαθω να βρω τρόπο να προσθέσω λέξεις στο Τ9 του πληκτρολογίου Samsung και δεν τα καταφέρνω.

Π.χ. συντάσσω sms και γράφω την επίμαχη λέξη και δεν μου βγαίνει...Μου δίνει κάποιες επιλογές λέξεων που δεν μου κάνουν και θέλω κάπου να προσθέσω τη δική μου.Πώς γίνεται αυτό;

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μέρες προσπαθω να βρω τρόπο να προσθέσω λέξεις στο Τ9 του πληκτρολογίου Samsung και δεν τα καταφέρνω.

Π.χ. συντάσσω sms και γράφω την επίμαχη λέξη και δεν μου βγαίνει...Μου δίνει κάποιες επιλογές λέξεων που δεν μου κάνουν και θέλω κάπου να προσθέσω τη δική μου.Πώς γίνεται αυτό;

 

οταν σου βγαζει λεξεις τερμα αριστερα ειναι η λεξη που εχεις γραψει,απλα πατα επανω και θα στην προσθεσει και στο μνμ κατω και στο τ9.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ παλι...

 

Οντως ειναι ωραιο τηλ, κ χαιρομαι που επιρρεαστηκα απο εσας κ το πηρα. Τελικα το αλμα απο το Desire ηταν μεγαλο. :)

 

Θελω να ρωτησω : γνωριζει κανεις αν κ εφοσον κανουμε root ποιες απο τις προεγκατστημενες εφαρμογες ειναι safe να απεγκαταστησουμε χωρις να χαλασουμε την ισσοροπια του τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι πολυ χρησιμο για ποιο λογω να το αφαιρεσεις?!

 

το LED (οπως ειπε και ενας αλλος φιλος νωρίτερα), ειναι μεγάλος ....ρουφιάνος. Και καποιες φορές (σε κάποιους χώρους) είναι ανεπυθίμητο. Γι'αυτο και εξετάζω την πιθανότητα της επιλεκτικής απενεροποίησης. Υπάρχει ελπίδα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ παλι...

 

Οντως ειναι ωραιο τηλ, κ χαιρομαι που επιρρεαστηκα απο εσας κ το πηρα. Τελικα το αλμα απο το Desire ηταν μεγαλο. :)

 

Θελω να ρωτησω : γνωριζει κανεις αν κ εφοσον κανουμε root ποιες απο τις προεγκατστημενες εφαρμογες ειναι safe να απεγκαταστησουμε χωρις να χαλασουμε την ισσοροπια του τηλεφωνου?

 

Διαβασε εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1634624

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναναφερθεί αλλά τώρα που το διαβάζω προβληματίζομαι..

 

Samsung has upped the RAM so the phone “future-proof” as engineers weren’t 100% sure whether 1 gig of RAM would be enough for Jelly Bean and opted for 2GB RAM.
Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναναφερθεί αλλά τώρα που το διαβάζω προβληματίζομαι..

 

Τελικα δεν πηρες τη συσκευη μου φαινεται:p

Παντως αν ειναι να θελει η jelly bean 2gb ram ειναι για πολλες κλοτσιες και η Samsung και η Google τελικα.

Αν και χλωμο το βλεπω να ισχυει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναναφερθεί αλλά τώρα που το διαβάζω προβληματίζομαι..

 

Εγώ παρολο που χθες το σκεφτόμουν δεν νομίζω να έχει κανένα θέμα να τρέξει το λογισμικό η συσκευή μας.. Εξάλλου δεν μιλάμε για major update οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει κανένα θέμα αφού θα το τρέχουν συσκευές παλιότερες με αρκετά κατώτερα specs.. Οπότε ας απολαύσουμε την συσκευή και όταν με το καλό έρθει το update την απολαμβανουμε ακόμα περισσότερο!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναναφερθεί αλλά τώρα που το διαβάζω προβληματίζομαι..

 

δεν νομιζω να θελει 2 γιγα αφου θα το παρει και το nexus s αλλα και το nexus 7 εχει 1 γιγα ραμ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά (συνήθως όταν είμαι στον browser) και επιστρέφω στο Home screen το SIII καθυστερεί ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ μέχρι να εμφανίσει widgets κλπ. Ξέρω ότι το έχουν αναφέρει και άλλοι (τουλάχιστον στο xda, αλλά και εδώ νομίζω). Έχει βρει κανείς καμιά λύση?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά (συνήθως όταν είμαι στον browser) και επιστρέφω στο Home screen το SIII καθυστερεί ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ μέχρι να εμφανίσει widgets κλπ. Ξέρω ότι το έχουν αναφέρει και άλλοι (τουλάχιστον στο xda, αλλά και εδώ νομίζω). Έχει βρει κανείς καμιά λύση?

 

Έβαλα τον tsf και είναι ok, μάλλον το θέμα με το reload πάει για την επόμενη αναβάθμιση..

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά (συνήθως όταν είμαι στον browser) και επιστρέφω στο Home screen το SIII καθυστερεί ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ μέχρι να εμφανίσει widgets κλπ. Ξέρω ότι το έχουν αναφέρει και άλλοι (τουλάχιστον στο xda, αλλά και εδώ νομίζω). Έχει βρει κανείς καμιά λύση?

 

Αυτό δείχνει να είναι πρόβλημα του launcher όπως το περιγράφεις.. Έχεις δοκιμάσει nova ή apex? Εμένα με nova δεν έχει τέτοια θέματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δείχνει να είναι πρόβλημα του launcher όπως το περιγράφεις.. Έχεις δοκιμάσει nova ή apex? Εμένα με nova δεν έχει τέτοια θέματα ;)

 

Σε καποια παιδια βελτιωνεται με απενεργοποιηση του s-voice.Εμενα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα,αν αλλαξω launcher εχω θεματα με bluetooth και καποιες δυσλειτουργιες που και που και ετσι καθομαι στα αυγα μου ετσι οπως το εχω σεταρει:)

Εδω αλλαξα music player εβαλα το player pro και δεν μου εμφανιζε τα κομματια μουσικης στο bluetooth και με το μαμισιο κανενα θεμα.

Εφοσον βρω τη χρυση τομη οπου λειτουργουν τα παντα στην εντελεια,δεν κανω καμια αλλαγη διοτι ολο και κατι μπελαδες θα βρω.

Ετσι λεει η πειρα μου απο τα κινητα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ξαναρωταω , αλλα ειναι ευκολο καποιος να το chekarei στο δικο του κινητο

Ρε παιδιά σε 802.11n routers το κινητό σας συνδέεται κανονικά; και με τι ταχύτητα; γιατί εμένα είναι κολλημένο στα 54Mbps .ουσιαστικά δεν συνδέεται σε n πρωτόκολλο

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια παιδια βελτιωνεται με απενεργοποιηση του s-voice.Εμενα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα,αν αλλαξω launcher εχω θεματα με bluetooth και καποιες δυσλειτουργιες που και που και ετσι καθομαι στα αυγα μου ετσι οπως το εχω σεταρει:)

Εδω αλλαξα music player εβαλα το player pro και δεν μου εμφανιζε τα κομματια μουσικης στο bluetooth και με το μαμισιο κανενα θεμα.

Εφοσον βρω τη χρυση τομη οπου λειτουργουν τα παντα στην εντελεια,δεν κανω καμια αλλαγη διοτι ολο και κατι μπελαδες θα βρω.

Ετσι λεει η πειρα μου απο τα κινητα.

 

Αυτό για το s voice το είχα διαβάσει και το απενεργοποίησα αλλά δουλευε καλά ούτως ή άλλως. Ναι έτσι είναι με τους launchers αλλά ο stock δεν έχει 5x5 και πέρασα έναν πειραγμένο από τα link της Ω αλλά κι αυτός με την σειρά του κάποια widgets 1x1 μου τα αναγνώριζε 1x2 και δεν μπορούσα να τα μικρύνω οπότε υποχρεωτικά έμεινα σε nova αν και τον έχω βαρεθεί λιγάκι... επίσης ο apex προσφέρει περισσότερα με gestures κτλ χωρίς να αγοράσεις την full έκδοση σε σχέση με nova. Επίσης να πω ότι ο stock mp3 player είναι ο μόνος που μου αναγνωρίζει όλες τις λίστες και τα ελληνικά (όχι ότι ακούω αλλά εδώ δυιλίζουμε τον κώνωπα όπως αντιλαμβάνεσαι :lol: ) αλλά είναι φτωχός σε widgets... λεπτομέρειες κατά τα άλλα super!

Α, χθες πάλευα να τελειώσει την μπαταρία με κάποιο τρόπο (ευτυχώς πήγε παράταση και πέναλτι το ματς) και είχα τέρμα φωτεινότητα σε λευκή οθόνη (και όριο 10 λεπτά) και φυσικά τον φακό αναμμένο (led flash)... Παιδιά δεν μασάει μία η μπαταρία και είναι μόλις στην 2η φόρτιση.. φτου φτου φτου! (με Omega πάντα ε??)

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει απο οτι βλεπω η δυνατότητα στην αρχικη οθονη να τρεχουν ειδησεις απο το yahoo. Μηπως ξερει κανεις αν μπορει να τροφοδοτηθει απο καπου αλλου και να τρεχει ελληνικες ειδησεις?
Link to comment
Share on other sites

Για την free ram που λεγατε, χωρις ακομα να εχω ενεργοποιησει τις περισσοτερες εφαρνογες μου οπως facebook twitter evernote κλπ, η ram εφτασε ευκολα κατω απο 100ΜΒ

 

 

http://img189.imageshack.us/img189/6908/screenshot2012062804285.png

Edited by Superuser
Διόρθωση μεγάλης εικόνας
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για την free ram που λεγατε, χωρις ακομα να εχω ενεργοποιησει τις περισσοτερες εφαρνογες μου οπως facebook twitter evernote κλπ, η ram εφτασε ευκολα κατω απο 100ΜΒ

 

 

http://img189.imageshack.us/img189/6908/screenshot2012062804285.png

 

@Te_salat.Καλησπερα.Μπορεις να μου πεις πως λεγεται το widget που εχεις στην photo με την θερμοκρασια και τα αλλα τα σχετικα;

Edited by Superuser
Διόρθωση μεγάλης εικόνας
Link to comment
Share on other sites

Κώστα για ενεργοποίησέ τες να δούμε αν θα πέσει κι άλλο ή θα την διατηρήσει σε αυτά τα επίπεδα... να μας πουν και τ' αλλα παιδιά με stock roms τι βλέπουν γιατί εγώ με Ω βλέπω συνέχεια να είναι σε χρήση από 630 έως 650/780ΜΒ... (κι εμένα πες για το widget σε παρακαλώ..elixir?) Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Κώστα για ενεργοποίησέ τις να δούμε αν θα πέσει κι άλλο ή θα την διατηρήσει σε αυτά τα επίπεδα... να μας πουν και τ' αλλα παιδιά με stock roms τι βλέπουν γιατί εγώ με Ω βλέπω συνέχεια να είναι σε χρήση από 630 έως 650/780ΜΒ...

 

με στοκ ρομ και ενεργοποιημενα widget για facebook,twtter,email, weather ενημερωση και αλλα ποu δεν ξερω κατα ποσο χρησιμοποιουν ram κατω απο 150 free ραμ εχω δει πολυ δυσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι και εγώ κάτοχος άσπρου S3. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το μικρόφωνο; Όταν καλώ πρέπει να μιλάω καθαρά και δυνατά για να με ακούν οι άλλοι. Τουλάχιστον έτσι μου λένε, ότι δεν ακούγομαι καλά. Από άλλες συσκευές με την ίδια ένταση της φωνής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...