Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το τηλεφωνο ειναι καινουργιο, τι να ψαχτω?

 

Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί. Από μια ακατάλληλη εφαρμογή μέχρι φλασαρισματα custom rom η kernel.

Πάντως αποκλείεται να το λένε smooth και να μην είναι τοσο έμπειρα μέλη αλλά και όλα τα reviews.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί. Από μια ακατάλληλη εφαρμογή μέχρι φλασαρισματα custom rom η kernel.

Πάντως αποκλείεται να το λένε smooth και να μην είναι τοσο έμπειρα μέλη αλλά και όλα τα reviews.

 

Στα μηνυματα ειναι smooth αρκετα.

Στον τηλεφωνικο καταλογο και εμενα τις πρωτες μερες μου εκανε λαγκ. Μετα απο μονο του σταματησε.:wacko:

Εκει που δεν ειναι καλο, ειναι στην εφαρμογη των φωτογραφιων. Οταν γυριζεις γρηγορα τις φωτογραφιες μεσα σε ενα φακελο (τις φωτο, οχι τις μικρογραφιες) εχει μοα καθυστερηση. Ειναι καθαρα θεμα sw αυτο.

Ο browser ειναι πολυ καλος χωρις λαγκ.

Αυτα.:)

Δεν ειναι ios, ουτε wp, αλλα ειναι πολυ καλο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο Google.

 

That's it.

 

Κι εμένα μόνο με google όλα καλα. Αμα του βάλω πολλα ζόριζεται με τα join contacts μάλλον.

 

Τα έβγαλα τα αλλα όπως και να εχει.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τηλεφωνο μιας εβδομαδας εχω εγκατεστημενα τα εξης :

1. Chrome

2.MX Player

3.Flash payer 11.1

4.Livescore

5.Facebook

6.SketchBook

7.Photo Desk

8.Swype Beta Installer

9.Handcent SMS

10. iGO - Sygic

 

Πρεπει δηλαδη να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ?

Link to comment
Share on other sites

Στα μηνυματα ειναι smooth αρκετα.

Στον τηλεφωνικο καταλογο και εμενα τις πρωτες μερες μου εκανε λαγκ. Μετα απο μονο του σταματησε.:wacko:

Εκει που δεν ειναι καλο, ειναι στην εφαρμογη των φωτογραφιων. Οταν γυριζεις γρηγορα τις φωτογραφιες μεσα σε ενα φακελο (τις φωτο, οχι τις μικρογραφιες) εχει μοα καθυστερηση. Ειναι καθαρα θεμα sw αυτο.

Ο browser ειναι πολυ καλος χωρις λαγκ.

Αυτα.:)

Δεν ειναι ios, ουτε wp, αλλα ειναι πολυ καλο.

 

Δεν έχεις δίκιο.

Στις επαφές το μόνο που κάνει όταν είσαι σε μια επαφή και γυρίσεις πίσω από το button πάνω αριστερά είναι ένα ακαριαίο κλείσιμο σαν αλλαγή οθόνης που μοιάζει περισσότερο με εφέ παρά με lag αφού δεν υπάρχει δισταγμός.

Έχω κάπου 600 επαφές μισές στα ελληνικά και μισές στα αγγλικά.

 

Στην συλλογή για παράδειγμα έχω στο άλμπουμ της κάμερας κάπου 300 φωτογραφίες και καμιά 20αρια βίντεο. Οι οποίες είναι όλες σε μεγάλο μέγεθος αφού είναι τραβηγμένες με το note.

Δεν διαφέρει σε τίποτα από το Lumia που του έχω 25 φωτο όλες όλες.

Αν υπάρχει κάπου καθυστέρηση κι αυτή ελάχιστη είναι στην εμφάνιση των μικρογραφιών όταν έχουμε τεράστιο αριθμό φωτογραφιών και σκρολαρουμε πολύ γρήγορα κάτω.

Θα ανεβάσω ένα βίντεο να δείτε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο.

Στις επαφές το μόνο που κάνει όταν είσαι σε μια επαφή και γυρίσεις πίσω από το button πάνω αριστερά είναι ένα ακαριαίο κλείσιμο σαν αλλαγή οθόνης που μοιάζει περισσότερο με εφέ παρά με lag αφού δεν υπάρχει δισταγμός.

Έχω κάπου 600 επαφές μισές στα ελληνικά και μισές στα αγγλικά.

 

Στην συλλογή για παράδειγμα έχω στο άλμπουμ της κάμερας κάπου 300 φωτογραφίες και καμιά 20αρια βίντεο. Οι οποίες είναι όλες σε μεγάλο μέγεθος αφού είναι τραβηγμένες με το note.

Δεν διαφέρει σε τίποτα από το Lumia που του έχω 25 φωτο όλες όλες.

Αν υπάρχει κάπου καθυστέρηση κι αυτή ελάχιστη είναι στην εμφάνιση των μικρογραφιών όταν έχουμε τεράστιο αριθμό φωτογραφιών και σκρολαρουμε πολύ γρήγορα κάτω.

Θα ανεβάσω ένα βίντεο να δείτε.

 

Καταρχην Κωστα, μιλαω για το scrolling και μονο.

Φωτογραφιες εχω πανω κατω 5500. Ναι, ειναι πολλες το ξερω. Ταξινομημενες σε περιπου 50-60 αλμπουμ.

Στις φωτο το ηθελα πιο smooth στο σκρολ και στην εναλλαγη των φωτο. Οζι οτι δεν ειναι καλο, απλα το htc ηταν πιο δουλεμενο στο σημειο αυτο.

 

Στις επαφες (εχω περιπου 700) ειναι μια χαρα.

Στο αρχειο καταγραφης επισης.

Το σκρολιγκ χαλαει λιγο στην καρτελα "αγαπημενα" παραδοξως.

 

Ενταξει ειναι προφανες οτι ολα αυτα ειναι θεμα sw. Το hw μπορει, εννοειται, γι αυτο και η συμπεριφορα αλλαζει απο εφαρμογη σε εφαρμογη.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω παρατηρήσει ένα μικρό lag όταν σκρολαρω γρήγορα στην διαχείριση εφαρμογών που δείχνει τη ραμ. Σιγά το θέμα. Η ουσία είναι ότι είναι ανούσια lags που δεν σε εμποδίζουν σε τίποτα. Τη δουλειά σου την κάνεις τέλεια. Το κινητό είναι απίστευτα γρήγορο και δεν κολλάει ποτέ και λόγω ραμ. Το multitasking του είναι υποδειγματικό. Όσοι είχαν πριν android ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάω.
Link to comment
Share on other sites

Καπου στην αρχή αυτού του κεφαλαιου είχα γράψει οτι ναι ειναι πολυ καλή συσκευη αλλαααααα λαγκαρει. Και δεν θα σταματήσει ποτέ οσο και καλή συσκευή ακόμα και με 500 πυρήνες. Πάλι θα λαγκαρει γιατί έτσι ειναι το Android και κάποιος με έχει παρει απο τα μούτρα. Edited by mean
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είχε κανένας ποτέ πρόβλημα με το power button του note; Διαπίστωσα ότι άρχισε να κολλάει συνέχεια, κάνει κι ένα εκνευριστικό θόρυβο. Νομίζω ότι είναι ελαττωματικό. Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με note αγορασμενο απο Ελλαδα και με "μαμα" ρομ, να μου πει ποιο "baseband version" & "kernel version" εχει;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Με την φωτογραφικη πως τα πατε; Εμενα μου βγαζει μια πρασινηλα στις φωτογραφιες και καπως σαν κουκιδες, γενικα δεν ειναι πολυ καθαρες. Ειδα και τον οδηγο στην "Βιβλο" αλλα δεν βρηκα καμια ιδιαιτερη ρυθμιση για να μου φτιαξει την ποιοτητα των φωτογραφιων. Μονο οταν τραβαω HDR βγαινουν πιο καλες αλλα και παλι μολις τις ζουμαρω λιγο φαινονται σαν κουκουδιαστες. Το GS2 τραβουσε τελειες φωτο. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην Κωστα, μιλαω για το scrolling και μονο.

Φωτογραφιες εχω πανω κατω 5500. Ναι, ειναι πολλες το ξερω. Ταξινομημενες σε περιπου 50-60 αλμπουμ.

Στις φωτο το ηθελα πιο smooth στο σκρολ και στην εναλλαγη των φωτο. Οζι οτι δεν ειναι καλο, απλα το htc ηταν πιο δουλεμενο στο σημειο αυτο.

 

Στις επαφες (εχω περιπου 700) ειναι μια χαρα.

Στο αρχειο καταγραφης επισης.

Το σκρολιγκ χαλαει λιγο στην καρτελα "αγαπημενα" παραδοξως.

 

Ενταξει ειναι προφανες οτι ολα αυτα ειναι θεμα sw. Το hw μπορει, εννοειται, γι αυτο και η συμπεριφορα αλλαζει απο εφαρμογη σε εφαρμογη.

Γιάννη με όλο το θάρρος μια και είμαστε καιρό εδώ :

Ψάχνεις ψήλους στα άχυρα:lol:

Καλύτερο τηλέφωνο σε συνολική απόδοση και προσφορά σε οσα κάνει δεν θα βρεις.

Ξέρεις οτι θα μπορουσα να εχω πάρει το iphone 5 με τα 600 που εδωσα συν τα 200 για το LUMIA που πήρα σαν συνοδευτικό.

 

Το βιντεάκι ειναι εδω

αλλά περιμενετε να ανέβει γιατι το ιντερνετ ειναι χάλια και το sky drive παραμυθι αφού κανει πως το ανεβάζει αλλά δεν βλεπω τιποτα οποτε το περασα στο mac μεσω καλωδιου γιατι στα wp δεν υπάρχουν πολλές λύσεις για μεταφορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είχε κανένας ποτέ πρόβλημα με το power button του note; Διαπίστωσα ότι άρχισε να κολλάει συνέχεια, κάνει κι ένα εκνευριστικό θόρυβο. Νομίζω ότι είναι ελαττωματικό. Τι λέτε;

 

Είναι πιθανό. Και στα νεξους υπήρχε αυτό το θέμα με το power button που χαλούσε με τον καιρό, εξού και διάφορες εφαρμογές να κλείνουν την οθόνη μέσω ενός εικονιδίου. Το δικό σου επειδή είναι καινούριο ίσως να είναι ελαττωματικό από την αρχή κι όχι λόγω συχνής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη με όλο το θάρρος μια και είμαστε καιρό εδώ :

Ψάχνεις ψήλους στα άχυρα:lol:

Καλύτερο τηλέφωνο σε συνολική απόδοση και προσφορά σε οσα κάνει δεν θα βρεις.

Ξέρεις οτι θα μπορουσα να εχω πάρει το iphone 5 με τα 600 που εδωσα συν τα 200 για το LUMIA που πήρα σαν συνοδευτικό.

 

Το βιντεάκι ειναι εδω

αλλά περιμενετε να ανέβει γιατι το ιντερνετ ειναι χάλια και το sky drive παραμυθι αφού κανει πως το ανεβάζει αλλά δεν βλεπω τιποτα οποτε το περασα στο mac μεσω καλωδιου γιατι στα wp δεν υπάρχουν πολλές λύσεις για μεταφορά.

 

Κωστα, οπως το πες. Ψηλους στα αχυρα!

Το κινητο πραγματικα ειναι απολαυστικο και εντυπωσιακα δυνατο.

Οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη.

:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό. Και στα νεξους υπήρχε αυτό το θέμα με το power button που χαλούσε με τον καιρό, εξού και διάφορες εφαρμογές να κλείνουν την οθόνη μέσω ενός εικονιδίου. Το δικό σου επειδή είναι καινούριο ίσως να είναι ελαττωματικό από την αρχή κι όχι λόγω συχνής χρήσης.

 

Παιδιά μιλάμε το πήρα Παρασκευή πρωί, άντε να δούλεψε δυο μέρες :lol: Τι παίζει τώρα, τους το πάω πίσω ή πάει για επισκευή στην Smartec;

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με note αγορασμενο απο Ελλαδα και με "μαμα" ρομ, να μου πει ποιο "baseband version" & "kernel version" εχει;

 

Έκδοση βασικού φάσματος:

N7100XXALJ2

 

Έκδοση Kernel:

3.0.31-310959

se.infra@SEP-96#1

SMP PREEMPT Wed Oct 10 21:08:07 KST 2012

 

Αριθμός κατασκευής:

JRO03C.N7100XXALJ3

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το γεγονός ότι μπορώ επιτέλους να κάνω ένα Google search και ν' ανοίξω 10-15 background tabs στον chrome χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του κινητού νομίζω ότι λέει πολλά. Τώρα καταλαβαίνω γιατί πολλοί έλεγαν ότι δεν ανοίγουν τον υπολογιστή τους τόσο πολύ πια.

 

Παιδιά μιλάμε το πήρα Παρασκευή πρωί, άντε να δούλεψε δυο μέρες :lol: Τι παίζει τώρα, τους το πάω πίσω ή πάει για επισκευή στην Smartec;

 

Το πας πίσω και ζητάς καινούριο εφόσον έχει πρόβλημα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... η απόδειξη αγοράς του Πλαισίου λέει 7 ημερολογιακές ημέρες αντικατάσταση DOA. Αυτό δεν σημαίνει ότι το κινητό πρέπει να έχει ψοφήσει για να στο αλλάξουν; Για μια τέτοια βλάβη δεν θα σου λένε θα το στείλουμε για επισκευή;
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις εφτά μέρες του DOA πρέπει να στο αντικαταστήσουν όποια βλάβη και να έχει. Αν περάσουν οι εφτά μέρες τότε θα το στείλουν για επισκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... η απόδειξη αγοράς του Πλαισίου λέει 7 ημερολογιακές ημέρες αντικατάσταση DOA. Αυτό δεν σημαίνει ότι το κινητό πρέπει να έχει ψοφήσει για να στο αλλάξουν; Για μια τέτοια βλάβη δεν θα σου λένε θα το στείλουμε για επισκευή;

 

Όχι βέβαια. Ότι πρόβλημα κι αν έχει στο αλλάζουν αμέσως. Για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα έχουν αλλαχθεί κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο κι ο Θεός βοηθός. Δυο προβλήματα μέσα σε δυο ημέρες είναι πολλά. Το δεύτερο είναι ότι το πενάκι δεν "ακούσει" στην κάτω δεξιά γωνία και γενικά παρατήρησα ότι δεν τα πάει καλά με την κάτω πλευρά της οθόνης. Πρέπει να πήρα Friday phone... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και δεν βρίσκω τον τρόπο να αλλάξω τα εικονίδια κάτω στην οθόνη που εμφανίζονται πριν να το ξεκλειδώσω, γνωρίζεται πως τα αλλάζω?
Link to comment
Share on other sites

Το DOA το καθοριζει το καθε καταστημα ή η εταιρια κατασκευης; Εγω που το πηρα απο note μολις πληρωσα μαζι με την αποδειξη ο υπαλληλος μου τυπωσε και μια σελιδα που εγραφε τα DOA που δινει η καθε εταιρια. Η samsung ειχε λοιπον 14 ημερες DOA και οχι 7. Οποτε μαθε τι γινεται μηπως και μπορεις να το αλλαξεις!
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και δεν βρίσκω τον τρόπο να αλλάξω τα εικονίδια κάτω στην οθόνη που εμφανίζονται πριν να το ξεκλειδώσω, γνωρίζεται πως τα αλλάζω?

 

Ρυθμίσεις> Κλείδωμα οθόνης> Επιλογές οθόνης κλειδώματος και πατάς πάνω στο "Συντομεύσεις" (όχι στο πράσινο κουμπάκι).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο κι ο Θεός βοηθός. Δυο προβλήματα μέσα σε δυο ημέρες είναι πολλά. Το δεύτερο είναι ότι το πενάκι δεν "ακούσει" στην κάτω δεξιά γωνία και γενικά παρατήρησα ότι δεν τα πάει καλά με την κάτω πλευρά της οθόνης. Πρέπει να πήρα Friday phone... :lol:

 

Εφόσον ειναι μέχρι 7 μέρες στο αλλάζουν ακόμα και αν έπαψες να το γουστάρεις :)

Για το πενάκι κοίτα μόνο μην έχεις καμία θήκη με μαγνήτη όπως συνέβη σε κάποιον άλλο.

Το home button είναι από τα πιο ποιοτικά που έχω δει σε συσκευή τόσα χρόνια. Έπεσες σε προβληματική συσκευή. Να ζητήσεις αλλαγή θέλουν δεν θέλουν. Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...