Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mαλλον παιδια ειναι προβληματα των προγραματων τα οποια ειναι πολυ βαρια και στον ανταγωνισμο με τις αναβαθμισεις τιλτάρουν σε τοσο πυκνο αστικο ιστο οπως της αθηνας. Ισως ναλαμβανουν υποψη οι προγραματιστες πιο ηπια δομηση που ισως ειναι σε διαφορες ευρωπαικες πολεις. Εγω που οπως ανεφερα παραπανω χρησιμοποιω ναυτικους χαρτες καθημερινα δεν μου χει κανει το gps ουτε ενα σκαλωμα ποτε. Δεν μπορει να τιλταρανε ολα τα νοτελια ταυτοχρονα κατα 99% ειναι θεμα προγραματων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα παρακαλεσω η συζητηση που αφορα GPS και Πλοήγηση να συνεχιστει στο σωστο θεμα

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο νεοφερμενο g2 μια ωραία μαγκιά να ξυπνάει με διπλό ταπ στην οθόνη. Υπάρχει και τέτοιο σε app για το κινητό μας;
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο νεοφερμενο g2 μια ωραία μαγκιά να ξυπνάει με διπλό ταπ στην οθόνη. Υπάρχει και τέτοιο σε app για το κινητό μας;

 

Σε note δε ξέρω φίλε και δε το εχω ψάξει μιας και έχει το κεντρικό hard button που κάνει 1 χαρά αυτή τη δουλειά.

Το one το είχα αποριψει και για αυτό το λόγο.

Τα μόνα Android που το έκανα αυτό ήταν τα galaxy nexus k LG nexus4 και αυτά με root το 1ο και με άλλο kernel το 2ο.

Σου πρόσφεραν ακόμα και swype απο σβηστεί συσκευή να πας στη lock screen.

Για μένα έτσι πρέπει να είναι οι οθόνες αφής, πρακτικές και να κάνεις τη δουλειά σου μόνο απο αυτές αφού πλέον η τεχνολογία το επιτρέπει :)

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω η συζητηση που αφορα GPS και Πλοήγηση να συνεχιστει στο σωστο θεμα

 

Φίλε Μιχάλη καλησπέρα. Το γνωρίζω αυτό το thread και το παρακολουθώ αλλά εμένα ο προβληματισμός μου δεν έχει να κάνει με το αν πρέπει να πάρω το χ ή το ψ software για το κινητό μου ή ποιο πρόγραμμα έχει τους πιο ενημερωμένους χάρτες. Εμένα το πρόβλημα μου μπορεί να είναι και hardware, οπότε καταλαβαίνεις ότι αν το ποστάρω στο thread που μου προτείνεις μπορεί να μου απαντήσει ο κάτοχος ενός note 1 ή ενός xperia ή ενός HTC κοκ και να μην με βοηθήσει. Εμένα με ενδιαφέρει να δω αν άλλοι κάτοχοι του note 2 (τους οποίους επί το πλείστον μπορώ να τους βρω εδώ) έχουν αυτό το πρόβλημα ή αν συμβαίνει μόνο σε μένα και πιθανόν να πρέπει να πάει smartec για να μου το επισκευάσουν. Αν παρόλα αυτά θεωρείς πώς είμαι τόσο εκτός thread τότε ΟΚ, τι να πω...

Καλό σου βράδυ. :)

Edited by agelos_22
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζετε κανα καλο και απλο downloader you tube δοκιμασμενο για να γραψω 2 κλιπακια..γιατι με 3g τα mb στο you tube φευγουν για πλακα..ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζετε κανα καλο και απλο downloader you tube δοκιμασμενο για να γραψω 2 κλιπακια..γιατι με 3g τα mb στο you tube φευγουν για πλακα..ευχαριστω..

 

YouTube Mate υπάρχει ειδικό κομμάτι για τις εφαρμογές εδώ http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350642

Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Σε note δε ξέρω φίλε και δε το εχω ψάξει μιας και έχει το κεντρικό hard button που κάνει 1 χαρά αυτή τη δουλειά.

 

Σωστό και αυτό και πιο αξιόπιστο.:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα μια ανομοιομορφια στο πανελ....στα ανοιχτά χρώματα φαίνεται πιο έντονα κατι σαν πιο σκούρες γραμμες.Μοιάζει με banding...και δυστυχώς είναι,μόλις έκανα το τεστ...Αρα πάμε πάλι για αλλαγή οθόνης.. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου ένα χρόνο χρήσης, μόλις απέκτησα μια μικρή γρατσουνίτσα στην οθόνη (χάρη στο τιμημένο καλώδιο usb/φόρτισης, που προφανώς θα κόστιζε υπερβολικά αν ήταν λίγο μεγαλύτερο από 30εκ.) Επειδή πέφτει συνέχεια εκεί το μάτι μου και μου σπάει τα νεύρα, γνωρίζει κανείς πόσο πάει η αντικατάσταση; Και κυρίως αν η αντικατάσταση γίνεται από ίδιας ποιότητας gorilla glass? (μην το αντικαταστήσω και μετά γρατσουνιέται με το παραμικρό).
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο μενα.

εχω λιγες μερες το κινητο και δεν μπορω να καταλαβω τι φταει στο προβλημα μου.

οταν βλεπω βιντεο στο youtube η ποιοτητα ειναι πολυ χαλια...τι φταει??

πρεπει να κανω καποιες ρυθμησεις????περιμενω την βοηθεια σας...

ευχαριστω....κωστας Λαρισα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου ένα χρόνο χρήσης, μόλις απέκτησα μια μικρή γρατσουνίτσα στην οθόνη (χάρη στο τιμημένο καλώδιο usb/φόρτισης, που προφανώς θα κόστιζε υπερβολικά αν ήταν λίγο μεγαλύτερο από 30εκ.) Επειδή πέφτει συνέχεια εκεί το μάτι μου και μου σπάει τα νεύρα, γνωρίζει κανείς πόσο πάει η αντικατάσταση; Και κυρίως αν η αντικατάσταση γίνεται από ίδιας ποιότητας gorilla glass? (μην το αντικαταστήσω και μετά γρατσουνιέται με το παραμικρό).

 

160€ στην σμαρτεκ αν δεν κανω λαθος..

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχθές μου έβγαλε ειδοποίηση για ενημέρωση λογισμικού. Το κινητό φοράει γερμανική rom και πριν μια εβδομάδα που το πήρα του πέρασα το τελευταίο firmware μέσω odin. Την κάνω κανονικά και αν ναι ποια χώρα βάζω όταν με ρωτάει Ελλάδα ή Γερμανία;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις τη λειτουργία του πλαϊνού πλήκτρου (on/off) της συσκευής;

το έχω χωρίς θήκη τον τελευταίο καιρό και όταν το κρατάω πολλές φορές κάνει restart η συσκευή επειδή πατιέται παρατεταμένα το συγκεκριμένο πλήκτρο, πράγμα το οποίο είναι πολύ εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις τη λειτουργία του πλαϊνού πλήκτρου (on/off) της συσκευής;

το έχω χωρίς θήκη τον τελευταίο καιρό και όταν το κρατάω πολλές φορές κάνει restart η συσκευή επειδή πατιέται παρατεταμένα το συγκεκριμένο πλήκτρο, πράγμα το οποίο είναι πολύ εκνευριστικό.

 

Με ρουτ ισως αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Ρωτα στους διπλα για σιγουρια.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο μενα.

εχω λιγες μερες το κινητο και δεν μπορω να καταλαβω τι φταει στο προβλημα μου.

οταν βλεπω βιντεο στο youtube η ποιοτητα ειναι πολυ χαλια...τι φταει??

πρεπει να κανω καποιες ρυθμησεις????περιμενω την βοηθεια σας...

ευχαριστω....κωστας Λαρισα.

 

Η σύνδεσή σου φταίει. Το YouTube ρίχνει την ποιότητα όταν δεν έχει καλή σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα μικροπροβληματακι....

 

ερχεται ενα μαιλ (gmail) και στο κινητο και στο pc...κανω διαγραφη απο το pc αλλα αργει πολυ για να σβηστει και απο το κινητο....θυμαμαι παλια εσβηνε με τη μια ακαριαια....

 

αν ανοιγοκλεισω το διακοπτη του συγχρονισμου τοτε διαγραφεται αμεσως...φταιει η συσκευη η κατι αλλο που δε παει το μυαλο μου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Σήμερα χρησιμοποίησα το navigon για να κάνω μια διαδρομή. Παρατήρησα λοιπόν το εξής πρόβλημα και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο καλύτερα γίνεται. Το gps λειτουργούσε σαν να έχανε στιγμιαία (απλά με μεγάλη συχνότητα) το σήμα, με αποτέλεσμα το βελάκι (που αντιπροσωπεύει το αυτοκίνητο) να κολλάει - ξεκολλάει πολύ συχνά. Είχε μεν συνεχόμενη ροή στην κίνηση του, αλλά με την συμπεριφορά αυτή εγώ έχανα τα στενά στα οποία έπρεπε να στρίψω. Δηλαδή έβλεπα στην οθόνη για παράδειγμα, ότι σε κάποιο σημείο έπρεπε να στρίψω. Την επόμενη στιγμή το βελάκι ξεκολλούσε και είχα ήδη περάσει το στενό αυτό, με αποτέλεσμα το navigon να αναγκάζεται να κάνει επαναπροσδιορισμό της διαδρομής. Ακόμα και στα στενά που έμπαινα, παρατηρούσα ότι σταματούσα το αμάξι (λόγω STOP), και το gps έδειχνε ότι ήμουν στην μέση του στενού. Δηλαδή το αμάξι μου ήταν σταματημένο και το βελάκι προχωρούσε. Ή μπορεί να έπαιρνα την στροφή και το βελάκι να ήταν στον προηγούμενο στενό από τον οποίο είχα στρίψει. Βέβαια στην συνέχεια μπορεί να λειτουργούσε κανονικά.

Την ίδια συμπεριφορά μου έκανε και με το sygic. Έκανα ένα format αλλά και μετά είχε την ίδια συμπεριφορά.

Με το στίγμα δεν είχα ποτέ πρόβλημα, να πω δηλαδή ότι αργεί να κλειδώσει τους δορυφόρους.

Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητός. Γενικά ανησυχώ μην έχει θέμα ο δέκτης του gps μου.

Καμία ιδέα - πρόταση?

 

Μετά από καιρό και ένα format στο κινητό, το Sygic πλέον ανταποκρίνεται κανονικότατα χωρίς να κολλάει και το στίγμα που παίρνει από το gps του κινητού είναι ακριβέστατο. Με λίγα λόγια, η λειτουργία του γενικότερα είναι αυτή που είχα συνηθίσει από τα προηγούμενα κινητά στα οποία είχε εγκατασταθεί. Το θέμα είναι ότι η αλλαγή έγινε ξαφνικά από την μία μέρα στην άλλη. Δεν πείραξα απολύτως τίποτα και αυτό είναι που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση.

Από την άλλη, το Navigon συνεχίζει να παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά που είχε και πριν (την ίδια που είχε το Sygic πριν φτιάξει δια μαγείας).

Περίεργα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα μικροπροβληματακι....

 

ερχεται ενα μαιλ (gmail) και στο κινητο και στο pc...κανω διαγραφη απο το pc αλλα αργει πολυ για να σβηστει και απο το κινητο....θυμαμαι παλια εσβηνε με τη μια ακαριαια....

 

αν ανοιγοκλεισω το διακοπτη του συγχρονισμου τοτε διαγραφεται αμεσως...φταιει η συσκευη η κατι αλλο που δε παει το μυαλο μου?

 

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις του email μήπως το έχεις να συγχρονίζει κάθε 15'? Αν ναι, βάλτο κάθε 5' που είναι και ο μικρότερος χρόνος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματά που αφορούσαν την μπαταρία μεταφερθήκαν στο σωστο θέμα ,παρακαλώ πολύ η συζήτηση να συνεχιστεί εκεί .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Είχα ξαναρωτήσει στο παρελθόν αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

Ανάλογα με την ισχύ/ποιότητα του σήματος του παρόχου μου (Vodafone) συνδέομαι στο internet με διάφορες ταχύτητες (G, E, 3G, H, H+). Όταν είμαι με G, E, 3G μπορώ να σερφάρω κανονικά (από πολύ αργά μέχρι πιο γρήγορα ανάλογα με τη σύνδεση). Όλα OK μέχρι εδώ. Όταν όμως είμαι με H και προσπαθήσω να σερφάρω, η συσκευή καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα και στη συνέχεια συνδέεται με H+ και είναι ταχύτατη. Αυτό που με ανησυχεί είναι αυτή η καθυστέρηση πριν περάσει σε H+. Συμπεριφέρεται σαν να μην μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με σκέτο H και περιμένει να περάσει σε H+. Υποπτεύομαι πως αυτό είναι φυσιολογικό και μάλλον γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας (όταν δεν υπάρχει κίνηση δεδομένων πέφτει σε H για να μειώσει την κατανάλωση και μόλις υπάρξει η ανάγκη μεταφοράς δεδομένων τότε γυρίζει στο πιο ενεργοβόρο, αλλά και πιο γρήγορο, H+). Γενικά δεν έχω καταφέρει ποτέ να σερφάρω στο internet με τη συσκευή μου να είναι με σκέτο H. Στην ηρεμία μπορεί να είναι σκέτο H, αλλά κάθε φορά που ξεκινάω να σερφάρω γυρίζει σε H+. Σαν να μην μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με σκέτο H...

 

Όποιος μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι περιγράφω παραπάνω ας μου απαντήσει για το αν και στη δική του συσκευή συμβαίνει ή όχι αυτό που περιγράφω. Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να το πάω να το κοιτάξουν μήπως έχει κάποιο θέμα το h/w. Θα ήθελα τις απαντήσεις ειδικά όσων έχουν Vodafone (ίσως η συμπεριφορά έχει να κάνει με το δίκτυο).

 

Ευχαριστώ για την όποια πληροφορία/βοήθεια.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Είχα ξαναρωτήσει στο παρελθόν αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

Ανάλογα με την ισχύ/ποιότητα του σήματος του παρόχου μου (Vodafone) συνδέομαι στο internet με διάφορες ταχύτητες (G, E, 3G, H, H+). Όταν είμαι με G, E, 3G μπορώ να σερφάρω κανονικά (από πολύ αργά μέχρι πιο γρήγορα ανάλογα με τη σύνδεση). Όλα OK μέχρι εδώ. Όταν όμως είμαι με H και προσπαθήσω να σερφάρω, η συσκευή καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα και στη συνέχεια συνδέεται με H+ και είναι ταχύτατη. Αυτό που με ανησυχεί είναι αυτή η καθυστέρηση πριν περάσει σε H+. Συμπεριφέρεται σαν να μην μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με σκέτο H και περιμένει να περάσει σε H+. Υποπτεύομαι πως αυτό είναι φυσιολογικό και μάλλον γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας (όταν δεν υπάρχει κίνηση δεδομένων πέφτει σε H για να μειώσει την κατανάλωση και μόλις υπάρξει η ανάγκη μεταφοράς δεδομένων τότε γυρίζει στο πιο ενεργοβόρο, αλλά και πιο γρήγορο, H+). Γενικά δεν έχω καταφέρει ποτέ να σερφάρω στο internet με τη συσκευή μου να είναι με σκέτο H. Στην ηρεμία μπορεί να είναι σκέτο H, αλλά κάθε φορά που ξεκινάω να σερφάρω γυρίζει σε H+. Σαν να μην μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με σκέτο H...

 

Όποιος μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι περιγράφω παραπάνω ας μου απαντήσει για το αν και στη δική του συσκευή συμβαίνει ή όχι αυτό που περιγράφω. Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να το πάω να το κοιτάξουν μήπως έχει κάποιο θέμα το h/w. Θα ήθελα τις απαντήσεις ειδικά όσων έχουν Vodafone (ίσως η συμπεριφορά έχει να κάνει με το δίκτυο).

 

Ευχαριστώ για την όποια πληροφορία/βοήθεια.

 

Κώστα καλησπέρα. Μόλις τώρα τσέκαρα αυτό που περιγράφεις και έχω σύνδεση Vodafone. Το ίδιο ακριβώς κάνει και σε μένα, δηλαδή όταν σερφάρω είναι στο H+. Αν το αφήσω το κινητό σε αδράνεια κατεβαίνει μετά από 4-5 δευτερόλεπτα σε 3G και σχεδόν αμέσως γυρίζει σε H. Δηλαδή σε 3G δεν κάθεται ούτε 1 δευτερόλεπτο για να σου δώσω να καταλάβεις. Μόλις κάνω κάποια κίνηση η οποία χρειάζεται ανταλλαγή δεδομένων, κατευθείαν γυρίζει σε H+. Οπότε μην ανησυχείς γιατί το κάνει και σε μένα. Εκτός αν έχουμε και οι 2 πρόβλημα :p

Πάντως αν δεν το ανέφερες ούτε που θα το είχα προσέξει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Vodafone έχω και μου συμπεριφερεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο στο σερφαρισμα και έχω καταλήξει και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα περί κατάστασης αναμονής στο H πριν γυρίσει σε H+. Το ερώτημα είναι, αν είναι θέμα Vodafone η συσκευής...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλως σας βρήκα και στο θεμα αυτό.

Τελικά έκανα την υπέρβαση και χθες πήρα την κινηταρα για την οποία μιλάμε εδώ.

Καλά μου φαίνεται απίστευτο.

Η οθόνη τέλεια, απορώ πως ήμουν σε 4 ιντσες.

Το μεγεθος δεν φαινεται τελικά να με προβληματιζει ιδιαίτερα. Φαίνεται να χωραει παντού, τωρα στην ομιλία θα δουμε. Αλλωστε έχω κι ένα bluetooth.

 

Nα αρχισω τις ερωτήσεις λοιπόν:

1. Αν θυμάμαι καλά για να παίξει βιντεο στο ιντερνετ κατεβάζουμε κάποιο πρόγραμμα. Μου του θυμιζετε please. Μαλλον τον chrome θα χρησιμοποιώ.

2. Χωρίς να έχω περάσει κατι ιδιαίτερο (πέραν του antivirus της avg, viber κλπ) έχω ελευθερο χωρο στη ram 600mb. Μου φαίνονται λιγα ή είναι φυσιολογικό;

Βέβαια βλέπω ενα σωρο εφαρμογες στο παρασκήνιο. Τις κλείνω με ή δε θα δω διαφορα; Για την μπαταρια παίζει ρόλο αυτό; Οταν άνοιξα το τηλέφωνο ήταν στο 40 % και με πολύ σκάλισμα αντεξε στις 6 ωρες περίπου και τωρα φορτίζει.

3. Στο s-note πως ενεργοποιω το σκιτσο ιδεας;(Παρεμπιπτόντως το πενάκι απίστευτο).

4.Το gps του ειναι με χρεωση;

5. Αξίζει να ενεργποποιήσω τις υπηρεσιες εντοπισμού θέσης για τον εντοπισμο κινητου μεσω του samsung apps ή καταναλώνει πολύ μπαταρία και δεδομένα

 

Aυτα για αρχη και ευχαριστω.

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα Vodafone, και σε στο δικό μου που έχω Cosmote συμπεριφέρεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για προβληματική συσκευή.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...