Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς 3 βίντεο που τράβηξα σήμερα καταγράφηκαν χωρίς ήχο...

Μόλις το αντιλήφθηκα, έψαξα τις ρυθμίσεις μήπως υπάρχει κάτι σε mute, δε βρήκα τίποτα, τράβηξα πολλά βίντεο ακόμα δοκιμαστικά χωρίς αποτέλεσμα... εννοείται πως το ξεκοκκάλισα ψάχνοντας... δε βρήκα τίποτα...

Μόλις έκανα επανεκκίνηση έφτιαξε...

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο ;

μου την έσπασε πολύ γιατί πήγαν στράφι 3 μισάωρα απίστευτα βίντεο με τις ανηψιές μου...

Πρώτη σημαντική απογοήτευση από το Note 2 για μένα...

Δεν μου έχει συμβεί (ακόμα) κάτι τέτοιο με το Note II, αλλά μου θύμισες μια περίπτωση που μου είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο με ένα HTC HD2 που είχα κάποτε. Τότε είχα ήχο αλλά η εικόνα ήταν παραμορφωμένη. Ήταν πολύ σημαντικό video και το γεγονός αυτό ήταν μεταξύ άλλων αυτό που με έσπρωξε στο iPhone 4. Φυσικά με το iPhone δεν είχα ποτέ κανένα τέτοιο πρόβλημα.

 

Μήπως έχεις custom ROM;

 

Ελπίζω να είναι μεμονωμένο γεγονός και να μην συμβαίνει συχνά γιατί αλλιώς χάνει το νόημά της η συσκευή. Κάτι τέτοιες κρίσιμες λειτουργίες (καταγραφή ήχου, εικόνας, video) πρέπει να είναι ελεγμένες εξονυχιστικά και να μην έχουν bugs γιατί οι πολύτιμες στιγμές δεν ξανάρχονται δυστυχώς...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς 3 βίντεο που τράβηξα σήμερα καταγράφηκαν χωρίς ήχο...

Μόλις το αντιλήφθηκα, έψαξα τις ρυθμίσεις μήπως υπάρχει κάτι σε mute, δε βρήκα τίποτα, τράβηξα πολλά βίντεο ακόμα δοκιμαστικά χωρίς αποτέλεσμα... εννοείται πως το ξεκοκκάλισα ψάχνοντας... δε βρήκα τίποτα...

Μόλις έκανα επανεκκίνηση έφτιαξε...

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο ;

μου την έσπασε πολύ γιατί πήγαν στράφι 3 μισάωρα απίστευτα βίντεο με τις ανηψιές μου...

Πρώτη σημαντική απογοήτευση από το Note 2 για μένα...

 

Το λιγότερο τραγικό... Δεν πιστεύω ότι φταίει το κινητό όσο το λειτουργικό και εγώ έφαγα μεγάλο κρασάρισμα και τα έχω πάρει απλά το διορθώνω σιγά σιγά και μου έχει φάει χρόνο...

 

edit: Μήπως έχεις καμιά εφαρμογή που κάνει χρήση του μικρόφωνου και δεν επέτρεψε στην κάμερα να ηχογραφήσει;

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο τραγικό... Δεν πιστεύω ότι φταίει το κινητό όσο το λειτουργικό και εγώ έφαγα μεγάλο κρασάρισμα και τα έχω πάρει απλά το διορθώνω σιγά σιγά και μου έχει φάει χρόνο...

Γιώργο είδα το post σου στο άλλο thread. Αν θέλεις τη γνώμη μου βάλε την τελευταία *official* 4.1.2 ROM και ξαναστήστο απ' την αρχή. Δεν νομίζω να φταίει το Android σαν OS, αλλά εμείς που πάμε και του πετάμε τα μάτια έξω με τις custom ROMs/kernels... IMHO.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρουταρισμένη 4.1.2 official Rom...

 

εφαρμογή που να δεσμεύει το μικρόφωνο (ή μάλλον τα μικρόφωνα, γιατί έχει 2) δεν έχω...

ή τουλάχιστον δε μου ρχεται κάποια στο μυαλό που να σχετίζεται άμεσα...

 

ακόμη το σκέφτομαι και ψάχνω τι να φταίει...

 

ειλικρινά ξενέρωσα άσχημα...

Edited by spyrospatras

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο είδα το post σου στο άλλο thread. Αν θέλεις τη γνώμη μου βάλε την τελευταία *official* 4.1.2 ROM και ξαναστήστο απ' την αρχή. Δεν νομίζω να φταίει το Android σαν OS, αλλά εμείς που πάμε και του πετάμε τα μάτια έξω με τις custom ROMs/kernels... IMHO.

 

Φίλε μου εν μέρη δεν διαφωνώ αλλά όταν δεις πως είναι η οθόνη του Note 2 με 240 dpi τότε δύσκολα γυρνάς στην επίσημη, άλλη ποιότητα. Να μην σχολιάσω ότι έχω και photosphere που έχει μόνο το nexus. Αν μου τύχει ξανά θα το αλλάξω αλλά η επιστροφή θα με ξενερώσει πολύ.

 

Για το βίντεο έχω και εγώ ανήψια και ξέρω πως θα ένιωθα αν έχανα βίντεο. Σε κάθε περίπτωση και εφαρμογή να έφταιγε πάλι είναι θέμα του λειτουργικού και ο έλεγχος του τι κάνει κάθε εφαρμογή. Αυτό που θα με ανησυχούσε είναι πως ξέρω ότι δεν θα συμβεί ξανά όταν γράφω άλλο βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 3 βίντεο που τράβηξα σήμερα καταγράφηκαν χωρίς ήχο...

Μόλις το αντιλήφθηκα, έψαξα τις ρυθμίσεις μήπως υπάρχει κάτι σε mute, δε βρήκα τίποτα, τράβηξα πολλά βίντεο ακόμα δοκιμαστικά χωρίς αποτέλεσμα... εννοείται πως το ξεκοκκάλισα ψάχνοντας... δε βρήκα τίποτα...

Μόλις έκανα επανεκκίνηση έφτιαξε...

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον κάτι αντίστοιχο ;

μου την έσπασε πολύ γιατί πήγαν στράφι 3 μισάωρα απίστευτα βίντεο με τις ανηψιές μου...

Πρώτη σημαντική απογοήτευση από το Note 2 για μένα...

 

Πολυ δυσάρεστο πραγματικά.

 

Πέρα από το ρουτ και άλλες Καστομιες που ενδεχομένως έχεις, τραβούσες με την μαμά εφαρμογή κάμερας ή με κάποια άλλη? Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες και επειδή ακόμη και στις πιο γνωστές είχα θέματα (σκαλωματα κλπ) τελικά τις πέταξα όλες και κράτησα την μαμά ακριβώς γιατί δεν θα ήθελα τα οποία προβλήματα.

 

Επίσης, μήπως είχες βάλει από τις ρυθμίσεις την εγγραφή σε γρήγορη ταχύτητα? Σε αυτή την περίπτωση όντως δεν γράφει ήχο? Βέβαια σου βγάζει ένδειξη στην οθόνη όταν το έχεις ενεργό.

Edited by sleon

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσάρεστο πραγματικά.

 

Πέρα από το ρουτ και άλλες Καστομιες που ενδεχομένως έχεις, τραβούσες με την μαμά εφαρμογή κάμερας ή με κάποια άλλη? Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες και επειδή ακόμη και στις πιο γνωστές είχα θέματα (σκαλωματα κλπ) τελικά τις πέταξα όλες και κράτησα την μαμά ακριβώς γιατί δεν θα ήθελα τα οποία προβλήματα.

 

Επίσης, μήπως είχες βάλει από τις ρυθμίσεις την εγγραφή σε γρήγορη ταχύτητα? Σε αυτή την περίπτωση όντως δεν γράφει ήχο? Βέβαια σου βγάζει ένδειξη στην οθόνη όταν το έχεις ενεργό.

 

Εκτός από root την Rom την έχω πεντακάθαρη... Ούτε mod ούτε τίποτα... καμία custoμιά... απλώς έχω αφαιρέσει βασική σαβούρα (gmail, flipboard, yahoo, κλπ)...

 

Βίντεο τραβάω κι εγώ με τη μαμα εφαρμογή για τους ίδιους λόγους... Και φυσικά δεν είχα την γρήγορη ταχύτητα ενεργοποιημένη...

 

απλώς σκάλωσε, επειδή έτσι γούσταρε και το αποτέλεσμα ήταν να έχω 3 μισάωρα βίντεο βωβού κινηματογράφου με τα ανήψια μου...

 

το απόλυτο ξενέρωμα... οπωσδήποτε ήταν στιγμές που δεν ξανάρχονται...

 

Πρέπει οπωσδήποτε να βρω την αιτία ώστε να μην ξανασυμβεί...

 

το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι πως με επανεκκίνηση έφτιαξε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από root την Rom την έχω πεντακάθαρη... Ούτε mod ούτε τίποτα... καμία custoμιά... απλώς έχω αφαιρέσει βασική σαβούρα (gmail, flipboard, yahoo, κλπ)...

 

Βίντεο τραβάω κι εγώ με τη μαμα εφαρμογή για τους ίδιους λόγους... Και φυσικά δεν είχα την γρήγορη ταχύτητα ενεργοποιημένη...

 

απλώς σκάλωσε, επειδή έτσι γούσταρε και το αποτέλεσμα ήταν να έχω 3 μισάωρα βίντεο βωβού κινηματογράφου με τα ανήψια μου...

 

το απόλυτο ξενέρωμα... οπωσδήποτε ήταν στιγμές που δεν ξανάρχονται...

 

Πρέπει οπωσδήποτε να βρω την αιτία ώστε να μην ξανασυμβεί...

 

το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι πως με επανεκκίνηση έφτιαξε...

Μάλλον δεν θα δουλέψει, αλλά δοκίμασε να μεταφέρεις τα βωβά βίντεο στο PC και να τα παίξεις με media players του PC μήπως είναι απλά corruption των αρχείων και ο ήχος είναι μέσα.

 

Δυστυχώς όμως το πιθανότερο είναι να σκάλωσε κάτι στον sound driver (ίσως κάποια άλλη εφαρμογή κρατούσε το μικρόφωνο δεσμευμένο). Μήπως έχεις κάποιον call recorder εγκατεστημένο; Μήπως σε πήραν τηλέφωνο όταν τραβούσες βίντεο; Ή μήπως έκανες πρόσφατα εγγραφή ήχου (σε notes ή στο app της ηχογράφησης);

 

Δίδαγμα: Πριν από κάθε συνάντηση με ανιψάκια κάνουμε ένα reboot για παν ενδεχόμενον!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Παιδιά έχουμε δυνατότητα στο Note 2 να κάνουμε φωνητική κλήση; Έστω με κάποια εφαρμογή;

Και αν ναι δουλεύει σωστά ή λέμε Νατάσα και καλεί τον Γιώργο;

Με ενδιαφέρει η φωνητική κλήση γιατί βοηθάει από το να βγάζεις συνέχεια το θηρίο από την τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Το cyberon voice που είχε προτείνει καποιο άλλο παιδί ... σε εμένα είναι απογοητευτικό σε αναγνώριση φωνής και χρονοβόρο έως ότου κάνει κλήση
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

Παιδιά έχουμε δυνατότητα στο Note 2 να κάνουμε φωνητική κλήση; Έστω με κάποια εφαρμογή;

Και αν ναι δουλεύει σωστά ή λέμε Νατάσα και καλεί τον Γιώργο;

Με ενδιαφέρει η φωνητική κλήση γιατί βοηθάει από το να βγάζεις συνέχεια το θηρίο από την τσέπη.

 

Σε εμένα το S Voice δουλεύει σχεδόν τέλεια, ακόμα και στα ελληνικά. Αρκεί βέβαια να δηλώσεις στα contacts στο πεδίο nickname το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες. Πχ εγώ έχω το Γιάννης ως Yiannis και το αναγνωρίζει κανονικότατα πάντα.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το S Voice δουλεύει σχεδόν τέλεια, ακόμα και στα ελληνικά. Αρκεί βέβαια να δηλώσεις στα contacts στο πεδίο nickname το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες. Πχ εγώ έχω το Γιάννης ως Yiannis και το αναγνωρίζει κανονικότατα πάντα.

Εμένα με τον τρόπο που λες όποτε θέλει δουλεύει. Πάντως είναι κρίμα να μην υπάρχει λύση αξιόπιστη στις φωνητικές εντολές ειδικά για να καλείς επαφές. Ας έβαζαν μια καλή εφαρμογή έστω με πληρωμή γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τον τρόπο που λες όποτε θέλει δουλεύει. Πάντως είναι κρίμα να μην υπάρχει λύση αξιόπιστη στις φωνητικές εντολές ειδικά για να καλείς επαφές. Ας έβαζαν μια καλή εφαρμογή έστω με πληρωμή γι αυτό.

 

Εγω πιστεύω ότι και οι Έλληνες έχουμε ψυχή. Δεν κεω πόσο δύσκολο είναι να το κάνουν να δουλεύει και με ελληνικά.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τον τρόπο που λες όποτε θέλει δουλεύει. Πάντως είναι κρίμα να μην υπάρχει λύση αξιόπιστη στις φωνητικές εντολές ειδικά για να καλείς επαφές. Ας έβαζαν μια καλή εφαρμογή έστω με πληρωμή γι αυτό.

 

Απο την cyberon υπάρχει επίσης το voice speed dial που είναι μια μεσοβεζικη λύση. Πρέπει πρώτα να ηχογραφήσεις εσύ την φράση για κάθε επαφή και μετά πατώντας το εικονιδιο της εφαρμογής λες κατευθείαν την φράση και καλεί. Είναι πολύ καλό και μπορείς να αντιστοιχίσεις και εφαρμογή να ανοίγει. Φυσικά απαιτεί κάποιο λίγο χρόνο για να εγγραψεις την φράση αλλά σιγά σιγά μπορείς να περάσεις τις απαραίτητες επαφές και με τον καιρό όλες όσες χρειάζεσαι. Το χρησιμοποιώ από το s2 και δουλεύει απροβληματιστα. Έχω δοκιμάσει και cyberon με Αριάδνη αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Τα ελληνικά είναι ακόμη δύσκολα για αναγνώριση.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως τηλεφωνα αυτης της κλασης τραβανε βιντεο

με σπασιματα με απαραδεκτη ροη εντελως κουραστικο, συμβαινει και στο δικο

μου 7100 αλλα και στο s3 που δοκιμασα , δεν συνεβαινε ομως στο motorola Razr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως τηλεφωνα αυτης της κλασης τραβανε βιντεο

με σπασιματα με απαραδεκτη ροη εντελως κουραστικο, συμβαινει και στο δικο

μου 7100 αλλα και στο s3 που δοκιμασα , δεν συνεβαινε ομως στο motorola Razr

 

Κανένα τέτοιο πρόβλημα στο δικό μου N7100. Το αντίθετο. Υποδειγματική κίνηση στα βίντεο.

 

Παιδια,στην καμερα εκτος απο την επιλογη <χαμηλος φωτισμος>,δεν υπαρχει επιλογη για νυχτερινες φωτο?

 

Στο shooting mode υπάρχει επιλογή για χαμηλό φωτισμό και στο scene mode (δες στα settings) υπάρχει η νυχτερινή λήψη.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γιατι εχω δοκιμασει τουλαχιστον σε τρια 7100 και σε ολα η κινηση του

βιντεο δεν ειναι ομαλη, και οι τρεις που ειχαν τα τηλεφωνα δεν το ειχαν καταλαβει

μεχρι που τους το εδειξα.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γιατι εχω δοκιμασει τουλαχιστον σε τρια 7100 και σε ολα η κινηση του

βιντεο δεν ειναι ομαλη, και οι τρεις που ειχαν τα τηλεφωνα δεν το ειχαν καταλαβει

μεχρι που τους το εδειξα.

 

Και σε μένα ομαλό είναι το βίντεο. Μια φορά μου έχει συμβεί να κολλήσει ελαφρά η αναπαραγωγή στο Νοτε αλλά το ίδιο βίντεο, έπαιξε μια χαρά στον υπολογιστή.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να τραβηξετε ενα αυτοκινητο που περναει μπροστα απο την καμερα

η κουνηστε την καμερα απο τα αριστερα προς τα δεξια και το αναποδο και να μου

πειτε αν βλεπετε ανωμαλια στην κινηση η οχι.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο shooting mode υπάρχει επιλογή για χαμηλό φωτισμό και στο scene mode (δες στα settings) υπάρχει η νυχτερινή λήψη.

Υπαρχει καπου αλλου η επιλογη για νυχτα και δεν την βλεπω? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Εσένα το μενού στην λειτουργία σκηνής σταματάει στο φως κεριού;

 

Γιατι συμβαινει αυτο?Μηπως φταιει που το εχει γυρισμενο στα Ελληνικα και εσυ στα αγγλικα?

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Γιατι συμβαινει αυτο?Μηπως φταιει που το εχει γυρισμενο στα Ελληνικα και εσυ στα αγγλικα?

 

Όχι δεν είναι αυτό. Ποιά έκδοση λειτουργικού φοράς mantoniou;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...